Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Kad ljubav zakasni...

Go down 
Autor/icaPoruka
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

Kad ljubav zakasni... Empty
PostajNaslov: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitimečet sij 28, 2010 3:46 pm

Bas juce nesto raspravljam sa jednim dobrim prijateljem o ovoj temi pa da vidim kakvog ste vi misljenja.
On se nalazi u slicnoj dilemi.
Da li ste ikada bili u situaciji, da sada, kada ste stariji, formirana licnost i zrelijeg razmisljanja, pomislite na osobu s kojom ste nekad davno bili u vezi pitajuci se kako bi bilo da ste ostali zajedno?
Ili cak pokusate, nakon duzeg vremena potraziti i stupiti u kontakt sa njim/njom.
Mozda ste nekad davno propustili sansu jer ste bili puno mladji, zeljni ludog provoda sa prijateljima ili mozda niste bili spremni za ozbiljnu vezu iako vam je bilo stalo do nje/njega.
Da napomonem da je prevara iskljucena.
Pitanje....Da li bi vrijedilo pokusati ponovo ili bi se ipak moglo reci da je prekasno za vas??

Ja sam misljenja da sto se jednom izgubi to se nikad ne vrati.
Lijepe uspomene ostaju, ali vrijeme ucini svoje...donosi neka nova poznanastva, neke nove ljubavi....

Sta vi mislite??
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12345
Registration date : 09.09.2009

PostajNaslov: Re: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitimečet sij 28, 2010 4:31 pm

Tema je vrlo zanimljiva, iako je sigurno da bi o njoj više mogli reći zreliji ljudi s iskustvom. ;)
Moje je mišljenje da je sasvim normalno da se ljudi katkad prisjete starih ljubavi, čak i ako su u zadovoljavajućoj vezi ili braku, iako se pitanja "što bi bilo da je bilo" najčešće postavljaju onda kad se kod ljudi u aktualnoj vezi pojave nekakvi problemi.

Možda neki i pokušaju stupiti u kontakt sa osobom koja im je u prošlosti puno značila, ali sumnjam da bi to naknadno moglo polučiti neku buduću, uspješnu vezu, osobito ako ljudi kreću kreću sa ciljem "želim obnoviti tu ljubav".
Emocije se ne mogu kalkulirati, nitko ne može odabrati idealan trenutak za ljubav, kad mu se "poslože određene stvari" u životu, jer emocije su iracionalne, beskompromisne.

Mislim da je vrlo bitno da ljudi znaju prepoznati inspiraciju za ljubav, ali u datom trenutku, jer on nije vječan, jednostavno ispari ako ga ne "uhvatimo" na vrijeme.
Svaki naknadni pokušaj realizacije onog što je propušteno po mom mišljenju je previše isforsiran da bi imao efekta, iako bi mi to možda i željeli. ;)

Ono što je propušteno, gotovo je nemoguće vratiti.
Ostaju sjećanja i posebno mjesto za osobu koja nam je u prošlosti bila bitna i to mjesto nitko nikad neće moći zamijeniti, jer svaka je osoba jedinstvena i ostavlja individualni "pečat" našem životnom iskustvu, ali vrijeme radi svoje.
Jednom proživljene/propuštene stvari, više nikad ne mogu biti iste niti zaživjeti, na isti način i istim intenzitetom, kao ranije. kava

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6337
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitimečet sij 28, 2010 5:41 pm

Jedno pitanje samo Atheno: zašto pretpostavljaš da su emocije iracionalne, odnosno da je ljubav iracionalna. Postoje ovakve i onakve ljubavi, iracionalne i racionalne, puno emocija i s malo emocija, a ipak nas mijenjaju.

Slažem se da ne može ništa biti više isto kao prije, ali može biti drugačije s tom istom osobom i čak i bolje nego prije.

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitimečet sij 28, 2010 5:53 pm

Po meni su emocije iracionalne.
Majke će voljeti svoje dijete štogod ono učinilo, iako to možda ne zaslužuje.
Netko će se zaljubiti u nekoga u koga možda ne bi trebao, iz nekog razloga, ali jednostavno na to neće moći utjecati.

Mi ne možemo reći "aha, najbolje je da zavolim ovu osobu i da se zaljubim, zato jer se nalazimo na istim valnim duljinama i privlačna mi je sa raznih aspekata", jer to nije dovoljno, ako unatoč svemu tome nedostaje nešto drugo, što ne možemo racionalno opisati.
Premda bi to možda za nas bilo optimalno.

Što se tiče obnavljanja odnosa sa starom ljubavi, držim da to kasnije više ne može imati isti kvalitet kao ranije, ukoliko je bilo propušteno.
Može se raditi o tome da će se naš odnos transformirati u nešto drugo, možda prijateljstvo, ali beskompromisna, intuitivna ljubav, kakva je bila u startu (ako se na to cilja) po mom mišljenju neće zaživjeti naknadno. confused

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitimečet sij 28, 2010 5:57 pm

Da, po meni emocije nisu nužno iracionalne, ali ok, slažem se u suprotnim stajalištima. :)

Intuiciju ne treba brkati s ljubavi kao što ni ljubav ne treba brkati s zaljubljenošću. A iskreno, kad je ljubav beskompromisna? U prvih 5 minuta, da...

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitimečet sij 28, 2010 6:00 pm

Po mom mišljenju, osjećaj ljubavi prema nekome može biti beskompromisan, iako se on razlikuje od zaljubljenosti, opčinjenosti.

Međutim, ljubavna veza postaje nužno kompromisna, ako se nastoji održavati.

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitimečet sij 28, 2010 9:32 pm

Ovo je dobro pitanje i ja se to često pitam. Mislim da bi to i moglo funkcionirati pod uvjetom da obje osobe to žele, no to je rijetko bar je jedna ako ne i obje osobe izgradilo neke druge veze. Mi najčešće pamtimo samo lijepe i dobre stvari, tak da mi se čini da se to jako rijetko dešava, ja ne znam niti jedan primjer.

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitimepet sij 29, 2010 3:01 am

Emocije nisu racionalne, emocije su one koje daju određeni štih i ton racionalnome kava

Što se pitanja teme tiče, iako ima veze na koji način i iz kojeg razloga se veza raspala, mišljenja sam da se takve stare ljubavi jako rijetko zbilja mogu vratiti.
[Vrh] Go down
Berny_Sinara
Pračovjek
Berny_Sinara

Female
Sagittarius Snake
Broj postova : 2704
Registration date : 24.02.2009

PostajNaslov: Re: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitimepet sij 29, 2010 9:50 pm

Netko će se zaljubiti u nekoga u koga možda ne bi trebao, iz nekog razloga, ali jednostavno na to neće moći utjecati.

Ja npr zivi sam primjer....Ali jednom kada se zavrsi...onda je to gotovo...jer u ocima tog drugog ostaje sebican... ima slucajeva koji su uspjeli ali rjetkost
[Vrh] Go down
GaGa
PraGlodavac
GaGa

Female
Leo Broj postova : 723
Registration date : 28.12.2009

PostajNaslov: Re: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitimepon vel 01, 2010 5:16 am

Athena je napisao/la:

Ono što je propušteno, gotovo je nemoguće vratiti.
Ostaju sjećanja i posebno mjesto za osobu koja nam je u prošlosti bila bitna i to mjesto nitko nikad neće moći zamijeniti, jer svaka je osoba jedinstvena i ostavlja individualni "pečat" našem životnom iskustvu, ali vrijeme radi svoje.
Jednom proživljene/propuštene stvari, više nikad ne mogu biti iste niti zaživjeti, na isti način i istim intenzitetom, kao ranije. kava

slazem se potpuno a posebno bih izdvojila ovaj deo

licno iskustvo : postojao je neko ko je zauzimao posebno mesto , razisli smo se (nikad necu znati zasto) putevi su nas odveli u razlicitim pravcima , plasila me pomisao kako cu reagovati kad ga sretnem posle nekoliko godina . Desilo se , sreli smo se slucajno posle 8 godina (zamalo me pogazio autom ) Bilo mi je neizmerno drago sto sam ga videla , ali to je sve , ostao je poseban i dalje ali je vreme odradilo svoje .
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitimeuto vel 02, 2010 12:35 pm

Postavlja se pitanje zašto bi itko htio ići obnavljati neke stare veze ili žaliti za bivšima, kad je svijet tako lijep i čaroban u svakom trenutku?
Živjeti u sadašnjosti i ne žaliti/misliti o prošlosti, to je umijeće. :)

@omega Emocije možda daju štih racionalnome, ali ako govorimo o pravoj ljubavi, ona je uvijek racionalna. Već sam napomenuo da treba razlikovati zaljubljenost od ljubavi, pa će tako majka bezrezervno pomoći svom djetetu skoro uvijek, i to zato jer je to duboko u njezinom raciju, razumijevanje o održanju vrste i o njezinoj prolaznosti. Sam postupak možda neće na prvi pogled izgledati racionalno, ali se u konačnici uvijek može objasniti razumom.
Zapravo je i zaljubljenost racionalna, jer se traži izjednačavanje energija pod svaku cijenu, jer je osobi prirodno da bude u ravnoteži da bi dulje i uspješnije živjela. :)

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitimeuto vel 02, 2010 3:54 pm

Mow, donekle se slažem s tobom, međutim osobe koje nekoga zavole, ponekad tu osobu vole i kad stvari ne idu u prilog njihovom odnosu ni njima samima. Godinama...
Ne bih se složila da je zaljubljenost racionalna niti da je to ljubav, jer ljudi možda samo inicijalno idu za tim da postignu balans, da uravnoteže energije.
Međutim, ako dođe do zaljubljivanja, kasnije i ljubavi, taj prvotni "racionalni" cilj se zaboravlja. Drukčije je jedino ukoliko je osoba ravnodušna.

To je moje mišljenje, jer da su emocije racionalne pa i sama ljubav, na svijetu ne bi bilo toliko čudnih stvari koje ljudi rade u ime neke ljubavi "u očima promatrača".
Vjerojatno je teško zaboraviti staru ljubav, ako je bila duboka, unatoč tome što razmišljanje i vraćanje u prošlost može isisati energiju pojedinca i oslabiti fokus na sadašnjost i premda se to ne može opravdati sa jednog racionalnog i praktičnog aspekta. kava

Ponekad sadašnja veza/brak nekog pojedinca može biti kvalitetnija i više zadovoljavajuća za samu osobu, međutim to ne znači da je osoba napokon pronašla "ljubav svog života", što je trivijalna hollywoodska fraza. :P
Ne završavaju svi tako, ali ipak ostaju zajedno, jer iako veza nije toliko emocionalno intenzivna kao npr. ona prošla, ima nešto drugo što prethodna nije mogla ostvariti, unatoč svim drugim predispozicijama. Postojanost.
I to je dio životnog iskustva. :)

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitimeuto vel 02, 2010 4:30 pm

Covik se na sve navikne ka i tovar na samar. Pitanje je koliko se radi o ljubav, a koliko o nekoj ideji, idealiziranju, masti, patologiji...

Zdrava ljubav ne bi smjela/trebala biti iracionalna. Za zdravu ljubav prvo treba jedinka biti uravnotezena. Sto je osoba neuroticnijia to su joj i emocije iskrivljenije.

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitimeuto vel 02, 2010 5:05 pm

Athena je napisao/la:
Mow, donekle se slažem s tobom, međutim osobe koje nekoga zavole, ponekad tu osobu vole i kad stvari ne idu u prilog njihovom odnosu ni njima samima. Godinama...
Ne bih se složila da je zaljubljenost racionalna niti da je to ljubav, jer ljudi možda samo inicijalno idu za tim da postignu balans, da uravnoteže energije.
Međutim, ako dođe do zaljubljivanja, kasnije i ljubavi, taj prvotni "racionalni" cilj se zaboravlja. Drukčije je jedino ukoliko je osoba ravnodušna.
To je moje mišljenje, jer da su emocije racionalne pa i sama ljubav, na svijetu ne bi bilo toliko čudnih stvari koje ljudi rade u ime neke ljubavi "u očima promatrača".

Voljenje osobe u slučaju kad stvari ne idu u prilog je naravno mehanizam koji osigurava da se veza ne raspadne. Naime, ne isplati se radi nekih problema prekidati vezu u koju se puno uložilo. Međutim, ponekad je racionalnije u slučaju većih problema odustati, a ljudi koji put u vezi ostaju iz iracionalnih razloga, najčešće zbog straha od promjene. Pritom naravno treba napomenuti da to i nije tako iracionalno, jer promjena zaista može biti i korisna, ali i loša.

Ljudi uvijek na početku idu tako da uravnoteže energiju i ako je jednom energija uravnotežena, tada je racionalno ostati u toj vezi. Na površini to se očituje kroz slaganje među partnerima u većini pitanja. Dokle god to slaganje postoji u dovoljnoj mjeri, racionalno je da partneri budu zajedno, a mi to onda nazivamo ljubav. Uravnoteženost je dakle, ljubav, a proces uravnotežavanja je zaljubljenost.
Dinamičko uravnotežavanje (oko točke ravnoteže) je često i u tijeku same veze, tako da možemo reći da uvijek postoji zaljubljenost na neki način.

E sad, ravnodušnoj osobi je sve dobro. Takva osoba će rijetko kad uletati u vezu, a ako je u vezi, neće se puno truditi. Ona ima blokadu nad prirodnim procesom uravnoteženja, što se često očituje u manjku spolnih hormona.

Emocije se možda čine iracionalnima, ali zapravo su vrlo racionalne i uvijek potječu od određenih kemizama u mozgu. Ono što izvana izgleda neracionalan postupak, ustvari je savršeno racionalan, iako to osobi ustvari nije jasno. Stoga se majstorstvo nad emocijama postiže introspekcijom (osvješćivanjem izvora emocija i stresa) kao i vanjskim izvorima (ispravnom hranom, kvalitetnim druženjima, vježbanjem...).

Primjerice, pokazano je da ukidanjem bijelog šećera iz prehrane kod zatvorenika u jednom američkom zatvoru došlo je do 50%-og pada u broju nasilnih događaja, koji su uvijek posljedica emocionalnih poremećaja.

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

PostajNaslov: Re: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitimeuto vel 02, 2010 5:08 pm

Alpha je napisao/la:
Covik se na sve navikne ka i tovar na samar. Pitanje je koliko se radi o ljubav, a koliko o nekoj ideji, idealiziranju, masti, patologiji...

Zdrava ljubav ne bi smjela/trebala biti iracionalna. Za zdravu ljubav prvo treba jedinka biti uravnotezena. Sto je osoba neuroticnijia to su joj i emocije iskrivljenije.

Tako je, i tada emocije počinju djelovati iracionalnima. :) hug

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitimeuto vel 02, 2010 5:32 pm

@Mow, mislila sam na slučaj kad osobe vole i ne zaboravljaju godinama neku osobu s kojom više nisu u vezi.
Meni je osobno neshvatljivo kad promatram neke ljude, koji su bili u sretnoj vezi npr. 5 godina i onda je prekinu, za dva tjedna nađu nekog drugog, a za 6 mjeseci treću osobu i kažu da ponovno vole.
Po mom mišljenju taj odnos onda niti nije uključivao "pravu ljubav", duboku emociju, jer mislim da je potreban određen period žaljenja i oporavka da bi osoba bila sposobna ponovno voljeti.
No da ne idem previše off topic.:P

Uglavnom, nadam se da se slažete s tvrdnjom da pojedinci ne mogu birati koga će voljeti i u koga će se zaljubiti.
Ja ne mogu reći samoj sebi npr. "zaljubit ću se u kolegu, inteligentan je, meni fizički privlačan, slažemo se, a usto imam već 36 godina i biološki sat mi otkucava." :P
Sad malo karikiram, ali poanta jest da mi ne možemo sami odabrati emociju, zato jer bi ona objektivno u datom slučaju i trenutku bila poželjna.
Može se često dogoditi da će netko zavoljeti osobu koju ne bi trebao iz nekog razloga.

Ono što u potonjem slučaju razlikuje zrele i nezrelije osobe, jest to da će konačnu riječ kod one "prve kategorije" imati razum, ali samo po pitanju potencijalne veze, ne i ljubavi.
Dakle, ne bih rekla da je zrela ljubav racionalna, jer ljubav je samo jedna komponenta nekog odnosa.
Zrela osoba će odbiti ući u vezu ili odnos koji će njemu ili osobama oko nje previše štetiti, usprkos postajanju emocije ljubavi, koju ne bi "trebao/trebala" gajiti prema određenoj osobi. :)

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitimeuto vel 02, 2010 6:51 pm

Zbog čega mislim da emocije nisu racionalne.

Mislim da pojedinac ne može birati što će osjećati i kako će osjećati. To bi bilo racionalno, zar ne. Ono što mislim jest da su emocije posljedica našeg djelovanja i događaja s obzirom na naše viđenje posljedica istih. Na taj način mi možemo svojim djelovanjem uzrokovati ili potisnuti emocije, naizgled i kontrolirati. No ne možemo usred tuge odjednom poludjeti od sreće i da to izaberemo jer tako želimo i jer bi nam bilo bolje. Ono što možemo i što barem ja radim jest to da svojim djelovanjem nastojimo okrenuti smjer emocija, ili ih malo potisnuti. Dakle, izgubili smo utakmicu u nogometu, tuga je ovdje, ali zato idemo navečer u grad da se malo svi skupa proveselimo. Mi možemo kontrolirati sebe s obzirom na emocije, možemo se odvažiti pokušati učiniti nešto, djelovati racionalno... No to ne povezujem sa samim emocijama niti mislim da imaju veze. Djelovanje je racionalno, a emocije su samo šlag na tu tortu racionalnoga. Eto, to je moje mišljenje prvo na temelju iskustava, a potom i analiziranja istih.

No, to su ionako samo filozofije, definicije, promišljanja, logička povezivanja itd... Zato moramo pripaziti da ne bi ispalo da svi skupa pričamo o istome, samo koristimo druge izraze da to i kažemo, pa se vrtimo u krug. Ono, jedan kaže da je ljubav zelena, drugi da je plava, no zapravo misle na jedno te isto, a ono u čemu im se mišljenja razlikuju jesu definicijski pridjevi koje stavljaju ispred pojma ljubavi :P
[Vrh] Go down
Angeo sa greškom
Višestanični organizam
Angeo sa greškom

Female
Aquarius Goat
Broj postova : 47
Registration date : 04.04.2010

PostajNaslov: Re: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitimened tra 04, 2010 1:51 am

KAD PRAVA LJUBAV JEDNOM ZAKASNI,DRUGE NEĆE DOĆI NIKADA.

DAO BI JOJ SRCE SVOJE ,NEKA IMA SRCA DVA..SAMO KAD NJOJ JE DOBRO TADA DOBRO SAM I JA,AL JOJ NE DAO OČI,ISTI TAD BI BILI MI.VIDELA NI ONDA NE BI KADA LJUBAV ZAKASNI..

Mislim da ovi stihovi sve govore..
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Kad ljubav zakasni...   Kad ljubav zakasni... Icon_minitime

[Vrh] Go down

Kad ljubav zakasni...
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.