Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Uhićeni slučajni prolaznici

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Melkior
PraGlodavac



Male
Capricorn Monkey
Broj postova : 685
Age : 43
Registration date : 24.12.2010

Uhićeni slučajni prolaznici Empty
PostajNaslov: Uhićeni slučajni prolaznici   Uhićeni slučajni prolaznici Icon_minitimeuto oľu 01, 2011 1:59 pm

Mislim nisu bili sad "slučajni prolaznici", već nisu bili članovi tog prosvjeda, a neki od njih žive u centru... Ugl od 100% uhićenih 80% nije imalo veze sa prosvjedom.
Preuzeto sa Tomislavovog Facebook profila iz Bilješke. Tomislav je odobrio proslijeđivanje njegovog mišljenja.

Tomislav Čar je napisao/la:
Nemili događaji proteklih dana su uzbunili cijelu državu, od policije, sudova i inih državnih službi pa do medija i stručnjaka na području sociologije i psihologije. Takođr se uzburkala i politička scena. Moji osobni događaji vezani uz sve skupa sežu do veljače 2010.

Pernarova odgovornost

U veljači 2010 su u Zagrebu započeli prosvjedi u vezi gradnje trgovačkog centra, odnosno garaže za isti, u Varšavskoj ulici. Bijah i sam sudionik tih prosvjeda te sam iste i dokumentirao foto aparatom. Dokumentarne fotografije sam između ostaloga stavljao i ovdje, na FaceBook. Jednog dana dolazi mi zahtjev za Friends request (eng. - zahtjev za prijateljstvom) od izvjesne osobe, Ivana Pernara. Odgovaram dotičnom te imamo malu prepisku:

12. veljača 2010
Tomislav Čar
Poznajemo se? Čemu imam zahvaliti čast?

12. veljača 2010
Ivan Pernar
pa vidim da si zeleni aktivista, pa sam te dodao po tom 'ključu'

12. veljača 2010
Tomislav Čar
Pa nisam aktivist, ono, aktivni aktivist, al kad ulovim vremena, aktiviram se

12. veljača 2010
Ivan Pernar
tako 98%

Ovime završava naša prepiska i prihvatih da postanemo "frendovi" (izvedenica iz engleskog jezika - prijatelji). Kako smo postali "prijatelji" tako sam redovito viđao njegovu aktivnost na FaceBooku. Najčešća aktivnost, organiziranje prosvjeda. Prosvjedi protiv "svega i svačega", uglavnom političkog karaktera.

No svi su ti prosvjedi manje ili više doživjeli gotovo potpuni debakl. Pred nekoliko dana na Pernarovom FaceBook profilu (https://www.facebook.com/pages/Ivan-Pernar/191156637585791) vidim još jedan poziv na prosvjed, ovaj puta za rušenje trenutne vlade, koji se po ničemu nije razlikovao od mase drugih te ga ignoriram kao i ostale. No ovaj se ipak razlikovao.

Ovaj poziv na prosvjed su zabilježili portali, nisam siguran, no čini mi se da je prvi obavijest s Pernarovog FaceBook profila prenio Index.hr (http://www.index.hr/). Nakon toga, sada već vijest, prenose drugi mediji. Pernar je dobio što je želio, medijsku pažnju i "uspješne" prosvjede, iako se tome ni sam nije nadao te je zatečen cjelokupnom situacijom. Dolazi u središte interesa i odaziv na idući prosvjed raste geometrijskom progresijom. Mladić koji živi jako dobro i ležerno (roditelji arhitekt i liječnik mu kupili stan a cimer mu plaća režije te dobiva i naknadu kao vijećnik u općini Stenjevac) u odnosu na prosječnog građana ove države a koji je jako željan medijske pozornosti. Još je bitnije da i ovako mlad ima i visoke političke ciljeve, već je sa 26 godina vijećnik. No zbog neslaganja s ljudima u stranci (Zelena lista), čije je vijećnik u općini Stenjevac, najavljuje osnivanje nove stranke koja će po stavovima biti revolucionarna. Normalno, sebe, vjerojatno bezuvjetno, vidi na vrhu "revolucije".

Na snimci (https://www.youtube.com/watch?v=118siqDpNeA&feature=player_embedded#at=67) od 22.02.2011. gdje je jasno vidljivo da se radi o osobi koja se ne može kontrolirati niti jasno artikulirati svoje stavove. Ideja vodilja, srušiti vladu! A što poslije toga? Pitam se ja. Nekoliko dana kasnije, kada je prošao prvobitni šok što mu je "uspio" prosvjed Pernar polako postaje sve artikuliraniji u iznošenju svojih stavova. Daje do znanja da je cilj prosvjeda; prijevremeni izbori. Koliko se ovdje radi o njegovoj vlastitoj, kako medijskoj tako i političkoj promociji a ne o stvarnoj želji za mirnom i legalnom, a još više legitimnjoj želji za smjenom vlasti dovoljno govori činjenica da si je Pernar dozvolio, samo da bi se što više eksponirao, da ga uhite i odvezu u policijsku stanicu. Naime, Pernar je, kao čelni čovjek skupa, kojeg nije prijavio niti organizirao redarsku službu za njega, jedina osoba koja je u tom momentu mogla koliko toliko utjecati na prosvjednike kako bi prosvjedi ostali mirni prosvjedi, sebi dozvolio taj luksuz da ga uhite, iako nije "instalirao svog zamjenika", i da prosvjede povede masa. Diljem svijeta se kroz povijest pokazalo da nekontrolirani prosvjedi uglavnom završavaju krvlju. Nisam pravnik pa ne mogu govoriti snosi li Pernar ikakvu zakonsku odgovornost za nemile događaje, no moralnu svakako snosi.

Odgovornost medija

Usprkos tome što Pernar ima javni profil na FaceBooku, odnosno postavke podešene tako da svatko može vidjeti njegovu aktivnost, nitko od medija se nije ponio nimalo istraživački. Ali svi od reda se vole hvaliti kako rade i nadasve cijene istraživačko novinarstvo. Da je itko, bilo oni koji su prvi stavili vijest na portal, bilo oni koji su prenosili dalje, imalo istraživao Ivana Pernara, vidio bi da se radi o takozvanom "profesionalnom" prosvjedniku. Upravo zbog ovih podataka, koji su lako dostupni, no nitko ih iz medija nije potražio, cjelokupna medijska scena snosi dio odgovornosti za ove nemile događaje. Jedina svijetla točka na medijskoj sceni tijekom ovih događaja je Aleksandar Stanković. Da li se radi o namjeri ili je to bilo suputno, nije bitno, no Stanković je Pernarovim pozivanjem u emisiju Nedjeljom u 2, dao priliku da se jasno vidi kako Pernar nema jasnu ideju što nakon prosvjeda, te da je vrlo egocentrična osoba radikalnih stavova. Mnogi gledatelji, valjda svi s imalo zrna soli u glavi, su shvatili da je Pernar osoba koja može biti jako opasna po društvo. On neće samo tako odustati od svojih ciljeva, a i teško se nakon ovoga može "časno povući sa scene". Koliko su Pernarovi stavovi i metode opasne rječito govori ova snimka (http://www.ustream.tv/recorded/12905821) gdje poziva na bacanje molotovljevih koktela i druge načine prosvjedovanja koji mogu izazvati samo krvoproliće. Tako da mediji, jer su svojim populističkim a ni u kom slučaju istraživačkim novinarstvom, dali medijski prostor jednom marginalcu koji barata opasnim metodama, više ili manje direktno, uz Pernara odgovorni za događaje koji su se desili 26.02.2011. Ne želim Pernara uspoređivati s Hitlerom, no svakako ću spomenuti da je i Hitler vrlo mlad stupio na političku scenu s radikalnim stavovima i da su mu se ljudi mahom smijali. No ubrzo je smijeh svima prisjeo.

Odgovornost MUP-a

Bijah na prosvjedima 26.02.2011 kao fotograf amater koji je želio dokumentirati događaje. No na žalost, dokumentaristički dio je slabo obavljen. Bijah uhićen.

Veći dio dana sam proveo na Sajmu nautike na Zagrebačkom velesajmu da bih oko 16:00 došao u južni dio Radićeve ulice, između prosvjednika i kordona policije koji je bio na vrhu ulice. Prosvjednici su bili mahom od glave do pete zamaskirani mladići oboružani kamenjem, palicama i inim rekvizitima koji su neophodni za mirne prosvjede. Od takvih prosvjednika je poprilično normalno očekivati da, osim što bacaju kamenje i pokušavaju srušiti barikade koje je postavila policija, izvikuju razno razne parole tipa "Jebem vam mater, razbićemo vas..." itd. No tragično je kada policajac s megafonom u ruci dodatno potpiruje ionako uzavrelu situaciju uzvicima (citat po sjećanju): "Dođi pičko ako imaš muda, da ti glavu razbijemo!". Još je čudnije da taj isti policajac na megafon govori (opet citat po sjećanju): "Maknite mi te novinare i govna s foto aparatima s ulice, počistite ulicu!" Postavlja se pitanje, zašto je tome tako? Iako nisam pobornik teorija zavjere, nekako mi se nameće pomisao da su prosvjednici namjerno provocirani kako bi se izazvao nered i time diskreditirali deklarativni zahtjevi koji su sasvim legitimni.

Da je zapovjed policajca s megafonom o čišćenju ulice od novinara i fotografa shvaćena ozbiljno, govori podatak da sam bio uhićen. Naime, u Radićevoj ulici sam stajao s otprilike petnaestak ljudi koji su svi bili naoružani foto aparatima i inim čudima tehnike za snimanje. Što fotografa amatera, što redakcijskih fotografa, što fotografa slobodnjaka. Čak je bio i jedan psiholog s foto aparatom koji piše znanstveni rad na temu ponašanja masa. Kao takva skupina bilo smo jako uočljivi. Kada je kordon policije nahrupio svi smo se sklonili, tko je gdje stigao. Ja i kolega kojeg inače poznajem i s kojim sam zajedno bio u Radićevoj ulici smo se sklonili u haustor ispred čijih vrata smo se do tada nalazili. Očekivao sam da će policija proći te da ću za njima krenuti sve u nadi da snimim kakvu kvalitetniju fotografiju sukoba koji će neminovno uslijediti. No na moje opće iznenađenje, skupina interventnih policajaca je ušla u haustor i sve nas prisilila da kleknemo na koljena i da dignemo ruke iznad glave. No ubrzo je zasjalo sunce u ovakvoj situaciji, jedan od policajaca mi je prišao i rekao da se mogu uspraviti na noge te da će nas nekolicina biti puštena kada rasčiste ulicu, jer je očigledno da ne pripadamo u skupinu huligana koji su uništavali sve pred sobom. No nakon svakog sunca dolazi i kiša, tako je i ovdje. Ubrzo dolazi jedan interventni policajac, očito nadređen ovim drugima, i dere se da tko je ovoga pustio da se digne, misleći pritom na meme obzirom da sam jedini bio na nogama. Te izdaje zapovijed da nas se sve potrpa u maricu i odvede u policijsku postaju. Interventni policajac koji je imao namjeru nas nekolicinu pustiti samo mi je potiho rekao: "Čuo si ga, na žalost ne mogu ti pomoći."

Pri ulasku u maricu su nam svima oduzeti mobiteli, upaljači i ostali predmeti koje policija smatra potencijalnom opasnošću. Između ostaloga oduzete su nam i baterije za foto aparate. Sprovedeni smo u policijsku postaju u Bauerovoj ulici gdje su obavljene formalnosti poput uzimanja osnovnih podataka, kontaktiranja rodbine ili odvjetnika, ovisi tko je koga htio zvati, uzimanja brisa obraza za DNK analizu itd. Na postupke policije u policijskoj postaji zaista nemam zamjerki, dapače, skupili smo sitniš za kavu iz automata i svima su nam donjeli kavu. Nakon par sati, kada je već ponestalo cigareta, čak su davali svoje cigarete. No od ovih nadasve ljubaznih policajaca, koji su svojom ljubaznošću otišli i korak dalje no što su morali, sušta suprotnost su interventni policajci koji su svako malo dolazili s novim uhićenicima. No svaku puta bi netko od njih usput navratio u sobu u kojoj smo bili smješteni kako bi rekao nešto u stilu: "želim apsolutnu tišinu, čujem li i jednu riječ od nekoga, taj će samnom imati razgovor u četiri oka, a vjerujte mi, takav razgovor ne želite."

Oko 5 sati ujutro policija u policijskoj stanici dobiva informaciju iz istražnog zatvora u Črnomercu da ima dovljno mjesta za nas, te da nas se mogže sprovesti tamo. Rečeno - učinjeno. No umjesto dovoljnog broja mjesta, dočekale su nas hladne i pretrpane sobe s puno pretučenih ljudi. Ne pričam o ljudima koji su toijekom intervencije dobili pokoji udarac, već o ljudima koji su doslovce pretučeni od strane policije. Ja, a vjerujem i većina drugih, su jutro dočekali budni ili spavajući stoječki. Pri dolasku u Istražni zatvor oduzete su nam sve osobne stvari, doslovce sve osim novca u papirnatim apoenima. Detalj koji bi mogao biti jako važan u sudskom procesu, nigdje nije zabilježeno da su neki od nas imali poprilčno skupu foto/video opremu. Ovo je važno iz dva razloga. Zapisnik da je oprema zaprimljena neoštećena je bitan ukoliko dođe do oštećivanja nečije opreme, a još je bitnije da u sudskom procesu može biti prevaga kod donošenja odluke o krivici ili nevinosti. Naime, teško da je netko sa 20 000 ili neki čak i sa 100 000 kn skupom opremom došao raditi izgrede. Takvi su došli, kao ja i kolega, iz nekih svojih fotografskih pobuda fotografirati odnosno dokumentirati događaje, a nekima je to posao.

Svima koji su privedeni je izrečena zabrana kretanja po užem centru grada, iako neki u njemu stanuju. Pravo na žalbu je 3 dana, no žalba ne odgađa izvršenje.

Odgovornost političkih elita

Neću se obazirati na gospodarsko stanje u državi jer to nije tema ovog teksta, već samo na odgovornost u kontekstu ovih događaja. Vlada, ako i ona prije ove i sve druge prije su i te kako odgovorne. Naime, sudstvo je izuzetno neefikasno i korumpirano. Huligan, kakvih je na ovim prosvjedima bilo izuzetno mnogo je u većini slučajeva kroz nekoliko dana na slobodi. Kazne su male i neadekvatne. To svakako loše utiče na rezoniranje policajca kojeg gađaju ciglama bilo na "prosvjedima" bilo na utakimaca itd. Sasvim je ljudski da tako frustrirani policajac prije ili kasnije odluči preuzeti pravdu i svoje ruke te tada dolazi do batinanja ljudi. Takvi slučajevi se tada zataškavaju i time samo pitiče sljedeći krug batinanja. Poseban problem su policajci koji su po mentalnom sklopu isti kao i huligani jedina razlika između njih i huligana je što su huligani na krivoj a policajci na pravoj strani zakona. To se u normalnim državama rješava odabirom ljudi stabilne psihe koji su profesionalci i koji će silu upotrijebiti samo u onoj mjeri koja je potrebna da se savlada huligana. Sud je taj koji nekoga proglašava krivim i određuje kaznu, ne policajac

Rezime:
Živimo u društvu koje je trulo na svim razinama, od zakonodavne vlasti, izvršne vlasti preko sudstva pa do medija i pojedinaca koji neće ni pred čime prezati da bi ostvarili svoje jako upitne ciljeve. Izlaz iz ove situacije se ne nazire tako skoro. No to ni nije proces koji se može desiti kroz par godina, za korijenite promjene su potrebne mnoge smjene genreacija, mi te promjene sigurno nećemo doživjeti, no treba nas voditi misao da će generacije koje se tek rađaju živjeti u nekom boljem svijetu.

Tomislava i njegovog kolegu poznajem sa foruma na kojem visimo iz zajedničkih fotografskih interesa, kad sam ovo pročitao nisam mogao vjerovati!!!...

Facbook galerija s fotografijama iz Marice ... https://www.facebook.com/album.php?id=1022869932&aid=2101367
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Uhićeni slučajni prolaznici Empty
PostajNaslov: Re: Uhićeni slučajni prolaznici   Uhićeni slučajni prolaznici Icon_minitimeuto oľu 15, 2011 12:38 am

Za Pernara je sad vec posve jasno da je decko zabrazdio i da zapravo nema pojma (niti je ikada imao) sto radi i sa kojim ciljem. Osim onoga da bude u medijima.

A sto se tice nase policije...pa tako je svugdje, zar ne? Love one koje mogu i smiju i za koje procjene da im nece nista.
[Vrh] Go down
Melkior
PraGlodavac



Male
Capricorn Monkey
Broj postova : 685
Age : 43
Registration date : 24.12.2010

Uhićeni slučajni prolaznici Empty
PostajNaslov: Re: Uhićeni slučajni prolaznici   Uhićeni slučajni prolaznici Icon_minitimeuto oľu 15, 2011 3:51 am

Tako je, i nikome ne smeta dok se on sam ne opeče. Fotoudruge nemaj u nikakve pravne ovlasti da zaštite svoje članove, već samo HUF isključivo to može. Ne razumijem zašto je potrebno izvoditi tolike komplikacije sa sasvim "slučajnim prolaznicima", zar nije moguće raditi neku distinkciju između "riotaša" i normalnog čovjeka, pored opće generalizacije, da svatko tko je tamo je i automatski prosvjednik...
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Uhićeni slučajni prolaznici Empty
PostajNaslov: Re: Uhićeni slučajni prolaznici   Uhićeni slučajni prolaznici Icon_minitimeuto oľu 15, 2011 11:26 am

Alpha je napisao/la:
Za Pernara je sad vec posve jasno da je decko zabrazdio i da zapravo nema pojma (niti je ikada imao) sto radi i sa kojim ciljem. Osim onoga da bude u medijima.
Dakle odličan potencijal za budućeg premijera, ima sve karakteristike lol!
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Uhićeni slučajni prolaznici Empty
PostajNaslov: Re: Uhićeni slučajni prolaznici   Uhićeni slučajni prolaznici Icon_minitimeuto oľu 15, 2011 11:32 am

lolcina
[Vrh] Go down
Sponsored content





Uhićeni slučajni prolaznici Empty
PostajNaslov: Re: Uhićeni slučajni prolaznici   Uhićeni slučajni prolaznici Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Uhićeni slučajni prolaznici
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  CE-4 prošireno :: Vijesti i zanimljivosti-
Forum(o)Bir: