Sve su češća upozorenja da je sve manje tekućine bez koje nema života. Zadnje loše vijesti stižu iz Velike Britanije, zemlje koja je samo jedna od brojnih članica Europske unije koje su suočene s problemom manjka pitke vode.
Odbor za klimatske promjene Ujedinjenog Kraljevstva pozvao je vladu da hitno promijeni politiku na način da osigura učinkovitije raspolaganje rezervama vode, upozoravajući da bi neki sektori gospodarstva mogli biti suočeni s negativnim posljedicama klimatskih promjena.
Zatraženo je da se napravi studija koja bi trebala pokazati u kojoj je mjeri Velika Britanija spremna nositi se s klimatskim promjenama, kao i da se pojedini sektori gospodarstva, koji najviše ovise o zalihama vode, upozore da opskrba vodom postaje problem održivog razvoja civilizacije.
Problem s kojim se suočava Velika Britanija dijele i brojne druge zemlje Europske unije. Prema izvješću Europske komisije objavljenom na Svjetski dan voda, već sad s manjkom pitke vode muku muče Češka, Cipar i Malta. Zbog suša i sve niže razine padalina trajni manjak pitke vode imaju i Francuska, Poljska, Mađarska i Španjolska.
Od ukupno 21 zemlje EU-a koje su se proljetos izjasnile o stanju izvora pitke vode, samo je njih šest navelo da nema problema s opskrbom pitkom vodom. Posebno je kritičan jug Europe, koji se suočava s nedostatkom vode, te istovremeno velikom potražnjom i nedovoljnim izvorima.
Još dramatičnija je situacija u nekim drugim dijelovima svijeta. Dobro je poznato da nedostatak pitke voda predstavlja ogroman problem za stanovništvo Afrike, a prema nedavno objavljenoj međunarodnoj studiji, stanje je sve lošije i u Aziji. Procjenjuje se da bi 2050. godine čak milijardu Azijaca moglo ostati bez vode.
izvor informacije