Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Transplantacija glave

Go down 
+3
Fantom
Chakotay
Skulptura
7 posters
Autor/icaPoruka
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Transplantacija glave Empty
PostajNaslov: Transplantacija glave   Transplantacija glave Icon_minitimepon srp 05, 2010 11:12 pm

Priča je ovakva. Pod vodstvom glavnog kirurga Dr. Whitea proveden je
eksperiment koji je potrajao od 1950 do 1970. Cilj im je bio transplantacija
glave kod majmuna koja je obavljena relativno uspješno. Majmun je došao
k svijesti no zbog nemogućnosti popravka prekinutih živčanih veza, nije
mogao micati niti osjetiti ništa od glave nadolje. Uginuo je nekoliko dana
nakon operacije zbog toga što je tijelo odbacilo glavu ili obrnuto.

No da sad ne duljim sa operacijom, taj eksperiment je potaknuo filozofe
i moraliste na razmišljanje i postavljanje pitanja poput: Bi li ljudska glava,
koja živi na drugom tijelu, još uvijek bila ista osoba?


Na prvi pogled to i nije tako teško za odgovoriti, no White odgovara
ovako: Tko ste vi, što ste vi, gdje je vaša duša ili duh? Da li odlazi sa tijelom
koje je pokopano? Ne mislim da je tako. Vi niste sa tim mrtvim tijelom, vi
niste u koži vašeg vrata, vi ste unutar lubanje. Budimo praktični i
pragmatični. To je u tkivu vašeg mozga, to je fizička strana ljudskog duha.


Mnogi znanstvenici i filozovi su osporili Whiteovu tvrdnju. Za vodećeg
neuroznanstvenika Steven Rosea su ljudsko tijelo i mozak neraskidivo
povezani. Njegovo mišljenje je prilično drugačije od Whiteovog pa kaže:
Mozak je organ u vašem tijelu, vi ste sve što se nalazi u vašem tijelu, i
mozak u izolaciji nije više vi. Osoba je svjesna, ne mozak, osoba ima
mišljenje a ne mozak, osoba ima emocije, mozak ne osjeća.
Transplantacija mozga X u tijelo Y nema smisla jer je cijeli razvoj mozga
X prilagođen individualnoj osobi.


Ja ovdje sada ne znam što da mislim, jedan govori ovo a drugi ono zubo
Mislio sam da smo mi zapravo mozak znajući da mozak sam za sebe
ne fukcionira kao živo biće niti ikako drugačije po tom pitanju. No mislim
sa bi se dalo "prespojiti" da tijelo "živi" bez mozga.

Pitanje dana je ono koje je na početku postavljeno, bi li ljudska glava,
koja živi na drugom tijelu, još uvijek bila ista osoba?
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Transplantacija glave Empty
PostajNaslov: Re: Transplantacija glave   Transplantacija glave Icon_minitimepon srp 05, 2010 11:59 pm

Hm zanimljivo pitanje, ja sam dojma da se mi samo očitujemo kroz naša tijela, no da nam je mozak, nešto kao prijemnik koji povezuje naša tijela sa onim višim. Tako da kad bi transplantirali glavu, prenijeli bi i taj «prijamnik» pa bi onda imam dojam da smo mi u tom drugom tijelu. Iako bi se ustvari prikazivali kao to drugo tijelo.
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Transplantacija glave Empty
PostajNaslov: Re: Transplantacija glave   Transplantacija glave Icon_minitimeuto srp 06, 2010 12:10 am

Ja mislim da nebi bila ista osoba..
Recimo danas cujemo i citamo na sve strane o operacijama promjene pola.
Pojedini muskarci ali i zene kazu tj. navode glavni razlog taj da su zarobljene u pogresnom tijelu...Transplantacija glave 888361

Slicno bi se osjecali i ljudi sa presadjenim glavama jer im u drugom tijelu nebi bilo udobno.
To bi bila samo patnja...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Transplantacija glave Empty
PostajNaslov: Re: Transplantacija glave   Transplantacija glave Icon_minitimeuto srp 06, 2010 12:26 am

Puno je primjera transplatacije organa (koji nisu mozak, naravno) nakon cega je pacijent poceo poprimati ponasanje, navike, poroke pa cak i sjecanja osobe donatora. Iz toga proizlazi da ne pamti samo mozak. Kao sto znamo sve stanice u nasem tijelu nose citavu informaciju o doticnoj jedinki tj. DNK. Taj obrazac podataka je uputa kako stvoriti drugo bice, istovjetno prvom ali cak i kada to napravimo ne radi se o istoj osobi. Primjer koji znamo su jednojajcani blizanci. Iz toga slijedi da ne samo da mozak nije jedini nositelj informacija kada je cisto tjelesni aspekt u pitanju nego i to da se cini kako ipak postoji nesto 'iznad' tog tjelesnog, da smo nesto vise.
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Transplantacija glave Empty
PostajNaslov: Re: Transplantacija glave   Transplantacija glave Icon_minitimeuto srp 06, 2010 12:44 am

Ovo s tijelom ne mora biti tako... pošto je logično da kad bolestan čovjek, a to je čovjek s bolesnim organom postane zdrav se promjeni, promjeni se njegova percepcija.
pitam se da li su proveli istraživanje da li ta osoba poprimi nekek navike kao i one od darovatelja ? Transplantacija glave 888361

Problem kod takvih velikih fizičlkih presađivanja je da mozak ne registrira to kako svoje tijelo i tako osoba padne u depresiju i počini samoubojstvo
prije par godina je bio primjer žene kojoj su presadili čeljust

Osoba bi se definitivno promjenila, ako ništa drugo kao što je Fantom napisao zato jer to ne bi bio njezin teren, to ako predpostavimo da je naša srž u glavi. Doduše koliki je utjecaj našeg tijela na rad mozga?
Postoje mnoge fizičke bolesti koje utječu na naša razmišljanja. Recimo bojažljiva djeca su obično agresivna u školi. (istraživanje iz psihologije odgoja)
ako takvu osobu stavimo u tijelo koje je zdravo. Bi li ono bilo agresivno po navici ili ne bi?
a opet i hormoni i žljezde... drugačije su u drugom tijelu.. kako će ih mozak očitavati? hoće li to promjeniti mišljenja jedne jedinke? kako se stvaraju pod fizičkim utjecajem tijela misli i ostale funkcije u mozgu?
Ja imam samo pitanja pošto nemam odgovora zubi
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 23.01.2010

Transplantacija glave Empty
PostajNaslov: Re: Transplantacija glave   Transplantacija glave Icon_minitimeuto srp 06, 2010 1:22 am

Richard Morgan je napisao interesantnu knjigu po imenu "Digitalni ugljik" (Altered carbon). Digitalni ugljik naziv je za spremnik koji se ugradi svakoj osobi pri rođenju i koja bilježi sva pamćenja, a kad osoba umre, d.u. se može smjestiti u novo tijelo, bilo ono nečije tuđe tijelo iz kojeg je izvučen d.u. ili je pak to klon odnosno genetski modificirano tijelo napravljeno da ima funkciju NOSAČA.

Je li onda to još uvijek ista osoba, dakle ima sva ista pamćenja, ali nema isto tijelo...?
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Transplantacija glave Empty
PostajNaslov: Re: Transplantacija glave   Transplantacija glave Icon_minitimeuto srp 06, 2010 1:38 am

Armin od Irima je napisao/la:


Je li onda to još uvijek ista osoba, dakle ima sva ista pamćenja, ali nema isto tijelo...?

Nije ista osoba...

Djete kad se rodi treba mu samo da bi prohodalo godinu dana tj. toliko
mu vremena treba da upozna svoje tjelo.
Zamisli samo da neko stavi glavu od nekog debeljuce na tijelo Usaida Bolta najbrzeg covjeka na svijetu,koliko bi toj debeljuci bilo potrebno
vremena da svati da se nalazi u najbrzem tijelu i da koordinira svoje pokrete.

Prije ce biti da ce taj debeljuca nastaviti da guta hamburgere kao sto je to radio i u svom bivsem tjelu nego da ce se okrenuti sportu...Transplantacija glave 888361

Mozda ipak sve zavisi od glave do glave...Transplantacija glave Icon_scratch
Neki bi mozda i bili iste osobe ali vecina sigurno nebi bile iste osobe..
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Transplantacija glave Empty
PostajNaslov: Re: Transplantacija glave   Transplantacija glave Icon_minitimeuto srp 06, 2010 9:52 am

@Gea...naravski da su to istrazivali. Imas tonu dokumentacije. Od primjera da je nepusac poceo pusiti i to bas onu marku koju je pusio i donator do sjecanja. E sad, ovo s pusenjem bi se jos najlakse dalo objasnit ali ima puno slicnih stvari koje se bas i ne mogu, a na vrhu je ova sa sjecanjima.
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Transplantacija glave Empty
PostajNaslov: Re: Transplantacija glave   Transplantacija glave Icon_minitimeuto srp 06, 2010 9:53 am

u teoriji trebala bi biti ista osoba, mozgom razmisljamo, tamo su sva nasa sjecanja, svi nasi postupci se kontroliraju, svi nasi osjecaji; ali danas ima puno stvari koje prkose teoriji, od brda na kojima je lakse ic uzbrdo, a teze nizbrdo do stonehenegea kojeg je tada bilo nemoguce izgraditi...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Transplantacija glave Empty
PostajNaslov: Re: Transplantacija glave   Transplantacija glave Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Transplantacija glave
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: