Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Kreće se u reformu rasterećenja učenika

Go down 
+5
QuarK
urbanaaa
Chakotay
Legionar
Absynthia
9 posters
Autor/icaPoruka
Absynthia
Pračovjek



Female
Virgo Rat
Broj postova : 2346
Age : 39
Registration date : 01.12.2007

Kreće se u reformu rasterećenja učenika Empty
PostajNaslov: Kreće se u reformu rasterećenja učenika   Kreće se u reformu rasterećenja učenika Icon_minitimeuto sij 19, 2010 11:53 am

Namjera je smanjiti broj obveznih predmeta, ali ni sami još ne znaju kako bi točno izgledala reformirana gimnazija, tek je u tijeku sastavljanje radne skupine u kojoj će biti i bivša ministrica Lilja Vokić. Po sedam sati na dan, do 17 predmeta, raspored je sati jednog gimnazijalca. Bez obzira na to što ih zanima i što će im trebati za fakultet.

'Mislim da smo svi preopterećeni. Treba smanjit broj predmeta. Ima toliko informacija da više ne znamo ni što znamo ni što ne znamo', smatraju gimnazijalci. Da treba rasteretiti gimnazijalce slaže se i Drago Bagić, ravnatelj zagrebačke II. Gimnazije. Broj obveznih predmeta smanjiti na određeni broj kao jezgru, a sve druge bi birali sami učenici.

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/krece-se-u-reformu-rasterecenja-ucenka.html

Živi bili, pa vidjeli.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Kreće se u reformu rasterećenja učenika Empty
PostajNaslov: Re: Kreće se u reformu rasterećenja učenika   Kreće se u reformu rasterećenja učenika Icon_minitimeuto sij 19, 2010 3:08 pm

Nacionalni kurikulum dolazi. Pozdrav zdravom razumu conf1

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Kreće se u reformu rasterećenja učenika Empty
PostajNaslov: Re: Kreće se u reformu rasterećenja učenika   Kreće se u reformu rasterećenja učenika Icon_minitimeuto sij 19, 2010 8:26 pm

Nadam se da će to biti doista prava reforma, jer već smo imali jako puno reformi i skoro ništa se nije promijenilo. Nažalost danas se uče svakakve gluposti u školi. Doduše učile su se i prije, ali ja sam očekivao da će se to promijeniti, a ono ništa. Sjećam se kad sam krenuo na faks, potpuno sam se iznenadio koliko je lakše bilo od srednje škole. Učiš samo jedno područje, samo to i ništa više. Puno manje sati predavanja. No izgleda da su sad i to promijenili sa bolonjom.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Kreće se u reformu rasterećenja učenika Empty
PostajNaslov: Re: Kreće se u reformu rasterećenja učenika   Kreće se u reformu rasterećenja učenika Icon_minitimeuto sij 19, 2010 8:49 pm

@Chakotay, u školstvu je najbolje bilo prije nekoliko godina. Ako provedu reforme koje sada žele provesti, to će zaista biti kraj zdravog razuma u školi! Na sreću, barem su učitelji, profesori i roditelji spremni na protestiranje. Već su se jednom tako pobunili kada je ''inteligencija'' našeg bivšeg ministra htjela da 1. i 2. polugodište traju jednako. Nakon Nove godine dao nam je nekoliko dana praznika pa smo išli u školu tjedan dana i onda smo opet tjedan dana bili na praznicima! conf1
No... ajmo mi malo o tzv. nacionalnom kurikulumu raspa
Upravo gledam, malo su promijenili program u odnosu na planove koje su imali prije godinu dana.
Dakle, matematiku i hrvatski ostavljaju zasebnim predmetima, dok fiziku, kemiju i biologiju žele spojiti u jedan predmet zvan ''prirodne znanosti''. To isto žele učiniti likovnom i glazbenom, kao i povijesti i zemljopisu.
Ovo ne samo da će pomoći u smanjivanju svestranosti i općeg znanja učenika, nego će i prevelikim korelacijskim odnosima zbuniti učenika i smanjiti količinu gradiva koje učenik treba znati. Iako bi to trebalo pridonjeti većem razumijevanju učenika, budimo iskreni, oni koji žele sada razumijeti će razumijeti, a oni koji ne žele sada, neće ni tada.
Nije na odmet i spomenuti da će doći do ekonomskog viška i povećanja nezaposlenosti profesora dotičnih predmeta.

Uvode nove predmete od kojih mnogima ne vidim svrhu učiti cijelo školovanje.
Domaćinstvo te Informacijsko-komunikacijska tehnologija novi su predmeti koji će u OŠ biti obvezni i koji su po meni OK. Ionako je vrijeme da se informatika uvede kao obvezan predmet u OŠ.
Dalje, uvodi se Građanski odgoj, u kojem će se, prema onome što čitam, voditi samo produžena ruka manipulacijske tehnike o pripadnosti jednom uređenom društvu i narodu, baš kako to rade u SAD. Da citiram, uloga ovog predmeta biti će ''razvijanje pozitivnog stava prema demokraciji i građanskoj ulozi na različitim razinama''. A jel? A što ako ja smatram da je socijalizam bolji? Jasno, kao i u socijalizmu, naglasak je na prikazivanju trenutnog državnog uređenja najboljim. Ispiranje mozga = 2 sata tjedno gica
Na red dolazi predmet Profesionalna orijentacija i vlastita budućnost što je totalno gubljenje novca. roll
Jačanje samopouzdanja, prepoznavanje svojih potencijala... to sve možemo kod psihologice. Uostalom, tome ona i služi, zato je i zaposlena!
Dalje uvode Religijske kulture kao alternativu vjeronauku. Podržavam :)

Uvode sistem školovanja po uzoru na američki. Smatraju da naša djeca trebaju naučiti izražavati svoje osjećaje i razvijati oblikovati svoje mišljenje. Bojim se kako će to oblikovanje izgledati conf1
Djeca u SAD-u su drugačija nego u Europi, tamo vlada drugačiji mentalitet, intelekt i način komunikacije. Tamo oni uistinu to i moraju učiti.
Taj način školovanja u Hrvatskoj ne može uspjeti. Nadam se da će se to uskoro shvatiti nakon što se ne potroše gomile novca na njega.

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Kreće se u reformu rasterećenja učenika Empty
PostajNaslov: Re: Kreće se u reformu rasterećenja učenika   Kreće se u reformu rasterećenja učenika Icon_minitimeuto sij 19, 2010 9:37 pm

Ček malo sad sam zbunjen jel oni žele smanjiti ili povećati broj predmeta, ako se uvode novi predmeti onda će se sigurno povećati, ali ipak neće jer će izbaciti fiziku, kemiju, povijest, zemljopis, biologiju.... O moj Bože, pa na što će ličiti ta škola. Oni izgleda ne kuže najosnovnije stvari nije problem u fizici, kemiji ili matematici, nego u načinu na koji oni to vama predaju. Npr. udžbenik iz matematike za osnovnu školu ja baš i ne kužim, tj. treba mi dobrih 15tak minuta da skužim što je pisac htio reći nakon što vidim naslov. Ako se nekome nešto objašnjava, najbolje je ne gledati knjigu nego samo naslov teme i objasniti svojim riječima, klinci to puno bolje tako nauče, nego one gluposti koje pišu u knjizi

E sad «Građanski odgoj» pa zar se to uvodi, o tome se pričalo prije jedno par godina i bio je jedan zanimljiv komentar tipa, neće to biti građanski odgoj, nego malograđanski odgoj.

Domaćinstvo zar to nije predmet u osnovnoj školi, kad sam ja išao u osnovnu školu to je bio predmet i moram priznati meni jako zanimljiv isto kao i tehnički :) Valjda nisu i to izbacili.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

Kreće se u reformu rasterećenja učenika Empty
PostajNaslov: Re: Kreće se u reformu rasterećenja učenika   Kreće se u reformu rasterećenja učenika Icon_minitimeuto sij 19, 2010 9:39 pm

Ja nisam imala domaćinstvo.
[Vrh] Go down
QuarK
Višestanični organizam
QuarK


Male
Sagittarius Monkey
Broj postova : 43
Age : 103
Location : Zagreb
Registration date : 12.10.2009

Kreće se u reformu rasterećenja učenika Empty
PostajNaslov: Re: Kreće se u reformu rasterećenja učenika   Kreće se u reformu rasterećenja učenika Icon_minitimeuto sij 19, 2010 9:42 pm

Ovo se trebalo odavno napraviti. Naravno da je i za učenike i za profesore to previše. Kome treba vjeronauk, tjelesno, likovna i glazbena kultura kao obavezni predmet? Ja sam u srednjoj imao loše ocjene iz takvih predmeta i one samo kvare prosjek učenika. Mislim da bi trebali dopustiti učenicima da sami biraju te predmete, jer su po meni presmiješni.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Kreće se u reformu rasterećenja učenika Empty
PostajNaslov: Re: Kreće se u reformu rasterećenja učenika   Kreće se u reformu rasterećenja učenika Icon_minitimesri sij 20, 2010 12:01 am

rofl2 QuarK, žao mi je ako ti je tako bilo jer inače su upravo ti predmeti oni koji popravljaju prosjek :P
Djelomično se slažem s tobom. Mislim da bi se trebalo više inzistirati na likovnoj i glazbenoj kulturi, ali na popularniji način, znači, više crtanja i učenja sviranja instrumenata. U mom razredu se više od pola frendova bavi nekim oblikom glazbe, ali nitko ne voli glazbeni jer na njemu učimo o svemu drugom osim - glazbi. Napravio bih potpunu reformu tih predmeta. Na likovnom bih djeci pokazivao ppt. prezentacije povijesnih razdoblja i arhitektonskih predstavnika te tematska crtanja u nekom stilu. To sve interesira, a pritom bismo i puno naučili.
Uostalom, kažeš da je odavno trebalo izbaciti te manje važne predmete. A što kažeš na spajanje svih ostalih????

@Chakotay, vidiš, te nove knjige, to ti je HNOS, one su njima u potpunosti razumljive, prihvatljive i poželjne conf1

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
flory
Majmun
flory


Female
Pisces Rooster
Broj postova : 1335
Age : 31
Registration date : 06.01.2010

Kreće se u reformu rasterećenja učenika Empty
PostajNaslov: Re: Kreće se u reformu rasterećenja učenika   Kreće se u reformu rasterećenja učenika Icon_minitimesri sij 20, 2010 12:32 am

Legionar je napisao/la:
U mom razredu se više od pola frendova bavi nekim oblikom glazbe, ali nitko ne voli glazbeni jer na njemu učimo o svemu drugom osim - glazbi.

bavim se glazbom, i mogu reći da je i u mojoj školi sat glazbene kulture sranje... niti ne pjevamo, niti ne sviramo, nego samo štrebamo teoriju koja je, smatram, potpuno bespotrebna čak i ako netko želi ići na Milijunaša... godine, nazivi skladbe, životopis onog skladatelja... :x

tjelesni treba ostaviti.. većina se ne bavi ni sportom, niti nekim plesom, i mnogima je sat tjelesnog jedina fizička aktivnost. A i dobro je protiv stresa zubi

- a kakva je ono glupost o spajanju kemije, biologije, fizike?? Pogotovo ne vidim razloga da se biologija s ičim spaja.
Umjesto tehničke kulture, dobro bi došlo domaćinstvo. Jer, pazite ovo: iz tehničkog smo učili dijelove peći na kruta goriva, pegle, usisavača, bicikla i ne znam čega sve ne.. trebali smo naštrebati nazive. Al zato ja ne znam niti zašiti nešto poderano, niti kuhati. (to se inače učilo na domaćinstvu)
- al wtf.. onaj predmet Građansko šta već? kaj će mi to u životu?
[Vrh] Go down
QuarK
Višestanični organizam
QuarK


Male
Sagittarius Monkey
Broj postova : 43
Age : 103
Location : Zagreb
Registration date : 12.10.2009

Kreće se u reformu rasterećenja učenika Empty
PostajNaslov: Re: Kreće se u reformu rasterećenja učenika   Kreće se u reformu rasterećenja učenika Icon_minitimesri sij 20, 2010 12:46 am

Legionar je napisao/la:
rofl2 QuarK, žao mi je ako ti je tako bilo jer inače su upravo ti predmeti oni koji popravljaju prosjek :P
Djelomično se slažem s tobom. Mislim da bi se trebalo više inzistirati na likovnoj i glazbenoj kulturi, ali na popularniji način, znači, više crtanja i učenja sviranja instrumenata. U mom razredu se više od pola frendova bavi nekim oblikom glazbe, ali nitko ne voli glazbeni jer na njemu učimo o svemu drugom osim - glazbi. Napravio bih potpunu reformu tih predmeta. Na likovnom bih djeci pokazivao ppt. prezentacije povijesnih razdoblja i arhitektonskih predstavnika te tematska crtanja u nekom stilu. To sve interesira, a pritom bismo i puno naučili.
Uostalom, kažeš da je odavno trebalo izbaciti te manje važne predmete. A što kažeš na spajanje svih ostalih????

Vjeruj mi, mi smo morali ispisati po par bilježnica iz likovnog, koji nije imao veze sa crtanjem! Boink
Ok je to sa glazbenom kulturom, ja također sviram jedan instrument, ali ipak mislim da bi trebao i taj predmet biti stvar nečijeg izbora, jer nisu svi stvoreni za glazbu ili obrnuto. zubi

Ja sam za to da se sastavi lista do najviše 10 predmeta glavnih, koji će ti puno više trebati u životu od nekih skoro pa beznačajnih. I tako bi se bazirali samo na ono glavno, bitno. Ostali neka budu izborni i to je to!
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Kreće se u reformu rasterećenja učenika Empty
PostajNaslov: Re: Kreće se u reformu rasterećenja učenika   Kreće se u reformu rasterećenja učenika Icon_minitimepet sij 22, 2010 3:30 am

Kakvi glupani su na pozicijama, to je strasno.
[Vrh] Go down
Jaykof
Pračovjek
Jaykof


Male
Gemini Goat
Broj postova : 2477
Age : 32
Location : Na temi za odbrojavanje do 21.12.2012.
Registration date : 30.07.2008

Kreće se u reformu rasterećenja učenika Empty
PostajNaslov: Re: Kreće se u reformu rasterećenja učenika   Kreće se u reformu rasterećenja učenika Icon_minitimepet vel 19, 2010 12:09 pm

Stop ovoj reformi, ne želim da mi djeca budu glupi ko Ameri hekla
Malo po malo će tako rasterećivat, i šta ćemo dobit? Smanjenje predmeta odmah u osnovnoj.

Dobar su marketinški trik napravili, al kad se malo bolje razmisli o tome, loš je program.

Primjera radi, netko iz opće srednje škole (današnji princip) može lako raditi kao frizer, optičar il nešto već iz strukovnih škola (možda mu treba 2 tjedna da nauči), dok netko iz strukovne škole, npr frizer, teže će raditi kao programer.

Ako će nam uvest to rasterećenje, svi će se lagano specijalizirat odmah u srednjoj školi, te ćemo odmah postati fah idijoti sa 15 godina. Kad bismo dobili otkaz, ne bi imali gdje drugdje raditi.
Širi spektar znanja (ono što sad imamo) nam omogućava da se i zaposlimo negdje drugdje izvan "matične" specijalizacije.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Kreće se u reformu rasterećenja učenika Empty
PostajNaslov: Re: Kreće se u reformu rasterećenja učenika   Kreće se u reformu rasterećenja učenika Icon_minitimepet vel 19, 2010 2:52 pm

Srećom, to je iza mene, ali čini mi se da su gimnazijalci sa 17 predmeta preopterećeni, barem tako kaže većina.kava
Ja sam to isto prolazila, ali ne vidim razloga zašto se ne bi pokušalo naći neko kompromisnije rješenje i pritom se ne bi rukovodila onim:
"Ako sam ja mogla, moći će i oni."

Piše da bi se ukidanjem nekih obveznih predmeta približili europskim standardima, samo to treba pažljivo reorganizirati i prvenstveno nastojati da kvalitetno znanje u gimnazijama ostane na visokoj razini, ako se i smanji kvantitet.

Mislim da su reforme u školstvu nužne i potrebne, zapravo one će biti realnost u Hrvatskoj, kako se približavamo EU.
Po mom mišljenju, trebalo bi uvesti više izbornih predmeta.

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
Jaykof
Pračovjek
Jaykof


Male
Gemini Goat
Broj postova : 2477
Age : 32
Location : Na temi za odbrojavanje do 21.12.2012.
Registration date : 30.07.2008

Kreće se u reformu rasterećenja učenika Empty
PostajNaslov: Re: Kreće se u reformu rasterećenja učenika   Kreće se u reformu rasterećenja učenika Icon_minitimesub vel 20, 2010 1:48 am

LINK i LINK (iako isto pišeju) ;)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Kreće se u reformu rasterećenja učenika Empty
PostajNaslov: Re: Kreće se u reformu rasterećenja učenika   Kreće se u reformu rasterećenja učenika Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Kreće se u reformu rasterećenja učenika
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Obrazovanje-
Forum(o)Bir: