Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige

Go down 
+4
vladimir
zvezda
Alpha
Aleksandar Veliki
8 posters
Autor/icaPoruka
Aleksandar Veliki
Čovjek
Aleksandar Veliki


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 6274
Age : 116
Location : E11T
Registration date : 20.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimesri pro 05, 2007 4:17 pm

Iako već postoji par tema vezanih za vještice, vampire i slično, ja sam odlučio otvoriti još jednu temu koja spaja sve te teme.

Prvo moram napomenuti da slijedeće navode sam izvukao iz pojedinih knjiga i prepričavanja starijih ljudi, koje sam sretao po selima Istre.

Štriga -
Mnogi smatraju da je Štriga sinonim za vješticu. Iako u većini slučaja jest, ponekad i nije.
Štrige su naime ženske osobe i mogu biti samo ženske osobe, ukoliko su muške tada su to Štriguni.
Štrige su pijuni zla i ukoliko nekome pomognu, tada moraju nekome dvostruko odmoći.
Štrige ne prave napitke i ostale anti-amajlije, već one "napadaju" tako što mogu bacati uroke ili moriti osobu u vrijeme sna.
Štrige se rađaju sa "črnon" posteljicom, i sa crnim repom.
Glavna djelatnost Štriga i Štriguna jeste:
1. Međusobna borba (Štrige i Štriguni - Štrige i Štriguni)
2. Čine zlo ljudina i životinjama - putem uroka i morenja
3. Najznačajnija stavka - borba sa zakletim neprijateljima Križnjacima
Štriguni mogu nakon smrti postati Vampiri.

Križnjaci - Krsnici
Kao jedini borci snaga dobra javljaju se Križnjaci ili Krsnici što je sinonim za osobe koje pomažu i liječe ljude i stoku, te se bore protiv snaga zla, Štirga i Štriguna.
Križnjaci su strogo muške osobe koje se rađaju sa bijelom posteljicom.
Križnjaci mogu proizvoditi amajlije.
Križnjaci mole za ozdravljenje, te su vrlo povezani s kršćanskom vjerom. Moto im je "Ja činim dobro i živim u vjeri u Boga"

Štrolige
Štrolige su osobe koje u narod naziva - vješticama, gatarama ili travarkama. One pomažu ljudima putem napitaka i amajlijama.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimesri pro 05, 2007 9:04 pm

Interesantno kako su sile dobra iskljucivo muskog roda (Kriznjaci) ;)
A kako se oni, jelte, razmnozavaju ako su svi muski? suspect lolcina

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Aleksandar Veliki
Čovjek
Aleksandar Veliki


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 6274
Age : 116
Location : E11T
Registration date : 20.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimesri pro 05, 2007 9:13 pm

Ne razmnožavaju se, već se postaje s određenim obredima. I oni se rađaju s bijelom posteljicom.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimesri pro 05, 2007 9:34 pm

Ma zezam se...al kad smo vec na temi...hehe...ako se postaje obredom kako se onda Radjaju s Bijelom Posteljicom? Odkud posteljica...i jos k tome bijela ;)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimesri pro 05, 2007 10:47 pm

Posteljica, placenta... navodno se beba rodi u njoj... u Srbiji smatraju da se u posteljici (nije specifirana boja) radjaju zmajoliki muskarci, koji u buducnosti mogu da rasteruju od sela oblake sa gromovima... Moram uzeti knjigu iz biblioteke da se prisetim... :) *
[Vrh] Go down
vladimir
banned



Male
Taurus Dog
Broj postova : 10694
Age : 53
Location : Paris
Registration date : 19.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimesri pro 05, 2007 10:50 pm

I gde su ti zmajevi?
Ja nisam vidio jos nijednog,sigurno otisli da glume u neki sf film zubo
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimesri pro 05, 2007 11:17 pm

Hi, Vlado!!!
Long time no see!!!

Zmajevi?...
Ne znam...
Ja sam pokusala da pisem o zmajolikim ljudima... npr. danju covek - nocu zmaj, iliti reptil... otprilike neka vrsta mutanta, hibrida, genetski inzinjering... :) *
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimečet pro 06, 2007 1:18 am

zvezda je napisao/la:
Posteljica, placenta... navodno se beba rodi u njoj... u Srbiji smatraju da se u posteljici (nije specifirana boja) radjaju zmajoliki muskarci, koji u buducnosti mogu da rasteruju od sela oblake sa gromovima... Moram uzeti knjigu iz biblioteke da se prisetim... :) *

Ne kuzim sta kazes ovdje...cini mi se da odgovaras na moje pitanje "otkud posteljica?" ali ne kuzim sto hoces rec. Na sta ti se odnosi ovo da se navodno beba rodi u njoj? Ljudska? Beba boravi u posteljici tjekom trudnoce ali se rodi prije posteljice...ona se izbaci malo kasnije...ako govorimo o ljudima... Ili ne govorimo? Ne kuzim :P Doduse danas sam malo glupasta...okrenilo vrime pa valjda zato ;)

Uglavnom ako se oni "dobivaju" obredima otkud posteljica? Posteljica mi je pojam usko vezan za zenu i trudnocu, a tu neki obredi se vrse... :)

E, a od kud se radjaju ti zmajevi? Jel ih rodi zena ili i oni izniknu putem kakvog obreda?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimečet pro 06, 2007 1:15 pm

Ma, dete koje rodi zena i koje se navodno rodi u posteljici, ne izadje iz nje, nego se rodi "zamotano" se smatra zmajolikim, ili da ima neka natprirodna svojstva... Po ovom mitu o kome ja pricam, rodi ih zena... Kako?... Ha, vestackom oplodnjom izvanzemaljskim materijalom, recimo!... :) *
[Vrh] Go down
Aleksandar Veliki
Čovjek
Aleksandar Veliki


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 6274
Age : 116
Location : E11T
Registration date : 20.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimečet pro 06, 2007 7:19 pm

U svakom slučaju.
Svi Križnjaci su biološki obični ljudi.
A Križnjakom se postaje tako što se mora proći kroz određeni ritual. Obično povezan sa Crkvom i Kršćanstvom.

Postoje i nekakva pravila. Ako se rodiš sa bijelom posteljicom(onda pri porodu ima određeni ritual - čime postaješ Križnjak) ili nakon 7 godina tvoji suborci dolaze u tvoju kuću i vrše "mobilizaciju" u svoje redove. Možeš odgovoriti pozitivno ili negativno. Prolaziš obuku i postaješ Križnjak. "Mobilizacija" se može izvršiti i kasnije.

Što se tiće Štriga i Štriguna; nisam upoznat točno, ali nikada još nisam čitao ili čuo da postoji "mobilizacija", već samo da se postaje rođenjem.

Za "zanat" Štrolige mora se proći određenu obuku: o travama i ostaloj kemiji i alkemiji.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimečet pro 06, 2007 7:40 pm

Super, onda je moja prabaka po maminoj strani bila ovo poslednje!!! Ona je pravila meleme i salivala strah bebama, ne znam da je bas uricala, ali ko zna, slabo je se secam... :)

A Kriznjaci... mislim da i za to ima ekvivalent ovde... ne mogu se setiti izraza, nesto kao Krstasi... boziji ljudi, svakako, ljudi krsta...

No, nisi mi odgovorio ko je autor onog teksta Filadelfijski pokus, iliti eksperiment??? ... *
[Vrh] Go down
Aleksandar Veliki
Čovjek
Aleksandar Veliki


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 6274
Age : 116
Location : E11T
Registration date : 20.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimečet pro 06, 2007 7:51 pm

Štrolige ne mogu ureći riječima, već samo stvarima. Npr. amajlijama i protiamalijama.
Kao u pričama kada netko popije ljubavni napitak.

Dok Štrige mogu sve to isto i još i više, ali samo korištenjem riječi i u nekim rijetkim slučajevima i materijom(predmet ili nešto drugo).
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimepet pro 07, 2007 6:17 pm

Pa, logicno je, jer one imaju rodjenjem taj dar, mozda se i prenosi generacijski?...

Znam jednu baku koja u vreme mladog meseca odbrojava neke bajalice i time uklanja bradavice. Licno nisam imala takvih problema, ali znam pojedince kojima je pomoglo... Dakle, magija reci... I da, bitno je da ih pre toga pogleda i da zna ime osobe... *
[Vrh] Go down
silver
Majmun
silver


Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Age : 34
Registration date : 25.10.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimepet pro 07, 2007 10:30 pm

bacili smo se na narodne mitove, dakle :)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimesub pro 08, 2007 1:20 am

silver je napisao/la:
bacili smo se na narodne mitove, dakle :)

U svakom mitu se krije zrnce istine, kažu whee
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimesub pro 08, 2007 12:01 pm

Ima, bilo je i bice ljudi koji su, bilo spontano bilo nauceno, mogli da prodju kroz zavese realiteta i iskuse neka druga postojanja, gde su verovatno sretali svakakve entitete... A, s druge strane, i u nasem prostor/vremenu pojavljuju se rupe - prozori kroz koje povremeno nesto proleti... *
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimesub pro 08, 2007 12:54 pm

Da, a mi se već i u materijalnom bojimo gubitka kontrole, kako se ne bismo bojali na tom potpuno nejasnom i nedefiniranom području...
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimened pro 09, 2007 10:03 am

Kontrola... naspram gubitka iste... Ne znam, meni su neka gubljenja kontrole bila prava oslobadjanja, a ne frustracija... *
[Vrh] Go down
vladimir
banned



Male
Taurus Dog
Broj postova : 10694
Age : 53
Location : Paris
Registration date : 19.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimened pro 09, 2007 11:58 am

zvezda je napisao/la:
Kontrola... naspram gubitka iste... Ne znam, meni su neka gubljenja kontrole bila prava oslobadjanja, a ne frustracija... *
da to je oslobadjajuce ako umes drzati kontrolu svog duha jer eto ja se neki put izderem i izgubim sebe bez da u mojim recima i delu imam zla jer vicem na sebe u stvari
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimened pro 09, 2007 8:18 pm

Zapravo, mislila sam na neke momente u seksu... ;) *
[Vrh] Go down
Ćuka
Stanica



Male
Libra Cat
Broj postova : 13
Age : 36
Registration date : 16.05.2010

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimepon lip 14, 2010 8:32 pm

silver je napisao/la:
bacili smo se na narodne mitove, dakle :)

Jel zna još netko tih narodnih mitova?? Zanimljivi su mi...
[Vrh] Go down
Ymir
Žaba
Ymir


Male
Pisces Cat
Broj postova : 216
Age : 25
Location : London
Registration date : 16.02.2014

Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitimeuto vel 18, 2014 2:13 pm

Po tome ja sam Križnjak koji nije preošao obuku i koj nije kršćanin.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Empty
PostajNaslov: Re: Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige   Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Štrige, Štriguni, Križnjaci - Krsnici, Štrolige
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Ostale misterije-
Forum(o)Bir: