Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Satovi

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Satovi Empty
PostajNaslov: Satovi   Satovi Icon_minitimeuto oľu 01, 2011 11:38 pm

Nekoc su se satovi morali svaki dan navijati. Ako bi zaboravili sat bi stao. Desavalo se da u pocetku sat ide brze, a kako se opruga opusta ide sporije. Vrijeme se tako nije moglo precizno mjeriti. Onda su dosli satovi na baterije. I dalje su bili analogni ali je to vec dosta olaksalo stvari. Sat se nije morao navijati svakodnevno, a i preciznost je povecana. Na koncu je doslo digitalno doba. Moderni satovi mjere vrijeme velikom preciznoscu. Ipak, i dalje se desava da neki satovi kasne ili "zure". Imam sat-budilicu. Digitalni. Ide na struju. Taj sat uredno "zuri". Onda imam sat u automobilu. Takodje digitalni. Takodje "zuri". Obicno te satove uskladim kad se mijenja vrijeme na ljetno-zimsko. Zatim imam sat na mobitelu. I on "zuri". Njega uskladim svaki put kad ga spojim na komp pa komp ustanovi da je sat na mobu neuskladjen tj. da je malo naprijed. Jedini sat koji mi ne "zuri" (bar nisam primjetila) je rucni, analogni sat na bateriju.

E, sad. Pitanje je. Kako to da ti digitalni satovi tako "zure"?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Satovi Empty
PostajNaslov: Re: Satovi   Satovi Icon_minitimeuto oľu 01, 2011 11:49 pm

Pa, moram priznati da se ne kužim dovoljno u moderne digitalne satove. Ono što znam to je digitalni satovi najčešće imaju unutra pločicu u kojoj je implementirana neka digitalna logika i da nemaju klasične zupčanike. Takvi moderni, ali obični satovi ne bi smjeli kasniti više od pola sekunde na dan. Ali, to nije sigurno, i ne objašnjava zašto digitalni sat žuri, a ne kasni... misli

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Melkior
PraGlodavac



Male
Capricorn Monkey
Broj postova : 685
Age : 43
Registration date : 24.12.2010

Satovi Empty
PostajNaslov: Re: Satovi   Satovi Icon_minitimepon oľu 07, 2011 2:10 pm

Možda vodiči ne provode struju istom brzinom u različitim atmosferskim situacijama pa je otpor nekad veći nekad manji i to mijenja napon struje, ali i da je tako trebalo bi iznimno mnogo vremena da bi se takva promjena - kašnjene - žurenje uočilo na satu? Ima li neki električar na forumu da nam objasni? Zanima me baš... :D
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Satovi Empty
PostajNaslov: Re: Satovi   Satovi Icon_minitimepon oľu 07, 2011 4:25 pm

I mene zanima. I zasto bas idu naprijed. Znam ljude koji kazu da im satovi uvijek kasne :P

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Neo
Majmun
Neo


Male
Capricorn Tiger
Broj postova : 1051
Age : 37
Location : State of Columbia
Registration date : 02.08.2008

Satovi Empty
PostajNaslov: Re: Satovi   Satovi Icon_minitimened tra 24, 2011 12:48 am

Ne spominji mi ih.
Kao da sam uklet,koji god sat taknem,
kroz par dana se poremeti shock
[Vrh] Go down
Sponsored content





Satovi Empty
PostajNaslov: Re: Satovi   Satovi Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Satovi
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Znanost i tehnologija-
Forum(o)Bir: