Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
julija81
Žaba
julija81


Female
Cancer Rooster
Broj postova : 217
Age : 42
Registration date : 15.10.2010

Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest Empty
PostajNaslov: Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest   Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest Icon_minitimened vel 20, 2011 10:09 pm

LONDON - Poznavanje drugog jezika povećava "snagu mozga" i može da odloži Alchajmerovu bolest za oko pet godina, utvrdili su američki naučnici, prenosi "Dejli telegraf".
Dok prosečna osoba koja govori samo jedan jezik prve znake gubljenja memorije i konfuzije počinje da oseća sredinom sedamdesetih godina, kod onih koji znaju dva jezika prvi simptomi Alchajmerove bolesti počinju da se pojavljuju tek nakon osamdesete, piše list.

Kako prenosi BBC, američki naučnici su zaključili da dvojezičnost doprinosi jačanju moždane snage i stvaranju "rezerve" koja mozgu pomaže da nastavi da funkcioniše nakon pojave demencije.

"Kao kada imate pomoćni rezervoar sa benzinom u kolima - ako ostanete bez goriva, on će vam pomoći da nastavite dalje", prenosi "Dejli telegraf" reči jednog od autora istraživanja, koji ističe da znanje drugog jezika ne može da spreči, već isamo da odloži Alchajmerovu bolest.

Iako je ustanovljeno da je ovaj pozitivan efekat najčešći kod osoba koje drugi jezik koriste redovno, od pomoći može biti i učenje novog jezika u srednjim godinama, kao snažnija verzija rešavanja ukrštenih reči, kojima ljudi pribegavaju da bi održali aktivnost mozga.

U Velikoj Britaniji od demencije pati blizu 650.000 ljudi, najveći broj među njima su oboleli od Alchajmerove bolesti, piše "Dejli telegraf", dodajući da bi prema nekim prognozama taj broj u naredne dve decenije mogao da se poveća za sedamdeset odsto.

izvor

Pa koliko vi jezika govorite, i da li resavate ukrstenice?
[Vrh] Go down
Icarus
Višestanični organizam
Icarus


Male
Cancer Monkey
Broj postova : 59
Age : 43
Location : Ni na nebu ni na zemlji...
Registration date : 12.02.2011

Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest Empty
PostajNaslov: Re: Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest   Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest Icon_minitimečet vel 24, 2011 3:53 pm

Da li se računaju programski jezici?

Ako da, onda pričam uz hrvatski, talijanski i engleski... C++, PHP, Javascript i C#
[Vrh] Go down
julija81
Žaba
julija81


Female
Cancer Rooster
Broj postova : 217
Age : 42
Registration date : 15.10.2010

Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest Empty
PostajNaslov: Re: Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest   Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest Icon_minitimečet vel 24, 2011 6:55 pm

Ne verujem, mislim da se racunaju samo " zivi jezici"...A Bosanski, Hrvatski, Srpski i Crnogorski se racunaju kao jedan jezik... :D Tako da ispada da ja govorim samo 4 jezika (ne racunajuci ove ex Jugoslovenske )...
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest Empty
PostajNaslov: Re: Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest   Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest Icon_minitimeuto oľu 01, 2011 10:29 pm

Tri strana jezika. Mislim da se radi o tome da vježbanjem mozga lakše odlažeš zatajivanje sinapsi. Nije to neka velika tajna, to je posve logično. E sad, učenje i pričanje stranog jezika zahtjeva značajan napor mozga. Znam da mi je sad puno teže učiti strani jezik nego što mi je to bilo s 20. A tek za osobu u srednjim godinama mogu si misliti kako im je...
Važno je u svakom slučaju vježbati stalno strani jezik. A bilo bi najbolje razmišljati na stranom jeziku dok se krećemo okolo. Naravno, sve to troši puno energije u obliku šećera, tako da nemojmo zaboraviti pojačati konzumaciju šećera prilikom korištenja stranog jezika.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest Empty
PostajNaslov: Re: Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest   Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest Icon_minitimesri oľu 02, 2011 5:09 pm

@Mow, ove tvoje konstatacije o tome kako je puno teže učiti u kasnim 20-tima, nego u ranijim su totalno depresivne. face
Ispada kao da su ljudi u tim godinama nemaju potencijala kvalitetno učiti i memorirati informacije.
Mislim da to baš nije tako.
Profesori na faksu u zrelim godinama nam znaju govoriti kako im je kapacitet memorije nešto manji nego je bio u ranim dvadesetima, ali da uče puno lakše. Valjda je motivacija bolja. confused

Inače, treba učiti jezike. Planiram usavršiti još neki strani jezik, možda njemački, iako mi nije baš privlačan.
Talijanski je nekako tečan i lako se razumije pa ispada da ga znam bolje od njemačkog, koji sam učila u 5 godina.
Naravno da se jezik najbolje usavršava boravkom u stranoj zemlji i komunikacijom sa strancima, ali to uvijek nije opcija.
Trebalo bi potražiti neku dobru školu stranog jezika.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest Empty
PostajNaslov: Re: Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest   Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest Icon_minitimečet oľu 03, 2011 3:40 pm

Pa, imaju manje potencijala za učenje novih jezika nego s 20. To govorim iz osobnog iskustva. Nije problem u tome da se ne može, samo da se može teže.
Neke stvari koje se lakše uče kasnije su apstraktne stvari, budući da nam se apstraktno razmišljanje dosta dugo razvija. Jezici se pak najlakše uče još prije osnovne škole.
Slažem se da je dobar izbor za učenje jezika naći dobru školu stranih jezika, no puno bolje od toga je učenje privatnim instrukcijama. Skoro jednako tako dobro je samostalno učenje, no ono je moguće kvalitetno tek iza 3-4 stupnja pojedinih jezika, ne odmah na početku. :)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest Empty
PostajNaslov: Re: Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest   Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Znanje jezika odlaže Alchajmerovu bolest
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Skrivena istina - zabranjeno znanje
» Homoseksualci u strahu: Pojavila se nova smrtonosna bolest!
» Bolest kretanja

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Zdravlje-
Forum(o)Bir: