Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?

Go down 
+5
Dantalion
Armin od Irima
Alpha
biga
Athena
9 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 1:17 am

U starijim razredima u jednoj školskoj godini dogode se prosječno tri slučaja da neki od učitelja dobije pljusku, nogom u stražnjicu ili šaku u glavu od učenika, kažu profesori. Lani su u školama zabilježena ukupno 2333 različita nasilna događaja!

Podatke je na web stranici nastavnici.org objavio jedan od profesora, govoreći da 'trend' nasilja nad profesorima poprima sve brutalnije razmjere. Događa se da učenici gađaju učitelja različitim predmetima, vrijeđaju ga, nazivaju pogrdnim imenima, ili na drugi način otvoreno pokazuju nepoštovanje i neposluh.

Najmlađi učenik u njegovoj školi, piše, koji je tupim predmetom izudarao učiteljicu, ima sedam godina, prenosi Slobodna Dalmacija.

Prema statistici za 2010., koju posjeduje Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta pokazalo se da su u školama, prema vrstama nasilja, zabilježena ukupno 2333 različita nasilna događaja, oko tri posto više nego godinu prije.

"Naše su procjene da se u oko 20 posto slučajeva radilo o nasilju nad nastavnicima. Govorimo o brojci od 350 do 400 napada na nastavnike godišnje ili najmanje dva dnevno. Ali, iskustva pokazuju da na jedan evidentirani slučaj dolaze još dva neevidentirana", kazao je Željko Stipić, predsjednik školskog sindikata Preporod. "Škole zbog neugode i straha jedan veliki dio nasilja zataškaju", dodao je.

U Hrvatskoj se dogodilo jedno ubojstvo profesora, kada je 2001. godine u varaždinskoj srednjoj Rudarsko-kemijskoj školi učenik Josip Kostanjevec ubio profesora Josipa Medvedovića hicima iz pištolja zbog zaključene treće jedinice. Otada su nastavnici istrpjeli različite napade: metalnim šipkama, mjenjačima kamiona, noževima, alkoholozirane ispade pa do psiholoških maltretiranja poput osnivanja grupa na Facebooku, gdje učenici iznose pogrdne komentare o profesorima ili snimaju kako ih zlostavljaju.

Pedagog prof. dr. Zlatko Miliša smatra da djeci već od osnovne škole treba ponuditi 'zaboravljeni' Zdravstveni odgoj i sadržaje poput prevencije ovisnosti i nasilja te učenja vještina komunikacije, dok je psihologinja Mirjana Nazor smatra da je lupanje šakom u stol nešto što danas ne prolazi. Savjetuje odraslima da usvajaju nova znanja i napominje kako se favoriziranje "kulta" nasilja treba mijenjati. kava

LINK http://danas.net.hr/hrvatska/page/2011/01/24/0900006.html?pos=n0

Ono što se meni u čitavoj priči ne sviđa jest stav nekih "modernih" psihologa koji tvrde da odrasli trebaju usvajati nova znanja.
Koja to znanja? scratch
Zaboga, svaki profesor uči osnove pedagogije i ne živimo u vremenima dijeljenja packi i tjeranja djeteta u kut, ali smatram da učenici-nastavnici nikako nisu na istoj razini i da se treba znati tko tu ima autoritet, ako treba i lupanjem šake.
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 1:26 am

da, lupanjem šake...
-prvo to se ne događa svim nastavnicima/profama. zašto? jednostavno zato što se neki znaju postaviti sa takvim autoritetom da ti i ne padne na pamet da ga izazivaš.
-drugo ovi koji primaju bubak su mislim većinom ljudi koji poklanjaju prolazne ocjene. u mojoj školi jedna profa iz matematike dala otkaz jer su je djeca zezala. došla druga iza nje i oborila 12 ljudi iz dva razreda. na popravnom je pitala samo tablicu množenja. škola je konobari-kuhari. i mislite da je itko od djece za nešto tužio ili zezao na hodniku?? ne, lijepo je dobila otkaz jer to nije u interesu škole. treba svatko proći..

znači po meni se griješi u obrazovanju nastavnika... treba im nekako usaditi 'čvrstu šaku'.. nisam psiholog, al mislim da se to može uraditi.

a pogreške u odgoju tih dripaca koji to namjerno rade da i ne spominjem. mislim da bi HR zakon trebao biti stroži u slučajevima maloljetničke delikvencije i s****a koje ti isti dripci rade.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 11:52 am

Ne mozes ti danas uspostavit autoritet kad klinci znaju da im, zapravo, ne mozes nista. Znaju da oni imaju sva prava i da ih stiti zakon. I to koriste. Problem je sto ih nitko ne uci da postoje i posljedice i odgovornost. Zakon je krivo postavljen i gotovo. Ne samo skolski nego opcenito. Cak i da profesor napravi ne znam sto pa da ga klinac udari on za to treba odgovarat. Kako je maloljetan onda trebaju odgovarat roditelji. Dakle, ako tvoje dijete nekog udari - kazna npr. 1000 kn ili 3 dana zatvora (mislim za roditelja, ne za dijete).
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 23.01.2010

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 12:05 pm

A gdje je tu kazna za dijete? Dobar dio te djece će iskorištavati i tu posljedicu što bi njihovi roditelji trebali odgovarati za postupke svoje djece.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 12:10 pm

Nigdje. Ali nema je ni sada (mislim kazne). Pa ako zakon zeli male monstrume zastiti ko lickog medvjeda onda nek kazni roditelja. Fora je u tome sto imam dojam da bi licki medjvjed dobio nezapamcene disciplinske mjere od onih istih roditelja koji su ga do jucer opravdavali.
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 23.01.2010

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 12:17 pm

Kad bi kazna išla u oba smjera, prema roditeljima i djeci, tada bi se možda nešto i promijenilo. Žalosno je što u današnje vrijeme tolike slobode tu istu slobodu iskorištavamo s lošim namjerama.

U subotu je izašao jedan zgodan članak u "Jutarnjem listu" o odgoju djece. Ako ga nađem, budem ga prepisao - prigodan je. ^^
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 12:23 pm

Alpha, mislim da i postoji zakon koji stavlja na roditelja odgovornost za djela koje učini malodobno djete, al se normalno ne provodi.

ima i onaj zakon koji kaže da ako te policija uhvati da voziš auto prije položenog ispita da onda ti se pomjera polaganje do 19. godine... i tako skoro svakim prometnim prekršajem.
znam ljude koji do svoje 150. godine onda ne bi mogli polagati...
[Vrh] Go down
Dantalion
Čovjek
Dantalion


Male
Pisces Buffalo
Broj postova : 4201
Age : 39
Location : u prolazu..
Registration date : 16.03.2010

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 12:30 pm

bilo je to davo u prije mnogo godina kada se sjedeča daska na stolici iz misterioznih razloga odšerafila. Svi smo se ukočili od viđenja te nadprirodne sile i nismo imali hrabrosti ništa poduzeti. Tik poslije ušla je profesorica u razred, ponaknula stolicu, sjela. A mi smo ostali u neviđenom šoku i sve nas uhvatio neki grč u trbuhu. A profesoricu je neka sila uhvatila i povukla u okvir stolice. Poslije je nas sve optuzila za nasilje i zaokružila nam jedan za polugodište. A nismo bili krivi.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 12:33 pm

@Armin...nek se kazni roditelj pa neka kasnije on dalje kaznjava svoje dijete.

@Biga...a teoretksi da, mislim da postoji kao neki zakon. Kao. Ali puno vise zakona se odnosi na to kako dijete ne smijes mrko pogledat. To sto te onda ono sikanira nema veze.

U vezi voznje auta...eno je opet izalo u medije o onom tipu sto je sa 17 godina u Makarskoj ubio dvije curice na pjesackom jer je vozio 3x brze od dopustenog, a dozvolu naravno niti nema. Medjutim, obzirom mu je otac tajkun tako nije snosio posljedice nego su ga poslali skolovat se vani. Sad ispada (kazu mediji) da mu je otac kupio neki skupi auto Sanaderu kao mito da se malog rijesi sto bezbolnije. Toliko o tome kava
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 12:42 pm

@Dant...a niste bili krivi. Bas ti vjerujem zubi
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 1:31 pm

Dakle prvo da nešto razjasnimo, ne može roditelj biti kažnjen radi nečega što počini njegovo dijete. Postoje razlozi zašto je to tako, no mislim da to nije tema. Ono za što roditelj može odgovarati je za popravljanje štete koje njegovo dijete nanese u školi ili bilo gdje drugdje. A kad netko udari nekoga onda mu nanese i štetu koja može biti materijalna i nematerijalna. Dakle ako je ozljeda jaka onda bi to moglo biti liječenje i izgubljena zarada zbog nemogućnosti rada plus nematerijalna šteta zbog duševnih boli koja je uvijek prisutna. Naime udaranje profesora u školi dovodi do straha, omalovažavanje, psihičke boli kod te osobe, jer ako ministri trpe duševnu bol jer se nešto loše napiše o njima onda to svakako i profesor trpi jer je napadnut u školi. S time što ovaj profesor to opravdano može istaknuti kao štetu. E za tu štetu odgovara i roditelj i dijete ako je starije od 14 godina. Ja ne znam zašto se time nastavnici ne koriste i traže tu naknadu. Hm možda zato što o tome odlučuje sud, a kod nas sudski postupci traju godinama, pa se ljude ne žele povlačiti po sudovima.

A što se tiče prava djece, mislim da se ističu samo prava, a ne i njihove obveze tj. sankcije koje će ih dočekati ako oni ta prava prekrše. Naime u školu idu i druga djeca i sad zašto bi ta druga djeca morala trpiti jednog ili dva nasilnika u razredu.
[Vrh] Go down
Zona
Pračovjek
Zona


Female
Leo Tiger
Broj postova : 2260
Age : 49
Registration date : 17.07.2010

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 2:12 pm

Chakotay je napisao/la:

A što se tiče prava djece, mislim da se ističu samo prava, a ne i njihove obveze tj. sankcije koje će ih dočekati ako oni ta prava prekrše. Naime u školu idu i druga djeca i sad zašto bi ta druga djeca morala trpiti jednog ili dva nasilnika u razredu.

Na roditeljskim sastancima na početku svake školske godine se roditeljima pročita pravilnik u kojem između ostalog piše kakve ovlasti ima škola u vezi učenika koji su nedisciplinirani i prave probleme.

Uglavnom, to je mrtvo slovo na papiru, sve dok se ne prolije nečija krv, preko svega se prelazi i sve se zaboravlja i kod takvih primjeraka tj maloljetnih delikvenata se samo moli boga da što prije napusti tu školu tj da ju završi, tako da će i sa nekoliko negativnih ocjena na kraju proći godinu baš zato što nikom nije u cilju zadržavati takve ili ih preodgajati.

A druga djeca sa uzornim vladanjem su prisiljena trpiti ,na vlastitu štetu,tako iz nekih predmeta ne steknu potrebno znanje jer te predmete predaju nastavnici koji nemaju autoriteta i ne smiju se zločestoj djeci zamjerati.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 2:36 pm

A daj mi reci zašto je to mrtvo slovo na papiru, zašto se ne koriste te ovlasti. Mislim zar je tako teško dati ukor učeniku i ako dobije tri ukora prebaciti ga u drugu školu. Čega se ravnatelji boje misli
[Vrh] Go down
Green
PraGlodavac
Green


Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Age : 38
Location : Zagreb
Registration date : 26.12.2010

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 3:04 pm

Ok, a sad druga strana priče....

U zadnjih 6 godina koliko sam instruktorica iz matematike, fizike, kemije i engleskog za srednje i osnovne škole, nagledala sam se svakakve djece i roditelja, ali i svakakvih profesora.

Članak koji je donesen zajedno sa podacima u njemu prikazuje samo jednu stranu priče. Problem naše prosvjete nisu djeca već sami profesori. Davnom, davno, mnogo je ljudi završilo razne inžinjerske smjerove, nije našlo posla i otišlo je na škole. Svi ti ljudi nikada nisu htjeli biti profesori i ne znaju biti profesori.

Samo u Zagrebu postoji desetak škola sa profesorima koji na sat dolaze pijani i napušeni. Oni koji dolaze trijezni vrijeđaju djecu i na njima liječe svoje komplekse. Profesori matematike ne znaju riješiti niti jedan zadatak na ploči pa onda te iste zadatke stave ljudima u kontrolni, a da ne pričam da se na učenike gleda kao na niža bića samo zato jer su mlađi i sa manje obrazovanja, ne daje im se dovoljno poštovanja.

Vidjela sam profesore na čijim satima su i najzločestiji učenici ne mirni, nego i zainteresirani, oni rade, uče i prate na satu. Kako je to moguće? Profesor je očito kvalitetan. Znam da je ružno reći da su profesori koje se maltretira to i zaslužili no treba se zapitati jesu li to mogli spriječiti.

Ako postoji učenik koji radi probleme, naravno da se snjim treba raditi kako to ne bi činio, no ako postoje profesori kod kojih je taj učenik sasvim suprotnog ponašanja, ne ovisi li onda i o profesoru njegovo trenutno ponašanje?

Postoje profesori kod kojih 90% razreda ide na popravne, jesu li djeca kriva? Ne.

Djeca imaju prava, ali isto tako oni imaju i svoja mišljenja i stavove. Razgovarala sam sa najproblematičnijim učenicima i svaki mi je na razlog svog ponašanja naveo dosadu na satu i nepoštovanje profesora. Mi kao da smo zaboravili da su i učenici ljudi i da ih boli kada se na njih netko dere, vrijeđa ih ili ismijava pred ostatkom razreda.

Po pitanju psihologije koju profesori moraju na fakultetima slušati, to je glupost. Da bi bio profesor na fakultetu, ne moraš slušati niti jedan metodički predmet, studenti dakle gledaju profesore koji imaju ili nemaju smisla za predavanje. Metodičke kolegije na fakultetima drže profesori koji su isto tako manje ili više dobri.

Želim naglasiti da se nisam susrela sa učenikom koji na poštovanje nije odgovorio sa poštovanjem. Isto tako, profesori to rijetko čine, iskompleksirani su i živćani i na poštovanje i ljubazno ukazivanje na pogreške reagiraju sa vrijeđanjem. Susrela sam se i sa ravnateljima koji su itekako svjesni loših profesora na svojim školama, rekli su mi da si ne mogu dozvoliti dati nekome otkaz ako nemaju koga zaposliti na njegovo mjesto obzirom da školama nedostaje profesora prirodnih znanosti. Nedostaje ih jer su fakluteti teški, a plaća premala pa određene stvari ljudi izbjegavaju studirati. I tako je jedno stotinjak profesora koji uzrokuju generacije i generacije ogorčenih mladih ljudi. Tko je kriv? Možda sam već dosadna, ali opet tvrdim VLADA. Vlada i mediji u kojima se veličaju krive moralne vrijednosti.

I samo da napomenem kako se u Zagrebačkim školama rješavaju problemi. Đak napravi problem, biva poslan školskom psihologu na razgovor. Ovaj ga preko novina pogleda i pita "Očeš prestat to raditi i biti dobar?" Đak odgovara da hoće i biva vračen u razred. Predivno riješen problem.

Osobno sam razgovarala sa mnogim profesorima, rekli su mi bez imalo srama da ih jednostavno nije briga.

Svaka priča ima dvije strane, pa tako i ova. Molim da se olako ne okrivljava djecu za pogreške odraslih. Nije mi normalno da se nekome u pubertetu kad je i ovako i onako osoba sje....ana govori pred cjelim razredom da je idiot i kreten. To utječe na njihov razvoj, sliku o sebi i mišljenje o profesorima i čitavom obrazovnom sustavu.

Kako bi imali kvalitetne mlade ljude, prvo što moramo učiniti je povisiti plače profesorima, obrazovati ih više i definitivno napraviti čistku u prosvjeti. Više od polovice profesora jednostavno ne valja, to je činjenica s kojoj se slažu i profesori i ravnatelji i roditelji i djeca.

Ajde za sam kraj. Na jednoj strukovnoj školi u Zagrebu koja je poznata po problematičnih učenicima koji konstantno rade probleme, jedna je mlada profesorica na svom prvom satu rekla učenicima da ih poštuje i smatra ih na jednakoj razini sa samom sobom kao ljudska bića i da će dati sve od sebe kako bi se tako prema njima i ponašala. Nitko joj nikada ne stvara probleme, ona nikad ne podiže glas. I najgori učenici na njenom su satu mirni i vrijedni, a o njoj imaju samo riječi hvale. Isti ti na drugim satima i izvan škole rade velike probleme. Dakle, jesu li kriva djeca? Ne, krivi su profesori, za apsolutnu svaku reakciju učenika, krivi su si sami.
[Vrh] Go down
Zona
Pračovjek
Zona


Female
Leo Tiger
Broj postova : 2260
Age : 49
Registration date : 17.07.2010

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 3:52 pm

Dobro kažeš Green, to što ti pišeš ima smisla ali ipak je to samo jedna strana priče. I ovaj problem kao i mnogi drugi, je kompleksan ,i ima mnogo uzroka pa bi ga trebalo i rjšavati na više razina.
Definitivno ni današnja djeca nisu kao što su nekad bila, sve je više onih koji ne poštuju nikog i ništa, a opet, ja bih rekla da su za to najviše roditelji krivi.
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 23.01.2010

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 4:12 pm

Green, slažem se sa svime što si rekla. Svakako da treba prije svega postojati uzajamno poštovanje.
No reci mi, kako to da se danas samo na profesore obruši "drvlje i kamenje" ako su učinici na nastavi problematični? Kako to da je samo nastavnik kriv? Zar je kriv zbog toga što nije slika i prilika autoriteta, čak ni ako je vrlo kvalitetan kao predavač?

Istina, imam malo godina, ali dovoljno da čujem priče kako je bilo mojim roditeljima koji su isto tako imali profesore koji su bili živčani, pijanice i rospije te isto tako su u svojim razredima imali učenike koji stvaraju probleme. Unatoč tomu svemu, roditelji nisu ovako otvoreno napadali i tužili nastavnike, učenici nisu dolazili s pištoljima, metalnim šipkama i sl. kako bi naudili nastavniku. Znalo se dogoditi da dođe roditelj i posvađa se s nastavnikom ili se u krajnjoj liniji potuče s istim, ali događalo se to onda kada je taj isti stvarao probleme duže vrijeme i to najčešće bez razloga ili pak iz osobnih razloga. U uvodnom postu stoji kako je učenik UBIO nastavnika radi ZAKLJUČENE JEDINICE. Pa zar je to razlog da se nekoga ubije? Zar je taj nastavnik toliko loš/dosadan/naporan da ga se mora ubiti?

Naravno, trebalo bi nastavu izmijeniti, otvoriti stotine škola i uposliti 50-100 puta više radnika zajedno s time, ali to nije opravdanje za nasilno ponašanje učenika.


Mislim da će Zona, Chak i Alpha možda najbolje znati o čemu govorim ako se sjete svojih dana u osnovnoj školi kad su mogli dobiti po prstima ili "ćušku" iza uha, jer su bili zločesti. No nikome nije padalo na pamet napasti nastavnika, makar on bio mekušac ili karakterni ideal.

Je li tomu svemu uzrok to što se djeci daju prava, ali se obaveze ne ističu (dovoljno ili uopće) ili to što smo previše zaokupljeni preživljavanjem da ne stignemo misliti na druge ili kvalitetu ukupnog rada, doista trenutno nisam kompetentan odgovoriti. Možda nikad ni neću biti. Ali sam siguran da dobar dio rješenja problema leži u odgoju.
Tko želi, neka si da malo truda pa pročita dobar broj postova o odgoju koje smo pisali prije nekoliko mjeseci.
[Vrh] Go down
Green
PraGlodavac
Green


Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Age : 38
Location : Zagreb
Registration date : 26.12.2010

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 4:17 pm

Nasilje nikada nije riješenje i nikada ga ne opravdavam, nema tog valjanog razloga zašto bi bilo tko bilo koga ubio pa tako ni jedinica nije valjani razlog. ali opet ću postaviti pitanje. Koji profesori imaju problema? Da li se svi profesori tuku, maltretiraj i ubijaju?

Naravno da ima djece sa problemima kojima treba pomoći da ih riješe jer mnogo toga se nosi iz kuće.

Agresivnost nikada neću opravdavati, ali isto tako nikada neću za nju okriviti samo jednog pojedinca koji je tu agresivnost počinio.
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 23.01.2010

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 5:50 pm

Agresivnost je dodatni problem s kojim su najčešće suočeni predavači. Učenici su ti koji su uglavnom agresivni, bilo otvoreno ili diskretno, ali najčešće dugotrajno. Želiš li reći da su onda nastavnici krivi od samoga početka što su im učenici agresivni?

Spomenula si kako postoje predavači koji nemaju takvih problema. Ali činjenica je da zapravo imaju, no ti su problemi nešto manji nego što su kod drugih profesora. I ne, to najčešće nisu djeca koja imaju dijagnosticiran ADD ili ADHD, nego su jednostavno takvi iz drugih razloga. Je li tomu razlog odgoj ili "loše društvo", to ne znam, ali sam siguran da bi posljedice njihova ponašanja trebali snositi i oni i roditelji.
[Vrh] Go down
Green
PraGlodavac
Green


Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Age : 38
Location : Zagreb
Registration date : 26.12.2010

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 5:54 pm

Armin od Irima je napisao/la:
Želiš li reći da su onda nastavnici krivi od samoga početka što su im učenici agresivni?

Pa ne može nastavnik odma od početka biti kriv, naravno. Bitno je kako on te probleme rješava. Krivi odgoj i krivo stanje u društvu pogoduju razvitku nasilnika, slažem se, no s tim nasilnicima se na krivi način obračunava. Obzirom da postoje profesori koji s njima mogu i znaju raditi, očito nije nemoguće i nije sve izgubljeno.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 6:16 pm

Uz to što postoje loši, pijani i traljavi profesori koji nisu niti najmanje kompetentni za rad, a plus to ne mogu nikako dobiti otkaz jer su i oni zakonski zaštićeni, postoji i previše slučajeva gdje i najbolji profesori ne mogu ništa.
Tako je moja profa iz matke iz osnovne škole, dobra i dosljedna profesorica, možda s malo manjka žara, ali definitivno s kvalitetnim predavanjima i dobrim autoritetom, imala problema s jednim klincom. Htjela mu je zaključiti 1 jer nije pojma imao. On je radio sranja. On je slao utjecajnog i moćnog taticu u školu. On je išao po prilagođenom programu u školu... i tako dalje. No profa je odlučno rekla, usprkos mnogim prijetnjama, a da ne govorimo i raznim lijepim novčane svoticama koje je pristojno odbijala, da mu neće zaključiti 2 sve dok ne nauči za 2. I tako je jednog dana dobila pismo u kojoj je bila ponuda od grobara za njen sprovod... pa je taj utjecajni tata došao u zbornicu pokazati svoj novi pištolj...
Što će profa u tom slučaju? Ići se tužiti u ovakvom sistemu kada zna da ništa neće izboriti? Eto... dečko je imao 2.
A ovakvim slučajeva ima puno... puno više nego što se misli.
[Vrh] Go down
Zona
Pračovjek
Zona


Female
Leo Tiger
Broj postova : 2260
Age : 49
Registration date : 17.07.2010

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 7:09 pm

Dakle, kriv je roditelj tog dječaka. I u većini slučajeva problematična djeca su proizvod nezrelih i neodgovornih roditelja.
Profa je pametno odlučila, bolje da je pustila idiota , zaključila mu 2, nego da je poginula.

Ali, gdje je tu pravda? confused
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 11:07 pm

Točno to, izreagirala je normalno... ali gdje je tu pravda?
[Vrh] Go down
Green
PraGlodavac
Green


Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Age : 38
Location : Zagreb
Registration date : 26.12.2010

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimeuto sij 25, 2011 11:51 pm

Očekivati pravdu u državi gdje pravo i pravda piju kavu i smiju nam se, je nerealno. Daleko smo mi još od idealnog rješenja za ovakve probleme jer nemamo ni kadra ni sredstava kako bi stvorili kadar koji bi radio sa pojedincem. Socijalna služba u RH je nesposobna zajedno sa pravosuđem i problemi koji nastaju se jednostavno ne rješavaju.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimesri sij 26, 2011 11:56 am

Green u pravu si, očekivati neko bolje stanje u školstvu od onoga kakvo je u cijeloj državi je nerealno. Nigdje u državi stvari ne funkcioniraju, pa tako ne funkcioniraju niti u školstvu. Problem je sustavan i proizlazi iz društva i večine ljudi.

Ova učiteljica iz Legijevog primjera nije imala što učiniti nego dati dvojku tom učeniku, da se ona kojim slučajem "zakačila" sa tim roditeljem i tražila zaštitu policije, na što je imala pravo jer prijetnja je nedozvoljena po Kaznenom zakonu bi vjerojatno od policije dobila odgovor neka sama tuži tu osobu i nek dokazuje da joj se prijeti. I to ne zato što tako piše u zakonu nego zato što se nekom službeniku u policiji jednostavno ne da raditi svoj posao. Kod nas nažalost većina ljudi jednostavno ne želi raditi posao za koji su plaćeni. Toga ima svugdje od škola, sudova, policije, državne uprave... pa do ministara i same vlade. Nitko ne radi ono za što je plaćen.
[Vrh] Go down
Green
PraGlodavac
Green


Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Age : 38
Location : Zagreb
Registration date : 26.12.2010

Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitimesri sij 26, 2011 12:00 pm

good
Potpisujem.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Empty
PostajNaslov: Re: Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?   Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Nasilje nad nastavnicima - hrvatska stvarnost?
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Nimfomanka, mit ili stvarnost?
» Nasilje vjerom na internetu

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Obrazovanje-
Forum(o)Bir: