Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Vjeronauk u skoli

Go down 
+10
primitive101
Th_Ea
whitelady
MoW
Armin od Irima
Fantom
Lithium
Chakotay
biga
Alpha
14 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
Autor/icaPoruka
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimeuto stu 23, 2010 1:15 am

Baš to, "na neke stvari se stvarno prave slijepi"...

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimeuto stu 23, 2010 1:17 am

I tko daje odgovor Legi? Uvijek onaj tko čita i tko interpretira pročitano, tj. onaj tko se na Bibliju poziva živeći ju.

Kao što je to flory lijepo rekla kad bi se većina ljudi držala Biblije u svom pravom značenju tj. onako kako nas to Isus uči, onda vjeruj mi ne bi bilo diskriminacije prema spolu ili neke druge diskriminacije. Jer glavna zapovijed je ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio. Biblija kaže muževima, volite svoje žene. E sad to što te riječi netko interpretira sa muževi dozvoljeno vam je opijati se i mlatiti svoje žene, ne znači da to tako i piše, nego da to tako ljudi interpretiraju. Tko je to kriv tvorac ili možda čitaoc tih riječi?!

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimeuto stu 23, 2010 1:22 am

Biblija kaže i mnoge druge prezanimljive stvari na temu žena.

No naravno da je problem u ljudima koji ju čitaju doslovno. Upravo to i ističem cijelo vrijeme. Biblija kao knjiga nije baš "sveta kao Biblija".

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimeuto stu 23, 2010 1:37 am

Svaku poruku možeš čitati dobronamjerno ili ju pak izvrtati i zloupotrebljavati u svoju korist. No slažemo se da je problem u onome tko čita zivili

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimeuto stu 23, 2010 12:46 pm

Ja bih se prije slozila da Biblija nediskriminira nego da diskriminira. Sto se tice Starog Zavjeta tu vise prica o ulozi zene u drustvu koja je bila takva kakva jeste i stoga je i pisano u tom tonu ali Novi Zavjet je bio upravo napredan za ono doba (pa cak i za ovo). Isus prica sa Marijom Magdalenom koja em sto je zena, em sto je prostitutka. Isus nije radio diskriminaciju.
Valja razluciti koji tekst se odnosi na ilustraciju tadasnjeg razmisljanja i stanja musko-zenskih odnosa, a koji na preferirane postupke. Isus daje primjer koji se upravo kosi sa kulturom u kojoj se nalazi.
Isto tako smatram da je itekako vazno uzeti u obzir kada su ti tekstovi pisani. Vec sam govorila o tome kako ce se nesto bolje razumjeti ako se zna nesto o autoru i dobu u kojem je zivio.
Ako se sve to uzme u obzir onda Biblija nije knjiga koja diskriminira. Izjava
Citat :
Biblija nije živo biće pa ne diskriminira. Njeni autori diskriminiraju.
je izlisna jer je jasno o cemu se prica. Ocito je da bi Biblija bila knjiga koja diskriminira ako bi u njoj pisali takvi tekstovi koji nedvosmisleno i izricito postavljaju zenu iza muskarca, medjutim ako to nije slucaj onda ta knjiga nediskriminira.
Koliko vidim razmisljanja su u smjeru da sve ovisi od citatelja, a ocito je da ih ima puno koji Bibliju razumiju na nacin u kojem nema mjesta diskriminaciji.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimeuto stu 23, 2010 1:45 pm

Slažem se Alpha ustvari ovisi s kojih pozicija mi krečemo, ako mi želimo diskriminirati i smatramo da su žene manje pametne ili manje vrijedne ili što već... onda ćemo naći potvrdu takog razmišljanja i u Bibliji, tj. u nekim djelovima Biblije koji su mogu različito tumačiti, no ako mi krenemo od stava da smo svi mi ravnopravni bez obzira na spol, klasu, boju kože, obrazovanje.... onda ćemo nači potvrdu tog stava u Isusovom učenju. Nažalost u Bibliji ima malo više toga od samog Isusovog učenja, a ljudi to ne razumiju, pa kad netko kaže piše u Bibliji to se razumije kao to je Isus rekao, a ono ustari je to upravo suprotno.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimeuto stu 23, 2010 6:24 pm

Podsjetio bih vas da govorim o tome kako neki čvrsto tvrde da je Biblija "riječ Božja", a kao takva ne bi trebala ovisiti niti o autoru, niti o tome da u biti diskriminacije nema ako se ona čita na način da se razumiju autori i to doba. U Bibliji uopće ne bi trebalo biti diskriminacije kada bi ona bila riječ Božja, no kada vjerniku predočiš neke tekstove koji su kontradiktorni s drugim dijelovima Biblije ili diskriminiraju na bilo koji način, a ne bi trebala imati takve dijelove po vjernikovom vjerovanju, on se pravi slijep. Što znači da je izjava "izlisna"?
Biblija kao knjiga koja nosi temeljnu poruku i po onom po čemu je poznata ne diskriminira. Mislim, odlična je. To uopće nisam doveo u spor.

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimeuto stu 23, 2010 7:45 pm

@ Alpha...Recimi mi jedan razlog sto ti ne bi dao ljubi
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimeuto stu 23, 2010 9:26 pm

@Primitive...nemam pojma, cinilo mi se da ti nisam nesto simpa :P

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimeuto stu 23, 2010 11:37 pm

Alpha, ako mi kažeš što znači da izjava nije izlisna, dobit ćeš i od mene hug :P

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimeuto stu 23, 2010 11:40 pm

Alpha je napisao/la:
@Primitive...nemam pojma, cinilo mi se da ti nisam nesto simpa :P

Tvoj problem i klasicna zamka tvog ega u koju si zapala.Tebi mase a tvom egu fo


Mi smo se nesto sporjeckali na nekoj temi ali nisam vidio da sam ti nesto lose rekao,vec sam vise ostao pod utiskom da si ti mene povrjedila itd...Ali nebitno....Jos jednom ,proslost ne postoji a sada sve volim....
[Vrh] Go down
maiko
Višestanični organizam
maiko


Female
Pisces Goat
Broj postova : 62
Age : 45
Location : Trogir
Registration date : 23.11.2010

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimepet pro 03, 2010 2:14 pm

Nije problem vjeronauk u školi - problem je OBAVEZAN VJERONAUK U ŠKOLI! :x
Ne želim da mi djete zadoje svakakvim idejama još od malih nogu! Nemam ništa protiv da ona sama odabere kada bude starija, ali dok sam ja "in charge" taj zakon rigo mi se ne sviđa! Kada sam ja bila u školi mogao si odabrati hoćeš/nećeš vjeronauk, kada mi je brat bio u srednjoj bilo je ili ćeš vjeronauk ili etiku, a sada MORAŠ vjeronauk? A sloboda vjeroispovjesti?
A kad se već spominje Biblija - Isus i ono što je on (navodno) učio nema niti 30% zajedničkih točaka sa ovim splačinama koje se serviraju po crkvama! Pardon my french, ali tako je! Pa zar nema nešto kao "da Boga možeš pronaći i ispod kamena" tj. da je on u tebi? Ispravite me kako je točno to rečeno.
[Vrh] Go down
Zona
Pračovjek
Zona


Female
Leo Tiger
Broj postova : 2260
Age : 49
Registration date : 17.07.2010

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimepet pro 03, 2010 2:36 pm

.


Zadnja promjena: Zona; ned sij 12, 2014 1:31 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimepet pro 03, 2010 3:57 pm

@Primitive...paaa...ne bih se slozila. Naime, da je to mene na neki nacin pogodilo onda bi se radilo o egu ali obzirom da nije radilo se o cistom iznosenju cinjenica :)

A sto se tice onog naseg neporazuma. Da, i meni je zasmetalo sto sam te isla podrzati i razjasniti MoW-u s kojim si se nesto diskutriao sto si htio reci da bi me ti najednom "napao". Malo sam ostala iznenadjena. Ali dobro. To je samo nesporazum 5

_________________
Respect
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimepet pro 03, 2010 5:18 pm

maiko je napisao/la:
Nije problem vjeronauk u školi - problem je OBAVEZAN VJERONAUK U ŠKOLI! :x
Ne želim da mi djete zadoje svakakvim idejama još od malih nogu! Nemam ništa protiv da ona sama odabere kada bude starija, ali dok sam ja "in charge" taj zakon rigo mi se ne sviđa! Kada sam ja bila u školi mogao si odabrati hoćeš/nećeš vjeronauk, kada mi je brat bio u srednjoj bilo je ili ćeš vjeronauk ili etiku, a sada MORAŠ vjeronauk? A sloboda vjeroispovjesti?
A kad se već spominje Biblija - Isus i ono što je on (navodno) učio nema niti 30% zajedničkih točaka sa ovim splačinama koje se serviraju po crkvama! Pardon my french, ali tako je! Pa zar nema nešto kao "da Boga možeš pronaći i ispod kamena" tj. da je on u tebi? Ispravite me kako je točno to rečeno.

Tvoje djete moze pronaci boga samo na jednom jedinom mjestu:Ni u majci,ni u ocu,ni u ucitelju,ni u popu,ni mu svetim knjigama vec u SEBI!!!!Tvoje djete je vec bog cim zivi i svjestan je....Dok ti popovi ili naucnici ne dokazu kako zivot nastaje i postoji li smrt ne treba im vjerovati ni pisljivog boba...Sta god radila ne nameci mu ideje a za boga miloga ne obavezu,STRAH ili da je ono glupo i da nista ne zna...Djete sve zna i shvaca svojom bozjom intuicijom koju smo mi uspavali...

A to mi je bas nevjerovtno da je obavezan predmet..Pa vjera nije skola ili nauka,vec izbor covjeka da vjeruje u svoju duhovnost...To niko ne moze da nametne osim boga...A nije papa ili ministar obrazovanja Bog..Ima li jos neko od roditelja da se buni protiv toga???


Sve,ok,Alpha... hug
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimepet pro 03, 2010 5:20 pm

A napao sam jer si pocela pricati o mojim postovima van konteksta,sto se kaze trazila si neku iglu u sjenu...Slucajno ili ne,meni je tako izgledalo...Raspravljam sa nekim na 10 postova,a onda dodje neko i popljuje me u jednoj recenici...Opet,sve ok hug
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimepet pro 03, 2010 5:40 pm

Pa, ocito da je tako izgledalo ali ja sam te zapravo, na jedan nacin, branila ;)

Dakle oboje mozemo reci egu fo

cerek

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimepet pro 03, 2010 5:47 pm

Alpha je napisao/la:
Dakle oboje mozemo reci egu fo

cerek
...to govoriš svojem egu ili njegovom egu zubi

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimepet pro 03, 2010 5:49 pm

I Primitivovom i mom ;) Oboje mozemo svom egu reci fo ...a mozemo to napraviti i egu onog drugog al to nema koristi pa... ;)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimepet pro 03, 2010 6:19 pm

da,slazem se...Amo svi dati fo fo svacijem egu....
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimepet pro 03, 2010 7:38 pm

fo

zubi

_________________
Respect
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimepet pro 03, 2010 7:53 pm

Čim ste obratili pažnju na njega, pa makar mu dali fo, već ste ga ojačali. :D

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
maiko
Višestanični organizam
maiko


Female
Pisces Goat
Broj postova : 62
Age : 45
Location : Trogir
Registration date : 23.11.2010

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimepet pro 03, 2010 7:56 pm

Je l' ovo neka nova moda svi davat fo ?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimepet pro 03, 2010 8:02 pm

@MoW...nije tocno. Kad postanes svjestan ega kao neceg odvojenog tada ga ne jacas i mozes mu dati fo

@Maiko...je, je. To sad egu govorimo fo lol

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitimepet pro 03, 2010 8:15 pm

@Maiko, vjeronauk nije obavezan predmet u školama ;) U osnovnoj možeš jednostavno izabrati ne ići na njega i onda si taj sat slobodan, a u srednjoj biraš između vjeronauka i etike. No slažem se, vjeronauk bi trebalo posve izbaciti iz škole.

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Sponsored content





Vjeronauk u skoli  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Vjeronauk u skoli    Vjeronauk u skoli  - Page 3 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Vjeronauk u skoli
[Vrh] 
Stranica 3 / 4.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: