Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?

Go down 
+2
Chakotay
Fantom
6 posters
Autor/icaPoruka
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Empty
PostajNaslov: Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?   Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Icon_minitimened sij 31, 2010 1:58 am

Kroz literaturu i razgovore s prijateljima uočili smo da se Istoku danas općenito pripisuje uloga stjecišta drevne mudrosti,
te ga se zbog njegove starosti smatra duhovnim svjetionikom.
Istodobno, uz pojam Zapada ističu se njegovi osvajački ratovi i malobrojnost njegovih svetaca predstavljajući ih više kao izuzetak koji potvrđuje pravilo. Opća slika koju smo stekli započevši proučavanje religije i mistike drevnog Istoka pokazuje njegovu beskrajnu superiornost u odnosu na spoznaje Zapada.
Smatra se kako čak i veliki mudraci stare Grčke, primjerice, svoje formiranje duguju Istoku.

Bog je jedan, čovječanstvo je jedno, mistika je jedna, istina je jedna, ezoterizam je jedan, filozofija je jedna.
Ostalo su nijanse, odrazi i privid u pijesku svijeta.

IZVOR:
http://www.nova-akropola.hr/Clanci/Filozofija/Detail.aspx?Sifra=2120041634
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Empty
PostajNaslov: Re: Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?   Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Icon_minitimened sij 31, 2010 10:10 pm

@Fantom odlična tema ides

Iako se na prvi pogled čini da zapad i nema neku mistiku. Pod zapadom prvenstveno mislim na Sjevernu Ameriku i Europu, to je tako iz naše perspektive jer mi živimo u tom «zapadu», pa je onda nama teško uočiti pozitivne stvari, uzimamo ih zdravo za gotovo. Je da smo mi previše okrenuti prema materijalnim vrijednostima i da ćemo za to žrtvovati druge vrijednosti kao što je okoliš ili zdravlje.

No ipak mi smo na zapadu razvili ljudska prava, prava pojedinca i možda što je najvažnije ravnopravnost svih bez obzira na rođenje, bogatstvo... Na istoku je ipak veliki broj ljudi u nekim nižim klasama i nikad neće imati prilike i mogućnosti kao što to imaju oni u višim klasama.

"Čuvajte se duhovnog rasizma jer on je opasniji od materijalnog. Ne odbacujući ono što vam je najbliže srcu, zadržite unutarnju mladost u prihvaćanju drugih načina gledanja na stvari. I opet vam ponavljam: putevi Boga su mnogostruki. Mnoge svete knjige to govore i to je urezano u najstarijem kamenu. Ne prijanjajte uz formu. Onaj tko se bavi samim putem ne napreduje. Oslonite se na njega laganim korakom duše oslobođene predrasuda i pronaći ćete mistiku i ezoterizam ne samo u knjigama i piramidama, nego i u zelenom lišću mladog drveća, u nestalnim valovima mora i u neprestanom titranju jezičaka vatre. "
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Empty
PostajNaslov: Re: Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?   Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Icon_minitimened sij 31, 2010 11:55 pm

Ja takodje mislim da su ezoterijski sustavi Zapada komplementarni i istovjetni onim od Istoka.
Rijec je o kulturoloskoj ostavstini, a obje polutke su vukle inspiraciju od najranijih kultura prije potopa, dakle imaju isti izvor.
Danas konstantno vidimo kako se ljudi cesce naginju "egzoticnom" i udaljenom istocnjackom misticizmu,
najcesce jer ni ne znaju da i mi na Zapadu imamo svoje skole misterija.
Istina je da ni jedan sustav ma koliko univerzalan bio, nema apsolutno sve elemente jednake drugom sustavu,
sto je najcesce posljedica kulturoloskih implanata.
Jasno da ce vecina zbog svojeg neznanja omalovazavati zapadnjacku tradiciju na racun istocne.
Danas postoji puno predrasuda o zapadnoj okultnoj tradiciji.
Obicno su stecene u zadnja 2 stoljeca kada je nastao preporod tajnih drustava koja su ljubomorno
cuvala Tajnu Doktrinu (mozda malo preljubomorno, rekli bi teoreticari zavjere).
Ja se ne priklanjam ni uz jednu tradiciju, ali smatram da je doslo do njihovih ispreplitanja kroz povijest.
Tim receno, ne mislim ni da su ti sustavi vise originalni kao u ta davna vremena, jer zdrava logika kaze da se sustavi prilagodjavaju okolini (razni vanjski utjecaji) kako bi opstali.
Ja sam zasada zapadni ezoterik jer smatram da je tradicija i prebogata ovdje na "Zapadu", ali je nazalost neznana.Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? 888361
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Empty
PostajNaslov: Re: Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?   Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Icon_minitimeuto vel 02, 2010 12:18 pm

mislim da je katolička crkva najviše kriva šta se ljudi okreću Istoku i tamo traže inspiraciju i znanje. ona je ta koja je trebala biti nosioc duhovnosti na zapadu ali izgleda da je njoj to bilo najmanje važno.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Empty
PostajNaslov: Re: Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?   Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Icon_minitimepon vel 08, 2010 12:04 am

Mislim da nije, ne može se baš za sve kriviti crkvu. Zapadna civilizacija se više okrenula racionalnom i objektivnom, a u prvi plan se postavilo materijalno, a ne duhovno i ono što je u nama. Subjektivno kod nas baš i nema neku cijenu. No s druge strane kod nas su razvijena ljudska prava i prava individue što je na istoku zapostavljeno. I to je također važno i dovodi do duhovnog razvoja, jer malo je teže razvijati duhovni stranu ako se nalaziš u podčinjenom položaju ili pak ako nemaš niti čistu vodu, a kamoli nešto više.

Nažalost mi smo otišli u drugu krajnost i materijalne stvari su nam najvažnije, a duhovnu stranu smo potpuno zapostavili. E kad bi se našli negdje na sredini :)

Možda jednog dana i budemo

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
orca
PraGlodavac
orca


Male
Libra Dragon
Broj postova : 592
Age : 35
Location : Under the Guillotine
Registration date : 17.08.2011

Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Empty
PostajNaslov: Re: Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?   Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Icon_minitimepet kol 26, 2011 9:37 pm

Ono sto je gore Chakotay ostavio po pitanju duhovnih rasista me je poprilicno potaknulo na razmisljanje (bolji opis nebih smislio ni da ga smisljam godinu dana).. smjesno mi je to sto u biti upravo u kvazi duhovnim krugovima najcesce nailazim na predrasude prema okultizumu iliti duhovnoj tradiciji zapada sto me dovodi upravo do onoga sto je gore i Fantom napisao; mislim da su upravo posljednja 2 stoljeca bila kljucna po pitanju depopularizacije iste zbog cega se i postavlja gore navedeno ime teme.

Pocevsi od kojekakvih akcija od strane KC, igranju tajnih drustava pojedinih skupina pa jel do sarlatan boom-ova (kojima jos uvijek mozemo posvjedociti i dan danas gdje se pod samim pojmom magije ili okultizma najcesce kriju razno razni prodavaci magle) .. mislim da neke stvari netreba dodatno pojasnjavati zbog cega je to tako i zbog cega danas vlada takvo misljenje.

Medjutim, kao sto vec jednom i napisah na ovom forumu, gdje god da je u pitanju istinsko posvecenje od strane aspiranta koji tezi ozbiljnom samorazvoju - razlike nema. Bilo da je isti opredjeljen duhovnoj tradiciji istoka, ili duhovnoj tradiciji zapada.
[Vrh] Go down
Lyra
Majmun
Lyra


Female
Leo Snake
Broj postova : 1398
Age : 46
Registration date : 09.06.2011

Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Empty
PostajNaslov: Re: Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?   Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Icon_minitimepet kol 26, 2011 10:07 pm

Hm. Ovo što govori Chakotay o ljudskim pravima i ostalim stvarima po meni nema neke veze sa duhovnošću. Posebno jer su nam ta prava prividno dana... Kad razmišljam, uglavnom vidim da je duhovnost razvijena baš onda kada nema "komfora"...Možda je Zapadna kultura ravnopravna kada pričamo o pojedincima, ali generalno ogromnu prednost dajem Istočnoj. Oni jednostavno u sebi nose totalno drugi kod...sasvim neusiljeno i prirodno. Dok Zapad na mišiće pokušava, ali očigledno su mu druge stvari primarne, zato i ne uspijeva.




_________________
南無 妙法 蓮華 経
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Empty
PostajNaslov: Re: Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?   Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Icon_minitimepet kol 26, 2011 10:39 pm

To ti je zato što ne živiš tamo i gledaš samo pozitivne strane tog društva (što je dobro naravno, tko smo mi da kritiziramo) no pitaj se kako bi se osjećala da ti netko kaže da se ne možeš školovati za ono što želiš jer si žena, da ne možeš raditi neki posao jer si iz nižeg staleža, da ne možeš živjeti gdje želiš jer ti je muž iz nižeg staleža...S druge strane mi smo pak otišli u drugu krajnost i gledamo samo sebe i samo svoj užitak, toliko daleko idemo sa užitkom da ćemo za to žrtvovati i vlastito zdravlje, duhovni razvoj, kvalitetu života svojih bližnjih, pa čak i svoj vlastiti život.

@orco stvari su vrlo jednostavne čini drugome ono što želiš da on čini tebi, to je tako jednostavno pravilo koje svi mogu razumjeti i ne trebaju nam nikakvi kvazi duhovni majstori i učitelji da nam to kažu :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Lyra
Majmun
Lyra


Female
Leo Snake
Broj postova : 1398
Age : 46
Registration date : 09.06.2011

Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Empty
PostajNaslov: Re: Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?   Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Icon_minitimesub kol 27, 2011 12:32 am

Pa ok, možda si u pravu. Ali ja kada izvažem prednosti i nedostatke jedne i druge strane, pobjeđuje mi Istok.
Ovako, ja sam konkretno mislila na njihova duhovna znanja i pristup, uopće nisam mislila ninašta materijalno. Želim reći da je istočnjačka kultura više fokusirana na duhovnost i transcedentnost, dok je s druge strane zapadnjačka usmjerenija znanstvenom i eksperimentalnom pristupu čovjeku kao živom biću, te su stoga rezultati kao i metodika pojedinih antropolških zajednica drugačiji.

Ako posložimo velike istočnjačke religije i filozofije, one predstavljaju sveprisutnu, suptilnu, nevidljivu, dinamčku univerzalnu životnu energiju u funkciju pokretača života. Dok je zapadnjačka poprilično skeptična i okrenuta usko fizičkom i znanstvenom pristupu. Tesla je otprilike rekao, kada se znanstvenici budu okrenuli duhovnom pristupu za 10 godina napredovati će više nego sveukupno do sada.

Da smo mi ovde sa foruma, ograničeni samo na zapadnjačku filozofiju, ne bi imali o čemu govoriti.

Nadam se da me sada razumijete :) ...

_________________
南無 妙法 蓮華 経
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Empty
PostajNaslov: Re: Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?   Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Icon_minitimesub kol 27, 2011 12:43 am

Da, slažem se s tobom i skužio sam ja tebe i prvi puta samo mi se čini da ti mene nisi. No da na istoku ljudi drugačije žive i malo drugačije poimaju život, tamo je potpuno normalno razgovarati o smrti, životu poslije smrti, inkarnaciji, Bogu... i tim temama, a kod nas moraš pozorno birati s kime ćeš o tome pričati jer će te lakoćom proglasiti ludim :)

Super da si citirala Teslu, nisam znao da je i to rekao, ali citat je pogođen i bio je točan u njegovo vrijeme, a na žalost još je točan i u našem vremenu tuzni

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Lyra
Majmun
Lyra


Female
Leo Snake
Broj postova : 1398
Age : 46
Registration date : 09.06.2011

Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Empty
PostajNaslov: Re: Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?   Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Icon_minitimesub kol 27, 2011 12:56 am

Mislim da se generalno dobro razumijemo :) ...
Pa je, meni je zato bitna ova virtualna razmjena, jer jako je fino kada imam od koga što naučiti, i kada smo na istim frekvencijama. Nije mi toliko bitno što bi me proglasili ludom, koliko me muči ne razumjevanje i ne radoznalost na tu temu.

Da Tesla. Vizionar. Pomisli samo kako je on usamljen bio.

_________________
南無 妙法 蓮華 経
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Empty
PostajNaslov: Re: Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?   Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Icon_minitimened kol 28, 2011 1:57 pm

To i meni nije jasno, ljudi su toliko zaokupljeni svakodnevnim problemima da ih uopće nije briga za ništa više. Ok važno je i što ćemo obući, jesti, gdje ćemo stanovati, raditi, ali ako se usredotočimo samo na to, tada život postane isprazan i bez smisla, barem bi meni tako bilo :)

Jojj Tesla, nekako mi se čini da je on bio jako usamljen i tužan. Čovjek koji je toliko puno dao ovom svijetu je umro sam ostavljen i zaboravljen od svih, a jednako tako je i živio. Kad gledam filmove o njemu čini mi se da su se ljudi družili s njime samo zato što su imali koristi od toga.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Empty
PostajNaslov: Re: Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?   Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Icon_minitimened kol 28, 2011 3:32 pm

Postalo je jako popularno nabrijavati se na Istok isto kao i na Teslu i Einsteina. zubi
Dok se sjetim indijanaca i nekih starijih naroda sa zapada, imaju oni itekakve duhovne temelje za dalje. Razlike istoka i zapada ima, ali istok je naprosto filozofsko popularniji u pučanstvu, možda zato jer su religijska tumačenja u igri pa odatle popularnost?
[Vrh] Go down
orca
PraGlodavac
orca


Male
Libra Dragon
Broj postova : 592
Age : 35
Location : Under the Guillotine
Registration date : 17.08.2011

Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Empty
PostajNaslov: Re: Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?   Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Icon_minitimened kol 28, 2011 3:37 pm

.. a ili mozda zato sto im se nesto sta im nije blizu cini egzoticnije. Nije tajna da su zapadnjaci skloni kompliciranju : )
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Empty
PostajNaslov: Re: Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?   Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Icon_minitimened kol 28, 2011 3:39 pm

Ne znam koliko je tu riječ o kompliciranju, ja sam mislio da baš na istoku kompliciraju, tj. da nam je njihova pjesnička logika teže shvatljiva. Evo, ima sjajnih Zen priča, ali bogami neke od njih pol posto ne kužim.
[Vrh] Go down
orca
PraGlodavac
orca


Male
Libra Dragon
Broj postova : 592
Age : 35
Location : Under the Guillotine
Registration date : 17.08.2011

Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Empty
PostajNaslov: Re: Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?   Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Icon_minitimened kol 28, 2011 3:44 pm

Blizzard je napisao/la:
Ne znam koliko je tu riječ o kompliciranju, ja sam mislio da baš na istoku kompliciraju, tj. da nam je njihova pjesnička logika teže shvatljiva. Evo, ima sjajnih Zen priča, ali bogami neke od njih pol posto ne kužim.

Ma mislio sam na mentalitet opcenito, ne ucenja te ucitelje.

A sta se tice istoka, ha ovisno sve od ucitelja do ucitelja, od skole do skole .. recimo ako uzmes za pr. Sri Nisargadattu Maharaja i Ja sam to .. doslovce knjiga koja je u stanju opalit ti takav samar da ti se vrat okrene za 360 stupnjeva te knjiga cija ti filozofija moze izvrsiti samo takav direktan pomak svijesti (a da ktome nije prekomplicirana za citanje) do te razine da se pocmes valjati od smijeha sam svojem tijelu kada ga promatras.. s druge strane ak uzmes neke druge tradicije ili skole.. doslovce ti trebaju dodatni tumaci prvenstveno zbog totalno drugacije kulture u kojoj nisi odrastao (sto je pak jos jedan poprilicno zajeban problem) ..
[Vrh] Go down
Lyra
Majmun
Lyra


Female
Leo Snake
Broj postova : 1398
Age : 46
Registration date : 09.06.2011

Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Empty
PostajNaslov: Re: Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?   Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Icon_minitimened kol 28, 2011 4:28 pm

Blizzard je napisao/la:
Postalo je jako popularno nabrijavati se na Istok isto kao i na Teslu i Einsteina. zubi
Dok se sjetim indijanaca i nekih starijih naroda sa zapada, imaju oni itekakve duhovne temelje za dalje. Razlike istoka i zapada ima, ali istok je naprosto filozofsko popularniji u pučanstvu, možda zato jer su religijska tumačenja u igri pa odatle popularnost?

Ako već znaš etiketirati, onda bi trebao znati i podrijetlo Indijanaca.
I da su ih ti sa zapada uništili. Krenuli od bizona, pa tako redom.

;)

_________________
南無 妙法 蓮華 経
[Vrh] Go down
Sponsored content





Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Empty
PostajNaslov: Re: Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?   Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Ima li zapad jednaku mistiku kao i istok?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Dvije Hrvatske, dva svijeta- Istok i Zapad

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: