Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Pogled na život, vjeru, duhovnost....

Go down 
+10
orca
primitive101
Mama
Archangel
Foto
Korplikan
Blizzard
Einar
Chakotay
Alpha
14 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
Autor/icaPoruka
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimesub lis 08, 2011 10:57 pm

"Ask not what your Universe can do for you, but what you can do for your Universe!" :)

Može. Sloboda darovana je sloboda izgubljena. Čim ti neko daje slobodu, to automatski isključuje da si i stvarno slobodan, jer si ovisan.

Ko hoće biti slobodan, taj se mora sam osloboditi... tužno i nužno... gun
[Vrh] Go down
Einar
Majmun
Einar


Male
Capricorn Broj postova : 1241
Location : Daleko od zdravog razuma...
Registration date : 27.04.2010

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimened lis 09, 2011 1:35 pm

@Foto
znaš da je nađen fosil s mekim tkivom i dna t-rexa?
poznato je da se dna NUŽNO raspadne unutar 20 000 god u IDEALNIM uvjetima. Aljaska, mislim da su to tamo našli.
Evolucija zahtijeva puno vremena (milijune i milijarde). kako je onda fosil dinosaura star manje od 20 000 godina?

stvar je da mi se to ne sviđa. ne mislim to zato izbacit iz škole. mislim da bi se to trebalo učiniti jer je jednostavno previše rupa u tome. Previše je netočno.
Slučaj sa zebama je dokaz mikroevolucije. To nema veze s makroevolucijom.
Makroevolucija je nastajanje jedne vrste iz druge. to je po meni moguće. ali ne vjerujem da je tako.
to se uči previše zdravo za gotovo, kao da je sve u tome dokazano i to je to.
e pa nije tako, kažem ja.
ako se to već uči zašto se onda usput ne navode i primjeri poput ovog moga?

nije to samo stvar mog ponosa, nego smatram da bi se istina trebala znati. ako je tako kako evolucionisti kažu, onda bi to trebalo biti puno bolje dokazano i istraženo.

1840 i neke godine jedan australski znanstvenik je iz razgovora sa Aboridžinom izvukao skicu neke živine. neki minijaturni zmaj. od metar i napada u čoporima.
1847. nađen je fosil istog. bio je to dinosaur koji je, po evolucionistima, izumro prije nekoliko milijuna godina.
kako je jedan nepismeni abordžin mogao znati za dinosaura?
[Vrh] Go down
Einar
Majmun
Einar


Male
Capricorn Broj postova : 1241
Location : Daleko od zdravog razuma...
Registration date : 27.04.2010

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimened lis 09, 2011 1:38 pm

Chakotay je napisao/la:
Da, u biti mi gledamo na istu stvar i vidimo ju potpuno drugačije. Ja mislim da nas Svemir doista ljubi i grli, pazi i mazi, ali na način da nam je dao slobodnu volju i da mi možemo raditi što god želimo. Kako ćemo mi tu našu slobodu koristiti ovisi o nama, ne o Svemiru, on nam je sve omogućio, a mi izabiremo što želimo. Po meni je to vrhunska ljubav.

To definitivno nije ova ovisnička ljubav koju ti u svom primjeru opisuješ

Čak i kada dođemo u probleme i tu se iskazuje ljubav prema nama, jer i u tim situacijama možemo učiti i napredovati ili pak biti pasivni i patiti. I dalje nam Svemir daje neograničenu slobodu. Može li biti bolji prema nama ;)

nije li to osnovna kršćanska kateheza? samo zamijeni Svemir sa Bog.
Interesantno je da svi ljudi različitih stajališta na kraju dođu do istog zaključka, kako i katolici tako i oni koji nisu.
Na kraju će se svi složit ali će se svejedno svađat... :P
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimened lis 09, 2011 8:30 pm

Ma daj Arch, a kako ćeš se boriti protiv Svemira i kako se uopće možeš izboriti za slobodu? Isto pitanje vrijedi i što ti možeš učiniti za Svemir? Možeš učiniti nešto za sebe ili pak neke druge ljude, ali za Svemir, pa njemu je tak svejedno, potpuno je isto da li je Zemlja "živi i zdrav" planet ili je pak skroz uništen kao Mars.

@Einar govorim o Svemiru kao mjestu gdje smo se mi razvili i gdje živimo. Možda sam uzeo malo širi pojam, ali pri tome nisam mislio na Boga iako i za Boga mislim da je jako širok pojam, još širi od Svemira ;)
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimened lis 09, 2011 10:48 pm

Kako se boriti protiv Svemira? To je lako. Pobijediti je teško. To još nitko nije uspio. Ali, mnogi su živjeli prije nas, dakle, borili su se protiv Njega, odupirući se svakodnevno silama tame i mira, koje on jeste, i zahvaljujući njihovoj borbi mi smo živi danas. Kako se ikoje stanje može održavati osim ako ne uzima energiju iz okoline da bi to stanje održalo? Jednostavno, život bez borbe je nemoguć.

A kako se izboriti za slobodu? Pa, za početak, moglo bi se prestati tražiti gospodare svuda i svagdje i u svačemu. Moglo bi se odbaciti sve tuđe gluposti, makar ih samo zamijenili vlastitima. Moglo bi se uzeti svoj razum za sudiju, svoju volju staviti iznad sebe kao zakon i biti odgovoran jedino sebi.

Samo, problem je u tome što se ljudi već 100 generacija uzgajaju upravo za ropstvo. I sva njihova promišljanja su inficirana memama koje u sebi nose klicu ne-slobode. Svako vjerovanje u natprirodno ("neprirodno" je bolji izraz) nosi ovu klicu u sebi, i to u obliku tzv. "apsolutnih vrijednosti", nečega čije je ustanovljenje povlastica apsolutnih gospodara - kleričke kaste. Zar postoji bolje sredstvo za apsolutnu poslušnost? I zar oni apsolutno poslušni nisu istovremeno i savršeni robovi - "mokri san" svakog gospodara?

Što nas vodi do sljedeće meme - vjerovanja u zagrobni život... nada da će se, jednog dana u dalekoj budućnosti, za koju se mora živjeti ili vječno ili više puta da bi se dočekala, odjednom probuditi slobodni... no najprije, moraju se iskazati u areni, i pridobiti gospodara poklicima "Ave, Caesar, morituri te salutant!"

Ako bi se vjerovalo u samo jedan život - ko bi ga htio provesti kao rob? no

N.B. Ono u navodnicima u prošlom postu je bilo u ironičnom smislu... ;)
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimesri lis 12, 2011 11:28 am

Ali Arch svemir nije samo tama i ništavilo, iako je velik dio svemira prazan, ima u njemu i energije i materije :) Upravo tu energija za koju ti kažeš da mi uz veliku borbu otimamo od svemira, je u stvari energija koju nam je svemir stavio na raspolaganje i koju mi možemo slobodno uzeti. Da li ćeš ti to gledati kao borbu ili kao izbor to ovisi o tebi. Ja to vidim kao izbor i kao dokaz slobode, jer zašto bi nešto bilo nametnuto pa makar to bilo i nešto dobro za nas, imaš određenu mogućnost pa ju ti iskoristi ako želiš, ako ne želiš, opet sve ok, izbor je na tebi.

Što se tiče "gospodara", tu se slažem s tobom da se većina religija želi nametnuti kao nekakvi vođe, a u stvari ne znaju niti sami sebe voditi, a kamoli milijarde ljudi. No oni za mene nisu niti važni, oni nam u konačnici niti ne mogu oduzeti slobodu, osim ako im mi sami tu istu slobodu ne predamo na pladnju. Pa čak i tada se mi možemo predomisliti i u bilo kojem trenutku reći, hvala dečki, ali ja idem svojim putem.

Nemaju zagrobni životi nikakve veze sa ropstvom i slobodom. Svi pravi učitelji su poučavali, a to čine i danas da su ljudi slobodni i da mogu i za vrijeme ovog života doživjeti istinsku sreću i radost življenja. Ništa nije ostavljeno za neka bolja vremena, dapače i u budućim životima ćemo mi biti ti koji će izabirati. Neće nas netko smjestiti u neki raj pa će se svi brinuti da nama bude dobro, a mi nećemo ništa raditi. To ne bi imalo smisla, a i kakav bi to raj bio gdje bi mi bili objekt, a ne subjekt ;)

No nemoj zaboraviti da to što su svećenici u najširem smislu te riječi u jednom dijelu svog učenja u krivu, da je samim time sve što oni poučavaju pogrešno. Ti si se očito razočarao u njih, pa sad odbacuješ sve što oni govore, pa čak kad to govori i netko drugi jer izgleda ne želiš biti razočaran još koji puta.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimesri lis 12, 2011 11:20 pm

Chak je napisao/la:
Što se tiče "gospodara", tu se slažem s tobom da se većina religija želi nametnuti kao nekakvi vođe, a u stvari ne znaju niti sami sebe voditi, a kamoli milijarde ljudi. No oni za mene nisu niti važni, oni nam u konačnici niti ne mogu oduzeti slobodu, osim ako im mi sami tu istu slobodu ne predamo na pladnju. Pa čak i tada se mi možemo predomisliti i u bilo kojem trenutku reći, hvala dečki, ali ja idem svojim putem.

Lijepo to zvuči. :) No, da samo znaš koliko je to teško. Graniči sa nemogućim.

Nisu oni od juče... Ali, u usporedbi s njima - mi jesmo. Zamisli nešto poput religije - stasava hiljadama godina, uči, prilagođava se, traži ljudske slabosti i za njih se kači; usudim se reći da su klerici i prvi psiholozi. Oni dobro poznaju ljudska srca i dobro znaju za čim ovi žude...

Prema tome, dobro znaju - daj im ono za čim najviše žude - i eto ti vjernih sljedbenika. A to je samo početak... Dodaj na to još 5-10 hiljada godina i što reče Fish Paprikash:

"pogledaj dom svoj anđele,
i skini paučinu s očiju -
videćeš prizore potresne,
videćeš nesrećne i bolesne,
videćeš čemer, smrt i jad..."

Ulažući u ljudske slabosti, dajući utjehu neutješnima, hrabrost kukavicama, smisao odbačenima postigli su ono najvažnije - trajanje. A kad je netko tako dugo uz tebe, čovjek se navikne do te mjere da više ne može ni zamisliti život drugačije. Generacije stasaju uz njihovo učenje i kvocanje, umjetnici ovjekovječuju u svojim djelima, te pojmovi pomoću kojih su zavladali svijetom i srcima ljudi postaju dio onoga "što ja jesam", suptilno se uvlače u sve pore i svijesti i podsvijesti i razaraju ono što je ostalo od Čovjeka. Na kojeg čovjeka mislim? Na onog pravog, koji je živio prije civilizacije, na slobodnog, smrtno slobodnog čovjeka koji je živio na svoj račun i umirao na svoj račun, brinući se za sebe i svoje i ne odgovarajući nikome doli samom sebi. "Nevina zvijer" - tako ga ja nazivam. Međutim, kako formirati stado sastavljeno od zvijeri? Kako natjerati zvijer, koja ima svoju vlastitu volju - da te slijepo slijedi, kao vjerno kuče?

Jezivo jednostavno - zatvori je, ubij i razboli! Što je zvijer zdravija, to treba više otrova i više vremena. Što je slobodnija, nužne su jake rešetke; no najbolji i gotovo savršeni - ma šta!? - SAVRŠENI - način da se nekoga zarobi bio je i ostao - natjerati ga da zavoli svoj zatvor, svoj mali zlatni h(r)am i da prestane planirati bijeg. "Nema ništa izvan ovih rešetki, ovo je sav svijet...!"

Ovdje je riječ o najsavršenijoj dosad izmišljenoj (the) Manipulaciji, najstarijoj iluziji, nečemu čemu jedan "Matrix" dođe kao prhutavi leptirić - TOTALNOM OBRTU REALNOSTI.

A onda se samo zapitajmo: Cui bono?

...

Citat :
No nemoj zaboraviti da to što su svećenici u najširem smislu te riječi u jednom dijelu svog učenja u krivu, da je samim time sve što oni poučavaju pogrešno. Ti si se očito razočarao u njih, pa sad odbacuješ sve što oni govore, pa čak kad to govori i netko drugi jer izgleda ne želiš biti razočaran još koji puta.

Sve ovo što kažeš je 100% tačno. Ali to što oni poučavaju - nebitno je da li je ili nije istina. Bitno je samo baciti jedan mali, stidljivi, pogled u budućnost - i vidjeti kako izgleda svijet, i najbitnije, kakav čovjek živi (i/ili umire) u njemu. A za to nam i ne trebaju mistične moći - možemo vidjeti kako je teklo srozavanje čovjeka od antike, na primjer, povlačenje Tragedije iz umjetnosti, a sa tragedijom i amor fati zamire i tako dalje...
[Vrh] Go down
Mama
PraGlodavac
Mama


Female
Taurus Goat
Broj postova : 569
Age : 44
Location : Hrvatska
Registration date : 05.11.2009

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimečet lis 13, 2011 1:29 pm

Ja još uvijek vjerujem u čovjeka...
Jesmo se srozali i radimo svašta, ali kad ja bacim pogled u budućnost, vidim buđenje sve većeg broja ljudi i otvaranje onog iskonskog u čovjeku - Svjetla.

Dakle, za mene je duhovnost traženje onoga što je već u nama - Vječnosti, Mira i Svjetla. Slažem se s Alphom da su duhovnost i vjerski fanatizam dvije različite stvari. Nažalost, većina religija je podešena prema interesu institucija i vremenom se dosta udaljila od onog što bi trebala biti. U osnovi, sva učenja imaju zajedničku crtu, a to je Ljubav prema sebi i drugima. A ta se crta puno puta gubi... Naravno, da unutar vjerskih institucija još uvijek ima i duhovnih ljudi, koji stvarno nastoje pomoći ljudima i šire riječi Ljubavi.

Vjerujem u život nakon života i vjerujem da smo u svakom trenutku okruženi Ljubavlju koju možda u ovom trenutku ne možemo ni pojmiti. Ali vjerujem da ju je svatko od nas osjetio barem u jednom trenutku. Znam da ja jesam.
Vjerujem da su biljke, životinje i ljudi prožeti istom energijom. Ne slažem se s vjerovanjem da su ljudi iznad životinja. Kad pogledam koliko je životinja pomoglo ljudima, spasilo ih iz sigurne smrti (delfini, psi, mačke...) ne mogu ih staviti ispod ljudi.

Ovaj život na Zemlji treba prihvatiti kao priliku za učenje i uživanje u svemu što nam se tu nudi. E sad, mogu gledati na to kao - što nam se tu nudi: jad, bijeda, ružne stvari koje ljudi rade jedni drugima.. Ili mogu gledati na to kao - prekrasno je tu, prekrasna priroda, ima dobrih ljudi oko nas, a oni koji su u problemima, imam im priliku pomoći.
Nije sve lijepo i bajno, ali takvih trenutaka se treba držati; treba otvoriti i druga osjetila i gledati drugim očima. Kad to učinimo, vidimo ljepšu i svjetliju sadašnjost, ali i budućnost.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimesub lis 15, 2011 12:11 pm

@Arch slažem se s tobom samo je naš pristup malo drugačiji. I ja isto vidim sve što ti vidiš, samo što se ja drugačije borim protiv toga, ja te ljude jednostavno ignoriram, potpuno mi je svejedno što svećenici govore, što papa kaže da je ispravno, koga osuđuje... Niti ih slušam, niti se ljutim na njih niti se borim protiv njih. Nek rade što žele i kome god žele. Svi smo mi slobodni i svatko od nas sam odlučuje da li će im povjerovati ili neće, da li će ih slijediti ili neće. Boreći se protiv njih samo im daješ dodatnu energiju koju će onda oni iskoristiti protiv tebe. I tada ćeš ti misliti da si slab i da trebaš biti jači kako bi ih pobijedio, no to je nemoguće, njih je nemoguće pobijediti dok god ima naivnih ljudi koji ih slušaju i podržavaju.

Mama je napisao/la:
Ili mogu gledati na to kao - prekrasno je tu, prekrasna priroda, ima dobrih ljudi oko nas, a oni koji su u problemima, imam im priliku pomoći.
Nije sve lijepo i bajno, ali takvih trenutaka se treba držati; treba otvoriti i druga osjetila i gledati drugim očima. Kad to učinimo, vidimo ljepšu i svjetliju sadašnjost, ali i budućnost.
Sviđa mi se tvoj optimizam :)
[Vrh] Go down
Einar
Majmun
Einar


Male
Capricorn Broj postova : 1241
Location : Daleko od zdravog razuma...
Registration date : 27.04.2010

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimesub lis 15, 2011 9:26 pm

hmmm

baš....to mi je zanimljivo. zašto svi još uvijek kenjamo svako nešto svoje, zašto se žalimo na zao svijet? pa jel mi time pridonosimo boljitku?

zašto se ne okrenemo nečemu korisnomu? nečem konstruktivnom? žalosno. zato mi je taj mamin optimizam tako podigao duh dok sam to čitao. zahvaljujem.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimened lis 16, 2011 11:22 pm

@Chak

Ja se ne namjeravam boriti protiv njih, jer, kao što kažeš, to je nemoguće. Prejaki su. No, da samo jedno raščlanim na jasnije dijelove - "religija(e)" kao takve, kao organizacija, vjerovatno neće živjeti vječno, no čak i da sve sutra nestanu - nestaće kao pobjednici. Kao što rekoh, infiltrirali su se u psihu čovjeka, infiltrirali su se u jezik, umjetnost, način i metodologiju mišljenja; povrh svega tu je prezir prema svemu realnom, prema percepciji stvarnosti onakvom kakva se daje - a sve u cilju kastracije one istinski slobodne, nevine zvijeri, koja je vladala prije njih.

Moja glavna poanta je da mi imamo mnogo manje slobode nego što se čini - od kolijevke pa do groba uvijek je iznad glave neka rugoba - koja te uči kako "trebaš" živjeti. Ta nesavladiva ala zvana "Ti Treba" je kleričko naslijeđe koje su ostavili čovječanstvu na poklon, njihov Trojanski konj, koji ima da osigura da isključivo krotki naslijede zemlju.

Što je u redu. Treba imati malo obzira i za crve, jer i oni su živa bića, i oni moraju nešto njupati... Međutim, pokušajima da se stvore savršeni bezumni automati, potpuno lišeni individualnosti, lišeni volje i srčanosti ugrožava se cjelokupna budućnost - jer se premalo radi na stvaranju njima suprotnog tipa, na stvaranju više vrste čovjeka koji bi mogao, počivajući na velikoj osnovici piramide, "velikom mnoštvu", da radi i doprinosi unaprijeđenju ljudskog roda, da stvara prevazilazeći i sebe i one ispod sebe, riječju, da zagarantuje budućnost. Naša vrsta je još jako mlada, i kao izgubljeno pile pijuče tražeći majku... ali, često umjesto majke naiđe na teta-liju... Circle of life, šta ćeš...? Neke vrste opstanu neke ne... A ljudska budućnost je još uvijek neizvjesna, stoga bi morali malo misliti i na potomstvo a ne samo na sebe... i biti malo oprezniji, jer nikad ne znaš gdje vreba predator, i čime mami žrtve...

Danas se u literaturi širom globusa pojavljuju simptomi deindividualizacije, a njihov najočitiji izraz je "antiegoistička struja", karakteristična za istočnjačke religije. Ma koliko se svi "moderni" duhovnjaci odricali veze sa klerom - ostaje činjenica da koristeći njihove koncepte duha, duhovnosti, ljubavi, svjetlosti, života i sl. služe upravo njima i navode vodu na njihov mlin. Narkoman voli drogu - a ne dilera, pa tako i svaki koji je zaražen kleričkom krvlju - neovisno o izvoru, on voli otrov na koji se navukao...

Ne, neću se boriti protiv klerika. Imam pametnija posla. Ali hoću vrebati šanse da im dam malo njihovog otrova - da ih oslabim kao što su oni zadnjih milenijuma slabili čovjeka da bi njime mogli vladati. Oduzeću im njihove najjače adute - pojmove. One moje redefinicije pojmova na prethodnoj strani su prva verzija cjepiva. A kad klerička moć dovoljno oslabi - ljudska priroda će učiniti ostalo...

Svaka životinja instinktivno teži tome da bude zdrava i snažna. Da li je dovoljno zdravog instinkta ostalo u čovjeku - ostaje da se vidi...
[Vrh] Go down
Einar
Majmun
Einar


Male
Capricorn Broj postova : 1241
Location : Daleko od zdravog razuma...
Registration date : 27.04.2010

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimepon lis 17, 2011 5:55 pm

kakav bi bio tvoj idealan svijet?
kako bi se po tebi ljudi trebali ponašati?

imam dojam da, ili misliš da bi ljudi trebali živjet u nekoj verziji socijalizma ili misliš da bi se ljudi trebali međusobno pobit čim shvate besmislenost univerzuma.
pretpostavljam da je ovo prvo točno?
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimeuto lis 18, 2011 8:28 pm

Pretpostavljam da je obadvoje krivo. :D

Čim shvate besmisaonost Univerzuma trebali bi - pazi sad - stvoriti smisao! Tada bi im konačno postalo jasno da su oni oduvijek i bili ono što su obožavali - bogovi - i da sve što su dali svojim bogovima u zaslugu duguju jedino sebi, i dobro i zlo. Jer biti stvaralac, pogotovo stvaralac novih vrijednosti, znači biti začetnik budućnosti, prvi pokret, akcija za sve potonje reakcije.

Tada bi shvatili da su oni i stvorili ovaj svijet u kojem žive, i da ga neprestano iznova stvaraju, prilagođavaju sebi, oblikuju svojom voljom...

A idealan svijet? Idealan svijet je onaj u kojem nema aždaje zvane "Ti Treba", gdje nema "kategoričkog imperativa" koji bi zapovijedao svima i svakome. Oduvijek su postojali oni koji zapovijedaju i oni koji slušaju, a ako bi svi slušali - koga bi slušali?

Čovjek koji ima svoju volju i koji je sposoban da sam sebi zapovijeda i istovremeno izvršava zapovijedi - u svakom trenutku zna šta treba. Ali neko kome nedostaje vlastitost, ko nije usavršio gospodarsko-robovske odnose unutar sebe, ovisi o tuđoj volji da mu da smisao i cilj. Planski, ubijanjem i sakaćenjem "nevine-zvijeri-čovjeka" uništena mu je ili gadno oštećena stvaralačka volja, što se može vidjeti po tome što čak i one životinje koje on i dalje smatra kao "ispod sebe" - mogu da mu gospodare i da mu nametnu svoju volju. Jer su zdrave. A on je bolestan.

"Ko sam ja? Šta sam ja? Koji je moj smisao?" - pita se današnji čovjek.
"Zar si zaboravio?"
[Vrh] Go down
Einar
Majmun
Einar


Male
Capricorn Broj postova : 1241
Location : Daleko od zdravog razuma...
Registration date : 27.04.2010

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimečet lis 20, 2011 9:58 pm

ne znam, bio bih iznimno izdeprimiran kad bih vidio kako ljudski rod dolazi do takvog zaključka. da su bogovi? hahah, ljudski rod koji nije sposoban čarape dnevno mijenjati ne bi opstao dulje od 10 minuta nakon tog zaključka. Bilo bi ko po priči Thomasa Hobbesa - Homo homini kupus. Svatko bi mislio da je sve podređeno samo njemu. Bio bi presebičan misliti išta drugo. Ubio bi brata jer mu je stao na nogu. Tužan bi to bio svijet....
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimečet lis 20, 2011 10:52 pm

Zar može tužniji od ovog sada? Zar danas brat ne ubija brata jer mu je stao na žulj? I koji čovjek nije sebičan? Svaki čovjek ima svoju volju - zloslutnu i oboljelu, ali ipak volju - a čim ima volju - ima i interese; čim ima interese, ima nešto što pripada njemu, tj. to su njegovi interesi, i čim pokuša da ih ostvari - nastupa borba između njegove volje i volje onoga koji ima drugačije interese. To je srž svake borbe...

Meni lično je daleko tužniji svijet onaj u kojem ljudi ne mogu ni zamisliti da je život moguć i bez konstantne prisile zakona, morala, države, bogova ili bilo kojeg drugog, stvarnog ili zamišljenog autoriteta, i van tog mentalnog sklopa predviđaju samo smrt i uništenje, haos i bezumlje. Ono što je još tužnije - U PRAVU SU!

Ono što je, ipak, manje tužno je to da NE MORAJU biti u pravu. Sistem u kojem su ti gorepomenuti ljudi odgajani i za što su uzgajani i prilagođavani (naime, da budu dobre, mirne i poslušne ovčice koje će slijepo slijediti jedna drugu ka cilju koji je odredio Vrhovni Pastir) počiva na strahu od "čovjeka-zvijeri", koji je hranjen dugi niz milenijuma do pretilosti, i sada - kako da ispravno sude o onome o čemu su tako dugo učeni da sude UNAPRIJED?!

Da, prosječan čovjek mora upotrijebiti 104% svog moždanog kapaciteta da bi svezao pertle. Ali, ko mu je kriv? Nitko doli on sam. Život u civilizaciji, u velikim, nakrcanim, urbanim naseljima, gdje je zaštićen od svoje nesposobnosti i koja mu garantuje da će, iako nesposoban da opravda svoj život, ipak imati šansu za razmnožavanje i prenijeti svoje inferiorne osobine na veliki broj potomaka - učinio ga je lijenim. Mišljenje je aktivnost. Pa je naprestano radio na tome da ne mora ništa raditi, izmišljao je strojeve koji bi mu olakšali život, lišili ga muke (a, bome, sa njom i nauke) - danas izmišlja kompjutere i umjetnu inteligenciju. Izgleda da traži zamjenu za sebe. Izgleda da traži razlog da više ne postoji. A, ako tako želi, sigurno će ga pronaći, kao što je dosad nalazio njegovu suprotnost.

Ali, eto, takav svijet je izabrao da stvori za sebe. Mislio je da je to za njegovo dobro. Sad mora da nauči razliku između "misliti" i "srati". Ako uspije, sagradiće novi svijet. Ako ne - nema frke, Majka Priroda će sve lijepo počistiti.

THE END

FINE

FIN

...

8)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimeuto stu 08, 2011 3:31 pm

Einar je napisao/la:
Svatko bi mislio da je sve podređeno samo njemu. Bio bi presebičan misliti išta drugo. Ubio bi brata jer mu je stao na nogu. Tužan bi to bio svijet....

Danas je kao nešto drugačija situacija? Štogod netko misli i u štogod vjeruje, opet će stvari podrediti sebi i svojim prioritetima, pa čak i prekršiti ono što mu je navodno "najsvetije". Ili barem govori da jest.
Pojam Boga tu ne igra nikakvu ulogu, nekima sranje, drugima znanje. Štogod mi definirali Bogom, bit ostaje i dalje na nama, onom što zapravo činimo. Zlo je zlo, tko god ga počinio, važno je samo što nam je u tintari. Reći "ljudi su Bogovi" znači da smo vlasnici svojih života, koji nad istim imaju i kontrolu. Pod to spada i samokontrola, ego ne kontrolira nas nego mi njega, sposobni smo sami stvarati svoju budućnost.
Cjelokupna bit se ne mota oko pojma Boga koji je tu ionako u drugom planu, već oko nas samih, nebitno nazvali se dušama, tijelima, ljušturama, Bogovima ili nečim desetim. To je samo naziv, a naziv je nebitan, bit je što se iza njega krije.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimeuto stu 08, 2011 3:38 pm

@Arch...svijet je u k**** to je (opce)poznato...mene bi zanimalo (stalno se nekako vrtimo oko toga, a nikako pogodit "u sridu") da li smatras da postoji ista osim fizickog tijela? I ako smatras sto bi to bilo? Takodje me zanima sto mislis da se dogodi kada fizicko tijelo umre?
Nemoj (molimtemolimtemolimte) reci da si vec kazao sto mislis o tome i td. jer upravo radi ovoga (tih pitanja) je otvorena tema...svi smo mi svasta kazali u nekim drugim temama i nekim drugim kontekstima i tko bi to sad sve iskopao nazad...
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimeuto stu 08, 2011 5:11 pm

jako si to ljepo objasnio Blizzard...potpuno se slazem...to sa terminima i jeste uzrok mnogih nesporazuma,pogotovo oko takvih "visokih" pitanja.

Ljudi npr kazu Ljubav je sljepa a onda kazu Bog je Ljubav....Onda ispada logikom da je Bog sljep.E jebes mi mater,kakav je to Bog koji je sljep,tj hendikepiran :) Nekako ne mogu zamisliti da "bice" koje je kreiralo ovaj univerzum i (ono sto ljudi smecu sa uma) i dalje kreira i odrzava u "zivotu" ne vidi na jedno oko :P

Nema smisla.Ili ?

ja bih to ovako definisao.Bog nije Ljubav,niti je Bog sljep,Bog ima uvid u sve sfere realnosti i on je realan,on vidi,ima oko.Bog koji je Ljubav je podmetnuta fora Kralja ovoga svjeta koji tjesi svoje uspavane podanike da su kao takvi(dakle smrtnici a ne prosvjetljeni Apsoluti) dobri i da nista ne moraju mjenjati na sebi.Takav Bog zaista i jeste sljep,sljepac je i kao takav sve sto uradi je nerealno,utemeljeno u dualnim emocijama,na osnovu kojih takav covjek kreira stvarnost.Ono sto mu je emotivno ugodno je dobro,a ono sto nije nije dobro.To nije uvid u realnost,to je sljepoca,i ko god da podmece takvu sliku o bogu koji je temelj realnosti i stvarnosti nije sljep,takodje.dakle,Kralj ovoga svjeta nije sljep,on itetako ima uvid u realnost,ali je odlucio da se ponasa suprotno njoj,da bude anahaticno egoistican...

Bog je bilo koja situacija u zivotu koja na mjestu ubije nasse lazi i iluzije,nase preseravanje,promjeni nasu licnost na bolje,transformise i kada pocnemo da usitinu zivimo,bez blokada i strahova,sa osjecajem blazenstva i sigurnosti,bez potrebe da nam drugi govore kako smo dobri,vrjedni i slicno a "Bog je Ljubav" je bilo koja nasa reakcija sa kojom racionalizujemo i opravdavamo svoja sranja i gluposti,ocigledne ispade lazi i iluzije,kada bjezimo od bolne istine o nasim greskama koje smo pocinili prema drugim bicima,i kada god se osjecamo fino i sigurno u nasem brlogu punom bezobrastine,zla i lazi,umjesto da taj brlog zapalimo i izadjemo na Sunce."Bog je Ljubav" je zaista sljepi Bog,koja nas uspavljuje i ko god nam servira takvu sliku Boga je ili sam sljep ili je pak nevidjeno lukav...

Jos nisam nacisto sta je od to dvoje.... :)

[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimeuto stu 08, 2011 5:50 pm

@Prim...da li je uopce moguce definirati ono sto zovemo Bogom, da li je uopce moguce imenovati to sto smo imenovali pojmom "Bog" (iako smo imenovali pitanje je da li se moze imenovat tj. da li je pogresno sto smo imenovali), da li je uopce moguce doci na trag puta koji vodi prema poimanju tog Boga dok smo na ovom stupnju razvoja (zivot na Zemlji u materijalnoj formi)...mozda bi bilo najblize icemu kazati da - Bog Jeste.
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimeuto stu 08, 2011 6:47 pm

Mislim da su svi pokusavaji mudraca i prosvjetljenih jednostavno nekakav maksimum kojim ljudski mozak(citaj uma) moze sklopiti par slagalica o sustini realnosti oko nas i da to ima nekog smisla(za um i lineranu logiku).No,za neke stvari je potrebno iskustvo,nije dovoljan um.Ali prilikom prenosa iskustva imamo samo um i jebiga,um osobe kome prenesemo definiciju isksutva je osudjen da ne shvati o cemu se radi,jer ce taj opis da asocira samo sa onom bazom iskustava sa kojima raspolaze,a to najcesce nije isto iskustvo.

Evo bas sad citam malo Adi Shankaru i njegova logicka vrludanja i opisivanja Brahmana kao temelja stvarnosti,gdje na kraju i Shankara kaze da se neke stvari ne mogu bas opisati logikom i da su misterija sama po sebi( a on ima iskustvo Brahmana,ali prilikom formulisanja nauka ima samo um,a um ne moze objasniti nelinearno nesto)....

Evo ti link,malo pri kraju imas njegove zakljucke zasto je Brahman(nepersonalna svjest,ista u svim bicima) sa jedne strane jedino sto postoji i jedino sto je istinito,a zasto je univerzum neistinit (samo u odnosu na Brahman) te opet i istinit u Relativnome smislu(kao san sto je istinit,ali kad se probudis vidis da to nije) i zasto je maya nedokuciva i takodje se ne moze definisati kao da postoji ili ne postoji.

advaita vedanta

Sto se tice toga da li se Brahman moze iskusiti i zivjeti,naravno da moze,sto vise to je po meni cilj evolucije.Zivjeti zivot kao Brahman,oslobodjen briga o prolaznosti i smrti,sto je odlika bica u iluziji,tj bica koja ne vidi temelj ove realnosti.Bukvalno kao igrica,nesto tipa RPG-a(role playing game,igrica sa igranjem raznih uloga),gdje je igrica samo softver koji se nalazi na hardveru.Ako izgasis volju hardvera da manifestuje igricu(iskljucis struju ili zelju) gasi se i igrica,ali ako izgasis ili skroz izbrises igricu,hardver se ne mjenja.Doduse to je savrseni hardver,tip top,i iz njega moze da izadje bilo kakva prozivoljna igrica.

Poseban bug u sistemu je kada se igrac u igrici probudi i shvati da osim softvera postoji i hardver,a to ostali igraci ne znaju.On je onda maltene osamucen,ne zna sta ga je snaslo,i ne samo da je on postao svjestan hardvera nego dobija mogucnost da koristi hardver i tako mjenja softver u odredjenoj mjeri,ali kao sto sam Shankara kaze moguce je da do sad niko nije postigao potpuno oslobodjenje od softvera inace bi se softver izgasio samim time.To je takodje misterija,jer po toj logici bi jogin koji se vraca iz samadija(iz hardvera) izbrisao softver cinom svoje volje.

Tu sam onda ja dosao do necega jako zanimljivog koje je barem meni objasnilo te neke paradokse(tih dana sam se maltene lomio izmedju astrala i kauzala,tj bjezanjem iz niza cetiri elementa i inicijaciju u dijamantno stanje svjesti(vadjra) i imao takve "vizije" i objasnjenje tih paradoksa da mi nije bilo dobro od toga svega).A to je termin Volja.

Zamisli da si ti u stanju Apsoluta(ma sta zamisli samo zaroni u to).I da uz to postoji nesto sto se zove slobodna Volja toga Apsoluta(slobodna u dva smisla : 1.slobodna od vezanosti za nekakvu specificnu manifestaciju Apsoluta u Relativnome,tj volja bez neke specificne zelje 2.A to automatski znaci da je to volja koja moze manifestovati sta god hoce iz Apsoluta)...

Pocetna Volja je slobodna,apsolutno slobodna,maltene predstavlja samo potencijal,tj nesto u sta Apsolut moze da se manifestuje.To je jako blizu objasnjenjima iz kvantne fizike,gdje je samim cinom volje ili naseg posmatranja talasna funkcija iz svoga neodredjenog(nepersonalnog stanja) presla u nesto odredjeno,u kvant(naime sve pojave u univerzumu su kvantne,tj odredjene su u vremenu i prostoju,osim paradoska i singulariteta crne rupe i Big Benga npr).To je kolabriranje talasne funkcije.

Takvo stanje Slobodne Volje je Nirvana,stanje bez ikakvog goriva ili zelje za necim specificnim.dakle to sto je stvoreno cinom volje postoji i dalje jer postoji gorivo koje tjera tu Volju da se veze za kreaciju.To je sami opis patnje,ali ne pati Apsolut,nego Volja pati.

To mozes primjeniti u primjeru covjeka kao(iluzorno) pojedinacnog bica koje dostizanjem Nirvane(kao stanja Atmana/Brahmana,na stranu sad Gautamine "fore" da nema atmana) prestaje da pati(jer nema investiranja Volje u Relativnu manifestaciju Apsolutnog i Sveprozimajuceg principa iz kojeg sve nastaje) i u primjeru Volje i Nirvane kao univerzalnog principa kreiranja.


Tj zasto kad npr neko pojedinacno bice dostigne Nirvanu ostane i dalje zelje za investiranjem Volje u ovom univerzumu ? tj zasto univerzum nastavlja da postoji ?

Ja sam to objasnio na nacin da jedino postoji Bog(Apsolut,Svjest) a da manifestacija te svjesti(dakle ovaj pojavni svjet) postoji samo dok postoji zelja Apsolutne(bozje) Volje(koja izvorno dakle nije slobodna od te zelje i nikad ne moze da se oslobodi nje,i tako je zagarantovano da univerzuma non stop nastaju i nastaju)<ta zelja je kao nesto sto je Apsolut podmetnuo Svojoj volji i tako je natjerao da vjecno stvara i razara univerzume(tj softver)....

Zato po meni gautama i opisuje stanje Nirvane kao stanje koje nit postoji,nit nepostoji,ne moze se definisati,jer postoji jedino Apsolut,a Relativni svjet postoji samo dok ima zelje,a on sam je mrtav,ne postoji.Zato se za stanje Nirvane ne moze reci da je to stanje postojanja(jer jedino Apsolut moze postojati),niti ne postoji(jer jedino pojavni svjet ne postoji u Apsolutnome smislu)...

Tj,jedino je bog ziv,kreacija je mrtva,a dok god smo vezani za kreaciju osjecacemo patnju,zato buda i kaze da je "Sve patnja" jer imam osjecaj da je rezonovao na slican nacin kao ja i da i ja ovom logikom dobijam da je sve patnja.Jedino je Nirvana,kao stanje apsolutno slobodno od karme tj od zelje za relativnim,stanje bez patnje.Nirvana je shodno tome,po meni,stanje Bozje Volje,stanje Volje slobodne od Relativnog,u kojoj je jedino ostalo ono Apsolutno sa one strane.

Negirajuci Brahmana i Atman,po meni je Buda ucinio najvecu uslugu istima.

No ja jos nisam nacisto sa tim jeli Nirvana uopste moguca u Apsolutnom smislu.Tj smatram da je Bog osigurao vjecno stvaranje univerzuma tako sto je dao neraskidivu "zelju" svojoj Volji.Tako Volja non stop stvara i kreira i non stop "pati".Ali opet i ne pati,jer ona nit postoji nit ne postoji.Postoji jedino Brahman(nepersonalni Apsolut,Svjest,sat-cit-anand) a on po definiciji je van patnje,van vremena i prostora,iako je sami temelj toga....

Nije to nimalo naivno objasnjenje,a cak se mogu naci korelacije cjelog tog procesa i u fiziologiji fizickog ljudskog tjela(izvorno cisti voljni sistem,ono sto u budizmu zovu "budin um",oslobodjen karmickog agregata).

Eto opet produzih,izvini,ali nekako mi ovo objasnjava maltene sve,ali jednu jedinu stvar izgleda da je nemoguce shvatiti,majke mi.

A to je upravo to pitanje Bozje Volje.Ko je Volja Boga ? I zasto se bog uopste odlucio manifestovati ? Zasto je dao "zelju" svojoj Volji da stvara i stvara i tako da se zarobi u tome i da "pati" a opet ne pati,jer pati samo dok postoji njena veza za karmicki agregat,tj ono sto je stvoreno :)

u to sve onda mozemo ubaciti i matematicke modele,one fore sa isprekidanim i neisprekidanim funkcijama vremena.Iz izvorno neisprekidane funkcije "vremena",cinom Volje( a to sve zbog zelje),nastaje Big Beng,nastaje odredjeno stanje,nastaje vrjeme i prostor,to neisprekidano vrjeme(tj stanje svjesti bez fluktuacija Uma(ili Volje) a sto je definicija Joge po Patandjaliju-yoga citta vrtti nirodha) ustvari i nije vrjeme,to je stanje dhyane ili meditacije,stanje ne-uma,ne-uzrocnosti.

to je rupa u sistemu,bug sto bi rekli programeri.kad u tu pricu na takav nacin stavim crne rupe,zakrivljenja prostora i vremena, te cuda svetaca,sve mi se nekako uklapa,i dobijam rezultat da je ovo stvarno jedna toliko dobra igrica,najbolja koja je ikad izasla...

Jebes komp i igrice na kompu,Zivot je najveca igrica...To je jedina igrica u kojoj mozes spoznati platformu na kojoj igras i izaci iz softvera(totalni bug kad pogledas)....

Zato Shankara i kaze da je to misterija.Ne samo on,naravno.Ja kazem da je to bug u sistemu,prosvjetljenje je bug,totalni paradoks,i nije za svakoga.Nema smisla,nikakvog....

Izvini jos jednom za duzinu posta,ali nadam se da je zanimljivo,sa time trenutno radim(izmedju ostalog).... :) :P hug

[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimeuto stu 08, 2011 7:08 pm

Ustvari sad kad sam procitao onaj tekst o Advaiti mislim da je "moj" pojam Nirvane kao Volje Boga ono sto shankara zove Ishvarom( da ne objasnjavam,koga interesuje neko procita tekst na linku)....Ne bas isto,jer se Ishvara smatra i antropmorfni oblik neoblicnog Brahman i slicne stvari,ali Ishvara kao kreator univerzuma i odrzavalac...No dobro...
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimeuto stu 08, 2011 11:50 pm

Alpha je napisao/la:
@Arch...svijet je u k**** to je (opce)poznato...mene bi zanimalo (stalno se nekako vrtimo oko toga, a nikako pogodit "u sridu") da li smatras da postoji ista osim fizickog tijela? I ako smatras sto bi to bilo? Takodje me zanima sto mislis da se dogodi kada fizicko tijelo umre?

Ja smatram da je čovjek daleko više i od tijela i od duše i od duha... On svakom sekundom svog svjesnog postojanja iskušuje svoje tijelo, osjeća sebe kao dušu i duh - no budući da ih percipira, ne može ih percipirati kao dio sebe, jer "organ(i)" percepcije ne mogu percipirati sami sebe kao što oko, na primjer, ne može vidjeti sebe - u najboljem slučaju, može vidjeti ODRAZ sebe u svijetu. Ali, iskustvom naučimo da taj "odraz" nije oko već višestruko kopirana SLIKA, obrađena i prilagođena, ISKRIVLJENA...

Na isti način se krivi slika duha kad sam "duh" pokušava da sebe osjeti - on udvostručuje sebe, dijeli se na subjekt i objekt i tek onda se percipira. Ta nužnost udvostručenja zarad percepcije sebe upućuje na zaključak da je "ono-što-percipira" nešto sasvim drugo od onoga što se percipira - a zaradi činjenice da je percipiranje stvaralački akt, u kojem se nešto izvan čini dijelom "onoga-što-percipira", OŠP je iznad svake percepcije, nepojmljivo i neosjetljivo.

OŠP je "ono-što-jest". Ono je svoja vlastita definicija.

S druge strane, čovjeka možemo shvatiti kao nešto što se sastoji iz materijalnih komponenti i nematerijalnih komponenti. Materijalne komponente (MK) čine njegovo tijelo, i ono u sebi sadrži nematerijalne koponente (NK): duh, dušu, volju... No, one nisu isključive niti neovisne. One grade jedno biće, i ono mora biti jedinstveno da bi moglo funkcionisati. Ako nestane bilo MK ili NK ono više ne postoji. Iako, strogo govoreći, ni jedno ni drugo ne mogu u potpunosti nestati.

Tijelo umire, no NK može preživjeti - i to u onoj mjeri u kojoj utisne sebe u ostala bića. Na taj način ideje, doživljaji, iskustva, slike, emocije, nadživljavaju biće koje umire - i žive kroz njegovu djecu, prijatelje, neprijatelje - takav je primjer, recimo, povremeno pojavljivanje "antičkog duha", "spartanskog duha", istočnjačkog, kartezijanskog, skandinavskog, hrišćanskog ... Oni su svi preživjeli duhovi iz prošlih vremena svedeni pod jedno ime - jer je volja koja ih je gajila bila dovoljno snažna da osvoji i savlada sve ostale duhove i postane vladajuća volja nadolazećih ljudi...

Suprotno toj snažnoj volji, pasivna i inertna volja, kakva danas obuzima preko 90% populacije živi i umire u trenutku - njihova duša umire i prije tijela. Što je i pravo, jer -

"There can be only ONE!!!" Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 O010

Samo jedan duh može vladati.

N.B.
Alpha je napisao/la:
molimtemolimtemolimte

Obožavam kad me moliš ... hehe
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimesri stu 09, 2011 12:19 am

@Prim...stvar sa covjekom je sto cak i kada skuzi bug i dalje ga jako vuce energija tijela te se on (covjek) lakse vraca u matrix nego sto ostaje (dovoljno dugo) vezan za energiju duse koja probija bug. Da li je moguce postici Nirvanu za vrijeme zivota...mislim da jeste makar sto se tice onoga sto taj pojam obuhvaca na ovom stupnju postojanja.

@Arch...ako sam dobro shvatila ti vjerujes u neku vrstu kolektivne svijesti u kojoj se ostavlja otisak. Koliko jak otisak ostavis toliko dugo "zivis". Medjutim ne vjerujes u postojanje neke individualne energije tipa duh/dusa koja nastavlja svoju evoluciju (pa makar to bila i ponovna inkarnacija na Zemlji). Jesam dobro pokontala? Predpostavljam da onda vjerujes kako je smrt fizickog tijela prilicno konacna stvar i kako nakon toga nema niceg (osim ako osoba nije ostavila jak impact kao npr. Hitler)?

A jel obozavas i kad te bic ? cerek ;) rofl2
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimesri stu 09, 2011 12:36 am

Mislim da je jako upitno da se sama dusa reinkarnira.I u Budizmu i u Advaiti se karmicki agregat ponovno radja,a ne atman/dusa.dakle evoluira agregat koji ako npr ima sve vise pozitivnih kvaliteta odrzava svoj sklad i moze da na kraju evolucije postigne prosvjetljenje,dok se zli agregat raspada u grjehu i haosu i udaljava od mogucnosti da spozna Apsolut.Duhsa kao takva je uvjek ista,nema ona sta da uci...
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitimesri stu 09, 2011 12:44 am

@Alpha,

Zapravo, nisam nišanio na kolektivnu svijest, nego sam htio dati svoju definiciju Duha uopšte... Možeš zaključiti da sam taj "duh" definirao vrlo slično "kulturi" - u neku ruku, duh je varijabla koja se stalno mijenja kroz istoriju. I danas imamo slične pojmove koji opisuju unekoliko različite stvari, kao recimo, "Vidio sam duha!". Riječ je višeznačna, što upućuje da su se neke perciptivne slike morale prilagođavati jednoj osnovnoj, "duh", i nesumnjivo su u toj prilagodbi izgubile nešto od svoje suštine. Odatle nesporazumi.

Da do kraja iskristaliziram stvar - ono što čini sam duh, i ono na šta mislim kad koristim tu riječ, je vladajuća volja, vlastitost. Ono što čini "osjećaj mene", "osjećaj svijesti"... Jbg, teško se definiše i opisuje, ali mislim da znaš na šta mislim. To razumijem da ljudi i misle kad koriste termin "duh", samo, kako rekoh, nije definljiv unutar sebe, zbog čitave subjekt/objekt zavrzlame...

A ovo zadnje... To su već teške perverzije, a ja sam pristojno momče... ;)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Pogled na život, vjeru, duhovnost....   Pogled na život, vjeru, duhovnost.... - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Pogled na život, vjeru, duhovnost....
[Vrh] 
Stranica 2 / 4.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Novi pogled na Jahvu
»  Fotografska natjecanja 2011. godine
» Novi pogled na Lica Leonarda da Vincija

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: