Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Share

I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani

Go down 
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani Empty
PostajNaslov: I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani   I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani Icon_minitimesri vel 03, 2010 1:42 pm

Nagađanja kako postoji povezanost između ta dva pojma postoje već stoljećima. O tome su čak pisali i Aristotel, Platon i Sokrat u svojim djelima.

Nove su studije otkrile kako ljudi koji postižu velike uspjehe imaju veću vjerojatnost bolovati od manične depresije. Ovo je prvi puta da su znastvenici uspjeli dokazati kako je genijalost povezana s ludilom.

Nagađanja kako postoji povezanost između ta dva pojma postoje već stoljećima. O tome su čak pisali i Aristotel, Platon i Sokrat u svojim djelima. Aristotel je tako jednom prilikom naveo kako 'nema velikog genija bez trunke ludila', no znastvenici za to nikada nisu uspjeli pronaći čvrste dokaze – do sada.

Studija je provedena na 700 tisuća odraslih osoba, a rezultati su dokazali kako su oni koji su imali najbolje rezultate u školi imali i četiri puta veće šanse od dobivanja bipolarnog poremećaja od onih koji su imali slabije ocjene.

Povezanost je bila najjače izražena kod onih koji studiraju glazbu i književnost, koji su se pokazali disciplinama u kojima su genijalnost i ludilo gotovo nerazdvojivi, objavljeno je u studiji Psihijatrijskog instituta Sveučilišta London u suradnji s Institutom Karolinska u Švedskoj.

Problem je do sada bio što su i genijalnost i ozbiljni menatlni poremećaji rijetki tako da su se tvrdnje o povezanosti ovih pojmova bazirale na povijesnim studijama kreativnih individualaca što je poprilično subjektivno.

- Otkrili smo kako je postizanje vrhunskih rezultata tijekom školovanja usko povezano s razvojem bipolarnog poremećaja u kasnijoj dobi. – izjavio je dr MacCabe koji je radio na istraživanju.

Pretpostavlja se da su od manične depresije bolovali ili boluju Vincent Van Gogh, Sylvia Plath, Virginia Woolf te Stephen Fry i Sting. (Izvor)

Majmun
Armin od Irima

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Registration date : 23.01.2010

PostajNaslov: Re: I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani   I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani Icon_minitimesri vel 03, 2010 1:49 pm

rado bih dao pokoju riječ iz vlastitog života, bilo da se radi o meni ili mojim poznanicima, ali ću to nekako zadržati za sebe.
samo ću potvrditi istraživanje.
[Vrh] Go down
Sentinel
Čovjek
Sentinel

Male
Gemini Dog
Broj postova : 4571
Registration date : 04.02.2008

PostajNaslov: Re: I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani   I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani Icon_minitimesri vel 03, 2010 1:51 pm

Dakle znanstveni je dokazano, znači svi luđaci su u biti genijalci zubo

A ne, u biti logićno je da ako si genijalac da moraš imat određenu dozu ludila, pa evo naprimjer Mike Oldfield je svoje najbolje pjesme napisao u kronično depresivnom raspoloženju, što je i sam nekoliko puta priznao, a onako na prvo slušanje čovjek ne bi reko :)
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6337
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani   I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani Icon_minitimesri vel 03, 2010 2:31 pm

Da, i ja mogu potvrditi, svi genijalci koje poznam su pomalo uvrnuti, više ili manje. :D

Majmun
Armin od Irima

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Registration date : 23.01.2010

PostajNaslov: Re: I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani   I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani Icon_minitimesri vel 03, 2010 2:53 pm

Sentinel je napisao/la:
A ne, u biti logićno je da ako si genijalac da moraš imat određenu dozu ludila, pa evo naprimjer Mike Oldfield je svoje najbolje pjesme napisao u kronično depresivnom raspoloženju, što je i sam nekoliko puta priznao, a onako na prvo slušanje čovjek ne bi reko :)

Biti u depresiji i imati bipolarni poremećaj nerjetko su povezane dijagnoze, ali čisto sumnjam da je to ovdje slučaj...
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Registration date : 21.04.2009

PostajNaslov: Re: I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani   I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani Icon_minitimepet vel 05, 2010 12:25 am

Pa genijalnost i ludilo se podrazumjeva.
Ipak trebaš biti malo lud da bi vidio dalje od okvira koje ti nameče ovaj svijet i razbio već uvažena mišljenja. study

Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

PostajNaslov: Re: I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani   I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani Icon_minitimepet vel 05, 2010 1:29 am

Sta bi na ovo sve rekao Ajnstajn ???

I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani Ajnstajn-1

I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani 982158 I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani 982158 I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani 982158
[Vrh] Go down
Cinderella
Majmun
Cinderella

Female
Aquarius Cat
Broj postova : 1675
Registration date : 01.11.2009

PostajNaslov: Re: I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani   I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani Icon_minitimepet vel 05, 2010 1:40 am

Hvala Bogu pa nisam genijalna lol!
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Registration date : 21.04.2009

PostajNaslov: Re: I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani   I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani Icon_minitimepet vel 05, 2010 1:58 am

ja sam samo na momente luda zubi kadkad na duuuge momente

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12345
Registration date : 09.09.2009

PostajNaslov: Re: I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani   I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani Icon_minitimened oľu 07, 2010 4:40 pm

Tanka je granica između genijalnosti i ludila. :P
Pitanje je, na temelju čega neku osobu možemo nazvati genijalnom?
Da li je dovoljan samo izrazito visok IQ ili konkretni doprinos na nekom području npr. glazbi, književnosti, koji je priznat od društva? confused

Osobno mislim da se genijalnost uz vrhunske rezultate neizostavno temelji i na nekoj voljnoj komponenti, svojevrsnoj očaranosti i ulaganjem pojedinca u područje svog interesa.
Zato ne mislim da je isključivo izrazito visok IQ (koji se nerijetko pripisuje nekom geniju) isključivo u realnoj korelaciji sa potencijalnim ludilom, bipolarnim poremećajem, već da tu bitnu ulogu ima volja pojedinca, način na koji će se nositi sa svojim "darom". kava

To je samo moje mišljenje koje nije potkrijepljeno nekim znanstvenim dokazima.

PostajNaslov: Re: I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani   I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani Icon_minitime

[Vrh] Go down

I znastveno je dokazano - genijalnost i ludilo povezani
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.