Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Lateralno razmišljanje

Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
Autor/icaPoruka
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

Lateralno razmišljanje - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 12:25 pm

@ Chak
Hint: Imena država nisu bitna. zubi
Ajde sad ;)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 12:26 pm

@Blizzard...u Bosni ih je skuhao u vodi i napravio kompot i prodavao ga :P ...ili je prodavao kostice iz jabuka. Znas ono, za pamet. Jedna kostica 1 kn zubi

@Chak...super ideja sa poticajem ides

Normalno da nemamo volje razmisljat kad se po citav dan bulji u neke Farme i Ave Karabatic rigo

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 12:40 pm

@Omega/Blizzard ili je samo obećao da će ih platiti kad ih proda, pa ih onda nikada nije platio, tako da mu je svejedno po kojoj cijeni ih je "kupio"

@Alpha pa čuj nitko nas ne tjera da po cijele dane buljimo u farme ili slične gluposti na TV-u, no izgleda da je tako lakše. Lakše je gledati takve emisije nego nešto pametno raditi gdje se treba razmišljati ili pak raditi.

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 12:43 pm

@ Alpha
Znam za taj vic sa košticama i policajcem zubi

Odgovor: Čovjek je doista kupovao jabuke za 10 kuna i prodavao ih za 1 kunu, te postao milijunaš. No prije nego se primio tog posla, bio je milijarder.

:P
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 12:48 pm

Eh da, o toj mogućnosti uopće nisam razmišljao, još jedan primjer lateralnog razmišljanja i kako se to može činiti u raznim smjerovima :)

Ima jedan vrlo sličan vic: "Može li čovjek koji ima plavušu za ženu postati miljunaš? Može pod uvijetom da je prije toga bio milijarder :)

Superforumaš CE-4
Fantom

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 12:50 pm

Bravo Omega... ides

Postirao si pravi primjer lateralnog razmisljanja.. zubo
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 1:08 pm

Pa ustvari i je, doduše nismo naučili kako postati miljunaši (što smo se svi ndali :) ali to nije niti važno za ovu temu. Ali da se radi o razmišljanju u jednom drugom smjeru, radi se :)

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 1:15 pm

Evo još jedan koji mi je zakon zubi

U košarici je 5 jaja. 5 ljudi uzme po jedno jaje. Kako je moguće da je u košarici ostalo jedno jaje?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 1:25 pm

Jedan je uzeo i jaje i kosaru zajedno.

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 1:26 pm

Bravo :D
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 8:10 pm

Vratio bi se na ono da svaki problem ima beskonačno puno rješenja.
Ne bi se složio sa time iz razloga što svaki problem može imati samo jedno rješenje.
Naravno, ako npr. bojam zid u kući, mogu umakati prste u boju pa tako obojati zid, ali to nije
rješenje. Uzet ću kist ili valjak i bojati ga. Tu sad dolazimo do onog što je Alpha spomenula pa
bi se moglo reći da sam uzeo kist ili valjak samo zato što je to za to, ali činjenica je da su ljudi
i prije razmišljali o tom problemu i pronašli su najučinkovitije i u principu jedino rješenje...

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 8:33 pm

Ne, Super-krečko jest najbolje rješenje! cerek

Lateralno razmišljanje - Page 2 Super-krecko

Poanta: Uvijek imaš više rješenja :P
I još nešto, totalno krivo si shvatio što je ekipa htjela reći, a to je da neke probleme mogu riješiti sami puno jeftinije i jednako učinkovito, ali da to mnogo ljudi ne radi jer to nije to za to.

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 9:44 pm

Pa i nije pogrešno shvatio, samo se on ne slaže s nama. On je mišljenja da za sve postoji samo jedno rješenje koje je najbolje i najoptimalnije. Ja sam mišljenja da u pravilu postoji više rješenja i da su sva ona jednako dobra, samo ovisi o nama koje ćemo odabrati. Tako mi možemo nešto sami napraviti ili pak možemo angažirati nekog drugog da to obavi za nas. Stvar će biti riješena i u jednom i drugom slučaju, samo naravno u ovom prvom mi moramo biti aktivniji, ali je prednost što je to jeftinije i kvalitetnije, a i pri tome naučimo nešto novo, možda čak potpuno nevezano za posao koji radimo. U drugom slučaju mi možemo spavati, igrati igrice, piti kavu ili bilo što i posao će opet biti obavljen, naravno to će nas više koštati, ali je puno lakše i jednostavnije.

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 9:50 pm

@ Skull
Misliš, samo je jedno najučinkovitije rješenje, a ne da je samo jedno rješenje. zubi

Evo, radi "balansa", moje je razmišljanje obuhvaća oba mišljenja, po mojem broj učinkovitih rješenja ovisi o problemu i situaciji. U nekim problemima ima više rješenja koja mogu pariti podjednako dobrima, a u nekim problemima prednjači jedno rješenje ispred svih drugih jer je najučinkovitije.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 9:51 pm

Naravno da su neke ustaljene stvari kojih su se ljudi odavno dosjetili ujedno i najbolje rjesenje ali svaki dan ljudi smisljaju kako nesto poboljsat. Kako da bude efikasnije i td. Nekoc su ljudi jahali na konjima i da nitko nije pokusao smislist bolji nacin danas ne bi bilo automobila.

Osim toga za neke stvari jednostavno nije niti izumljeno "to za to" nego ides po principu "snadji se druze".

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 10:00 pm

Da, mislio sam na to da postoji više rješenja ali da je samo jedno od njih najučinkovitije.
Što se tiče onog primjera sa bojanjem zida, naravno da ću koristiti isprobano i učinkovito
rješenje a ne neko svoje originalno, samo zato što sam ga se ja dosjetio.

Drugim riječima, mislim da postoji samo jedno najbolje rješenje, ne mogu biti dva različita a
jednako dobra. Uvijek postoji neka prednost ma koliko mala bila.

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 10:04 pm

Neka rješenja mi jednostavno ne možemo znati, ustvari čini se da većinu rješenja mi ne možemo znati zbog naših fizičkih i mentalnih ograničenja kao što je to Arch spomenuo u uvodnom postu, a do nekih ćemo tek doći i tada će nam se to čini potpuno normalno kao što nam se sada mnoge stvari čine normalnima, a našim precima bi to bilo "...vau". Neka rješenja su jednako učinkovita, ali je pitanje stila i onoga što osoba želi. Primjerice majice različitih boja će nas jednako zaštiti od zime, ali odabrat ćemo onu koja nam se više sviđa.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 10:16 pm

Tako je, ali bez obzira na to da li smo mi svjesni tog najboljeg rješenja ili ne,
pronašli smo najbolje rješenje kojeg smo se dosjetili. To naravno ne znači da ne postoji neko
još bolje rješenje. No mislim da ne mogu biti dva jednako dobra.

Primjer sa zimskom majicom. Možemo odabrati boju koju želimo ali nije u tome uopće bio
problem. Tražili smo nešto što će nas zaštititi od hladnoće. Boja majice nije vezana za dotični
problem i to ju čini nebitnom u ovom slučaju :)

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimesri ruj 08, 2010 1:00 pm

Ja bih se vratila na ovo:
Skulptura je napisao/la:
Vratio bi se na ono da svaki problem ima beskonačno puno rješenja.
Ne bi se složio sa time iz razloga što svaki problem može imati samo jedno rješenje.
Naravno, ako npr. bojam zid u kući, mogu umakati prste u boju pa tako obojati zid, ali to nije
rješenje. Uzet ću kist ili valjak i bojati ga. Tu sad dolazimo do onog što je Alpha spomenula pa
bi se moglo reći da sam uzeo kist ili valjak samo zato što je to za to, ali činjenica je da su ljudi
i prije razmišljali o tom problemu i pronašli su najučinkovitije i u principu jedino rješenje...

Kao sto Chak kaze...ono sto su ljudi prije smislili i sto je za njih bilo jedino rjesenje je bilo tada. To ne znaci da danas netko nece smislit nesto sto ce za one tada biti, kako Chak kaze, "vaaauuuu".

Dakle, ako imamo problem sa zimskom majicom...nije izbor samo u boji decki. Zimska majica moze biti od raznih materijala koji razlicito griju, a sutra se mozda izmisli neki novi materijal ili neka nova tehnologija koja ce nas grijat.

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimesri ruj 08, 2010 6:38 pm

Tako je Alpha.
Upravo sam nešto slično napisao u svojem zadnjem odnosno, sada predzadnjem postu.
Kod majice je boja apsolutno nebitna, i da, ako smo sada pronašli najbolje
rješenje to ne znači da ne postoji i da nikada neće postojati bolje. Ono što želim reći je da ne
mogu postojati dva različita a jednako dobra rješenja. Ako i uzmemo iste majice različitih
boja, u principu smo se odlučili za isto rješenje jer je boja majice nebitna.
Druga stvar bi bila kad bi jedan od nas obukao debelu zimsku jaknu a jedan majicu.
Ovaj sa jaknom je naravno, odabrao bolje rješenje.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimesri ruj 08, 2010 9:22 pm

Skulptura je napisao/la:
Tako je Alpha.
Upravo sam nešto slično napisao u svojem zadnjem odnosno, sada predzadnjem postu.
Kod majice je boja apsolutno nebitna, i da, ako smo sada pronašli najbolje
rješenje to ne znači da ne postoji i da nikada neće postojati bolje. Ono što želim reći je da ne
mogu postojati dva različita a jednako dobra rješenja. Ako i uzmemo iste majice različitih
boja, u principu smo se odlučili za isto rješenje jer je boja majice nebitna.
Druga stvar bi bila kad bi jedan od nas obukao debelu zimsku jaknu a jedan majicu.
Ovaj sa jaknom je naravno, odabrao bolje rješenje.
Kad smo vec uzeli majice za primjer, ne bi se slozio da je boja nebitna - ljeti se nosi bijelo jer ta boja odbija najveci dio vidljivog zracenja, dok je zimi onaj u crnom bolje sticen jer njegova odjeca bolje iskoristava oskudno suncevo zracenje. 8)

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimesri ruj 08, 2010 9:24 pm

Samo sam čekao da to netko napiše zubi
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimesri ruj 08, 2010 9:38 pm

Ja se nisam usudio cerek

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimesri ruj 08, 2010 9:50 pm

I tako sam ja dobio priliku da se zrtvujem za tim... :)

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitimečet ruj 09, 2010 5:31 pm

Meni je bilo čudno zašto nitko to ne spominje.

OK. Onda ti obuci crnu zimsku majicu a ja ću bijelu zimsku jaknu :P
Zimi je razlika zbog boje zanemariva jer kako si rekao vrlo malo zraka (Sunčevih) dopire do Zemlje. (Znate na što mislim)

.

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Lateralno razmišljanje
[Vrh] 
Stranica 2 / 4.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next