Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Share

Da li je Einstein u krivu?

Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3
Autor/icaPoruka
Chakotay
Guardian
Chakotay

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8408
Registration date : 28.12.2007

Da li je Einstein u krivu?  - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 3 Icon_minitimepon svi 09, 2011 10:35 am

Pa dobro pretpostavljam da je Blizz mislio da to može razumjeti i ponuditi odgovor netko tko je proučavao TR i tko je pročitao literaturu na tu temu, a ne netko koga ne zna ništa o tome. No pitanje nisam ja postavio nego ga postavljaju znanstvenici koji znaju o čemu se govori i koji također smatraju da postoji nesklad između TR i kvantne teorije.

Ja sam pitanje iz ovog topica razumio u smislu da li je temelj Einsteinove teorije pogrešan, a taj temelj bi bio da se ništa ne može gibati brže od svjetlosti. Jednadžbe kojima se opisuje gibanje na određenim brzinama su točne i to je provjereno no to ne potvrđuje samu pretpostavku da se ništa ne može giba brže od c, a moguće je da niti ne daje dobar opis što se dešava kad se nešto giba blisko c.

Dakle kad se kaže da je Einstein bio u krivu ne kaže se da je baš sve pogrešno, nego samo temeljne postavke. Bar ja to mislim :)

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 3 Icon_minitimepon svi 09, 2011 11:34 am

Da se ništa ne može gibati od c nije samo pretpostavka iz jednadžbi, već su izvedeni pokusi koji podupiru tu tezu, u kojoj su se elektroni gibali brzinama bliskim svjetlosnoj, ali uz dodatnu energiju nisu ju premašivali, već su ju samo dostizali u limesu. I sigurno da u akceleratorima dodatno provjeravaju između ostalog i tu tezu.
[Vrh] Go down
Melkior
PraGlodavac

Male
Capricorn Monkey
Broj postova : 685
Registration date : 24.12.2010

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 3 Icon_minitimepon svi 09, 2011 12:16 pm

Kada i ako bi se nešto gibalo brže od svjetlosti, ne bi bilo vidljivo okom, a trenutnu putanju i lokaciju bi se moglo dohvatiti samo specijalnim skenerom koji je isto tako brži od svjetlosti kako bi uhvatio tu "materiju". Jesam li upravu?

Slažem se oko ovoga da Einstein nije u potpunosti u krivu.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 3 Icon_minitimepon svi 09, 2011 12:28 pm

Ne znam, možemo izvući zaključak iz nekakve analogije sa zvukom. Ako se tijelo giba prema nama, tada ga ne bismo vidjeli, a kada prođe kraj nas, bio bi Dopplerov efekt u pitanju.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 3 Icon_minitimepon svi 09, 2011 1:57 pm

@Chak, kada je TR bila gotova ljudi su se iznenadili što to znači vezano za brzinu svjetlosti. Nije to bila temeljna pretpostavka, naprotiv. ;)

@Melk, baš o tome razmišljam. Ako je brzina širenja EM valova toliko bitna, mislim da je to još jedan dokaz kako su sve četiri sile jednom bile jedna fundamentalna. A onda to možda ima veze s gravitacijom. Ako postoje gravitoni možda stvaraju neki oblik probijanja zvučnog zida pa na taj način zakrivljuju prostor i tjeraju svjetlost da se giba po zakrivljenim putanjama kraj gravitacijskog polja. I da, u pravu si, tada ga ne bismo mogli vidjeti, ali mogli bismo osjetiti njegov utjecaj na nas (gravitacija?). :)

PraGlodavac

Male
Capricorn Monkey
Broj postova : 685
Registration date : 24.12.2010

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 3 Icon_minitimeuto svi 10, 2011 1:54 am

Da, drži vode, ali to je samo ono što mi percipiramo. Gravitacija kao dopler svjetlosti, možda otkrivamo nove znastvene ideje, a i da toga nismo svjesni. Uostalom, ne znam zašto se ljudi toliko zamaraju time, koja je znastvena korist od toga, nisam upućen, može li netko nabrojati neke koristi od takvih istraživanja, a da ne pričamo o WARP pogonima i sl., nego nešto što bi za par godina mogao koristiti, ako znate naravno?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 3 Icon_minitimeuto svi 10, 2011 4:45 pm

To bi služilo kao dopuna na teoriju, jer za sada se za sile okrivljuju svakojaki bozoni, dok za gravitacijsku nema ništa. To bi moguće bio korak ka stvaranju jedinstvene teorije svega, makro + mikro.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 3 Icon_minitimepet vel 17, 2012 3:47 pm

Primjetio sam da neke pri shvaćanju Einsteina kopka pojam vremena, to jest shvaćaju ga kao nešto apsolutno i sveopće, nevezano za materiju. Prvo, to niti nije "definicija" vremena koja s kojom se barata pa se takvim poimanjem vremena doista neće shvatiti Einsteinove riječi. Pri shvaćanju nekog fizikalnog objašnjenja, napominjem da treba ZABORAVITI na filozofsku interpretaciju vremena i uzeti u obzir da vrijeme jest vezano za pomak materije, iliti banalno rečeno, da je to ono što mjere satovi. Mnogi protivnici Einsteina uvode pojam vremena kao nešto apsolutno i tada naravno da se čude otkuda nekakva dilatacija vremena, kako satovi uopće mjere vrijeme itd.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Da li je Einstein u krivu?    Da li je Einstein u krivu?  - Page 3 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Da li je Einstein u krivu?
[Vrh] 
Stranica 3 / 3.Go to page : Previous  1, 2, 3