Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 prijateljev neprijatelj, i obrnuto...

Go down 
+2
Alpha
floridana
6 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimesub kol 28, 2010 12:28 pm

od prijatelja prijatelj je i moj prijatelj
od prijatelja neprijatelj je i moj neprijatelj
od neprijatelja prijatelj je moj neprijatelj
od neprijatelja neprijatelj je moj prijatelj

da li je to baš tako? i zašto?


meni samo padaju na um pojmovi- grupacije, savezi, lobiranje...tipično politički
gledala sam jednu seriju i ne znam, vjerovatno je malo iskarikirano, uglavnom...bračni par se rastavlja i pri tome dijele svu imovinu između sebe pa i prijatelje. tj. prijatelji se jasno i glasno opredjeljuju čiji će prijatelji ostati. ne mora značiti da su svojim opredjeljenjem automatski postali neprijatelji neodabranom, ali nisu više prijatelji. isto tako mogu postati neprijatelji ako onaj koga su odabrali za prijatelja manipulira njihovim mišljenjem, tj. ako im odabrani servira informacije koje diskreditiraju neodabranog, a ovi to iskoriste u nekim situacijama, i eto ti neprijateljstva.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimesub kol 28, 2010 1:33 pm

Pitanje je zasto je netko nekom prijatelj. Najcesce zato jer je ta osoba istomisljenik i netko tko podrzava doticnu osobu. Dakle ako nama netko nesto grdo napravi mi postanemo neprijateljski raspolozeni i prema obitelji/prijateljima doticne osobe jer predpostavimo kako ga oni podrzavaju. Naravo predpostavka je majka svih zajeba ali zna biti i u pravu.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimesub kol 28, 2010 6:55 pm

Postoji prijateljstvo i postoji drugarstvo - drug mozes biti sa svakim, a pravi prijatelj moze biti samo onaj ko onog drugog razumije, ko gleda u prijatelja i vidi sebe koji jest, tj. drugaciju verziju sebe.

O ovome je bilo rijeci i na «Iskrenosti», sta sve obuhvata «biti prijateljem». Kao i u slucaju ljubavi, takodje postoji «neuzvraceno prijateljstvo», slucaj vrlo cest, kad se ne radi o definicijski tacnom prijateljstvu vec o obicnom iskoristavanju. Toga radi mora se paziti kome smo prijatelji, i kome zelimo to biti - jer ako neko od nas trazi prijateljstvo jer mu fali necije odobravanje i aminovanje svih njegovih postupaka - on se u dubini svoje duse stavlja IZNAD nas, i zeli, bio toga svjestan ili ne, da nam bude gospodar. Pravi prijatelj, pak, moze nam biti samo onaj ko nema takvih pretenzija, uslov prijateljstva je jednakost. Jak duh moze biti prijatelj slabom, ali slabi ne moze jakom, jer pored svoje slabe prirode bi onda imao i stalni podsjetnik na razmjere svoje slabosti, te bi se osjecao jos gore.
S tim u vezi, pravi prijatelj ti nikad nece staviti takav izbor na dusu da biras prijatelje po njegovom arsinu i njegovim preferencama. Biti prijatelj znaci postovati tudje misljenje i stavove kao svoje vlastite. Prijatelj koji ti bira prijatelje - zove se neprijatelj. 8)


[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimepon kol 30, 2010 11:18 am

Pa mislim da Flo nije mislila da nam prijatelj odredjuje s kime cemo se jos druzit ili ne nego da nam obicno radi neke lojalnosti dodje instiktnivno stati na stranu prijatelja i time se ograditi od druzenja s prijateljevim neprijateljima. Malo spetljana recenica al mislim da se valjda kuzi :P
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimepon kol 30, 2010 12:57 pm

Pa dobro, ako ti tako samo dodje onda u redu. Ja sam mislio iskljucivo na slucajeve kad se, recimo, neki nas prijatelj (ili mi sami) s nekim posvadi pa onda ocekuje da i mi budemo neprijateljski raspolozeni prema njemu bez da je nama ista nazao ucinio - a ako ne pokazemo tim animozitetom svoju potporu, odmah se naljuti: «ja mislio da smo prijatelji, a ti pricas s onim psom tamo... durimse » Toga ima koliko hoces. Nekad nam se moze uciniti da je nas prijatelj u krivu u toj svadji, pa bi isli protiv svoje savjesti kad bi otvoreno stali na njegovu stranu. A ako je nas prijatelj u pravu - to je opet drugo, onda ako ga ne podrzimo i ne branimo - nismo prijatelj...
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimesri ruj 01, 2010 10:33 pm

ma u biti to je sve tako komplicirano. često i emocije zamagljuju zdrav razum. ne dopuštaju nam da budemo objektivni prema određenoj situaciji. sigurno da nam je prijatelj draži i da ćemo mu dati podršku iako ako malo bolje razmislimo shvatiti ćemo da nije u pravu. to mi je donekle i opravdano ali mi idu na živce kalkulacije, ja tebi- ti meni. ni to nisu prava prijateljstva.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimečet ruj 02, 2010 12:43 am

A sa druge strane ako mene neko ispljuje ka zadnju stracu, a moj prijatelj nema problem s time i moze se nastavit druzit sa doticnim pljuvacem bez nekog problema...e onda jebo i takvog prijatelja.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimečet ruj 02, 2010 7:40 pm

Formule u uvodnom postu ne vrijede u mom slučaju. miga
Doduše, često se događa da je "prijatelj mog prijatelja i moj prijatelj", zato jer prijatelje biramo po nekim zajedničkim interesima,
sličnostima pa je za pretpostaviti da se isti prijatelj druži sa još sličnih ljudi koji su mu prijatelji.
Sustav vrijednosti je veoma sličan u bliskim odnosima pa nam obično odgovara "asortiman" određenih ljudi.

Osobno, nikad ne ulazim u prepirke koje neka osoba ima s drugim osobama, prijateljima, kolegama.
Dakako da ću poslušati ono što mi će mi prijatelj ispričati i dati mu savjet, ali to ne znači da ću zaratiti sa njegovim neprijateljem niti bi to tražila od svog prijatelja u obrnutoj situaciji.
Moje mišljenje o drugim osobama će dijelom biti formirano na temelju ispričanog iskustva meni bliskih ljudi, ali ono ne znači da ću se miješati u iste situacije. Jednom se dogodila situacija da sam se posvađala sa jednom osobom (veoma rijedak slučaj), koja mi je bila prijatelj, ali istodobno nisam uopće pokušavala objašnjavati dotičnu situaciju drugom zajedničkom prijatelju niti ga petljati u istu.
Mislim da pravo prijateljstvo ne traži opredjeljenje za "strane", već podršku i razumijevanje. miga

U prijateljstvima nastojim njegovati naklonost prema dotičnoj osobi i ulagati vlastiti angažman u taj odnos, ali ipak pokušavam zadržati dozu objektivnosti spram postupaka svog prijatelja. Dakle, postoji sustav vrijednosti koji za mene bezuvjetno vrijedi i zapazit ću ako je moj prijatelj napravio nešto što smatram nekorektnim.
To znači da neću bespogovorno podržavati nešto s čime se ne slažem, samo u ime nekog prijateljstva. Također, navedeno ne znači da ću prekinuti dotično prijateljstvo, ali ću dati do znanja koje je moje mišljenje u određenom slučaju.
To može biti i kritika, jer prijateljstvo ne čine samo laskanja :P. Ipak, bitno je da kritika bude dobronamjerna.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimečet ruj 02, 2010 9:14 pm

Ima jedan problem u svemu tome sto si napisala. Sve je to super i politicki korektno ali ti nisi sama u tome. To i jeste definicija prijateljstva. Pitanje je kako tvoji prijatelji razmisljaju o tvojim postupcima, a pitanje je da li bi ti oni ikad iskreno kazali i to bas zato jer su ti prijatelji.

U teoriji se slazem s politicko korektnim odnosima i ako postoji ekipa i dvije se cure posvadjaju to ne znaci da se ja moram opredijeliti za neku ili da bi one to trazile. Isto bi bilo da se ja posvadjam s nekom od njih, ne bih trazila da se sad ostale dijele. Medjutim, nismo mi vise u godinama kad se tek tako malo svadjamo. Iz toga proizlazi da bi za svadju bio potreban debeli razlog. A kad je debeli razlog u pitanju (ostatak ekipe ce ga saznati ili od tebe ili vec od nekud) ljudi obicno imaju misljenje o tome.
Recimo da je vas nekoliko jako dobrih frendica i da se ispostavi da ti jedna od tih frendica spava s muzem i ti saznas. E sad...razvela se ti ili ne jedno je sigurno - sa njom ces raskrstit. Naravski, neces traziti da preostale biraju ali one ce to vjerojatno instinktivno napravit i to tako sto ce izabrati onu sa kojom su blize, cije postupke odobravaju, sa kojom se lakse poistovijete ili pak koliko su im vazni principi u zivotu. One se nece posvadjat ali ce se polako prestat druzit. I to je to.

Ili situacija koju sam natuknula u predhodnom postu (takvu slicnu sam dozivjela). Dakle netko (nije ti ni prijatelj niti nista, potpuna nula) te sikanira, traca o tebi, laze i tako dalje. Ta je osoba prijatelj sa nekim s kim si ti u vezi. Tvoj decko hoce da ti imas razumijevanja pa ga ti pokusavas i imati iako doticna nula pljuje po tebi cak i tvom decku. I to tako traje dok ne pukne od pretjerivanja i onda se ti i nula posvadjate. Sto treba napravit decko? Ti si mu cura pa ona time i prijateljica, a on mu je prijatelj iz djetinjstva (to sto je govno je bad luck)?
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimečet ruj 02, 2010 11:49 pm

@Alpha, u mom slučaju razlog "svađe" nije bio ozbiljan, prema tome nije bilo razloga da uvlačim u to ostale prijatelje.
Naravno da se situacije razlikuje ovisno o razlozima i težini neke svađe među prijateljima.

Što se tiče ovog dolje navedenog primjera, pitam se zašto bi osoba imala sluha za nekoga tko je šikanira, trača, laže o njoj itd. pa čak i pod uvjetom da je isti/ista prijatelj njenog partnera. confused

Osobno, na to ne bih pristala, jer razumijevanje ima granice. Teško je reći što bih napravila, ali znam da bi postavila neke granice i distancirala se od osobe koja se tako ponaša prema meni, neovisno o samom partneru. Barem nakon nekog vremena, ako ne bi bilo poboljšanja odnosa.
Vjerujem da bi bila razočarana ukoliko me partner ne bi podržao na način da dotičnoj osobi pokaže neodobravanje njegovih/njenih postupaka, iako je isti/ista nije direktno povrijedila. misli

Inače, kad se radi o dubljim razlozima neke svađe, koje rezultiraju time da netko povrijedi prijatelja/prijateljicu, očekujem reakciju ostalih prijatelja.
Osobno ne bih eksplicitno tražila da prijatelj prekine kontakte sa osobom koja me je povrijedila, ali bi očekivala da na određen način pokaže svoje razumijevanje, mišljenje, podršku. Ako se radi o "velikoj stvari", vremenom dolazi, kako si rekla do distanciranja na svjesnoj ili nesvjesnoj razini.
S time se slažem i sama bi se vjerojatno isto tako ponijela, iako bi taj prijelaz bio postepen, a ne bombastičan. Na taj način dolazi do izražaja sustav vrijednosti koji prijatelji njeguju i ako je on bitno različit, pitanje je koliko je uopće vrijedno prijateljstvo. Osobno, djela neke osobe mi dovoljno govore o njoj samoj i premda možda neće pogoditi izravno samog pojedinca (mene), u mojim očima imaju određenu težinu.

Dakle, ukoliko bi se distancirala od neke osobe/prijatelja, koja je povrijedila mog drugog prijatelja, razlog toga ne bi sagledavala automatski sa aspekta mog odnosa prijateljstva sa povrijeđenom osobom, prema onoj formuli (to bi bilo posredno). Postepeno zahlađenje odnosa bi prevenstveno proizašlo iz samog djela dotične osobe, koje bi se očito kosilo sa mojim (moralnim) sustavom vrijednosti. scratch
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimečet ruj 02, 2010 11:59 pm

Osoba nije imala sluha za doticnu nulu nego za partnera koji nije htio prestati se druziti s nulom i opravdavao je nulu sa onim "on je takav" i slicnim sranjima. A kako je osobi bilo stalo do decka onda je pokusala shvatit da je "on takav" i zanemarit bullshitanje.

Iz ovog sto si napisala mogu reci da razmisljamo vrlo slicno :)
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimepet ruj 03, 2010 12:09 am

neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj... i sve ostalo...
ne bih baš rekao da je to politika, nego čisto preživljavanje...
čovjekov neprijatelj je recimo bio dinosaur i pas... čovjek je pripitonio psa da ga upozori kad dinosaur dolazi... pas je dobivao hranu od čovjeka... jednostavan suživot i preživljavanje....
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimepet ruj 03, 2010 12:12 am

Ja sam samo htjela naglasiti da u mom slučaju ne vrijedi automatski "neprijatelj mog prijatelja je i moj neprijatelj", jer smatram da treba voditi računa o samim okolnostima nekog slučaja.
Dakle, ako je netko "povrijedio" mog prijatelja na temelju rekla-kazala ili smatram da je razlog te "povrede" zanemariv, bezvezan, pretjeran i sl., uopće se neću miješati. Nekad i moj "oštećen" prijatelj može biti u krivu i to valja razmotriti, što mnogi ne čine. miga
Ipak, ponašanje dotične osobe će ostaviti neki pečat i po pitanju našeg odnosa, a sigurno da ću uzeti u obzir (svjesno ili nesvjesno) i da se radi o meni bliskoj osobi koja je povrijeđena. :)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimepet ruj 03, 2010 10:13 am

@Biga...stvari u zivotu najcesce nisu tako jednostavne. Recimo da ti imas najboljeg prijatelja iz djetinjstva i on ima prijatelja s kojim se posvadja i sad su neprijatelji. Medjutim, tijekom godina ti si postao jako dobar prijatelj i sa tim tipom plus hodas sa njegovom sestrom. Sto napravit? :P
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimepet ruj 03, 2010 10:21 am

pa gledaj, ako sam prijatelj sa obadvojicom, na mene ne bi utjecalo to njihovo svađanje... pokušao bih ohladit obje strane i pomirit ih, al bi ostao prijatelj s obadvojicom.

jednostavno rečeno u mene ti je kakv si ti samnom, takav sam ja s tobom...

slažem se da stvari često nisu jednostavne, al to ne znači da ih mi ne bismo mogli pojednostavit sebi... ;)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimepet ruj 03, 2010 10:28 am

Eto. O tome ti Athena pise ;)

Nitko nije niti rekao da imas prijatelja koji ima neprijatelja s kojim nemas nikakve veze pa da ces se onda ic upoznavat i druzit s njime da sam procjenis jel ti prijatelj u pravu.

A sto se tice ove opisane situacije i zivota...e, sto ako se desi da se tvoj najbolji prjatelj nafunji sto se ti i dalje druzis s ovim drugim ili sto ih ides mirit? Sto ako inzistira da izaberes? Da li bi izabrao i kako?
Naravno, mi znamo da bi to prijatelj trazio i funjio se zato jer malo destabiliziran pa ljudi u takvom stanju postupaju iracionalno ali to im se taj cas ne moze objasnit.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimepet ruj 03, 2010 1:57 pm

Alpha je napisao/la:
@Biga...stvari u zivotu najcesce nisu tako jednostavne. Recimo da ti imas najboljeg prijatelja iz djetinjstva i on ima prijatelja s kojim se posvadja i sad su neprijatelji. Medjutim, tijekom godina ti si postao jako dobar prijatelj i sa tim tipom plus hodas sa njegovom sestrom. Sto napravit? :P
Pa, ovako: navedenu sestru obavezno povaliti - to je prvo! ;) A kome bude smetalo prijateljstvo sa onim drugim, nek se lijepo (tamo on) *ebe! Sta ce ti takav prijatelj sto od tebe zahtijeva da uza se nosis notes i popisujes s kim sve smijes biti dobar a s kim ne - a sve to zbog njega jednog...? Namece se pitanje: da li je on vrijedan svega toga?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimepet ruj 03, 2010 2:03 pm

@Arch...ma sestru si vec povalio. Rekoh da ti je ona cura u toj prici. A prijatelj se nafunjio pa sad rezonira ko prvasic i zato trazi da se opredijelis. Kuzis spiku? zubi
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimepet ruj 03, 2010 3:02 pm

A-ha! SAD kuzim! (Ja mislio da onako hodas po cesti s njegovom sestrom... confused ) Pa, in either case, ostaje ono sto sam rekao, dakle, bitno je samo odgovoriti na pitanje: Je li taj prijatelj vrijedan truda? Je(r)bo, ako u odrzavanju i njegovanju nekog prijateljstva jedna strana zrtvuje previse a druga premalo - to ja nazivam «zavisnim odnosom», ne prijateljstvom.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimepet ruj 03, 2010 3:59 pm

Pa ajmo rec da je vrijedan. Ipak ti je naj frend iz djetinjstva. I sve se ja slazem s tobom ali bi taj prijatelj mogao to nazvati lojalnoscu, a ne zavisnim odnosom.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimepet ruj 03, 2010 4:48 pm

Citat :
Recimo da ti imas najboljeg prijatelja iz djetinjstva i on ima prijatelja s kojim se posvadja i sad su neprijatelji. Medjutim, tijekom godina ti si postao jako dobar prijatelj i sa tim tipom plus hodas sa njegovom sestrom. Sto napravit?

Po mogućnosti pustiti ih da sami riješe svoj sukob ili se eventualno uplesti da se smiri situacija na neki način.

Citat :
A sto se tice ove opisane situacije i zivota...e, sto ako se desi da se tvoj najbolji prjatelj nafunji sto se ti i dalje druzis s ovim drugim ili sto ih ides mirit? Sto ako inzistira da izaberes? Da li bi izabrao i kako?

Reko bih mu neka ohladi, kratko i jasno, nedvosmisleno.

I da, obavezno povaliti sestru, kako Arch kaže rofl2
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimepet ruj 03, 2010 5:45 pm

Citat :
Pa ajmo rec da je vrijedan. Ipak ti je naj frend iz djetinjstva. I sve se ja slazem s tobom ali bi taj prijatelj mogao to nazvati lojalnoscu, a ne zavisnim odnosom.

Ako bi baš inzistirao, onda bi mu pokušao lijepo objasniti da on kao moj prijatelj ima pravo na poštovanje i moju potporu, ali neka ne očekuje da ću uvijek morati srati kako njemu paše. Imam svoj život i očekujem da mi on kao prijatelj ostavi slobode da i živim svoj život, isto tako i ja njemu. To znači da mi neće on određivati s kim ću se ja družiti, a s kim neću, to ću sam s vremenom uvidjeti s kim se želim, a s kim ne želim družiti i zašto. Možda dođe upravo do spomenutih "pravila" u početnom postu, ali neka do toga dođe vlastitom spoznajom i odlukom, a ne nekim oblikom naređenja od osobe koja se zove našim prijateljem, pa bio on naš prijatelj 2 ili 10 godina. Bitna je kvaliteta, ne kvantiteta.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimepet ruj 03, 2010 7:01 pm

Pa mislim da nitko niti nije rekao da do toga dolazi naređenjem. scratch
Nikakva prisila u prijateljstvu nema efekt, ali vremenom će valjda instinktivno doći do neke reakcije, kojom ćeš pokazati svoje mišljenje. Na svakome je da procjeni težinu neke situacije i određenu reakciju.

Ako izostane lojalnost prijatelju i to u nekoj bitnoj situaciji, koja je malo kompleksnija i dublja od površne razmirice, to će dovoljno govoriti da između vas postoje neke razlike u sustavu vrijednosti. Onda je i pitanje na kojim i koliko stabilnim temeljima počiva to prijateljstvo.
Isto vrijedi ako prijatelj vrši pritisak na tebe ili te namjerno uvlači u neke odnose, kako bi te držao pod kontrolom, na svojoj strani. kava

Lojalnost prijatelju se ne mora iskazati smrtnim neprijateljstvom sa osobom koja je povrijedila tvog prijatelja, ali očekuje se da osoba nekako pokaže neodobravanje nečijeg ponašanja, u situacijama kad to sama procjeni. To može učiniti na način da se npr. postepeno distancira i upravo će to dati akcent njegovom privremenom odnosu sa njom/njim. Isto ne znači da odnos tebe i osobe koja ti je povrijedila prijatelja mora u konačnici rezultirati potpunim prekidom kontakta, animozitetom i sl.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimepet ruj 03, 2010 7:07 pm

Pa nitko nije niti trebao spomenuti naređenje, ja sam ga spomenuo, i to u kontekstu, jedino nisam navodnike stavio :P

Jest, očekuje se da pokažeš neodobravanje nečijeg ponašanja, pa zato se uglavnom i staje na stranu prijatelja kod nekog sukoba, samo nije isto dok se sukob odvija između tvoja 2 frenda. Kako će odnos završiti ovisi o svim osobama koje su upletene u nešto, no to je ionako općenito.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitimeuto ruj 07, 2010 2:00 pm

U pravilu ljudi misle da ako se suzdrze od komentara ili mijesanja u neku situaciju se nece nikom zamjerit. Ali to je najnajnajcesce krivo. Recimo, mene (naj)vise vrijedja sutnja nego da netko kaze sto misli pa makar bilo sta.

Sto Athena kaze...ne pricamo o nekim djecjim svadjama nego o velikim stvarima, a tada najcesce nema prdnut i stisnit. Ovo sto Omega prica da ce on ovako i onako i da ce on odredit pravila i da ce on...ma moze...moze sve to...al na kraju nece vise bit prijateljstva...
[Vrh] Go down
Sponsored content





prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Empty
PostajNaslov: Re: prijateljev neprijatelj, i obrnuto...   prijateljev neprijatelj, i obrnuto... Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
prijateljev neprijatelj, i obrnuto...
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Lepa sela lepo gore,Vir, Neprijatelj najbolji srpski filmovi

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: