Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Share

Na rubu pameti...

Go down 
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

Na rubu pameti... Empty
PostajNaslov: Na rubu pameti...   Na rubu pameti... Icon_minitimesri pro 02, 2009 12:34 pm

Kada je rijec o psihickim tegobama ljudi rijetko na vrijeme prepoznaju da im je mozda ipak potrebna pomoc... Nakako se gura po principu 'mogu ja to sam', 'sutra ce biti bolje', 'bude se to promijenilo'...a cinjenica je da se stvari rijetko kada mijenjaju same od sebe... Kao sto je i, cini mi se, Einstein kazao - ljudi su smijesni kada ocekuju dobiti razlicite outpute uz neprestano ponavljanje istih inputa.
Ponekad se trudimo djelovati, mijenjati 'inpute' ali rijetko da uspijemo sami dovoljno utjecati na okolinu...nekako i okolina mora suradjivati... I dok tako pokusavamo nesto progurati, mislimo kako ce valjda biti ili postati bolje, idemo sigurnim koracima prema rubu pameti...
I onda...rub...mozda se tada odlucimo potraziti pomoc (ako nije prekasno) ili dignemo ruke i odustanemo od svega...
U nasem drustvu nije bas popularno da se zna kako netko posjecuje psihologa ili psihijatra. Naime, kod nas se odmah nekako na te ljude gleda kao da su 'ludi' pa je bolje i izbjegavati ih... Ipak, jako puno ljudi danas trazi strucnu pomoc, a opet premalo u odnosu na to koliki bi imali koristi od tako cega...
Potraziti psiholosku pomoc je jedna od rijetkih stvari koje cijenim u americkoj kulturi kod koje je tako sta postalo normalno i svakodnevno...

Sto vi mislite o tome?

Legenda foruma CE-4
floridana

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Registration date : 22.09.2007

Na rubu pameti... Empty
PostajNaslov: Re: Na rubu pameti...   Na rubu pameti... Icon_minitimesri pro 02, 2009 12:50 pm

mi izgleda kupimo od njih samo ono šta ne valja kava
mislim da je itekako potrebna pomoć psihijatra i psihologa u određenim momentima u životu, naročito kod nekakvih gubitaka, dragih nam osoba. često nam za olakšavanje duše služe prijateljice i prijatelji. od njih ponekad i ne želimo čuti mišljenje, samo se želimo isprazniti. uostalom, nisu stručni. zato služe psiholozi, da proniknu u bit problema. no, pa zato su školovani.
nemam nikakve predrasude vezane za to.
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

Na rubu pameti... Empty
PostajNaslov: Re: Na rubu pameti...   Na rubu pameti... Icon_minitimesri pro 02, 2009 7:26 pm

Oni su skolovani psihijatri i njima se covjek treba obratiti kao sto Flo rece...Na rubu pameti... 733858

Napomenucu samo da je i Radovan Karadzic
profesor doktor psihijatar Na rubu pameti... 765245 ...pa vi razmislite kome
se obratiti za pomoc.Na rubu pameti... 431276

Da i onaj vojni psihijatar Malik Nidal Hasan sto je nedavno u vojnoj bazi "Ford Hud" u Teksasu ubio 13 a ranio 31 osobu...Na rubu pameti... 608596

Pa vi vidite pa se obratite za pomoc,u najboljem slucaju ce vas uputiti u Popovacu...Na rubu pameti... Kopfschuettel
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

Na rubu pameti... Empty
PostajNaslov: Re: Na rubu pameti...   Na rubu pameti... Icon_minitimesri pro 02, 2009 8:36 pm

Oni koji se odluče potražiti stručnu psihološku pomoć su već učinili veliki korak, postali su svjesni da imaju problema i da ih žele riješiti. Sam način ili sredstvo nije toliko bitno, da li će se pri tome obratiti psihijatru, okrenuti se vjeri, okrenuti se samom sebi mislim da nije toliko važno.

Dobro kažeš Alpha da ako ništa ne mijenjamo, ništa se niti neće promijeniti, no ako krenemo nešto mijenjati vidjet ćemo i rezultate. Posjeti psihijatru mogu biti dobri, no ako ostane samo na tome i ako pri tome ništa ne promijenimo u svom ponašanju onda nam ni ti posjeti neće ništa značiti. Nekako mi se čini da je tako u Americi, ljudi idu kod psihijatara i misle da će oni riješiti njihove probleme, no naravno toga nema, mi sami moramo rješavati svoje probleme.

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12345
Registration date : 09.09.2009

Na rubu pameti... Empty
PostajNaslov: Re: Na rubu pameti...   Na rubu pameti... Icon_minitimesri pro 02, 2009 8:53 pm

Kada će netko potražiti psihološku pomoć, odnosno psihološki savjet, vrlo je individualno.
Uopće se ne mora raditi o situaciji teškog gubitka drage nam osobe. nono
Može se raditi o tome da smo na svojevrsnoj životnoj prekretnici i da možda "u očima ostalih promatrača" nemamo gotovo nikakvih problema, ali sami osjećamo da nam treba pomoć, da smo izgubljeni.
Možda već i znamo definirati vlastiti problem i što bi trebali uraditi da ga savladamo, ali ne znamo kako. misli

Apsolutno podržavam odlaske psihologu, kada osoba za to sama osjeti potrebu. kava

Razlog iz kojeg je bolje, odnosno efikasnije potražiti psihološku pomoć, dakle savjet stručnjaka, a ne prijateljsku i obiteljsku upravo je u tome što su psiholozi nepristrani promatrači našeg života.
Nama bliski ljudi to nisu pa i u najboljoj namjeri često ne znaju kako da nam pomognu, ne žele nas povrijediti i teško im je odrediti korijen samog problema. 8)
Moram priznati da vidim da moji prijatelji i poznanici kad imaju neki "gorući" problem, odbijaju i pomisliti da potraže stručnu pomoć, već radije traže savjet od mene i drugih bliskih osoba.
Naše društvo izgleda da na psihoterapiju još nažalost gleda sa zadrškom. no

Osobno sam bila par puta na razgovoru kod psihologa, samoinicijativno.
Ponekad malo previše dramtično doživljavam svakodnevne probleme koje nosi život.
To sam učinila u periodu kad sam upisala faks, promijenila način življenja i boravište. Previše se toga nakupilo, promjene s kojima sam se trebala uhvatiti ukoštac su mi teško padale, zato sam otišla na razgovor i nisam zažalila.

Sa psihologinjom sam imala jedan sasvim otvoren i ugodan razgovor, osobno mi se ponekad lakše "otvoriti" nepoznatim ljudima.

Nisam saznala ništa novo što sama ne bih znala definirati, jer mislim da dosta dobro znam postaviti vlastitu "dijagnozu", uzroke i sl., ali u svakom slučaju razgovor i savjeti od strane nepristrane, stručne osobe su mi jako puno pomogli. :)

Drugi put sam isto u jednom periodu odlučila otići na razgovor, taj put sam to učinila kod privatnice.
Međutim, njena metoda mi se baš nije svidjela, jer je uključivala hipnozu, rušenje jastuka, fizičko odupiranje i ine metode, koje su mi bile pomalo smiješne zubi , osjećala sam se kao glumac na kazališnim daskama.
Ova posljednja metoda psihoterapije nije bila po mom ukusu, preferiram razgovor, a nekome drugom možda bi odgovarala.

Sigurna sam da svatko barem u jednom periodu života ima problem za koji bi trebao potražiti pomoć, ali ljudi to ne žele priznati. roll
Ljudi su različiti, svatko od nas ima problema i rješava ih kako može i zna.

U svakom slučaju, nije ih dobro negirati, a priče da psihologu idu luđaci i poremećeni ljudi su za mene nedorasle jednom zrelom društvu.
Ipak, ne postoji magični štapić koji će otkloniti naše probleme.
Na njima moramo sami svakodnevno raditi, da bi ih savladali. :)

Višestanični organizam
neptun

Male
Libra Tiger
Broj postova : 64
Registration date : 13.12.2009

Na rubu pameti... Empty
PostajNaslov: Re: Na rubu pameti...   Na rubu pameti... Icon_minitimepon pro 14, 2009 12:37 am

Americka kultura otvorena za sve utjecaje i mogucnosti,pa tako i prihvacanje psihologa kao obiteljskog lijecnika,vjerujem da je svima dopadljiva osobito ako je usporedjujemo s nasim prilikama.Medjutim iznesena misljenja odnose se prije svega na ljude koji traze pomoc psihologa za normalno funkcioniranje prvenstveno kad je u pitanju njihov posao,odnosno prezivljavanje u uvjetima ubrzanog i stresnog tempa zivota kao i borbe za cistu egzistenciju.Posjet psihologu u Americi prihvatljiv je i normalan kao i posjet pedikeru i povezuje se gotovo iskljucivo u predhodnim postovima s ljudima koji osim potrebe imaju i mogucnost to platiti.Suvremena bolest bilo kojeg tehnoloski naprednijeg drustva je stres pa je i posjet psihologu gotovo identican kao i posjet odvjetniku.No tu i sva simpaticnost za takvu "otvorenu"americku kulturu za mene i prestaje.Sto se tice imenovanih psihologa treba razlikovati sposobnosti i sklonosti.Dobar psiholog moze imati uspjesne rezultate svojih seansi i terapija i istovremeno imati sklonost masovnog ubojice ili ratnog zlocinca.Moje je uvjerenje i preporuka za sve dovoljno radoznale ili neodlucne da posjete psihologa,ako zbog iceg,da obogate svoje iskustvo ili iz predostroznosti,kako je kome draze.Besmisleno je pitati se da li nam je potrebna pomoc psihologa kad je potrebna drustvu u cjelini a mi smo samo dio tog drustva.Nesto je sasvim drugacija prica kad se radi o patoloskim bolesnicima.Tu nema one nevidljive granice koju zamisljamo kao prekretnicu spoznaje da nam treba pomoc psihologa vec to mora netko drugi za nas uvidjeti i pomoci nam.
[Vrh] Go down
Sponsored content

Na rubu pameti... Empty
PostajNaslov: Re: Na rubu pameti...   Na rubu pameti... Icon_minitime

[Vrh] Go down

Na rubu pameti...
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.