Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom

Go down 
+5
Black rainbow
Armin od Irima
MoW
floridana
Alpha
9 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Autor/icaPoruka
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimesub kol 21, 2010 1:38 pm

@MoW, svakako se slažem s tobom, no koliko sam stekao dojam ti misliš da nas naša prošla djela dostižu, kako da to kažem, svjesno, tj. ciljano. Ja mislim da to nije tako. Ja mislim da jednostavno ne možemo proći kroz život s nekom manom onako kako mi to želimo, pa ako smo pametni tada se mijenjamo, a ako nismo završimo "loše". Uostalom, vidim da ljudi sve i da im se vraćaju svi grijesi, baš ne reagiraju na to :P
[Vrh] Go down
InaNNaa
Pračovjek
InaNNaa


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Age : 37
Location : negdje u snovima
Registration date : 22.07.2010

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimesub kol 21, 2010 3:05 pm

@ MoW : ti imaš vrlo zanimljivo razmišljanje, i poprilično je točno to što govoriš.
međutim, imam osjećaj da sve gledaš samo iz jedne perspektive. zašto toliko inzistiraš na ravnoteži i neravnoteži?
ne znam dosežu li nas naša prošla djela, možda sam previše uskogrudno da bih to primjetila, ali ono što nas dotakne, naravno ako smo zdrave osobe, to su posljedice naših djela, koje naravno nismo očekivali u tojlikoj mjeri. većinom nam se vrate sve loše stvari koje napravimo ali nekad je to iz razloga što nam osobe koje smo povrijedili vrate istom mjerom. mi nikad ne znamo sve posljedice svojim grijeha i grešaka, i zato ne trebamo polaziti od ravnoteže, jer s ovakvim pogledom na svijet nikada nećemo uspostaviti ravnotežu.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimesub kol 21, 2010 3:41 pm

Baš na to mislim, InaNNaa, nama se vrate posljedice tih djela, ali isključivo kao posljedice. Ne jer Svemir teži ravnoteži nego jer postoji kauzalnost. To sam htio naglasiti zivili
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimesub kol 21, 2010 3:50 pm

@Legi mislio sam da nas prošla djela dostižu svjesno u kontekstu posljedica djela. Dakle, po principu akcije i reakcije. Nekad reakcija nije vidljiva odmah, ali ona uvijek dođe u ovom ili onom obliku nazad. Jednostavno sam to dosadašnjim iskustvom uvidio, da što god da sam krivo napravio da mi se nekako vratilo. Ne uvijek istom, ne uvijek trenutačno, ali uvijek je nekako reagiralo. Zato mislim da je to univerzalni zakon. Možeš to nazvati karmom, možeš do nazvati ljudskom potragom za savršenosti, ali uvijek se stvari klate simo-tamo. :)

@InaNNaa ne vidim iz tvojeg rasuđivanja kako si uspjela zaključiti da ne treba polaziti od ravnoteže. Naime, ako smo u ravnoteži ili blizu nje, tada djelujemo na način da nikoga ne uvrijedimo. Time onda nitko niti nas ne uvrijedi. Jednostavno smanjujemo broj povratnih negativnih reakcija budući da sami radimo manje negativnih djela. Mislim da nisi primijetila da nas dostižu prijašnja djela jer nemaš dovoljan broj godina. Nemam ni ja, ali mene češće dostignu djela vrlo brzo nakon što nešto krivo napravim. :)
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimesub kol 21, 2010 4:51 pm

U redu, MoW, mislim da se slažemo :)
[Vrh] Go down
InaNNaa
Pračovjek
InaNNaa


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Age : 37
Location : negdje u snovima
Registration date : 22.07.2010

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimesub kol 21, 2010 4:52 pm

nismo se shvatili MoW, ja sam mislila na način: e danas idem poraditi na ravnoteži, što bih mogao napraviti?
čitajući sve ovo, vidim da smo na istoj valnoj duljini samo definitivno iste stvari nazivamo različitim imenima, pa se ne razumijemo.
trebamo sve pojednostavit, i grijeh gledati isključivo kao grijeh, nešto što ometa naše duševno zdravlje, a ne akt koji remeti ravnotežu.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimesub kol 21, 2010 7:59 pm

Ali kako definiraš duševno zdravlje ako to nije ravnoteža svih komponenata u našem tijelu? To je dinamička homeostaza prisutna kod svih zdravih pojedinaca. Ako smo učinili grijeh, učinili smo ga jer je naša dinamička homeostaza, koju ja nazivam ravnoteža, poremećena. Posve zdrava osoba ne bi griješila, barem ne u kontekstu grijeha kakav je tradicionalno shvaćen, dakle neke ozbiljnije pogreške. Dakle, nije grijeh ono što ometa naše duševno zdravlje, već obrnuto, naše poljuljano duševno zdravlje uzrokuje grijeh.
Naravno, u kontekstu akcije i reakcije naše duševnu zdravlje će sa svakim novim grijehom progresivno činiti nove grijehe. Negativna reakcija ne provocira pozitivnu, već novu negativnu ako se ne uskladi.
Da bi poradila na ravnoteži trebaš duboko ući u sebe i preispitati se. Razmisliti koje su ti mane i kako ih korigirati. Što bi željela promijeniti, što osjećaš da ti ne odgovara. To ne smije biti površno, to mora biti suštinsko. Također, tu ne smiješ samu sebe lagati, trebaš biti krajnje iskrena. Trebaš se inženjerski odnositi prema sebi u smislu da nađeš problem i kreneš ga rješavati. Samo tako se možemo približiti ravnoteži.
[Vrh] Go down
InaNNaa
Pračovjek
InaNNaa


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Age : 37
Location : negdje u snovima
Registration date : 22.07.2010

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimened kol 22, 2010 4:29 pm

gle MoW, malo se razilazimo u definicijama. ne kažem da su tvoje pogrešne ili da su moje točne. ja ne vidim duševno zdravlje kao ravnotežu svih komponenata u našem tijelu.
duševno zdravlje je za mene odsustvo negativnih misli, pobjeda mojih vrlina nad mojim manama, onaj mir koji čovjek osjeti kada spozna da je uspio popraviti se... možda to na kraju krajeva i jest isto, ali ga ja tako ne mogu definirati niti prihvatiti uopće raspravu o grijehu s polazišta o ravnoteži.
i još nešto s čime ne ne slažem a to je: "nije grijeh ono što ometa naše duševno zdravlje, već obrnuto, naše poljuljano duševno zdravlje uzrokuje grijeh."
i
"Negativna reakcija ne provocira pozitivnu, već novu negativnu ako se ne uskladi."

možda je za sve kriv moj odgoj, moje pogrešno shvaćanje, ali za mene je grijeh nešto što dolazi od strane zla, pokušavajući narušiti nas nao osobu, i nešto protiv čega se može!
a negativna reakcija nekad i provocira pozitivnu. samo malo bolje razmisli i vidjet ćeš da je tako.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimened kol 22, 2010 4:50 pm

Mislim da nije dobro gledati na grijeh kao na nešto vanjsko, i nešto protiv čega se treba boriti. To je da tako kažem, previše zapadnjački način poimanje grijeha.
Ne možeš sa silom protiv sile. Jedino milom možeš pobijediti silu. Ako djeluješ silom na silu, nemir se samo pojačava. Tako je i borba protiv grijeha moguća jedino ako počnemo djelovati pozitivno i u skladu s onim što univerzum od nas traži. A to što se od nas traži ćemo znati tako što ćemo zaviriti duboko u sebe (tu naravno govorim samo o normalnim, zdravim osobama, neki mentalni bolesnici imaju izmijenjenu percepciju).
Ako neka osoba nasrne na neku osobu, tada u drugoj osobi provocira negativnu reakciju, zar ne? I ova nasrne na nju. Iz jednog grijeha prelazi se samo u novi i sve gori. Zato treba stati odmah na početku. Treba se biti viši i jači od toga da reagiramo negativno. A to je moguće samo ako smo postigli vlastitu ravnotežu. :)
Nadam se da me sad malo bolje razumiješ.
[Vrh] Go down
InaNNaa
Pračovjek
InaNNaa


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Age : 37
Location : negdje u snovima
Registration date : 22.07.2010

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimened kol 22, 2010 5:10 pm

razumijem te malo, ali samo malo bolje.
što kažeš na to, osoba nasrne na drugu osobu, ovaj pada, nabaci osmjeh, digne se, ovaj ga opet gura, on mu stavi ruku na rame, i poljubi ga.
(osobe se ne znaju, prisustvovala sam ovom događaju). nakon toga, ovaj nasilnik se izbezumio! u pozitivnom smislu!
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimened kol 22, 2010 5:45 pm

"Negativna reakcija ne provocira pozitivnu, već novu negativnu ako se ne uskladi."

Ovaj drugi čovjek o kojem si pričala nastojao je uskladiti ovog koji je napravio negativnu reakciju. I vjerojatno je i uspio. :)
Naime, kao što sam već rekao: "Treba se biti viši i jači od toga da reagiramo negativno. A to je moguće samo ako smo postigli vlastitu ravnotežu".

Dakle, drugi čovjek je uzor kako bi se svi trebali ponašati. On je uravnotežen i nije ga lako od tamo izbaciti. Ne dopušta da se grijeh dalje produbljuje. Nažalost, daleko smo još od toga da se tako nešto prikazuje na televiziji kao prihvatljivo i hvalevrijedno ponašanje. :)
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimepon kol 23, 2010 12:15 am

Super tema Alpha, u zadnje vrijeme puno razmišljam o tome da je grijeh propustom jednako velik kao i grijeh djelima. Možda i veći, jer propustom propuštamo, gubimo prilike i vrijeme da ostvarimo svoj potencijal, svoje mogućnosti. To vrijeme nam se više ne može vratiti, a samim time niti te prilike. Pasivnost je jednako loša kao i pogrešno usmjerena aktivnost.

Grijeh mislima i riječima je meni nekako blaži od grijeha počinjenog djelima, naravno ako sve ostane na mislima ili riječima i ako se te stvari ne ostvare. Ustvari grijeh počinjen mišlju je nekako najblaži, najlakše ga je ispraviti, nema toliko posljedica, sve se dešava u našoj glavi. Naravno ako takvo negativno razmišljanje potraje, onda će se ono očitovati na neki način i u stvarnosti. Bilo kroz ružne riječi, djela ili pak propuste. Ako pak do toga dođe, onda je to teže popraviti, dok je misli ipak lakše izmijeniti.

Meni ponekad dođe da kažem nekome «sve što ga ide», ali se u pravilu suzdržim i poslije mi je drago što te stvari nisam rekao, jer znam da bi pretjerao, a to baš i nije dobro.

@Inanna vidjet ćeš da MoW voli pričati o balansu, ravnoteži, prehrani… njegovi postovi su dosta dobri iako se ponekad čini da je možda malo previše fokusiran na tjelesni dio, pa bi se iz njegovih postova dalo zaključiti da se prehranom sve može riješiti i izliječiti ;)

U ovoj tvojoj kratkoj pričici negativan čin nije isprovocirao pozitivnu reakciju, taj napadački čin je trebao isprovocirati negativnu reakciju, ali osoba koja je reagirala je odlučila ne ponašati se tako i uložila znatan trud da reagira na pozitivan način. To je pohvalno za tu osobu, ali i jako rijetko viđeno ponašanje.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimepon kol 23, 2010 12:56 am

@InaNNaa, ne razumijem sada :D
Složila si se s usporedbom grijeha s duševnom bolesti. Prema tome, kao što je kašljanje simptom tjelesne bolesti, tako je i grijeh, npr. ljubomora simptom duševne bolesti. Nije grijeh nešto što dolazi izvana.
Nema smisla boriti se protiv simptoma bolesti, nego protiv uzročnika bolesti te istu bolest spriječiti nadalje. Po tome je tvoj način gledanja na grijeh, kako je MoW spomenuo, zapadnjački, jer se više bazira na suzbijanje grijeha kao bolesti nego suzbijanje uzroka grijeha, što možda nije jednostavnije, ali je bolje, tj. jedino dobro.
[Vrh] Go down
InaNNaa
Pračovjek
InaNNaa


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Age : 37
Location : negdje u snovima
Registration date : 22.07.2010

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimepon kol 23, 2010 3:37 pm

hm, mislim malo da sam tolatlno zalutala u ovim vašim riječima..
legi, nisam mislila da je način suzbijanja grijeha kao bolesti najbolji, već naravno da mislim da prvo treba pobijediti uzoke.
ali, mislim da ćeš se složiti da je grijeh nešto što vrlo lako dolazi izvana, uzrokovano lošim odgojem, lošim navikama, utjecajem medija, traženjem uzora na pogrešnim mjestima. okolina navodi na grijeh. naravno, ovdje ne svaljujem svu krivicu na okolinu, ipak je čovjek razumno biće i trebao bit posjedovati baram malo od one moći rasuđivanja o kojoj je flo govorila. ako ništa, trebali bi generalno moći podijeliti aktove na dobre i loše. i u tom grmu leži zec: to je taj uzročnik, a mi svi trebamo pronaći način kako nadjačati te stvari, i sve iz vrlo sebičnog razloga, da pobijedimo zlo. jer dok mi ne nađemo taktiku koja svladava grijeh, nećemo moći jedno drugome objasniti što to trebamo mijenjati.
ne trebam ići daleko, svjedok sam svakavih događaja koji rezultiraju grijehom, ali nisam tu da sudim, samo mogu biti pametnija nego jesam i učiti iz tuđih grešaka..
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimepon kol 23, 2010 4:19 pm

InaNNaa, upravo tako, a mislim da MoW upravo govorimo o tome da će čovjek u ravnoteži biti uglavnom otporan na takve vanjske utjecaje :)
A ono o čemu ja pričam, pokazatelj nezdravosti i nezrelosti osobe je upravo podložnost takvim osjećajima :)
[Vrh] Go down
InaNNaa
Pračovjek
InaNNaa


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Age : 37
Location : negdje u snovima
Registration date : 22.07.2010

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimepon kol 23, 2010 6:42 pm

legi, dragi, nemoj se ljutit, MoW također, kad sam ovo sve pročitala, moram priznat da način na koji objašnjavate stvari je za mene vrlo kompliciran i možda zato se dobro ne shvatimo. objašnjenje može biti što sam ja vrlo jednostavna osoba i volim jednostavan način definiranja stvari. znam da ću od vas jako puno naučiti, ali moram vam nekad dizat tlak s ponavljanjem da nema potrebe za kompliciranjem.
a najbolje mi je kad vidim da se mi stalno vrtimo oko istog, vidimo u čemu je problem i s grijehom, i s poimanjem grijeha, ali mi razglabamo kao da govorimo o tri različite stvari.
zašto griješimo, zašto svjesno radimo djela koja štete i drugima i nama, zašto smo nekad tako hladna stvorenja i ravnodušni smo kad možemo pomoć nekome, ali nem se neda, zašto vrijeđamo druge iz razno raznih razloga s ciljem da se osjećamo nadmoćnima, to su pitanja koja nisu vezana samo za duhovnost, tu treba primjeniti holistički pristup i vidjeti da su objašnjenja grijeha i grešaka vrlo jednostavna i logična. naravno, ja ne umanjujem vrijednost vaših riječi, nemojmo se pogrešno shvatit..
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimepon kol 23, 2010 7:50 pm

@Legi a i ostali: Ovo o uzroku se slažem ako je uzrok u nama. U tom slučaju mi moramo mijenjati sebe, jer ako je netko po prirodi svadljiv, agresivan, uvijek nameče svoja mišljenja, tada takva osoba mora mijenjati sebe, teško da će se svi ostali njemu prilagoditi.

No što ako je uzrok negdje izvan nas, što ako nas netko konstantno vrijeđa, iskorištava, uništi nam neku vrijednu stvar. Normalno i možda uobičajeno bi bilo uzvratiti istom mjerom. U tom slučaju bi uzrok takvog grijeha bio negdje izvan nas i mi bi morali biti na puno većoj razini od te osobe, a da joj ne uzvratimo istom mjerom.
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimeuto kol 24, 2010 3:26 pm

To znači da se moramo pognuti kad budemo napadnuti?
Ne.. nekako mi to ne zvuči uredu
Nikako ne mogu zamisliti da je dobro nadiči tako da se pognemo.. to bi bio grijeh protiv nas

Našto mi je zanimljivo palo na pamet
Da li kad dođemo pred vječni sud imampo takvih debata?
Da lli se zato naziva vječni jer nema odgovora? :D
[Vrh] Go down
InaNNaa
Pračovjek
InaNNaa


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Age : 37
Location : negdje u snovima
Registration date : 22.07.2010

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimeuto kol 24, 2010 7:38 pm

ja ne znam nikoga tko je došao pred VJEČNI SUD pa se vratio malo kod nas, pa nam ispričao kako je to izgledalo 8)
a kod ovih koji su doživjeli kliničku smrt objašnjenja nisu baš uvjerljiva, odnosno, ne mogu vjerovat u to, tako da ih ne bih uzimla au obzir, pa mi i dalje ostaje ptanje, što će biti nakon smrti osim što će me crvi pojest evil
ne uzimajući u obziz ničiju vjeru, ničija stajališta po pitanju grijeha, mislim da je ono što treba vrijediti za sve ljude ovo svijeta (a možda i one koji žive u nekoj drugoj galaktici)
: NE ČINI DRUGIMA ŠTO NE ŽELIŠ DA DRUGI TEBI ČINE
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimeuto kol 24, 2010 8:28 pm

@Gea ne mora nužno značiti da bi se morali pognuti pred drugima, već jednostavno drugačiji pristup, drugačija reakcija na tuđe ponašanja, možda se može drugima objasniti da je to što čine loše i da se mogu ponašati i drugačije.

Što se tiče posljednjeg suda, mislim da tu nema rasprava, jednostavno se prelazi sve ono što smo proživjeli i promatra se iz svih perspektiva i iz naše i iz perspektive drugih ljudi i tada mi sami možemo uvidjeti što smo učinili i kakav je to učinak imalo na druge ljudi, kao su se oni osjećali, kako smo se mi tada osjećali i tada je nama potpuno jasno zašto smo nešto učinili i do kakvih posljedica su dovela naša djela. Nema laganja ili opravdavanja ili pak osuđivanja i kažnjavanja. Mi smo ti koji prosuđujemo i koji postajemo svjesni što smo loše učinili i što smo dobro učinili.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimesri kol 25, 2010 3:46 pm

@Gea...mozda i zadrzavamo pravo na svoju tvrdoglavost i nakon smrti. Mozda odbijamo priznati da je nesto bilo krivo i mozda se opravdavamo na razne nacine. Ipak, ako postoji neka univerzalna pravda, mozda dobijemo dovoljno vremena da sagledamo i iz drugog kuta (sto god to bilo).
Jako dobro pitanje ovo sa grijehom prema samom sebi. Da li moramo biti zrtve u zivotu da ne bi grijesili...ne znam... Chak kaze da trebamo pokusati objasniti osobi sto krivo cini ali mislim da se to ne moze bas. To je kao da se ide objasnjavat visa matematika nekom tko je totalni antitalent i za osnovnu matematiku.

@Ina...princip 'ne radi drugom sto ne zelis da drugi rade tebi' je odlican...mislim da se oni koji ga razumiju i trude zivjeti tako ali imam dojam da masu ljudi samo ponavlja te rijeci, a da je posve nesvjesna svojih postupaka.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimesub kol 28, 2010 5:39 pm

Chakotay je napisao/la:
Što se tiče posljednjeg suda, mislim da tu nema rasprava, jednostavno se prelazi sve ono što smo proživjeli i promatra se iz svih perspektiva i iz naše i iz perspektive drugih ljudi i tada mi sami možemo uvidjeti što smo učinili i kakav je to učinak imalo na druge ljudi, kao su se oni osjećali, kako smo se mi tada osjećali i tada je nama potpuno jasno zašto smo nešto učinili i do kakvih posljedica su dovela naša djela. Nema laganja ili opravdavanja ili pak osuđivanja i kažnjavanja. Mi smo ti koji prosuđujemo i koji postajemo svjesni što smo loše učinili i što smo dobro učinili.
Jel ti (i ostatak) vjeruješ da ćemo nakon smrti kročiti na Posljednji sud, ili jednostavno sagledavanje cijelog našeg života iz perspektive sebe i drugih?
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimesub kol 28, 2010 11:26 pm

Ja više vjerujem u ovo drugo, to ne bi bio nikakav sud, a najmanje posljednji sud, nego sagledavanje života i onoga što smo činili sebi i drugima, gdje bi mi trebali uvidjeti što smo pogrešno činili s obzirom na cilj koji smo željeli postići.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimened kol 29, 2010 12:10 am

Idem iznijeti svoj tok misli oko toga.
Ako želim takvo nešto to možemo i trebamo činiti sada, zajedno s osoboma čije nas perspektive zanimaju. A ako se pitamo jesmo li još kome naudili, a da to ne znamo, jedina utjeha je ta da možemo kroz daljnje kontakte takvo nešto ne ponoviti.
Zašto bi postojao posljednji sud? Koliko zapravo mi želimo da takvo nešto postoji? Dobiti odgovore na pitanja koja su nas mučila, sagledati stvari iz druge perspektive, shvatiti svoje pogreške bez ikakvog preuzimanja krivice za to. Dobiti znanje na pladnju i ne snositi odgovornost zbog tome stečenog? Zvuči prekrasno!
Tko bi provodio takvo što? Kako bi to izgledalo? Ako bismo mogli tako sagledati stvari iz druge perspektive zašto bi bilo nemoguće tako dobiti znanstvene odgovore? I onda u idućem životu otići na regresiju i saznati sve to što si saznao u tom međuvremenu između života?
I još jedna stvar. Da takvo što postoji, jel bi ti imalo pomoglo ako bi posljednji sud radio tijekom života? Ili još bolje pitanje, ne bi li na posljednjem sudu tvoja pogreška bila upravo ta što ti nisi sagledavao stvari kao takve na posljednjem sudu?
Ne, ja u to ne vjerujem.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitimened kol 29, 2010 1:02 am

Pa nije baš da ne snosimo nikakvu odgovornost. Upravo je to razlog zašto prolazimo svoj život ponovo da uvidimo svoje pogreške i da ih pokušamo ispraviti. Kako ćemo ispraviti bilo što, ako ne znamo što radimo krivo? I da naravno u pravu si, ako uvidimo svoje pogreške moramo se truditi ispraviti ih, ne trebamo čekati neki "sud" nakon smrti. No što ako pogreške ne uočimo, što ako uopće nismo svjesni da radimo nešto krivo, što ako smo mi uvjereni da ne postoji ništa više od ovog života i da smrću sve prestaje?

Da li je naš "grijeh" to što nismo znali bolje, a nismo znali jer smo takvi stvoreni? Da li bi bilo pravedno da zato samo mi snosimo odgovornost? Bilo bi super da kad se rodimo pri tome dobijemo nekakvo uputstvo za život. Ali toga na žalost nema, pa onda moramo improvizirati putem. Ponekad nešto i pogrešno zaključimo i na temelju tog pogrešnog zaključka djelujemo. I da dođemo do pogrešnog rezultata. Da smo znali bolje možda bi i bolje učinili.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom   Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Mišlju, Riječju, Djelom i Propustom
[Vrh] 
Stranica 2 / 5.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: