Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Pitam te, pitaš me - igra

Go down 
Go to page : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19  Next
Autor/icaPoruka
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Empty
PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimečet sij 20, 2011 6:38 pm

EVO RJESENJE pa sami izvucite zakljucke... ;)

PraGlodavac
Green

Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Registration date : 26.12.2010

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimečet sij 20, 2011 7:37 pm

Bravo Chakotay :)
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimečet sij 20, 2011 7:41 pm

Eh mogao si reći da sam ja točno odgovorio :)

No sada slično pitanje imamo dvije kugle od istog materijala. Jednoj je najveći dio mase koncentriran u središtu, a drugoj na površini. Koja će se brže spustiti niz istu padinu.

EDIT Hvala Green :)

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimečet sij 20, 2011 8:44 pm

Chakotay je napisao/la:
Eh mogao si reći da sam ja točno odgovorio :)
Mogao jesam, ali nisi dao tacan odgovor. Alpha je tacno odgovorila, samo nije obrazlozila zasto pa ne mogu to uvaziti... Naime, rjesenje koje su ovi tamo puzzlasi dali ne valja. nono Ko odgovori zasto ne valja rijesio je zadatak! ;)

Chakotay je napisao/la:
No sada slično pitanje imamo dvije kugle od istog materijala. Jednoj je najveći dio mase koncentriran u središtu, a drugoj na površini. Koja će se brže spustiti niz istu padinu.

Jesu li im mase i dimenzije iste?

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimečet sij 20, 2011 8:48 pm

Hm misliš da će stići istovremeno, mislim da tvoju pitalicu misli Ok ako je tako onda sam dao pogrešan odgovor.

Da za moju pitalicu, dimenzije i masa su iste, samo što je masa drugačije raspoređena.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimečet sij 20, 2011 9:49 pm

Mislim da ce se prije spustiti ona kojoj je masa u centru, jer udaljenost mase od sredista daje daje moment, a time ova "cuva" energiju i ona odlazi na kretanje, dok kod one druge zbog vece udaljenosti mase od centra vise energije odlazi na "zamah" i stoga ubrzava sporije. Jel to to? misli

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 10:48 am

Archangel je napisao/la:
EVO RJESENJE pa sami izvucite zakljucke... ;)
Ovo je krivo. Slažem se sa Alfom da će pasti u isto vrijeme jer težina i oblik nemaju veze ako nema trenja.

Edit: Ček malo, kako će se kvadar uopće kotrljati niz padinu? face

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 10:58 am

Archangel je napisao/la:
Mislim da ce se prije spustiti ona kojoj je masa u centru, jer udaljenost mase od sredista daje daje moment, a time ova "cuva" energiju i ona odlazi na kretanje, dok kod one druge zbog vece udaljenosti mase od centra vise energije odlazi na "zamah" i stoga ubrzava sporije. Jel to to? misli
Da točno 5

@Skulp pa neće se kvadrat kotrljati, on će kliziti, zamisli da je padina podmazana i da nema trenja. Baš me zanima Archovo objašnjenje odgovora.

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 11:06 am

Ma znaaam :P
Nigdje se ne spominje trenje zraka pa niti ono vjerojatno nema učinka. Nisam fizičar, ali ako je trenje objekta sa zrakom i sa podlogom zanemarivo onda bi trebali pasti u isto vrijeme. I mene zanima pravo objašnjenje :)

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 11:49 am

Ne bi, jer kugla se mora rotirati, a kvadrat ne mora. Jedino što je na onom linku pogrešno je formula. Kad se ne bi spuštali niz padinu, nego kad bi padali s neke visine, onda bi pali u isto vrijeme.

Jedio ako Arch nije mislio da uopće nema trenja, tada se niti kugla ne bi mogla zarotirati, jer je i za to potrebno trenje, pa bi u tom slučaju do dna došli u isto vrijeme.

Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 12:41 pm

Hmm... rekao je da zanemarimo trenje...
Vidjet ćemo :P

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 1:57 pm

@Arch...nisam vise posjetila ovu temu pa nisam vidjela da treba objasnit zasto. Iskreno, u ovom casu to sad ne bih znala ni objasnit strucno jer sam fiziku davno izpolagala i vise se pola tog ne sjecam :P
Na tu neku stranicu koju vidim da si dao nisam isla jer nemam vremena (zato, uostalom, nisam juce vise posjetila ovu temu).
Uglavnom, kontam da ako nema trenja sve je u masi, a ona je ista pa bi i oba objekta trebala doci istodobno do dna.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 2:01 pm

Chakotay je napisao/la:
Jedio ako Arch nije mislio da uopće nema trenja, tada se niti kugla ne bi mogla zarotirati, jer je i za to potrebno trenje, pa bi u tom slučaju do dna došli u isto vrijeme.
E, to je pjesnik htio reci... ;) Tacno! bravo Vec smo jednom trenje zanemarili (tj. pretvarali se da ga nema), a za rotiranje bi ga ipak morali "odzanemariti" pa situacija vise nije dosljedna... Dakle, "...the sphere will not start to rotate..." :) Garant je neki Amerikanac smisljo ovaj zadatak... cerek

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6338
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 2:22 pm

Po meni, i Alpha i Chak su točno odgovorili. :)
Ajde neka oboje zadaju novi zadatak ako žele. :)

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 2:25 pm

Hm, ne kuzim sto tu nije jasno. Pa navedeno je u zadatku. Nema trenja. Masa ista. Logika prosta. Barem meni.

Enivej, ja necu zadavati pitanje jer nemam vremena smislit neko, a i vise volim odgovarat (kad stignem). Osim toga Arch ionako nije priznao moj odgovor niti moje objasnjenje koje sam dala danas. Dakle, neka pita Chak :)

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 2:48 pm

Pa oboje ste doprinijeli - ti si dala odgovor a Chak ga je bolje objasnio... Ne znam, dogovorite se, prepolovite poen i zadajte zajedno novi zadak, ti dopola a on otpola... rofl2

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 3:59 pm

Ja sam već postavio pitanje na koje je Arch odgovorio, obzirom sam bio uvjeren da je moj odgovor ispravan zubi Na kraju se pokazalo da je moj odgovor u stvari pogrešan, a Alphin točan, ali sam se izvukao sa boljim objašnjenjem Alphinog odgovora.

Ako me nitko ne preduhitri budem postavio pitanje na večer :)

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 4:59 pm

Ne, stvarno mi se ne da postavljat pitanje niti dalje objasnjavat. Usitnu mi je blesavo da sad ja opravdavam tocan odgovor kao da sam ga napisala na pamet ili kao da sam pogadjala. U odgovoru sam pitala jel tako i da mi je bilo napisano da je to u redu ali da objasnim objasnila bih. A ako cemo iskreno nije mi se cinilo da tu treba nesto posebno objasnjavat jer je, bogamu, logicno. Nema trenja. Dakle ostaje masa. Ono sto nisam bila sigurna jeste da li je pitanje zapravo trik-pitanje i da ima nesto sto nije napisano u istom. Ali nema. Sve je bilo receno.

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 8:29 pm

Alpha, ne ovisi ti niti o masi. Da na toj kosini imaš tijelo mase jedne tone i tijelo od jednog grama, ako zanemariš trenje, oni će se istog trenutka spustiti gore.
Zato je potrebno objašnjenje. Fizikalne stvari nisu niti blizu tako trivijalne kao što se čine, pa čak i tim trivijalnim stvarima za koje ne treba objašnjenje, ispada da ipak treba. Tvoje objašnjenje, iako si dala točan odgovor, nije točno. ;)
Zato se ne slažem, kao što se vidi iz priloženog, da se odgovori ne trebaju objašnjavati.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 8:49 pm

U biti je to tocno ali meni je uistinu bilo trivijalno i zato sam mislila da je trik pitanje.

Kako god da jeste ja sam kazala da bih dala objasnjenje da mi je receno da je to u redu pa nek objasnim. Ali sam mislila da nije tocan odgovor jer da postoji neki trik u tome. Kako god bilo obzirom sam ja ipak dipl.ing. i imala sam par fizika na faksu rekla bih da je tvoja ideja kako mi ti trebas objasnjavat kako su objasnjenja bitna malo too much.

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 8:54 pm

Slažem se s time da je trebao reći da je točno, ali da traži objašnjenje.

Ali Alpha, tvoje objašnjenje nije točno ("kontam da ako nema trenja sve je u masi" nije točna rečenica), a s druge strane govoriš da je to trivijalno i logično i da se nema nešto posebno objašnjavati. Tvoja titula je u priči totalno nevažna.

Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6338
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 9:16 pm

Legi, mislim da ti je post malo omalovažavajući. Iako je tvoja tvrdnja točna, ne možeš na taj način pristupati ljudima, a pogotovo ne onima koje dobro poznaješ.
Trebalo bi reći nešto u stilu da masa zapravo i nije važna u slučaju da nema trenja. I ostati na tome. Nije ideja dokazivati drugima pod mus da su u krivu. To je obično način koji primijenjuju frustrirani znanstvenici cerek, a ne ljudi s dobrom namjerom.
Dakle, mislim da bi se vas dvoje trebali pomiriti i da bi općenito trebalo više uvažavati tuđa mišljenja i biti blaži.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 9:27 pm

Oooo, MoW...od kud ti ovdje? Pratis me? :P

Da, tocno je da masa nije vazna ali kada o citavoj stvari promislis onoliko dugo koliko sam ja o tome mislila (sto je jako jako jako kratko) onda malo i sjebes odgovor. Nije opravdanje ali u tom casu jednino sto sam ja vidjela je pitanje i kljucne rijeci. Ista masa. Nema trenja. I to sam napisala u objasnjenju. Jbg, mislila sam o toj stvari onoliko dugo koliko mi je trebalo da uopce procitam pitanje. Moja greska.

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 9:29 pm

Moj post je napisan u dobroj namjeri, i zato sam koristio izraz "nije točno" umjesto "je krivo". Ako je drugačije ispalo, ja se ispričavam.
Alpha je već nekoliko puta rekla za neke stvari da su trivijalne i da ne trebaju objašnjenje, a da nije tako. Moja ideja uopće nije bila ta da objasnim kako stvari različitih masa padaju u isto vrijeme ako nema trenja, nego da ukažem na klasične greške u razmišljanju koje bi mogle pomoći da se idući puta ne zapetlja. Dakle, meni je bio cilj ukazati na takve stvari.
A sugovornik, kako hoće. Može se inatiti ili prigovarati što sam ja tu nešto išao objašnjavati, ili poslušati. Na posljetku, ponavljanje je majka znanja.
Ja se još jednom ispričavam ako je ispalo da omalovažavam. To mi nije bio cilj.

Općenito vidim da često u pisanoj komunikaciji ispada da omalovažavam. Imaš li kakve prijedloge kako gramatičke forme oblikovati da tako ne ispada. Ja već imam neke trikove. Ako želite, mogu otvoriti temu o tome :)

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitimepet sij 21, 2011 9:30 pm

To je zato jer si nepismen :P Nisam rekla da je trivijalno nego da je MENI trivijalno. Jbg, kad mi je bilo.

PostajNaslov: Re: Pitam te, pitaš me - igra   Pitam te, pitaš me - igra - Page 18 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Pitam te, pitaš me - igra
[Vrh] 
Stranica 18 / 19.Go to page : Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19  Next