Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Prvorođeni su inteligentniji

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Prvorođeni su inteligentniji Empty
PostajNaslov: Prvorođeni su inteligentniji   Prvorođeni su inteligentniji Icon_minitimepet lis 29, 2010 11:49 am

Znači li redoslijed rođenja zaista razliku po pitanju pameti i osobnosti? misli
Naime, navedenim pitanjem su se bavila mnogo istraživanja, sa još više kontradiktornih rezultata.

U novijem istraživanju, inteligencija ide u prilog prvorođenih.
Dr. Tiffany L. Frank je s kolegama proučavala 90 braće i sestara koji se nalaze u srednjoj školi. Ispitanici su pokazali svoje ocjene, ali su trebali i ocijeniti svoju inteligenciju u odnosu na braće i sestre, radne navike i uspjeh u školi.
Pokazalo se da su prvorođena djeca obično pametnija, dok mlađa braća i sestre imaju bolji uspjeh u školi i prilagodljivija su.

Stručnjaci tvrde da prvorođeni bolje prolaze na testovima inteligencije, zato jer su svojevremeno bila jedina djeca u obitelji te uživali punu pažnju.
Mlađa djeca postižu bolje rezultate i ocjene u školi radi iskustva i pomoći starije braće i sestara, koji su već svladali gradivo. Tu se javlja i osjećaj za kompeticiju, jer mlađi pokušavaju dostignuti uspjeh starijih ili biti još uspješniji.
Pokazalo se da su mlađa braća i sestre otvoreniji, sentimentalniji, skloniji opraštanju i otvoreniji prema novih iskustvima, za razliku od starijih.
Prvorođeni su pak u većem postotku perfekcionisti.

LINK http://www.24sata.info/lifestyle/zdravlje/40621-Strucnjaci-tvrde-Prvorodjena-djeca-zaista-pametnija.html

Ova teza me podsjetila na podatak da su mlađa braća i sestre u kasnijem životu revolucionari, jer se revolt kod istih manifestirao još u ranijim danima kad su se osjećali pomalo inferiorno zbog činjenice da su drugorođeni. Dakle, sve što je trebalo naučiti, roditelji su usavršili sa prvim djetetom, dok su svoju mlađu djecu uzeli "zdravo za gotovo".
Zanimljiva mi je i činjenica da se ovdje spominje veća inteligencija prvorođenih, ali s druge strane slabiji uspjeh u školi, što bi opet vodilo do zaključka da inteligencija i uspjeh ne moraju ići "rukom pod ruku".

Pretpostavljam da i sami imate braću i sestre, djecu. Kakva su vaša iskustva, slažete li se sa navedenom tezom?
Mogu li se inteligencija i osobnost djece generalizirati velikim dijelom na temelju redoslijeda rođenja?
[Vrh] Go down
jade
Riba
jade


Female
Sagittarius Goat
Broj postova : 127
Age : 32
Registration date : 11.10.2010

Prvorođeni su inteligentniji Empty
PostajNaslov: Re: Prvorođeni su inteligentniji   Prvorođeni su inteligentniji Icon_minitimepet lis 29, 2010 1:03 pm

..mislim da to ne mora nista znaciti da li je dijete rodjeno prvo ili vec ima stariju bracu i sestre ali ipak to bitno utice na njegov intelektualni razvoj...samim tim vjerovatno je da su prvorodjena djeca bila na pocetku svog djetinjstva u centru paznje,sve se prilagodjavalo njima,razvijala su svoju osobnost u smjeru kojem su oni zeljeli iako pod uticajem roditelja...kasnije ako ta djeca dobiju brata,sestru oni se moraju prilagodjavati novoj situaciji..mnogi od njih se i razocaraju,pa tjeraju kontru,a neki slijede svoj put ne obaziruci se..mada je to sve drugacije od jednog do drugog,zavisi od same osobe..a sto se tice rezultata u skoli,to nije mjerilo intelegencije.,samo proizvod rada..danas svako dijete moze biti odlican ucenik,ali kada dodju ozbiljnija pitanja,gdje je potrebna brzina razmisljanja,spretnost i snalazljivost,tu se izdvajaju oni koji su intelektualno jaci..ja sam jedinica tako da ne znam kakva bi teorija bila za ove sto su i prvorodjeni a ujedno i zadnjorodjeni lol!
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Prvorođeni su inteligentniji Empty
PostajNaslov: Re: Prvorođeni su inteligentniji   Prvorođeni su inteligentniji Icon_minitimepet lis 29, 2010 1:26 pm

Primjer:

Nikola Tesla je rodjen kao cetvrto dijete u obitelji Milutina(pravoslavnog svestenika) i Georgine Tesle.
Prvo sin Dane pa zatim kcerke Angelina i Milka,zatim Nikola i na kraju najmladja kcerka Marica...

Zakljucak je vrlo jasan,inteligencija ne zavisi od redoslijeda radjanja... :)
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Prvorođeni su inteligentniji Empty
PostajNaslov: Re: Prvorođeni su inteligentniji   Prvorođeni su inteligentniji Icon_minitimepet lis 29, 2010 2:42 pm

U redu, međutim govorila sam o postocima. Prema novijim istraživanjima postoci što se tiče inteligencije idu u prilog prvorođenima. Slučajnost ili nešto treće? scratch
[Vrh] Go down
wanderer
Majmun
wanderer


Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Age : 36
Registration date : 24.05.2010

Prvorođeni su inteligentniji Empty
PostajNaslov: Re: Prvorođeni su inteligentniji   Prvorođeni su inteligentniji Icon_minitimepet lis 29, 2010 11:38 pm

Citat :
Slučajnost ili nešto treće? scratch
Možda zato što već u ranoj dobi imaju zadatak da se brinu za mlađeg brata ili sestru. Poslije vjerojatno pomažu i kod učenja i ostalih stvari koje roditelji ne stignu obaviti, a najstarije dijete to može. Time na neki način ranije preuzimaju odgovornost, a onda počinju i drukčije razmišljati. Mogu zamisliti nekog klinca koji želi izaći van i igrati se, a mama mu kaže da ne može jer mora paziti na mlađu sestru, dok ona (mama) ne obavi neki kućni posao. E sad, taj klinac će ubaciti mozak u najveću brzinu i smišljati način kako da se izvuče iz takve situacije i ode van. Znači starija djeca ranije počinju koristiti mozak za praktične, životne situacije.
[Vrh] Go down
jade
Riba
jade


Female
Sagittarius Goat
Broj postova : 127
Age : 32
Registration date : 11.10.2010

Prvorođeni su inteligentniji Empty
PostajNaslov: Re: Prvorođeni su inteligentniji   Prvorođeni su inteligentniji Icon_minitimesub lis 30, 2010 1:09 pm

wanderer u potpunosti se slazem sa tobom....i mislim da starija djeca ,bar prema procentima uspiju prije u zivotu,mislim na odredjeni put koji izaberu.. :)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Prvorođeni su inteligentniji Empty
PostajNaslov: Re: Prvorođeni su inteligentniji   Prvorođeni su inteligentniji Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Prvorođeni su inteligentniji
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Obitelj-
Forum(o)Bir: