Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Zagonetka u drvenim krugovima?

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
julija81
Žaba
julija81


Female
Cancer Rooster
Broj postova : 217
Age : 42
Registration date : 15.10.2010

Zagonetka u drvenim krugovima? Empty
PostajNaslov: Zagonetka u drvenim krugovima?   Zagonetka u drvenim krugovima? Icon_minitimepet tra 01, 2011 1:03 pm

Na krajnjem jugoistočnom delu opštine Varvarin, na levoj obali Zapadne Morave, oslonjeno na atar Šanca, smešteno je moravsko selo Bošnjane.

Na treći dan Božića ove godine, na praznik i slavu Svetog Stefana, Milutin je krenuo da naseče drva. Ista ona koja je, nedavno pre toga, doneo iz brnika, iz sopstvene šume.
I onda se desilo nešto neobično...
- Primetio sam u trupčićima obrise nekog lika. To mi je delovalo vrlo upečatljivo i obuzeo me je neki zaista neobičan osećaj... Zaintrigiran, odlučio sam da ih testerom istružem na tanke listove. I u svakom od njih, mada od istog komada drveta, video sam neku drugačiju figuru - priča nam Milutin.
Nadovezuje se na ovo i njegova supruga, Radmila:
- Rekao mi je da je video nešto neobično i da mora da nastruže drva na tanke listove. Ja sam ga ubedjivala da to ne radi, jer je bio "svetac", ali je nešto, očigledno, bilo jače od njega. I onda su nam se ukazale te neobične slike. Znamo da drvo dok truli otpušta vodu i da tako često nastaju razne figure, ali ovo je belo, jako drvo, zdravo i puno, i zato su slike neobične. Pitanje je čega onda još ima u drugim panjevima u brniku...
Interesujemo se za mesto odakle je Milutin doneo drva...
- Iz naše šume. Sa mesta koje je tik do, tri veka starog, hrasta koji je u međuvremenu dosegao obim povećeg kuhinjskog stola, ispod koga je oduvek i stari izvor... Mesto je poznato kao Bukovik i postoji predanje da je tu nekada postojalo selo imenom Selište. Očigledno je da se tu nekad živelo, da je u blizini bilo i groblje, tako da se tu uvek oseća neko neobično, mistično prisustvo - priča Milutin.

Plakali dok su gledali snimak
I, kao da se ta priča o "mističnom prisustvu" iz brnika prenela i na drvene krugove koje Milutin u svm domu pokazuje. Ali na jedan zaista neobičan način:
- Unuku se ovo činilo zanimljivim, pa je uzeo mobilni telefon i njegovom kamericom to slikao. Da bi je bolje video, ubacio je sliku u kompjuter. I onda me je uzbudjeno pozvao: "Dodji, deda, da vidiš figure!" Pomislio sam, pa šta tu još ima da se vidi? I onda se desilo... Na snimku na ekranu sam, pored onog osnovnog obrisa koji sam video i na samom drvenom krugu, odjednom video još mnogo toga... Ratnike, turske vojnike, mnogo belih krstova... Prvo sam bio u neverici. A i kako ne bih bio?! Onda smo shvatili da se radi o nekom neobičnom fenomenu koji ne umemo da objasnimo. Jer, to su slike koje se formiraju kroz pogled onog koji taj snimak na ekranu gleda, uvek su drugačije, kao neki zaustavljeni film. I mnogi su ih već videli - priča nam dalje uzbudjeno Milutin.
Njegova žena potvrdjuje priču, da se mnogo toga neobičnog vidi kada sliku gledate na ekranu, odnosno monitoru, i kada se udubite u nju:
- Videli su to i naš sin Dragan i snaja Silvana... Ona je najviše toga i videla, čak joj je tokom gledanja snimljenih krugova crk'o monitor, pa smo morali da ga promenimo. A onda i naši rođaci, komšije, preko dvadesetoro ljudi je u snimku videlo i te neobične slike. Milutinova sestra Ružica, sestričina Danijela, njena majka Slavica, koja radi u Austriji. Ona je Milutinu i rekla: "Što ne daš da to vidi ceo svet!". Naravno, i komšije su videle...
- Oni koji su gledali prosto nisu mogli da poveruju - nastavlja Milutin. - A i kako kada je neobjašnjivo? Drhtali su dok su gledali, polazile su im suze na oči. Dolazile su i cele porodice... Ipak, ne vide svi, nekima to izgleda da nije dato. Jednom sam u slici pročitao čak i godinu, 1569. Često se vidi mnogo stradanja. Ali i Sveta petka, Bogorodica, mnoštvo figura. Jednom sam jasno video konjanika, Turčina, na belom konju u galopu. Pa četnika, sa kokardom na glavi, kako kolje devojku. Lobanje... Pa onda brkatog starca, sa šubarom na glavi, ne znam ko bi to mogao da bude, ali je prosto odisao nekom vanvremenskom mudrošću... Kao da su se sva stradanja naroda ulila u te slike, da kroz njih, kao neki oblik energije, šalju neku poruku.

Poruka duhova prošlosti?
Radmila kaže da su o svemu obavestili i svog sveštenika:
- Kako smo ubrzo slavili Svetog Jovana, došao je pop da sveti vodicu. Pokazali smo mu drvene krugove, a on nas je uputio na manastir Svetog Luke, kod oca Alekseja. Milutin je otišao i poneo krugove, ali mu je preporučeno da ode dalje, kod vladike... Ne znam šta će drugi reći, ali ja u ovome vidim svetinju. Nešto tako u životu nismo doživeli...
Milutin se ponovo nadovezuje na priču, pokazujući i jedan crtež.
- Eto, to je nacrtao moj sin, po onome što je video gledajući snimak na kompjuteru. Lik kneza Lazara sa krunom i krstom na vrhu... Nemamo odgovore, samo pitanja. Očigledno ovim nešto želi da nam se kaže, neke pouke iz prošlosti ili kroz njene simbole. Pitanje je i koliko će se dugo ovi prizori ukazivati na snimku i da li će se menjati. Sve je zaista zagonetno...
Milutinovu priču potvrdili su nam i ostali sa kojima smo je nastavili. Možda je to poruka da se prostor oko velikog hrasta u brniku treba pretvoriti u crkvište i tako umiriti neki duhovi prošlosti? Pa slike umesto u snove, što se u narodu u takvim prilikama znalo dešavati, dolaze na ovaj način? Možda će slike i prestati da se pojavljuju. Ostaće samo drveni krugovi sa obrisima koji su u njima formirani. I ova neobična storija po koju smo došli u Bošnjane.


Tajna moštiju velikih svetitelja
Na blagom uzvišenju iznad Bošnjana je i obnovljeni manastir posvećen apostolu Luki. Prema narodnom predanju, ovde je za vreme kneza Lazara, krajem 14. veka, sagrađen prvobitni manastir, koji je za vreme Turaka ugašen, a sve građevine srušene i uništene. Krajem prošlog veka počela je obnova manastira - najpre je sagrađena crkva, koja je osvećena 1996. godine, zatim porta i veliki manastirski konak.
Manastir poseduje čudotvornu ikonu Svetog Luke, veliki dar od Boga i svetinju, kojoj dolaze mnogi da se poklone i izmole. U blizini crkve obnovljena je česma sa vodom za koju narod smatra da je čudotvorna i da leči mnoge bolesti.
Prema svedočenju oca Tadeja, na ovom mestu se pod zemljom nalazi zatrpan srednjevekovni manastir u kome se nalaze mošti tri velika pravoslavna svetitelja – Bogu poznata, a nama nepoznata. "Otkopavanje moštiju ova tri svetitelja i njihovo projavljivanje od naše Svete Crkve i naroda biće istovremeno i početak velike duhovne obnove srpskog naroda".

Zagonetka u drvenim krugovima? 1

Opsirnije ovde!

_________________
...you can run, but you can not hide...
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Zagonetka u drvenim krugovima? Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetka u drvenim krugovima?   Zagonetka u drvenim krugovima? Icon_minitimepet tra 01, 2011 3:11 pm

mogli su stavtiti te slike da vidimo to čudo.
[Vrh] Go down
mEN_iN_WHite
Dinosaur
mEN_iN_WHite


Male
Gemini Rooster
Broj postova : 483
Age : 30
Registration date : 10.09.2009

Zagonetka u drvenim krugovima? Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetka u drvenim krugovima?   Zagonetka u drvenim krugovima? Icon_minitimepet tra 01, 2011 8:51 pm

"Cetnika sa kokardom na glavi kako kolje devojku". Pa da su rekli kako vanzemaljci svako vece seku ta drva i odnose vise bi im poverovao. Bas se to videlo. Vide se neke slike koje jedva stane samo glava. A on je bas video cetnika kako ubija devojku. Cista laz.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Zagonetka u drvenim krugovima? Empty
PostajNaslov: Re: Zagonetka u drvenim krugovima?   Zagonetka u drvenim krugovima? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Zagonetka u drvenim krugovima?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Najteza zagonetka na svijetu
» Zagonetka Kaspara Hauzera

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Ostale misterije-
Forum(o)Bir: