Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Gardnerova teorija višestruke inteligencije

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
InaNNaa
Pračovjek
InaNNaa


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Age : 37
Location : negdje u snovima
Registration date : 22.07.2010

Gardnerova teorija višestruke inteligencije Empty
PostajNaslov: Gardnerova teorija višestruke inteligencije   Gardnerova teorija višestruke inteligencije Icon_minitimeuto lis 12, 2010 4:36 pm

Ne znam je li već postoji neka slična tema, ako jest, onda ćete mi oprostiti. Već sam se udomaćila na forumu, a nisam započela niti jednu temu. A inteligencija je područje koje mi je oduvijek bilo interesantno, a teorija višestruke inteligencije mi je posebno zanimljiva, pa bih počela ovako:

Inteligenciju Psihologijski rječnik definira ovako: "Inteligencija najčešće označava svojstvo uspješnog snalaženja jedinke u novim situacijama, u kojima ne pomaže stereotipno nagonsko ponašanje, a niti učenjem stečene navike, vještine i znanja."
(Petz, B.)

Howard Gardner je psiholog koji je najpoznatiji po svojoj teoriji višestruke inteligencije, a koja predstavlja kritiku prema prema stavu da postoji samo jedna ljudska inteligencija koja može biti procijenjena kroz standardne psihometrijske instrumente. On tvrdi da IQ testovi ne uzimaju u obzir puni opseg ljudske inteligencije, te da svi imamo individualne snage i slabosti koje oblikuju dimenzije višestruke inteligencije. Gardner, stoga, inteligenciju definira kao sposobnost za rješavanje problema i stvaranje proizvoda koji se cijene u jednom ili više kulturnih okvira.

Ali sada ono interesantnije: Višestruka inteligencija se u početku sastojala iz sedam dimenzija inteligencije, ali kasnije je Gardner dodatno identificirao osmu, a može se uzeti u obzir i egzistencijalistička inteligencija, što znači da teorija višestruke inteligencije ima 9 dimenzija. Gardner je potvrdu svojih hipoteza našao u neurofiziološkim istraživanjima, ali upozorava da u normalnim životnim situacijama ove sposobnosti ne funkcioniraju potpuno nezavisno jedna od druge, već u velikom broju slučajeva međusobno se preklapaju i tako zajedno djeluju.

1. VIZUALNO - PROSTORNA INTELIGENCIJA
Pretežno se odnosi na likovno izražavanje, crtanje, modeliranje itd. Osobe sa izaženom ovom inteligencijom vole promatrati svijet oko sebe i pronalaziti zanimljive stvari u njemu. Obično posjeduju sposobnost zamišljanja stvari ili slika, te pored toga sposobnost da ono što vide u mašti predstave i drugima putem umjetnosti, dizajna, fotografije, arhitekture ili različitih izuma.
Ovu vrstu inteligencije posjeduju: arhitekti,umjetnici, koreografi itd.

2. VERBALNO - LINGVISTIČKA INTELIGENCIJA
Ovaj oblik inteligencije odnosi se na govorno izražavanje i govornu fluentnost. Manifestira se u čitanju, pisanju i govoru. Osobe s izraženom ovom inteligencijom, vješte su u poigravanju riječima, učenju stranih jezika, pričanju priča, kreativnom pisanju ili čitanju, vješti su govonici, dobro se snalazer u debatama, razumiju sintaksu i strukturu jezika.
Ova vrsta inteligencije najčešće je razvijena kod pisaca, pjesnika, filozofa, novinara i svih društvenih djelatnika.

3. LOGIČKO - MATEMATIČKA INTELIGENCIJA
Najčešće je povezana s onim što se naziva naučeno mišljenje, a povezana je i s logikom. Ona uključuje sposobnosti da se radi s apstraktnim simbolima, te da se otkrivaju skrivene veze i odnosi između danih podataka i informacija. Ovaj oblik inteligencije se ističe kod osoba koje uživaju pri rješavanju problema, sposobni su razumjeti brojeve i matematičke strukture i znanost ih sama po sebi zabavlja. Obično takve osobe vole zagonetke, rebuse, mozgalice, računare, smišljaju vlastite šifre ili rado provode znanstvene eksperimente.
Ova vrsta inteligencije razvijena je kod znanstvenika, ekonomista, kompjuterskih stručnjaka, liječnika, matematičara itd.

4. TJELESNO - KINESTETIČKA INTELIGENCIJA
Ovaj vid inteligencije je izražen kod osoba koje se skladno kreću i osjećaju ugodno u vlastitom tijelu, koriste ga da bi naučili nove vještine ili se izrazili na različite načine.
Osobe s istaknutom ovom inteligencijom često se bave atletikom, plesom, glumom ili naviše vole raditi rukama i baviti se aktivnostima poput modelarstva, konstruiranja ili popravljanja stvari.

5. GLAZBENA INTELIGENCIJA
Osobe sa izraženom ovom inteligencijom vole glazbu, ritam, melodiju, općenito, skladne tonove. Posjeduju dobar glazbeni sluh, te su osjetljivi na zvučne podražaje u okolini, ljudske glasove ili glazbene instrumente. Obično vole različite vrste glazbe i uživaju u aktivnostima poput pjevanja, sviranja, slušanja glazbe, posjećivanja koncetara.
Ovu vrstu inteligencije imaju ljudi koji se bave reklamom, glazbenici, kompozitori, nastavnici glazbe, glazbeni kritičari itd.

6. INTERPERSONALNA INTELIGENCIJA
Osobe sa izraženom ovom vrstom inteligencije zanimaju ljudi i načini na koji se međusobno ophode. Obično su to ekstrovertirane osobe, osjetljivi na emocije i raspoloženja drugih ljudi, vješti su komunikatori i u ranijoj dobi su obično sudionici radnih skupina učenika škole ili debatnih klubova, imaju mnogo prijatelja, kasnije sudjeluju u radu nekih udruženja ili jednostavno uživaju u svakodnevnom druženju s ljudima. Ova vrsta inteligencije zahtjeva sposobnost da se prepoznaju razlike među ljudima u raspoloženju, emocijama, temperamentu, motivaciji i namjerama.
Ovu vrstu inteligencije obično posjeduju socijalni radnici, terapeuti, političari, vjeski lideri, menadžeri, učitelji itd.

7. INTRAPERSONALNA INTELIGENCIJA
Ovaj vid inteligencije osigurava osobi da posjeduje svijest o vlastitim osjećajima i razumije ih, svjesna je u čemu je najbolja, a na čemu još mora poraditi, ne preuveličava svoje vrline, i ne nastoji skriti svoje mane. Poznaje sebe više nego što je itko drugi može upoznati. Dakle, povezana je s introspektivnošću i samorefleksijom. Često su te osobe povočene i vole vrijeme provoditi u samoći, nastojeći predvidjeti svoje reakcije i emocije i tako biti jedinstvene, vode dnevnik, stvaraju planove za budućnost, razmišljaju o prošlosti.
Ovu vrstu inteligencije prije svega posjeduju filozofi, psiholozi, teolozi, odvjetnici, pisci itd.

8. NATURALISTIČKA INTELIGENCIJA
Osobe s ovom inteligencijom su promatrači i uživaju u prirodi i prirodnim ljepotama, bave se identificiranjem i klasificiranjem biljaka, životinja, minerala. Ili jednostavno vole boraviti u prirodi i osjećaju duboku povezanost s njom.
Te osobe zanima vrtlarstvo, briga o životinjama, kuhanje, ekologija, poljoprivreda itd.

9. EGZISTENCIJALNA INTELIGENCIJA
Osobe s izraženom ovom vrstom inteligencije vole razmišljati o filozofskim pitanjima, o svrsi postojanja, općenito pitanjima vezanima za život i življenje.
Osobe s ovom inteligencijom se nalze u filozofskim i vjerskim krugovima.

Gardner se susreo s brojinim kritikama, ali i pohvalama, kako to obično biva.

Imate li vi neki prigovor ovoj teoriji, jeste li našli neku zamjerku ovakvoj podjeli?
I ono što mene zanima, jeste li se prepoznali u nekoj od tipova ili možda u više njih?

pisanje potaknuto člankom
http://www.hrsvijet.net/index.php?option=com_content&view=article&id=4128:howard-gardner-teorija-viestrukih-inteligencija&catid=41:obrazovanje&Itemid=147
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Gardnerova teorija višestruke inteligencije Empty
PostajNaslov: Re: Gardnerova teorija višestruke inteligencije   Gardnerova teorija višestruke inteligencije Icon_minitimeuto lis 12, 2010 4:45 pm

Ja sam rješavala testove jednom prilikom, ali bilo je obuhvaćeno samo sedam navedenih inteligencija.
Mislim da sam testove rješavala prilikom upisa tečaja brzog čitanja.

Ispalo mi je da mi nedostaje tjelesno-kinestatička inteligencija.:D
Inače, činjenica je da najčešće koristimo samo jedan, uvriježeni tip inteligencije, a ostale bez obzira na potencijale, rjeđe stavljamo u "puni pogon" ili propuštamo dovoljno na njima raditi.
Vjerojatno postoje načini na koje bi mogli unaprijediti razne tipove inteligencije.
[Vrh] Go down
InaNNaa
Pračovjek
InaNNaa


Female
Taurus Tiger
Broj postova : 3112
Age : 37
Location : negdje u snovima
Registration date : 22.07.2010

Gardnerova teorija višestruke inteligencije Empty
PostajNaslov: Re: Gardnerova teorija višestruke inteligencije   Gardnerova teorija višestruke inteligencije Icon_minitimeuto lis 12, 2010 4:58 pm

Po ovim materijalima kojima ja raspolažem iz područja višestruke inteligencije, posebno je naglašeno da je prednost ove teorije optimizam i shvaćanje da se inteligencija može poboljšavati vježbanjem i odgojem.

Ja nisam pobornik teorije o jednoj vrsti inteligencije, a ovakva kategorizacija mi se sviđa jer u biti daje nam za pravo sve ljude (tu naravno mislim na onaj mentalno zdrav dio populacije) smatrati inteligentnima. Mislim da oni standardni testovi koje nas je dosta radilo
(primjerice: verbalni, figuralni, numerički) nisu dobri mjerni instrumenti i samij time mislim da ne mogu dati valjane rezultate.

zašto bismo za nekoga, tko ne zna pisati, čitati, korištenjem ovakvih testova rekli da je manje inteligentan od onih koji to riješe sa 100% učinka.

Najveću prednost ove podjele vidim u tome da se dijete, još od osovne škole primjeti kao inteligentno za neke tipove inteligencije i da ga se na tom polju potiče, a ne da ga se opterećuje s nekim sadržajima u kojima je vidljivo najslabiji. Tu ne mislim na ono puštanje, nego jednostavo, da se na tom "lošem" području traži minimum.

Moja slaba strana su uvijek bila tjelesno - kinestetička inteligencija, ali ni logičko - matematička nije no.1.
:P
[Vrh] Go down
Sponsored content





Gardnerova teorija višestruke inteligencije Empty
PostajNaslov: Re: Gardnerova teorija višestruke inteligencije   Gardnerova teorija višestruke inteligencije Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Gardnerova teorija višestruke inteligencije
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Pakao - Teorija
» Teorija struna
» Teorija HUMANOIDNE-LJUDSKE PANSPERMIJE
» Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: