Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Čovjek budućnosti

Go down 
Autor/icaPoruka
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitimesri srp 21, 2010 4:45 pm

Kakav će biti čovjek budućnosti?

Za 1000, 50 000, milion godina...

Na ovo pitanje SF je odavno dao gotovo jednodušan odgovor: imaće velike mozgove, supertehnološka čuda, međuzvjezdane letove "u tren oka" s kraja na kraj galaksije, biološki inducirana levitacija, telepatija, telekineza...

A onda sam jedne večeri gledao jedan film koji me je naveo na razmišljanje i preispitivanje - bila je to parodija pod naslovom "Idiocracy" (Luke Wilson).

Suština filma vrti se oko koncepta "obrnute selekcije" odn. "de-evolucije" - naime, radi se o tome da u današnjem društvu ljudi koji imaj visok IQ najčešće previše planiraju kada će imati djecu, sad nije trenutak, ekonomija je nestabilna (a kad nije?), i tako malo po malo mnogi umru bez djece ili sa malim potomstvom - dok oni sa nižim IQ-om ništa ne planiraju već se samo množe kao zečevi, po petoro ili šestoro djece... Na taj način tokom dužeg perioda se smanjuje sveukupna prosječna inteligencija čovječanstva, i izgleda kao da "napredujemo unazad". Prema Darwinu, priroda favorizira najjače, najprilagodljivije jedinke: dok su ljudi živjeli u divljini, u malim skupinama ili sami, njihova snalažljivost je jako dolazila do izražaja, njihova inteligencija je bila pitanje života i smrti u doslovnom smislu. Prije oko 70 000 godina naša vrsta je gotovo izumrla, ostala je samo šačica ljudi na čitavom svijetu - tad je nastupio "ekstremni darwinizam" i ti koji su preživjeli morali su daleko odstupati od prosjeka i istovremeno imati mnogo sreće.

Danas, u tzv. civilizaciji, svakome je uz vrlo malo truda dostupna hrana u obilnim količinama, izbor partnera za razmnožavanje nikad nije bio veći, pa je samim tim moguće i onima koji bi inače izumrli da prenose svoje gene u novi naraštaj. Zbog svega ovoga, pitam:

Kakva je budućnost čovječanstva? Da li kročimo prema "zlatnom dobu" ili "kamenom dobu (opet)"?

Hoće li nam se desiti da moramo dvaput silaziti s jednog te istog drveta? 8)

Zadnja promjena: Archangel; sri srp 21, 2010 4:47 pm; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : Tipfeler)
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitimesri srp 21, 2010 10:28 pm

Vecina ljudi na planeti zemlji koje predvode intelektualci vidi srecnu buducnost ali samo pod
uslovom da se ljudi vrate prirodi i zive u skladu sa prirodom.
Sta to znaci???
Znaci da cemo ponovo zivjeti ako ne na drvetu a ono ispod njega sa razapetim satorom...Čovjek budućnosti 888361

P.S.Covjekova buducnost ce biti neizvjesna kao u bilo kom trenutku u povjesti covjecanstva...Čovjek budućnosti 793385
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitimepet srp 23, 2010 12:47 am

Hoće li nam se desiti da moramo dvaput silaziti s jednog te istog drveta? 8)

Kakvo je tvoje misljenje Archangele...??? Čovjek budućnosti 888361
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitimepet srp 23, 2010 1:10 am

Sto znaci kameno, a sto zlatno doba? Ako se desi da je prosjecni IQ na zemlji 90 da li ce ti ljudi uopce kuzit da moze bolje (sto god to bilo)? I opet ce im biti dobro. Znas kako se kaze "blago budalama". Oni ne misle, njima je sve super. Pa je pitanje jel bolje bit budala i sretan ili pametan i nesretan/zabrinut/i-tome-slicno? Da li je onda zlatno doba onaj period kad ce svi bit sretne budale ili ne bas sretni intelektualci?

Majmun
Armin od Irima

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Registration date : 23.01.2010

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitimepet srp 23, 2010 1:44 am

A što ako počnemo izumirati kao vrsta?
I to je moguće...
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitimepet srp 23, 2010 2:17 am

@Fantom,

Ne znam, ali kako stvari trenutno stoje, sve manje mi taj "puni krug" evolucije izgleda kao puko naklapanje... misli

Ako uzmemo u obzir to da su daleko prije nas postojali ljudi koji su gradili gradjevine za koje ni danas nemamo pojma kako su ih gradili, ako uzmemo u obzir da postoje odredjeni arheoloski nalazi za koje nema mjesta u sluzbenoj literaturi, koja pretpostavlja linearni progres ljudske vrste, mitove o davnim naprednim civilizacijama - moguce je da smo vec ko zna koliko puta prolazili ovim putem kojim sada samopouzdano krocimo, mozda smo tako nebrojeno puta rasli, razvijali se, dosezali svoj maksimum i ponovo se vracali na pocetak gdje bi bio proces krenuo iznova...

Tako mi se cini...

Majmun
Armin od Irima

Male
Sagittarius Snake

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitimepet srp 23, 2010 2:41 am

Ali govorimo li sad o socijalno-intelektualnoj evoluciji ili čemu?
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitimepet srp 23, 2010 11:57 am

O cemu! :)

o evoluciji uopste. Fizicka obicno slijedi mentalnu.

Majmun
Armin od Irima

Male
Sagittarius Snake

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitimepet srp 23, 2010 12:02 pm

Ne nužno...
Andrewsarchus je nekoć bio vrlo inteligentna životinja, a pogle u što je evoluirao... XD

www.cracked.com/articleimages/wong/evolution/goat1.jpg" border="0" alt=""/>

No, govorimo li o čovjeku, onda se slažem s navedenim...
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitimepet srp 23, 2010 1:41 pm

Ja mislim da ni vec polako kaskamo u tom pravcu. Zapravo, ako nam se ne desi novo izumiranje, na osnovu ovoga sada stanja gdje se ljudi sve vise zbijaju u gomilu a sve vise gube samodovoljnost i nezavisnost- to bi moglo dovesti do stanja jedne mravlje organizacije, sa maticom i trutovima i radnicima. Covjek bi se onda i fizicki morao smanjiti, kao sto mu se desilo na ostrvu Flores, jer bi njegov broj rastao a zivotni prostor bi se smanjivao... U malo sam stvari tako siguran kao u to da ce civilizacija doĹľivjeti kolaps, i da nece linearno se razvijati do u beskonacno - ako covjek polako zaglupljuje, nece moci da se stara o vlastitim tekovinama i one ce se polako pretvoriti u prah. Ja mislim da je nasa vrsta dosegla svoj maksimum tik pred zoru civilizacije ili kratko vrijeme nakon. Najvece arheoloske misterije nekim slucajem poticu upravo iz tog vremena.

Pračovjek
InaNNaa

Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Registration date : 22.07.2010

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitimepet srp 23, 2010 6:28 pm

na temi s citati nekad danas sam postala ovo:

"Praznina u mojoj glavi. Postajalo je hladnije... Pomislio sam da bi trebalo da uzmem sako. Spustio sam se pokretnim stepenicama sa četvrtog nivoa. Tko je izmislio pokretne stepenice? Ljudi idu gore - dolje pokretnim stepenicama, liftovima, voze aute, otvaraju garaže dodirom na dugme. Onda odlaze u teretane da skidaju salo. Za četiri tisuće godina nećemo ni imati noge, puzat ćemo okolo na šupcima ili ćemo se možda kotrljati kao lopte. Svaka vrsta uništava sebe. Dinosaure je ubilo to što su pojeli sve naokolo i onda su morali pojesti jedni druge, tako da je na kraju ostao samo jedan i taj bijednik je crknuo od gladi."
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitimepet srp 23, 2010 8:00 pm

Upravo na to sam i ciljao, naime, dosad svaka vrsta koja je izumrla imala je JEDNO koje je preuvelicala do krajnjih granica: neke imaju brzinu, druge veliku masu, a ni smo sve stavili na intelekt. Sasvim je logicno da ce stalno olaksavanje svakodnevnih poslova uciniti nas pretjerano zavisnim od uma, a priroda nam je na primjeru dinosaura pokazala da nece tolerisati prekomjernost jednog a nedostatak svega ostalog...

Pračovjek
InaNNaa

Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Registration date : 22.07.2010

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitimepet srp 23, 2010 8:44 pm

pa naravno, evo jedan najjednostavniji primjer, doduše pomalo brutalan za dokazivanje, nisam sigurna ni kako se došlo do tih rezultata, ali sam čula od jednog prof.sc.u zadru:
ako novorođenče, od 1.dana rođenje ne bude u stimulativnoj okolini u kojoj je izloženo zvukovima, kad prođe kritični period za razvoj sluha, organi i centar u mozgu će jednostavno zakržljat i to dijete nikada neće biti u stanju čuti.
tako je i sa svim našim funkcijama...
možda to nećemo direktno osjetiti mi, ali generacije iza nas sigirno hoće.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitimesri srp 28, 2010 11:44 pm

Prije bih rekao da se prekomjerno oslanjamo na tehnologiju koju svojim inteletkom razumije mala šačica ljudi. a pojedinac nema pojma kako funkcionira.
Evolucija se izvršava prirodnom selekcijom, no koji su njezini uzroci? To su neki fizički nedostaci ili prilagodbe okolini. No suvremeni čovjek nema potrebe za ikakvim prilagodbama jer sve prilagođava sebi. Zato neki znanstvenici tvrde da će se ljudi u budućnosti proljepšati jer je to za sada jedina stvar koju čovjek ne može prilagoditi (ne vjerujem u plastične operacije pretjerano).
Dakle, hoće li onda nastupiti mentalna evolucija? Duhovna? Telepatija, telekineza, iscjeljivanje?
Činjenica je da je neizbježno, čistim zakonom vjerojatnosti jednom doći do pada električnog sustava usred solarne oluje ili nečeg trećeg... tada će se ljudi morati prilagoditi. Mnogi će umrijeti od gladi, no pitanje je je li u našoj molekuli DNK ostao nagon koji će se opet moći aktivirati, a to je nagon za lovom, preživljavanjem, za instikntivnim osjećajem koja bobica voća je jestiva, a koja otrovna.
Ja mislim da je tehnologija dobra samo ukoliko postoji alternativa za slučaj njneog pada, ili barem rezerva sirovina.
Također, smatram da će čovjek budućnosti imati svee više problema s psihološkim poremećajima i depresijama zbog pomanjkanja odgovornosti i rada, jer će uslijed silne psihologije ljudi zaboraviti da je smisao života stvaranje, a stvaranje je neizbježno ako ne radimo.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitimečet srp 29, 2010 12:33 am

Dobro si primijetio sustinu problema, narocito ovo sto se tice neke buduce selekcije - naime, spoj dominantne inteligencije i velikog broja jedinki stvorio je civilizaciju, a jednom stvorena ona postaje novi organizam koji ima vlastite interese koji se bitno razlikuju od interesa pojedinih jedinki, tj. ona raste naustrb svojih sastavnih elemenata. Na taj nacin, ako se javi neka potreba za odrzanje i jacanje civilizacije (a ona oduvijek postoji) moglo bi da se desi da se ljudi razviju u «ljepotane» (jer nemaju nikakvu drugu funkciju osim razmnozavanja) ili sa 12 prstiju da bi mogli biti ucinkovitiji radnici - ali sve ove i ine prilagodbe mu nece pomoci da prezivi kad dodje ledeno doba ili nastupi kakva slicna kriza. Ma koliko to nekome paralo usi, valja reci da su za dugorocnu dobrobit nase vrste neophodni izumiranja, medjusobne borbe, glozenja, katastrofe velikih razmjera i uglavnom sve ono na cijem se uklanjanju i sprecavanju danas tako neumopqno radi... 8)

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitimečet srp 29, 2010 12:50 am

Takve stvari su potrebne (još), a na nama je zadatak da ih učinimo nepotrebnima.
Nažalost, za sada smo napravili kontraefekt, stranim ulaganjem medicinske pomoći i hrane u nerazvijene zemlje došlo je do natalitetnog buma stanovništva koje opet ne može biti nahranjeno. Čisti dokaz da pružanje izravne pomoći uopće nije rješenje. Potezi pomoći trebaju biti promišljeni i proračunati. Zato treba oprezno pristupati ulaženju u neki sustav jer on ima točno određen način na koji funkcionira. Zato je dugoročna pomoć ulaganjem u poljoprivredu i razvoj industrije puno bolja, no tu opet dolazi do izrabljivanja jeftine radne snage.
Toliko se gubimo u traženju mjere i pravog načina. Čini se da je najvažniji korak odlučiti se za promjenu, odlučiti se za pružiti pomoć, a tek onda dolazi do narušavanja duboko uhodanog sistema kojim sustav funkcionira.
Možda je to, a možda nitko uistinu niti nije pomogao nerazvijenim dijelovima društva. Možda je netko samo hinio tu pomoć radi svojih interesa. I ako je tako, i dalje stoji ona gornja tvrdnja.

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitimečet srp 29, 2010 11:24 am

Ja mislim da civilizacija kao i svaki organizam ima svoj maksimum i kad dostigne taj maksimum tu staje. Tako se i naša civilizacija neće širiti do beskonačnosti, što će ju zaustaviti i da li ćemo mi sami sebe zaustaviti i smanjiti broj pripadnika, tko zna, kako sad stvari stoje to će se najvjerojatnije desiti, obzirom da već i sada trošimo resurse Zemlje više od onoga što Zemlja može obnoviti.

No s druge strane tu ponovo imamo priliku da uočimo ograničenja ovog planeta i krenemo dalje, prvo nam je nužno da razvijemo tehnologiju, a nakon toga ćemo se i mi sami razvijati i prilagođavati životu u Svemiru i na drugim planetima. Da li će to biti samo fizički i tjelesni razvoj ili ćemo razvijati i mentalne sposobnosti, hm tko zna, ali taj proces je jako dug i samim time jako neizvjestan.

@Legi ja mislim da bilo koje pomaganje ako u isto vrijeme ne dođe i do prijenosa i nekih viših vrijednosti i na taj način povezivanja znači opasnost i za onoga tko pomaže i onome kome se pomaže. Kažeš da je pružanje neizravne pomoći u hrani, lijekovima... dovelo do rasta stanovništava i time dugoročno je ustvari nanesena šteta, pa bi bilo bolje razvijati industriju, poljoprivredu... no i taj razvoj može isto to izazvati, s time da razvoj industrije može dovesti i do razvoja industrije oružja pa kad se brojnom ljudstvu doda oružje, lako se može desiti da te nekad "nerazvijene" države postanu opasnost za onoga tko ih je pomagao. No ako se pomaže na način da se prenose i neke više vrijednosti i na taj način povezuje sa tim zajednicama tada ne bi trebalo doći do sukoba. Naravno uvijek ostaje pitanje s kojim ciljem se pomaže nerazvijenima, da li se tu radi o nekom interesu ili se doista želi pomoći.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitimečet srp 29, 2010 11:00 pm

Razvoj tehnologije bi trebao pratiti ljudski razvoj, a ne da se covjek mora prilagodjavati tehnologiji - tako ja bar nesto kontam. Isto tako, ako se ikad otisnemo medju zvijezde (a valjda hocemo) nema osnova za tvrdnju da bi se tada ponasali drugacije nego sto smo navikli - naime, da se prilagodjavamo Svemiru, kad su ljudi upravo zahvaljujuci prilagodjavanju prirode SEBI zasnovali relativnu premoc nad ostalim zivotinjama... Medjutim, sta kad priroda jednom kaze: «E, sad bi vec jednom bilo dosta!», jer i ona ima svoje granice?

Čovjek budućnosti Empty
PostajNaslov: Re: Čovjek budućnosti   Čovjek budućnosti Icon_minitime

[Vrh] Go down

Čovjek budućnosti
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.