Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Share

Obrambeni mehanizmi

Go down 
Autor/icaPoruka
Legionar
Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

Obrambeni mehanizmi Empty
PostajNaslov: Obrambeni mehanizmi   Obrambeni mehanizmi Icon_minitimečet vel 17, 2011 11:48 pm

Obrambene mehanizme koristimo kako bismo izbjegli frustracije. Frustracija nastaje kada ne možemo zadovoljiti svoje unutrašnje motive i želje. Za razliku od stresa koji je vanjski uzrok negativnih emocija, frustracija dolazi zbog našeg vlastitog nezadovoljstva.

Da bismo se obranili pred drugim ljudima i izbjegli frustraciju koristimo obrambene mehanizme. Osnovni i najčešće korišteni mehanizmi su:
-negiranje (nijekanje stvarne situacije, npr. dečko odbija povjerovati kako se djevojka kojoj se upucava nije zaljubila u njega)
-projekcija (uključuje negiranje, projiciranje vlastite krivice na drugu osobu)
-regresija (nezrelo ponašanje i pokušaj izbjegavanja frustracije ponašanjem kao malo dijete)
-racionalizacija (racionalno objašnjavanje i izvlačenje iz trenutne situacije)
-supstitucija (djelomično nadomještavanje frustracije zbog neuspjeha uspjehom u sličnom području. Npr. netko tko nije dobar u nogometu počet će trenirati košarku)
-kompenzacija (slična supstituciji, nadomještanje nečim sasvim drugačijim. Npr. osoba iz prošlog primjera prestaje igrati košarku, odnosno sport i počinje se baviti umjetnošću)
-izolacija
...

Ima ih još puno. Ovo su osnovni mehanizmi. Napisani uvod je interpretacija teksta iz udžbenika iz psihologije.
Wikipedija to opisuje malo složenije - Mehanizmi obrane.

Po meni su supstitucija i kompenzacija dobra vrsta obrambenih mehanizama. Najgora mi je projekcija. Najčešće koristim racionalizaciju. Ono što meni predstavlja problem jest to što često nisam svjestan svojih obrambenih mehanizama. Smatram da je u određenoj mjeri dozvoljeno i korisno koristiti obrambene mehanizme, ali da navečer, kada se pogledam u ogledalo znam što sam taj dan i kako učinio. Pogotovo se ne želim zatvoriti u začarani krug izmotavanja. Jednom bih volio doći do stadija kada mi obrambeni mehanizmi uopće ne bi bili potrebni.

Koliko često vi koristite obrambene mehanizme? Jeste li ih uopće svjesni? Ako niste, kako ih osvjestiti? Mislite li da postoji neka mjera u kojoj je dozvoljeno sve mehanizme koristiti i kada? Jesu li neki mehanizmi dobri?
I koliko je dozvoljeno na poslu koristiti obrambene mehanizme? Koliko je to u skladu s duhovnim načelima? Koliko je moguće napredovati na svojem radnom mjestu bez obrambenih mehanizama?

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Obrambeni mehanizmi   Obrambeni mehanizmi Icon_minitimepet vel 18, 2011 4:34 pm

Meni je najzanimljiviji odbrambeni mehanizam kad se "sruši operativni sistem" uslijed nekog podatka koji "does not compute" i kad potom kreće "reboot"... :)

Koliko mi je dato da primijetim, ne koristim jako često neke obrambene mehanizme, mada mi se čini da sam ih koristio daleko više kad sam bio mlađi. Kad se neka neočekivana situacija desi, vrlo često mi je zadovoljstvo da je što prije prihvatim i time otvorim put ka njenom savlađivanju, nego inzistirati na održavanju statusa quo - on mi inače služi kao referentni sistem po kojem prepoznajem javljanje obrambenih mehanizama. E sad, da li sam ih svih svjestan - sumnjam... Svjestan sam možda onih najočiglednijih, koji se naročito ističu svojim intenzitetom, ali ne smijem isključiti mogučnost da još negdje sasvim na dnu, postoji neki još nesavladani demon, koji se skriva i vreba svoju priliku... misli

PraGlodavac
Green

Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Registration date : 26.12.2010

PostajNaslov: Re: Obrambeni mehanizmi   Obrambeni mehanizmi Icon_minitimepet vel 18, 2011 4:56 pm

Važno je napomenuti da su obrambeni mehanizmi pristuni kod apsolutno svih ljudi, pitanje je samo u kojoj mjeri. Ne vjerujem da postoji osoba bez obrambenih mehanizama ili ona koja ih je naučila kontrolirati. Smatram ih pozitivnima, a ne negativnima, naravno, ako govorimo o psihički zdravim osobama kod kojih su oni u normalnom "nepretjeranom" izdanju :)
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Obrambeni mehanizmi   Obrambeni mehanizmi Icon_minitimepet vel 18, 2011 8:35 pm

Dakle, Green, ti dijeliš mišljenje da je najvažnije navečer se pogledati u ogledalo i znati koje si obrambene mehanizme koristio? :)

Koje vi koristite? U kojim situacijama? Koliko ih koristite pred približnjima, a koje na poslu?

@Arch, meni se čini da to nije obrambeni mehanizam, nego sasvim suprotno? Daj malo pojasni misli

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Obrambeni mehanizmi   Obrambeni mehanizmi Icon_minitimesub vel 19, 2011 12:06 am

@Legi... Da, ja isto ne gledam na to kao na obrambeni mehanizam (ako mislis na rapidno prihvacanje situacije), nego vise kao jedan vid samoizazivanja, u smislu da mi postane izazov da se u nekim neocekivanim situacijama ponasam suprotno od ocekivanog (npr. umjesto straha i panike "pretvorim se u ledenjak"). Negiranje i regresiju gotovo da i ne poznajem, a u nekim slucajevima kad mi "prahne" znam racionalizirati, u cemu mi pomaze "mentalitet ledenjaka" da neometan emocijama sagledam gole cinjenice... frosty

PraGlodavac
Green

Female
Virgo Buffalo
Broj postova : 647
Registration date : 26.12.2010

PostajNaslov: Re: Obrambeni mehanizmi   Obrambeni mehanizmi Icon_minitimesub vel 19, 2011 12:22 am

Legionar, da, donekle dijelim to mišljenje samo ne smatram toliko nužnim uvijek znati koje obrambene mehanizme koristiš već ne opterećivati se previše u negativnom smislu s njima. Treba prihvatiti da ih koristimo i da je to sasvim normalno i prirodno, nikako ih se ne riješavati.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Obrambeni mehanizmi   Obrambeni mehanizmi Icon_minitimesub vel 19, 2011 12:28 am

Green je napisao/la:
Legionar, da, donekle dijelim to mišljenje samo ne smatram toliko nužnim uvijek znati koje obrambene mehanizme koristiš već ne opterećivati se previše u negativnom smislu s njima. Treba prihvatiti da ih koristimo i da je to sasvim normalno i prirodno, nikako ih se ne riješavati.
Nije los mindframe, slozio bi se s ovim. Naposljetku, kad bi o svemu pa jos i o ovome razbijao glavu izludio bi... :)

Legenda foruma CE-4
floridana

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: Re: Obrambeni mehanizmi   Obrambeni mehanizmi Icon_minitimeuto vel 22, 2011 12:38 pm

ovi navedeni mehanizmi u uvodnom postu su posloženi tako da kod velikih frustracija reagiram baš po redu. to su sve faze koje traju određeno vrijeme. bitno je koliko se na određenoj fazi zadržim, šta opet određuje koliko će trajati put ozdravljenja.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Obrambeni mehanizmi   Obrambeni mehanizmi Icon_minitimečet vel 24, 2011 1:59 am

Flo cerek Sve je OK ako na kraju ne ostane na onom negativnom mehanizmu :) Ipak, brine me ovo zadnje "izolacija". Što se na kraju izoliraš? conf1

Meni je negiranje skroz nepoznato... uopće ne vidim svrhu toga i ne mogu se dosjetiti kada sam ga koristio.
Projekcija mi je najgora. To stvarno ne volim raditi.
Regresija može biti korisna kada želimo smanjiti trenutni pritisak. Mislim da to svi rade dok mogu. Osobno se brzo istrgnem iz nje i počnem djelovati. U zadnje vrijeme ju ne koristim previše.
Racionalizacija mi je najdraža. Nju koristim u školi i tamo je ne planiram prestati koristiti cerek
Susptitucija je super, a kompenzaciju zapravo uopće ne koristim jer mi idu dobro stvari koje me zanimaju. Ali da... ova dva su super.
Izolaciju kao obrambeni mehanizam ne koristim nikada. Ali koristim ju kada vidim da nema smisla više se bakčati s nečim/nekim.

Ima još jedan zanimljivi. Ne znam mu točan naziv. To je kada pljujete po nečemu da se ne bi otkrilo da ste vi takvi. Primjer toga su neki homofobi.
Ovo je jako rašireni i problematični obrambeni mehanizam. Mislim da najlošije utječe na ljude jer niječu ono što jesu. Kada bi vam član obitelji kojega znate rekao kada ga je koristio sigurno bi se iznenadili. Ljudi su doslovno spremni pljuvati po glavnim značajkama svog života samo da ne bi bili ismijani. Žalosno...

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Obrambeni mehanizmi   Obrambeni mehanizmi Icon_minitimečet vel 24, 2011 12:36 pm

Uglavnom koristim jedan obrambeni mehanizm. A to nije niti jedan od navedenih u uvodu. Moj se zove agresija i radi po principu otkinut-cu-ti-glavu-zlicicom-za-kavu :P

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Obrambeni mehanizmi   Obrambeni mehanizmi Icon_minitimečet vel 24, 2011 8:19 pm

Hahahaha, samo sam te čekao! :D Namjerno ga nisam stavio (a napisan je u udžbeniku) da bi ti napisala svoj nadraži hug

P.S. No ovo nije baš klasični obrambeni mehanizam jer su u psihologiji oni definirani kao mehanizmi koji sprečavaju nastanak frustracije individue koja ga koristi, a ne njeno otpuštanje.

PostajNaslov: Re: Obrambeni mehanizmi   Obrambeni mehanizmi Icon_minitime

[Vrh] Go down

Obrambeni mehanizmi
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.