Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Utjecaj jezika na način razmišljanja

Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Legionar
Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

Utjecaj jezika na način razmišljanja Empty
PostajNaslov: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimepet ruj 17, 2010 5:48 pm

Svaki dan koristimo jezik kao organ i kao komunikacijski sustav. No jesmo li se zapitali kako jezik može utjecati na našu psihu?
Citat :
Jezik je komunikacijski sustav, koji se može sastojati od riječi, tonaliteta kojim se izgovaraju te riječi (naglasci) - tj. auditivne komponente jezika (koju možemo percipirati i preko telefona), te vizualne komponente jezika - gesta, stava i pokreta koji dopunjuju rečenu informaciju.
Wikipedija

Imam pitanje za vas.
Možete li razdvojiti pojam snijeg? Smatrate li da da meteorološku pojavu u kojoj voda pada te se nakuplja na Zemlji fali nekog nazivlja? Jeste li ikad htjeli reći da je jedan snijeg drugačiji od drugog (osim po pitanju tvrdoće i vlažnosti)?
Dobro porazmislite prije nego što krenete čitati tekst.

Najčešće će odgovor biti ne. Snijeg za nas jeste snijeg i ništa drugo. Vani je snijeg. Može biti suh ili vlažan. Ali znate li da u islandskom jeziku postoji 20 različitih naziva za snijeg? Svaki od tih naziva predstavlja neku drugu vrstu snijega, a ne postoji niti jedna općenita za snijeg! Biste li vi znali prepoznati vrste snijega? Beduini imaju preko 160 različitih riječi za devu, a niti jednu koja označava devu kao devu.

Značenje riječi nije određeno onime što ona predstavlja u fizičkom svijetu, nego njenim odnosom s drugim riječima. To direktno ukazuje na to da je ljudski način razmišljanja vezan za određeni jezik, pa čak i njegov vokabular. Tako različiti pripadnici različitih naroda drugačije misle. Jeste li zapazili pažljivo tumačenje jezika u filmu Avatar pri spomeni rečenice "gledam u tebe"?
Tako australski Aboridžini imaju jednu riječ za strah, sram, sramežljivost i nelagodu - "kunta" i uopće ne razlikuju navedene pojmove.
Znate li da finski, mađarski i turski jezik nemaju rodove, čak niti one koji označavaju žensko i muško?

Jezik oblikuje "našu" stvarnost, oblikuje naše doživljavanje stvarnosti.
Jeste li vi primijetili drugačije načine razmišljanja kod ljudi koji imaju veći ili manji vokabular? Koji više koriste jedne, a ne druge riječi?

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimesub ruj 18, 2010 10:36 am

Mislim da se ne moze izbacit kontekst iz svega toga. Ne mozes reci "snijeg" pa da mi to "razdvajamo". Cak i da znamo svih 20 izraza za razlicite tipove snijega i da kazes jedan od njih bez ikakvog kotneksta s time se moze malo i nista.

Ako sam dobro shvatila tema je o tome da li nas jezik/vokabular sputava. To je zapravo ona prica da kada djete nauci povezivati pojmove sa subjektima vise nikada ne vidi pticu kako ju je vidio prije nego je naucio da je to ptica.

Cini mi se da nije stvar u pojmovima nego u nama. Dakle, da nas jezik ne koci. Kocimo sami sebe.

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimened ruj 19, 2010 12:11 pm

Naravno da može. Npr. kiša se može razbiti na pljusak, tuču (diskutabilno, no dobro), kišu koja sipi, jesensku i ljetnu kišu.
Ili još bolji primjer: one tri grčke riječi koje označavaju različite vrste ljubavi. Mi to moramo posebno definirati i "mučiti" se koja je koja ljubav, dok oni automatski imaju posebne nazive za određenu vrstu ljubavi.
Slično kao da mi imamo riječ sveljublje (karikiram) za prijateljstvo i ljubav između partnera. Nama je to banalno i glupo, a sigurno tako je i grcima koji imaju tri različite riječi za ljubav.

Kočimo sami sebe. Mi smo stvorili taj jezik tako da nas jezik koči kao produkt ljudskog uma.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimened ruj 19, 2010 1:31 pm

roll Dobro, znaci, ja kazem "snijeg". Sto sam to rekla? Da pada snijeg (mozda je sredina ljeta), da mi je palo na pamet reci "snijeg", da je "snijeg" na televiziji, da radim "snijeg" od bjelanjca za kolace...? Kad kazem samo to, bez ikakvog konteksta - nisam rekla nista. Kontekst ne mora biti izrecen ali mora postojati.

Jezik je ziv i on ekspandira kako bi sto bolje opisao ono sto zelimo. Nazalost, jos nismo u stanju komunicirati energijom. Jezik je najbolje sto mozemo. Zajedno s pismom, jezik je jednan od najvaznijih izuma ljudskog roda.

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimened ruj 19, 2010 2:00 pm

rofl2 rofl2
Mi smo dva ćelavca koji se vuku za kosu rofl2

Snijeg u kontekstu meteorološke pojave u kojoj voda pada te se nakuplja na Zemlji.
Citat :
Smatrate li da da meteorološku pojavu u kojoj voda pada te se nakuplja na Zemlji fali nekog nazivlja?

P.S. I ne, nisam mislio na scenarij znanstveno-fantastičnog filma u kojem snijeg pada usred ljeta jer je počelo ledeno doba kava Previše filozofiraš.

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimened ruj 19, 2010 4:27 pm

Obzirom da mi mislimo na jeziku koji znamo onda naravno da utječe i na način razmišljanja, ali mi ipak možemo misliti i na malo drugačiji način, možemo si zamisliti pojmove, doživljaje, emocije, drugačiju stvarnost.... koja je toliko kompleksna da ju ne možemo niti izreći, tada kažemo fale mi prave riječi da ti objasnim to što mislim. Ako tako razmišljamo onda je zaključak da nas jezik ne koći, možemo svojim mislima ići i iznad ili bolje reći izvan onoga što možemo izreći, malo je teže to objasniti nekome, ali opet i to se može nadvladati pa ponekad možemo stvoriti neku novu riječ ;)

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimepon ruj 20, 2010 9:50 pm

Mi kad komuniciramo imamo tendenciju da mislimo kao "govornici", zelimo da nesto postignemo kod onih koji slusaju, pa koristimo "velike rijeci" i mislimo da tako oznacavamo "velike misli". Medjutim, paradoks je u tome sto da bi rijeci "bile velike" o njima mora imati svijest velik broj ljudi, te time ne bivaju velike nego prosjecne. A recimo da neko ima neku veliku misao, novu, originalnu - ako pozeli da je prenese drugima prisiljen je koristiti isluzene, otrcane pojmove, spustiti svoju misao na komprehensibilan nivo, i on ce biti razumljen - ali pogresno! Na taj nacin, da, jezik ne samo sputava vec i osujecuje misljenje. Kao sto je @Chak spomenuo, mi mozemo misliti i malo drukcije (npr. slikovno), ali te misli je isto tako tesko prenijeti nekome, jer i slike i rijeci informaciju prenose mrezom asocijacija, i tacno prenose informaciju samo onoliko koliko su identicne asocijacije koje izazivaju, a ostatak spada u kategoriju "izgubljeni u prijevodu". :)

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimepon ruj 20, 2010 10:08 pm

Archangel, to vrijedi samo kod govornika koji se predstavljaju masi koja ih ne poznaje kao pojedince.
No kao pojedinac u ulozi kolege, učenika, šefa ili člana obitelji je veoma poželjno birati riječi kojima izražavamo svoje osjećaje, dojmove, komentare i ideje. Ljudi poznaju tvoj način izražavanja. Ako koristiš snažne riječi pri komentiranju nečije šale ili gluposti, morat ćeš smisliti veoma teške usporedbe i metafore da bi prenio svoj osjećaj ljutnje ili fascinacije ako drugim ljudima želiš prenijeti težinu svojeg osjećaja. Tako možeš ispasti nepristojno ili smiješno.
Dakle, jezik se ne utapa u masi.

@Chakotay, sada se zamisli i zapitaj koliko na tvoje oblikovanje slika utječe to što ti znaš jezično definirati neke pojmove i načiniti razliku među njima ;)

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimepon ruj 20, 2010 11:09 pm

Ovo ti vazi samo ukoliko se radi o nekim opstim stvarima i uobicajenim osjecajima u stvarima u kojima i drugi imaju ista ili slicna iskustva. Ali, sta ako se dogodi nesto sto u tebi izazove podvojene ili potrojene osjecaje? Kako komunicirati ambivalenciju? Nesto u cemu oni kojima govoris nemaju iskustva? misli

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimeuto ruj 21, 2010 1:30 pm

Legi, uopce ne filozofiram nego ukazujem na kontekst. Ocito niti to ne mozes shvatit i to vjerojatno samo zato jer sam ja napisala. Mislim da ti mene zapravo ne podnosis i da zato moje postove dozivljavas krajnje neprijateljski.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimeuto ruj 21, 2010 2:14 pm

@Alpha, ako sam procitao Legijev post kako treba, ne vidim tu neko neprijateljstvo. Sta, nije valjda samo zato sto ti je reko da previse filozofiras? Pa sta ima veze, ja to cujem 10 puta dnevno pa mi nikad ne smeta... Preosjetljiva si, ali ono totalno... ne znam, ne znam... conf1

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimeuto ruj 21, 2010 2:39 pm

Blago mi se. Moram nabavit vece drvo za tuci glavom o njega. Nisi li ti otvorio temu o lateralnom razmisljanju? Kako to da onda razmisljas tako pravocrtno? Ja ne ragiram na osnov tog jednog posta vec na osnov vise njih. Dakle, razmisljati izvan kutije treba.

A ako cemo bas kakit o tom postu gdje decko kaze da filozofiram...jel ti mislis da ja u tom postu filozofiram? Naime, ja ne vidim niti sam tu filozofirala. Vrlo konkretno i jasno sam napisala ZASTO je vazno imati kontekst. On navodi dio mog posta u cinicnom tonu i kao "ne prica on o sf filmu". Pa ne pricam ni ja. Dajem primjer. Ilustraciju. Zaboga, sad shvacam kako se Isus osjecao pricajuci u prispodobama dok su ga tusuce gledale ko telad sarena vrata.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimeuto ruj 21, 2010 3:31 pm

Pa dobro, ako je tako onda - izvolite, potucite se! roll ... i ja sam budala - sta me bi za tim...?! -.-

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimeuto ruj 21, 2010 3:41 pm

Je, da ne bi kava

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimeuto ruj 21, 2010 3:45 pm

Od malena učimo stvari o ovom svijetu, a sve stvari koje učimo su izražene ili definirane u nekoj riječi. Sigurno da pritom jezik ima utjecaj u spoznavanju stvari, jer na Islandu djeca odmah uče nazive za više vrsta snijega, jer je kod njih to tako u jeziku, a kod nas učimo samo jednu riječ, "snijeg", kasnije čujemo za suhi i mokri snijeg, ali to je to.

Snijeg kao snijeg nije samo riječ u jeziku, ono je komunikacijski objekt, tako i sve ostale riječi. Ako mi želimo da nas sugovornik što preciznije razumije, tim preciznije mi moramo definirati ono što mislimo, a kada definiramo to što mislimo, mi to definiramo na princip jezika i riječi, jer na taj način trebamo prenijeti poruku sugovorniku da nas on razumije. Znanost isto tako, postoje točno određeni pojmovi koji označavaju točno određenu stvar u određenim uvjetima, tim pojmovima se znanost služi da objasni pojave i da to svi razumiju. No ti pojmovi isto tako postaju dio našeg razmišljanja, jer mi kada razmišljamo imamo na umu baš te pojmove, nije da smo ih zaboravili i negdje odbacili. Recimo i da maštamo, kako prepoznajemo ono što maštamo? Isto putem riječi, ne doslovno, ali se svodi na to. Opisujemo zelenu livadu, plavo nebo, tamna mutna spodoba ispred nas... Sve same riječi ili barem teže to biti. Naše misli, koliko god kompleksne bile, uvijek teže ka tome da ih se može izraziti putem riječi i prenijeti do sugovornika, na taj način i mi sami razumijemo. Činjenica jest da mi ne možemo sve misli prenijeti u riječi i da totalka opišemo to što mislimo, zato jer su riječi tek okvirni opisni objekti i shvaćanje istih ovisi o sugovorniku. Zato riječi nisu savršeno komunikacijsko sredstvo, ali mi težimo upravo takvom razumijevanju misli i svega ostalog.

Kontekst riječi jest jako bitan, jer što se mi preciznije izrazimo, tim će sugovornik preciznije znati što mi mislimo. Ako kažemo samo "snijeg", riječ samu za sebe, odakle može itko znati na što mislimo? Možda mi znamo što smo mislili i htjeli postići rekavši samo tu jednu jedinu riječ, ali ostali neće znati. Tj. znat će ovisno o situaciji u kojoj je riječ izrečena, ali će pritom sami sebi stvoriti priču onoga što smo zapravo mislili. Kontekst riječi jest bitan kao što je kod misli bitna usklađenost, jer kontekst daje glavu i rep riječi. Sjetimo se pjesničkog izražavanja. Kada su naše misli skladne i kada nam je poruka jasna, tada mi to pretvorimo u opisnu rečenicu sa riječima koje imaju svoj kontekst.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimeuto ruj 21, 2010 3:53 pm

Hvala Omega hug

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimeuto ruj 21, 2010 4:37 pm

U razlicitim jezicima imamo primjere fundamentalnih razlika u tretiranju nekih pojmova koji, iako pri prevodjenju tekstova obicno mogu da se prevladaju, kad se ljudi sporazumijevaju medjusobno na svom maternjem jeziku, otkrivaju njihovo shvacanje pojmova kojima se koriste kao specijalnost jezicke grupe. Na primjer, u slavenskim jezicima je subjekt slabije razvijen nego u germanskim, tako da mi mozemo reci recenicu i bez njega. Pa kazemo: "Ja mislim" kad je neophodno navesti vrsioca glagolske radnje, a kad nema subjekta ili ga nije potrebno navesti kazemo "misli se". U njemackom i engleskom pak subjekt se mora navesti, "it is thought" odn. "Es denkt" vec prema njihovom shvacanju i gledanju na stvari u vremenu nastanka jezika. E sad, kako bi oni mogli nadici tu osobinu da iza svake radnje gledaju i traze vrsioca te radnje, kad im je jezik skovan na drugom principu? Morali bi svjesno promijeniti svoju gramatiku da bi bolje shvatali npr. Slavene ili da mi nadopunimo svoju. 8)

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimeuto ruj 21, 2010 4:48 pm

To je ono sto se zove "duh jezika" :) Iako razlike postoje mislim da su prijevodi dosta cesto sasvim moguci...ne doslovni ali ako se postuje duh jezika onda sasvim solidni :)

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimeuto ruj 21, 2010 5:02 pm

@Omega, jeste, upravo tako.
Nisam niti jednom negirao potrebu konteksta, nego sam riječ snijeg već dao u određenom kontekstu. I kada sam pitao možete li vi riječ, tj. pojam snijeg kao meteorološku pojavu nekako razdvojiti, očekivao sam odgovor na to. Ali umjesto toga dobio sam odgovor da se riječ snijeg ne može razdvojiti jer ima nekoliko značenja, tipa snijeg na TV-u itd. Time je tema i poanta mog posta totalno presječena. Primjedba na kontekst bi bila sasvim na mjestu da sam ja spomenuo samo "snijeg", a budući da sam pobliže definirao riječ i dobio sasvim deseti odgovor, rekao sam da Alpha previše filozofira! Zašto jednostavno nije prosto i jasno odgovorila da ga može rastaviti ili da ga rastavlja npr. na večernji snijeg, jutarnji, koji pada iz sivog oblaka, iz bijelog oblaka, velikih pahulja, malih pahulja... ne znam.

A za ostale optužbe da sam ismijavao post i da ju ne podnosim ovo nije tema ni mjesto.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimeuto ruj 21, 2010 5:21 pm

@Alpha, moze se ono prevesti, ne kazem da ne moze nikako, ali pri prevodu dolazi do sudara dva jezika, dva duha jezika i, gotovo u pravilu, dva sklopa razmisljanja. Pada mi na um termin (kisa) "pada ko iz kabla" - engleski joj je pandan "it's raining cats and dogs"; tu mozemo vidjeti dva nacina gledanja na stvari koja proizlaze iz jezika ( ili su mozda presli u jezik): nama je asocijacija kabo, posuda, iz koje lijeva voda u mlazu, dok u Amerikanaca imamo (meni etimoloski nepoznatu) asocijaciju na pse i macke koji padaju s neba. E sad, hajmo mi shvatiti kakve veze imaju psi i macke s kisom? Tesko nam je, jer nam je svojstven drugaciji sklop asocijacija s kisom. :)

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimeuto ruj 21, 2010 5:36 pm

Btw, mislim da ovo vise pripada PDF-u Psihologija... 8)

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimeuto ruj 21, 2010 11:47 pm

Mislim da oni ne zamisljaju zbilja pse i macke nego da je taj izraz potekao iz neke narodne price ili neceg takvog te sluzi samo kako bi se docarao dojam. Isto tako kada netko meni kaze "pada kao iz kabla" ono kako ja to dozivim je vise dojam nego imaginacija gustoce i velicne kapi koje su se srucile iz oblaka.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimesri ruj 22, 2010 5:42 pm

Evo, ovdje ima par teorija o nastanku onog izraza: http://www.cotf.edu/ete/modules/sevweath/swcatsdogs.html

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimečet ruj 23, 2010 10:39 am

Wow, bas super ides

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitimečet ruj 23, 2010 12:38 pm

Sta je toliko super? :)

PostajNaslov: Re: Utjecaj jezika na način razmišljanja   Utjecaj jezika na način razmišljanja Icon_minitime

[Vrh] Go down

Utjecaj jezika na način razmišljanja
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next