Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Putovanje kroz vrijeme

Go down 
+18
Einar
mznida
wanderer
bider
konoko1
Archangel
Alpha
hromi
bros
Skulptura
tomi
Legionar
MoW
Fantom
Dragony
Chakotay
Jaykof
Blizzard
22 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next
Autor/icaPoruka
hromi
Dinosaur
hromi


Male
Capricorn Broj postova : 360
Location : Srbija
Registration date : 24.01.2010

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimeuto kol 17, 2010 1:48 am

verujem kad bi vas neko postavio u sobu sa zadatkom da napraviote masinu za putovanje kroz vreme da bi vrlo brzo dosli do nekog progresa :)
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimeuto kol 17, 2010 2:20 am

A na koga to mislis? :)

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
wanderer
Majmun
wanderer


Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Age : 36
Registration date : 24.05.2010

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimeuto kol 17, 2010 2:31 am

Archangel je napisao/la:
@wanderer, nije tu paradoksa, on nastaje samo pri putovanju u proslost, a kod v<c se radi o putovanju u buducnost. Mislim da nisi dobro shvatio relativisticku teoriju. :)

Shvatio sam relativističku teoriju kao i svaki drugi prosječan intelektualac nefizičar. Nije stvar u tome već u nečem sasvim drugom.
Paradoks je uvijek prisutan kod takvog putovanja kad bi se moglo ostvariti vremeplovom, bez obzira da li se promet odvija uzvodno ili nizvodno, premda svi ističu da do paradoksa dolazi samo ako bi se putovalo u prošlost. Jer kao, čovjek bi recimo mogao otići u vrijeme prije svog rođenja ili prije rođenja svojih roditelja, a to je jelte - paradoks.
Ali zar nije paradoks recimo otići u budućnost i vidjeti nekog svog potomka kojem smo mi nekakvi kurajberi ili kurajberice, naravno to vrijedi za one koji imaju djecu prije polaska na put.
Znači, takozvani ''djedov paradoks'' moguć je i u prošlosti i u budućnosti.

A što se tiče Hawkinga on je prvo bio protivnik bilo kakvog promišljanja o putovanju kroz vrijeme. Ali kad su neki hrabriji fizičari, a prije svih Amos Ori pokazali da je takvo što teoretski moguće, onda je i on promijenio mišljenje.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimeuto kol 17, 2010 2:59 am

Da budem iskren, ovo o putovanju u proslost prije svog rodjenja mogu prihvatiti kao paradoks, ali ovo sa buducnosti - nikako. Kako god okrenem, nema mi smisla! Imas sina - nije paradoks. Sin ti ima 10 godina, ti si jos ziv - nije paradoks. Sin ti ima 40 godina, ti si stari djed - nije paradoks. Varijanta sa putovanjem u buducnost: kad ti se rodi sin, ti otputujes 40 godina u buducnost - nije paradoks, situacija je ista, samo sto tada sretnes svog sina kao mladic, umjesto kao starac. Ti si hronoloski i dalje stariji od njega, samo ti je tijelo fizicki mladje, kao da si negdje bio zamrznut. Naravno, sin ti je drugacija osoba u potonjem slucaju, jer je odrastao bez oca - ali u samom takvom susretu ne vidim paradoks. misli

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
wanderer
Majmun
wanderer


Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Age : 36
Registration date : 24.05.2010

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimeuto kol 17, 2010 3:12 am

I šta ako recimo sretnem nekog svog pra-pra unuka. I on me nehotično ubije. Cijeli niz mojih potomaka nestaje s mojom smrću.
Nije li to ''djedov paradoks'' zbog kojeg se ne bi trebalo ići u prošlost jer se može napraviti nepopravljiva šteta.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimeuto kol 17, 2010 3:38 am

To bi bio «unukov paradoks»... :) I ne bi bio paradoks, jer je unuk ubio svog djeda nakon sto se rodio - druga bi bila prica da se on vrati u proslost i ubije svog djeda kao djecaka: onda tu nastupa paradoks uzroka i posljedice. Pa postoje slucajevi kad sin ubije djeda ili oca - i ode u zatvor doduse, ali osim toga nema paradoksa. Nebitno je da li otac odn. djed izgleda kako stvarno treba kao savremenik potomka.. bitno je da je on (potomak) vec uzrokovan, i stoga moze eliminisati uzrok kad je vec uzrokovan. Problem je samo ako to ucini u svojoj proslosti, prije nego je uzrokovan. Ma samo to prespavaj, ujutru ce ti sve biti jasnije! ;)

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimeuto kol 17, 2010 4:23 pm

Hvala Arch.
Shvatio sam objašnjenje ali morati ću pitati kako bi putovao u budućnost. Ne mislim sada na
sastavne dijelove vremeplova i njihovu funkciju, već neku teoriju. Priznajem da sam do sada
od svakoga čuo da je lakše putovati u prošlost nego u budućnost. To je ona teorija sa brzinom
svjetlosti. Ako ko ne zna o čemu govorim, objasnit ću. Makar i sam sumnjam u istu teoriju,
nekako mi zvuči najlogičnije, naravno ako uzmem u obzir da su činjenice od kojih je nastao
logični zaključak, točne.

Što se tiče paradoksa... mislim da, kako Arch kaže, paradoks može postojati samo pri
putovanju u prošlost. No da li bi odlaskom u budućnost mogli promijeniti još daljnju
budućnost? To bi također mogla biti jedna vrsta paradoksa...

Michio Kaku ima Einsteinovsku teoriju da bi se svakim putovanjem u prošlost ili budućnost,
otvorio novi vremenski pravac tj. alternativni svemir. Tako bi npr., odlaskom u prošlost
mogli ubiti svoje roditelje. U našem svemiru bi stvari ostale nepromijenjene, ali u
alternativnom svemiru bi budućnost tekla svojim tokom, bez obzira na neki drugi
alternativni svemir. Tako bi se izbjegli bilo kakvi paradoksi pri putovanju kroz vrijeme.
Ta mi je teorija ujedno i najprihvatljivija jer, ako će ljudi ikada uspjeti putovati kroz
vrijeme, morat će biti pogreška, koje bi možda utjecale na nas, u ovo naše sadašnje
vrijeme. No, nismo primijetili nikakve neobjašnjive pojave (osim NLO-a), tako da, ili ljudi
nikada nisu uspjeli putovati kroz vrijeme, ili je teorija s alternativnim svemirima točna,
ili su vanzići tj. NLO-i koje viđamo zapravo ljudi... posjetitelji iz budućnosti.

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
wanderer
Majmun
wanderer


Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Age : 36
Registration date : 24.05.2010

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimeuto kol 17, 2010 5:39 pm

Pozz Archangel :) Evo prespavao sam. Probat ću objasniti što sam mislio o putovanju kroz vrijeme i paradoksima u oba smjera..
Kako sam gore spomenuo teorijskog fizičara Amos Orija sad ću se malo vratiti na njegovu teoriju koju su prihvatili brojni fizičari pa i u početku skeptični Hawking. Amos Ori je iznio teoriju da je vremeplov moguće ostvariti kad bi se napravila vremenska kružnica u normalnom svemiru bez one famozne egzotične materije (antigravitacije), koristeći već poznatu činjenicu koja se stalno događa u normalnom svemiru, a to je savijanje prostor/vremena pod utjecajem gravitacijskih polja. Nedostatak tog fenomena je njegova nestabilnost i tu bi trebao nastupiti čovjek naravno kad se za to steknu uvjeti.

Priča ide otprilike ovako.
U vakuumu normalnog svemira gravitacijsko polje bi moglo svinuti prostor/vrijeme do oblika zatvorene elipse, što bi zapravo bio jedan vremenski tunel, odnosno zatvorena elipsa vremena. Putovanje po unutrašnjem dijelu elipse bi putnika vodilo u prošlost /budućnost ali sa mogućnošću povratka na početak putovanja. Znači da bi paradoks bio moguć u oba smjera.
I tu se onda pojavljuju druge teorije po kojima bi sve radnje koje bi mogle uzrokovati paradoks ili neku drugu štetu koju bi putnik počinio na putovanju, dovele do stvaranja paralelnog svemira u kojem se paradoks/šteta ne bi dogodila. Vidim da je i Skulptura pisao o tome. Evo jedan link na kojem Michio Kaku to objašnjava.http://www.pbs.org/wnet/hawking/mysteries/html/kaku1-1.html Putovanje kroz vrijeme - Page 9 158397
[Vrh] Go down
hromi
Dinosaur
hromi


Male
Capricorn Broj postova : 360
Location : Srbija
Registration date : 24.01.2010

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimeuto kol 17, 2010 9:14 pm

Archangel je napisao/la:
A na koga to mislis? :)
ma na vas sto ucestvujete u ovoj temi.....da vas neko ubaci u sobi sa naucnicima i neogranicenim resursima eto vremeplova za godinu dve face
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimesri kol 18, 2010 1:03 pm

hromi je napisao/la:
Archangel je napisao/la:
A na koga to mislis? :)
ma na vas sto ucestvujete u ovoj temi.....da vas neko ubaci u sobi sa naucnicima i neogranicenim resursima eto vremeplova za godinu dve face
Tako je! Ajmo napraviti vremeplov!
Barem u teoriji xD
Ali svejedno, možda izmislimo nešto 8)

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
hromi
Dinosaur
hromi


Male
Capricorn Broj postova : 360
Location : Srbija
Registration date : 24.01.2010

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimesri kol 18, 2010 5:22 pm

:D ja sam za ....
otvori temu de cemo pokusati napraviti teoretski vremeplov :)
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimesri kol 18, 2010 10:52 pm

Ja imam manje-vise razradjen plan za putovanje u buducnost. Ne daleko, nekih 5-10 godina. Put je jednosmjeran. Moguce ostvariti za par godina. A u proslost - to ni ja ne znam... misli

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
hromi
Dinosaur
hromi


Male
Capricorn Broj postova : 360
Location : Srbija
Registration date : 24.01.2010

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimesri kol 18, 2010 11:36 pm

ozb il se zayebavas ? :D
da pojasnis malo vise ?
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimečet kol 19, 2010 12:19 am

hromi je napisao/la:
ozb il se zayebavas ? :D
da pojasnis malo vise ?
Ne, OVAJ PUT ne zayebavam... :) Od 4. srednje polako razvijam ideju hibernacijske komore, koja bi mogla usporiti tjelesne funkcije organizma tako da organizam ostari, recimo, par dana - a za to vrijeme prodje nekoliko godina. Nemam vremena ni sredstava, strucnih saradnika itd. da bi izveo neke eksperimente i/ili napravio samu komoru, tako da je to jos uvijek samo teorija. Nisam u toku, pretpostavljam da na tome rade i drugi ali ne znam ima li napretka... misli

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
hromi
Dinosaur
hromi


Male
Capricorn Broj postova : 360
Location : Srbija
Registration date : 24.01.2010

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimečet kol 19, 2010 1:27 pm

Pa postoji najjveca kompanija sveta alcore koja nudi hibernaciju za masne pare , ili hibernaciju samo mozga za nesto jeftinije .
Ali vecina naucnika se slaze da je nemoguce posle oziveti coveka - covek umire kad se zaledi .
Rade na principu da coveku isisaju sto je moguce vise telesnih tecnosti ( da se pri zaledjivanju ne bi ostetile celije ) , tako da isisaju svu krv i stave te na temperaturu blizu apsolutne nule.
Sad mozda tvoja teorija nije slicna ko i njihova , posto te oni prvo ubiju pa zamrznu :S

vise o njima www.alcor.org
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimečet kol 19, 2010 1:55 pm

Ma, samo cijede pare iz budala... :D Jedini nacin da se ozivi tako zamrznut les je pomocu nanotehnologije, kao u filmu «Drakula 3000» (ili jedan slican, sa Jasonom iz Petka 13, stalno ih mijesam), ali ako TO postane moguce, da milioni nanobota za cas poprave svako celijsko ostecenje - něko nece ni umirati, pa nece nam ni trebati hibernacija... Nasao sam na webu neke clanke koji govore o hemijski induciranoj hibernaciji u jednoj celiji - dok sam ja vise za fizikalnu indukciju, pomocu EM polja smanjiti output struje u mitohondrijama i tako usporiti rad celije. Ne, dakle, zaustavljati i zamrzavati, jer ono sto se jednom zaustavi poslije treba sila i ordija da se ponovno pokrene.

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimečet kol 19, 2010 6:00 pm

Da, takva vrsta nanotehnologije nije daleko. Teorija je ostvariva ali je nepraktična.
Mislim da bi se putovanje kroz vrijeme trebalo dogoditi instantno. Sad si u 2010., sekundu
kasnije si u 26540. godini... Dvije sekunde kasnije si opet u 2010, ako želiš.
Ova jednosmjerna karta mi uopće ne zvuči primamljivo, i vjerojatno ne bi isprobavao takvo
što niti da trenutno postoji.

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimečet kol 19, 2010 9:47 pm

Razumijem. Ti bi htio put tamo i nazad. Samo, tu bi opet moglo doci do izvjesnog paradoksa, jer ako danas neko izmisli vremenski stroj, nakon 25000 godina vjerovatno bi bile stroge konvencije koje zahtijevaju strogu kontrolu vremenskih skokova - a putovanje u proslost bi bilo zabranjeno, jer bi inace nastao haos, neko bi mogao toliko promijeniti vremenski pravac da bi mozda unistio ljudski rod nehotice. Stoga, ti bi mogao otici u tu buducnost, ali bi to opet bio jednosmjeran put, jer te ovi tamo ne bi vise pustili natrag. Nastao bi paradoks najviseg stepena, jer se ne bi znalo da li je ta buducnost u koju si otputovao mozda uzrokovana samim tvojim putovanjem i da li bi se odrzao status quo kad bi se vratio... 8)

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimepet kol 20, 2010 6:28 pm

Već sam napisao što mislim o paradoksima. Ne znam da li se slažeš sa tom teorijom?

Skulptura je napisao/la:
Michio Kaku ima Einsteinovsku teoriju da bi se svakim putovanjem u prošlost ili budućnost,
otvorio novi vremenski pravac tj. alternativni svemir. Tako bi npr., odlaskom u prošlost
mogli ubiti svoje roditelje. U našem svemiru bi stvari ostale nepromijenjene, ali u
alternativnom svemiru bi budućnost tekla svojim tokom, bez obzira na neki drugi
alternativni svemir. Tako bi se izbjegli bilo kakvi paradoksi pri putovanju kroz vrijeme.
Ta mi je teorija ujedno i najprihvatljivija jer, ako će ljudi ikada uspjeti putovati kroz
vrijeme, morat će biti pogreška, koje bi možda utjecale na nas, u ovo naše sadašnje
vrijeme. No, nismo primijetili nikakve neobjašnjive pojave (osim NLO-a), tako da, ili ljudi
nikada nisu uspjeli putovati kroz vrijeme, ili je teorija s alternativnim svemirima točna,
ili su vanzići tj. NLO-i koje viđamo zapravo ljudi... posjetitelji iz budućnosti.

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimepet kol 20, 2010 8:44 pm

Pa, i da i ne... misli Meni licno je vjerovatnije da bi u slucaju nastammka paradoksa vrijeme takoreci stalo: zapravo bi nastala petlja 1-2-1-2-1, gdje su 1 i 2 uzrok i posljedica. Mislim to iz razloga sto je pojam nastanka paralelnih realnosti protivan Zakonu odrzanja mase i energije. Naime, ako govorimo o racvanju vremenskih pravaca, i to uporedimo sa racvanjem rijeke - prilikom svakog novog racvanja smanjuje se protok vode po racvi, tako da jedna velika rijeka poput Amazone ako se izgrana u 1000 racvi, u njima ce teci potocici koji moze patka da pregazi a da ne skvasi nijedno pero. Ako tu logiku prenesemo na grananje vremena, vrijeme bi u svakoj novoj realnosti teklo duplo sporije, preciznije, stvaranjem nove realnosti u svim realnostima bi se vrijeme usporilo u razmjeri sa ukupnim brojem realnosti - rastom njihovog broja brzina vrememma bi tezila asimptotski ka nuli. A tada ulazimo u novi set problema... 8)

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimesub kol 21, 2010 4:15 pm

Da, to je logično razmišljanje i slažem se.
No svakako, čudno mi je što nismo primijetili nikakve anomalije ili što već.
Makar je moguće i da putnici kroz vrijeme imaju dobro razrađen sistem i pogreške se ne događaju.

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimesub kol 21, 2010 6:17 pm

Znas sta ja mislim? Ja mislim da ljudi iz buducnosti uopste ne putuju u proslost! Razmislimo malo - svaki put kad bi otputovali u proslost poremetili bi vremenski pravac iz kog dolaze, a sto je dalje buducnost iz koje dolaze, to su efekti poremecaja veci... UMJESTO TOGA, da sami putuju u buducnost, mogli bi napraviti jednu vrstu «vremenskog prozora», kroz koji bi mogli gledati sta se nekad desavalo, istoricari bi mogli korigirati istorijske udzbenike i vrsiti druga istrazivanja - bez da remete vremenski pravac na cijem kraju se nalaze. Zasto bi se uopste putovalo u proslost ako ne namjeravamo nista mijenjati, a ako ista promijenimo, nastace paradoks... Zavrzlama bez kraja, to ti je to... :)

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimeuto kol 24, 2010 4:45 pm

Ne mogu se složiti.
Alternativni vremenski pravac mora postojati. Razmisli malo...
Ako imamo samo jedan vremenski pravac u kojemu bi odlaskom u prošlost mogli promijeniti
budućnost odnosno sadašnjost, što to govori o tzv. sudbini? Ako možemo otići u budućnost i
vidjeti što će se dogoditi sa nama, znači da se to već dogodilo, što pak znači da se već
dogodilo sve od nastanka do kraja svemira. Ne prihvaćam teoriju da je sve već "zapisano".

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimeuto kol 24, 2010 7:40 pm

Mislis, valjda, na determinizam? Ali to nema veze da li se ti slazes s tim ili ne, determinizam je, bar sto se tice nauke i logike - cinjenica! Alternativa bi bila dvojaka: ili haos ili Bog u pozadini svijeta...

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitimeuto kol 24, 2010 8:22 pm

Na dobro ste tragu da zaključite da putovanje kroz vrijeme ne postoji, jer niti samo vrijeme ne postoji. Mi kao možemo mjeriti «kretanje» vremena, no to je samo privid, mi možemo mjeriti kretanje predmeta, a to onda nekako opišemo kao vrijeme.

Što se tiče putovanja kroz vrijeme, pitanje je iz čije perspektive se to kretanje promatra. Npr. osoba koja putuje u prošlost, uzmimo bilo koju godinu npr. 10. stoljeće, za tu osobu to u stvari nije prošlost nego budućnost. Ako ja kažem sutra ću otići u 10. stoljeće, za mene će to biti budućnost, ja ću i dalje imati godina koliko ima, tj. bit ću dan stariji i za mene će to biti nešto novo, moći ću donositi odluke i mijenjati stvari, isto kao što to mogu i u 21. stoljeću, kad ću se vratiti u 21. stoljeće, za mene to neće biti putovanje u budućnost nego u sadašnjost iako iz perspektive nekog mog frenda iz 10. stoljeća bi to bilo putovanje u budućnost.

@Arch po kojoj logici je determinizam znanstveno utvrđena činjenica?
[Vrh] Go down
Sponsored content





Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 9 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Putovanje kroz vrijeme
[Vrh] 
Stranica 9 / 11.Go to page : Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» Putovanje kroz vrijeme
» Putovanje kroz vreme-VREMEPLOV
» Putnik kroz vrijeme
» Putujte kroz vrijeme na Youtubu!

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Znanost i tehnologija-
Forum(o)Bir: