Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Share

Svemirski pogon

Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
Autor/icaPoruka
petarbosni4
Riba

Male
Scorpio Rat
Broj postova : 157
Registration date : 01.12.2010

Svemirski pogon - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimeuto pro 07, 2010 8:30 pm

Po mom sudu, sve si točno rekao. Mastičnu česticu možemo ubrzati elektromagnetskim poljem akceleratora, jedino zato što ona ima stanoviti električki naboj. Akcelerator djeluje na taj naboj, a ne na njenu masu. Neutrone me možemo ubrzati na takav način, jer nemaju naboja.

A ono o jedru i koritu.

Ako se jedro otkine, nema više dotoka sile niti ubrzanja.

No sad vidim u čemu je fora.

Dok je čestica unutar akceleratora , ne može se odvojiti od svog naboja jer ga podržava elektromagnetsko polje akceleratora, i štoviše komprimira oko čestice.

No ova skepsa koju izražavaš nije bez osnova. Govorit ću pojednostavnjeno. Prilkom intezivnog ubrzavanja u akceleratoru masa čestice mogla bi "propasti" kroz vlastiti naboj i naprosto zaostati, a akcelerator bi nastavio ubrzavati samo njen naboj, kao što bi prejak vjetar slomio i odnio jedro.
Logički i teorijski to nije nemoguće, ali prilikom ovakvog tipa ubrzavanja, masa čestice, da tako kažem, leži na vrlo gusto komprimiranom ležaju od svog električkog naboja i mala je vjerojatnost da bi mogla propasti kroz njega.

No kad čestica iziđe iz akceleratora, nestaje i pritiska na njen naboj i on bi se mogao odlijepiti od čestice, pogotovo stoga što izlaskom iz akceleratora ona naglo dolazi u područje u kojem gustoća elektromagnetskog polja opada, što bi rezultiralo "lijepljenjem" naboja čestice za polje akceleratora. Lentzovo pravilo. U tom bi slučaju masa čestice mogla produžiti put bez svog naboja.

Jasno. ovo je samo teoretiziranje, koje bi trebalo tek potvrditi ili opovrgnuti eksperimentom.

Oprosti što sam bio mjestimično nejasan i površan.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimeuto pro 07, 2010 9:14 pm

Ma nema zime, ja inace na ovom forumu vazim kao najmanje razumljiv, fala bogu da ima neko nerazumljiviji, da i ja malo odmorim od te titule. :D Sto se tice ostalog - shvacam kako bi to funkcionisalo, ali to implicira i nesto bitno. Da citiram Galilea: "Ipak se krece..." Mislim na naboj - ipak se krece nadsvjetlosnom brzinom, sto obzirom na ono sto govori danasnja fizika ne bi trebalo biti moguce, compressed or otherwise... Ali velis da su takve brzine vec postizane, pa ako jesu ocigledno su moguce. Mi uostalom i znamo malo o prirodi elektricnog naboja oko cestica, mi o njima vise pretpostavljamo nego sto stvarno znamo, tako da... misli

Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1763
Registration date : 20.10.2010

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimeuto pro 07, 2010 11:10 pm

Dobri ste bogami,vidim ja do nove godine godine put na Alpha Centauri za ekipu teoreticara...hehee
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimeuto pro 07, 2010 11:56 pm

lol! Ma daj, bona sta ti je, we kick ass! Pokupicemo cure, imam i za Petrusa jednu dobru udovicu, i osnovacemo tamo supercivilizaciju... cerek

Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimeuto pro 07, 2010 11:58 pm

Sto ne dvije udovice :P Da se ubrza proces nastanjivanja....
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimesri pro 08, 2010 12:10 am

Opasna je ova, ja u naponu snage pa jedva prezivio... Dvije bi bile pretjerivanje... lolcina

Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimesri pro 08, 2010 12:28 am

Evo sad sam se sjetio Rodnija iz Mucki sa starijom zenom:

rodni sa starijom zenom

Haha najjaci je djed:I ja bi dvaput razmislio! lol!
[Vrh] Go down
petarbosni4
Riba

Male
Scorpio Rat

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimesri pro 08, 2010 1:28 pm

Archangel je napisao/la:
Ma nema zime, ja inace na ovom forumu vazim kao najmanje razumljiv, fala bogu da ima neko nerazumljiviji, da i ja malo odmorim od te titule. Svemirski pogon - Page 2 973175 Sto se tice ostalog - shvacam kako bi to funkcionisalo, ali to implicira i nesto bitno. Da citiram Galilea: "Ipak se krece..." Mislim na naboj - ipak se krece nadsvjetlosnom brzinom, sto obzirom na ono sto govori danasnja fizika ne bi trebalo biti moguce, compressed or otherwise... Ali velis da su takve brzine vec postizane, pa ako jesu ocigledno su moguce. Mi uostalom i znamo malo o prirodi elektricnog naboja oko cestica, mi o njima vise pretpostavljamo nego sto stvarno znamo, tako da... Svemirski pogon - Page 2 431276

Evo sad sam ja osvojio prvo mjesto po nerazumljivodti, a možda i po nerazumnosti.

Ne ljuti se.

I utješi se time što sam ga osvojio govoreći o stvarima koje gotovo nikome nisu jasne. Osvajanje prvog mjesta, dakle, stvarno nije bilo teško.

S druge strane jako mi je drago da sam na ovom forumu naišao na ljude koji se interesiraju za ono bitno nekog problema i slijede tu nit. S obzirom na to, po mom mišljenju, vi imate značajnu budućnost. Pretpostavljam da ste mlađe osobe. Ja sam već star ko neka kornjača.

Archangel me prinudio da o ovim stvarima ponovo razmišljam, jer su mnoge njegove riječi upućivale na to da neće ići sve tako glatko

Npr: Sandfordski akcelerator koji ima najveće ubrzanje- još uvijek veće nego onaj u Cernu - nikada, pomoću akceleracije nije, koliko je poznato, uspio razdvojiti naboj od čestice. Konusni akcelerator nužno bi imao puno veće ubrzanje (najmanje tisuću puta veće od Standfordskog), i tu se ne može znati što će se događati.

No mislim da bi vrijedilo isprobati funkcioniranje tog uređaja. Tim više što ne bi bio velik i skup.

Na to upućuje i Specijalna teorija relativnosti koja u paragrafu 10. govori i o longitudinalnom širenju elektromagnetskih valova, ali vrlo kratko. A sam Einstein nikad se nije vraćao na tu temu, jer je njegovo kratko izlaganje pokazalo da je longitudinalna brzina elektromagnetskih valova za pi - 3,14 - puta veća od transverzalne kojom se svi bavimo.

Ja sam se skoncentrirao upravo na ovu longitudinalnu komponentu i dao joj takvu geometriju koja omogućuje i puno veće brzine rasprostiranja od transverzalne, Naravno, samo u odnosu na, npr: česticu koja se ubrzava.

Članak o ovom akceleratoru objavio sam prije četiri godine i pokazalo se da postoji vrlo velik interes za njega, ali nema puno komentara, i obično su privatne naravi.

Eksperimentalne potvrde funkcionalnosti takvog akceleratora nastale su davno prije mog rada na njemu.

Naime, kod linearnih fuzionih reaktora, pojavljuje se "bježanje" čestica duž osi reaktora, tako da su krajevi tubusa morali biti snabdjeveni tzv. jing jang magnetima koji su vraćali te čestice.
"Bježanje" čestica, odnosno njihovo kretanje duž osi, isto kao u konusnom akc. uzrokuje upravo longitudinalna komponenta rasprostiranja elektromagnetskog vala koji tlaći plazmu.

S obzirom na ova iskustva, ne može biti sumnje u funkcionalnost konusnih i paraboloidnih akceleratora.

Stvar je samo u tome da se male, slučajne greškice linearnih fuzionih reaktora uvećaju i pretvore u princip funkcioniranja akceleratora.

Evo toliko.

Nadam se da nisam puno prećero.

Vaš Petrus
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimesri pro 08, 2010 2:15 pm

Mozda mogu doprinijeti boljem shvacanju sustine problema ako iznesem svoju zamisao kako elektromagnetizam stvarno funkcionira. Nije mi poznato da je neko rijesio zagonetku dualnosti svjetlosti, pa sam razmisljajuci dosao na ideju da je svjetlost u biti samo iluzija. Ona, tj. njene cestice ne krecu se vec priblizno miruju, gusto rasporedjene po prostoru, mozda se "prostor" i sastoji od tih cestica, koje nisu ni fotoni vec univerzalne cestice. Kad nekoj tacki u prostoru dovedemo energiju, ta energija izazove oscilaciju tih cestica (npr. gore-dolje) i taj val se siri brzinom koju dozvoljava medijum u kom se nalaze (kao sto ulje i alkohol stvaraju, pri istom utrosku energije, valove razlicite velicine). U zavisnosti od energije koja je ulozena, taj val na kraju gdje je mjerni instrument pokrene tamosnje cestice da osciliraju odredjenom frekvencijom, i mi oscilaciju jedne cestice mozemo registrovati kao vidljivu svjetlost, drugi put kao X-zrak itd. Buduci da zvuk u vodi putuje brze od vodenih talasa, jer se brze prenosi energija s 1 molekula H2O na drugi nego kad ima protiv sebe kohezivne sile i povrsinski napon, tako se energija brze prenese longitudinalno i u slucaju EM zracenja. Mozda je naboj i njegov polaritet isto tako uredjen, a razlika izmedju polova + i - bila bi jednaka razlici izmedju sinusoidnog i kosinusoidnog rasprostiranja. Ali, opet, i ovo potpada pod nagadjanje... ;)

Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimesri pro 08, 2010 4:32 pm

Evo za Arhca jedna meni zanimljiva teorija samo malo dotaknuta u knjizi "Budjenje dusa-distorzija" koju upravo citam.Tice se SVEGA.jako zanimljiva knjiga koja samo ustvari spaja mnogostruke nauke,teorije i duhovnost.A vecinu od tih teorija nisam do sad ni vidio a JAKO su zanimljive.Pitao bih Petrusa sta misli o Hutchinson-ovom efektu i njegovom zivotnom radu na ponovnom otkrivanju Teslinih ideja i eksperimentima koje je Hutchinson izvodio-spajanje kasike u drvo.levitacija svih mogucih objekata,krivljenje materijala itd...

Za Archa dio iz knjige koji se tice objasnjenja misterije oko dualnosti cestica i svjetlosti(jako je koristena sveta geometrija,zlatna sredina i broj Fi,ali sam to odje izbacio):

" Kada te Φ spirale kruže oko torusa, one se susreću i interferiraju. Kao rezultat te interferrencije kreiraju se
dva dodatna vala. Važno je uočiti kako će oba nova vala biti valne dužine koje su opet u Fibonacci nizu. To
omogućava nedestruktivnu interferenciju, jer će intereferencija jednostavno rezultirati novim harmonicima u Fibonacci nizu.
Dok je destruktivna interferencija norma u valnoj interferenciji, jedini izuzetak u prirodi je slučaj interferencije valova čije su valne dužine u omjeru Zlatne sredine! Drugim riječima, Φ spirala može ponovno ući u samu sebe nakon obilaska torusnog oblika bez samo-razaranja. Stoga je Φ spirala u svemiru jedini mogući način ugnjezđivanja i samo-organiziranja. Tako bi se mogla formirati stabilna materija od elektromagnetske energije kao forma čiste valne interferencije.
Elektromagnetska energija u ravnoj crti je ono što uobičajeno nazivamo svijetlom. Kada to isto svijetlo lovi svoj vlastiti rep oko površine torusa, nazivamo ju materijom. drugim riječima atom je čista elektromagnetska energija u formi koju više ne percipiramo kao svijetlo već kao materiju, ili prema riječima Daniel Winter-a:

‘Tako imamo sada taj dualizam - valovi u ravnoj crti su energija, a valovi u krugu su masa.
Zato što ne znamo kako valovi odlaze u kružno gibanje iz pravocrtnog i ponovno natrag,
zamislili smo masu kao odvojenu od energije. E=mc2 jednostavno kaže kako upetljavanjem
brzine svijetlosti unatrag na samu sebe možete napraviti masu iz energije'.

Spirale Zlatne sredine torusnog oblika eventualno spiraliziraju u savršenu nultu mirnu točku u jezgri vrtloga, koji koincidira s jezgrom atoma. Stoga sinusni valovi implodiraju prema unutra u sve manje valne dužine. Implozija Zlatnih sinusnih valova u sve manje i manje valne dužine ne samo povećavaju frekvenciju valova, već povećavaju brzinu valova, koji postaju super-luminalni valovi (koji putuju brže od /brzine/ svijetlosti).

Prema Daniel Winter-u, to je stvarno ono što je gravitacija, kaskada elektromagnetskih sinusnih valova Zlatne sredine, kojima stalno raste brzina, pa tako probijaju graničnu brzinu svijetlosti.
Einstein je uvijek pretpostavljalo postojanje odnosa elektromagnetizma i gravitacije, a Daniel Winter nam je objasnio kako se ta veza uspostavlja.

(David Thomson i Jim Bourassa su obojica utemeljila Institut kvantne dinamike etera, te nezavisno razvijaju model temeljen na eteru, koji integrira kvantnu mehaniku, teoriju relativnosti i teoriju struna. Model opisuje materiju kao subatomski vrtlog, tornado ili vorteks u eteru. Taj vorteks nazivaju Toroidalnom jedinicom
etera - Toroidal (A) Ether Unit (TAU). Kada se kombiniraju u kuglastoj konfiguraciji, oni formiraju jezgru
i elekronske ljuske atoma. Kvantna dinamika etera spominje kako eter ima i mehanièka i elektromagnetska
svojstva. Mehanièka svojstva je ono što materiji daje masu; angularni moment vrtložne energije etera.
Masa je jednostavno inercija kreirana od vorteksa etera slièno inerciji koju kreira rotirajuæi zvrk.
Vjeèiti spin vorteksa etera, koga treba održavati za stabilnost sve materije svemira se naziva misteriozna G
sila ili Sila Boga. Dinamika etera ju definira kao enormnu silu bez poznatog uzroka. Citiram tekst s
njihovog web site-a:
'G sila je enormna sila koja je neusporediva s bilo kojom drugom silom u svemiru. Ona
vjerojatno ne æe biti ono èemu se fizièari nadaju (i ja vjerujem kako je to razlog zašto se taj
model nije ranije predlagao), no G sila se pojavljuje kao primarna sila koja je stvorila cijeli
svemir. Ako netko želi može ju karakterizirati Silom iz Ratova zvijezda i ne æe mnogo
pogriješiti. A ako ju netko želi karakterizirati Bogom ili Svevišnjim biæem ili Velikim
arhitektom svemira, takoðer ne æe mnogo pogriješiti. Što god ta sila bila, izgleda da je živa
stvar i izvor svih neživih i živih stvari.'Prethodnica fizike etera je teorija Valne strukture materije Milo Wolff-a. 1986. Wolff je formulirao teoriju,
koju je nazvao Stojno-valna struktura materije (WSM teorija). Nezavisno i paralelno je i Geoff Haselhurst
došao do istog zakljuèka o teoriji stojnih valova za materiju, pa su poèeli raditi zajedno od 1998.
WSM teorija je relativno jednostavna. Predlaže materiju kao fokalnu toèku stojnih valova, kao rezultat dva
interferirajuæa vala. jedan je val prema unutra, koji se kreæe prema centru i drugi je val prema van, koji se
kreæe od centra. Valovi su kuglasti valovi u graði/strukturi prostora. Centar dva sferna vala je centar
'toèkaste èestice'. Jednostavno, kao aksiom te teorije, moguænost poprimanja karakteristika tih stojnih
valova je izgleda beskrajna.U WSM teoriji materija je samo mustra interferencije ulaznih i izlaznihg valova. Ulazni valovi neke èestice
su izlazni valovi druge èestice. Na taj se naèin održava sva materija svemira, koja je meðusobno zavisna.
Ulazni i izlazni valovi meðusobno povezuju svu materiju svemira.
[Vrh] Go down
primitive101
Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimesri pro 08, 2010 4:36 pm

Ciklus harmonijskih valova koji slijede omjer Zlatne sredine, Φ ciklusi, bi mogli biti podrijetlo riječi fizika
- physical (phi cycle). Fizika bi bila jednostavno studij Φ ciklusa!

Ovo mi je takodje zanimljivo iz knjige...
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimesri pro 08, 2010 4:57 pm

Zanimljiv pogled na stvari... :D Dok sam ovo gore citao, podsjetio me na Teoriju struna, gdje sve pojave nastaju razlicitim frekvencijama kosmickih struna. U biti, to znaci da je SVE energija, kao sto je i Einstein tvrdio, a razne pojave koje mi dozivljavamo samo su rezultante razlicitih talasa energije. Nisam citao ovu knjigu, ali zvuci interesantno, mozda (ako ne zaboravim) je i procitam... Nemas mozda kakav link gdje se moze skinuti? study

Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimesri pro 08, 2010 5:01 pm

Ae stavicu ti link,samo da ga nadjem.Da, knjiga i jako promovise teoriju struna i hvali je...Ali ustvari ti knjiga otvori jedno dvadeset jako zanimljivih oblasti i teorija zajedno sa nacunicima koji su ih pokrenuli,pa nakon citanja knjige se navuces na jos 10 knjiga(ili na sajtove koji su prikazsani u knjizi)... baja
[Vrh] Go down
primitive101
Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimesri pro 08, 2010 5:07 pm

evo ti link,nas prevod knjige,PDF format...Sta znaci PDF? ima li smisla pisati PDF format ako vec ovo F na kraju znaci format...Evo ne znam zasto te ovo pitam jednostavno izlazi iz mozga hehehe

budjenje dusa distorzija pdf
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimesri pro 08, 2010 5:17 pm

Pa bolje da je PDF nego PDR... lolcina Tnx za link! 5

Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimesri pro 08, 2010 5:20 pm

i da odgovorim samome sebi- PDF znaci ----(Portable Document Format)....dakle ako neko kaze PDF fomat on je ne znajuci ispao idiot,kao ja na postu gore...Ali to se nece ponoviti... :patrolira:
[Vrh] Go down
petarbosni4
Riba

Male
Scorpio Rat

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimesri pro 08, 2010 11:50 pm

Archangel je napisao/la:
Nije mi poznato da je neko rijesio zagonetku dualnosti svjetlosti, pa sam razmisljajuci dosao na ideju da je svjetlost u biti samo iluzija. .. Svemirski pogon - Page 2 18695

Ovo je samo dio tvog teksta kojeg smatram veoma važnim.

A slijedeće sam prije nekih petnaestak godina rekao ja, za jedan razgovor u Večernjaku:

"Svjetlost ne postoji, ali imat ćemo nadsvjetlosne svemirske brodove."

A evo ti za podršku još i stih jedne duboke pjesnikinje- Vesne Krmpotić -

"Svjetlost je samo pjena bezdanih tmina."

Tu ima više istine nego u mnogim znanstvenim raspravama.

Moja eskplicitna podrška tvojim meditacijama neka za sada bude samo slijedeće.

Svjetlost je nešto što se pojavljuje ili očituje pri osjetilu vida- pri vidu, dakle, privid - iluzija.

U onom svom kratkom članku (u djelovima koje nisam citirao) dao si vrlo dobar odgovor na pitanje : na čemu se temelji ta iluzija, što je njena empirijska, realna osnova.

Čestitam...nastavi!
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimečet pro 09, 2010 9:53 pm

Hvala, vidjecemo... :) Izgleda da smo "rijesili" problem medjuzvjezdanih putovanja, bar teoretske osnove. Sad slijedi pravi posao - ostvarenje teorije u praksi. Negdje si vec rekao da su nadsvjetlosne brzine vec postizane, i to od 1953 mislim, pa se pitam - zasto ja to tek pola stoljeca kasnije cujem (ne racunajuci ono kad nisam bio rodjen lol! )? Neka zavjera ili...? conf1

Riba

Male
Scorpio Rat

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimečet pro 09, 2010 10:47 pm

Archangel je napisao/la:
Hvala, vidjecemo... Svemirski pogon - Page 2 158397 Izgleda da smo "rijesili" problem medjuzvjezdanih putovanja, bar teoretske osnove. Sad slijedi pravi posao - ostvarenje teorije u praksi. Negdje si vec rekao da su nadsvjetlosne brzine vec postizane, i to od 1953 mislim, pa se pitam - zasto ja to tek pola stoljeca kasnije cujem (ne racunajuci ono kad nisam bio rodjen lol! )? Neka zavjera ili...? Svemirski pogon - Page 2 608596

To je jedna vrlo poznata stvar, ali se nerado spominje baš zato što se radi o putovanju čestica brže od svjetlosti. Autori otkrića su Sovjetski fizičari: Cherenkov, Vavilov i Frank.

Vrlo brze elektrone propustili su kroz bistru vodu. Kako voda prenosi svjetlost nešto sporije od vakuuma elektroni su se kretali brže od svjetlosti. Kasnije je ova tehnika usavršena propuštanjem elektrona kroz transparentne tekućine koje još sporije prenose svjetlost od vode.

Elektroni brži od svjetlosti stvaraju ljevkasti plašt slično avionima koji idu nadzvučnom brzinom ili granatama.

Kod nuklearnih reaktora hlađenih vodom ovi elektroni izbijaju fotone određene frekvencije , a to rezultira prekrasnom plavkastom bojom vode oko reaktora. To se može često vidjeti.

Cherenkovljev efekt također se upotrebljava za detektiranje čestica koje stižu iz svemira i prolaze kroz bazene vode duboko pod zemljom - neutrini. Otkriva ih ono zračenje plavkaste svjetlosti.

Ovo je samo jedan dokaz da čestice mogu putovati brže od svjetlosti. Meni on nije od prvorazredne važnosti, nego samo kao neka analogija.
Važno je:
kako ono najbrže poznato rasprostiranje sile koja ubrzava čestice, kako, dakle, to rasprostiranje koje je nepromjenjive brzine upotrebiti za nadmašivanje brzine svjetlosti. A kako se to može učiniti, pokazao sam s onim nadsvjetlosnim akceleratorima.

Mislim da je vrlo vjerojatno da će oni funkcionirati onako kako sam predvidio.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimepet pro 10, 2010 3:22 pm

Nedavno sam čitao da je neka japanska znanstvenica također uspjela ubrzati neku česticu na
brzinu oko 300 puta veću od brzine svjetlosti. Taj članak nisam htio uzeti "zdravo za gotovo" ali
čitajući postove počinjem misliti da je takvo što zaista izvedeno. Probati ću pronaći članak.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimepet pro 10, 2010 6:18 pm

Ja sam pronasao NESTO SLICNO... Ovdje ima rijeci o svjetlosti uopste i cak i o Cherenkovom reaktoru.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimesub sij 08, 2011 2:14 pm

Izrodio sam jednu novu ideju kako bi mogli ostvariti medjuzvjezdane letove, nisam jos skuzio upravljanje po vertikalnoj ravni, ali, teoretski, ta letjelica bi mogla putovati NEOGRANICENO BRZO. what O cemu se radi? Pa dosad smo razmisljali reaktivno, mislili da se kroz kosmos moze putovati samo ako nesto "curi" iz letjelice pa je pokrece. Problem je tu sto je maksimalna brzina te letjelice ogranicena brzinom "curenja" materije iz nje. Ali, jedan smo pogon zanemarili - MEHANICKI! Kako bi mehanicka letjelica mogla letjeti kroz svemir, pa ko ce dresirati konje za rad u skafanderu - mozda se pitate. ;) Lijepo - zamajcima! Zamislimo dva diska koji kontrarotiraju, a svaki od njih ima 4 zamajca simetricno postavljena u ravni rotacije. Cilj je postici da ugaona brzina rotiranja zamajaca bude jednaka ugaonoj brzini diskova, a raspored rotacije sukcesivan tako da tezista zamajaca opisuju elipticnu putanju oko centra diska. Zato sto se krecu stalno istom brzinom, na smjeru u kojem hocemo da idemo bi tako stvarali redundantnu centrifugalnu silu F, koja bi imala varijabilnu vrijednost ali ne bi zavisila od brzine kretanja letjelice, a to omogucava neometan let do brzine svjetlosti - i dalje! jaki

Riba

Male
Scorpio Rat

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimesub sij 08, 2011 3:19 pm

Archangel je napisao/la:
Izrodio sam jednu novu ideju kako bi mogli ostvariti medjuzvjezdane letove, nisam jos skuzio upravljanje po vertikalnoj ravni, ali, teoretski, ta letjelica bi mogla putovati NEOGRANICENO BRZO. Svemirski pogon - Page 2 770276 O cemu se radi? Pa dosad smo razmisljali reaktivno, mislili da se kroz kosmos moze putovati samo ako nesto "curi" iz letjelice pa je pokrece. Problem je tu sto je maksimalna brzina te letjelice ogranicena brzinom "curenja" materije iz nje. Ali, jedan smo pogon zanemarili - MEHANICKI! Kako bi mehanicka letjelica mogla letjeti kroz svemir, pa ko ce dresirati konje za rad u skafanderu - mozda se pitate. Svemirski pogon - Page 2 18695 Lijepo - zamajcima! Zamislimo dva diska koji kontrarotiraju, a svaki od njih ima 4 zamajca simetricno postavljena u ravni rotacije. Cilj je postici da ugaona brzina rotiranja zamajaca bude jednaka ugaonoj brzini diskova, a raspored rotacije sukcesivan tako da tezista zamajaca opisuju elipticnu putanju oko centra diska. Zato sto se krecu stalno istom brzinom, na smjeru u kojem hocemo da idemo bi tako stvarali redundantnu centrifugalnu silu F, koja bi imala varijabilnu vrijednost ali ne bi zavisila od brzine kretanja letjelice, a to omogucava neometan let do brzine svjetlosti - i dalje! Svemirski pogon - Page 2 949754

Ono prvo. Mislim da ne stoji. Brzina letjelice, npr. rakete, može biti mnogostruko veća od izlazne brzine plinova o koje se odupire. Maximalna brzina izlaznih plinova kreće se cca 4km/sec. , a rakete postižu i drugu kozmičku brzinu, ako imaju dovoljno goriva. Kad bi mogle ponijeti više goriva, sa istom izlaznom brzinom plinova. mogle bi postići i znatno veću brzinu.

Reaktivne letjelice ne odupiru se o neku mirujuću podlogu ili osnovu, nego o ubrzavanje mase plinova koji izgaraju.

Načelno gledajući neka raketa koja bi imala enormno mnogo goriva mogla bi, tokom dugog vremena, premašiti brzinu svjetlosti, a da nimalo ne poveća uobičajenu izlaznu brzinu plinova iznad onih 4km/sec

Jasno, u praksi je to neizvedivo, jer bi morala ubrzavati i svekoliku masu goriva.

Svemirski brod koji bi se odupirao o mlaz čestica koji bi proizlazio iz nekakvih ekonomičnih nuklearnih reakcija, možda bi mogao i u praksi premašiti brzinu svjetlnsti, jer je nuklearni pogon ekonomičniji i efikasniji, a daje i znatno brži mlaz, ...ali sa znatno manjom masom. Energija mlaza uvijek je E 0 mv"/2 Tako da gobitak u brzini (koji je na sreću) eksponencijalan ima lošu stranu u velikom smanjenju ubrzavane mase čestica.

No bitna je ekonomičnost reakcije koja daje ubrzanje. Nuklearna je neusporedivo ekonomičnija od kemijske.

Raketa koja bi se odupirala o svjetlosni snop, mogla bi (teorijski gledano) postići brzinu svjetlosti, ali bi ju taj isti snop, pri pokušaju da premaši brzinu svjetlosti vukao natrag, isto kao što zračni ili vodeni vrtlozi vuku natrag avione ili brodove. Govorim o otporu koji proizlazi iz vrtloženja sredstva iza predmeta koji se kreće kroz to sredstvo.

Zvučni val koji nastaje iza aviona koji leti nadzvučnom brzinom vuče avion natrag.

A što se tiče letjelice sa diskovima, moram priznati da nisam razumio tu zamisao.

Eliptična putanja mase zamajaca - radi toga da bi centrifugalna sila u jednom smjeru bila veća, a u suprotnom manja?

Zadnja promjena: petarbosni4; sub sij 08, 2011 3:32 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimesub sij 08, 2011 3:25 pm

Ni ja nisam razumio Archangelovu ideju, ne znam to zamisliti kako spada niti ne razumijem kako bi se ta letjelica pokretala uopće. Može li kakva skica ideje?
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitimesub sij 08, 2011 3:29 pm

petarbosni4 je napisao/la:
Brzina letjelice, npr. rakete, može biti mnogostruko veća od izlazne brzine plinova o koje se odupire. Maximalna brzina izlaznih plinova kreće se cca 4km/sec. , a rakete postižu i drugu kozmičku brzinu, ako imaju dovoljno goriva. Kad bi mogle ponijeti više goriva, sa istom izlaznom brzinom plinova. mogle bi postići i znatno veću brzinu.

Ovo nisam znao, jel može kakvo objašnjenje?
Ako se plinovi na izlazu iz "dizne" kreću brzinom od 14000km/h, kako onda raketa
može ići brže, odnosno zbog čega?

PostajNaslov: Re: Svemirski pogon   Svemirski pogon - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Svemirski pogon
[Vrh] 
Stranica 2 / 4.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next