Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Strah od buducnosti ili nada u buducnost...

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Strah od buducnosti ili nada u buducnost... Empty
PostajNaslov: Strah od buducnosti ili nada u buducnost...   Strah od buducnosti ili nada u buducnost... Icon_minitimesub lis 31, 2009 12:30 am

Svjedoci smo nezadrzivog razvoja nauke i tehnologije do tog nivoa da skoro obicni ljudi i pored nevjerovatnih mogucnosti razmjene inforimacija nisu sposobni pratiti sta se sve desava u naucnim laboratorijama.
Naucnici su vec davno postali elita modernog drustva. 8)

Obicni gradjani su konzumenti novih tehnologija kao sto su na primjer- internet ili mobilna telefonija.
Da bismo shvatili kakvom brzinom ce se nauka i tehnologija razvijati u narednim decenijama pokusajmo se sjetiti da jos prije samo desetak godina niko nije ni znao da postoji internet.
Naucnici vec dugo obecavaju da ce za desetak godina takozvana nanotehnologija racunare uciniti molekulski malim, a genetski inzenjeri nam obecavaju sve dublje i pouzdanije reprogramiranje nasig genetskih osobina.

NASA planira za dvije decenije izgradjnju lifta u kosmos, a vec sljedece godine ce philips izbaciti
na trziste elektronski papir koji ce se moci puniti informacijama iz interneta a da pri kasnijem citanju nece trebati dodatne izvore energije.
Naucnici takodje nagovjestavaju nove odjevne materijale koji ce sami zarastati kad se poderu kao sto sada zarasta nasa koza.
Komjuteri vec sada mogu komunicirati sa nama pomocu misaonih talasa. Mikrohirurzi vec u narednim mjesecima transplantiraju kompletno lice uzeto sa umrle osobe i nadaju se da ce uskoro biti moguca transplantacija i mozga.

Pitanje!

Da li pomisao na nezadrziv naucni i tehnoloski razvoj kod vas izaziva osjecanje optimizma ili straha?
Da li ce nauka i tehnologija uspostaviti kontrolu nad haoticnim pojavama ili ce izazvati novi haos i nove probleme?
Plasite li se buducnosti ili se ipak nadate da ce nauka kao i do sada naci rjesenja za neizlijecive bolesti a zivot na Zemlji uciniti laksim, udobnijim i kvalitenijim? confused
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Strah od buducnosti ili nada u buducnost... Empty
PostajNaslov: Re: Strah od buducnosti ili nada u buducnost...   Strah od buducnosti ili nada u buducnost... Icon_minitimesub lis 31, 2009 3:45 am

Mislim da ce te nove tehnologije biti vise korisne nego stetne. Do sada nam nove tehnologije nisu otezale zivot niti ga ugrozile. Najvjerovatnije ce tako biti i dalje.
Trenutno se ne dogada nikakav prevelik napredak u tehnologiji. Vecinom se unapredivaju vec postojece tehnologije, poput procesora u racunalima i slicno.
Siguran sam da su ljudi na pragu otkrica novih tehnologija poput fuzije i ugljikovih nanocjevcica, kojima bi se napravila, vec spomenuta dizala do svemirskih postaja.

Mene osobno, ova pomisao ne plasi. Mislim da ce nam otvoriti nove mogucnosti i stvoriti nam nove spoznaje. Svakako postoji mogucnost zloupotrebe tehnologija. Ali to se desava i danas pa mislim da to nece biti veliki problem.

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Strah od buducnosti ili nada u buducnost... Empty
PostajNaslov: Re: Strah od buducnosti ili nada u buducnost...   Strah od buducnosti ili nada u buducnost... Icon_minitimened stu 01, 2009 8:55 pm

Kad se već spominju svemirski liftovi konkretno, stvari nisu nimalo jednostavne tu. Čitao sam dvije knjige od Clarkea u kojima se radnja odvija u tim liftovima, u kojima iznosi neke proračune, povoljne lokacije na Zemlji, principe uravnoteženja...
Sve u svemu, mislim da smo još jako daleko od takvih tehnologija. Najviše je problema u doljnjem dijelu atmosfere gdje pušu jaki vjetrovi i za koje bi trebali najmanje deset puta jače nanocijevi nego što su danas poznate znanosti. Tako da je napredak u mnogim granama znanosti zapravo spor, premda se to tako ne čini na prvi pogled osobi koja u to tek uđe. Značajniji napretci se ne događaju iz dana u dan, već iz godine u godinu.
U današnjem svijetu revolucionarne tehnologije koje RADE su rijetkost, jednostavno zato što je puno toga istraženo.

Svakako da su neke tehnologije korisne, neke beskorisne, neke slabo korisne. Tako će to i dalje biti. Dakle, niti strah niti neka posebna nada nisu opravdani. Evolucija tehnologije se nastavlja.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Sponsored content





Strah od buducnosti ili nada u buducnost... Empty
PostajNaslov: Re: Strah od buducnosti ili nada u buducnost...   Strah od buducnosti ili nada u buducnost... Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Strah od buducnosti ili nada u buducnost...
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Nada
» Buducnost
» Strah od letenja
» Strah od letenja

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Znanost i tehnologija-
Forum(o)Bir: