Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Share

O EGU-bez egoista molim:))))))

Go down 
Go to page : 1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
primitive101
Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1763
Registration date : 20.10.2010

O EGU-bez egoista molim:)))))) Empty
PostajNaslov: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimeuto stu 23, 2010 11:36 pm

Ego ili ti na latinski ja.Ali koje ja?

Kao prvo budisti,hindusi i slicni a ima ih par milijardi(znaci ne mogu svi bit ludi hehe) smatraju,tvrde i cvrsto vjeruju da je Ego iluzija,maska koja sprecava nasu dusu/sopstvo/svjesnost da dozivi bozanski pogled na sebe i svjet uokolo,da otkijemo Boga u nama.A opet svi se slazu da ego postoji kod svakoga covjeka,da on radi svoj posao,da on stvara nas identitet,nas subjektivni pogled na univerzum.Pa kako onda nesto za sta se svi slazu da postoji moze da bude iluzija?

Moje skromno misljenje....Malo cu oduzit,ali cu zavrsit s mojim misljenjem,pa preupstam vama.:))))))

Mislim da dosta ljudi brka ego kao iluziju na koju aludiraju ovi istocnjaci i FIZICKO-FIZIOLOSKU manifestaciju tog ega u nama .Postoji univerzum oko nas i u nama,ustvari nase tjelo je dio tog univerzuma,tako da realno nase tjelo nema posebniji status od obicnog kamena.I mrtve i zive tvorevine se sastoje od atoma(ili anti-atoma) i uvjek,svaku sekundu svog postojanja se STROGO podvrgavaju zakonima fizike.Nemozete vi sa svojim tjelom ili mozgom uraditi nesto protiv zakona fizike(amo sad ostavit cuda tipa hodanja po vodi i slicno).Na vas utice gravitacija,zracenja,vi ste ustvari ako ne sa nakim drugim djelom univerzuma onda barem sa vazduhom iz atmosfere uvjek JEDNO.Bez vazduha(o2) vase tjelo umire.Dok ovo citate vi disete kiseonik za koji smatrate da to niste vi,a ustvari to je najvazniji dio u vasem tjelu.Dakle price ja sam ja,ja sam odje nesto posebno u svemiru su glupe,netacne i smjesne.

Zatim vase tjelo,misli,mozak i sve sto percipirate je nista drugo nego oscilacija neutrona,protona i elektrona koji sami po sebi nemaju nit boju,nit miris,ukus itd...Postoji svjet van nas,ali da li je on onakav kakvim ga mi percipiramo? Ja mislim da ne.Pokazalo se da svi atomi u svemiru cine samo 5 posto sastojaka,25 posto ide na tamnu materiju a 70 posto na tamnu energiju.Znaci maknite sve ono sto vidite,zvjezde,planete itd nista niste promjenili u svemiru.

A sad tih 5 posto atoma emituje elektromagnetne oscilacije talasne duzine od oko 0.01 nanometar(gama zraci) pa do recimo 10 km(dugi radio talasi).Mi vidimo talasne duzine od 400nanometara do oko 700 nm,a to je ukupno 300 nm ili 300 puta 10-6(deset na minus 6) metara.Deset km jednako 1*10na4 metara,odnosno 10 na 4 puta 10 na 6 nanometara,a to je jednako 10 na 10 nm.Znaci od ukupne duzine postojeceg spektra od 10000000000 nm mi percipiramo 300nm.Odnosno mi vidimo 0.00000003 posto desavanja iz svjeta atoma.A 0.00000003posto od 5 posto postojeceg svemira je,ma nije ni bitno, nenormalno mali procenat.Sto se zvuka tice slicno vazi.cujemo od 20Hz do 20000Hz,a van toga ima mnostvo frekvencija....Itd itd.

Sve sto postoji u nasem mozgu kao memorija je ustvari poteklo iz spolnjeg svemira.Sve.Ne postoji slika,zvuk,osjecaj toplo/hladni,miris,ukus koji vi mozete izmisliti.Sve ste to vi preuzeli iz svemira oko i unutar vas.Ali to je smjesnih 0.00000003 posto.Znaci svje rjeci,pojmovi,govor,slike,zvukovi itd u vasoj glavi je ustvari sami zanemarljivi dio stvarnosti.I to je to,vi to imate na raspolaganju.Vi to koristite da prezivite.Ja mislim da mi zivimo na nacin da kada recimo gledam kucu ja ne gledam kucu iz stvarnosti vec gledam projekciju te kuce u mozgu,koja je prethodno bila obradjena nasim culima(prvo) pa centrima za vid/sluh itd u mozgu.Mi smo svjesni tog materijala,iskrivljenog a ne prave realnosti.Kada gledam ovaj monitor ja ustvari gledam njegovu hologramsku projekciju koju je napravio moj mozak.

I htjeli mi to ne htjeli,imamo pristup zanemarljivom djelu realnosti.Fizicke.Ustvari mislim da sve one price oko duhova/paranormalnog se ticu samo ong djela fizicke realnosti koju nemozemo opipati nasim blago receno retardiranim culima.Dakle nema tu nista paranormalno ili ne fizicko.Jednostavno nekome slucajno malo bolje proradi neko culo i on postane svjestan nekog aspekta fizicke realnosti i misli da je on imo kontakt sa nekom novom dimenzijom,a mislim da nije tako.Samo je prosirio vidike sa svojim culima i postao SVJESTAN novog aspekta zivota.

Dakle,bez cula mi ne bi imali nikakve informacije iz univerzuma(i nase tjelo spada u univerzum).Medjutim i te jade sto cula uspiju da percipiraju ne dolaze do nase svjesti objektivne,ne,vec idu na obradu u razne djelove mozga,a prije svega one napredne djelove kore velikog mozga gdje se odvija razmisljanje,analiza,spajanje slika/zvukova sa jezickim pojmovima,stvaranje boja,3d,odnosa svjetla sjenki,zvuka,suma itd...Ovo je mislim manje vise dokazano sve na milion primjera u vezi rada odredjenih centara u kori velikog mozga.I nakon te obrade i analize sto spada u domen radne memorije ta PRESLIKA ili PROJEKCIJA realnosti se memorise u DUGOTRAJNOJ memoriji i odatle je mi koristimo.Dakle bilo kako bilo,definitivno je da se nasa slika univerzuma razlikuje i to daleko od one objektivne,van nasih cula.

Ja takodje mislim da u svim zivim bicima postoji dusa ili svjesnost,pa tako i kod ljudi.Sad,mi imamo daleko najrazvijeniji mozak i cula,pa je i logicno da baratamo sa vise informacija i mogucnostima.I sad neka je svemir i sve u njemu nekakva bozja inteligencija nebitno.Ta dusa ili svjesnost je nista drugo nego bozanski potencijal koji imaju ziva bica.Ona su nekako opravdano ili ne ,zasluzila da budu svjesne svemira kao bozje kreacije.Zato je ta rjec bozji potencijal toliko adeKVANTNA.Ziva bica imaju potencijal u sebi da budu svjesni SVEGA,cjele bozje kreacije.Medjutim to ne znaci da ce svako bice postati svjesno svakog aspekta te kreacije.Ne,taj potencijal je ogranicen culima,jer oni su prva prepreka izmedju te bozje svjesnosti u zivim bicima i bozje kreacije ili svemira.Tako da mi mozemo biti svjesni samo onoga za sta je nase tjelo u mogucnosti da percipira.Po meni postoje ziva bica koja recimo percipiraju x zrake,radio talase,magnetizam i daleko veci spektar zvuka.Ustvari ta bica vec postoje,psi(zvuk) ili sismisi(magnetizam zemlje) npr.Oni imaju istu dusu ili potencijal ko i mi.

E sad,ja sam se rodio u nekakvom tjelu koji je 100posto odredjen sa genetikom koja je opet skup atoma i nista vise.Dakle moje tjelo je samo dio univerzuma,i ja kad npr gledam u moju ruku ne gledam u moju ruku onakvu kakva je u realnosti,vec gledam projekciju moje ruke iz radne ili dugotrajne memorije.I ja sam svjestan nje.Sta cu ja da radim sa slikom ruke ili sa zvukom koji ona prozvodi je opet uslovljeno fizickim strukturama u mozgu.Pa imate dio bez kojeg bi govor odmah presta,bez kojeg mi apstraktno razmisljanje stalo,bez kojeg bi razlikovanje 3d,svjetla/sjenke,boja oblika stalo.Imate centre u kori velikog mozga bez kojih ne bi mogli da povezujete ili smisljate pojmove,da spajate oblike itd.U sustini sve ono sto vi mozete da radite sav potencijal je uslovljen razvijenoscu vaseg nervnog sistema.

Tako neka bica lete,neka zive pod vodom,neka na niskim ili visokim temperaturama itd.Svaka dozivljava neki spektar realnosti.Po meni covjek je samo jos jedna budala koja je stvorena u univerzumu i nista specijalno .On radi to sto moze da radi.Ne moze da radi nesto sto ne moze,sam po sebi bez tehnike.Tako da imamo tjelo kao dio fizickog univerzuma i dusu ili svjesnost ili bozanski potencijal koji je tu ubacen i ajde da kazemo da pripada nefizickoj realnosti,mada smatram da nije tako,da je i dusa fizicka samo iz nekog spektra koji je ne dohvatljiv culima.

E sad dolazimo do razuma.Po meni mi smo svjest u sustini a nase tjelo i mozak koji su fizicki nam omogucuju da budemo svjesni odredjenog djela spektra realnosti.Razum je sposobnost misljenja,a to je sve omoguceno sa neuronskim celijama koje su od atoma.Razum nas bombarduje mislima i to mu je posao.Nista drugo.On vas tjera dok ste recimo svjesni pogleda sa terase da pocnete da mislite o moru,pticama,zasto je ovaj covjek obukao ovo,zasto ovaj ovo radi,uh oblacno je pasce kisa,gledaj kako ide brod,gledaj dugu itd...A to je sve karakteristika covjeka jer on ima raazvijen veliki mozak a pogotov prednji mozak i taj dio mozga stvara pojmove,rjeci,opise,racuna,pise,crta,slika,uci,opisuje itd itd....I to je dokazano u milion eksperimenata na jednostavan nacin,proucavajuci posljedice odstranjenja tih djelova.To je razum,um, ili sposobnost misljenja i razmisljanja.To je kora velikog mozga koja i cini okom 80 posto mase naseg mozga za razliku od dr zivotinja.Ona vrsi mentalne vizuelizacije,auditacije,senzacije itd...Ona spaja sve konce i koristi logiku.Ona je zasluzna sto je sve tako sredjeno u nasoj logici,barem kod vecine

lol! Dakle u realnosti ne postoji pojam pas,macka,cojek,zena,drvo,planina,nos,noz itd to je IZMISLILA KORA VELIKOG MOZGA.To nije izmislila nasa svjesnost ona za to nema mogucnost,iako utice na proces stvaranja.Dakle tako mozak radi,on izmislja stvari i dava im veze i pojmove,a u prirodi postoje samo atomi i nista vise.Kad vi kazete ovo je kuca,vi automatski izmisljate da ne kazem lazete.Vi ste na jako naivan nacin pod jednu rjec svrstali jedno od mogucih stanja TRILION atoma.I tako su svi pojmovi i rjeci/opisi nastali.Covjek izmislja stvari koje samo on zna cemu sluze i koje kao takve nemaju ama bas NIKAKAV uticaj na desavanja u svemiru.Nazvali mi psa psom,zecom ili bombom on kad padne sa 20og sprata ce se razmrskati po svim zakonima fizike.jer pas ne postoji kao takva ljudska izmisljotina.on je samo skup atoma u jednom od beskrajnih mogucih stanja.A sve u prirodi se mjenja.Dakle sve sto vi mislite,razmisljate ili koristite bilo koju od funkcija kore velikog mozga je apstrakcija a ne prava realnosti.

Ali opet preslika realnosti i ne mislim da je tu ista lose ili negativno sto covjek izmislja,jer u sustini i sama misao je elektromagnetni impuls u atomima neuronske celije,skladisti se,mjenja i putuje do svjesti i nazad,te je u skladu sa svemirom i zakonima fizike.Dakle i misao je realnost,ali koju stvara mozak na osnovu jedne realnosti i to je dobro i to je ono sto volim kod nas ljudi.To ns odvaja od zivotinja,samo ta kora velikog mozga,nista vise.Ne bi postojale piramide,internet,jezik,knjige,zgrade,nauka,religije,ideologije,zakoni,umjetnine,auta,avioni,rakete,oruzje, itd da ih covjek nije prvo zamislio,razmilio i IZMISLIO.Covjek je preradio stvarnost,manipulisao je sa njom sebi u korist ili stetu. kava

Zapamtite da je i ta misao kao i svaka projekcija stvarnosti u nasem mozgu jedino ono sto je dostupno nasoj svjesti ili dusi.Nasa dusa je svjesna tih misli razuma i niceg vise.Mi osjecamo to sto osjecamo,vidimo i cujemo kao i mislimo jer imamo mozak koji projektuje stvarnost i dava ga obradjenog nasoj svjesti.I vec u startu nas vara,mislim nasu dusu ili svjesnost.Vara nas,jer izmislja,mi nismo svjesni realnosti vec smo svjesni izmisljotine mozga.I to mi je logicno.

Eto dosad sam dao moje misljenje o razumu,tjelu i dusi,koji su po meni svi djelovi jednog objektivnog univerzuma.

Sad o egu i emocijama.Smatram da ono sto vecina ljudi misli pod ovim pojmovima se ustvari odnosi na njihove fizicke manifestacije.

Amo malo procesljat emocije na brzinu.Strah-grcite se,u soku,ste,pojacava se puls,srce brze kuca,luce se odredjeni hormoni radi principa bori se ili bjezi,mjenja se izraz lica itd.To su sve fizicke manifestacije emocije koju mi zovemo strah.Sreca-oputsen rad srca,puls,hormoni srece se luce(melatonin,saratonin ako sam u pravu),misici su opusteni itd.To su fizicke znaci atomske manifestacije emocije koju mi zovemo sreca.Ljubav-opet pojacan rad srca,veci puls,ali opusteniji misici,bez grca,opustajuci hormoni,osjecaj ugode,drugi izraz lica itd....I za sve one druge fizicke manifestacije emocija ciji je naziv kao pojam samo izmisljotina kore velikog mozga ide slican opis.

E sad takodje je u milion ekperimenata dokazano bez pogovora koji su to djelovi mozga koji regulisu ne emocije,vec njihove fizicke manifestacije.Pa tu imate pricu o jedrima amigdale,hipotalamusu,talamusu,retikularnoj formaciji i limbickom korteksu.Ove djelove mozga ima i svaka zivotinja malo razvijenija.Tu nema razlike.Mada vjerovatno da covjek ispoljava malo raznovrsnije ove fizicke manifestacije emocija nego npr pas.Ali princip je isti.Ovi djelovi mozga plus mali mozak,mozdano stablo i produzena mozdina regulisu vegetativni dio nervnog sistema,bez kojeg biste momentalno umrli.Dakle rad srca,bubrega,pluca,krvi itd.Ovi djelovi a posebno AMIGDALA takodje regulisu potrebe sppavanja,seksa,hrane,pica te pitomog ili agresivnog ponasanja.To vazi za sve zivotinje koje ne misle,nego rade po instinktu,tj vuk vas odma napada ne pita on sebe :U,dobro je nema ovaj covjek pistolj!....

jer zivotinje nemaju koru velikog mozga,koja je genetski najmladji dio mozga,razvijen tek posljednih 50000 godina kod primata....Dakle covjek ima mogucnost uz pomoc misli da koriguje ogroman sklop impulsa koji non stop uticu na njegovo ponasanje,na hranu,seksa,agresiju,strah,san itd...Covjek ima slobodnu volju samo zato jer ima koru velikog mozga,jer ima razum ili misli.Ne zato jer ima instinkt ili fizicke manifestacije emocija.Ne.

E sad,vi recimo gledate tucu na ulici i vidite kako ubijaju nekog momka.To je projekcija stvarnosti.Ukljuce se misli i ukljuce se neke fizicke manifestacije emocija.Npr misao Jbt,sta je ovo ,ocu li bjezat ili da mu pomognem(mozete to zvati super ego ali i to je sklop misli),koliko ih ima,dje mje milicija itd.Onda se ukljuci neka od manifestacija emocija,ali naravno u zavisnosti od toga kako su se vase misli do tad izgradile.Ako ste po zanimanju karatista ili tajni agent ili chak noris ve cete krenuti da se bijete ,necete osjecati strah vec smirenost,zelju za pravdom itd...Ali ako ste obican covjek,vjerovatno cete se sokirati,porast ce vam puls,rad srce i pobjeci cete glavom bez obzira.To je klasica kombinacija milsli plus spojeno sa njima fizicka manifestacija emocija.

I bitno je za reci da uvjek idu spojene.Dakle uz tu sliku tih huligana vama ce se takodje u isto vrjeme vezati nekakva fizicka manifestacija emocija,npr strah ili smirenost i herojstvo.I nakon npr 10 godina kada uz pomoc kore velikog mozga izvrsite vizualizaciju slika iz tog dogadjaja UZ SVAKU od slika ili zvukova ce se javiti potpuno iste manifestacije emocija.Ako ste se tad prepali i kad budete zamisljali tu scenu opet cete osjetiti pritisak u grudima itd.Ako ste se ponasali ko supermen i pri ponovnom sjecanju cete biti skroz opusteni i mirni...To su dvije stvari koje se nadopunjuju, misli i fizicke manifestacije emocija.I naravno svjesnost,koja je uvjek tu,da svjedoci ovoj igri misli i emocija.Svjesnost je toga svega svjesna i nista vise,kontrolise to koliko moze,ali direktno ne stvara ni misli ni emocije.

study

I tada vi kad vas neko pita sta ste vi radili te noci i kako ste reagovali u tuci,pod ovo vi se misli na fizicku manifestaciju EGA ili osobe ili identiteta.I vi kazete:Uh,sta sam vidio,show,kakva tuca,ali prepo sam se pakao,cjeli sam pretrnuo,ne do bog da su me uvatili,kakav strah,dobro da sam pobjegao itd.Vi pricate svoje iskustvo i mislite da ste to vi,da ste vi to vidili,zapazili,osjetili i da je to sad postao dio vase licnosti,vase memorije i iskustva,i mislite da vas je taj dogadjaj promjenio itd... kava

A ustvari promjenila se memorija velikog mozga kao i fizicke manifestacije emocija koje su se spojile sa odredjenim slikama iz dogadjaja.Vasa svjest je ostala ista,vas ego i emocije kao iluzija takodje,a promjenilo se vase razmisljanje,memorija te emotivni naboj....

Prije nego objasnim ovaj pravi ego ili emotivnu vezanost koji su ustvari sinonimi i predstavljaju iluziju,jos samo par recenica.Dakle kad zamislite sliku tog momka kojeg biju u vama ce se pojaviti osjecaj nepravde.ljutnje,ili straha manifestovan raznim radom srca,pulsem ili hormonima ili ponasanjem.To dvoje kad spojite ,dakle misli(slike,zvukove,apstraktni pojmovi i misli,i druga cula) i emotivne naboje koje ih prate,vi dobijete ono sto se zove LICNOST ili IDENTITET i to je ono sto vas prati kroz zivot i to je ono sto se mjenja non stop jer dozivljavate sve vise novih dogadjaja i uz njih nove emotivne naboje ili fizicke manifestacije emocija.To je po meni licnost i to je ono po cemu se ljudi razlikuju.To je fizicka manifestacija ega.Dakle u istom dogadjaju vi cete vidjeti jedno a ja drugo jer nam se razlikuje vid,sluh itd.Takodje ce nam i misli biti drugacije.Ali i emotivni naboji,ja cu se recimo truditi da pomognem momku kao supermen(ovo sad serem :P )i za mene ce ovaj dogadjaj biti opusten a vi cete se prepasti i dozivjeti traumu koja ce ostaviti trajne posljedice.Na koga? Pa na vasu licnost,jer to je licnost,spoj misli i emotivnog naboja.

Dakle uz sve ono sto vi dozivite iz vanjskog svjeta od rodjenja do smrti se vezu i spoje odredjene emocije.To se memorise u mozgu i vi se toga prisjecate kao projekcije iskrivljene stvarnosti.

Sta je tu ono sto hindusi zovu maya ili iluzija?Sta je tu ono nesto sto nas tjera da se nasa SVJEST ili DUSA osjeca kao odvojena od svemira,a prikovana jedino za tjelo,misli i emocije.Sta je to sto tjera tu dusu da se toliko poveze sa fizickim tjelom i da se misli i osjeca ko da je ona to tjelo a nije?Sta je to sto vas tjera kad se pogledate u ogledalo i kazete da,to sam ja,a ustvari vidite samo projekciju vizuelne realnosti?A vasu dusu ili vas bozanski potencijal ne mozete vidjeti ocima.Sta vas tjera da se za svaku misao ili dogadjaj iz realnosti emotivno vezete bilo strahom,mrznjoim,ljubavlju itd koje ne postoje van vas nego ih nesto proizvodi u vama?

Po meni to je taj ego ili ta emotivna vezanost,koja je neprimjetna,neizmjerljiva slicno kao i sama dusa...Ona tjera nasu dusu da se osjeca kao da je odvojena od univerzuma,onda tjera nasu dusu da se strasi za svoj zivot,sto je besmislica jer je dusa vjecna i besmrtna itd...Ona stvara osjecaj dualnosti da se uvjek sve opise kao dobro ili zlo,plus ili minus.To je to nesto nevidljivo sto samo rjetki uspiju da nadvladaju kao buda i slicno.To je onda stanje nirvane,ne znaci to da ste ostali bez svoje memorije,misli,sjecanja i emotivnih naboja iz proslosti.Ne.Kad se oslobodite tog ega ili te potrebe za stalnim emotivnim vezivanjem ili tom iluzijom znaci da po prvi puta u zivotu PROGLEDATE i vidite taj spektar realnosti sto vam ga cula davaju objektvino,bez filtriranja i odvajanja,bez subjektivnosti.To vas napravi blazenim,mirnim,zadovolnjim sa vime,nemate vise potrebu da etiketirate sve sa dobro ili lose,vi sve volite takvo kakvo jeste.Strah polako nestaje ili trenutno jer ste spoznali svoju bozansku,neunistivu stvarnost.Osjecate bezuslovnu ljubav i zivite u vjecnom sad.Daleko od toga da ne mozete i dalje da radite,skolujete se itd.Sve to radtie ali ste postali CISTA SVJEST,bez zagadjenosti.Uzivate u svemu i ne bojite se.Pomazete drugima i ne mislite na sebe,jer to sebe se rasprsilo jer je iluzija.

Ali memorija,misli i sjecanja nisu iluzija i oni ostaju i dalje.Jednostavno ste postali prosvjetljeni. hug :P

To su dvije slicne stvari,bozanska dusa i ego ili potreba za emotivnim vezivanjem ili iluzija.Oboje su neizmjerljivi i nedokazivi,a opet svi ih osjecamo i vjerujemo u njih.Prvi je princip bozanske bezuslovne ljubavi,tolerancije,oprosta i dobrote a drugo princip sotone,sebicnosti,zla,ljubomore,koji radi na svome najjacem oruzju-STRAHU.

Prvo je vjecno,besmrtno i ne razmislja o vremenu jednostavno postoji,a drugo se radja i zivi zivotom bojeci se od svoje neizbjezne smrti.

Mi smo bogovi,pod maskom sotone.A sotona nije bezazlen i treba ga pobjediti.Znate kako se zove onaj ko pobjedi i unisti sotonu?
.
.
.
.
.
..
.
.
.------------------BOG----------------------

Eto moje misljenje,sad samo da se vi nadovezete i dase nadjemo na pola puta.Pozdrav... :P 5 ljubi
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimeuto stu 23, 2010 11:47 pm

Mislim da je ovo najduži vlastoručno napisano post koji sam ikad vidio face Sad se treba uhvatit u koštac s njim jaki

Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimeuto stu 23, 2010 11:55 pm

Ispravak kad sam mislio da druge zivotinje nemaju razvijenu koru velikog mozga nisam mislio na cjelu koru,vec na prednji(ceoni) dio te kore...
[Vrh] Go down
primitive101
Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimeuto stu 23, 2010 11:56 pm

Legionar je napisao/la:
Mislim da je ovo najduži vlastoručno napisano post koji sam ikad vidio face Sad se treba uhvatit u koštac s njim jaki
Hehe,volis ti citati moje postove Legi... 5
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimesri stu 24, 2010 2:11 pm

Ajme koliki post. Nije problem u tome koliki je post, nego koliko stvari ima u njemu. Ima i o emocijama, pa stvarnosti, pa svjesnosti, pa percepciji, pa primjeri, pa ovo, pa ono, onda na kraju nešto o egu... Baš si mogao napisati neki jednostavniji i općenitiji uvodni post.
[Vrh] Go down
primitive101
Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimesri stu 24, 2010 3:21 pm

Blizzard je napisao/la:
Ajme koliki post. Nije problem u tome koliki je post, nego koliko stvari ima u njemu. Ima i o emocijama, pa stvarnosti, pa svjesnosti, pa percepciji, pa primjeri, pa ovo, pa ono, onda na kraju nešto o egu... Baš si mogao napisati neki jednostavniji i općenitiji uvodni post.

A morao sam ovako brate,da odma napisem masu toga,jer bi se inace medjusobno ponavljali.Poenta cjelog posta je da pokazem sta je je taj ego kojeg budisti i sl zovu iluzija i da je ustvari skroz jednostavan za objasniti,iako je neizmjerljiv i nedokaziv kao i nasa dusa/svjesnost,a sta je fizicka manifestacija tog ega kao maske,iluzije.

Kao sto je dusa neopodna za zivot,i rezultat djelovanja duse je zivi organizam,tako je rezultat ili posljedica djelovanja ega ili stalne emotivne vezanoscu za sve oko nas i u nama identitet i osjecaj odvojenosti od univerzuma i poistovjecivanje sa nasim organizmom,njegovim mislima i potrebama,iako mi to nismo...

Opet,barem po meni...A i ovo sto sam napisao je opcenito,nisam detaljisao hehe....

A moram fino razdvojit sta je sta,jer ce biti zabune... tongue
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimečet stu 25, 2010 6:34 pm

primitive101 je napisao/la:
Po meni to je taj ego ili ta emotivna vezanost koja je neprimjetna, neizmjerljiva slicno kao i sama dusa... On tjera nasu dusu da se osjeca kao da je odvojena od univerzuma, onda tjera nasu dusu da se strasi za svoj zivot, sto je besmislica jer je dusa vjecna i besmrtna...
Izuzimajuci ovo i ono sto je uslijedilo nakon toga - odlicno razmisljanje! ides Polazna razmisljanja su dobra, samo zakljucci su van svega toga, kao da si do njih dosao posve drugacijim putem. Za pocetak, I SAMA DUSA je isto senzorna simteza - za nastanak tog pojma zasluzni su nasa iskustva, nase emocije, a sve to je opet senzorna sinteza otjelotvorena u nasem mozgu, sto si i sam rekao, mislim. misli Ne vidim razloga zasto bi dusa, kao dio hipoteticke objektivne realnosti, bila ista vise ili manje realna od tijela u kom se navodno nalazi, istine, lazi, drveta, srece ili univerzuma kad je sve navedeno nasa umjetnost pojma. Vjerovanje u dusu je zasnovano na osjecaju dualnosti, da, ali isto tako i sama dualnost ne spada u neposrednu izvjesnost vec u vjerovanje. Ako uzmemo da je dusa Subjekt, ona se ne moze dokazati ako polazimo od Subjekta, a to je ono cega se prosto-naprosto ne mozemo lisiti prilikom misljenja, jer je i samo misljenje ograniceno sintetickim pojmovima, a kao takvi oni ne mogu sluziti kao alat za dokazivanje - ne mozemo ono sto jest dokazivati onim sto nije. Dakle, to da li je ili nije dusa vjecna i besmrtna je ISTO besmislica, i prelivanje iz supljeg u prazno.

Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimečet stu 25, 2010 7:09 pm

@ Arch "Polazna razmisljanja su dobra, samo zakljucci su van svega toga, kao da si do njih dosao posve drugacijim putem. "

Upravo tako,i jesam dosao drugim putem,

i samo prouci svoju recenicu.

Razmisljanja su dio misli,a osjecaj svjesnosti/duse/sebe/postojanja i laznog ja ili maske ega je nesto van toga.To jedino mozes iskusiti ali NIKAKO ne mozes to objasniti rjecima jer one su samo proizvod misli.To je isto ko da si ti ziv i moras rjecima objasniti nekako mrtvoj dusi koja tek ceka da se inkarnira kako izgleda kad iskusis zivot.Bi li postojalo rjec ili recenice koje to mogu objasniti po tebi ? Po meni NE.

To je moje misljenje o ovoj tvojoj prvoj zamjerci,a za ostale cu kasnije sad imam neke obaveze. mudri
[Vrh] Go down
primitive101
Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimečet stu 25, 2010 7:35 pm

Dragi Arch ,ti kazes :""""""Za pocetak, I SAMA DUSA je isto senzorna simteza - za nastanak tog pojma zasluzni su nasa iskustva, nase emocije, a sve to je opet senzorna sinteza otjelotvorena u nasem mozgu, sto si i sam rekao, mislim"""""".

Po meni dusa,prava dusa ili svjesnost nije senzorna sinteza,jer takva sinteza proizilazi iz cula,a dusa je iznad cula.I sam kazes da je za nastanak tog pojma odgovoran mozak,i to ja govorim cjelo vrjeme,taj pojam ko pojam je izmisljotina mozga,samo retardirani pokusaj da se objasni rjecima ono sto je neobjasnjivo rjecima a to je PRAVA DUSA ILI BOZANSKA SVJESNOST U NAMA.

A rjec dusa ili misao dusa,ili slika ili osjecaj za dusu nije dusa,vec pokusaj naseg mozga da objasni nesto sto je iznad njega. lovely
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimečet stu 25, 2010 10:51 pm

Ovo je moja polazna tacka, da se bolje razumijemo. Odavde slijedi da je "iskustvo" bilo koje vrste usko vezano za senzornu percepciju, koja je po svojoj prirodi subjektivna. Tako da, ako bi racionalno procjenjivali o dokazivanju duse pomocu iskustva, morali bi zanemariti sve prethodno receno o subjektivnosti koja vrijedi za svaki drugi dozivljaj i da "dusi" damo posebnu amnestiju od zakona koje smo prethodno ustanovili... Po meni, bilo bi puno jednostavnije da kazes "ja VJERUJEM u dusu" - time bi svako dokazivanje postalo izlisno i ne bi zapadali u ovakve teskoce. Licno, mislim da je steta uvoditi u pricu "divlje" pojmove poput duse i Boga, tim vise sto si "ocistio put" za jednu filozofiju determinizma lisenu morala i bogova, duhova i ostalih sablasti... tuzni Ja sam bio primoran savjescu da ih odbacim, ne zato sto su nedokazivi, vec zato sto su lako opovrgljivi...

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimečet stu 25, 2010 11:26 pm

Možda duša i jest "iznad" naših čula, riječima neobjašnjiva, međutim ovdje vidim jedan problem koji je već spomenut u postu iznad, čim ju mi nastojimo shvatiti, proučiti ono što osjećamo, mi automatski ulazimo u vode vlastite percepcije. Drugim riječima, mi nešto osjećamo, nešto, ali ne znamo ni sami što. Definiramo to kao dušu, božansko, kozmološki sveprisutno? Game over, dali smo vlastitu definiciju za ono što osjećamo, opet se našli na dnu subjektivne provalije iz koje nikako da izađemo van, a taman kada se čini kao da hoćemo, opet se strmopizdimo natrag odakle smo i došli i odakle zapravo nismo niti otišli.

Ako tim našim unutarnjim osjećajima, koje odmilja nazivamo dušom ili božanskim ili čime već, damo tu neku posebnu privilegiju da ide van same subjektivnosti, onda smo napravili upravo istu stvar koju bi napravili da to isto krenemo riječima opisivati kako god možemo.

Postoje barem dvije stvari od kojih nema bijega. Prva je subjektivna percepcija, a drugi je ego. E sad, filozofi navalite. cerek
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimečet stu 25, 2010 11:53 pm

Upravo tako. Sve nase dijalekticke vratolomije usmjerene ka dokazivanju necega "van nas" uvijek zavrsavaju na nama samima. Iz toga slijedi da svaka nova realizacija koju dozivimo, svaka nova spoznaja je onoliko vrijedna koliko joj se priznaje njena subjektivnost - i sto se vise sa njom racuna. To ne znaci sad da se trebamo okaniti saznavanja uopste, jer time bi oduzeli jednu veliku zivotnu draz - nego samo prihvatati nove spoznaje sa ljubavlju prema covjeku, opusteno i rezervirano, inace mozemo zasrljati u opasne zablude... Btw, Blizzard, prodas mi autorska prava na rijec "strmopizditi"? xD

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimepet stu 26, 2010 12:00 am

Inače, vidim da sam zaboravio napomenuti pa da nema zabune. Pod "ego" sam mislio na fizičku manifestaciju ega iz uvodnog posta opisanu u uvodnom postu. Nadalje jest opisan primjer Bude i stanje nirvane, poslije toga stanje nekakve "objektivnosti". U postu prije sam na principu duše obrazložio zašto mislim da su sva moguća stanja zapravo i dalje subjektivna, te smo i dalje samim time prikovani za ovaj svijet kako smo i bili, samo sa malo drugačijom percepcijom.

@Archangel
Naravno, samo moraš mi obećati da ćeš ju mudro koristiti xD
[Vrh] Go down
primitive101
Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimepet stu 26, 2010 12:20 am

## Arch...Ja podrayumjevam pod dusom ili svjescu nesto sto bi postojalo i kad bi SVA nasa cula stala.Npr da smo u mracnoj sobi,bez zvukova,i da smo dobili potpunu anesteziju koze,tjela,jezika,i mirisa.Sad nije bitno kako bi se ovo izvelo,ali zamislimo da se desi.Znaci mi smo i dalje zivi ali nemozemo vise nista da senziciramo sa culima jer ona vise ne postoje.I ipak smo mi i dalje zivi i svjesni.Nema veze sto smo svjesni nicega,ali i dalje osjecamo da smo zivi i svjesni.

Zato ja izdvajam cula kao nesto sto nam sluzi da spoznamo unturasnji i vanjski svjet,ali ne mogu da osjete dusu,vec suprotno dusa je ta koja u nama sve to povezuje i koja je toga svjesna.Cula ne mogu osjetiti dusu/svjest,vec neke druge stvari(fizicke).Dok je svjesnost svjesna i nista vise.Moze biti svjesna samo onoga sto joj cula prenesu iz spolnjeg svjeta ili unutrasnjeg(tjela).

Mada,tema je vise okrenuta ka EGU,pa ajmo vise o tome.

Zanima me vase misljenje na koju vrstu ega misle budisti i hindusi kad kazu da je ego kao takav iluzija?
[Vrh] Go down
primitive101
Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimepet stu 26, 2010 12:31 am

Blizzard je napisao/la:
Inače, vidim da sam zaboravio napomenuti pa da nema zabune. Pod "ego" sam mislio na fizičku manifestaciju ega iz uvodnog posta opisanu u uvodnom postu. Nadalje jest opisan primjer Bude i stanje nirvane, poslije toga stanje nekakve "objektivnosti". U postu prije sam na principu duše obrazložio zašto mislim da su sva moguća stanja zapravo i dalje subjektivna, te smo i dalje samim time prikovani za ovaj svijet kako smo i bili, samo sa malo drugačijom percepcijom.

A na kakav onda ego misle istocnjaci Blizz kad kazu da je on iluzija?

Po meni blizz buda i mnogi poslje njega koji su dosli do te faze prosvjetljenja su to stanje objasnjavali na mnoge nacine ali jedan su svi opisivali:

1.Nema vise odnosa subjekat-objekat.Znaci pod egom mi kad gledamo npr drvo,auto ili drugu osobu mi smo sto posto uvjereni da mi nismo do drvo,auto ili druga osoba,vec da smo mi jednostavno mi.To je odnos mi subjekat a sve ostalo u svemiru je objekat.

Medjutim buda svoje stanje opisuje na nacin da kad on gleda drvo on postaje drvo,druga osoba,tanjir, i kad nakon toga pogleda svoje tjelo on se poistovjeti sa tim tjelom.Ali on u tom stanju je 100 POSTO siguran da on nije ni drvo,ni auto,ni druga osoba ni svoje tjelo,ni svoje misli,ni svoja osjecanja.On je cista svjest,i nista vise.Dakle po meni on je probio tu iluziju emotivnu ili egoisticnu koja ga je tjerala da se poistovjeti sa tjelom.A nakon tog probijanja,on je po prvi put slobodan i cak nije vise ni subjekat,nego svjest.I onda kad odluci da osjeti,cuje ili vidi nesto bilo to svoje tjelo ili neko drvo on u tim trenucima postaje to.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimepet stu 26, 2010 1:08 am

U redu, ostavicemo "dusu" za neku drugu diskusiju... Za hinduse i budiste ne znam, ali vazeca definicija ega dozvoljava mogucnost da su "dusa" i"ego" jedno te isto - svaki put kad neko kaze prisvojni pridjev uz bilo koju imenicu otkriva stvarnu ili prizeljkivanu pripadnost stvari nama ili samo relaciju sa nama. Mislim, iako nisam o tome nesto posebno ozbiljno razmisljao, da je "osjecaj sebe" vjestacki podvojen na "dusu" i "ego" pod pritiskom religioznih sudova i vrijednosti i da upravo zato danas vise ne znamo o cemu govorimo. Danas je nemoguce ili gotovo nemoguce naci covjeka na zemlji koji nije nimalo inficiran religijom, a propagatori religije, klerici, kroz ucenje o samoomalovazavanju i samoprijeziru kondicioniraju ljude da budu receptivniji u prihvacanju klericke vlasti, tako ih oslabe da bi njima mogli vladati. Tako da je "dusa" ono sto je ostalo od nekoc isuvise mocnog i divljeg ega, ego sublimisan u besculno i transcendentno, pitom i pokoran - dok razum, sluga ega, sam dalje stvara svijet u kojem zivi... pop

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimepet stu 26, 2010 1:09 am

U redu, ostavicemo "dusu" za neku drugu diskusiju... Za hinduse i budiste ne znam, ali vazeca definicija ega dozvoljava mogucnost da su "dusa" i"ego" jedno te isto - svaki put kad neko kaze prisvojni pridjev uz bilo koju imenicu otkriva stvarnu ili prizeljkivanu pripadnost stvari nama ili samo relaciju sa nama. Mislim, iako nisam o tome nesto posebno ozbiljno razmisljao, da je "osjecaj sebe" vjestacki podvojen na "dusu" i "ego" pod pritiskom religioznih sudova i vrijednosti i da upravo zato danas vise ne znamo o cemu govorimo. Danas je nemoguce ili gotovo nemoguce naci covjeka na zemlji koji nije nimalo inficiran religijom, a propagatori religije, klerici, kroz ucenje o samoomalovazavanju i samoprijeziru kondicioniraju ljude da budu receptivniji u prihvacanju klericke vlasti, tako ih oslabe da bi njima mogli vladati. Tako da je "dusa" ono sto je ostalo od nekoc isuvise mocnog i divljeg ega, ego sublimisan u besculno i transcendentno, pitom i pokoran - dok razum, sluga ega, sam dalje stvara svijet u kojem zivi... pop

Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimepet stu 26, 2010 2:01 am

Trudim se da razumijem tvoje razmisljanje ali ustvari ne dobijam tvoje vec raznorazna misljenja drugih knjiga,autora,filozofa,psihologa itd....Mislim da sam dosta dorbo i opsirno u uvodnom postu objasnio dosta toga,sto sam uspio da naucim citajuci razne knjige iz psihologije,neurofiziologije kao i duhovnih kjniga.Sto se mene tice,najveci i najbolji psiholog koji je ikada poostojao na yemlji i covjek koji je saynao sve o psihi sto se moye nauciti i iskusiti je bio npr Buda.

Inace,pitaj BILO kojeg psihijatra ili psihologa i on ce ti reci da su na njihovim fakultetima naucili max 30posto o nacinima rada ljudkse psihe,a ostalih 60 posto ne znaju,a njih mogu da ti objasne jedino duhovnjaci,mistici,jogiji,gurui,budisti,lame ili bilo koji covjek koji je muspio duhovno da se procisti.Tako da mozes procitati milion knjiga i definicija(ne ti nego i ja i bilo ko) i da blage veze nemas ko si ti,i sta je tvoja psiha.....

Takodje ova tema je tema bez religije,a budizam ne spada pod klasicnu religiju vec vise u psihologiju.Dakle necemo raspravljati o bogu itd,vec o tome KO SI TI,a ko nisi TI?

Sta je ego kao iluzija a sta je njegova fizicka manifestacija,koja je dosta opipljiva i svaki dan je dozivljavamo i mozemo je izmjeriti,dok ego kao iluziju ne mozemo izmjeriti kao i nasu dusu ili svjesnost....

I ja u potpunosti razdvajam nasu dusu/svjesnost/viseJA/boga u nama od naseg laznog ja ili identiteta....Moje misljenje....A tvoje nekako ne mogu da shvatim koje je...Mislim tvoje konkretno misljenje....POzdrav... tongue ides gica
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimepet stu 26, 2010 2:38 am

Moje konkretno misljenje je da ni o cemu ne mozemo reci nista konkretno. :P Sve je iluzija, i sama "iluzija" je iluzija...

Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimepet stu 26, 2010 2:43 am

Ok,postujem tvoje misljenje,naravno. ides
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3244
Registration date : 23.09.2007

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimepet stu 26, 2010 2:54 am

Maya, koprena, veo... Kao zanosna Saloma koja je plesala erotični ples 7 velova, skidajući ih jedan po jedan sa sebe... ostajući svaki put drugačija... sve dok nije ostala...

Kakve ovo veze ima sa temom??? - Svake... ;) *

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimepet stu 26, 2010 3:06 am

Medjutim buda svoje stanje opisuje na nacin da kad on gleda drvo on postaje drvo,druga osoba,tanjir, i kad nakon toga pogleda svoje tjelo on se poistovjeti sa tim tjelom.Ali on u tom stanju je 100 POSTO siguran da on nije ni drvo,ni auto,ni druga osoba ni svoje tjelo,ni svoje misli,ni svoja osjecanja.On je cista svjest,i nista vise.Dakle po meni on je probio tu iluziju emotivnu ili egoisticnu koja ga je tjerala da se poistovjeti sa tjelom.A nakon tog probijanja,on je po prvi put slobodan i cak nije vise ni subjekat,nego svjest.I onda kad odluci da osjeti,cuje ili vidi nesto bilo to svoje tjelo ili neko drvo on u tim trenucima postaje to.

O ovome sam već bio čitao na raznim linkovima, međutim stanje kakvo si ovdje opisao si baš i ne mogu predočiti, nas kao čistu svijest, da smo toga svjesni i da smo probili tu, kako si ju nazvao, emotivnu i egoističnu iluziju koja nas prati svugdje gdje idemo. Zapravo može li se tako nešto uopće predočiti, ili jednostavno treba doći u takvo stanje pa da znamo o čemu se radi zapravo scratch

Osjećam se kao mali brkati Einstein kojemu je došao mali zeleni u posjet i rekao mu da mu je teorija relativnosti nepotpuna i da je moguće postići nadsvjetlosnu brzinu (btw nisam brkati, obrijao sam se) zubo
[Vrh] Go down
primitive101
Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimepet stu 26, 2010 6:00 am

zvezda je napisao/la:
Maya, koprena, veo... Kao zanosna Saloma koja je plesala erotični ples 7 velova, skidajući ih jedan po jedan sa sebe... ostajući svaki put drugačija... sve dok nije ostala...

Kakve ovo veze ima sa temom??? - Svake... ;) *

Itekako ima.... :P Odakle je ovo?
[Vrh] Go down
primitive101
Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimepet stu 26, 2010 7:20 am

Blizzard je napisao/la:

O ovome sam već bio čitao na raznim linkovima, međutim stanje kakvo si ovdje opisao si baš i ne mogu predočiti, nas kao čistu svijest, da smo toga svjesni i da smo probili tu, kako si ju nazvao, emotivnu i egoističnu iluziju koja nas prati svugdje gdje idemo. Zapravo može li se tako nešto uopće predočiti, ili jednostavno treba doći u takvo stanje pa da znamo o čemu se radi zapravo scratch

Osjećam se kao mali brkati Einstein kojemu je došao mali zeleni u posjet i rekao mu da mu je teorija relativnosti nepotpuna i da je moguće postići nadsvjetlosnu brzinu (btw nisam brkati, obrijao sam se) zubo

Odlicna pitanja. ides Ustvari,ti si sad ta svjest i uvjek si i bio,od rodjenja.Pa cim ti kazes da si ziv i da postojis ti si ustvari svjestan vec samim tim.A misli,razum,emocije,osjecaji,nadanja,sreca,nesreca,tuga,strah,istrazivanja itd idu NAKON toga.Prvo moras postati ziv,svjestan postojanja.Pa kad razmislim to i jeste put kojim se beba razvija:Ona se rodi i postane svjesna nekakve realnosti,ali toliko komplikovane realnosti da bi joj trebalo 10000godina proucavanja i opet ne bi sve saznala i shvatila.Mi smo ta beba koja je eto postala svjesna necega i uz pomoc svojeg oruzja(cula,emocija,osjecaja,razuma i misli) pokusava to da objasni,da poveze ali i samu sebe takodje.....

I zaista Blizz,ajde zamisli da zivis 10000godina,i da samo ucis i ucis,posto vidim da tebe yanima fizika i univerzum najvise.Pa da li zaista mislis da bi sve razumio i povezao,da bi dosao do JEDNACINE SVEGA?

Jeli ti stvarno mislis da ce jednacina svega koju ce naucnici napisati biti jednacina svega ili samo onog uskog djela kojeg registrujemo culima i eksperimentima?I mislis li da ce zaista biti moguce jednog dana za milion godina da tata kaze svome sinu:SINE,EVO TI OVA KNJIGA OD 150000000000000000 stranica,i kad je naucis cjelu za nekih 200 godina ti ces znati SVE? I sam znas da ce nastajati nove stvari u svemiru itd i da ce taj mali sin morati i njih da istrazi i da nadopuni tu sveznajucu knjigu....I tako dalje i tako dalje.....Iz kruga u krug...Nema kraja,jer jednostavno kraj kao takav ne postoji jer htjeli mi ili ne htjeli proslost i budicnost ne postoji vise nigdje osim u nasim glavama,a u univerzumu postoji samo vjecno sad....

To je zamka uma,misli,logike te vjecne potrebe misli da kada vidi neku posljedicu u svjetu oko sebe trazi uzrok i obrnuto...To ne moze nikada stati,jer razum nikada ne moze stati da misli nit svemir da se mjenja..

Ali nije razum taj koji je neprijatelj duse ili boga u nama.Nije on iluzija on samo jadan pokusava svojim pojmmovima da pojmi svemir sto je nemoguce.On je dobar,neutralan.On je radnik koji radi svoj posao i po meni najmanje zahvalnosti dobija.Mislis da ti kad napises jednacinu da si ti nesto shvatio,dubinski?

e=mc2 Ovo objasnjava skoro sve,ali na koji nacin? Na nacin da je um izmislio pojam energija,pojam masa,pojam brzina,pojam na kvadrat,pojam jednako.Pojam atom,pojam oscilacija.To su pojmovi,misli,izmisljotine uma koje samo na priblizan nacin odslikavaju svemir.Ali ti sustinski ne shvatas sta je bilo koji od ovih pojmova.Sta je elektron? Ti ces ga objasniti spinom,masom,naelektrisanjem itd.A onda te ja pitam sta je to spin.pa mi ga ti objasnis novim pojmom itd...Ali sustinski ti ne shvatas sta ni jedan od tih pojmova znaci.

Razum nikada nece znati SVE i to je nemoguce za njega,ali on ne zna tu njegovu sudbinu,i iz dana u dan pokusava da dodje do te plus beskonacnosti znanja,a ne moze.On je tu slab.Razum nije BOG.Jer bog nema slabosti a razum ih ima.BOG sve zna,ali razum nikada nece moci sve znati.Dakle razum nije sveznajuci bog jer on nema taj potencijal da bude sveznajuci bog..

Ali koji je onda to dio u nama sto ima taj potencijal?

Jeli STRAH? Ko proizvodi strah,ko se boji? Ja se bas pitam ko se ustvari boji u nama...I zasto? Razum se ne boji,jer nema sta da izgubi,jer on nije vezan ni za sta.On moze da misli a i ne mora.

Recimo da se covjek veze za milion stvari koje prima preko cula.I uvjek se veze ili ljubavlju ili mrznjom...A ustvari uvjek se prvo u zivotu beba veze ljubavlju za nesto.Za sisu majke,i toplinu majke.Pusti ono sto dolazi kasnije to je sve na isti sablon.Djete je zavolilo sisu i majku jer to je sve sto joj treba.Ona se EMOTIVNO vezala za tu situaciju ljubavlju.I osjeca strah da ta situacija ne predje u svoju suprotnost,u stanje bez sise i majke.Jer bi to znacilo stanje bez hrane i smrt bebe.

SMRT.Beba se prvo veze za svoje porebe i sebe a ne za majku ili sisu.Kad se veze za sebe za potrebe svoga tjela onda ona te potrebe shvata kao svoje.Voli tjelo,poistovjeti se sa njim.Ali se onda desi da pocne stomak neizdrzivo da je boli zbog gladi.I beba je u soku i place,place,place,place,umire bukvalno.Osjeca da gubi ono sto najvise voli a to je tjelo.I onda beba pocne da mrzi svoju glad podsvjesno.

Ne mrzi beba nekakvog tamo hitlera,staljina,vulkan koji joj rusi grad,tornado,oca koji joj tuce majku itd....Njen razum jos to nije povezao,lupio pojmovne etikete i misli.Beba voli svoje tjelo kad je zadovoljeno,a sve sto je suprotno ona mrzi.Ona moze jedino da mrzi glad i zedj.Ona seks ne moze da mrzi ili voli,niti matematiku itd...

I onda je majka nahrani po prvi put.I mislis li ti da ta beba zna razumski,misaono ko je nju nahranio,sta je to hrana,sta sisa,sta majka,otac itd....NE...Ona to ne zna...

Ali beba osjeca,osjeca glad i sitost.Jedno voli drugo ne.

DUALNOST,,po prvi put u njenom zivotu,razdvojila je nesto na dobro i lose.Put bez povratka,i sve nakon toga ona ce po istom principu da razdvaja.Aha,ovo mi prija e to cu odsad da volim,a ono suprotno da mrzim.I naravno strah.Nema beba strah od onoga sto voli vec od onoga sto ne voli.

A cega se beba najvise boji? Ocigledno onoga sto najvise mrzi,a to je suprotnost onoga sto najvise voli.Najveca je laz da beba najvise voli majku.Ne,ona najvise voli sebe i iskljucivo sebe.Beba voli majku samo kad joj da hranu i toplinu.Ali sta bi se desilo kad joj mama ne da to?Ona bi je na sekund zamrzila.Pa je mama nahrani pa je ona opet voli i sve u krug.

A znas kako se zove takva ljubav i po kojem ona principu radi? to je uslovna ljubav,Ne bezuslovna,daleko od toga.

I po prvi puta u zivotu beba stvara uslove za svoju ljubav.USLOVLJAVANJE.I tog principa se drzi u nastavku zivota.

Da se vratim na strah.Beba se najvise strasi smrti,smrti svoga tjela,jer ce to znaciti smrt nje.Ali da li je ovo istina ili iluzija u koju je mala beba upala?

Ako vjerujes ko i ja da je sustina bebe samo njena svjesnost ili dusa i da je ona neunistiva,vjecna,bezvremenska i bozja,tada se ta dusa sigurno ne boji.

Pa ko se onda boji,ko stvara strah? Ti mislis da je strah od smrti najveci strah? Ne.

Taj ko stvara strah,ustvari najvise od svega voli sebe,i boji se da ne izgubi samog sebe,a to nije dusa koja je vjecna.

To je EGO koji je stvorio iluziju bebi tj njenoj dusi da ce da umre.Istina je da nece dusa da umre,ali je ego zavarao.Sta znaci zivjeti u iluziji?Znaci misliti da je nesto istina a ustvari je laz.I to se zove iluzija.Ne mozes ti zivjeti u iluziji ako znas da je ona laz,onda ne zivis u iluziji vec u istini.

Ko je dusu natjerao da se emotivno veze za tjelo i da ga voli ko sebe i da se boji da to sto najvise voli izgubi?

Ego,emotivna vezanost.Ta se emotivna vezanost vezala NAJVISE za samu sebe.Ona je cak i samu sebe zavarala da je ona istina,a nije.I onda ona stvara strah,svoje najace oruzje protiv bilo koga ko samo proba da je pobjedi.Ako ta jadna dusa i pokusa da se bori sa tim egom javi se strah.A on je STRASAN.On je u stanju sta da uradi?

Da zamrzne tjelo,da ga sokira,da podigne rad srca,pulsa,da zgrci misice,ruke noge....Strah proizvede BOL....A ko je taj jadni koji voli to tjelo,ko je prevaren da voli to tjelo? Dusa,bog u nama.I onda ona ne moze protiv tjela kojeg voli i ona popusti pod strahom kojeg je proizveo ego..I ego pobjedjuje.I kad god dusa pokusa da sazna istinu,da progleda i pobjedi iluziju,ta iluzija proizvede strah i dusa izgubi.

Ali emotivna vezanost ne osjeca nista od toga sto stvori,ni ljubav,ni mrznju,ni strah ni bol.Ko osjeca ove stvari ko ih je svjestan?

Pa dusa jadna,napacena.Ego samo prozivodi svoje iluzije svoja oruzja.Ego je sebican,najsebicniji od svih.On voli samo sebe i nikog vise.On ne voli ni dusu,ni tjelo,ni jadni neutralni razum,ni spolnji svjet ni ljude.On najvise voli samo sebe i prozivodi strah protiv svih onih koji pokusaju da ga uniste.Ego je ustvari najusamljeniji borac,on svuda vidi neprijatelja i boji se,te ratuje svojim oruzjima.

Ego je sotona,koji se bori protiv SVEGA.A ko je SVE? Ko je stvorio sve? Ko SVE VOLI BEZUSLOVNO?Bog,dusa itd......Cjela kreacija,jednostavno sve....Ego se odvojio od duse ,od boga.Ali bog cak i njega voli jer bog sve voli.A sotona zna da nije bog,jer da je bog zvao bi se bog a ne sotona.Sotona ce uvjek izgubiti od boga i on to zna,te pokusava da na SVAKI MOGUCI nacin zavara boga.

Jer sta bi vi radili da ratujete protiv nekoga,a znate da nemate sanse i da cete izgubiti kad tad?

Vi onda varate,stvarate lazi,iluzije,podvale itd....Na svaki moguci i nemoguci nacin ocete da zavarate neprijatelja.Ego mrzi.Bog ne mrzi jer ne bi onda bio bog.

Znaci bog je sve,dusa je sve,jer sve ono cega je dusa trenutno svjesna ona je to.Dusa je i majka,i otac,sestra,brat,drug,profesor,radnik komunalnog,rostiljdzija,pekar,grobar,drvo,biljka,kaktus,cvjet,zivotinja,sunce,mjesec,crna rupa,kvazar,pulsar,kamen,hrana,pice,svoje tjelo,svoja krv,svoje srce,svoja koza,kosa,oci,jezik,polni organ,polni organ svoje majke,i na kraju misli svog najvjernijeg radnika - razuma.

Svjesnost je SVE.A ego je iluzija.Ego je sotona.Bog je sve i on sve voli.On voli cak i prozivode sotone(strah,osjecaji,fizicke manifestacije emocija itd) jer ih je sotona proizveo u njenoj kreaciji.A bog je SVA kreacija.

Mi smo BOGOVI koje je prevario najveci prevarant i lazov od svih-Sotona,djavo,ego....On mrzi,ljubomoran je,gramziv itd...Mi smo bogovi koji sve i svakoga volimo,jer mi smo SVE.Ja sam ti ti si ja jer i ja i ti smo bogovi,mi smo sve....

Ne treba ti ucitelj ili knjiga da ti kaze istinu.Treba ti Bog,jer bog je istina,a ne knjiga ili ucitelj. ides zubi nono mase cry lol! lol moli moli moli moli moli moli moli moli
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitimepet stu 26, 2010 11:53 am

Uuu koji post, e sad čini mi se da si i ti ušao u stupicu "ega". Opisuješ ga kao nešto loše, zlo, sotonu, no tko je ego, zašto on postoji, zašto mi ne znamo ovo što ti govoriš, zašto to mi ne osjećamo. Ako smo Bogovi zašto onda to ne znamo, zašto ne možemo čini sva ona čuda koja čine svi oni koji su na višem nivou od nas. I konačno koja je svrha ega.

Ja ne bi ega otpisao kao nešto loše i samo loše. Prvo ništa u ovom svemiru ne postoji samo radi sebe i ništa nije apsolutno loše, pa tako niti ego. Mi smo ipak jedinke koje postojimo kao takve, možda jesmo povezani sa Bogom i sa svime što postoji, možda ćemo toga biti svjesni jednog dana (možda nakon smrti), ali čekaj ne žuri, doći ćemo mi i do toga. Ajmo sad prvo proživjeti ovaj život. No da bi proživjeli ovaj život moramo se brinuti o nama samima, moramo se brinuti o svom tijelu, moramo ga zaštiti, nahraniti.... Tu nam pomaže ego, on nam kaže ti si odvojen od svega ostalog ti se moraš brinuti za sebe. Njega ne zanima što će biti poslije smrti, ne zanima ga što je bilo prije rođenja, njega zanima ovo tijelo, ovaj život, želi ga proživjeti na najbolji mogući način. A o stvarima prije rođenja i nakon smrti, on o tome ne zna ništa, to ustvari i nije njegov posao, on o tome ne brine. Njegovo je da se pobrine za nas u ovom životu :)

I zato mislim da ego samo po sebi nije ništa loše, no ako se mi previše poistovjetimo s njime, tada može doći do problema, jer ćemo se tada fokusirati samo na ovaj život, samo na tjelesne užitke, samo na zadovoljavanje tjelesnih potreba, a zanemarit ćemo druge netjelesne stvari.

PostajNaslov: Re: O EGU-bez egoista molim:))))))   O EGU-bez egoista molim:)))))) Icon_minitime

[Vrh] Go down

O EGU-bez egoista molim:))))))
[Vrh] 
Stranica 1 / 3.Go to page : 1, 2, 3  Next