Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Glad

Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

Glad Empty
PostajNaslov: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 1:06 am

Glad je osjet u organizmu izazvan nedostatkom hrane, praćen osjećajem neugode, grčevima, mučninom, općom slabosti i psihičkim klonućem.

Glad je česta pojava u nerazvijenim područjima svijeta u kojima je zbog zaostalosti u načinu obrade tla stanovništvo izvrgnuto gladovanju (lišavanje hrane potrebne za održavanje organizma i naknadu utrošene energije). Danas je to jedan od najvećih problema suvremenog svijeta. Počeo se sustavno istraživati i djelomično rješavati uspostavom UN-a i njegove specijalizirane organizacije za poljoprivredu i prehranu FAO u Rimu 1945.

Kod potpuna gladovanja organizam mora trošiti svoje rezerve, u prvom redu mast u potkožnom tkivu i ugljikohidrate(glikogen)iz jetre i mišića, a kasnije i vlastite bjelančevine. Tako masno tkivo čovjeka može kod potpuna gladovanja izgubiti do 93% svoje težine, jetra 62-71%, mišići 34-45%, koža, bubrezi i pluća 22-33%, a mozak i srce najviše 3%. Organizam izgubi i znatan dio svojih soli, a ponešto se mjenja i sastav krvi. Posljedice su: naglo mršavljenje, remećenje funkcija unutarnjih organa i živčanog sustava, opća slabost i najzad smrt. Sitnije životinje ugibaju prije krupnijih, mladunčad brže od odraslih, jer je u manjih životinja i u mladunčadi brža mjena tvari u organizmu. Tako npr. miš ugine nakon 6-7 dana potpuna gladovanja, kunić nakon 22 dana, pas za 60 dana, a čovjek nakon 70-80 dana (uz uzimanje vode, a bez nje može izdržati samo nekoliko dana.) (Wikipedia)

Kako vi podnosite glad? Da li morate jesti ili mozete izdrzati? Ako mozete izdrzati koliko dugo je to? Ako ne mozete da li bi se cak ustali u sred noci da nesto pojedete? Da li mozete razmisljati o icem drugom kada ste gladni ili vas taj osjet posve zaokupi? Koliko ste najduze potpuno bili bez hrane? Da li mijesate osjet gladi sa osjetom zedji?

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 1:18 am

Ja odlično podnosim glad. Inače imam jako velik apetit. Nekada legnem jako gladan spavati i izdržim cijelu noć. Nekada zaboravim da sam gladan. Nikad ne miješam taj osjet sa žeđu. Zapravo, nekada miješam, tj. ne osjećam žeđ ako sam ekstremno gladan kao što ne osjećam glad ako sam ekstremno žedan. Većinom upravo i razmišljam o kompliciranim stvarima kada postanem gladan i mogu o tome razmišljati još dobrih sat i pol, a da ne izgubim koncentraciju. Uglavnom, upravo zbog velikog apetita sam se naviknuo na glad. No kada počnem jesti gladan, onda više ne mogu kontrolirati glad. Onda jako brzo jedem i teško bih prestao jesti da moram prekinuti jelo i ostanem gladan. To ne bih izdržao.

Majmun
ThE_IMMORTAL

Male
Taurus Goat
Broj postova : 1324
Registration date : 18.09.2007

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 2:16 am

Legionar je napisao/la:
Ja odlično podnosim glad. Inače imam jako velik apetit. Nekada legnem jako gladan spavati i izdržim cijelu noć. Nekada zaboravim da sam gladan. Nikad ne miješam taj osjet sa žeđu. Zapravo, nekada miješam, tj. ne osjećam žeđ ako sam ekstremno gladan kao što ne osjećam glad ako sam ekstremno žedan. Većinom upravo i razmišljam o kompliciranim stvarima kada postanem gladan i mogu o tome razmišljati još dobrih sat i pol, a da ne izgubim koncentraciju. Uglavnom, upravo zbog velikog apetita sam se naviknuo na glad. No kada počnem jesti gladan, onda više ne mogu kontrolirati glad. Onda jako brzo jedem i teško bih prestao jesti da moram prekinuti jelo i ostanem gladan. To ne bih izdržao.
kao da mi izvlacis rijeci iz glave haha
isti slučaj i kod mene. imam faze kad ne jedem, jer mi se jednostavno ništa ne jede. a nekad trpam u sebe što stignem... baš kao faze.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 2:18 am

Aha! :D

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 10:44 am

Ja isto mogu dosta dobro podnijeti glad, je da sam malo umoran i da nakon nekog vremena ne mogu baš jasno misliti. Nikad se ne dižem ponoći da bi nešto pojeo, popiti vode to da, za to se ustajem, ali radi hrane, ne znam kad sam se zadnji puta ustao iz kreveta po noći.

Baš sam neki dan razgovarao o toj temi i nekako mi se čini da ljudi koji imaju problema sa težinom teško podnose osjećaj gladi, kao da ga se boje, pa čim osjete i najmanju glad odmah moraju ići jesti. To je i razlog zašto ne mogu izdržati dijetu, jer dijeta podrazumijeva manji unos hrane, a i samim time češći osjećaj gladi, koji oni ne mogu podnijeti.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 10:56 am

Taj osjecaj je nesto na sto se covjek moze naviknuti ali treba malo vremena i volje. Kad covjek "shvati" da to sto je gladan nije nesto strasno i da nije u opasnosti onda se lakse nosi s time. Tu mislim na ove ljude koji kao da se boje gladi iako, zapravo, nisu u ovom zivotu prosli neku takvu veliku nestasicu hrane. Moguce da to vucemo od prije kad je glad bila jos rasirenija pojava nego danas.

Ja znam brkat osjecaj zedji i gladi. Kad sam bila dijete uopce se ne sjecam da sam ikad bas bila gladna ili trazila sama jesti. Ne treba govorit da sam bila jako mrsava. Istovremeno sam pila jako puno vode jer sam stalno bila zedna. Kasnije mi se to okrenulo pa sam prestala piti (pila sam vrlo malo) i obicno sam osjecala glad, a zedj ne tako jako. Onda sam naisla na clanak u kojem pise kako se kod nekih ljudi moze desiti taj poremecaj (ili sto li je to vec) da organizam i na zedj i na glad reagira osjetom gladi. I zbilja ispalo da sam poremecena :P
Sad sam se donekle ustabilila jer vise pratim kad sam jela/pila pa znam procijenit sto mi treba. A i osjet zedji se vraca :)

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 11:14 am

Da vidiš moguće je da to vučemo iz daleke prošlosti, pa sad kad smo u situaciji da imamo hrane dovoljno kao da stvaramo zalihe za neke buduće situacije, kada možda ponovo nećemo imati hrane. Iako je to nesvjesno, jer se ne možeš najesti niti za dva dana, a kamoli za nešto više.

Alpha je napisao/la:

Sad sam se donekle ustabilila jer vise pratim kad sam jela/pila pa znam procijenit sto mi treba. A i osjet zedji se vraca :)
...ma bravo, pa ti si već velika curica ;)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 11:20 am

Chakotay je napisao/la:
Da vidiš moguće je da to vučemo iz daleke prošlosti, pa sad kad smo u situaciji da imamo hrane dovoljno kao da stvaramo zalihe za neke buduće situacije, kada možda ponovo nećemo imati hrane. Iako je to nesvjesno, jer se ne možeš najesti niti za dva dana, a kamoli za nešto više.
Da, slazem se.

Chakotay je napisao/la:
Alpha je napisao/la:

Glad 715888 najlakse zezat ove s poremecajima :P

PraGlodavac
Flamezar

Male
Aries Broj postova : 695
Registration date : 07.05.2008

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 11:25 am

@Alpha nemoj zezat face ? Ajde da i to cujem da postoji :O. Da brkas zed i glad :/ . A jadna :( . Pa kako si znala kad trebas pit kad jest xD?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 11:36 am

Pa nisam ni ja znala. Osjecala sam ja i zedj ali jako rijetko. Onda sam procitala taj clanak pa sam pokusala sto su kazali, a to je da kad osjetim glad prvo popijem malo vode pa onda vidim jesam jos gladna. Uglavnom, ne bih bila :P A prije toga je bilo tako da bih bila gladna ali obzirom mi je bilo nelogicno da sam gladna (jer sam, recimo, nedavno jela) onda ili ne bih jela nego bih to izignorirala ili bih probala nesto jest ali onda bih mogla samo malo pojest. Mislim da je najveci utjecaj bio u konzumaciji slatkisa i slicnog. Jer kad bih to bila tako "fantomski gladna" obicno bih isla jest neko smece :P

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 11:40 am

Chakotay je napisao/la:
Alpha je napisao/la:

Glad 715888 najlakse zezat ove s poremecajima :P
...moram te malo, već dugo nisam hug
[Vrh] Go down
Flamezar
PraGlodavac
Flamezar

Male
Aries Broj postova : 695
Registration date : 07.05.2008

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 11:42 am

Uf :( . Moras kao robot si odredit vrijeme kad pit kad jest xD . Probaj uvijek pit vodu. Ja pijem gomilu vode :O. Ili ono raspodijeli si dan na 3 dijela ( 3 obroka) Prije posla, poslje posla i ono navecer. I svaki put poslje obroka popijes vode. cca 1l . Bar nazor, pogotovo kad su sad ove vrucine :O. Valjda tako radis :/
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 11:54 am

Ma i nije bas tako. Ili ja to ne primjecujem. To sto se tice hrane. A sto se tice vode tu bi bilo dobro zadat si kolicinu i tako to. Ali opet i kolicina ovisi obzirom na temperaturu, fizicku aktivnost i td.

Sad pijem ok u odnosu na prije. A i osjet zedji je jaci i cesci pa je to dobro :)

Inace, ako je osoba zbilja gladna onda ju voda nece zavarat.

@Chak... bic ... nisam dugo zubi

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 2:08 pm

Alpha je napisao/la:

@Chak... bic ... nisam dugo zubi
Ja tebi hug, a ti mene bičem. Neću se više ni šalit s tobom 8)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 2:13 pm

A jesi neki. Sta ti nisi cuo onu: 'tko se tuce taj se voli'? :P

Majmun
Cinderella

Female
Aquarius Cat
Broj postova : 1675
Registration date : 01.11.2009

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 11:10 pm

Ja sam uvijek gladna Glad 973175
Svako jutro se budim sa bolovima u želucu jer nisam jela cijelu noć Glad 295661
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 11:39 pm

A jel večeraš, dosta si mlada pa ti je potrebna večera?

Majmun
Cinderella

Female
Aquarius Cat

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 11:41 pm

Pa naravno, uvijek moram nešto jesti.
Sreća pa se ne prima Glad Icon_razz
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 11:43 pm

A onda bi trebala izdržati noć bez hrane, a normalno je biti gladan ujutro i pojesti nešto. Doručak je najvažniji obrok u danu, mnogi to zanemaruju, ali je doista tako.

Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 11:44 pm

Cinderella je napisao/la:
Pa naravno, uvijek moram nešto jesti.
Sreća pa se ne prima Glad Icon_razz

Uh,pa tebe ce biti teze hraniti nego oblaciti...Glad 295661
[Vrh] Go down
Cinderella
Majmun
Cinderella

Female
Aquarius Cat

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimesri srp 21, 2010 11:51 pm

Tako nekako Glad 973175
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12345
Registration date : 09.09.2009

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimečet srp 22, 2010 12:21 am

Dosta dobro podnosim osjećaj gladi. Nekad se zna dogoditi (u rijetkim slučajevima) da ništa ne pojedem do 5 popodne, s time da tada količinski ne nadoknadim sve ono što nisam unijela u organizam tijekom dana.
Sada, u ljetno vrijeme, apetit mi je totalno oslabljen. znojko Imam veliku potrebu za tekućinom (vodom), ali slabu za hranom. Isto tako, imam lošu naviku da u trenutku gladi znam posegnuti za kaloričnijom, nezdravijom hranom, primjerice čokoladom, koja ne može biti zamjena za adekvatnu prehranu.

Budući da sam često budna do dugo u noć, zna se dogoditi da osjetim glad iza ponoći pa nešto malo pojedem. S druge strane, slijedeći dan glad počinjem osjećati tek iza podneva.
Trebala bi poraditi na životnom ritmu i adekvatnijoj i pravilnijoj prehrani. roll

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimečet srp 22, 2010 12:25 am

Posezanje za nezdravom hranom je posljedica duže gladi, moramo nešto pojesti ma što god to bilo i zato posežemo za čokoladom, grickalicama i slično.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimečet srp 22, 2010 4:17 pm

Evo, opet sam bila zedna, a mislila da sam gladna :P Onda sam se zezla i pojela pola vrecice chipsa (naravno, sto drugo nego neko smece) i onda mi je sad zlo :P

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitimečet srp 22, 2010 4:23 pm

A joj to ti je najgore pojesti takve gluposti kad si gladna, ja pokušavam to jesti nakon pravog jela, ona iz fore pojedem malo toga. Ovak ako sam gladan, jedem to i ne mogu prestati.

A da ti probaš svaki puta kad si gladna popisti prije toga vode, onak za svaki slučaj, tek toliko da vidiš da nije možda žeđ u pitanju :)

Glad Empty
PostajNaslov: Re: Glad   Glad Icon_minitime

[Vrh] Go down

Glad
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next