Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Novogodišnja jelka

Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimepet stu 19, 2010 4:31 pm

Uskoro će Božić i Nova Godina, a to sa sobom nosi kićenje jelke Novogodišnja jelka 735278

Kićenje bora ili jelke zapravo vuče korjene iz starog poganskog običaja kada su ljudi u zimskom periodu mirovanja prirode, u kuću donosili živo zimzeleno drvo kako bi s njime doveli i dobrog duha jačeg od zime/smrti. Na grane su mu vješali darove :)

Danas se, u predblagdansko vrijeme, borovi prodaju na gotovo svakom uglu, a nakon što sve završi vidimo gomile mrtvih, bačenih stabala kako čekaju odvoz smeća no

Jako se protivim tom božićnom masakru i propagiram umjetna drvca :) Danas su ona jako lijepo izvedena i djeluju kao prava :) Umjetno drvce imam sigurno zadnjih 15 godina, međutim ljudi se dosta nećkaju oko nabavke takvog drvca. Kažu da im "nije to to". Obično u ovo vrijeme godine krenem propovijedati (čitaj: penjat se na glavu) onima koji se još nisu preobratili na umjetna drvca zubi

Sjećam se kada je svećenik u mojoj župi jedne godine (ima od toga 10-ak godina), umjesto da postavi dva velika posječena bora po jedan sa svake strane ispred oltara, donio malu srebrnu jelu posađenu u zemlju lovely Župljani (pogotovo stari(ji)) su se jako bunili protiv toga i inzistirali da se stave borovi kao prije ali svećenik nije odustao. I iduće je godine donio posađenu jelkicu...i tako sve dok je bio u mojoj župi lovely Čovjek je zakon i bilo mi je jako žao kad je otišao...

Eto, kako vi rješavate "problem" božićnog drvca? Da li imate umjetno ili vam "nije to to" pa si nabavljate pravo? Mislite li da je, generalno gledano, bolje imati umjetno ili pravo drvce i zašto?

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6337
Registration date : 26.05.2009

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimepet stu 19, 2010 5:08 pm

Moji su oduvijek imali pravu jelku. Znam da smo jedne godina na moj nagovor nabavili jednu posađenu u tegli. Onda smo je nakon što je prošlo vrijeme slavlja zasadili u vrtu. Nije izdržala niti godinu dana i osušila se. Poslije više nismo takve kupovali.
Otkako živim sam imam si za Božić granu bora koju obično okitim s nekoliko kuglica. Mislim da mi je tako zasad najbolje.
Nisam neki ljubitelj umjetnih borova, barem one koje sam vidio nisu ni izgledali ni mirisali ni blizu kao pravi, a niti su imali energiju pravog bora. Možda kad bi se našao neki slični pravom bilo bi dobro, ali nisam dosad naišao na takvu kvalitetnu imitaciju. Ipak je umjetno uvijek samo umjetno i zato ostajem pri svojoj grančici. :)

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimepet stu 19, 2010 5:13 pm

Da, zasadjene jelke rijetko kada uspiju ali pokusaj se isto racuna.

Sto se tice energije bora...da...energija drveta kojeg je netko ubio da bi netko drugi nasadio hrpu ukrasa na taj les je zbilja nesto sto zelim imati bilzu sebe kava

Miris bora je jako cest argument zagovornika ubijaca borova. Moj prijedlog je etericno ulje sa mirisom bora.

U biti nema pravog argumenta za ubijanje borova. Sve su to samo izgovori...slicni kakve imaju pusaci :P

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12345
Registration date : 09.09.2009

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimepet stu 19, 2010 5:13 pm

Načelno, privlačnije mi je da imam prirodni bor, jer miris pravog drvceta je nazamjenjiv. :)
S druge strane, uvijek ima problema sa biranjem bora, donošenjem u kuću, kasnije čišćenjem iglica...
Obično kupujemo svake godine veliki bor, ali smo ove odlučili pronaći neki umjetni bor, međutim nismo našli neki koji bi nam bio lijep. Ponuda baš i nije neka, a očekujem da će imitacija pravog bora biti dosta vjerna, tako da mislim da ćemo i ove godine potražiti pravi bor.
Možda silber ili neki sa lijepim iglicama.
Bilo bi dobro da posadimo neki bor u teglu i potom ga unesemo u kuću za blagdane, jer bi se tako spriječilo bacanje dodatnih mrtvih stabala, nakon što ispune svoju svrhu.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimepet stu 19, 2010 5:15 pm

Ja nemam tih problema. U biti mi je prestrasno hodati medju svim tim ubijenim borovima no

Moze se reci da kud prodjem tu trava (citaj: pravi, ubijeni borovi) vise ne raste zubi

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimepet stu 19, 2010 5:26 pm

Na taj način gledano, ljudi ne bi više ni drvene kuće gradili zato što, eto, pobili smo s time nekoliko drveća što nam uopće nije trebalo. A meni su upravo drvene kuće najbolje za živjeti i imaju mnoga izvanredna svojstva. Plastiku ne volim, kao ni metale.

Ne volim ni ja hodati među ubijenim borovima, i zato mi je draže ne imati ništa u svojem stanu nego imati pravi bor. S druge strane, najbolja mi je grančica koja me podsjeća na blagdane, a opet nisam ubio stablo.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimepet stu 19, 2010 5:31 pm

Hehe...tu sam te čekala ubojico zubi

Nije isto jel jedeš meso koje ti je neophodno ili da li nosiš kožne cipele napravljene od one iste krave koju si pojeo obzirom ne postoji jednako kvalitetna zamjena za obuću ili da li si od drveta napravio kuću od toga da li si ubio 500 činčila kako bi si napravio krzneni kaput i ne znam koliko borova da bi ih nakitio nečim da ti svjetli 10 dana u kući :P

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimepet stu 19, 2010 5:35 pm

zubi
Točno, ali za drvenu kuću postoji vrlo kvalitetnih alternativa. Svejedno je drvena kuća nezamijenjivo dobra. Dakako, ovo sa činčilama i više borova stoji, ali malo tko ima više borova za Božić.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimepet stu 19, 2010 5:40 pm

Aha, znaci bilo bi ok ubiti samo jednu cincilu cisto radi krzna, jel? :P

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimepet stu 19, 2010 5:49 pm

@Alpha, ja na to gledam drukčije.
Nije niti drveni namještaj neophodan. Može ga se zamijeniti sa plastičnim, pvc-om, mramornim... ali drvo je ipak najoptimalnije i najprirodnije. :P
Sve to promatram sa aspekta nekog racionalnog gledišta, koristi i štete.

Ljudi su nekad živjeli u skladu s prirodom, gradili drvene kuće i namještaj, nosili odjeću od kože i vune zimi, imali prirodne borove za Božić...
Prirodna ravnoteža nije bila narušena time, već se to dogodilo masovnom proizvodnjom i krčenjem šuma radi izgradnje.
Daleko veću štetu, masovnu sječu drveća i opustošenje stabala će prouzročiti krčenje šuma radi izgradnje ogromnih poduzeća i nekretnina, na mjestima gdje se ne bi trebalo graditi, od božićnog drvceta jednom na godinu.

Isto tako, trebali bi osvijestiti neke svoje loše navike, radi očuvanja ekologije i drveća.
Primjerice, mislim da bi bilo bolje i razmjerno korisnije da recikliramo stari papir (kako se ne bi moralo sjeći puno više drveća) i da ga ne bacamo u koš za smeće, nego da se nužno odreknemo božićnog drvca. Na taj način bi mogli sačuvati puno više drveća i ne bi se inzistiralo na nekim stvarima, samo "pro forme", već bi one bile opipljivo svrsihodnije. miga

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimepet stu 19, 2010 5:54 pm

Nekako mi nije isto za usporedbu drveni ormar kojeg imas 20-30-50 ili vise godina i drvo koje si ubio samo radi 10 dana.

Ne kazem sto ima vecu stetu. Ima i vecu stetu izgaranje goriva aviona i automobila, ispusni dimovi raznih tvornica i td. od stete koju napravi jedan pusac pa necemo reci "pusaci ce prestat pusit kad se ugasi sva industrija".

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimepet stu 19, 2010 6:08 pm

Da, ali stvar je u tome da ljudi pate na neke ekološke "fraze", a s druge strane svojim postupcima idu u debelo veću kontradikciju. Svi smo svjesni da je izgaranje goriva automobila štetno, ali svejedno, svaki član obitelji želi imati svoj auto i vozika se s njim 300 metara do posla, trgovine, kod susjede...
I tako svakodnevno, a da pritom ne misli na ekologiju i koliko je zapravo ugrožava.
On si daje oduška svaki dan, na način da svoj "luksuz" stavlja ispred očuvanja prirode.

Isto vrijedi za odlaganje otpada. Koliko ljudi redovito baca određeni "tip smeća" u odgovarajuće kontejnere? S druge strane, oko Božića se jave pitanje ekološke svijesti siječe drveća, iako mnogi, koji upozoravaju na navedene probleme svakodnevno i svjesno rade puno veće štete po pitanju same ekologije.
To mi djeluje kao neki "parcijalno-licemjerni" svjetonazor zubi, jer mislim da će osoba kojoj je stvarno stalo do prirode, to prakticirati 364 dana na godinu, a ne inzistirati na njemu samo jedan dan u godini i to činiti na svrsihodniji način.

Osim toga, borovi se često uzgajaju u rasadnicima i njihova je sječa nužna kad se previše međusobno "zgusnu".
Oni su produkt prirode i razgrađuju se u prirodi, bez štetnih posljedica, za razliku od umjetnih borova i inih umjetnih materijala, koje ćemo morati baciti kad im prođe rok trajanja.

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimesub stu 20, 2010 12:26 am

S druge strane, trajanje umjetnog bora je mnogo duže, financijski isplativije, propagiramo ne uništavanje i smanjujemo obujam siječe.
Stoga sve ima svoje pro et contra. Na nama je da odvažemo i odlučimo kako ćemo postići najmanju štetu odnosno najveću korist. :)

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimesub stu 20, 2010 12:41 am

Da, samo što su meni vrlo bitni razlozi koji motiviraju pojedince na konkretne postupke, u ovom slučaju odabir prirodnog ili umjetnog bora.
Kladim se da se 90% ljudi koji imaju umjetni bor za njegovu kupnju nisu odlučili radi ekološke osviještenosti, već isključivo iz financijskih razloga i želje da imaju što manje čišćenja/usisavanja svake godine.
Tako da mi je inzistiranje na nekim stvarima (umjetnom boru), bez jednog cjelovito-ekološkog pristupa za koje su mnogi ljudi prelijeni, previše isforsirano. :)

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimesub stu 20, 2010 12:49 am

Možda. Međutim, neki ne znaju kako bi inače ekološki doprinjeli pa onda barem odabiru da imaju umjetni bor.
Ne znam, treba u ovom slučaju razumijeti obje strane. :)

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimesub stu 20, 2010 1:01 am

Evo da prokomentiram... Ne mogu govoriti u ime cijelog svijeta i kako drugi dozivljavaju i prakticiraju ekologiju ali mogu govoriti u svoje ime i iz nekog svog kuta gledanja. Mislim da su automobili danas nesto prilicno nuzno. Jednostavno ljudi putuju do svojeg posla ili vec kud treba tim prijevoznim sredstvom koje se danas nudi kao odgovor. Osobno jedva cekam kada ce se poceti koristiti alternativni nacini dobijanja energije za automobile.

Dalje, sto se tice reciklaze. Mislim da dosta ljudi danas reciklira ili se barem trudi. Isto tako ne smatram licemjernim ako netko daje koliko moze od sebe ali da i dalje zivi u gradu tj. da nije, u ime ekologije, odselio na selo i sad dobija struju putem vjetrenjace u dvoristu. Jbg, frizider se mora imati kao i jos dosta stvari koje su stetne za ozon ali zato se valja trudi gdje se moze.

Meni je puno bolje da se ljudi trude pa makar i najmanje ali da se trude. Pa makar su razlozi i onih pola kune za povrat plasticne ambalaze ali da ju vrate, a ne da ju bace. To mi je bolje od razmisljanja "ako ne mogu biti apsolutno prakticirat ekoloski zivot onda necu uopce pa eto barem nisam licemjeran" :P

A sto se tice borova...da, oni se uzgajaju upravo za svrhu rezanja i sad je sve stvar kako netko dozivljava biljke. Neki ljudi (pa tako i ja) smatraju da biljke imaju svijest i osjecaje (preporucam knjigu Tajni zivot biljaka). Kao takve one znaju kada im prijeti opasnost. Znaju kada ce biti odrezane. I onda si zamislim tu plantazu borova kada krene rezanje. Mislim da je to njima totalni horor. Zato sam rekla MoW-u da zasto bi netko zelio tu energiju u kuci?
Nije mi isto kada netko tko zivi u nekom selu, kraj neke sume ode pa iz sume odreze jedan bor i to je to. Taj covjek ionako zivi u skladu s prirodom. Taj bor je zivio svoj zivot takodje. Svi znamo kako izgleda kada se uzgajaju pilici za klanje. To nisu uvjeti. I to je horor kad zivotinje idu u klaonicu. Posve je drugacije kada je koka zvijela vani, u dvoristu i onda bila ubijena za hranu. Isto je s borovima ili bilo kojim takvim vidom uzgoja necega.

A sto se tice cijena...moguce da je i cijena razlog radi kojeg neki ljudi kupuju umjetne borove...naime, to se otplati u dvije sezone...ali ne znam koliko je bas to razlog...no, kao i za plasticne boce, to nije niti bitno.

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimesub stu 20, 2010 1:07 am

Da, mi ovdje nismo dosad niti raspredali o duhu biljke niti o tome kako loši uvjeti uzgoja utječu na prirodu.
U skladu s principom ravnoteže u prirodi tvoj primjer sa selom je baš onakav kako bi trebalo biti. Ja dakle u principu pozdravljam svaku akciju koja bi doprinjela zaštiti okoliša, pa tako i kupnju umjetnog bora.
Mislim da bi se ljudi u gradovima trebali zadovoljiti borovom grančicom ili umjetnim borom, dok bi ljudi na selu trebali na lokalnom sajmu kupiti borove koje su šumari lokalno odabrali i posjekli da bi raskrčili šumu i napravili malo reda.
Razvoj borova samo radi siječe mi nije nimalo ekološki niti prihvatljiv.

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimesub stu 20, 2010 1:08 am

@Alpha good

Napomenuo bih jednu stvar za aute. Svako jutro gledam i živciram se sve više i više. U svakom autu vozi se jedna osoba. Jedna osoba! Ne u svakom trećem, četvrtom, nego u svakom! Siguran sam da se ljudi mogu bolje organizirati.
Meni je žalosno kako se ujutro tiskamo u tramvajima i busevima dok tako svakodnevno ljudi idu na posao. Pa zar se susjedi ne mogu organizirati da voze školarce ili da jedan dan vozi jedan, drugi dan drugi ako imajui posao blizu?
Još lošije se osjećam kada je zastoj tramvaja u prometu. Toliko polupraznih auta ide u grad, a ja kasnim u školu(OK, to je pozitivna stvar :P ) i ljudi na posao. Nitko od vozača ne bi stao i nekoga pokupio, ponudio prijevoz. Samo bleje u kolonu ljudi koji su pušteni van iz tramvaja. Ljudi više niti ne stopiraju. Ne očekuju da će netko stati. Da, znam da ljudi nemaju povjerenja prema drugima, niti dobre volje. To je jednostavno tužno da ne može biti tužnije tuzni

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimesub stu 20, 2010 1:17 am

Razumijem ono što je Alpha napisala, ali hoću reći da ovako ili onako koristimo drvo, za koje se moralo posjeći ne samo jedno stablo, već puno više. Gradimo drvene kuće, imamo drveno pokućstvo, grijemo se na drva, naposljetku možemo kupiti ekološki papir pa to ne činimo. miga
U vezi teorije o dušama biljaka, nisam čitala knjigu pa ne mogu to komentirati, međutim ako uzmemo da je sječa biljaka (drveća) u svakom slučaju čin koji će ih "povrijediti" i zalažemo se striktno protiv toga, onda bi došlo do opće prirodne pomutnje, budući se drveće ponekad mora sječom držati u ravnoteži.

Što se tiče automobila, zapazila sam baš ono što i Legi. Ljudima je auto nužno prijevozno sredstvo, ali radi se o tome da ljudi pale motor kad trebaju otići par metara dalje u trgovinu. Dakle, također se ne radi o tome da je korištenja automobila na taj način "nužda", ali ipak se svakodnevno prakticira.
Ipak, da se vratimo na temu.:)

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimesub stu 20, 2010 1:22 am

Mislim da svatko može reći samo u svoje ime. Ima licemjernih ljudi koji se voze autom za 300 m, a onda imaju umjetni bor, a ima i onih koji se niti ne voze tramvajem ako mogu ići pješice. Ima nas svakakvih. :)

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimesub stu 20, 2010 1:26 am

Vec sam kazala. Ne moze se usporediti drvena kuca koja traje po 50 godina i vise kao i drveni namjstaj sa drvcem koje sluzi nekom za ukras 10 dana. Sto se tice drugih stvari (tipa papir) tu svatko za se travu pase. Kao sto rekoh, govorim u svoje ime, a cijenim svaciji pa i najmanji trud. Jednostavno meni princip "ako ne mogu biti 100% u skladu s prirodom onda se necu trudit niti malo" ne prolazi. To su opravdanja. Nista vise.

Da, i ja sam zamjetila to sto Legi kaze. To bi bilo jako dobro da se popravi. Iako se ja prije svega nadam alternativnim rjesenjima.

I jos da ponovno naglasim: Govorim iz svog kuta. Ja kao ja propagiram umjetne borove i ne mogu govoriti u ime svih drugih i povlaciti kako se svi ti drugi ponasaju i onda to navoditi kao opravdanja za svoje postupke.

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimesub stu 20, 2010 1:50 am

Tu se sada već pojavljuju moralne dvojbe. :P Kako bilo, stvar je individualnog gledišta.
Ja ne mislim da se radi o luksuzu ako kupim pravo drvce za Božić, jednom godišnje, budući da je isto tradicijski, kulturološki ukorijenjeno.
To bi za mene bilo ravno "luksuzu" kupnje drvenih predmeta iz dalekih ili bliskih zemalja za poklon, u obliku skulptura, drvenih okvira i ostalih stvari koje većinom svi imamo.
Za sve te sitnice koje nisu neophodne, žrtvovalo se neko drvo.

Malo sam se informirala. Glasnogovornik National Wild Foundationa je primjerice preporučio kupnju prirodnog bora, radije nego umjetnog.
Upozorio je da jednom odbačena plastična drvca provedu godine na odlagalištu, za razliku od razgradivih, "pravih".
Prirodna drva bi pak morala biti iz lokalnog i uzgoja za tu prigodu. Ako ste baš zapeli za umjetno drvce, preporučeno je da bude od recikliranog materijala ili aluminijsko.

LINK http://arhiva.net.hr/alternativa/page/2007/12/14/0814006.html

Naravno, niti njegov savjet se ne mora tretirati poput pravila kojeg bi se svi trebali pridržavati. miga

Uglavnom, kao što je već rečeno, cijela priča se ne može svesti na favoriziranje jednog, nauštrb drugih, jer i jedni i drugi imaju posljedice koje su ekološki vrlo dvojbene.
Tu bi mogla povući poveznicu sa pušenjem. :P Ako je državi doista stalo da se pušenje reducira, trebala bi prestati financirati TDR.
Ako sam ja pak trgovac-pušač, onda svoj većinski doprinos smanjenju pušenja neću dati time da prestanem pušiti i drugima solim pamet kako je ono štetno, već na način da povučem sve cigarete iz prodaje u svom dućanu. zubi

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimesub stu 20, 2010 2:18 am

Citat :
Eto, kako vi rješavate "problem" božićnog drvca? Da li imate umjetno ili vam "nije to to" pa si nabavljate pravo? Mislite li da je, generalno gledano, bolje imati umjetno ili pravo drvce i zašto?

Imamo umjetan bor. Prednost je ta što je s njim jednostavnije, nema muke oko namještanja i slaganja, nema tonu iglica koje treba čistiti nakon svega, a isto tako je u globalu jeftiniji + izgleda sasvim ok. I meni se sviđa tako, ne zato što sam ludo ekološki osvješten, nego zato jer mi se neda imati posla oko pravog bora koje sam naveo. E da, treba ići u šoping i naći si prikladan bor, pa ga nekako dopremiti doma, dok se s umjetnim to ne treba, imaš ga rastavljenog u kutiji na tavanu i samo čeka Božić da izađe van + imaš više vremena za druge stvari zubi
[Vrh] Go down
maiko
Višestanični organizam
maiko

Female
Pisces Goat
Broj postova : 62
Registration date : 23.11.2010

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimened stu 28, 2010 12:49 am

Moji nisu vjernici (kao ni ja ni suprug mi) ali smo uvijek imali bor u kući za novu godinu. I to umjetni! Prvi bor je izgledao strava i užas, ali danas ima vrlo lijepih koji mogu zadovoljiti i najzahtjevnije. Ne želim kćer lišiti gušta uređivanja bora, svog šarenila ukrasa, balunčića, ali isto tako mi je previše tužno i razljuti me kada nakon nove godine po ulici viđam HRPE iskorištenih i odbačenih MRTVIH borića! Radi par tjedana užitka uništavati nešto tako lijepo kao što su jelke!? Znam da su to uzgojena stabla baš za tu svrhu, ali svejedno mi se siječanjske vedute nimalo ne sviđaju! nono
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Registration date : 22.09.2007

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitimened stu 28, 2010 7:20 pm

imam umjetni bor. dugo sam kupovala prave jelke jer nije bilo baš onakve umjetne kakvu sam želila. i jednom naiđem na borić u robnoj kući i zaljubim se istog trena u njega, i onda sam ga zagrlila da mi ga slučajno netko nebi pokupio ispred nosa. ja bi se živa pojela da sam kupila neko jadno umjetno drvce i da ga moram gledati tako jadnog iz godine u godinu.
inače mi je grozno viditi groblja jelki koja se pojave nakon nove godine. strašno. ja bi svoje bar naložila nakon upotrebe pa bi se tješila da je bilo još neke koristi od njega.
[Vrh] Go down
Sponsored content

Novogodišnja jelka Empty
PostajNaslov: Re: Novogodišnja jelka   Novogodišnja jelka Icon_minitime

[Vrh] Go down

Novogodišnja jelka
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next