Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Kvantni racunar

Go down 
Autor/icaPoruka
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

Kvantni racunar Empty
PostajNaslov: Kvantni racunar   Kvantni racunar Icon_minitimesub lis 31, 2009 12:55 am

Dvadeset godina prije nego sto je ocekivano, komercijalna kompanija D-Wave najavila je izlazak prvog kvantnog racunara.
Ovaj revolucionarni tip racunara razvijen je u Kanadi i koristi inovativnu kvantnu tehnologiju.
Kvantni racunar je dizajniran da se uhvati u kostac sa problemima koje konvencinalni racunari ne mogu ni zapoceti rjesavati.
Iz D-Wavea, kazu da ce kvantna tehnologija kompjuterskom svijetu pomoci tako sto ce omoguciti beskonacno mnogo simultanih procesa i kalkulacija.
Naunici iz D-Wavea kazu da su rijesili problem nestabilnosti kvantne tehnologije te se ocekuje kako ce tehnologija za sire trziste biti spremna za vrlo kratko vrijeme.

Ako se stvari budu odvijale prema planu, kvantni računari ce u domove uci do kraja ove decenije.
Cisto sumnjam ali zivi bili pa vidjeli...
A tada?!
Samo nebo je granica.

Da li neko zna na kojem principu bi oni radili i sta mozemo ocekivati od njih?
Na cemu se uopste zasniva kvantna tehnologija?
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

Kvantni racunar Empty
PostajNaslov: Re: Kvantni racunar   Kvantni racunar Icon_minitimesub lis 31, 2009 3:30 am

Da stvarno. Toliko cesto cujem taj izraz, a nikad se nisam zapitao, sto je to kvantna tehnologija..... znam da kvantna mehanika ima veze sa atomima, molekulama i tim stvarima, ali neznam nista vise od toga........

Pračovjek
tomi

Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Registration date : 22.08.2009

Kvantni racunar Empty
PostajNaslov: Re: Kvantni racunar   Kvantni racunar Icon_minitimesub lis 31, 2009 4:27 am

Ja sam skeptican oko toga :D Mislim, ono sto oni obecaju je ... nadrealno :D
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6338
Registration date : 26.05.2009

Kvantni racunar Empty
PostajNaslov: Re: Kvantni racunar   Kvantni racunar Icon_minitimeuto stu 03, 2009 12:14 pm

Nije to ništa nadrealno, to je samo vrlo složeno.
Kvantna računala su bazirana na principu superpozicije kvantnih stanja, jedan kvantni bit može sadržavati mnogo više informacije od običnog bita jer kodira mnogo kvantnih stanja. U teoriji, ostvarilo bi se značajno veća učinkovitost u rješavanju današnjih izračunljivih problema. Također, u teoriji, kvantno računalo moglo bi ubrzo razbiti bilo koji današnji vojni zaštitni kod baziran na faktorizaciji cijelih brojeva.

Problem kod kvantnih računala je realno ostvarenje memorije, kao i aritmetičko logičkih jedinica, djelova procesora u kojima se odvija proces računanja.

Da ne ulazimo u tu problematiku dublje, koga zanima, može pogledati na: http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_computer ,
sve je dobro tamo pojašnjeno. :)

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

Kvantni racunar Empty
PostajNaslov: Re: Kvantni racunar   Kvantni racunar Icon_minitimeuto stu 03, 2009 3:08 pm

Da. Hardware bi mogao usporiti taj proces brzeg izracunavanja. Ali vjerovatno su smislili nesto sto ce zamjeniti RAM u ovom slucaju.

Pračovjek
tomi

Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Registration date : 22.08.2009

Kvantni racunar Empty
PostajNaslov: Re: Kvantni racunar   Kvantni racunar Icon_minitimeuto stu 03, 2009 6:20 pm

Ja sam nacuo da mogu sortirati u sublinearnom vremenu, sto mi je ipak previse :|
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Kvantni racunar Empty
PostajNaslov: Re: Kvantni racunar   Kvantni racunar Icon_minitimesri stu 04, 2009 5:05 pm

^^Mislim da ne bi išlo to sortiranje. Naime i dalje važi doljnja granica postavljena s najbržim quick sort algoritmima baziranima na stablima odluke, jer je Yao pokazao da je kvantno sortiranje jednako ograničeno kao i klasično. Složenost je i dalje n*log2(n).

http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_sort

Međutim, točno je da prostorno manje složeno.

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Kvantni racunar Empty
PostajNaslov: Re: Kvantni racunar   Kvantni racunar Icon_minitimepet stu 06, 2009 11:40 pm

Da, još malo pa će ti kompovi progutati naš prostor. Evo meni su već pola sobe zauzeli. lol

Edit: tomi, greškom sam ti izbrisao post, greška moderatora, posipam se pepelom. Molim te da ga ponovno napišeš.

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

Kvantni racunar Empty
PostajNaslov: Re: Kvantni racunar   Kvantni racunar Icon_minitimepet stu 06, 2009 11:58 pm

Ček, kako si to uspio. Prvo treba stisnuti x, a pritom još i potvrditi misli

No dobro, ne brini, ne posipaj se pepelom hug
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Kvantni racunar Empty
PostajNaslov: Re: Kvantni racunar   Kvantni racunar Icon_minitimesub stu 07, 2009 12:12 am

Omega je napisao/la:
Ček, kako si to uspio. Prvo treba stisnuti x, a pritom još i potvrditi misli

No dobro, ne brini, ne posipaj se pepelom hug

Znaš što se dogodilo? Prvo sam mislio da sam pritisnuo quote, a zapravo sam pritisnuo edit. Onda sam napisao reply, kliknuo send i onda sam skužio da sam ga zapravo editirao. I ništa, iskopirao sam svoj odgovor i kliknuo na X, kao da pobrišem taj svoj edit. I potvrdim ja to. I onda trenutak poslije vidim što sam napravio... koji debil. cerek

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

Kvantni racunar Empty
PostajNaslov: Re: Kvantni racunar   Kvantni racunar Icon_minitimesub stu 07, 2009 12:20 am

Ma, sve u redu, dogodi se... :)
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

Kvantni racunar Empty
PostajNaslov: Re: Kvantni racunar   Kvantni racunar Icon_minitimesub stu 07, 2009 4:48 am

Ma to se moze desiti i kvantnom racunaru a da se nedesi obicnom covjeku... rofl2
[Vrh] Go down
Jaykof
Pračovjek
Jaykof

Male
Gemini Goat
Broj postova : 2477
Registration date : 30.07.2008

Kvantni racunar Empty
PostajNaslov: Re: Kvantni racunar   Kvantni racunar Icon_minitimesub stu 07, 2009 3:04 pm

Jel se mogu instalirat Windowsi na kvantno računalo lol
I jel će radit normalno (bez da izbacuje ERROR! svako malo lol)? lol
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

Kvantni racunar Empty
PostajNaslov: Re: Kvantni racunar   Kvantni racunar Icon_minitimesub stu 07, 2009 3:20 pm

Da, samo dok ti baci error bude atomska bomba zubo :P
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

Kvantni racunar Empty
PostajNaslov: Re: Kvantni racunar   Kvantni racunar Icon_minitimesub stu 07, 2009 3:23 pm

^^onda si bar ziher da ti nekaj ne stima sa kompom....

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Kvantni racunar Empty
PostajNaslov: Re: Kvantni racunar   Kvantni racunar Icon_minitimesub stu 07, 2009 3:27 pm

Jaykof je napisao/la:
Jel se mogu instalirat Windowsi na kvantno računalo lol
I jel će radit normalno (bez da izbacuje ERROR! svako malo lol)? lol

Već vidim da će se ti Windowsi zvati Windows Quant i radit će povremeno, u skladu s vjerojatnošću pronalaska elektrona unutar radijusa +- 0.1 angstrem od očekivanog mjesta. :D

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

Kvantni racunar Empty
PostajNaslov: Re: Kvantni racunar   Kvantni racunar Icon_minitimesub stu 07, 2009 3:29 pm

Ma radit ce dobro... Vidis da je microsoft konacno naucio kak se radi OS.

Kvantni racunar Empty
PostajNaslov: Re: Kvantni racunar   Kvantni racunar Icon_minitime

[Vrh] Go down

Kvantni racunar
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.