Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Odakle potječe sram od golog tijela?

Go down 
+4
MoW
Chakotay
biga
Legionar
8 posters
Autor/icaPoruka
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Odakle potječe sram od golog tijela? Empty
PostajNaslov: Odakle potječe sram od golog tijela?   Odakle potječe sram od golog tijela? Icon_minitimened lip 05, 2011 10:50 pm

Pitanje je jednostavno. Zanima me vaše mišljenje kada se pojavio prijelomni trenutak u povijesti da su ljudi odlučili pokrivati tijelo? Koji je mogući psihološki razlog tome?

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Odakle potječe sram od golog tijela? Empty
PostajNaslov: Re: Odakle potječe sram od golog tijela?   Odakle potječe sram od golog tijela? Icon_minitimepon lip 06, 2011 12:04 am

razlog tome je progospodnjavanje čovjeka.

da objasnim. znate kako nam se sada servira da smo zatucani zato što neki od nas npr govore da nije prirodan homoseksualizam, da smo mi balkanci divlji i da se ne znamo ponašati a mi jadni trčimo za europom i mijenjamo se kao cukice(psići).
e ja mislim da je tako i počelo to sa sramom od golog tijela. netko je jednostavno uveo u društvo normu da je nepristojno biti gol i malo po malo su ga svi počeli sljediti.


sa strane vjere to ide ovako:(mislim da ste svi čuli, al et ipak da napišem)
kad je eva zeznula adama da je jabuka dobra za zube i on zagrizao, tad se Bog naljutio i njih dvoje su uvidjeli da su goli i postidili se toga. ukratko.


_________________
I'm not a loser.
'Cause despite it all, me and every other guy who will never be what we wanna be
are still out there being what we don't wanna be 40 hours a week for life!
And the fact that I haven't put a gun in my mouth, makes me a winner!
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Odakle potječe sram od golog tijela? Empty
PostajNaslov: Re: Odakle potječe sram od golog tijela?   Odakle potječe sram od golog tijela? Icon_minitimepon lip 06, 2011 9:35 am

Ja mislim da je to bilo postepeno, znate kako izgleda kad se uvede neka novost, prvo to počnu koristiti "bogatiji" slojevi, jer je to novo, pa je samim time i fora, istiću se od ostalih, ovi niži misle da je to nešto super i jedva čekaju i da oni steknu mogućnost da si to nabave i tako malo po malo cijela populacija je počela koristiti odjeću. Naravno u hladnim krajevima odjeća je bila zaštita od zime.

Tako da se nama sad to već toliko urezalo u svijest da nam je gotovo nemoguće zamisliti da su svi ljudi bez odjeće, pa čak je to čudno i na plažama po ljeti gdje bi to bilo skroz normalno i prirodno :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Odakle potječe sram od golog tijela? Empty
PostajNaslov: Re: Odakle potječe sram od golog tijela?   Odakle potječe sram od golog tijela? Icon_minitimepon lip 06, 2011 10:56 am

Vjerojatno čim su počeli migrirati iz prostora gdje je bilo toplo (Afrika, "eden") u prostor gdje je bilo hladnije, kao što je i Chak uočio.
U Africi su pak uvidjeli da su spolni organi vrlo osjetljivi na bolesti pa su neki počeli nositi malo zaštitne kože i skužili da im to pomaže. To se vjerojatno dogodilo pojavom modernog čovjeka.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Odakle potječe sram od golog tijela? Empty
PostajNaslov: Re: Odakle potječe sram od golog tijela?   Odakle potječe sram od golog tijela? Icon_minitimepon lip 06, 2011 11:25 am

Moćni šamanski vrač iz Afrike je imao maloga, cijelo selo mu se smijalo, pa je prokleo cijeli ljudski rod. Tako je sve počelo.

Počelo je tako da su se ljudi pokrivali prvo iz razloga udobnosti, zbog hladnoće i ostalo. S vremenom su bivali odjeveni, pa čak i od rođenja, paralelno s tim su se počele razvijati nekakve društvene norme, i tako smo došli do danas kada se čak prigovara zbog šetnje u kupaćem po gradu, a kamoli da to gol napraviš.
[Vrh] Go down
kika13
PraGlodavac
kika13


Female
Aries Goat
Broj postova : 847
Age : 33
Location : Berry Pomeroy Castle
Registration date : 03.08.2011

Odakle potječe sram od golog tijela? Empty
PostajNaslov: Re: Odakle potječe sram od golog tijela?   Odakle potječe sram od golog tijela? Icon_minitimečet kol 04, 2011 12:14 pm

Sram golog tijela se javlja kada osoba tj dijete počinje seksualno sazrijevati, oko 4 ili 5 godine.
Primjer toga je dijete koje se do 4 godine kupa golo u moru, nakon što počinje biti svjesno sebe i svog tijela, dobija želju da ga sakrije jer se ne osjeća ugodno.
Naravno, tu dolazi na red i oblačenje zbog vremenskih uvijeta, ili pak religije.
Ali da... sve u svemu, to je sve vezano za seksualno sazrijevanje. :)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Odakle potječe sram od golog tijela? Empty
PostajNaslov: Re: Odakle potječe sram od golog tijela?   Odakle potječe sram od golog tijela? Icon_minitimečet kol 04, 2011 2:16 pm

Kada su Adam i Eva pojeli jabuku postali su svjesni tijela i pokrili se liscem. To bi ga znacilo da kad je stvoren covjek bio je naucen da se pokriva. Zasto bi Bog ili vanzemaljci (ovisi za koga mislite da nas je stvorio) htio da se pokrivamo ostaje pitanje. Mozemo predpostaviti da je to stoga sto ljudima i dalje vladaju dosta jaki nagoni (kao i kod zivotinja) pa je oblacenje na neki nacin umanjivalo neke nagone. Osim toga odjeca je stitila tijelo (koje nije bas prilagodjeno za razliku od zivotinjskog) od vrucine i od hladnoce te od infekcija kao sto je spomenuo MoW.

Naravno, to je sve ako se razmislja na nacin kako je covjek stvoren naglo, a obzirom da karika i dalje nedostaje cini se da jeste.
Medjutim poklonici darwinizma bi pojavu odjece vjerojatno objasnili drugacije. Mozda su tadasnji lovci koristili kozu i krzna ulovljenih zivotinja kao torfeje pa ih nosili na tijelu. Mozda su skuzili da ih krzno druge zivotinje bolje skriva u okolisu i stiti ih. Onda su skuzili i da to grije. Mozda je sve pocelo zato jer su vjerovali da ce oni postati poput te zivotinje ako se obuku u njeno krzno.
Uglavnom, jednom kada im je to palo na pamet pocela je evolucija odjevanja...da ne kazem mode :P

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Foto
Žaba
Foto


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 233
Age : 37
Location : Dugo Selo
Registration date : 22.06.2011

Odakle potječe sram od golog tijela? Empty
PostajNaslov: Re: Odakle potječe sram od golog tijela?   Odakle potječe sram od golog tijela? Icon_minitimečet kol 04, 2011 8:55 pm

Mislim da razlog nije nimalo povezan sa bogom il slično... Ja sam muško, sviđaju mi se žene, i koliko god se ja jako kontrolirao, da se šećem gol i da su oko mene gole žene, dovoljno mi je da vidim jednu koja je meni sexualno privlačna i onda problemi. Ok, teoretski se ne bi trebali sramiti svoje sexualnosti, ali ipak ne osjećam se ugodno da svi oko mene znaju da sam se napalio. Čisto moguće da je tako počelo pokrivanje dijelova tijela.

Iako mislim da neka plemena nemaju ništa pokriveno al da se ne pale jedni an druge, pa možda i nije u tome stvar, a možda nam je samo ušlo u naviku da smo pokriveni.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Odakle potječe sram od golog tijela? Empty
PostajNaslov: Re: Odakle potječe sram od golog tijela?   Odakle potječe sram od golog tijela? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Odakle potječe sram od golog tijela?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» odakle joj pravo
» Govor tijela

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: