Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Što za vas znači pojam "genijalac"?

Go down 
+8
Melkior
Citadel
Armin od Irima
Legionar
Eternity
Blizzard
MoW
Alpha
12 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimepet vel 26, 2010 12:13 pm

Genije (lat. genius = Genij, je čovekov duh zaštitnik) Izuzetno intelektualno, duhovno i stvaralački obdarena osoba koja je zadužila čovečanstvo svojim delima u oblasti nauke, kulture, umetnosti, politike i sl. U čisto tehničkom smislu, termin označava osobu koja na testu inteligencije ima IQ veći od 140. U celokupnoj populaciji broj takvih ljudi kreće se između 0,5 i 1,0 % (Izvor)

Eto, gore je navedeno neko sluzbeno pojasnjenje/definicija doticnog pojma... Ono sto me zanima jeste - sto za vas znaci ta rijec 'genijalac'. Naime, cesto se nadjemo u situaciji kada netko (obicno sa dozom divljenja) za nekog drugog kaze "On je genije." Cesto je spomenuti genije i nekakav uzor ili svakako pozitivan primjer onima koji ga smatraju genijem. E sad...sto bi to tocno bilo? Svatko tko ima IQ preko 140 je genije? To sto je ujedno mozda i seronja nema veze? Recimo, netko moze imati jako visok apstraktni IQ i biti vrhunski u svom poslu ali van toga biti egocentrik bez empatije za druge... Za mene ta osoba nije genije. On je samo netko kome odredjeni dio mozga dopusta neku brzu logiku u nekim situacijama. Drugim rijecima netko s talentom. Taj talent moze biti izrazen u muzici, u matematici, u fizici i td. Da li cu se diviti toj osobi? Da li ce mi biti uzor? Pa, svakako cu se diviti njegovom/njezinom radu i rezultatu i svakako da cu to jako cijeniti ali divljenje ostavljam za osobe koje su razvijene duhom neovisno o tome koliki im je IQ... Za mene ta druga skupina ljudi spada u prave genijalce...oni koji su, makar donekle, shvatili zivot...smisao...

Sto/tko je za vas genijalac? Kome se vi divite ili vam je uzor? Ovdje, prvenstveno, mislim na ljude iz neke nase blizine...dakle one koje vise ili manje poznajemo...
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimepet vel 26, 2010 12:26 pm

Ovako, meni je pojam genijalca vezan uz osobu vrlo širokih svjetonazora, koja nije ukalupljena gotovo ni u koji kalup nego je slobodan mislioc. Nužno ga puno toga zanima i od malo stvari zazire.
Svakako je ta osoba ujedno i inteligentna po klasičnim mjerilima. IQ je sigurno preko 130, ne nužno preko 140 ili 150, jer u tom slučaju ljudi mogu puknut i prestat biti genijalni.
Ljudi koji se dobro snalaze u svakodnevnim situacijama, koji slušaju druge što govore, koji su empatični, odgovorni, radišni i u konačnici i uspješni u tome što rade.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimened vel 28, 2010 1:59 pm

Općenito, pojam genijalnosti označava neko debelo odstupanje od prosjeka u smjeru briljantnosti na nekom području. Taj pojam više vežem za pojedinačna područja, pretežno ona gdje se koristi mozak, a pritom ne miješam previše tu druga područja jer to često nema veze.

Tako je za mene Hawking bio genijalan fizičar, a pritom nemam pojma kakav je bio u životu. To nije niti važno, on je rasturao fiziku i na tom području je bio genijalan bez obzira kakav je bio na drugim područjima, isto tako i u ponašanju prema drugima. I da je bio egoist, sebičan, neempatičan... To ne umanjuje njegovu genijalnost u fizici, već eventualno cjelokupnu sliku o njemu.
I onda mi on recimo može biti uzor, ali ne za likovno stvaralaštvo, ne u nekim duhovnim načelima, već samo za fiziku. Isto vrijedi i za Teslu. Ne znam kakav je bio kao ljubavnik, suprug, otac, prijatelj, ali znam da je bio genijalan u fizici.

IQ ne određuje nečiju genijalnost, ali da genijalni ljudi često imaju visok IQ, to stoji (možda takvi uvijek imaju visok IQ, to ne znam). No, nisu li genijalci uglavnom neki malo ''ludi'' tipovi? Neki kažu da za biti genijalan treba imati i određenu dozu ludosti. Pa sad koliko ima istine u tome... :P

Za koju osobu kao osobu reći da je genijalna? To bi mogao recimo biti da Vinci koji je imao jako širok svjetonazor, bavio se mnogim stvarima i skoro u svemu je bio dobar. Usput je i filozofski nadaren te je i na duhovnoj razini razvijeniji pojedinac. Nešto kao što je MoW napisao.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimened vel 28, 2010 8:23 pm

Mene bi zanimalo zašto se obično na genijalce gleda kao na neke pomalo lude tipove. Je li to zato, kao što je Omega naveo, što dotični odstupaju od prosjeka, ili je to možda zato što genijalci često ne mogu objašnjavati nešto na način da ljudi to razumiju?

Recimo, meni padaju na pamet neki možda genijalni profesori koje sam imao, a koji su muku mučili da nam nešto objasne. Ono, vidi se da oni to stvarno kuže, ali objasniti nešto nama, ajme meni. :D

Usput je zanimljivo pitanje koliko stvarno genijalaca ima u društvu? To je pitanje vezano uz definiciju, a ja se s onom koju je službeno Alpha citirala ne mogu potpuno složiti.
[Vrh] Go down
Eternity
Višestanični organizam
Eternity


Male
Pisces Tiger
Broj postova : 79
Age : 26
Location : Metabunker
Registration date : 02.03.2010

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimesri oľu 24, 2010 12:19 am

Mene u skoli zovu Tesla,Ajnstajn i naucnik
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimesri oľu 24, 2010 12:44 am

A misliš li da ćeš biti jedan od njih? :)
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 23.01.2010

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimesri oľu 24, 2010 1:14 am

I što sad, imam IQ 158 i genijalac sam? Genijalac bih bio kada bih iskorištavao taj svoj IQ za nešto konkretno i učinio nešto što se može nazvati genijalnim, nešto kreativno, gotovo inventivno i čak unikatno. Do onda sam samo još jedan od onih koji imaju JAKO visok IQ, a ničemu im ne služi osim da lakše rješavaju neke zadatke koji bi onima s "prosječnim" IQ-om bili teški...
[Vrh] Go down
Citadel
Stanica
Citadel


Male
Gemini Buffalo
Broj postova : 16
Age : 38
Registration date : 05.01.2011

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimepet vel 11, 2011 1:56 am

Ono što jedan čovjek radi s lakočom što je drugima teško oznaka je talenta. Ono što genijalan čovjek radi što je nemoguće i talentu odlika je genijalnosti, rekao je jedan filozof.
[Vrh] Go down
Melkior
PraGlodavac



Male
Capricorn Monkey
Broj postova : 685
Age : 43
Registration date : 24.12.2010

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimepet vel 11, 2011 2:23 am

Genijalac je kapitalistički nus proizvod i pumpanje ega onom kog prozivaju tako i onih koji se takvima uzimaju... Eto kaj ja mislim. Genijalac bi trebao biti prosvjetljeni čovjek po meni, znaci onaj koji je doživio prosvjetljenje.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimepet vel 11, 2011 2:24 pm

Armin je jako dobro definirao ides

Mozda ce osoba ispodprosjecnog apstraktnog (mjerljivog) IQ-a spoznati i iskazati takvu zivotnu istinu koja ce jednostavno biti genijalna.

[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimepet vel 11, 2011 2:42 pm

Meni je Messi genijalan igrač ^^
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimepet vel 11, 2011 3:44 pm

Melkior je napisao/la:
Genijalac je kapitalistički nus proizvod i pumpanje ega onom kog prozivaju tako i onih koji se takvima uzimaju... Eto kaj ja mislim. Genijalac bi trebao biti prosvjetljeni čovjek po meni, znaci onaj koji je doživio prosvjetljenje.

Dobro ti je ovo na neki nacin.Jer za sve ostali imas metode,mozes sebe zakucati u neku sobu i uciti dvedeset godina i smislices nevjerovatne teorije.A nista ti ne garantuje da ces za dvadeset godina postati prosvjetljen pa makara i meditirao svaki sekund.A za prosvjetljenje moras biti nenormalno genijalan jer moras pobjediti djavola...

A ustvari ako i rjec genius znaci duh,onda i jesu u pravu.Genijalan je covjek koji je razvio svoj duh.A kako Blizz kaze mnogi geniji i naucnici su zaista ludi i poremeceni.

A ,prosvjetljeni covjek je ludji od svih tih naucnika zajedno.On je iznad razuma,postoji bez razuma.Samo je razlika sto je on apsolutno svjestan svojih ispada i radi ih spontano jer je slobodan i ne zavisi od nikog.

A po meni mnogo je veci uspjeh pobjediti jednog djavola i dozvoliti bogu da zivi kroz neko tjelo u najciscem obliku nego izmisliti teoriju relativnosti.

Jeste ona korisna iz pogleda fizike,ali iz pogleda covjeka i humanosti bolje bi bilo kad bi svi bili toliko genijalni da pobjedimo djavola u nama.I dozvolimo sebi da zivimo cisti i srecni,bez svih tih silnih naucnih otkrica....Dzaba i otkrice nuklearne fuzije u besplatne svrhe kad ce ti sto to koriste da budu pod djavolom...

Dakle ako bih morao birati izmedju velikog naucnika koji je otkrio neku veliku teoriju i pomalo je lud,i izmedju prosvjetljenog covjeka koji nista nije izmislio a dosta je "lud" uvjek bih birao ovog drugog.Jer znam da je on totalni kralj,bez ego tripova....
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimepon vel 14, 2011 1:04 am

Izgleda da svi mislimo slično, genijalci nisu oni s visokim IQ-om, već oni kojima padaju na pamet velike zamisli, zar ne? :)
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimepon vel 14, 2011 6:49 pm

Ali dobro,treba ti i IQ da bi neku ideju zakljucio....
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimepon vel 14, 2011 11:13 pm

Da, naravno. :)
Ipak, veliki IQ nije preduvjet da bi netko postao genijalac. Za to mu je dovoljan sasvim prosječan IQ ako je u drugim ne-analitičkim područjima došao do zanimljivih ideja, djela i ostvarenja.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimeuto vel 15, 2011 1:58 am

Da li ce nam netko biti genijalac uvelike ovisi i o okolnostima. Ako imam nekog knjiskog crva s IQ-om 200 i nekog covjeka sa IQ-om 100, a nalzimo se na pustom otoku na kojem trebamo prezvijeti tada nam svo znanje o kvantnoj fizici onog sa IQ-om 200 nece pomoc ali hoce svo prakticno znanje onog sa IQ-om 100.
[Vrh] Go down
Green
PraGlodavac
Green


Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Age : 38
Location : Zagreb
Registration date : 26.12.2010

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimeuto vel 15, 2011 10:54 am

Hm, genijalac je po meni onaj koji dolazi do velikih ideja i koji se može snaći u nepoznatoj situaciji stvarajući nešto novo. Obzirom da je to blisko povezano sa inteligencijom, ipak mislim da će mi ovaj sa iq 200 više pomoći jer iq nema apsolutno nikakve veze sa znanjem već upravo sa snalaženjem i idejama. Ljudi sa visokim iq-em često nisu oni koji imaju svo znanje svijeta već baš oni sa novim idejama i otrićima.
Osoba sa iq-em 100 ne može doći na novu ideju niti se snači u novoj situaciji jer nema toliko razvijen smisao za razmišljanje.
Svi genijalci imaju visoko iq, ali nisu svi genijalci pametni :)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimeuto vel 15, 2011 11:29 am

Ne slazem se. Poznajem puno nadoprosjecno inteligentnih ljudi koji prakticki nemaju veze sa stvarnoscu. Znaju nevjerojatne informacije ali u prakticnom zivotu to slabo koristi. Hocu reci, onaj sa IQ-om 200 bi vjerojatno bio sposobniji naspram onog sa IQ-om 100 ako su u istoj bransi. Medjutim naglasila sam kako je prva osoba knjiski crv, a druga osoba je "covjek od naroda".

U biti imam vrlo jednostavan primjer. Kao sto rekoh, znam puno nadprosjecno inteligentnih ljudi prema kojima sam ja mali majmun. Ali kad god je u pitanju konkretan problem uvijek ga rjesava taj mali majmun dok doticni IQ 200 stoji i gleda. I onda sam u tom casu za tog IQ 200 genijalka. A nisam. Daleko od toga.
[Vrh] Go down
Green
PraGlodavac
Green


Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Age : 38
Location : Zagreb
Registration date : 26.12.2010

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimeuto vel 15, 2011 11:37 am

Nisi naglasila "čovjeka od naroda", samo si naglasila knjiškog crva.
Slažem se s tobom da ovisi o situaciji u kojoj se nalaziš ali imam i dalje osječaj da mješaš inteligenciju i pamet. Pametni ljudi nisu nužno inteligentni isto kao što ljudi sa hrpom informacija nisu nužno inteligentni. Po ovoj tvojoj priči ti "kao mali majmun" si inteligentnija od osobe koja stoji do tebe i nema rješenje za dotični problem isto kao što je u pustinji inteligentniji ovaj sa rješenjem. Ljudi iz naroda možda nisu pametni ali su itekako inteligentni ako imaju smisla za snalaženje i rješavanje problema.
Često se za nekoga tko je jako pametan u nekom području i posjeduje mnoge informacije krivo smatra da je i inteligentan, možda i je, ali sva njegova pamet svijeta ne pokazuje njegovu inteligenciju.
Jel razumiješ što ti govorim? Tvrdim da ljudi o kojima pričaš nisu inteligentni, ti si ta koja je inteligentna bez obzira što oni možda imaju veće znanje u nekom području od tebe. Inteligencija se ne mjeri niti znanjem niti količinom informacija koju netko posjeduje.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimeuto vel 15, 2011 12:29 pm

Da, vidim sad da nisam bila naglasila "od naroda". U brzini pisah pa malo ofrlje to napravih :P

Ti ljudi o kojima pricam imaju iznimno visok IQ. Iznimno.
[Vrh] Go down
Green
PraGlodavac
Green


Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Age : 38
Location : Zagreb
Registration date : 26.12.2010

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimeuto vel 15, 2011 3:10 pm

Hm hm hm, onda mi nije jasno. Al čekaj, možda je stvar u tome što oni "misle" da imaju iznimno visok iq zbog znanja kojeg posjeduju i svega ovoga što sam već rekla, a u biti nisu tebi ni do koljena, samo se zavaravaju.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimeuto vel 15, 2011 4:21 pm

Nema se sto mislit da se ima visok IQ. Postoje testovi. Takvi ljudi su vrhunski u svom poslu. Medjutim slabo koristi to sto ce biti u stanju na pamet izracunat ne znam sto i izvest pet formula u glavi kad nisu u stanju primjenit to na zivot. Mislim, zivot se sastoji od matematike, fizike i td. ali slabo koristi 'teorija' koju se ne zna primjenit u praksi.
[Vrh] Go down
Green
PraGlodavac
Green


Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Age : 38
Location : Zagreb
Registration date : 26.12.2010

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimeuto vel 15, 2011 4:37 pm

Ali ja ti točno o tome pričam, o praksi, ne o teoriji. Testovi na internetu su glupost. Pravi testovi traju nekoliko sati, u nekoliko su različitih dijelova i možeš ih rješavati u Mensi. Rijetki koji ti se busaju u prsa sa svojim iq-om su obavili prave testove.
A ovo da su dobri u svojem poslu ne znači da imaju visok iq nego imaju dobre sposobnosti koje im za taj posao trebaju. Sposobnosti i vještine također nisu povezane sa iq-om.
I dalje tvrdim da si inteligentnija od ljudi za koje misliš da nisi i da je neobrazovani čovjek u pustinji inteligentniji, ako ima rješenje, od obrazovanog bez riješenja bez obzira na sve informacije koje obrazovani posjeduje, a ne zna upotrijebiti.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimeuto vel 15, 2011 5:09 pm

Testovi mjere apstraktnu inteligenciju. Ljudi koji imaju visoke rezultate dobri su u matematici i odredjenoj vrsti logike. Poznato je da je kod muskaraca taj dio mozga razvijeniji. Zato po statistickim pokazateljima ispada kako muskarci imaju visi IQ od zena. Bas kao sto su muskarci bolji u matematici, 3D vizualizaciji objekata, snalazenju u prostoru tako su zene bolje u nekim drugim stvarima. Ali te stvari se ne mjere danim testovima. I sad, cinjenica jeste kako su ti ljudi u tim stvarima bolji od mene. Nema tu razgovora. Ali zato i postoji ova tema. Jer to sto testovi mjere i taj broj koji se dobije ipak nije dovoljno obuhvatan.

Upravo je to sto navodis bit ove teme. Sto znaci da sam ja inteligentnija? Znaci da sam sposobnija na nekom polju. I to u tom trenu prakticno potrebnom. Medjutim da dojdu vanzici i daju nam da izracunamo ne znam sto i da nam o tome ovisi zivot onda bih ja izgorila i ta druga osoba bi bila inteligentnija. Zato kazem da ovisi o okolnostima. Ljudi jakih kapaciteta cesto se usmjere izrazito u jedno podrucje i uopce nisu u stanju egzistirat u nekom "obicnom zivotu".

Ne znam jesi kad gledala seriju "The Big Bang theory". Tamo je to fantasticno ilustrirano ;)
[Vrh] Go down
Green
PraGlodavac
Green


Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Age : 38
Location : Zagreb
Registration date : 26.12.2010

Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitimeuto vel 15, 2011 6:34 pm

Pogledala sam sve snimljene sezone The Big Bang Theory-a i želim imat Sheldona doma kao kućnog ljubimca lovely

Postoji velika razlika između psihologije kao znanosti i pučke psihologije kojom se svi mi dnevno koristimo ne znajući da je mnogo u njoj lažno. Znanstvena psihologija je dokazala da muškarci NISU inteligentniji od žena niti žene od muškaraca. Ovo o čemu govoriš da muškarci imaju razvijeniju matematičku inteligenciju jače nego žene je krivo protumačen podatak. 0.0000000001 (i još uvijek mislim da mi fali nula) posto je kod muškaraca naglašenija matematika i isto toliko je kod žena naglašenija verbalna inteligencija no ipak, mediji i oni kojima to odgovara ovaj podatak zloupotrebljavaju. Doktori psihologije će ti navesti ovo što sam napisala, neće ti tvrditi da su muškarci u ičemu inteligentniji nego će ti ovaj podatak prezentirati kao statistički izraz koji je kod velikih brojki neizbježan.

Inteligencija je misaono snalaženje u novonastalim situacijama. Ova izjava je službena definicija inteligencije. To znači da je bitno snači se u bilo kojem polju, a ne samo nekima. Zato tebe smatram inteligentnijom od ljudi koje spominješ jer to što će se oni snaći u jednoj vrsti situacije (bez obzira koliko ti subjektivno mislila da je ta situacija jako bitna a druge nisu) ne znači toliko puno u usporedbi s tobom koja ćeš se snaći u mnogo više situacija.

Baš sam ovaj semestar dala psihologiju na faksu i profesor doktor koji mi ju je držao nam je baš fino objasnio te velike razlike između onoga što mi mislimo da jest i onoga što stvarno znanstveno jest. Postoje 4 glavne teorije o nastanku inteligencije i nekoliko teorija o tome na koje grane se inteligencija dijeli. Također, postoji i znanstvena definija genijalca. Zato te molim da me ne shvatiš kao da pametujem, samo mi je jako žao kad inteligentni ljudi poput tebe uporno superirornijima od sebe smatraju ljude koji su u nekom poslu bolji od njih, koji znaju više o kvantnoj mehanici od njih ili koji znaju nabrojiti sve godine svjetskih prvenstava u nogometu. Vrati se na čovjeka u pustinji, i dalje mislim da je inteligentniji samo što možda nije imao prilike svoju inteligenciju mjeriti.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Što za vas znači pojam "genijalac"? Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Što za vas znači pojam "genijalac"?
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» "ANA" preti novim balkanskim ratom u Prosincu

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: