Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Share

Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?

Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Empty
PostajNaslov: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimesub stu 24, 2007 10:31 pm

Prije početka teme, pogledajte idiotski umišljeni naslov ovog dolje članka. evil Onda se neki čude što razne alternativne znanosti niču kao gljive poslije kiše. No tema je zanimljiva pa ću je staviti. Radi se o kopljma praljudi pronađenim na području Njemačke koja su nedavno izložena javnosti. Ta su koplja navodno krunski dokaz praljudske inteligencije. Za mene je članak dokaz umišljenosti i zatvorenosti njegovih autora kava

I praljudi su bili inteligentni

Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? 0680007.17

Koplja iz Schöningena' najstarije je potpuno očuvano lovačko oružje na svijetu i dokaz da Homo erectus nije bio strvinar, nego biće sposobno za apstraktno razmišljanje.

Dvanaest godina nakon što su otkrivena, najstarija koplja na svijetu od ove će se subote napokon moći vidjeti na izložbi u Zemaljskom muzeju u njemačkom gradu Braunschweigu.

"To je jedan od najvažnijih trenutaka u razvoju tehnike uopće", oduševljeno kaže direktor muzeja Gerd Biegel.

"Koplja iz Schöningena" stara 400 tisuća godina slove kao svjetska senzacija, a po mišljenju mnogih znanstvenika, povijest čovječanstva bi se nakon njihovog pronalaska trebala pisati iznova.

Koplja naime dokazuju da pračovjek nije bio nemušto biće koje se poput lešinara prehranjivalo strvinama nego inteligentni preteča današnjih ljudi koji je govorio, planirao i apstraktno razmišljao.

"Praljudi su bili aktivni lovci na visoku divljač", kaže arheolog Hartmut Thieme koji je pronašao koplja u dnevnom rudniku smeđeg uglja kod Helmstädta.

Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? 0681007.17

Homo erectus, koji je otprilike četiri puta stariji od Neandertalca, nije samo znao izraditi oružje nego je, tvrdi Thieme, za organizaciju lova tog opsega morao moći komunicirati s ostalima.

Koplja su duža od dva metra i izrađena od borovine. Njihovu izuzetno dobru očuvanost znanstvenici pripisuju vlažnom tlu u kojem su bila zatvorena kao u vakuumu.

"Oružje je izrađeno upravo savršeno", kaže Thieme. "Koplja su bez problema mogla dosegnuti cilj udaljen 60 do 80 metara. To dokazuje da su tadašnji ljudi već kod sječe stabla za izradu oružja pred očima imali gotovi konačni proizvod, a za to je potrebno apstraktno razmišljanje", objašnjava arheolog inteligenciju naših predaka od prije 400 tisuća godina.

Vrhunski izrađena i savršena izbalansirana za precizne hice, koplja su, po Thiemeu, "najstarije i najbolje očuvano lovačko oružje ikada pronađeno".

Hina|Net.hr
23.11.2007.

Članak se može pročitati OVDJE, a naišla sam na njega i u današnjem Nedjeljnom Vjesniku
[Vrh] Go down
Aleksandar Veliki
Čovjek
Aleksandar Veliki

Male
Pisces Monkey
Broj postova : 6274
Registration date : 20.09.2007

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimesub stu 24, 2007 11:06 pm

Učinkovitost TT-jca je 80m. Što je čak i mnogo. Ako su ta koplja učinkovita na 50m treba se zapitati???
[Vrh] Go down
Rain
Admin
Rain

Male
Libra Rat
Broj postova : 2812

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimesub stu 24, 2007 11:12 pm

Citat :
To dokazuje da su tadašnji ljudi već kod sječe stabla za izradu oružja pred očima imali gotovi konačni proizvod, a za to je potrebno apstraktno razmišljanje", objašnjava arheolog inteligenciju naših predaka od prije 400 tisuća godina.

400 tisuća godina je puno, a očito su tada živjeli ljudi već. Ovo nisu majmuni s kopljima nego praljudi. Baš se pitam što se sve dešavalo kroz povjest od tada. Neznamo ništa. Tada su već imali koplja kako piše. A ako su imali koplja imali su i alat za izradu koplja. To je već napredna rasa bila. Znači pred 400.000 godina na zemlji je već bio čovjek.

A što nam povjest govori, kada se javljaju prve naznake o ljudskoj inteligenciji, prije koliko tisuća godina??
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimesub stu 24, 2007 11:18 pm

[quote="Rie"]
Citat :

A što nam povjest govori, kada se javljaju prve naznake o ljudskoj inteligenciji, prije koliko tisuća godina??

Obično se kaže da se čovjek blizak današnjem obliku pojavio u posljednjih milijun godina, no procjene unutar te brojke su jako različite.
[Vrh] Go down
snark
Žaba
snark

Male
Aquarius Rooster
Broj postova : 248
Registration date : 19.04.2008

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimečet lip 05, 2008 12:09 am

60 do 80 metara je ipak previše. nema šanse da su ih toliko mogli baciti, a kamoli precizno što pogoditi. dajte ljudi malo razmislite...
[Vrh] Go down
silver
Majmun
silver

Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Registration date : 25.10.2007

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimeuto lip 10, 2008 9:29 am

pa možda i nije.

eto, prije su se pitali jesu li uopće neandertalci mogli govoriti, dok nisu pronašli dokaze za to, a sad izgleda da su i homo erectus bili puno pametniji nego što smo mislili. Što je pomalo iznenađujuće, mislim da je jedan od prvih pravih čovjekovih predaka (jer australopitek je ipak zajednički predak nas i čovjekolikih majmuna). što znači da smo ipak razvijeniji nego što mislimo. isto tako, ako su homo erectusi imali koplja i sve to, što je onda s neandertalcima, koji su triput mlađi?
[Vrh] Go down
bata
Riba

Male
Aquarius Horse
Broj postova : 120
Registration date : 18.06.2008

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimesri lip 18, 2008 10:13 pm

snark je napisao/la:
60 do 80 metara je ipak previše. nema šanse da su ih toliko mogli baciti, a kamoli precizno što pogoditi. dajte ljudi malo razmislite...

hm, pogledaj malo uvijete tad... nema lose hrane, jedu sirovo meso, trce okolo po cijeli zivot da bi uhvatili nesto za veceru itd...
vjerovatno su mogli baciti toliko..
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimečet lip 19, 2008 1:00 am

Procitah da je rekord u bacanju koplja 98,48m...e sad...pitanje je koliko je to koplje koje su koristili praljudi bilo tesko, a vjerojatno jeste...i oni su bili nizi nego smo mi sada...ipak...mislim da je moguce da su mogli baciti tako daleko...

PraGlodavac
arhont

Male
Aries Horse
Broj postova : 579
Registration date : 06.06.2008

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimečet lip 19, 2008 8:10 pm

Pa sigurno su bili fizicki jaci nego ljudi danas, jer nije isto svakim danom trcati za divljaci i loviti hranu, dok mi ovdje sjedimo ispred kompjutera i postamo.
[Vrh] Go down
burnme
Višestanični organizam
burnme

Male
Capricorn Dog
Broj postova : 65
Registration date : 31.05.2008

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimepet lip 20, 2008 3:10 pm

Zato mi danas imamo steroide. zubo

Svjetski rekord. lood Železni je lud.
Ne znam jeste li imali prilike da bacate koplje, nije nimalo lako čak i kada savladate tehniku. Mislim da bi moj maksimum bio oko 50m... ne više... U Bosni ljudi koji treniraju bacanje koplja bacaju 65m. A pretpostavljam da je praistorijsko koplje teže od ovih koji se koriste na takmičenjima.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimepet lip 20, 2008 11:05 pm

arhont je napisao/la:
Pa sigurno su bili fizicki jaci nego ljudi danas, jer nije isto svakim danom trcati za divljaci i loviti hranu, dok mi ovdje sjedimo ispred kompjutera i postamo.

Drago mi je da nisam rođena u tim davnim vremenima zubo
[Vrh] Go down
bata
Riba

Male
Aquarius Horse
Broj postova : 120
Registration date : 18.06.2008

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimesub lip 21, 2008 4:45 am

zasto ne? :)
mislim da je i njima bila spica ko i nama danas..
ono, vjerovatno su imali neki svoj jezik, sporazumijevali se, imali drugaciji nacin zabave itd...

mislim da su se ponasali kao neka plemena sta zive danas na zemlji (npr. ono pleme sto je pronadjeno u amazoni nedavno, ne znam kako se zove:) ), ali ipak su bili malo zaostali, sta je, je :)

samo meni je zanimljivo, kako su se ljudi razvili u zadnjih 100 godina, tako ovi nisu u nekoliko tisucljeca...
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimesub lip 21, 2008 8:26 am

Naravno da su imali i zabavu, samo, bilo je tu puno drugih elemenata. Uglavnom sam onim gore mislila na činjenicu da im je najveći dio vremena bio posvećen golom preživljavanju, a preživljavali su rijetko i samo iznimno više od četrdeset godina. Poznato je da smo mi danas generacija s jako puno slobodnog vremena i visokim prosječnim životnim standardom (mislim na krajeve u kojima živimo), a morala bih otvoriti novu temu da razradim uzroke i posljedice te činjenice. To slobodno vrijeme omogućava nam organizacija društva i pojava strojeva koji rade umjesto nas (zamisli samo ručno pranje rublja ili oranje bez traktora i takve stvari. Mnogi troše taj višak vremena na razne oblike zabave i rekreacije i ne razmišljajući o njemu. Ja nisam nikad propustila biti zahvalna na tome, možda zato što sam pažljivo slušala priče svojih roditelja, djedova i baka i ostalih koji su mogli nešto ispričati o još nedavnoj svakodnevici, a i čitala sam puno o tome, iščitavala čak i iz povijesti koja me uvijek najviše zanimala upravo u ovom dijelu opisa svakodnevice, dok sam datume znala brkati.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimesub lip 28, 2008 12:10 am

snark je napisao/la:

Mogli su toliko baciti, ali precizno nikako, samo otprilike. Preciznost se gubi s udaljenošću, naravno podrazumijeva se. Isto tako preciznost se gubi većim fizičkim naporom. Drugim riječima kada netko nogometnu loptu gađa punom snagom, lako je moguće da će promašit cijeli gol, a ako gađa lagano i odmjereno, tada je precizan.

S kopljima se divljač može loviti samo na blizinu jer sve te životinje su jako osjetljive na zvukove. Kada bi ju on gađao sa 40 metara, u onom trenu kada bi on zamahnuo, srnica bi ga čula, ugledala i počela trčat u nekom pravcu... Pa neka je pogodi ako je frajer.

Može se zaključiti da je lov bio organiziran i da su lovili na način kao i današnji lovci. Okružili su neko područje i čekali divljač da se odluči kuda bježat. U svakom slučaju životinje bi trčale prema jednom lovcu i automatski je šansa za uspjeh veća. Eto, toliko o njihovoj 'nerazvijenosti' mozga i takvim pričama...
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimesub lip 28, 2008 9:37 am

Je li netko pročitao Pleme spiljskog medvjeda i ev. ostale knjige od J. Auel?

Tamo se naime spominje izbacivač koplja, sprava koju je glavna junakinja romana koristila kako bi kompenzirala nedostatak snage kao ženska osoba koju je u ranom djetinjstvu posvojilo pleme neandertalaca.

Znam da je priča izmišljena, no autorica je uistinu vrlo pažljivo istražila i prostudirala sve što se moglo naći o neandertalcima i ljudima koji su neko vrijeme koegzistirali u Istočnoj i Srednjoj Europi. Možda je naišla na kakav znanstveni dokaz za postojanje takvog izbacivača...
[Vrh] Go down
GoodAlien
Višestanični organizam

Male
Aquarius Cat
Broj postova : 80
Registration date : 03.08.2008

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimesri kol 06, 2008 3:08 pm

Nikad nisam cuo al evo osvrt na omegin post :D
Omega:
Mogli su toliko baciti, ali precizno nikako, samo otprilike. Preciznost se gubi s udaljenošću, naravno podrazumijeva se. Isto tako preciznost se gubi većim fizičkim naporom. Drugim riječima kada netko nogometnu loptu gađa punom snagom, lako je moguće da će promašit cijeli gol, a ako gađa lagano i odmjereno, tada je precizan.

S kopljima se divljač može loviti samo na blizinu jer sve te životinje su jako osjetljive na zvukove. Kada bi ju on gađao sa 40 metara, u onom trenu kada bi on zamahnuo, srnica bi ga čula, ugledala i počela trčat u nekom pravcu... Pa neka je pogodi ako je frajer.

Evo primjera covjek ima 40 godina i trenira strelicarstvo otkad je imao 10 godina...prvak je jer je naravno jako puuuno trenirao

sad gledaj ovo praljudi....zivjeli su da prezive gledali su oceve kak love otkad znaju za sebe i vec vrlo mladi moraju loviti jer mogu zamisliti kako je lov opasan kad lovis medvjede pa se neki put nazalost mora zamijeniti oca...e pa sad ti razmisli cijeli svoj zivot znas spavat,jest i bacat koplja mislim da bi se frajer prilicno naucio kako se zivotinje krecu i bacit koplje tocno gdje hocu
=)
[Vrh] Go down
GoodAlien
Višestanični organizam

Male
Aquarius Cat
Broj postova : 80
Registration date : 03.08.2008

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimesri kol 06, 2008 3:09 pm

Eh SvjetloiSjena sorry al za ovaj izbacivac nikad cuo :P
[Vrh] Go down
snark
Žaba
snark

Male
Aquarius Rooster
Broj postova : 248
Registration date : 19.04.2008

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimepon kol 25, 2008 11:24 pm

u svakom slučaju, vjerujem da su bili vrlo učinkoviti u lovu. a zamislite samo koliko je tada životinja bilo. mogli su birati koje će meso za ručak. sjetite se samo indijanaca i lova na bizone. postoje izvještaji da su krda prolazila po 7 dana bez prestanka. čitao sam negdje da je još u 15. stoljeću mreža bila puna ribe gdje god je bacio. bila su to u neku ruku i neloša vremena.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimepon kol 25, 2008 11:58 pm

GoodAlien je napisao/la:
Eh SvjetloiSjena sorry al za ovaj izbacivac nikad cuo :P

Pa onda pročitaj knjigu. study

Isplati se, vjeruj mi lovely
[Vrh] Go down
yuusha
Višestanični organizam
yuusha

Male
Pisces Tiger
Broj postova : 68
Registration date : 01.02.2011

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimečet oľu 24, 2011 9:02 pm

Svjetloisjena je napisao/la:
Je li netko pročitao Pleme spiljskog medvjeda i ev. ostale knjige od J. Auel?

Tamo se naime spominje izbacivač koplja, sprava koju je glavna junakinja romana koristila kako bi kompenzirala nedostatak snage kao ženska osoba koju je u ranom djetinjstvu posvojilo pleme neandertalaca.

Znam da je priča izmišljena, no autorica je uistinu vrlo pažljivo istražila i prostudirala sve što se moglo naći o neandertalcima i ljudima koji su neko vrijeme koegzistirali u Istočnoj i Srednjoj Europi. Možda je naišla na kakav znanstveni dokaz za postojanje takvog izbacivača...
čitao ceo serijal...
a evo i slike jedne vrste atlatla
Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Atlatl2
[Vrh] Go down
Icecrowned
Riba
Icecrowned

Male
Taurus Horse
Broj postova : 130
Registration date : 27.10.2010

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimečet oľu 24, 2011 11:25 pm

Pa ako se ne varam, Aboridžini se time i dan-danas koriste...
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimečet oľu 24, 2011 11:41 pm

Cuo sam za ovaj izbacivac, bilo je u nekom dokumentarcu prije x godina pa su mi detalji u magli - ali ne treba se cuditi tome da su ljudi raspolagali nadasve prakticnim alatima od pamtivjeka... Zivot u divljini, stalna opasnost za zivot, ozljede, problemi i razne teskoce - sve to ostri um, jaca i tijelo i volju, i u takvim uslovima nicu i rjesenja problema. Moze se i sjedeci za kompjutorom doci do ideja - samo te ideje izlaze iz luksuza i dosade, dok smo svoja najveca postignuca uvijek postizali uz, takoreci, pistolj prislonjen uz sljepoocnicu, u situacijama "do or die"... Ja mislim, stavise tvrdim - da kad bi katapultirali jednog Neandertalca u centar Njujorka i jednog Njujorcanina u zadnje ledeno doba - Neanertalac bi imao manje probleme da se navikne, ali bi se navikao; dok ovaj drugi vjerovatno ne bi docekao ni noc... vampireklopa Nemojmo potcjenjivati nase pretke, jer svaki put kad to napravimo jedan majmun bude na djelic sekunde pametniji od nas... 8)

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimečet oľu 24, 2011 11:42 pm

Cuo sam za ovaj izbacivac, bilo je u nekom dokumentarcu prije x godina pa su mi detalji u magli - ali ne treba se cuditi tome da su ljudi raspolagali nadasve prakticnim alatima od pamtivjeka... Zivot u divljini, stalna opasnost za zivot, ozljede, problemi i razne teskoce - sve to ostri um, jaca i tijelo i volju, i u takvim uslovima nicu i rjesenja problema. Moze se i sjedeci za kompjutorom doci do ideja - samo te ideje izlaze iz luksuza i dosade, dok smo svoja najveca postignuca uvijek postizali uz, takoreci, pistolj prislonjen uz sljepoocnicu, u situacijama "do or die"... Ja mislim, stavise tvrdim - da kad bi katapultirali jednog Neandertalca u centar Njujorka i jednog Njujorcanina u zadnje ledeno doba - Neanertalac bi imao manje probleme da se navikne, ali bi se navikao; dok ovaj drugi vjerovatno ne bi docekao ni noc... vampireklopa Nemojmo potcjenjivati nase pretke, jer svaki put kad to napravimo jedan majmun bude na djelic sekunde pametniji od nas... 8)

Riba
Icecrowned

Male
Taurus Horse
Broj postova : 130
Registration date : 27.10.2010

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimepet oľu 25, 2011 1:04 am

Pa naravno, sve se više oslanjamo na strojeve, robote i slično - svako doba čovjekove evolucije ima svoje mane i vrline...
Iskreno ne bih se začudio da za sto godina ljudi zaborave kako kuhati.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6337
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitimepet oľu 25, 2011 12:20 pm

To bi bila velika, velika šteta i vrlo je malo vjerojatno da će se to i dogoditi. Kuhanje je temeljni čin kontakta s energijom koja nas hrani i obnavlja. Bez kuhanja nama taj živi kontakt počinje faliti, a time se na suptilnoj razini energetski odvajamo od prirode i stoga oboljevamo.

PostajNaslov: Re: Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?   Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari? Icon_minitime

[Vrh] Go down

Tko tvrdi da su praljudi bili glupi strvinari?
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next