Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Share

Što studirati u Hrvatskoj

Go down 
Go to page : 1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

Što studirati u Hrvatskoj Empty
PostajNaslov: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimened srp 04, 2010 1:22 pm

Što studirati u Hrvatskoj 0243007.48

Ekonomisti, pravnici, novinari, profesori hrvatskog jezika i tjelesnog godinama traže posao, dok na birou gotovo da uopće nema liječnika specijalista i prosesora iz prirodne grupe predmeta.

Što je danas isplativo studirati, odnosno nakon završetka kojih fakulteta se može naći posao, a koja je diploma, na žalost, put prema birou ili slabo plaćenim poslovima?

Tema je, naravno, kompleksna i jednostavnog odgovora nema, s obzirom na različite afinitete, kao i to da omjer uloženog i dobivenog nije uvijek najpravedniji jer završavanje zahtjevnog fakulteta često ne jamči adekvatno plaćen posao.

Usporedbom podataka Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i analizom tržišta rada portala Moj posao, Slobodna Dalmacija je pokušala barem malo približiti odgovor.

Dakle, da na birou gotovo uopće nema liječnika specijalista, zbog čega neke bolnice muku muče s popunjavanjem nedostajućeg kadra, kao i da tržište rada vapi za profesorima iz prirodne grupe predmeta, posebice matematike, fizike i informatike.

Toga kadra na Zavodu gotovo i nema, zbog čega škole imaju problema s organiziranjem nastave, a iznimno loše stanje je, primjerice, u Zadru, gdje je početkom godine profesora matematike tražilo 15 škola, ali na Zavod se već nekoliko godina nije prijavio ni jedan nezaposleni stručnjak koji bi mogao ili želio predavati u školi.

Analitičari takvo stanje tumače time što je riječ o teškim fakultetima, a plaća koja se nudi u prosvjeti i nije baš velika, pa studenti radije odaberu inženjerski smjer.

Podaci sa Zavoda govore kako profesori općenito kratko borave na birou jer je njihova stopa zapošljavanja visoka, a iznimka su, prema statistici s kraja svibnja, jedino profesori hrvatskog jezika i tjelesne i zdravstvene kulture koji su se svrstali na crnu ljestvicu deset zanimanja kojih je najviše u evidenciji Zavoda.

Na toj ljestvici su se, iznenađujuće, našli i diplomirani inženjeri elektrotehnike, koji su donedavno lako nalazili posao, o čemu govori i jedan od naših studenata.

Ekonomisti najteže dolaze do posla

Kad steknete ova zvanja, teško ćete do posla:

1. diplomirani ekonomist
2. diplomirani pravnik
3. novinar
4. diplomirani ekonomist za financije
5. profesor hrvatskog jezika
6. voditelj nabave i prodaje
7. profesor tjelesne i zdravstvene kulture
8. diplomirani ekonomist za marketing
9. diplomirani inženjer elektrotehnike
10. diplomirani ekonomist menadžmenta

IZVOR
[Vrh] Go down
flory
Majmun
flory

Female
Pisces Rooster
Broj postova : 1335
Registration date : 06.01.2010

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimened srp 04, 2010 2:39 pm

Hvala Bogu, ne mislim se baviti nijednim od navedenih poslova kava

ali me iskreno čudi što im fali profesora iz prirodnih predmeta..
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Registration date : 23.01.2010

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimened srp 04, 2010 2:57 pm

još uvijek mi nije jasno kako diplomirani pravnici teško dobivaju posao...

za svoj budući posao ne brinem - barem sljedećih 10-15 godina će faliti doktora... ^^

@flory - u zadnjih par godina vlada pad zainteresiranih za prirodna područja, osobito za profesorski smjer...
[Vrh] Go down
flory
Majmun
flory

Female
Pisces Rooster

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimesri srp 07, 2010 9:14 pm

Sad su rekli na vijestima kako je najveca navala bila na Filozofski. Ma prekokrasno. Baš tamo mislim ići slijedeće godine.
Bolje mi je već preko ljeta primiti se knjige :D
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimesri srp 07, 2010 9:53 pm

studirajte ono od čega možete živjeti jednoga dana, a svojoj djeci osigurajte da studiraju što god žele da rade ono što vole. nije vrijeme za izmišljanje tople vode, nego je vrijeme preživljavanja...
[Vrh] Go down
guitar_master
Riba
guitar_master

Male
Libra Goat
Broj postova : 175
Registration date : 08.07.2010

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimečet srp 08, 2010 11:31 pm

e to si dobro napisao..to je mene i mučilo..što bi upisao..jer me zanima jedino sviranje ;)
pa sam planirao povijest na filozofskom, ali sam imao peh da sam se razbolio na dan polaganja ispita iz povijesti (na državnoj maturi) i riješio sam pola testa i morao sam van..baš me taj dan uhvatilo

tako da sam sad upisao libertas (poslovna škola)..i čini mi se ok..
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimečet srp 08, 2010 11:34 pm

čuj, s Libertasom ćeš sigurno imati posao, jer su, kao i ostali privatne visoke škole, dužni osigurati ti posao.

što se tiče toga što ti voliš svirati, ne bih se na to previše oslanjao, ali ne bih ni zapustio. ja sam morao zapustiti zbog svoga obrazovanja, ali ipak se sve može s dobrom organizacijom....
[Vrh] Go down
guitar_master
Riba
guitar_master

Male
Libra Goat

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimepet srp 09, 2010 12:37 am

da, zato su mi se činili ako jako jako dobar izbor

a zapustio tamburanje definitvno ne budem ;)
ali znam da neće biti više toliko vremena kao u srednjoj školi
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimepet srp 09, 2010 12:53 am

čuj, koliko mi je poznato upravo s Libertasa, ako budeš dnevno učio 2-3 sata i spremao se redovno, više-manje ćeš prolaziti s 5 i biti među boljima, a što ti toplo preporučam, jer ćeš imati bolje preporuke za posao.

a tamburanja se uvijek možeš primiti...
[Vrh] Go down
guitar_master
Riba
guitar_master

Male
Libra Goat

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimened srp 11, 2010 5:26 pm

a jedino što me na neki način bilo frka je to što je ovo ekonomija zapravo..a ja nemam pojma o tome :)
al kad gleda čovjek realno, šta god da se krene studirati mora se učiti..da nije tako svi bi odmah nakon osnovne škole dobili posao ;)
ne bi bilo potrebe za srednjom ili faxom

a da te pitam, od kuda ti je poznato da je tako u libertasu?..isto si tamo ili?
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimened srp 11, 2010 5:28 pm

poznanica iz srednje škole, išli smo skupa u razred, mi je rekla kako joj je tamo.

čuj, a je li doista nužno bilo upisati baš sad fakultet, makar privatni, ili koji je uopće razred tvog upisivanja?
[Vrh] Go down
guitar_master
Riba
guitar_master

Male
Libra Goat

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimepon srp 12, 2010 1:09 am

paa sada sam završio 4. gimnazije..tako da sam morao nešto upisati
tuzni
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimepon srp 12, 2010 1:44 am

nije bilo nužno, mogao si pauzirati jednu godinu...
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Registration date : 21.04.2009

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimepon srp 12, 2010 2:42 am

Armin od Irima je napisao/la:
studirajte ono od čega možete živjeti jednoga dana, a svojoj djeci osigurajte da studiraju što god žele da rade ono što vole. nije vrijeme za izmišljanje tople vode, nego je vrijeme preživljavanja...

ja nisam tako birala Što studirati u Hrvatskoj 158397 ja sam birala ono što volim i što me zanima
i to gledajuči po svojim roditeljima koji ne vole svoj posao
i kako sad žive mrzovoljni
jer ipak ti se nekih 40 godina dižeš svako jutro i ideš to raditi...
zamisli da radiš posao koji ne voliš?
ja se čudim kako nisu depresivni

gdje ima strasti za nečim, tamo imam i ambicije, gdje ima ambicije imaš veće šanse za uspjeh Što studirati u Hrvatskoj 158397 tako ja to gledam
Hoće li trebati nastavnika Likovne kulture ubudućnosti.. vjerojatno slabo, ali zov umjetnika nikad se ne povezuje s novcem već s ljubavlju
što se tiče financija u budućnosti snači ću se, bitno je da imam diplomu u rukama Što studirati u Hrvatskoj 158397

Majmun
Armin od Irima

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimepon srp 12, 2010 2:49 am

snaći ćeš se? to je doista upitno, osim ako već nemaš neki plan...
[Vrh] Go down
flory
Majmun
flory

Female
Pisces Rooster

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimepon srp 12, 2010 2:54 am

bokte, pa ja se stvarno moram zapitati kako preživljavaju svi ljudi koji nisu doktori?!
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimepon srp 12, 2010 8:19 am

neuspjeli sarkazam?
[Vrh] Go down
flory
Majmun
flory

Female
Pisces Rooster

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimepon srp 12, 2010 12:22 pm

očito je uspjeli kad si ga shvatio. gica
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimepon srp 12, 2010 1:20 pm

ali nadasve nepotreban.
samo sam bio realan u iznošenju svoga stava.
[Vrh] Go down
flory
Majmun
flory

Female
Pisces Rooster

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimepon srp 12, 2010 1:36 pm

Fino. A ja sam kroz sarkazam iznijela svoj.
Profesori i učitelji na području umjetnosti sasvim solidno mogu živjeti i prehranjivati obitelj s više djece. Uostalom, znam po svojoj obitelji. Vjerojatno neće živjeti u luksuzu, ali što onda? Pa ne donosi novac sreću. A kao što je Gea rekla, svašta može postići osoba s ambicijom i ljubavlju prema onome što radi. Zaista nema granica.
[Vrh] Go down
guitar_master
Riba
guitar_master

Male
Libra Goat

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimepon srp 12, 2010 3:01 pm

Gea ako trebaš posao kao profesorica likovne umjetnosti znam gdje bi mogla dobiti posao..samo ne znam el bi ti bilo daleko confused
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimepon srp 12, 2010 3:04 pm

flory je napisao/la:
Fino. A ja sam kroz sarkazam iznijela svoj.
Profesori i učitelji na području umjetnosti sasvim solidno mogu živjeti i prehranjivati obitelj s više djece. Uostalom, znam po svojoj obitelji. Vjerojatno neće živjeti u luksuzu, ali što onda? Pa ne donosi novac sreću. A kao što je Gea rekla, svašta može postići osoba s ambicijom i ljubavlju prema onome što radi. Zaista nema granica.
flory, ne sviđa mi se tvoj hostilni ton.
ja sam samo iznio realno stanje. nisam ni u jednom postu rekao da se od nečega ne može živjeti. naprotiv, možeš živjeti i kao slobodni umjetnik. ono na što sam ciljao jest da se od dobrog broja zanimanja koje se nude jedva može živjeti i na minimumu.
[Vrh] Go down
Flamezar
PraGlodavac
Flamezar

Male
Aries Broj postova : 695
Registration date : 07.05.2008

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimepon srp 12, 2010 3:17 pm

@Armin ali nije baš ni tvoje da određuješ koje zanimanje je isplativije, a koje nije. Ako netko hoće radit, pusti da radi što hoće. Iznoo si svoje mišljenje o tome koje zanimanje je bolje, a koje lošije. Ne moraš se ponašat kao sudac. Možda netko ne želi živjeti na maximumu. Neki ne vole bogatstvo. Ukusi su različiti...
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimepon srp 12, 2010 3:43 pm

Kad se govori koje je zanimanje isplativije treba gledati 15 tak godina u budućnost, a ne danas. Također treba gledati i konkurenciju, jer pravo i ekonomija sigurno jesu dosta isplativa zanimanja, ali ima jako puno pravnika i ekonomista tako da je dosta teško naći posao. Treba imati neku prednost u odnosu na ostale.

U glavnom moj savijet je da se upiše ono što se voli i što osoba smatra zanimljivim. Tako će vam biti lakše te stvari učiti i završiti faks, a i posao je tada lakše pronaći.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitimepon srp 12, 2010 5:26 pm

@Armin...ne znam kako si to tocno realan jer doktori opce prakse nemaju neku lovu. Za specijalizaciju moras imat vezu, a i onda, ako radis u drzavnoj bolnici, cak ni uz dezurstva, i dalje nemas neku lovu. Doduse, ima jedan nacin na koji doktori dolaze do spomenute love ali nadam se da to nije razlog radi kojeg si ti upisao taj fax :P

PostajNaslov: Re: Što studirati u Hrvatskoj   Što studirati u Hrvatskoj Icon_minitime

[Vrh] Go down

Što studirati u Hrvatskoj
[Vrh] 
Stranica 1 / 3.Go to page : 1, 2, 3  Next