Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Što za vas znači pojam "genijalac"?

Go down 
+8
Melkior
Citadel
Armin od Irima
Legionar
Eternity
Blizzard
MoW
Alpha
12 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Icon_minitimeuto vel 15, 2011 7:26 pm

Meni je genijalnost sinonim za mudrost.Intelekt je kao neko sakupljeno znanje,cinjenice.Ono je mrtvo,pozajmljeno od drugih.

inteligencija je po meni ono sto je green navela.Dovedes tri covjeka.Jedan nije inteligentan,jedan jeste,a treci je genijalan,mudar.I das im da uce neki racunarski program npr visual basic.

Prvo moraju nauciti cinjenice,tj moraju koristiti sirovu inteligenciju,razum,logiku da bi povezali sve uzroke i posljedice.Prvome ce to biti jako tesko,i vjerovatno nece ni moci da RAZUMIJE sve te kodove,naredbe,jer zbog slabe logike nemoze da povezuje uzroke i posljedice.On to nece moci da nauci.Dakle,ostace i dalje neinteligentan sa istim nivoom znanja,tj sa nikakvim znanjem jer on jednostavno ne moze nista ni da nauci.

Drugi covjek ce sa lakocom da savlada sve uzroke i posljedice,jer ima jaku logiku.On ce to za 5 minuta da nauci.I povecace svoje znanje.Ali to znanje je posudjeno,mrtvo,nije njegovo,on ga je samo razumio,savladao i prihvatio kao svoje.U ovu kategoriju po meni spada 90 posto intelektualaca,tj razumnih,logickih ljudi.

Treci covjek je specifican.jako specifican.On ulazi cjelim svojim bicem u problem.Dakle u trenutku ucenja,on zaboravlja na proslost,na njegovo dotadasnje nakupljeno,tudje,pozajmljeno,mrtvo znanje i potpuno svjez,nevin,bez predrasuda ulazi u problem.E sad,ja mislim da ovakvi ljudi i nisu puno inteligentni.Mogu biti,i to je onda prava stvar.Ali i bez inteligencije oni imaju tu prednost da potpuno,sa cjelom svjescu udju u problem.Jer oni ne teze da razumiju problem cisto logicki,oni ga dizu na novi nivo.Oni zele da SHVATE problem.Sa mnogo sireg aspekta.Oni ce svakome djelu pridodati cjelu paznju svoga bica.Oni ce zeliti da nadju nesto novu u tome.Oni nece brzati,vec ce ici polako.Zele da vide sta taj problem ustvari predstavlja.Oni ulaze ustvari u glavu onog covjeka koji je prvi izmislio to neko otkrice,teoriju,zadatak,problem.Te na taj nacin oni mogu da vide i eventualnu gresku ili propust tog nekog velikog otkrica od nekog pronalazaca iz proslosti.

Oni idu polako.Mudro.kao djete.Oni ce na kraju znati o tome programu(Basicu) sve ono sto je i drugi,logicki,intelektualni tip covjeka saznao.Ali oni su mnogo vise SHVATILI taj problem,sustinski.Oni su sada mnogo prilagodljiviji novom problemu,dok ovi drugi nanovo moraju da se muce zbog svoje logike.Izgleda paradoksalno,ali ovi mudri,genijalni ustvari na laksi nacin shvate nesto,iako im vise vremena treba.Intelektualac ce fotografski sve to da obradi kao kompjuter,ali bez mudrosti nikad nece moci da nesto novo,genijalno otkrije.

On ce samo da ponavlja ko papagaj,i da se zadovolji time.Mudar covjek ce stalno teziti za novim shvatanjima i nikad nece reci JA sve znam....

A vecina najvecih genijalaca i pronalazaca su bili ovi treci,koji su bili mudri,duhovni,sa mnogo sirom svjescu o nekom problemu.I zato bi i pronasli nesto mnogo sire i vece.

Svako moze da se ukalupi i postane doktor psihologije.Ali to su samo podaci.Pozajmljeno znanje.A kada taj covjek pocne da pobija sve to sto je naucio,i da istrazuje nesto vise,on je tada mudar,genijalan,On ne staje.On je ziv,a intelektualac je mrtav.

Stavite cvjet ispred sebe.Ako st intelektualac reci cete:To je cvjet,zute boje,te i te vrste,radi fotosintezu....I tako cete izbacivati sve podatke iz sebe dok ne ispraznite enciklopediju.Tu je kraj intelektualcu.E tada se javlja mudrac u vama,djete u vama,nevino,cisto,vjecno.Ono ce sada da pronadje jos milion podataka,prica,teorija i iskustava o tome cvjetu.A ako je bas mudar njemu nikad nece biti dosta tog jednog cvjeta.On ce uvjek nesto novo,nesto genijalno da nadje u njemu.On je ziv,a intelektualac koji je opterecen znanjem je mrtav....

Moze li ovo proci kod tvog doktora psihologije?

:)
[Vrh] Go down
Green
PraGlodavac
Green


Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Age : 38
Location : Zagreb
Registration date : 26.12.2010

Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Icon_minitimeuto vel 15, 2011 7:36 pm

Ma 5 bi imao :)
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Icon_minitimeuto vel 15, 2011 7:36 pm

Primitive, mislim da svaki čovjek može tom problemu pristupiti "mudro", kako si ti to nazvao, neovisno o tome bio neinteligentan ili inteligentan.


Evo, ljudi, ajmo na primjeru. Jel Tesla bio genijalac?
On je imao genijalne ideje. Ali imao je i svoje mušice. Zbog njih nekada nije bio financiran kako spada. Isto tako je predlagao svoje ideje o bežićnoj struji, a da mu nije palo na pamet kako to baš neće proći među njegovim finanserima. OK, bio je pošten i gadilo mu se kako su pohlepni za novcem. Ali možda je mogao lukavije odigrati tu igru... dati im neki svoj sporedni projekt da na njemu zarade pa da ga još financiraju za važnije stvari. Ali nije to učinio. Jel on zato genijalac ili samo izrazito genijalno nadaren na jednom području?
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Icon_minitimeuto vel 15, 2011 7:42 pm

Bojim se da ne moze svako.Ti knjiski moljci koje Alpha spominje ne bi mogli...Ali ne bitno...Niko nije cisto,glup,ili cisto logican,ili cisto mudar.Sve smo izmjesani.

Kakve veze imaju musice? Ima ih svako.On je bio genijalan za svoje podrucje.Otkrio je boga u svome podrucju,zato i jeste velik bio jer je prosirio svoju svjest na novi nivo.nije razmisljao u sferi para,vec u mnogo vecoj,duhovnoj sferi.Svoje bice je dao otkricima koje bi trebale pomoci ljudima.

I hitler je genijalan.Moras biti genijalan da napravis onakvo ludilo.Ali ono je bilo pogresno usmjereno.

Jeli Isus bio genijalan?
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Icon_minitimeuto vel 15, 2011 7:50 pm

Da, Tesla je bio debelo iznad tih materijalnih stvari. Po tome je bio "genijalniji". Ali što će mu to kad je to upropastilo njega, a čovječanstvu nije pomogao koliko je možda mogao. Da je više gledao materijalnu perspektivu u drugim ljudima tko zna što bi danas imali? Mislim, definitivno takve ljude treba zaštiti od ljudi kakvi su bili njegovi finanseri, ali... kakvom je smisla bilo biti toliko genijalan kad to nije znao izraziti ni na koji drugi način nego da ga to upropasti?
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Icon_minitimesri vel 16, 2011 11:59 pm

Tesla je definitivno bio genijalac i to puno ispred ili bolje reći izvan svog vremena. Zaboravite sva tehnološka čuda današnjice da nema izmjenične struje. Da li je mogao više? Hm je, ali možemo i mi puno više, pa sebi baš i ne prigovaramo zar ne :)

Isusa ne bi nazvao genijem, jer je on bio ipak više od nas običnih ljudi. On je imao malo veću ili puno veću svjesnost tako da ga ja ne bi uspoređivao sa nama ostalima.

A što se Hitlera tiče on je bio budala, nikako ne genijalac ;)
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Icon_minitimečet vel 17, 2011 12:49 am

Za mene "genijalac" oznacava nekoga ko ima razvijen smisao shvacanja za jedno ili vise podrucja, recimo, za prirodne nauke ili jezike - vrlo je rijedak slucaj da je netko proficijentan u bas svim podrucjima. Eto Tesle, covjek je imao fiziku o malom prstu ali nije imao smisla za ekonomiju - zanosio se nekim idealizmom "besplatne energije" a nije skontao da za njeno ostvarenje trebaju ulaganja, koja se nikad ne bi isplatila ulagacima, stavise, od njih je ocekivao da ulazu u vlastitu propast. no

Isus i Hitler - ja ih uopste ne bi kategoriziao ni kao genije ni kao budale - oni su nesto sasvim drugo - VODJE. Da bi se bio vodja, preduslov nije genijalan um (mada nije naodmet) vec prvenstveno jaka volja, takva od koje njihovi sljedbenici mogu crpiti snagu za vlastitu, a njih dva su je imali u izobilju. A genijalnost... hm... sumnjam da je ijedan baratao dobro s time, mada je Hitler uspjesno vodio rat protiv cijelog svijeta u prvih 4-5 godina a Isus samo 3... ;)

[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Icon_minitimečet vel 17, 2011 12:10 pm

Često se Tesli prigovara to da nije znao ništa o ekonomiji i da njegov koncept ne bi mogao ekonomski funkcionirati, no ja imam potpuno drugačije mišljenje. Mislim da ljudi koji su pratili Teslu i koji su financirali njegove projekte nisu baš puno znali o ekonomiji i o zaradi. Jer bežični prijenos energija ne mora nužno značiti da krajnji korisnik to neće plaćati ili da je to nemoguće naplatiti. Mi danas imamo bežični prijenos mobilnog signala pa nam telekom kompanije redovno isporučuju račune i vrlo lako naplate svoju uslugu. Zašto bi to bilo nemoguće i sa strujom. Samo što je problem sa tim tzv. manegerima što razmišljaju kratkoročno i gledaju samo kratkoročnu dobit. Wstenhouse je mogao udeseterostručiti svoje bogatstvo da iskoristio Tesline ideje.

@Arch pa nije Isus vodio ratove. Iza Hitlera su ostale žrtve i milijuni mrtvih ljudi, dok je Isus pomagao ljudima. To što su njegove ideje iskorištene za ratove i ubijanje to je nešto drugo i za to su odgovorni koji su to radili, kao što je Hitler odgovoran za svoja djela, a ne za ono što su drugi nakon njega činili.


Zadnja promjena: Chakotay; čet vel 17, 2011 1:02 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Icon_minitimečet vel 17, 2011 12:23 pm

@Green...e, pa znas onu epozodu kad je Sheldon bolestan i dojde kod Penny na posao da pojede juhu. Ona mu kaze da je trebao ostat doma i pojest juhu na sto joj on objasnjava kako doma nema juhe i blablabla te da ne postoji nacin da si nabavi doma juhu i da, obzirom na njegov IQ, tu se vise nema sto pricati. Penny mu odgovori da je mogo narucit hranu da mu donesu doma. On se toga nije sjetio :P
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Icon_minitimečet vel 17, 2011 6:47 pm

Archangel je napisao/la:

Isus i Hitler - ja ih uopste ne bi kategoriziao ni kao genije ni kao budale - oni su nesto sasvim drugo - VODJE. Da bi se bio vodja, preduslov nije genijalan um (mada nije naodmet) vec prvenstveno jaka volja, takva od koje njihovi sljedbenici mogu crpiti snagu za vlastitu, a njih dva su je imali u izobilju. A genijalnost... hm... sumnjam da je ijedan baratao dobro s time, mada je Hitler uspjesno vodio rat protiv cijelog svijeta u prvih 4-5 godina a Isus samo 3... ;)


Pod genijalnoscu kod isusa ili bude sam podrazmujevao genijalnost da se prosvjetle i pobjede djavola u sebi...A to je zaista nesto genijalno,nesto sto se ne moze nauciti iz kjniga,vec stvarno morate biti spremni na sve i genije da to ostvarite...
[Vrh] Go down
Melkior
PraGlodavac



Male
Capricorn Monkey
Broj postova : 685
Age : 43
Registration date : 24.12.2010

Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Icon_minitimeuto vel 22, 2011 12:43 am

Evo nešto o genijalnosti za sve fanove TBBT.

Ključna je prva minuta... :D





[Vrh] Go down
Sponsored content





Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Što za vas znači pojam "genijalac"?   Što za vas znači pojam "genijalac"? - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Što za vas znači pojam "genijalac"?
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» "ANA" preti novim balkanskim ratom u Prosincu

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: