Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Share

Da li je Einstein u krivu?

Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
Legionar
Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimesri svi 04, 2011 12:30 am

@Blizz, eto ti razloga zašto su svi na PMF-u opičeni zubi
Ne kužim odakle uopće to opće uvriježeno mišljenje da ju kuži svega nekoliko ljudi na svijetu. misli

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimesri svi 04, 2011 9:07 am

@Blizz i Legi, ne znam od kuda mi to, tj. ne znam gdje sam to točno čuo ili pročitao, ali znam da sam to čuo na više mjesta.

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimesri svi 04, 2011 12:29 pm

Vjerujem da jesi, ja sam isto. To su mahom pisali protivnici teorije relativnosti koji su to izvukli ne znam od kuda, valjda od "ako ne kužim ja, onda ne kuži ni nitko drugi osim par pojedinaca na svijetu", a kojima je to postao jedan od "argumenata" da s tom teorijom nešto ne valja. Ne znam za sve druge argumente koje redom daju, ali taj dio je svakako obično trollanje.
[Vrh] Go down
Melkior
PraGlodavac

Male
Capricorn Monkey
Broj postova : 685
Registration date : 24.12.2010

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimečet svi 05, 2011 3:05 am

Vjerujem Tesli, Legi hvala na opširnim mislima i nekim zanimljivim informacijama... :)

Veliki je problem taj što znastvenici zaboravljaju na filozofiju i um, a ovdje se prema Tesli vidi da je on bio jednako veliki filozof koliko je bio i znastvenik, vječna mu slava.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimečet svi 05, 2011 11:09 am

@Melk... zivili

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimečet svi 05, 2011 11:28 am

Ako je kojim slučajem teorija relativnosti pogrešna, tada imamo jedan veliki zajeb budući da znanstvenici svakodnevno provjeravaju i iznova potvrđuju tu teoriju + tu je bio eksperiment sa satom u avionu + tu je potvrda miona iz atmosfere + ima eksperimenata koji potvrđuju da je čestica imala dovoljno energije da prođe brzinu svjetlosti, međutim nije već se ponašala kako to teorija predviđa + ta teorija se uveliko koristi i još nije zakazala. Da, imamo jedan velik problem, a to je nedostatak eksperimentalnih potvrda da nešto iz teorije ipak ne štima. Najbolje bi bilo poslati raketu sa putnikom u svemir i vidjeti hoće li se vratiti mlađi u odnosu na nas na Zemlji, iako eksperiment sa satom u avionu pokazuje da bi. Jednostavno, treba izvesti neki eksperiment koji bi srušio ijedan temelj teorije relativnosti, a tu nedostaje Tesla jer bi on valjda iskemijao nešto sa svojim transformatorima pa bi ili po ne znam koji puta iznova potvrdio tu teoriju, ili ju pobio.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimečet svi 05, 2011 12:09 pm

Ne mora biti Blizz, moguće je neke stvari potpuno drugačije interpretirati, i da se opet slaže sa rezultatima pokusa. Primjerice Aristotel je bio u pravu kad je kazao da ako na neko tijelo djeluje stalna sila tada će se to tijelo gibati jendoliko. On je to tako vidio i pokusi su to tako pokazivali, no mi danas znamo da on nije uzeo u obzir otpor zraka i podloge, jer da je tada bi došao do zaključka da je ta stalna sila potrošena na svladavanje tog otpora i da u stvari na tjelo djeluje ukupna sila od 0 N pa se giba jednoliko.

Ovi pokusi sa satovima koji doista usporavaju ako se gibaju oko Zemlje je strašno zanimljiva pojava kao i pokus sa mizonima. No očito postoje znanstvenici koji to objašnjavaju drugačije od Einstaina.

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimečet svi 05, 2011 12:57 pm

Bit koju sam iznio NIJE da je teorija relativnosti ispravno interpretirana, već da se formalno slaže sa rezultatima pokusa, a da mi pritom nemamo eksperimentalnu potvrdu da zaključimo kako je interpretacija te teorije pogrešna kako to navode neki. Dakle, znanstvenici, koji svakodnevno rade sa principima te teorije, zasad nemaju razlog pretpostaviti da je interpretacija pogrešna. To je bit.

Kod pobijanja teorije relativnosti najvjerojatnije se ne čeka pobijanje misaonim konceptima, već konkretan eksperimentalan dokaz. Dakle, svi ti protivnici teorije trebaju osmisliti eksperiment kako bi pokazali cijelom svijetu da teorija relativnosti doista ne drži vodu, bar njen interpretacijski dio. Za to bi vjerojatno trebala skupa mašinerija, za kvalitetno provođenje eksperimenta trebaju milijuni, to je tako danas, a kada znanstvenici i vide neku ideju da se eksperimentalno dokaže kontradiktornost u teoriji, tada treba naći čovjeka koji bi sve to bio voljan i financirati i pritom biti spreman na mogućnost da eksperiment bude ništa drugo do li fail koji će po ne znam koji puta samo potvrditi teoriju. Ili treba imati genijalnu ideju da se na puno jeftiniji način pokaže nešto što dosad nitko nije. Kako god se okrene, ima dosta posla i prepreka.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimečet svi 05, 2011 2:04 pm

Stvar je u tome da mi nismo cijeli svijet nego jedan vrlo mali svijet zvan CE-4. Neki iz tog malog svijeta se usudjuju makar pokusati razmisljati dalje i drugacije od drugih. TO je bit.

Znanstvenici priznaju samo stvari koje su mjerljive. One koje nisu te za njih ne postoje. Nisu vrijedne proucavanja. Lako je tako. Lako - i krivo.

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimečet svi 05, 2011 4:44 pm

Nije da oni priznaju te stvari, nego proučavaju i istražuju te stvari, a neki odu toliko daleko da onda kažu da je samo ono što oni rade i ono što oni proučavaju stvarno i da ništa više ne postoji. Kad bi to doista bilo tako onda primjerice psihologija kao znanost ne bi trebala postojati, ali ipak postoji :)

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimečet svi 05, 2011 5:13 pm

OK, da onda obrnem. Oni ne priznaju stvari koje nisu mjerljive kao ni stvari koje ne daju isti rezultat kod svakog mjerenja. Znaci li to da one uistinu ne postoje?

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimečet svi 05, 2011 10:11 pm

Ma skužio sam ja tebe od prve, samo nije poanta što oni priznaju, a što ne, nego je poanta da se oni time ne bavi (onim što nije mjerljivo) pa zato nisu niti kompetentni da govore o tome. Kao što je Blizz rekao, ajmo susjedu Maricu pitati o teoriji relativnosti što ona misli, a ona inače prodaje paprike na placu. E sad koliko je ona stručna govoriti o teoriji relativnosti toliko su i znanstvenici pozvani govoriti o Bogu, duši, emocijama i drugim nemjerljivim stvarima.

E sad to što si oni uzimaju za pravo govoriti o tome, to je druga stvar, jednako tako kao što si neki nogometaš uzima za pravo da govori o politici ili pak financijama jer eto sad će on reći kako bi Hrvatska ili Svijet mogli izaći iz krize, druga je stvar koliko je pametno to što on govori.

Znanstvenici se uopće ne bave tim stvarima, ali ipak govore o njima, doduše ima i onih koji imaju drugačije stavove pa vjeruju u Boga i neke druge stvari koje se ne mogu izmjeriti i dokazati u laboratoriju, bilo je takvih u prošlosti, a ima ih i danas. Primjerice od naših je akademik Paar rekao da vjeruje da Bog postoji.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimepet svi 06, 2011 12:22 am

Medjutim, ovo nije duhovna tema. Ipak je vise znanstvena. Dakle, znanstvenici bi bas bili ti koje bi se pitalo. Medjutim ni oni nisu nepristrani u svojim istrazivanjima. Stvar je u tome da u jednom trenutku ono sto zovemo znanost dolazi do granice onog sto zovemo nekako drugacije - recimo duhovnost...tj. postaje tesko ili nikako mjerljivo.

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimesub svi 07, 2011 9:40 pm

Alpha je napisao/la:
Znanstvenici priznaju samo stvari koje su mjerljive. One koje nisu te za njih ne postoje. Nisu vrijedne proucavanja. Lako je tako. Lako - i krivo.

Kako uopće proučavati nešto što na neki način ne možeš mjeriti. Ako ništa drugo, treba ti nekakva statistika ili nešto, u protivnom se ni ne radi o znanosti.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimesub svi 07, 2011 10:18 pm

To mući znanstvenike od uvijek, ali je ustvari jako jednostavno. Naime postoji nešto što se zove subjektivno i jednostavno se mora vjerovati osobi koja ispriča taj svoj doživljaj. Pa primjerice ako nam netko ispriča san, moramo mu vjerovati da je on to doista sanjao, ako nam netko kaže da ga nešto boli ili da je ljut, tužan, uzrujan, sretan, radostan, ushićen da osjeća bol za nečim što je izgubio... sve je to nešto što je stvarno za osobu koja to doživljava, ali u isto vrijeme uopće ne postoji za sve druge. Ništa od toga se ne može izmjeriti, no opet se i iz toga razvila jedna znanost kao što je psihologija, da ne govorim o društvenim znanostima koja nisu egzakrne kao prirodne, ali ipak proučavaju razne stvari od ponašanja pojedinca, grupe do cijelog čovječanstva.

Tako da se može proučavati i ono što se ne može mjeriti, samo je pitanje volje i otvorenosti prema tome

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimesub svi 07, 2011 10:41 pm

Tako se dolazi do statistike (koju spomenuh), koja je isto tako važna i na temelju toga se izvlače zaključci. Imamo tako imamo statistike o vjerovanju u Boga. Ok, imamo postotke, ali što nam sama znanost može uopće reći o Bogu? Ili statistike? Ili recimo o dušama?
Na takve stvari sam mislio, jer te stvari nije da ne postoje, ali što znanost i na koji način uopće može govoriti o njima. Ok, svaki "drek" tupi nešto svoje, nije problem obilježiti količinu tog tupljenja i na temelju čega se tupi, ali u tom slučaju znanost nam ne bi, van tih statističkih podataka, ništa mogla reći o samom pojmu istraživanja, a ni ja ne vidim kako bi mogla uopće.

Ja bih htio istraživati o Bogu i dušama, znanstveno, ali nemam ideju kako bi to bilo moguće uopće, bez da mi se istraživanje vrti i bazira na "mislim da..." i "vjerujem da..." :P
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimened svi 08, 2011 2:27 pm

Najveca otkrica u povijesti su vrlo cesto nastala slucajno ili u trenutku kada osoba uopce nije razmisljala o doticnom problemu nego bas kada je na tren "ugasila" ono sto zovemo razum. Zato se kaze kako najbolje ideje nastaju na WC-u zubi

Tako i teorije. One nastanu, a tek potom se ide vidjeti jel to prolazi.

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimened svi 08, 2011 6:43 pm

Blizzard je napisao/la:
Tako se dolazi do statistike (koju spomenuh), koja je isto tako važna i na temelju toga se izvlače zaključci. Imamo tako imamo statistike o vjerovanju u Boga. Ok, imamo postotke, ali što nam sama znanost može uopće reći o Bogu? Ili statistike? Ili recimo o dušama?
Na takve stvari sam mislio, jer te stvari nije da ne postoje, ali što znanost i na koji način uopće može govoriti o njima. Ok, svaki "drek" tupi nešto svoje, nije problem obilježiti količinu tog tupljenja i na temelju čega se tupi, ali u tom slučaju znanost nam ne bi, van tih statističkih podataka, ništa mogla reći o samom pojmu istraživanja, a ni ja ne vidim kako bi mogla uopće.
Objektivno ne, ali subjektivno može puno. Zašto bi bilo važno samo ono što postoji izvan nas? I zašto se ne bi moglo istraživiti i ono subjektivno što samo mi možemo osjetiti i doživiti. Naravno možemo se ograničiti samo na objektivnu stvarnost i negirati da postoji nešto izvan toga, to je doduše lakše, ali kao što je Alpha rekla ujedno je i krivo.

No nije da se isključuje samo ono što se ne može mjeriti već se isključuje sve što se ne uklapa u određenu teoriju, tako mi danas imamo hrpu znanstvenih činjenica koje se skrivaju samo zato što se ne uklapaju u određene teorije.

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimened svi 08, 2011 7:20 pm

Uopće nije bitno je li nešto van ili unutar nas, bitna je samo metoda kojom se dolazi do nekakvih zaključaka. Slažem se s tim što si napisao, subjektivno može nešto reći, jedini je problem što će to subjektivno biti u rangu onoga što se istraživalo, osjećaja i mišljenja, a to je ono, ni vrit ni mimo. Bar toga danas imamo puno, ni vrit ni mimo, kao i većina stvari na "Na rubu znanosti". Bolje i to nego ništa, u svakom slučaju, može i to poslužiti za nešto dalje.

Inače, koje znanstvene činjenice imaš na umu, a koje se ne uklapaju u neke teorije?
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimened svi 08, 2011 8:02 pm

Nešto se izmjerilo i to teorija relativnosti opisuje. Mi možemo filozofirati deset stranica ovdje zašto teorija relativnosti ne bi trebala vrijediti, ali zakone Svemira baš boli briga za nas. :P Nikakvo razmišljanje izvan okvira neće nam ponuditi argumente zašto teorija relativnosti ne vrijedi. Ona vrijedi, a mi moramo shvatiti zašto vrijedi. Upravo razmišljanje izvan okvira može nam ponuditi odgovor. :)
Ja opet naglašavam da se ovdje radi o mehanici. Pokušaj razmišljanja da idemo pobiti tu mehaniku je ekvivalentan tome da idemo razmišljati o tome kako nebo nije plavo. Čisto gubljenje vremena. Jebiga, svi ga vidimo plavim i ne možemo si pomoći. Isto tako i jednadžbe iz teorije jednostavno vrijede. Ako nešto je, onda je. Mi bi trebali ponuditi razlog zašto one vrijede. A to još nitko ne zna.
Ono što će se u budućnosti događati s teorijom relativnosti je isto što se događalo s Newtonovom mehanikom. Bit će nadopunjena. Isto kao što mi možemo reći da nebo zapravo nije plavo nego je nekad svijetlo plavo, nekad tamno plavo, a u suton mijenja boje :)

BTW. Ako ćemo o znanstvenicima oni su svi skroz opičeni. Najmanje se ponašaju u skladu s općenitim stereotipom o njima, a to je taj da ne žele razmišljati izvan okvira. Ja se često šalim pa kažem da znanstveni svijet trenutno doživljava krizu srednjih godina. Naime, znanstvenici potiču kreativnost, maštu, rušenje svih ustaljenih načina razmišljanja i počinju uspoređivati znanost sa umjetnošću. To je super, ali nekada toliko pretjeruju da dolazi do nebuloznih postupaka :P

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimened svi 08, 2011 8:21 pm

Legi nije problem u jednadžbama nego u temeljnim postavkama i to onoj koja kaže da se ništa ne može gibati brže od brzine svjetlosti jer je navodno Svemir takav i jer tako teče vrijeme, pa čak kad bi se nešto i gibalo brže od svjetlosti tada bi to otišlo u budućnost ili pak prošlost. No ipak informacije se mogu prenositi beskonačno brzo u kvantnoj mehanici. E sad nešto od toga dvoje nije točno ;)

Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimened svi 08, 2011 8:32 pm

Mislim da je to s informacijama krivo prezentirano. Ako postoje dvije mogućnosti za spin, onda je potrebna samo jedna informacija da bismo saznali koja je od te dvije mogućnosti točna. :)

Inače to s brzinom nije temeljna postavka, nego nešto što slijedi iz nje. No ono slijedi iz teorije relativnosti je: u našem prostor-vremenu je nemoguće da tijelo s masom dosegne brzinu svjetlosti s neke druge točke promatranja istog prostor-vremena.
Informacija nema masu, ali informacija tako ionako ne putuje. Ali tko zna što se može ako smislimo kako promijeniti parametre prostor-vremena. Tko zna... možda su nam gravitacijski valovi upravo neuhvaljivi jer se šire brže od brzine svjetlosti. Tada ih ne bi mogli zapažatijer čime mi zapravo zapažamo - svjetlošću ;)

Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimened svi 08, 2011 9:39 pm

Eh sad jer se ovdje radi o filozofiji ili znanosti. Nekako mi ovo puno više liči na filozofiju ;)

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimened svi 08, 2011 9:58 pm

Chakotay je napisao/la:
No ipak informacije se mogu prenositi beskonačno brzo u kvantnoj mehanici. E sad nešto od toga dvoje nije točno ;)

Pa nije stvar tako banalna! Da jest, odavno bi ju riješio i obični pizdek sa ceste, kamoli neki znanstveni um.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitimepon svi 09, 2011 10:09 am

Opa, mozda necemo doci do konstruktivnog razgovora na racun teme ali hocemo do nekih drugih spoznaja. Dakle, postoje oni koji su "znanstveni um" i "pizdeci s ceste". Odlicno.

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Da li je Einstein u krivu?
[Vrh] 
Stranica 2 / 3.Go to page : Previous  1, 2, 3  Next