Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Ljutnja vs. Tuga

Go down 
Go to page : 1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimeuto sij 04, 2011 6:25 pm

Ljudi su mahom nesto nezadovoljni i ljuti. Ljute se na sve i svasta. To je danas glavna reakcija na sve. Stres nas cini ljutima. Medjutim kada smo bili mali klinci (bas mali) na stres smo vise reagirali tugom nego ljutnjom. Recimo ako bi se roditelji posvadjali dijete bi se rasplakalo. Kako je dijete starilo tako je na istu situaciju pocelo reagirati ljutnjom. Cini se da se manje enrgije trosi na ljutnju nego na tugu. A i tuga je neugodnija i teze ju je kontrolirati.

Moje defaultno stanje je latentna nadrkanost (da ne kazem ljutnja :P ). Generalno me ljuti ljudski rod. Medjutim sto vise razumijem ljude tj. sto vise suosjecam, sto sam svjesnija i td. to sam manje ljuta i opet (kao nekad kad sam bila mala mala) vise tuzna. U nekim momentima sam i ravnodusna tj. jednostavno prihvacam stvari kakve jesu ali to nije stalno stanje.

I tako...nekako mi se ne cini da ce ljudi hrlit u to da su radije tuzni nego ljuti...ipak je puno lakse biti ljut...

Kakvo je kod vas stanje? Je li reagirate ljutnjom, tugom ili vam je sve ravnica? Mozda ste vjecni optimisti pa nit se ljutite nit tugujete?

Dinosaur
Zozily

Male
Capricorn Goat
Broj postova : 397
Registration date : 11.06.2008

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimeuto sij 04, 2011 6:46 pm

Do prije nekih godinu dana nisam uopce pokazivo ni osjecaje ljutnje niti tuge, nekako je sve bilo ok... nisam imao niti razloga da se osjecam tako, no međutim evo u zadnje vrijeme sam stalno sav neki tužan, nekako kao da previse ocekujem od nekih ljudi pa se stalno iz dana u dan razocaravam.... igl, vise tužan nego ljut... ides
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimeuto sij 04, 2011 9:03 pm

Meni se nekako čini da se ljutimo na osobe, tj. kad nekoga smatramo krivim za nešto, tada smo ljuti na tu osobu. No kad nam se desi nešto loše, a nemamo nikoga koga bi okrivili, recimo bolest, nesreća ili neka prirodna nepogoda, tada smo tužni jer se to dogodilo i jer smo izgubili nešto bilo blisku osobu ili pak nešto što smo volili.

Neki ljudi su po defaultu tužni, jer radost i sreća kratko traju, dok je tuga stalna, kao neko utočište, jer bolje je nešto osjećati nego ništa.

Naravno to je ustvari pogrešno jer nam i tuga i ljutnja oduzimaju energiju i drže nas zarobljenima u prošlosti. Ako se okrenemo u budućnost, onda ćemo vidjeti da ništa nije određeno i da mi sami stvaramo našu budućnost. Ako smo toga svjesni tada ćemo biti radosni, jer budućnost pripada nama :)

Superforumaš CE-4
Athena

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12345
Registration date : 09.09.2009

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimeuto sij 04, 2011 10:29 pm

Ja mislim da sada nekako češće reagiram tugom, nego ljutnjom. misli
Ljutnja bi za mene bila više aktivno, pomalo ekstatično usmjerena, nakon čega bi došlo otriježnjenje i sagledavanje stvari i mogućih rješenja.

Međutim, kako sam starija ujedno sam postala svjesna da se neke stvari, životne nepravde i situacije koje nas svakodnevno okružuju, jednostavno ne mogu promijeniti.
Možemo se ljutiti i nakon toga energično reagirati kako bi ih očajničkim i Sizifovim naporom pokušali ispraviti, ali često puta se radi o iluziji, koja u konačnici ne rezultira konkretnim uspjehom. To me rastužuje, ali toga sam svjesna.

S druge strane, nekad se puni potencijal neke naše reakcije i stremljenja ne ostvaruje u konkretnoj realizaciji zacrtanog cilja, koji je često puta nemoguć, nego u samom naporu i volji da se trudimo nešto promijeniti, da smo ovdje i da se za nešto borimo.
Iz tog razloga bih voljela razviti aktivniji pogled na svakodnevni život i biti češće puta "aktivni igrač", a ne samo analitičar i nepristrani promatrač, koji će unaprijed predvidjeti ishod utakmice.

PraGlodavac
Green

Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Registration date : 26.12.2010

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimeuto sij 04, 2011 10:32 pm

Liječim se već neko vrijeme od ljutnje. Moje prijašnje stanje je bilo poput tvojega Alpha, nadr...st. Ljutilo me sve i ljutio me svatko, a prag tolerancije na ljudsku glupost kao da nije postojao. Ljudi su me doslovno zvali "mrgud" onda ti je jasno koliko sam se često smijala. Jednog dana sam doslovno odlučila da odbijam biti takva osoba i da mi je više dosta reagirati na sve i sad traje terapija osmijehom. U večini situacija izgledam kao idiot, ali barem ću imati bore na pravim mjestima. :) U povjerenju, i dalje mislim da su ljudi idioti, ali sad to kažem sa smiješkom zubi
[Vrh] Go down
randajad
PraGlodavac
randajad

Male
Virgo Pig
Broj postova : 726
Registration date : 05.10.2010

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimeuto sij 04, 2011 10:37 pm

E vidiš kod mene je bilo obrnuto...ja sam uvijek poznat bio kao neko ko je uvijek sretan , hiperaktivan , neko ko ima strpljenja za sve...ali u posljednje vrijeme sam sve više iznerviran , sve gluposti mi nisu smiješne , već mi idu na živce i sve mi ide na živce! Help?
[Vrh] Go down
Green
PraGlodavac
Green

Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Registration date : 26.12.2010

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimeuto sij 04, 2011 10:38 pm

Smile :)
[Vrh] Go down
randajad
PraGlodavac
randajad

Male
Virgo Pig

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimeuto sij 04, 2011 10:39 pm

Samo to? Da se pokušam vratit na staro? xD
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimeuto sij 04, 2011 11:01 pm

randajad je napisao/la:
E vidiš kod mene je bilo obrnuto...ja sam uvijek poznat bio kao neko ko je uvijek sretan , hiperaktivan , neko ko ima strpljenja za sve...ali u posljednje vrijeme sam sve više iznerviran , sve gluposti mi nisu smiješne , već mi idu na živce i sve mi ide na živce! Help?
Pa gluposti ti i ne mogu biti smiješne, jer i nisu smiješne, no ono što možeš je prihvatiti ih takve kakve jesu tj. ljude koji to čini i nadati se da će oni sami uvidjeti da je to glupost. Možda se oni nikada neće promijeniti, ali na to ti ne možeš utjecati. No ono što možeš je utjecati da to da to tebe ne ljudi niti ne rastužuje :)

PraGlodavac
randajad

Male
Virgo Pig

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimeuto sij 04, 2011 11:03 pm

ma da , al' mislim ono kao kad neko 'će da ispadne pametan ili sl. pa lupi nešto...pa se izblamira....i to bude svima wow , na to sam mislio
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga

Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Registration date : 28.08.2009

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimesri sij 05, 2011 12:04 am

Alpha je napisao/la:

Moje defaultno stanje je latentna nadrkanost (da ne kazem ljutnja :P ). Generalno me ljuti ljudski rod.

Kakvo je kod vas stanje? Je li reagirate ljutnjom, tugom ili vam je sve ravnica? Mozda ste vjecni optimisti pa nit se ljutite nit tugujete?

prva rečenica je moj odgovor.
prije mi je, u srednjoj, sve bilo ravno... dobijem kec u školi, nema veze. posvađam se s nekim, nema veze. potučem, sve ok.
a sad bih razdro svakoga tko me krivo pogleda. šta se samnom događa, nemam blage al meni za sad sve radi kako želim. cura me pokušava promijeniti, al iskreno bojim se da ću postati slabić kakav sam bio u osnovnoj ako popustim, tako da, ništa od toga....
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimesri sij 05, 2011 12:51 am

I ljutnja i tuga su fizioloske reakcije, emocionalni ekvivalent fizickog otoka ili soka. Oni imaju svoju funkciju, a to je da sprijece dalje ostecenje i omoguce zarastanje. Protiv njih se ne moze boriti silom, a nije ni preporucljivo. Moguce je samo razviti "deblju kozhu", ojacati imunitet i eliminisati potrebu za njima. Downside ovoga je sto to neizbjezno utjece i na prijemcivost na srecu.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimesri sij 05, 2011 1:30 pm

@Chak...ljudi uvijek najdu na koga ce se ljutiti. Na koncu konca mogu se ljutiti na Boga.

@Green...nisam tip za terapije smjeskom ili nesto slicno. Jednostavno sam preozbiljni tip osobe (nastranu to sto se stalno zezam). Prije me ljudski egoizam jako ljutio i ljuti me i danas kad sam i sama u nekom losem raspolozenju ali me u biti prije svega rastuzuje. I cak kada kazem "to mora biti tako za tu osobu" i kada bih se mogla mozda i nasmijat na sve skupa rijetko (vrlo, vrlo, vrlo rijetko) cu to napravit...jednostavno mi je energija usmjerena negdje drugdje. Ne zelim prihvacati situacije, zelim ih mijenjati. Mozda ne mogu rijecima djelovati na nekoga ali mogu pokusati energijom... Dosta meditacija ima taj moment "pokusajte biti nasmjeseni" i sigurno ima neceg u tome ali meni je, za sada, koncentracija bolja kada se ne smijesm...do kraja manipulacije energijom mogu doci do toga da se smijesim ali to vec ovisi...

@Arch...kada bi sve bila samo i iskljucivo (pleonazam, znam) fizicka stvar, stvar kemijskih reakcija i izlucivanja hormona i kada nista s time ne bi imala bit covjeka koja, po mom misljenju, pociva u duhu tada bi svi mogli biti sretno nadrogirani, izbalansirani raznim ljekovima i super...

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimesri sij 05, 2011 4:25 pm

Nastojim biti u većini ravnodušan jer na mnoge stvari niti mogu utjecati, niti me se tiču zapravo. Ljutnje ako i ima, brzo me prođe. Doduše ima tu jedna caka, ne ljutim se, ali pamtim ko slon. Tko ne voli slonove, žao mi je zubi
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimesri sij 05, 2011 8:37 pm

Alpha je napisao/la:
Prije me ljudski egoizam jako ljutio i ljuti me i danas kad sam i sama u nekom losem raspolozenju ali me u biti prije svega rastuzuje....Ne zelim prihvacati situacije, zelim ih mijenjati. Mozda ne mogu rijecima djelovati na nekoga ali mogu pokusati energijom...
Ako je po ovome suditi, mislim da kuzim o cemu se radi... Pokusaj "djelovanja", "utjecanja" na bilo koga i bilo sta je nesto sto spada u domen ega - teznja za sticanjem moci, teznja za uzdizanjem, osvajanjem, prevazilazenjem... Prema tome - tebe ne rastuzuju "neki tamo" ljudi, vec si istovremeno i pocetak i kraj, alfa i omega ;) - nalazis se u zacaranom krugu, koji se hrani samim sobom i crpi snagu iz tebe. Ako trazis rjesenje bilo koje muke - moraces prvo prekinuti ovaj krug i rjesenje ce tek tada postati moguce. 8)

A ovo drugo o nadrogiranosti: postoje dvije osnovne vrste droga, jedne za tijelo druge za dusu, a svaka od njih moze unistiti obadvoje. Religija, optimizam, sentimentalizam su neke od opojnih sredstava duse, a tijelo se danas opija najnovijim antidepresivima i dr. sredstvima kojima se hemijski nadoknadjuje dusevni nedostatak, i to se svakodnevno radi ... study

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimesri sij 05, 2011 11:03 pm

Archangel, jel ti znaš što znači voljeti (ne u smislu sviđanja nego da ti je stalo) ljude? Mislim na ovaj dio gdje komentiraš Alphine pokušaje utjecanja.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimesri sij 05, 2011 11:28 pm

Da. Zasto?

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimesri sij 05, 2011 11:29 pm

Zato što (valjda) Alpha to radi iz tog razloga. Ne želim/volim govoriti u tuđe ime, ali mogu reći da ja definitivno da.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimesri sij 05, 2011 11:35 pm

Mislim da ti i ja imamo drugacije percepcije o tome sto je ljubav (u opstem smislu). :P

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimečet sij 06, 2011 2:30 am

Na filozofiji ne vidim temu o ljubavi, možda bi se mogla udrit kakva rasprava. Ili tema već postoji pa ju ne vidim.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimepet sij 07, 2011 12:55 pm

Archangel je napisao/la:

Alpha je napisao/la:
Prije me ljudski egoizam jako ljutio i ljuti me i danas kad sam i sama u nekom losem raspolozenju ali me u biti prije svega rastuzuje....Ne zelim prihvacati situacije, zelim ih mijenjati. Mozda ne mogu rijecima djelovati na nekoga ali mogu pokusati energijom...
Ako je po ovome suditi, mislim da kuzim o cemu se radi... Pokusaj "djelovanja", "utjecanja" na bilo koga i bilo sta je nesto sto spada u domen ega - teznja za sticanjem moci, teznja za uzdizanjem, osvajanjem, prevazilazenjem... Prema tome - tebe ne rastuzuju "neki tamo" ljudi, vec si istovremeno i pocetak i kraj, alfa i omega ;) - nalazis se u zacaranom krugu, koji se hrani samim sobom i crpi snagu iz tebe. Ako trazis rjesenje bilo koje muke - moraces prvo prekinuti ovaj krug i rjesenje ce tek tada postati moguce. 8)

A ovo drugo o nadrogiranosti: postoje dvije osnovne vrste droga, jedne za tijelo druge za dusu, a svaka od njih moze unistiti obadvoje. Religija, optimizam, sentimentalizam su neke od opojnih sredstava duse, a tijelo se danas opija najnovijim antidepresivima i dr. sredstvima kojima se hemijski nadoknadjuje dusevni nedostatak, i to se svakodnevno radi ... study

Ne, tj. da kada kazes to sto si rekao ali ja nisam uopce isla u smjeru da hocu moc, kontrolu i td. sto spada u domenu ega. Upravo suprotno. Obzirom su ljudi egoisticni, a ja se na tom polju cesto gubim i ne kuzim najbolje onda tezim onome sto razumijem. Altruizmu. Tocno je i da bih eliminirala tugu ako bih prekinula sa pokusajima utjecanja na okolinu (iako taj utjecaj nije bas ovo sto si napisao). Medjutim to bi znacilo da moram bezuvjetno prihvatiti da su ljudi takvi kakvi jesu i gotovo. A ja to ne mogu ili ne zelim (nisam sigurna sto je od to dvoje).

Svi mi pokusavamo promijeniti svijet po nasem cefu. To je cinjenica. Tako kada se prema meni netko odnosi kao prema negativnoj osobi na neki nacin stvarno i postajem negativna osoba. Svi mi, htjeli mi to ili ne, bili svjesni ili ne, radili namjerno ili ne, utjecemo na svoju okolinu. Pa tako i ja. Razlika je samo svrhe. Ljudima je najcesca svrha njihova vlastita korist. Dakle, oni ce prihvatiti da je netko npr. licemjeran i to ce pokusati iskoristiti u svoju korist. Takvu osobu nece puno dirat sto je ta osoba licemjerna. Naime, previse je zaukpljen razmisljanjem o sebi samom da bi se sad brinuo oko duhovnog razvoja drugih ljudi. To je kao sto manekenke propagiraju da se ne nosi krzno jer su im platili, a i one znaju o cem se tu radi, da je to ubojstvo samo radi krzna (dakle radi luksuza) i da nije u redu i blabla...ali na kraju, pola godine kasnije osvanu u krznenom kaputu. Zasto? Zato jer iako znaju da nije bas u redu ipak im je najvise stalo do sebe samih nego do ikakvog prinicpa. Iskreno, vise kuzim ljude koji nemaju puno novca pa si kupe nesto sto ima krzno jer je kvalitetno pa ce im dugo trajat. Ali ako imas love i mozes si svaki tjedan kupit drugaciji kaput onda je krzno stvarno visina egoizma.
Drugi primjer sto mene ljuti bi bilo ovo. Ti i ja dobijemo cokoladu i sad ti zelis dobiti vise cokolade od mene. Kada bi mi kazao "cuj, stvarno sam gladan, das mi i dio svoje polovice" ja ti dam koliko god mogu. Dapace, ako mogu dam ti citavu cokoladu. Medjutim ako pokusas na neki perfidni nacin doci do veceg dijela nego ti pripada ili jednostavno polozis pravo da je jednostavno tako da tebi pripada vise, e, onda dolazimo do prinicpa. A kad dojdemo do principa onda necu popustit pa sve da mi cokolada niti treba niti ju volim i da je jos uz to upala u govno.

Eto, ne znam jesam bolje objasnila. Znam da smo ti i ja jako razliciti po tom pitanju i da se tesko kuzimo ali eto...

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimepet sij 07, 2011 9:54 pm

Dobro si objasnila, ali ostajem pri misljenju da ja puno bolje kontam tebe nego ti mene... ;) Evo, ovaj primjer sa cokoladom, recimo, ti je sasvim na mjestu - i sam sam nesto slicno imao u vidu kao dokaz kako ljudi djeluju jedni na druge. Ti imas cokoladicu, ja je hocu - mogu je od tebe uzeti na 2 osnovna nacina: milom ili silom. Ako, medjutim, izaberem prvi nacin, problem je u tome kako te "natjerati" da mi je das. I tu stupa na scenu "ekonomija moci", kako ja to zovem. Ja ti dam malo svoje moci tako sto "zamolim", tj. pristupim ponizno, kao netko slabiji, to u tebi izazove osjecaj ugode, i zauzvrat mi das cokoladicu. Trampa uspjela. Ako pogledas na koji nacin "molilac" uvijek pristupa "moljenome" mozes obratiti paznju na njegov govor tijela, ton glasa - njegovo ponasanje je identicno ponasanju roba pred gospodarem, iako najcesce ne dolazi do "padanja na koljena". Ako probas reci: "Daj mi tu cokoladicu, konju jedan, dok te nisam zgazio!" reakcija ce biti borba a ne darezljivost odn. milost. To je nesto sto sam primijetio tokom visegodisnjeg skrutinoznog posmatranja ljudskih odnosa, i jos nisam nasao nesto sto bi me zbunilo da kazem: "E, ovo nema smisla, pa kako to moze biti...!?" itd... Jos samo da napomenem da je dobro sto se ja i ti ne slazemo, jer osim sto bi nase rasprave bile dozlaboga dosadne te bi stavili ovaj Forum pod tesku narkozu, valja i malo prosiriti vidike, jer cetvore oci vide i ono sto dvoje ne vide. :)

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimepet sij 07, 2011 10:24 pm

Arch mislim da nisi skužio Alphu, ona je rekla kad bi ju netko iskreno zamolio za tu čokoladicu, tada bi ju dala toj osobi, no u tvojoj priči ta osoba glumi, ona zna što "mora" reći da bi dobila to što želi i to govori.

Naizgled tu i nema razlike, glumio ili bio iskren, ista je stvar, no razlika je velika iako se to ne čini na prvi pogled :)

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimepet sij 07, 2011 10:45 pm

Mislim da sam skuzio, naposljetku, tu i nema neke velike uber-filozofije. Kao sto i kazes, posljedice, efekt, je isti. I da pojasnim ovo o "glumi" - ne radi se o glumi u punom smislu rijeci, tj. svjesna prijetvornost, kao dio nekog detaljno razradjenog PLANA - to je instinkt! Kao takav, upogramiran je u DNK takoreci, jer potpuno isti obrazac ponasanja vidimo i u vukova, covjekolikih majmuna, i uopste svugdje gdje zivotinje zive u zajednici. Tom ekonomijom se ustanovljuje hijerarhija, sprecavaju nepotrebni sukobi koji bi slabili zajednicu i uopste - osigurava mir i suzivot.

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitimepet sij 07, 2011 11:07 pm

Opa hoćeš reći da se tom iskrenom ljubaznošću može postići više nego egoističnom agresivnošću? I da od toga ima koristi cijela zajednica. Ako to govoriš, da slažem se s tobom.

No ja sam govorio o egoistu koji glumi ljubaznost samo da bi postigao svoj cilj, on zna da glumi i to čini namjerno i u pravilu mu uspijeva uvjeriti druge da je ljubazan i dobiva ono što žele, no razlika između njega i iskrene osobe je u tome što kad ih se odbije i ne dobiju ono što žele ovaj egoistični glumac će biti sav ljut jer nije ostvario ono što je želio, dok će ovaj drugi prihvatit situaciju i reći ok mogu ja preživjeti i bez te čokoladice ;)

Ljutnja vs. Tuga Empty
PostajNaslov: Re: Ljutnja vs. Tuga   Ljutnja vs. Tuga Icon_minitime

[Vrh] Go down

Ljutnja vs. Tuga
[Vrh] 
Stranica 1 / 3.Go to page : 1, 2, 3  Next