Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Vtoplenik

Go down 
+7
Dantalion
MisteryManiac
biga
Archangel
Alpha
Abarksas
Floridain
11 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 5:20 pm

Legenda o kosmatome čudovištu već stoljećima živi u podravskim selima
Dravski ‘vtoplenik’ vreba u podne

Veći je od prosječna čovjeka i sav je kosmat, sivim su mu dlakama prekriveni i lice i udovi i tijelo. Neće vam ništa ako ste na obali, no ako se oko podneva kupate u Dravi, odvući će vas u svoje podvodne dvore. Takva legenda o “dravskome čoveku”, “vtopleniku” ili “vodenjaku” živa je i danas u podravskim selima, a zbog nje se mještani ne usude oko podneva blizu te rijeke, a kamoli na kupanje.

Bliski susret
Ana Bedenik iz Legrada, s 92 godine, dobro se sjeća bliskog susreta s čudovištem.

– Bilo je to 1927. godine. S mužem sam ispirala dravski pijesak u potrazi za zlatom. Oko podneva smo htjeli prezalogajiti, kad sam ga ugledala. Bio je potpuno gol, sav kosmat, smijao se i potom nestao u rijeci – ispričala je ona jednu od tipičnih priča mještana o bliskom susretu s tajanstvenim dravskim stanovnikom.

Njezina sumještanka Gabrijela Sačer tvrdi kako je muškarca svega zarasla u sijedu dlaku na Dravi vidjela u djevojačkim danima, kad se uz rijeku šetala, također oko podneva, s kolegicom. Uvjerena je da i danas živi negdje uz obalu pa joj ne pada na pamet u to doba naći se pokraj rijeke.

– Oko podneva ima najviše moći. Nikad nije napao nekoga uz rijeku, no bilo je čudnih utapanja u pola bijela dana. Vjerujem da je “vodenjak” u tome imao svoje prste – sigurna je G. Sačer.



Čudovišni labud
Legrađani su uvjereni da se “dravski vodenjak” zna pretvoriti u labuda, pa u svoje podzemno carstvo tako privlači žene koje žele pomilovati pticu. I danas ne znaju drukčije objasniti utapanje nekad najljepše seljanke Ane.

Drava je okružena još jednim teško dokučivim misterijem, “svečarima”, koji ljude plaše oko ponoći. Drži se kako je riječ o uskrslim dušama utopljenika, a prolaznike u mrklo doba noći ti duhovi plaše jer drže svijeće u rukama.

– Kasno sam se vraćala kolima sa sajma i krave su se odjednom uznemirile. Vidjela sam “svečare” kako su stali ispred blaga. Prekrstila sam se i počela moliti Bogu, a suprugu rekla neka se odmah pomokri. To ih je otjeralo – ispripovijedila je Ana Bedenik, objašnjavajući kako je pojava “svečara” u narodu tada bila dobro poznata, kao i mokrenje kao “lijek” koji će ih odagnati.

Dok racionalnoga objašnjenja za pojavu “vtoplenika”, “dravskoga čoveka” koji prijeti kupačima u pola bijela dana nema, pojavu “svečara” neki tumače izlaženjem i samozapaljenjem zemnoga plina, kojim obiluje tamošnje područje. Oba misterija i dalje žive u lokalnoj predaji, pretočeni u izreku: Kad zvoni podnevno zvono, ne idi na Dravu!
[Vrh] Go down
Abarksas
Dinosaur
Abarksas


Female
Leo Monkey
Broj postova : 382
Age : 31
Registration date : 27.02.2011

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 8:29 pm

lepa pricica, samo to zadnje za morenje je malko debilno
[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 9:07 pm

Šta misliš da li je istinito, ajmo ljudi malo svoja mišljenja.
[Vrh] Go down
Abarksas
Dinosaur
Abarksas


Female
Leo Monkey
Broj postova : 382
Age : 31
Registration date : 27.02.2011

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 9:10 pm

ma ne mislim da je istinito....za reke se uvek vezu ti mitovi, legende, strasne price...

mislim da je to vise izmisljeno radi plasenja dece :S
[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 9:17 pm

Nije isključeno da je to možda izmišljeno ali u prošlosti su se događale mnoge stvari koje danas zvuče smiješno npr. čudni glasovi pored vode u večernje vrijeme ili vatra na grobovima umrlih i sl.
[Vrh] Go down
Abarksas
Dinosaur
Abarksas


Female
Leo Monkey
Broj postova : 382
Age : 31
Registration date : 27.02.2011

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 9:28 pm

ma tad , u proslosti, tesko je bilo moguce naci logicno (naucno) objasnjenje za sve...

a ljudi su oduvek za ono ste ne razumeju izmisljali price sami po svom ukusu
[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 9:45 pm

Da ali nisu sve izmišljotine, mnogo je istinitih stvari.
[Vrh] Go down
Abarksas
Dinosaur
Abarksas


Female
Leo Monkey
Broj postova : 382
Age : 31
Registration date : 27.02.2011

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 9:47 pm

kao na primer ?

sto je to utvrdjeno ?
[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 10:49 pm

Pa ima mnogo priča starih ljudi, nemoguće da su sve neistinite.
[Vrh] Go down
Abarksas
Dinosaur
Abarksas


Female
Leo Monkey
Broj postova : 382
Age : 31
Registration date : 27.02.2011

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimeuto oľu 08, 2011 10:53 pm



pa ako ni za jednu nema dokaza, ili bar neko logicno objasnjenje....gde je tu istina ?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimesri oľu 09, 2011 12:37 am

Ako se ne varam Ivana Brlic-Mazuranic je u prici o Jagoru pisala o babi Poludnici koja je vrebala u podne i otimala djecu u svoju jazbinu pod zemljom.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimesri oľu 09, 2011 2:47 pm

Da tu sam i ja knjigu čitao.Kasnije je Jgora išao spasiti otac ali je udahnuvši vrući zrak umro.Ali kasnije je Jagor ipak uspio poraziti babu pludnicu.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimesri oľu 09, 2011 4:33 pm

Vtoplenik v Dravi, dakle? Nisam nikad bio na Dravi, ali ak ikad budem prolazio kraj nje oko podneva sici cu da, kao, operem carape - bas da vidim hoce li se javiti... Ako se pojavi, nek stisne petlju pa nek me utopi - kad jednom budem i ja duh ima da ga odmah odvucem u pakao i da ga utapam iznova i iznova kroz citavu vjecnost... Tako ce biti zauzet, pa ce ljudi konacno moci da se okupaju... roll

Ne znam da li je kome sinula ideja da se NIKAD ne ide sam u rijeku i iz nekog drugog razloga... ;)

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimesri oľu 09, 2011 5:16 pm

Drugi razlog kao npr. ako malo vise popijes onda nije dobro biti na suncu u podne jer mos imat svakave halucinacije? face

_________________
Respect
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimesri oľu 09, 2011 8:14 pm

prvo bih imao pitanje o drugoj priči..
jel te duhove otjeralo njeno moljenje Boga, ili to što joj se muž popišo??

mislim, moguće je da na Zemlji žive neke beštije koje čovjek još nije otkrio, al to mi više zvuči kao što je arbaksas rekao za plašenje djece. lakše je djetetu reć da je u mraku baba roga, nego ga čuvat dok on skače....

a ovo zvukovi iz vode, imam i ja jednu priču.

živim u selu ispred kojega je smješteno jezero. prije 7 godina ispred moje kuće se u busu u večer moglo čuti glasanje slično kao kad pušeš u bocu od pive. mi nismo baš obraćali pozornost na to, sve dok se iduće ljeto 'to' nije preselilo u susjedni dio sela.
tada 'hrabri momci' su iznjeli milijun teorija.

1- to je vrag i on se čuo na blatu i prije drugog svjetskog rata. (a blato(jezero) je potopljeno '60-ih godina)...
pa valjda kad su to skužili, iznjeli su teoriju br

2- bio je u selu jedan stari čovjek strah i trepat. i imao je vola koji se tamo negdje zadušio u nekoj omanjoj lokvi. i sad je teorija bila da je to matanov vol koji se povampirio i da će čitavo selo zadesit nekakva katastrofa.

da stvari budu gore, zovnuli su novinare i pošteno obrukali čitavo selo.
na kraju se ustvrdilo da je njihov vrag ili vol bila jedna ptica koja stvarno izgleda zastrašujuće...

Vtoplenik POZ%20BUKAVACCCCCC

tako da nije sve fenomen ili misterija što čovjek ne može odmah objasniti...

_________________
I'm not a loser.
'Cause despite it all, me and every other guy who will never be what we wanna be
are still out there being what we don't wanna be 40 hours a week for life!
And the fact that I haven't put a gun in my mouth, makes me a winner!
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimesri oľu 09, 2011 9:21 pm

@Alpha... Da, ima i to svoje... ;) Samo, ja sam mislio cisto iz sigurnosnih razloga. Recimo, vrijedi pravilo da kad se ide u sumu rezati i rusiti drva nikad se ne ide sam - ne zbog nekog Bigdicka sto vreba iz zasjede, vec - otkine se grana pa padne na glavu ili odapne napeto drvo i pukne te po nozi i sta ces onda? Isto i ovo - plivas sam na rijeci pa te uvati grc ili vir ili zapne noga izmedj kamenja na dnu ili izmedj nekog siblja - ako nema ni zive duse okolo - sanse su da to nece lijepo zavrsiti. Mislim da se to i desilo jednom-dvaput, neko se utusio, voda odnijela tijelo, i narod, praznovjeran kakav jeste, tokom godina je smisljao teorije i usavrsavao pricu... Obicno tako i nastaju legende...

Evo, ovi iz @biginog sela - nekako su dosli do zakljucka da postoji vol koji je i vapmir - dakle, pije krv... lol Nekako mi ne ide zamisljanje vola sa ocnjacima... Mozda pije kroz rogove direkt u glavu... :)

Samo jos uvijek mi nema logike strah od duhova... Sta ti moze? Moze te ubiti. Dobro. Ali kako je on duh, dakle vec mrtav, a svejedno te mogao ubiti - znaci da postoji zivot poslije smrti. I? confused


_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimesri oľu 09, 2011 10:31 pm

Biga znaš šta znači baba roga to znači leptir. zubi

A što se tiče jezera pa oko mene se prostire jedno jezero, jako je veliko te dosta manjih jezera kojih ima oko 5,6 te dosta rijeka.Ništa mi nije neobično glasanje u vodi ali ima dosta razlike između glasanja ptica i nekih drugih životinja.

Vi sigurno ne znate šta znači biti na čeki u po trstike a okolo sve voda i čudni zvukovi.


Zadnja promjena: Floridain; sub oľu 12, 2011 12:10 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
MisteryManiac
Dinosaur
MisteryManiac


Male
Capricorn Pig
Broj postova : 381
Age : 28
Location : Nibiru
Registration date : 05.10.2009

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimesri oľu 09, 2011 10:49 pm

Citat :
Vtoplenik v Dravi, dakle? Nisam nikad bio na Dravi

ja zivim u gradu na dravi, i svako ljeto sam pored drave po skoro cijeli dan ili budem na copacabani ( kupaliste ) ili se bas kupam u dravi i jos se nista nije dogodilo, ali nasli su jednom piranju u dravi

Citat :
Drugi razlog kao npr. ako malo vise popijes onda nije dobro biti na suncu u podne jer mos imat svakave halucinacije?

istina jedan na kupalistu imo halucinacije i skocio na glavu u prazan bazen i odma mrtav

Citat :
Vi sigurno ne znate šta znači biti na čeki u po trstike a okolo sve voda i čudni zvukovi.

znam, ja i prijatelji smo obnovili jednu lovacku ceku, i kolibu pored i prenocili tamo, naravno morali smo imat i strazu, da nas slucajno ne bi napala baba roga face
[Vrh] Go down
Dantalion
Čovjek
Dantalion


Male
Pisces Buffalo
Broj postova : 4201
Age : 39
Location : u prolazu..
Registration date : 16.03.2010

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimesri oľu 09, 2011 10:52 pm

imam ja na poslu jednega podraveca pa ga bum zutra upital za tog vtoplenika i prenesel bum tuj na foruma :D
[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimečet oľu 10, 2011 12:14 am

Mister a čime lukovima i strijelama.lolcina Premlad si da bi ti iko dao pušku u ruke.

Mislio sam na pravu čeku sa dvocijevkom u ruci.
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimečet oľu 10, 2011 1:33 am

Floridain je napisao/la:
Biga znaš šta znači baba roga to znači leptir. zubi

A što se tiče jezera pa oko mene se prostire Modračko jezero, jako je veliko te dosta manjih jezera kojih ima oko 5,6 te dosta rijeka.Ništa mi nije neobično glasanje u vodi ali ima dosta razlike između glasanja ptica i nekih drugih životinja.

Vi sigurno ne znate šta znači biti na čeki u po trstike a okolo sve voda i čudni zvukovi.
ove zime mi se dogodilo da mi je jato vrana i čavki uletilo u bus... nije jednostavno kad se okreneš a vrana stoji na trski i gleda te u oči sa udaljenosti od oko 30 cm...

inače sam lovac i često sam u čekama, što na jezeru, što u šumi.

kuća mi je 50 metara od jezera... ljeti krekeću žabe, pjevaju liske, patke, kormorani... na sve sam navikao... ;)

i za te noćne zvukove imam reći samo jedno:
prosječan čovjek nemože vjerovati kako ga može u noći uplašiti mali jež... te životinje pušu kao da imaju 200 kila. stoje ti kraj noge, ti ih ne vidiš a čuješ ih, stvarno jezivo...

_________________
I'm not a loser.
'Cause despite it all, me and every other guy who will never be what we wanna be
are still out there being what we don't wanna be 40 hours a week for life!
And the fact that I haven't put a gun in my mouth, makes me a winner!
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimečet oľu 10, 2011 11:22 am

@Arch...kad spominjes duhove. To i mene zbunjuje. Zamisli da te ubije duh i onda sto? I ti postanes duh. A kad si jednom izjednacen s njime onda je on najebo. Zato mi je totalno nelogicno da bi duh iso ubit nekog 8)

@Biga...istina je ovo sto kazes za prosjecne ljude zivili I onaj nadprosjecan se moze isprepadat ko mali majmnun od nekih zvukova prirode, a kamoli ne prosjecan.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Dantalion
Čovjek
Dantalion


Male
Pisces Buffalo
Broj postova : 4201
Age : 39
Location : u prolazu..
Registration date : 16.03.2010

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimečet oľu 10, 2011 11:24 am

moj podravec nikad nije čuo za vtoplenika
[Vrh] Go down
MisteryManiac
Dinosaur
MisteryManiac


Male
Capricorn Pig
Broj postova : 381
Age : 28
Location : Nibiru
Registration date : 05.10.2009

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimečet oľu 10, 2011 12:55 pm

Floridain je napisao/la:
Mister a čime lukovima i strijelama.lolcina Premlad si da bi ti iko dao pušku u ruke.

Mislio sam na pravu čeku sa dvocijevkom u ruci.

ma to sam reko za zajebanciju, ma samo su neki tako izlazili po noci i malo promatrali zvijezde, nismo imali nikakvu strazu, ali ovo ostatak je istina, a sto se tice puske, ja sam iso sa starim u lov nekolko puta, on je clan lovackog drustva, skoro svaki vikend ako nije kod kuce on je u lovu
[Vrh] Go down
Floridain
Dinosaur
Floridain


Male
Aries Horse
Broj postova : 384
Age : 34
Registration date : 23.02.2011

Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitimečet oľu 10, 2011 2:49 pm

Ne samo lov, i ribolov u noći kada si sam može jako uplašiti čovjeka podotovo kad baciš trokuku i na njoj parče mesa, i čekaš da som povuče a ono tri sata ujutro nigdje žive duše, sve okolo šuška i proizvodi čudne zvukove pa kada nešto povuče udicu......

Sve to može jako uplašiti čovjeka.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Vtoplenik Empty
PostajNaslov: Re: Vtoplenik   Vtoplenik Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Vtoplenik
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Kriptozoologija-
Forum(o)Bir: