Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Lateralno razmišljanje

Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
Autor/icaPoruka
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

Lateralno razmišljanje - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimečet ruj 09, 2010 7:49 pm

A jesi li znao da postoji varijanta u kojoj je bolje obuci zimsku jaknu kad je 40 u hladu, nego majicu kratkih rukava? ;)

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimečet ruj 09, 2010 8:06 pm

Naravno. Ali ovisi što podrazumijevamo pod "bolje".
U svakom slučaju mislim nas neće zaštititi od temperature ali nećemo izgorit evil

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimečet ruj 09, 2010 8:06 pm

Ili da je u pustinji na otvorenom Suncu bolje obući crnu halju umjesto bijele? :P

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimečet ruj 09, 2010 8:08 pm

E to već nema smisla :P

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimečet ruj 09, 2010 8:15 pm

Upali lateralno razmišljanje :P
Kada imaš crnu halju temperatura može biti i do 6°C veća nego kada imaš bijelu halju, ali baš zato što je unutar crne halje razlika između temperature vani i unutra veća, postoji stalni propuh koji hladi osobu puno više nego da je temperatura 6°C manja.
A jel znaš zašto topli propuh hladi više nego da je 6°C hladnije?

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimečet ruj 09, 2010 8:20 pm

Vjerojatno su zato svi Arapi tamo po pustinjama u bijelom :/
Sorry, nema mi to baš logike.

Crnina će uvijek upiti najveću količinu temperature.
Propuh (ako ga ima) može jedino prividno smanjiti temperaturu.

To ti je kao kad se one sisate dame sunčaju na jurečim jahtama i pritom ne koriste zaštitu od
Sunca. Kao vjetar puše pa im ne treba. Navečer su naravno, crvene ko škampi i kupaju se u jogurtu :P

Edit:
Hmm... Napisao sam post koji nema veze sa tvojim, Legi...

Ipak mislim da će nam u pustinji biti ugodnije ako smo obučeni u bijelo...

Legionar je napisao/la:
A jel znaš zašto topli propuh hladi više nego da je 6°C hladnije?
Zašto?

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimečet ruj 09, 2010 9:13 pm

Pa poanta pitanja je da probaš razmisliti zašto je to tako, a ne da ispadne da se pravim kako ja znam odgovore na ta pitanja :P

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimečet ruj 09, 2010 9:32 pm

Pa mislim si ovako nekako...
Ako je propuh znači da imamo neki protok zraka tj. stalno dolazi novi, rashlađeni zrak
odnosno ne zagrijava se kao što je to slučaj kada nemamo propuh.

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimečet ruj 09, 2010 10:34 pm

A što ako je temperatura zraka veća od temperature tijela? Zašto se tada naše tijelo ipak hladi?

Hint: voda.

Ajde, lateralno razmišljanje :D

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimepet ruj 10, 2010 11:16 am

@Legi...jer se znoji.

@Skulp...ako je onome u jakni toplo i onom u debeloj vesti isto toplo onda su rejesenja jednako dobra.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimepet ruj 10, 2010 1:09 pm

Koliko je meni dato da razumijem - covjek se hladi, da, znojenjem, odn. postavljanjem vodenih kapljica na kozu gdje one isparavaju uzimajuci toplotu dijelom iz tijela a dijelom iz atmosfere. Zato nam cak ni znojenje ne pomaze kad temperatura naraste daleko iznad temperature ljudskog tijela, jer vodene kapljice tada uzimaju sve manje toplote iz tijela a sve vise iz atmosfere sto je temperatura veca. Ali lateralno misleci, mozda i SO u znoju ima vaznu ulogu u hladjenju, znamo da solni rastvori (poput znoja i morske vode) kljucaju na nesto visoj temperaturi... misli

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimepet ruj 10, 2010 4:13 pm

Znoj uvijek pomaže.
Da ga nema umrli bi ako bi vanjska temperatura narasla iznad 35°C.
Kad smo već kod hlađenja tijela, zanimljivo je da se ne zna na koji način se mozak hladi
a zagrijava se puno više od bilo kojeg organa i mišića u tijelu, pogotovo kad smo na oprezu tj.
kad nam je koncentracija na nešto visoka (npr. vozači formule 1 i sl.).

Alpha je napisao/la:
@Skulp...ako je onome u jakni toplo i onom u debeloj vesti isto toplo onda su rejesenja jednako dobra.
U principu je to tako, ali mora postojati barem mala razlika koja će jedno rješenje činiti boljim
od drugog. Naravno to sve može ovisiti o situaciji, nekad će majica biti bolje rješenje a nekad jakna.

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimepet ruj 10, 2010 4:36 pm

@Alpha, je znoj je, ali tek s ovim objašnjenjem odgovor dobiva smisao
Archangel je napisao/la:
Koliko je meni dato da razumijem - covjek se hladi, da, znojenjem, odn. postavljanjem vodenih kapljica na kozu gdje one isparavaju uzimajuci toplotu dijelom iz tijela a dijelom iz atmosfere. Zato nam cak ni znojenje ne pomaze kad temperatura naraste daleko iznad temperature ljudskog tijela, jer vodene kapljice tada uzimaju sve manje toplote iz tijela a sve vise iz atmosfere sto je temperatura veca. Ali lateralno misleci, mozda i SO u znoju ima vaznu ulogu u hladjenju, znamo da solni rastvori (poput znoja i morske vode) kljucaju na nesto visoj temperaturi... misli
;)
Jeste li se ikad pitali zašto vam je hladnije kada vjetar puše i kada ste mokri, a ne kada ste mokri i hladni? Upravo zato što voda isparava za što joj naše tijelo daje toplinu. Kada vjetar ne puše, oko nas se stvori oblak vodene pare te zrak postane zasićen vodom (zapravo se radi o tlaku). No kako vjetar stalno puše odnosi vodenu paru od nas pa u zraku ostaje prostora da nova voda i dalje isparava. Zato se i stvari brže suše na vjetru.
I to je odgovor na naše pitanje. Nošenjem crne odjeće stvara se vjetar koji odnosi vodenu paru iz znoja te se tijelo konstantno hladi. Zato je u potpunosti bolje nositi crnu halju (ne crnu majicu ili hlače) u pustinji.
A ovo je odličan primjer lateralnog razmišljanja. Ovaj misterij je bio nepoznat stoljećima, još u 18.st se vjerovalo da je toplina kemijski element.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimepet ruj 10, 2010 6:25 pm

Kiseonik se pretvara u tekucinu na -183 Celzijusa. Ako otvorimo jednu posudu, odmah osjetimo jaku hladnocu kako nas zaplakne. Sta se desi kad umocimo prst u samu tekucinu?

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimepet ruj 10, 2010 6:45 pm

Ako smo osjetili hladnoću, vjerojatno je sav kisik već ispario?

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimepet ruj 10, 2010 8:06 pm

Ne moze ispariti cim otvoris, jos ga ima dosta. A vec si nesto slicno rekao... Ja kad sam to cuo bilo mi je tesko za povjerovati - ne bi se desilo nista! Naravno, neces drzati prst pola sata, vec ga samo turis i izvadis (sto bi rekla tvoja cura hehe ) i nista posebno se nece desiti, naime, kako je meni profa objasnio, oko prsta se stvori sloj vazduha koji stvori toplina naseg prsta na dijelu tekucine koji dodirne, te nije u kontaktu sa dijelom koji je jos tekuci... 8)

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimepet ruj 10, 2010 10:22 pm

To isto se događa i kada staviš ruku u tekući dušik (što sam radio 10-ak puta). Radi se o tome da taj plin ima jako nizak toplinski kapacitet, i isključivo zbog tog svojstva. Nije mi jasno ovo sa slojem vazduha misli
Da, kada se banana drži duže vrijeme te se izvadi, poslije se može razbiti kao keramika :D

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimepet ruj 10, 2010 11:30 pm

Legionar je napisao/la:
To isto se događa i kada staviš ruku u tekući dušik (što sam radio 10-ak puta). Radi se o tome da taj plin ima jako nizak toplinski kapacitet, i isključivo zbog tog svojstva. Nije mi jasno ovo sa slojem vazduha misli
Sloj gasa, da se bolje izrazim. :)
Svako ko ima izrazen smisao za humor ima i smisao za lateralno razmisljanje. Ako pogledamo i analiziramo viceve i dosjetke, mozemo primijetiti da se «humoristicno» istice onda kad najvjerovatniji nacin gledanja na stvari biva iznenada ometen spoznajom da postoji i neki drugi. To nas vodi do zakljucka da je humor kljuc napretka... :)

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimesub ruj 11, 2010 11:40 am

@Legi...u mom svemiru je dovoljno kazati sa znojenjem jer je malo preprosta stvar da ju idem objasnjavat.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimesub ruj 11, 2010 12:19 pm

Ako cemo pravo, i ne moras ti to objasnjavat - ali bitno je da znas kako funkcioniraju stvari. Mislim, barem meni je. Meni je mozak prekrcat naizgled trivijalnim podacima iz gotovo svih oblasti, i it's next to certain da od njih samih nikad necu imati neke koristi - ali kad razmisljam o bilo cemu, ti «trivijalni» podaci se pokazuju u svojoj punoj snazi - ne kao trivijalni, nego kao kljucni faktor razumijevanja svijeta i generisanja novih ideja. Sve je u detaljima. Sve pocinje i zavrsava u detaljima. 8)

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimesub ruj 11, 2010 2:32 pm

Alpha je napisao/la:
@Legi...u mom svemiru je dovoljno kazati sa znojenjem jer je malo preprosta stvar da ju idem objasnjavat.
Upravo kao što je Archangel rekao. OK, znojiš se, ali 99% ljudi, a gotovo sam siguran da i ti, ne bi imali pojma objasniti kako se oni točno znojenjem hlade. Tako da to definitivno nije preprosta stvar za objašnjavanje.

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimesub ruj 11, 2010 4:21 pm

Pretpostavljam da više od 1% ljudi zna to objasniti :P
Objasnio si zašto se bolje hladimo kad smo mokri, sa znojem je slična stvar...

Ovo sa umakanjem prsta pa i cijele šake u kipuću ili hladnu tekućinu je istina, ali naravno
samo ako prethodno namočimo ruku u vodu. Voda stvori zaštitni sloj oko kože, bla, bla...
Probao sam sa kipućim olovom.

Legionar je napisao/la:
Nošenjem crne odjeće stvara se vjetar koji odnosi vodenu paru iz znoja te se tijelo konstantno hladi.
Ne pokušavam proturiječiti jer sam malo razmišljao i shvatio da je crnina doista
bolji izbor za pustinju, ali nije mi jasno ovo što si rekao...
Zar se vjetar ne može stvoriti i ako imamo bijelu halju?

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimesub ruj 11, 2010 4:31 pm

Razlika od 6°C je stvarno značajna.

Ne, nisam objasnio do kraja. Ajde, Alpha, Skulptura ili itko tko tvrdi da je to trivijalno ili da više od 1% ljudi zna odgovor, neka mi točno objasni zašto se znojenjem hladimo ;)
Ja ne bih znao da nisam pročitao. Zapravo sam fulao stoljeće, trebalo je ljudima da shvate zašto je to tako do kraja 19. st. Mislite i dalje da je to trivijalno i dovoljno samo po sebi reći? :P

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimesub ruj 11, 2010 4:37 pm

Ja bih to ovako jednostavno rekao za početak.
Znojenjem tijelo oslobađa višak topline na način da ona jednostavno izlazi kroz kožu.

Usporedba:
Ventilator u računalu izvlači topli zrak izvan kućišta i na taj način se hladi...

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitimesub ruj 11, 2010 6:57 pm

Mi stalno zracimo toplotu kroz kozu, i kad nam je hladno i kad nam je vruce. Voda i so koju izlucujemo kroz pore povecava zracenje i gubljenje toplote iz tijela. Samo, nisam bas uvjeren da se ljudski organizam moze porediti sa racunarom ili kojim drugim strojem. Hladjenje se moze postici na vise nacina, smanjivanjem pritiska, odvodjenjem toplote, pretvaranjem toplotne u neku drugu energiju, itd. Nas organizam ima prilicno ucinkovit metod: kad temperatura dosegne odredjenu vrijednost, celije nemaju drugi nacin da se ohlade do zracenjem toplote van, a to pojacavaju izbacivanjem vode i iskoristavanjem njene sposobnosti da primi mnogo toplote u poredjenju s kolicinom... 8) No, odosmo mi daleko... ;)

PostajNaslov: Re: Lateralno razmišljanje   Lateralno razmišljanje - Page 3 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Lateralno razmišljanje
[Vrh] 
Stranica 3 / 4.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next