Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Share

Brzina svjetlosti, što je to?

Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
Autor/icaPoruka
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimeuto sij 24, 2012 3:43 pm

Možda bi bilo interesantnije pitati šta bi se desilo da, dok smo u brodu, ispalimo laser (ili jednostavno prosvijetimo baterijom) s jedne strane broda na drugi. I polazna i odredišna tačna se nalaze u istom sistemu i kreću se istom brzinom, no u odnosu na prostor van broda, ta zraka svjetlosti bi trebala da se kreće onom brzinom koju dozvoljava medijum, u konkretnom slučaju, vazduh unutar broda.

Pračovjek
Madonna

Male
Virgo Dragon
Broj postova : 2438
Registration date : 07.11.2010

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimečet sij 26, 2012 3:15 pm

brzina svjetlosti bi trebala biti brzina koju svjetlost prode u nekom vremenskom intervalu,laicki gledano naravno,a ucili su nas da iznosi priblizno 300000 km/s... confused ...a to je zbilja brzo...samo jos ne znam kako to mjere...@ lol!
[Vrh] Go down
Faust
Višestanični organizam

Male
Leo Broj postova : 31
Registration date : 16.01.2012

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimepon oľu 26, 2012 3:51 pm

U prethodnom postu napravio sam jednu gresku kada sam racunao kolika je udaljenost od Zemlje do Sunca na osnovu podatka da svjetlost od Sunca do Zemlje dodje za 8 minuta putujuci brzinom od 300000km/s.Tu sam napisao da ta udaljenost iznosi 2400000km,a to sam dobio kada sam 300000km/s(brzina svjetlosti) pomnozio sa 8min.I to je pogresno posto minute nisam pretvorio u sekunde.
Prava udaljenost Zemlje od Sunca je:
s=v*t=300000km/s*(8*60)s=300000km/s*480s=144000000km
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6337
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimepon oľu 26, 2012 5:20 pm

@Faust Svjetlost ne dođe do Zemlje za točno 8 minuta, već je prosječno vrijeme koje treba svjetlosti da dođe do Zemlje je oko 8 min i 17 s, ako se računa da je prosječna udaljenost Zemlje od Sunca 149.6 milijuna kilometara. :)

Višestanični organizam

Male

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimepon oľu 26, 2012 9:59 pm

Hvala,zapravo sam znao da je vrijeme za koje svjetlost dodje od Sunca do Zemlje nesto malo vece od 8min iako ne bas tacno pa sam to zaokruzio na 8min,ali vidim da sam tim zaokruzivanjem dobio za 5.6 milijuna kilometara manje rastojanje od Sunca do Zemlje u odnosu na postojece,a to je naravno radi ogromne brzine svjetlosti.

[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6337
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimepon oľu 26, 2012 10:10 pm

Sve ok, zato smo i tu na znanosti da se malo ispravljamo. :)

Nego, zanimljiv je podatak da je Zemlja na najdaljoj točki (apoapsis ili aphelion) od Sunca udaljena za približno 152.1 milijuna km, dok je u najbližoj točki (periapsis ili perihelion) udaljena za 147.1 milijuna km.
U prosjeku, udaljenost iznosi 149.6 milijuna km što je prosjek između apoapsidne i periapsidne točke. :)

Višestanični organizam

Male

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimepon oľu 26, 2012 10:46 pm

Dobro je,da se i to zna.
[Vrh] Go down
Einar
Majmun
Einar

Male
Capricorn Broj postova : 1241
Registration date : 27.04.2010

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimeuto tra 03, 2012 2:29 pm

O čemu ovisi brzina gibanja svjetlosti?
Kolko sam skužio, EM valovi (svjetlost i njoj slični) se gibaju uvijek jednakom brzinom kroz ista sredstva. Znači li to da brzina svjetlosti ovisi samo o sredstvu kroz koje se ono giba (onda bi tu negdje trebala biti uključena permitivnost vakuuma/zraka)?
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimeuto tra 03, 2012 3:47 pm

Misli se da je tako, tj. da sve ovisi o medijumu. Prema takvom razmišljanju, brzina svjetlosti kao takva i ne postoji, već samo brzina "u takvom i takvom medijumu", kao što je to slučaj kod zvuka. Dugo se mislilo da je brzina svjetlosti apsolutna jer je vakuum apsolutan, tj. savršeni medijum koji ne stvara nikakav otpor, no znam za neke eksperimente u kojima su naučnici uspjeli "neznatno" ubrzati svjetlost u vakuumu (par mm/s čini mi se) tako što su smanjili "gustinu" prostora, tj. vakuuma. Mislim da se to inače može naći na Webu da sad ne kopam, ali koliko se sjećam trik se sastojao u tome da su postavili dvije ploče paralelno (kao kod kondenzatora) i vrlo blizu jednu druge i kao rezultat smanjila se koncentracija tahiona između ploča a povećala s druge strane ploča što je omogućilo malo ali nipošto zanemarivo ubrzanje - ako je konstanta konstanta, onda bi ona morala biti konstantna - a ovdje to, ipak, nije bila.

Majmun
Einar

Male

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimeuto tra 03, 2012 3:55 pm

Znači li to da ukoliko se konstruira savršena praznina na koju ne utječe ništa izvana osim samog svjetla, da će kroz nju svjetlost ići beskonačno brzo?
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimeuto tra 03, 2012 7:18 pm

Teoretski bi rekao da, ali osim što je to na granici mogućeg i čak ljubuje sa nemogućim, barem što se tiče neke praktične primjene (npr. smanjiti gustoću vakuuma na nekoj dionici između zvijezda da bi se putovalo brže od c) postavljalo bi se pitanje da li bi svjetlost uopšte mogla da se kreće ako nema medijuma. Još uvijek ne znamo tačno na koji način se šire EM valovi i koja je njihova priroda... misli

S druge strane, postojanje kvantnih tunela i kretanje informacija kroz njih brzinama daleko većim od c bi se moglo objasniti upravo drugačijom teksturom prostor-vremena na kvantnom nivou a to bi se opet objasnilo kroz onaj prethodni eksperiment koji sam spomenuo...

Dakle, kvantni tunel bi bio takvo jedno područje (area) gdje je otpor kretanju EM valova jednak ili približan nuli, naravno, nekoliko redova veličine ispod onoga što danas smatramo "normalnim" vakuumom...

Majmun
Einar

Male

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimeuto tra 03, 2012 7:25 pm

Još jedna stvar, zraka svjetla iskrivljuje svoju putanju dok prolazi uz objekte velike mase (neka Sunca, planete, Jacqua Houdeka i sl.). Einstein je rekao da je to zbog gravitacije. Ja se slažem. Zašto gravitacija utječe na nešto što nema masu (EM-val)? Fotoni nemaju masu, a u osnovnoj formuli za gravitaciju je sila razmjerna masi, tako da ako nema mase, nema ni sile. Zašto onda grav. sila utječe na putanju svjetla?
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimeuto tra 03, 2012 8:33 pm

Službeno objašnjenje (čitaj "teorija") je da gravitacija ne utječe na samu svjetlost, već na prostor kroz koji se ta svjetlost rasprostire: u svom sistemu, svjetlost se i dalje kreće linearno i pravolinijski no u nekom sistemu koji obuhvata malo veće područje (recimo Sunce, zrak svjetlosti koji promatramo i okolno područje) ona se kreće zakrivljeno zbog toga što je neka snažna gravitacija savila prostor oko sebe.

Koliko se sjećam, Petrusova teorija je bila da svjetlost IMA masu, iako mi se čini da to nije dovoljno dobro objasnio. To je na onoj "starijoj" temi o Einsteinu, "Einstein - da li je bio u pravu?"

Čuo sam još neka zanimljiva razmišljanja u vezi prirode svjetlosti i zakrivljenja prostora od kojih bi morao izdvojiti Petrusovog vršnjaka James S Sainta sa ILP-a na temama "SRT: what is it about?" i "Interstellar Travel" mada je to dosta raštrkano i nema ni na jednom mjestu onako "konkretno". Tu on govori baš o ovom što sam spomenuo, permeabilnosti vakuuma i utjecaju gravitacije na svjetlost i tako te stvari... study

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimesri tra 04, 2012 1:54 am

Einar je napisao/la:
Još jedna stvar, zraka svjetla iskrivljuje svoju putanju dok prolazi uz objekte velike mase (neka Sunca, planete, Jacqua Houdeka i sl.). Einstein je rekao da je to zbog gravitacije. Ja se slažem. Zašto gravitacija utječe na nešto što nema masu (EM-val)? Fotoni nemaju masu, a u osnovnoj formuli za gravitaciju je sila razmjerna masi, tako da ako nema mase, nema ni sile. Zašto onda grav. sila utječe na putanju svjetla?

Ako si zainteresiran, ovdje sam još davno laički pojasnio koncept gravitacije. Možda nije savršeno točno pojašnjeno, ali okvirno je to to. Ta i sljedeća stranica. Formule zanemari ako te ne interesiraju.

https://ce-4.forumotion.com/t479p45-probili-smo-brzinu-svjetlosti
[Vrh] Go down
Einar
Majmun
Einar

Male

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimesri tra 04, 2012 10:38 am

Kolko sam onda skužio, jaka grav. sila svija 4. dimenziju oko sebe, a svjetlost se ne može gibati kroz nju, ali mora pratiti njene silnice, i zato dobijemo efekt gledanja nekog planeta u svemiru kojeg ne bismo trebali vidjeti jer je iza nekog drugog.
To mi je labava teorija, ali može proći.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimesri tra 04, 2012 12:53 pm

S tim da možda ne bi trebalo to svijanje doslovno shvatiti, više je riječ o takvoj matematičkoj i fizikalnoj interpretaciji kao da se to događa. To opisuju Einsteinove jednadžbe polja. Nešto se zbilja događa, masa doista utječe na prostor-vrijeme oko sebe, jedino je stvar kako bi se to trebalo zamisliti.
[Vrh] Go down
Einar
Majmun
Einar

Male

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimesri tra 04, 2012 3:41 pm

naravno da se ne može doslovno shvatiti kad je ta dimenzija viška izvan dometa naših osjetila, a ne možemo ju ni pojmiti. Mogu zamisliti jabuku u 3D. Malo teže da lebdi u prostoru u 2D, ali je moguće...a sad, kako dodati 4D na tu jabuku? To se ne može zamisliti. I to me ŽIVCIRA :x :x :x :x
[Vrh] Go down
petarbosni4
Riba

Male
Scorpio Rat
Broj postova : 157
Registration date : 01.12.2010

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimesri lis 31, 2012 11:13 am

Nakon dugo vremena pročitao sam ovu diskusiju i iznenadio se njemom visokom kvalitetom
[Vrh] Go down
Gorstak
Prašina
Gorstak

Male
Scorpio Broj postova : 1
Registration date : 03.01.2014

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimesub sij 04, 2014 7:00 pm

Potrebno je promijeniti paradigmu
za početak mi ne znamo šta je svjetlost i to treba što prije shvatiti

-ako je val kako se kreće kroz vakum "prazan" prostor,izmislili smo dualnost kako bi zadovoljili ego
-nosilac je foton i gle čuda foton je čestica s polubrojnim spinom što bi značilo da mu za puni krug treba 720 stupnjeva
kako li samo svjetlo vidi stvarnost,očito nam fali dimenzija (vrijeme nije dimenzija)

Potrebno je malo manje hamilton-jacobi te lopine alberta i malo više Millera i Nikole

trebali bi prihvatit dokazane činjenice

-prihvatiti postojanje etera koji je eksperimentalno dokazan kao medija koji se sastoji od 10 suptilnih energija (duhovnost i znanost idu ruku pod ruku)
i onda proučavanjem etera mogli bi shvatiti svjetlost,a baždarenjem etera omogućiti kretanje brže od c
-ali to je izvan naših umnih mogućnosti zato je potrebno malo poraditi na sebi tko zna možda malo altruizma i ljubavi omogući kretanje brže od svjetlosti
[Vrh] Go down
primitive101
Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1763
Registration date : 20.10.2010

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimesub sij 04, 2014 9:12 pm

Gorstak je napisao/la:
Potrebno je promijeniti paradigmu
za početak mi ne znamo šta je svjetlost i to treba što prije shvatiti

-ako je val kako se kreće kroz vakum "prazan" prostor,izmislili smo dualnost kako bi zadovoljili ego
-nosilac je foton i gle čuda foton je čestica s polubrojnim spinom što bi značilo da mu za puni krug treba 720 stupnjeva
kako li samo svjetlo vidi stvarnost,očito nam fali dimenzija (vrijeme nije dimenzija)

Potrebno je malo manje hamilton-jacobi te lopine alberta i malo više Millera i Nikole

trebali bi prihvatit dokazane činjenice

-prihvatiti postojanje etera koji je eksperimentalno dokazan kao medija koji se sastoji od 10 suptilnih energija (duhovnost i znanost idu ruku pod ruku)
i onda proučavanjem etera mogli bi shvatiti svjetlost,a baždarenjem etera omogućiti kretanje brže od c
-ali to je izvan naših umnih mogućnosti zato je potrebno malo poraditi na sebi tko zna možda malo altruizma i ljubavi omogući kretanje brže od svjetlosti

Jel mozes dati neki komentar na ''double-slit experiment'' i Hajzenbergov princip neodredjenosti ?
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimened sij 05, 2014 4:01 pm

Archangel je napisao/la:

Službeno objašnjenje (čitaj "teorija") je da gravitacija ne utječe na samu svjetlost, već na prostor kroz koji se ta svjetlost rasprostire: u svom sistemu, svjetlost se i dalje kreće linearno i pravolinijski no u nekom sistemu koji obuhvata malo veće područje (recimo Sunce, zrak svjetlosti koji promatramo i okolno područje) ona se kreće zakrivljeno zbog toga što je neka snažna gravitacija savila prostor oko sebe.

Mislim da zapravo niti ne možemo znati da li gravitacija utječe na svjetlost, ali moja pretpostavka je da utječe. Ali utječe i na prostor koji je u ovom slučaju recimo medij. No vjerujem da je tu problem u nečem drugom, mi svjetlost ne možemo vidjeti dok nije u interakciji sa nekom površinom, znači ne vidimo fotone kako putuju od žarulje do zida ili neke druge površine nego vidimo interakciju fotona sa površinom kao svjetlo. Nisam siguran da li možemo vidjeti putanju fotona koji se kreće kroz snažno gravitacijsko polje, mi kroz gravitacijsku leću možemo vidjeti iskrivljeni prikaz objekata koji se nalaze unutar ili iza tog gravitacijskog polja, a budući da su ti objekti osvjetljeni, izgleda nam kao da je iskrivljena i svjetlost. Ali sve to nema veze, jer ako foton ima masu, onda gravitacija vjerojatno utječe i na njega.

Archangel je napisao/la:

Koliko se sjećam, Petrusova teorija je bila da svjetlost IMA masu, iako mi se čini da to nije dovoljno dobro objasnio.

Slažem se da ima masu, to je u jednu ruku i dokazivo pošto imamo svjetlosni pogon koji funkcionira, a i imamo lasere koji "režu" materijal. Kad svjetlost ne bi imala masu, letjelicu na svjetlosni pogon ne bi imalo što "pogurati" i laserom ne bi mogli rezati neki materijal pošto ne bi bilo trenja u sudaru fotona sa materijalom.

Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimened sij 05, 2014 10:04 pm

Slažem se da ima masu, to je u jednu ruku i dokazivo pošto imamo svjetlosni pogon koji funkcionira, a i imamo lasere koji "režu" materijal. Kad svjetlost ne bi imala masu, letjelicu na svjetlosni pogon ne bi imalo što "pogurati" i laserom ne bi mogli rezati neki materijal pošto ne bi bilo trenja u sudaru fotona sa materijalom.

@Skulp...Ovo sa letjelicom na svjetlosni pogon mi ne izgleda tacno, jer letjelicu gura impuls a ne masa kao takva. Elektromagnetni talasi imaju impuls, ali ne i masu. To sto foton (kao jedan kvant el magnetne energije) nema masu ga ne sprjecava da prenosom impulsa utice na elektrone u omotacu nekog materijala i tako ga ''sjece''. Jer se i mehanicko trenje zapravo svodi na elektromagnetizam. Kao i termodinamika.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimepon sij 06, 2014 4:07 pm

Svjetlost jest elektromagnetsko zračenje, sve ima svoju frekvenciju. Sad, sve što ima masu se u pravilu kreće brzinom manjom od c dok sve što nema masu putuje brzinom c i u stanju je stalnog gibanja. Znam da materija i svjetlost nisu za usporedbu, ali ako nešto putuje brže dobiva na masi i što većom brzinom udari u neku površinu, stvara se veći potisak, da li se stvara zbog veće mase ili zbog veće brzine - svejedno. Neka mi netko objasni, zbog čega impuls, koji nema masu ali putuje brzinom c stvara potisak kad udari u neku površinu?

Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimepon sij 06, 2014 4:48 pm

Pa i sve sto ima masu je u stalnome pokretu valjda.Intenzitet impulsa je jednak promjeni brzine cestice do koje on dovodi (dakle pricamo samo o intenzitetu,ostavljamo po strani da je to vektorska velicina koja osim intenziteta ima i pravac itd),tj p=m*delta(v)=m*(v2-v1), gdje je v1 pocetna brzina a v2 krajnja. Impuls je zapravo kolicina sile po vremenu, tj dp=F*dt.

To je klasicna mehanika bazirana na Njutnovim zakonima. Masa se ne mjenja, mjenja se samo brzina, odnosno sila mjenja samo brzinu i pravac kretanja cestice, ali ne i njenu masu. Dvije cestice sa dvije mase zadrzavaju ukupnu kolicinu energiju, samo im se mjenja pravac i brzina kretanja.

E sad, Ajnastajn je dobio Nobelovu nagradu za objasnjenje Fotoelektricnog efekta, a tu se upravo radi o tome sta tebe interesuju. Kako foton, koji je zapravo jedan kvant el.magnetne energije MOZE izbaciti elektron iz orbite drugog nekog atoma, odnosno kako moze bez da ima masu stvarati ''potisak'' na taj elektron ?

pa sustinski se tu radi o prenosu energije, isto kao i kod klasicne mehanike. U klasicnoj mehanici jedna cestica predaje svoj impuls drugoj i druga prvoj i dobija se rezultanta. Ukupna energija sistema se ne mjenja, tj ukupna kineticka energija Ekin=mv(na kvadrat)/2.

Foton ima energiju proporcionalu frekvenciji el.magnetnog talasa, tj E=hv  ili to isto iz relativisticke jednacine (gdje je masa nula) E(na kvadrat)=p(na kv)*c(na kv)+m(na kv)*c(na cetvrtu), tj E=p*c, gdje je p momentum koji zavisi od Plankove konstante i frekvence el.magn. talasa.

Dakle, foton ima energiju koju moze prenjeti iako nema masu, jer energija je tu bitna, a masa je tu samo jedan oblik energije, odnosno prenos energije stvara potisak a ne masa kao masa, tacnije potisak je tu onda promjena energetskog stanja sto u klasicnoj fizici dovodi do smjera i brzine kretanja a u kvantnoj do promjene koja je slicna ali se manifestuje na drugaciji nacin.

Foton ima dualno svojstvo, talas-cestica, i kada udari u elektron prenese mu impuls, koji elektron kao cestica(ali takodje sa talasnim svojstvima) apsorbuje ali dalji proces promjene kretanja nije kao u klasicnoj fizici, nego fizici kvantnih cestica pa ta energija mora biti dovoljno velika da elektron bude izbacen iz orbite oko jezgra atoma sto se dalje manifestuje kao odlazak toga elektrona i emisije novog el.magn.talasa.

U svakoj slucaju, prouci jednacine fotoelektricnog efekta, tu ti lezi odgovor.
[Vrh] Go down
web dust
Majmun
web dust

Male
Capricorn Broj postova : 1620
Registration date : 07.10.2015

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitimesri oľu 16, 2016 5:26 pm

Skulptura je napisao/la:
Svjetlost jest elektromagnetsko zračenje, sve ima svoju frekvenciju. Sad, sve što ima masu se u pravilu kreće brzinom manjom od c dok sve što nema masu putuje brzinom c i u stanju je stalnog gibanja. Znam da materija i svjetlost nisu za usporedbu, ali ako nešto putuje brže dobiva na masi i što većom brzinom udari u neku površinu, stvara se veći potisak, da li se stvara zbog veće mase ili zbog veće brzine - svejedno. Neka mi netko objasni, zbog čega impuls, koji nema masu ali putuje brzinom c stvara potisak kad udari u neku površinu?
miga  - impuls el.mag. vala u biti prenosi se na val polja. magnetsko(el.) polje koje po prirodi stvari svi rotirajući objekti u svemiru imaju i čija je zona utjecaja redovito širja i jača od gravitacijske zone odgovorno je i za privid dimenzijskog (vrijem.prost.) zakrivljenja svijetla. sa namirenjem impulsno-fotonskog prijenosa na val polja (preuzeti "potisak" prenešen na je površinu objekta i zadužuje se i u sili polja), polje se zatvara i preusmjerava dolazne valove u susjedne (nekontaktne i još.ne.kontaktne) vektore smjera iz snopa pa svjetlo nastavlja zadanim vektorom smjera ali svidljivom deformacijom na granici valnih konakata ("el.mag val polja objekta" vs "putjući fotonski snop"), kada se preuzeti "potisak" aktivan u polju potroši na odbijanje u vremenu zatvorenog (odbijajućeg) polja priča se ponavlja - i tako ciklički dokle god postoji dolazni val. naravno dolazi tu i do novih frekvencija, interferencija i inih fenomena za promatrače- no za bazični proces to bi bilo to.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Brzina svjetlosti, što je to?   Brzina svjetlosti, što je to? - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Brzina svjetlosti, što je to?
[Vrh] 
Stranica 2 / 4.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next