Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Share

Život roditelja i mladih pod istim krovom

Go down 
Autor/icaPoruka
Athena
Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12345
Registration date : 09.09.2009

Život roditelja i mladih pod istim krovom Empty
PostajNaslov: Život roditelja i mladih pod istim krovom   Život roditelja i mladih pod istim krovom Icon_minitimepet lis 29, 2010 1:40 am

Kada gledamo jednu prosječnu hrvatsku obitelj, roditelje i djecu (mlade), možemo zaključiti da mladi u prosjeku prilično dugo žive sa roditeljima.
Razloge tome možemo pripisati većinom financijskoj situaciji, iako to ne mora biti uvijek slučaj, jer se poneki odlučuju na život s roditeljima radi većeg komoditeta ili nekog sasvim trećeg razloga.
U svakom slučaju, barem do prvog zaposlenja ili završetka fakulteta, život pod istim krovom je najčešće svakodnevna pojava.

Ostavimo načas razloge financijske prirode sa strane i probajmo se fokusirati na psihološko-emocionalni aspekt odnosa roditelja i djece koji žive u kohabitaciji.
Dakle, imamo situaciju potrebe konsenzusa oko bitnih pitanja zajedničkog kućanstva i nužnost međusobnog prilagođavanja, kako bi zajednica koliko-toliko funkcionirala. Problemi odnosa roditelja i djece naravski najviše kulminiraju u doba puberteta i velikih promjena.
Svakodnevnicu zasigurno obilježavaju i varijacije u odnosima koji mogu biti relativno zadovoljavajući ili ne baš poželjni, ovisno o individualnom iskustvu i gledištu.

Iz osobnog iskustva mojih poznanika, mogu reći da zapažam sasvim različite dojmove.
Neki već odrasli ljudi (u 20-tima) koji su završili fakultete i financijski se osamostalili, ne žele otići iz roditeljskog doma, osobito ako žive u nekoj većoj kući ili stanu, gdje osjećaju da imaju dovoljno prostora. Drugi, jedva čekaju da postanu punoljetni ili nastoje otići što prije, po mogućnosti nakon završetka školovanja, prvog zaposlenja.
Ono što definitivno ne možemo znati, odnosi se na situaciju međuobiteljskih odnosa iza zatvorenih vratiju, međutim čak i u skladnijim obiteljima sa relativno manje trzavica, možemo vidjeti navedena dva oprečna stajališta mladih. Jedni su "za" ostanak kod roditelja što duže, a drugi "protiv".
Čak se događa da mnogi mladi nakon sklapanja braka sa partnerom/partnericom odlučuju ostati u roditeljskoj kući ili je nadograđuju, tako da gotovo žive sa roditeljima.

Mene zanima vaše mišljenje o zajedničkom življenju sa roditeljima, primjerice nakon punoljetnosti i do srednjih 30-ih godina (najčešće ukoliko djeca studiraju pa im je potrebna financijska pomoć).
Kakva su vaša iskustva, živite li još uvijek sa roditeljima ili ste se osamostalili (kada)?
Potičete li djecu da budu uz vas ili ih nastojite usmjeriti da se što prije odsele?
Može li dobro funkcionirati život mladih i roditelja pod istim krovom (i do kada) ili je nužno da mladi samostalno žive, po mogućnosti na drugom mjestu?
Naposljetku, ovisi li sve o individualnom slučaju ili ipak postoje neke karakteristike odnosa zajedničke svim mladima i roditeljima koji dijele isti stol? misli

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Život roditelja i mladih pod istim krovom   Život roditelja i mladih pod istim krovom Icon_minitimepon stu 08, 2010 8:23 pm

Evo, baš sam jučer pričala sa prijateljicom o problemu s kojim se mladi susreću.
Odnosi se na spomenutu nemogućnost kupnje vlastitog stana, nakon završetka školovanja i zaposlenja.
Dosta njih je nažalost prisiljeno živjeti i dalje s roditeljima ili eventualno unajmiti neki stan te plaćati značajni novčani iznos za stan koji nikad neće biti njihov.
Takva solucija je po mom mišljenju najmanje privlačna. roll

Također, nemogućnost osamostaljenja izaziva mnoge negativne misli o budućnosti koja se ne čini nimalo perspektivna mladim intelektualcima.
Ne znam imate li vi, forumaši slične poglede i probleme ili ste svi već riješili stambeno pitanje?:P

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Život roditelja i mladih pod istim krovom   Život roditelja i mladih pod istim krovom Icon_minitimepon stu 08, 2010 9:14 pm

Osobno se ne radujem zajedničkom životu sa roditeljima, volio bih živjeti odvojeno. Ništa nije nužno, to je samo želja. Prvo valja naći posao i onda uopće vidjeti gdje i kako živjeti, s obzirom na mogućnosti.
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga

Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Registration date : 28.08.2009

PostajNaslov: Re: Život roditelja i mladih pod istim krovom   Život roditelja i mladih pod istim krovom Icon_minitimepon stu 08, 2010 10:07 pm

ma imam kuću iz 1856. tu namjeravam preselit roditelje kad se oženim... :P
šala naravno...
velik je problem to. da se ima novca, svatko bi otišao od roditelja čim bi počeo plaću primati... mislim tako bi bilo logično. al pošto u nas je imati kuću luksuz koji nemože svatko (90% mladih) si priuštiti, jednostavno se nema boljeg rješenja nego živiti s roditeljima... i tad dolazi do svađa i nemira...
pa ni vukovi ne mogu zajedno ostati u čoporu kad odrastu. zašto bi mogli ljudi???
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Život roditelja i mladih pod istim krovom   Život roditelja i mladih pod istim krovom Icon_minitimeuto stu 09, 2010 1:17 am

Zato jer ljudi nisu vukovi...ili mozda jesu?

Prije su obitelji bile puno vise vezane nego danas. Ameri su ono prema cemu mi galopiramo. Zive na drugim krajevima drzave i vide se jednom godisnje, a i tada im to predstavlja golem napor za mozak. Kod nas su se djeca brinula o svojim roditeljima kad su ostarili i sve je tako cinilo neki krug. Klince su odgajale i bake i djedovi i roditelji. Danas se sve vise otudjujemo. A ima ona izreka "gdje celjad nije bijesna ni kuca nije tijesna" ali sve vise volim svoj komoditet. Standard je uznapredovao i nema vise potrebe da se bude dobar sa susjedom pa da ti susjed baci pogled na kucu dok si na godisnjem. Danas kupis dobru bravu i uplatis osiguranje.

Majmun
Armin od Irima

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Registration date : 23.01.2010

PostajNaslov: Re: Život roditelja i mladih pod istim krovom   Život roditelja i mladih pod istim krovom Icon_minitimeuto stu 09, 2010 12:32 pm

Na žalost, još uvijek ovisim o svojim roditeljima, jer mi fakultet ne ostavlja prostora i vremena za neki posao "sa strane". Ipak, sa sestrom sada stanujem u Zagrebu tako da sad još "samo" financijski ovisim(o) o roditeljima.
Nakon završetka fakulteta bih htio samostalno živjeti iako ne znam kako bi to moglo ili zapravo trebalo izgledati, ali se želim ipak odvojiti od njih kako bih se konačno osamostalio.

S druge strane, dobar dio mojih poznanika su završili školovanje još prije 2-3 godine, ali nitko od njih nema namjeru odseliti se od svojih roditelja, untoč tome što imaju posao.

Opet, poznajem djevojku u Zagrebu koja je mojih godina, studira i radi već oko 3-4 godine i ne živi s roditeljima, iako su joj roditelji u Zagrebu. Živi više-manje od onoga što zaradi.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Život roditelja i mladih pod istim krovom   Život roditelja i mladih pod istim krovom Icon_minitimeuto stu 09, 2010 12:43 pm

Generalno mislim da je dobro, cak nuzno, odvojiti se od roditelja ali valja razlikovati odvajanje od bijega. Zapadna kultura zapravo bjezi.

Ja sam se odvojila s 18 kad sam otisla studirati u drugi grad. Mislim da je to najbolja stvar koju roditelj moze priustiti djetetu (ako moze i zeli, ofc).

Majmun
Armin od Irima

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Registration date : 23.01.2010

PostajNaslov: Re: Život roditelja i mladih pod istim krovom   Život roditelja i mladih pod istim krovom Icon_minitimeuto stu 09, 2010 12:54 pm

Čini mi se da je svakome tko je roditelj problem "pustiti" svoje dijete iz mjesta gdje je odrastalo. Svaki puta kad iz Petrinje idem za Zagreb, odlazim sam, bez pratnje roditelja. Iako sam udaljen samo 55 km, majka se redovito rasplače. Mislim da to samo pokazuje koliko smo povezani. Ipak, unatoč tome, htio bih živjeti samostalno, od onoga što zaradim bez da ovisim o nekom drugom.
[Vrh] Go down
Buby30
Žaba
Buby30

Female
Aquarius Dog
Broj postova : 294
Registration date : 14.10.2011

PostajNaslov: Re: Život roditelja i mladih pod istim krovom   Život roditelja i mladih pod istim krovom Icon_minitimeuto stu 08, 2011 3:15 pm

zanimljiva tema...
evo znam iz osobnog iskustva..
Udana sam i imam klinju malog..
I, zivimo sa njegovim roditeljima....
Jednom rijecju KATASTROFA

Da se zna, ja mucim, ne svadam se, pa opet mojoj svekrvi nije dobro..
Stanovi za kupit su min. 110000 EUR...
i rata otprilike za 25 godina je 5000 kuna (vise od jedne proosjecne place)....

[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Život roditelja i mladih pod istim krovom   Život roditelja i mladih pod istim krovom Icon_minitimeuto stu 08, 2011 3:18 pm

Buby30 je napisao/la:

Kako, toliko? misli
U Zagrebu, u širem centru skroz adaptirani stan se sada može dobiti za cc. 57000 eura nadalje.
Naravno, kvadratura je manja cc. do 40 kvadrata pa je pogodniji za jednu do dvije osobe.

Žaba
Buby30

Female
Aquarius Dog

PostajNaslov: Re: Život roditelja i mladih pod istim krovom   Život roditelja i mladih pod istim krovom Icon_minitimeuto stu 08, 2011 3:21 pm

Athena je napisao/la:
Buby30 je napisao/la:

Kako, toliko? misli
U Zagrebu, u širem centru skroz adaptirani stan se sada može dobiti za cc. 57000 eura nadalje.
Naravno, kvadratura je manja cc. do 40 kvadrata.

pogledaj malo okolicu Splita...cijene su ubitacno velike..
i za jedan stan od 55 kvadrata traze 90-100 tisuca eura....prestrastno
I jos ga je potrebno renovirati roll
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Život roditelja i mladih pod istim krovom   Život roditelja i mladih pod istim krovom Icon_minitimeuto stu 08, 2011 3:22 pm

Da, doslo je tako da za stan moras dignuti kredit na 30 godina i krpat kraj s krajem te, prakticki, raditi za otplatu kredita. A kad otplatis onda krepas.

Žaba
Buby30

Female
Aquarius Dog

PostajNaslov: Re: Život roditelja i mladih pod istim krovom   Život roditelja i mladih pod istim krovom Icon_minitimeuto stu 08, 2011 3:24 pm

Alpha je napisao/la:
Da, doslo je tako da za stan moras dignuti kredit na 30 godina i krpat kraj s krajem te, prakticki, raditi za otplatu kredita. A kad otplatis onda krepas.

A mozda ii prije, nedaj BOZE...

I di ces, sta ces......
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Život roditelja i mladih pod istim krovom   Život roditelja i mladih pod istim krovom Icon_minitimeuto stu 08, 2011 3:31 pm

Buby30 je napisao/la:

pogledaj malo okolicu Splita...cijene su ubitacno velike..
i za jedan stan od 55 kvadrata traze 90-100 tisuca eura....prestrastno
I jos ga je potrebno renovirati roll
Da, čini mi se da su dolje cijene još više nego u Zagrebu.
Tko ima love, dobro mu je da sada uloži u neku nekretninu, jer se stvarno mogu naći relativno povoljne nekretnine.
Naravno, za mlade ljude koji rade i koji ujedno ništa nisu nasljedili, teško da i jeftinije cijene (do 60 000 eura) neće biti problem.

To je žalosno, jer ljudima koji su u radnom odnosu, mjesečna plaća u prosjeku jedva ili niti ne pokriva ratu kredita.

Gledala sam nedavno neku emisiju o Europi i problemu u Hrvatskoj, koji se odnosi na mlade ljude bez mogućnosti da dignu kredit za stan.
U nekim državama postoje socijalni stanovi i neki stranac je savjetovao mladima u Hrvatskoj da ne kupuju nekretnine, već da traže stan za unajmljivanje, radi fleksibilnosti itd.
Lako je to reći ljudima koji u svojoj državi plaćaju cc. 600 eura/mjesečno za stan, a prosječna plaća im je cc. 3000 eura.
U Hrvatskoj se za unajmljivanje stanova plaća od 2500 kuna naviše, a zna se koliko je veća prosječna plaća od dotičnog iznosa.
Tako da mislim kako se ti primjeri ne mogu uspoređivati, a prosječnim mladima u Hrvatskoj preostaje živjeti sa roditeljima ili teškom mukom dignuti kredit za vlastiti stan.

Žaba
Buby30

Female
Aquarius Dog

PostajNaslov: Re: Život roditelja i mladih pod istim krovom   Život roditelja i mladih pod istim krovom Icon_minitimeuto stu 08, 2011 3:37 pm

Definitivno su skuplji u Splitu nego u Zagrebu (teta mi je tamo)

danas je upitno hoces li dobiti i tu placu za koju radis, a kamoli nesto drugo...

Definitivno se nemoze usporedjivati Europa sa nama..
Npr. meni prika je nonstop unajmljenim stanovima, zivi u NJemackoj..
Ja mu kazem, pa trebas imati nesto svoje, nekretnina ce uvik imati svoju vrijednost.
A on, drugacije je ovamo, drugacije u Njemackoj...

Ok, on nema obitelj, pa mu to ne smeta...ali kad dode, di ce...i dalje u podstanarstvo...30 ak kvadrata,...

Ali, slazem se, treba se muciti i napraviti nesto svoje.......malo, po malo....
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Život roditelja i mladih pod istim krovom   Život roditelja i mladih pod istim krovom Icon_minitime

[Vrh] Go down

Život roditelja i mladih pod istim krovom
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.