Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Beskonačnost

Go down 
+14
Q
Faust
Athena
floridana
Pyro
Blizzard
arhont
tomi
Fantom
Wickey666
Chakotay
Nefertiti
QuarK
Skulptura
18 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimečet lis 29, 2009 7:51 pm

Slažem se sa svim rečenim, pročitala sam postove.
Ovo je malo više matematičko-definicijska tema, pa ovdje nisam "baš doma" no i osjećam se pomalo inferirono cry pa nemam baš zanimljivih komentara.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimečet lis 29, 2009 8:04 pm

Zanimljivost komentara ovisi o tome na koji način se kažu, a kako mislim da su tvoji komentari općenito zanimljivi, tako ti dajem podršku da napišeš ono što imaš za reći :)

Pojam beskonačnog jest više vezan za matematiku, no ipak postoji i ona druga, nematematička komponenta tog pojma. Ajde, raspali ides
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimepet lis 30, 2009 2:08 am

Mislim da beskonačnost ili beskraj postoji u bezbroj oblika u univerzumu, iako je teško definirano sa različitih aspekata od matematičkog do filozofskog. misli

Kao što upućeniji znaju, laički bi se reklo da u matematici uvijek postoji broj, veličina veća od prethodne.
Ako definiramo slijedeći broj to će biti egzaktno.
Ali, iza jednog broja uvijek dolazi slijedeći, iza neke spoznaje nova, iza odgovora drugo pitanje.
Hoće li ta konačnost/egzaktnost nekog slijedećeg broja, spoznaje, odgovora, pitanja ograničiti pojam beskonačnosti ili mu potpuno izmijeniti značenje?
Mislim da neće niti jedno niti drugo.
Beskonačnost je superordiniran pojam konačnosti, ali ga on ne niječe. Samim time, konačnost ne može ograničavati beskonačnost niti mijenjati njegovo značenje.


Mislim da je beskonačnost antipod limitiranosti, ali ne i definiranosti neke veličine/elementa/oblika.
Ne bih je izjednačila sa ništicom, jer ona postoji, samo je nama, ljudima nepojmljiva.

Kao pripadnici ljudskog roda, sposobni smo smo percipirati stvari ograničenog dometa. tuzni
Mnogi filozofi su tvrdili da je spoznaja beskonačnosti rezervirana za Bogove, a mi ljudi samo možemo stremiti mudrosti (Sokrat).

Slažem se sa takvom teorijom.
U filozofiji se spominje tzv. potencijalna beskonačnost koju karakterizira mogućnost postavljanja slijedećeg pitanja i aktualna beskonačnost svojstvena svim ljudima, nemogućnost davanja odgovora na beskonačan broj pitanja.

Za mene beskonačnost uvijek ostavlja "otvorena vrata", novim pitanjima, novim težnjama.
Slijedeći odgovor biti će konačan za aktualno pitanje, ali iz njega će se uvijek multiciplirati nova pitanja, itd.

Konačnost nečega je kao fragment mozaika, kap u slapu, granica u nama neshvatljivom beskraju. muha

Tako je ja, kao nesavršeno ljudsko biće, samo pokušavam definirati. roll
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimepet lis 30, 2009 10:58 pm

E sad ja sam se malo izgubio, jel mi ovdje razgovaramo o beskonačnosti kao pojmu ili razgovaramo o Svemiru, pa razmišljamo da li je on beskonačan, da li je uopće moguće da je Svemir beskonačan, jer ipak se radi o realnosti tako da svemir mora imati granice, tj. neka ograničenja ili možda i ne mora :)
[Vrh] Go down
Pyro
Višestanični organizam



Male
Virgo Goat
Broj postova : 42
Age : 32
Registration date : 28.10.2009

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimepet lis 30, 2009 11:44 pm

pa smatram da nema granice, evo kako to gledam:
ako svemir ima granice, onda postoji nesto i s druge strane granice, zar ne?
a onda i to drugo bi isto trebalo imati granice i s druge strane te granice isto bi nesto trebalo postojati i tako mozemo dovjeka ici...
a sve to bi mogli nazvati svemirom posto bi trebao predstavljati sve skupove planeta,suncevih sustava,galaktika itd ugl svemir bi bio skup svega sto postoji

a rekao sam da nije beskonacan zato jer mislim da postoji ogranicena materija koja postoji, ali to ne mora nuzno znaciti da ima granice

probaj zamisliti da se nalazis u jednoj materijskoj kugli koja se stalno giba unutar same sebe i zato nemozes naci granice
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimepet lis 30, 2009 11:49 pm

Pyro je napisao/la:


probaj zamisliti da se nalazis u jednoj materijskoj kugli koja se stalno giba unutar same sebe i zato nemozes naci granice

Govorilo se o tome, djelomično sam obradio taj problem kako bi to bilo moguće. Evo

LINK

Na sljedećoj stranici je nastavak.
[Vrh] Go down
Pyro
Višestanični organizam



Male
Virgo Goat
Broj postova : 42
Age : 32
Registration date : 28.10.2009

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimesub lis 31, 2009 1:32 am

nisam bio jos cito tu temu, hvala kaj si mi skrenuo pozornost...
bio sam proletio pogledom i slazem se s vecino kaj si rekao, budem kasnije napiso moja videnja malo detaljnije
sada sam na knap s vremenom radi noci vjestica i svih svetih a i ljubavnih problema...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimesub lis 31, 2009 1:34 am

Pazi, nije to štivo za preletjeti, te stvari su intuitivno teško shvatljive i svakako je potrebno mnogo koncentracije da se zapravo shvati napisano.
[Vrh] Go down
Pyro
Višestanični organizam



Male
Virgo Goat
Broj postova : 42
Age : 32
Registration date : 28.10.2009

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimepon stu 02, 2009 10:10 pm

Omega je napisao/la:
Pazi, nije to štivo za preletjeti, te stvari su intuitivno teško shvatljive i svakako je potrebno mnogo koncentracije da se zapravo shvati napisano.

znam da je tesko, zato sam i napiso da cu odg kada ulovim vise vremena, onda sam samo preletio, da vidim sta si ugrubo rekao...

kazem da je zanimljiva tvoja predodzba s kockom i jako dobro vizualno sredstvo za pojasnjanje videnja

ugl, ja bi rekao da se svemir giba na taj nacin da ga materija mice, nekaj u stilu domino efekta,
znaci cijeli svemir je sastavljen od materije zar ne?
i sada kada se jedan recimo atom pomakne, on dok se krece kroz prostor on ce pomaknuti neki drugi atom
koji ce pak pomaknuti neki drugi itd u "beskonacnost", sada to mozemo lagano i pomaknuti i primjeniti
na druge dimenzije tj na cestice iz drugih dimenzija kojih mi mozda nismo direktno svijesni, evo sada
recimo da onaj atom koji smo pomaknuli on je prouzrokovao da se promjeni cijela ploha ormara koji je
onda na drugi nacin reflektirao foton koji je onda ponovno pomaknuo recimo bozon itd
i tako kada god se ti pomaknes ustvarnosti si prouzrokovao pomicanje cijelog svemira...

ako pretpostavimo da u svakoj dimenziji postoje jos neke cestice koje su nama trenutno nepoznate jer
ih jos ili nismo dokazali ili nismo ni primjetili zato jer smo ograniceni na 3D svijet onda bi po nekoj
teoriji postojalo "beskonacno" cestica posto bi takoder postojalo "beskonacno" dimenzija...

i da se malo nadovezem na vrijeme, smatram da ide linearno a ne ciklicno jer je nemoguce da se identicni
dogadaji ponavljaju po ovoj mojoj teoriji koju sam gore iznio, jer ako postoji "beskonacno" materija onda
postoji "beskonacno" mogucih kombinacija tj recimo da je X=broj materije, onda je X! mogucih kombinacija
a kako X stalno raste tako i kombinacije rastu u nedogled i koliko god ce biti novih velikih praskova i
svemir ispocetka formirati i nestajati, vjerojatno isto "beskonacno", on nece moci ispocetka poceti tj
uvjek ce biti neka nova, koliko god mala odstupanja i s time nemoze biti ciklicno, a ako nije ciklicno
onda je valjda linearno :P
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimeuto stu 03, 2009 12:49 am

Ovo oko materije... Materija je nazvana određenim ''materijalom'', to bi bile elementarne čestice. Kao takva, materija doista ne egzistira svugdje u svemiru, već je u vakuumu veoma razrijeđena, skoro pa da je i nema. Za teoriju koju si dao eventualno bi odgovarala teorija struna koja je još u izgradnji. Treba pretpostaviti da prostor nije prazan, već da postoji nešto što čini sam prostor, koliko god to banalno zvučalo...

Način koji si opisao rekao bih da je zapravo malo vjerojatan, ne i nemoguć. Trenutna teorija o širenju jest da je širenje uzrokovano tamnom energijom koja tlakom potiče širenje prostora, pa i njegovu akceleraciju.

U vezi vremena... Recimo noć i dan su ciklički procesi, iako svi znaju da nije svaki dan isti kao niti svaka noć. Ako ništa drugo zvijezde se gibaju, a i mi skupa s njima. No pojam cikličkog ne mora nužno označavati nešto što se savršeno ponavlja, nego jednostavno nešto što se - ponavlja. Zato smo mi pisali o cikličnosti vremena, no više kao linearna cikličnost - ona koja nije savršena kako si i sam napisao. No to je samo teorija. Sve se svede na linearnost, barem za naš stupanj postojanja.
[Vrh] Go down
Pyro
Višestanični organizam



Male
Virgo Goat
Broj postova : 42
Age : 32
Registration date : 28.10.2009

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimeuto stu 03, 2009 12:23 pm

Omega je napisao/la:
Ovo oko materije... Materija je nazvana određenim ''materijalom'', to bi bile elementarne čestice. Kao takva, materija doista ne egzistira svugdje u svemiru, već je u vakuumu veoma razrijeđena, skoro pa da je i nema. Za teoriju koju si dao eventualno bi odgovarala teorija struna koja je još u izgradnji. Treba pretpostaviti da prostor nije prazan, već da postoji nešto što čini sam prostor, koliko god to banalno zvučalo...

Da, moja je pretpstavka da sve sto postoji mora nesto sacinjavati to bi se ponovno na neki nacin nadovezivalo na ono da nista ne postoji...

Nisam znao za teoriju struna, thx kaj si ju bio napomenuo, sada imam ponovno nes za googlanje :)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimesri stu 04, 2009 12:41 am

Odmah da kažem, ta teorija se sastoji od teške fizike i više matematike, zato je svako njeno objašnjenje jako laičko. U toj teoriji titranje struna se objašnjava na principu titranja gitarske žice, što zapravo nije niti slično onome kako se zbilja treba opisati to zamišljeno titranje. Ima više dijelova ta teorija, a M teorija je prošireni dio...

Enjoy miga
[Vrh] Go down
Faust
Višestanični organizam



Male
Leo Broj postova : 31
Registration date : 16.01.2012

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimesri sij 18, 2012 3:54 pm

Pa ja bih rekao nesto o beskonacnosti na nekom vrlo jednostavnom primjeru.Ako imamo neki kruzni luk kao dio kruznice sa nekim konacnim radijusom i uglom odmah cemo uociti da se radi o dijelu kruznice ako je radijus konacan i nije velik.Povecavanjem radijusa luk nam se ispravlja i jednog trenutka postaje prava linija.Znaci svaka prava linija ili duz je zapravo dio kruznice sa beskonacno velikim radijusom.Ali sta to tacno znaci kad npr kazemo da nam je neka prava linija ustvari dio kruznice ciji se centar nalazi u beskonacnosti.Kad kazemo u beskonacnosti mozemo se upitati da li taj centar uopste postoji i odgovoricemo sami sebi da ne postoji jer da postoji to bi onda bila konacna i mjerljiva vrijednost.I dalje ako je prava linija dio kruznog luka sa centrom u beskonacnosti zar ne bi bilo logicno i pretpostaviti da bi se teoretski mogla ako ne konstruisati a ono zamislit cijela kruznica sa centrom u beskonacnosti.Ovdje smo naravno dosli do protivrjecja,jer mi takvu kruznicu ne mozemo ni zamisliti.Beskonacnost,to je nesto nepojmljivo i nije logicno.Eto npr svemir je beskonacan tj nema nigdje ni pocetka ni kraja.Mislim da nas um ne moze shvatiti nesto toliko veliko da nema ni pocetka ni kraja.Mi mozemo beskonacnost donekle shvatiti u matematici,ali prakticno nikako.Mozda mi svojim trodimenzionalnim ili ako ukljucimo i vrijeme cetvorodimenzionalnim nacinom razmisljanja ne mozemo uopste shvatiti beskonacnost.Pa ipak beskonacnost postoji.Npr kod brojanja(neko je o ovome nesto rekao) pocetni broj nam je 0 ili npr 1,a koji je poslednji broj?Odgovor je-nema ga.I slicnih primjera ima bezbroj.
[Vrh] Go down
Q
Riba
Q


Male
Sagittarius Rat
Broj postova : 170
Age : 111
Location : u kontiniumu
Registration date : 14.12.2009

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimened vel 19, 2012 2:40 am

Uzmite dva ogledala (malo veča da vam je lakše pogledat u njih) metnite ih jedno ispred drugog i pogledajte u njih. Vidjet čete beskraj i sebe u njemu. miga
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimened vel 19, 2012 3:06 pm

Q je napisao/la:
Uzmite dva ogledala (malo veča da vam je lakše pogledat u njih) metnite ih jedno ispred drugog i pogledajte u njih. Vidjet čete beskraj i sebe u njemu. miga

To je rekurzija i, ajmo reći, ima neke poveznice sa beskonačnošću kao pojmom, ali obzirom da je definljiva, ograničena je smislom unutar ljudskog mozga i prema tome nije i de re bez-konačna. Nadovezao bi se na ono što je Pyro rekao o definisanju "ničega" kao "nečega" i rekao da je beskonačnost - konačan zbir svega onoga o čemu se nema pojma. :D "Ako dugo gledaš u bezdan, bezdan takođe gleda u tebe." T.G.Z. ;)
[Vrh] Go down
Einar
Majmun
Einar


Male
Capricorn Broj postova : 1241
Location : Daleko od zdravog razuma...
Registration date : 27.04.2010

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimeuto tra 03, 2012 2:43 pm

arhont je napisao/la:
Skulptura je napisao/la:
Moje misljenje je, da nesto beskonacno, beskrajno ili bezbroj ne postoji, vec da je samo izraz koji ljudi koriste za nesto nebrojivo ili neopisivo veliko.

na trenutacnoj razini svijesti ne mozemo pojmiti takve stvari, kad si bio mali sigurno je bilo nesto sto ti je tada bilo nepojmljivo, da to ne postoji, kako si odrastao svijest ti se mijenjala i tako si to mogao pojmiti, tako je i sa ovim

razina svijesti?
slažem se. U prostor je upleteno još bezbroj jebenih dimenzija koje ne možemo shvatiti niti ih možemo osjetiti jer nismo dio njih. Zato svemir ne prestaje sa prostorom. Možda je i količina tih prostora koji su beskonačni beskonačna? Pitanja izlete iz mene ko neki fraktali. Svaki odgovor traži još bezbroj pitanja, a svaki od odgovora na to još jedan bezbroj. I tako dalje u bezbroj.
[Vrh] Go down
kadija
Prašina



Male
Libra Dog
Broj postova : 2
Age : 29
Registration date : 08.04.2012

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimened tra 08, 2012 4:39 pm

Chakotay je napisao/la:
Mislim da trenutna teorija stoji na stajalištu da je svemir ograničen, ali se širi i širit će se zauvijek tj. u beskonačnosti. E sad meni je malo nelogično, tj. teško tako nešto mogu zamisliti, ali to je teorija koja se može promijeniti već sutra, a zauvijek je jako puno vremena :)

Svi znamo da je svemir nastao eksplozijom, pri cemu se oslobodila ogromna energije zbog koje se svemir siri.
ja vjerujem da ce se svemir siriti do odredjenih granica, kada dosegne svoj maximum postepeno ce se smanjivati, zbog sile koju proizvodi centar svemira. To mozemo usporediti sa primjerom: Neki predmet bacimo u visinu. On ce letjeti prema gore, u zavisnosti od energije koju je dobio nakon sto smo ga bacili. U jednom trenutku ce dostici svoj maximum i vracat ce se prema zemlji zbog sile zemljine gravitacije.
[Vrh] Go down
Bozon
Riba
Bozon


Male
Scorpio Horse
Broj postova : 173
Age : 33
Location : Balkan
Registration date : 06.05.2012

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimepon svi 07, 2012 4:00 pm

kadija je napisao/la:

Svi znamo da je svemir nastao eksplozijom, pri cemu se oslobodila ogromna energije zbog koje se svemir siri.
ja vjerujem da ce se svemir siriti do odredjenih granica, kada dosegne svoj maximum postepeno ce se smanjivati, zbog sile koju proizvodi centar svemira. To mozemo usporediti sa primjerom: Neki predmet bacimo u visinu. On ce letjeti prema gore, u zavisnosti od energije koju je dobio nakon sto smo ga bacili. U jednom trenutku ce dostici svoj maximum i vracat ce se prema zemlji zbog sile zemljine gravitacije.

Ne bih baš to nazvao eksplozijom.
Mislim da je vjerovatnija toplinska smrt svemira. Naravno dok ne budemo znali više o tamnoj materiji i energiji teško je odbaciti i teoriju velikog sažimanja.
[Vrh] Go down
Einar
Majmun
Einar


Male
Capricorn Broj postova : 1241
Location : Daleko od zdravog razuma...
Registration date : 27.04.2010

Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitimesub kol 17, 2013 5:50 pm

kadija je napisao/la:
Chakotay je napisao/la:
Mislim da trenutna teorija stoji na stajalištu da je svemir ograničen, ali se širi i širit će se zauvijek tj. u beskonačnosti. E sad meni je malo nelogično, tj. teško tako nešto mogu zamisliti, ali to je teorija koja se može promijeniti već sutra, a zauvijek je jako puno vremena :)
Svi znamo da je svemir nastao eksplozijom, pri cemu se oslobodila ogromna energije zbog koje se svemir siri.
ja vjerujem da ce se svemir siriti do odredjenih granica, kada dosegne svoj maximum postepeno ce se smanjivati, zbog sile koju proizvodi centar svemira. To mozemo usporediti sa primjerom: Neki predmet bacimo u visinu. On ce letjeti prema gore, u zavisnosti od energije koju je dobio nakon sto smo ga bacili. U jednom trenutku ce dostici svoj maximum i vracat ce se prema zemlji zbog sile zemljine gravitacije.
Što će se onda dogoditi s događajima. Hoće li se sve što se dogodilo iznova ponoviti, ali ovaj put unazad? Odnosno, hoće li se nakon maximuma vrijeme početi vraćati unatrag?
[Vrh] Go down
Sponsored content





Beskonačnost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Beskonačnost   Beskonačnost - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Beskonačnost
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: