Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Oprostite i bit ce vam oprosteno

Go down 
+5
Chakotay
orca
Foto
MoW
Alpha
9 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimesub ruj 24, 2011 10:02 pm

Matej 6,14 Ako otpuštate ljudima pogrješke njihove, otpustit će i vama Otac vaš nebeski.
Matej 6,15 Ako li ne otpuštate ljudima, ni Otac vaš neće otpustiti pogrešaka vaših.


Gledano kroz tumacenje crkve i kroz proces reinkarnacija i karme kako bi ovo tocno trebalo funkcionirat?

Znaci osoba A oprosti osobi B. Osobi A i Bog oprasta neke njezine grijehe ako ih ima (a predpostavljamo da svatko ima nekakve grijehe). Sto je s osobom B? Da li su i njoj grijesi oprosteni obzirom joj je osoba A oprostila? I ako jesu gdje je u tome lekcija za osobu B jer ako joj je oprosteno nece ih morat okajat u iducem zivotu. Medjutim nigdje nije receno da se osoba B ujedno i pokajala za svoj grijeh pocinjen osobi A (koji je doticna osoba A oprostila). Da li onda Bog oprasta osobi B ili ne? Istovremeno vrijedi i obrnuto. Kao sto je receno osobi A se oprastaju grijesi jer je oprostila osobi B. Ali nigdje nije receno da se osoba A i pokajala za te svoje grijehe sto znaci da ih nije spoznala i da nije naucila lekciju. Ispada da oprostom drugima brisemo karmu za lekcije za koje se nismo pokajali i koje, stoga, nismo savladali.

Jedino ima logiku ako se stvari postave tako da se osobi A desilo to sto se desilo djelovanjem osobe B stoga jer je i sama u nekom proslom zivotu napravila istu/slicnu stvar. Medjutim u ovom zivotu se osoba A toga, naravno, ne sjeca. Oprostom osobi B osoba A se ujedno i kaje tj. spoznaje svoj vlastiti grijeh i time joj se on oprasta.

Naime, ovo s oprostom (na nacin na koji je napisano), po mom misljenju, uopce nema smisla ako nema reinkarnacije (a znamo da crkva tumaci kako reinkarnacija ne postoji).

To je neko moje vidjenje/razmisljanje. Kako vi dozivljavate/tumacite navedene citate?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimesub ruj 24, 2011 10:21 pm

Ako promatramo klasično biblijsko stajalište da reinkarnacije nema već se nakon života odlazi u raj ili pakao, ovisno o djelima, tada bi se to možda ovako moglo protumačiti:

Ako osoba A oprosti osobi B to što joj je ona naudila, tada će i Bog oprostiti osobi A njezine pogreške koje učini. Drugim riječima, opraštanjem pogrešaka koje drugi ljudi čine nama mi sami bivamo bliži Bogu i time su i naše pogreške oproštene. Potrebno je primijetiti da se nigdje ne govori o vrsti pogrešaka, odnosno što točno opraštamo, već se sve pogreške tretiraju isto. To je vjerojatno zato što se poruka prenosila masama, pa se nije u jednoj izjavi htjelo ulaziti u detalje. Jer bi se iz ovoga dalo zaključiti da npr. ako mi oprostimo osobi što nam je ubila brata, tada će i Bog nama oprostiti ako ubijemo tuđeg brata.
Takvo doslovno zaključivanje je vjerojatno pogrešno. Ono što se, vjerujem, želi reći je to da ako mi više toga opraštamo drugima, da će i drugi više toga opraštati nama. Ovdje je Bog zapravo čitavi univerzum i njegova bića, ti svi drugi koji nismo mi. Greške će nam se tolerirati bolje ako mi znamo opraštati drugima.
O kajanju ovdje nema riječi, budući da opet mislim da se htjelo to izreći što jednostavnije, da svatko to razumije. "Opraštaj i bit će ti oprošteno." To je svima jasno.
Ali ako bi pisalo: "Opraštaj iz dubine duše svoje za sve što ti je netko drugi učinio, i tada ako ti nešto učiniš, onda se iskreno pokaj i dobar dio toga bit će ti oprošteno budući da si inače dobar, ali sve ti nikad ne može biti oprošteno jer nisi savršen i nisu sva djela jednaka i nikad ne možeš baš za sve oprostiti drugome" :D zvuči predugo i to nitko ne bi zapamtio. :)
Mislim da u ovom konkretnom slučaju i bez reinkarnacije ove upute imaju smisla. Jednostavno, ako dovoljno toga opraštaš i dovoljno si savršeno djelovao, ići ćeš u raj, a u protivnom ćeš ići u pakao.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Foto
Žaba
Foto


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 233
Age : 37
Location : Dugo Selo
Registration date : 22.06.2011

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimened ruj 25, 2011 9:40 am

Sta ako neku zenu koja ide doma sa posla siluje 5 likova? Ako im oprosti onda je i njima oprosteno? To onako, nema smisla, niti nije u redu.

Ok, necu poluditi ako me konobar namjerno zezne za 2 kune pa da malo skupi para tokom dana, ali neke stvari su neoprostive, niti bi se trebale oprastati. Dapace, meni je jako sumnjiva nauka koja kaze da se treba oprostiti ili nedjelovati i imati vjere ili okrenuti drugi obraz. To mi nekako vuce na stvaranje inertne mase koja trpi sve i svasta da dode u raj. Ako te netko maltretira, suprostavis se, po meni bi svijet bio bolji.

Iako, zamka je u tome sta to moze izazvati kaos. Tipa ti mene lupis, lupim ja tebe, pa ti mene jer sam ti ja vratio, pa ja opet tebe......ali, alternativa je da te netko maltretira, a ti okreces drugi obraz.

Smisao? Ja ga ne vidim.
[Vrh] Go down
orca
PraGlodavac
orca


Male
Libra Dragon
Broj postova : 592
Age : 35
Location : Under the Guillotine
Registration date : 17.08.2011

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimened ruj 25, 2011 10:49 am

Pola biblije je dvosmislenog znacenja zbog cega je i citate iz iste jako tesko tumaciti iz obicnog stanja svjesti. No da ne zapocmem kakav ot, vezano za temu;

Samo tumacenje ova dva citata bih pokusao povezati s pitanjem energetike covjeka, trganjem samskara jer naime ako si vezan na bilo kojem polju to zaustavlja tvoj razvoj, odnosno stojis, ne mrdas.. nesto slicno samoubojstvu, ostajanju u proslom vremenu. Drugim rijecima samo nevezani covjek moze u potpunosti biti slobodan.. tako nekako. Povezao bih oprost sa nekakvim tipom ciscenja ne energetsko / mentalnoj razini..

Sada problem lezi sto je neke stvari lakse sprovesti u teoriji nego u praksi zbog straha / bjezanja od problema.. probajte silovanoj zeni reci da oprosti liku, mislim da bi bjezao kroz prozor u roku dok si rekao keks. S druge strane.. vjerujem da je svatko kako na mentalnoj tako i na energetskoj razini iskustio onaj filing kada ti padne kamen tezak 20kg sa srca nakon sta iskreno oprostis nekom..

Naravno oprostiti nekome ne znaci samo doci i reci oprastam ti.. vec pokusati meditarati na to nesta sta te je povrjedilo koliko god tesko ti bilo, do trena kada ti krene sibati adrenalin i cista mrznja dok sama ne izgori do kraja te dok vise nista ne ostane u tebi po pitanju tog dogadjaja.

Dosta puta je to jako jako tesko zbog cega u biti vjerujem da u biti jako mali broj ljudi i oprosti. Odnosno kako mozes oprostiti nesto ako intezivno putem razno raznih operacija na mentalnom planu x stvar ne obradis x puta.

X puta se svima nama desilo da nas pri mindstormanju zakaci neki dogadjaj.. probudi neke stare rane.. sto je jasni pokazatelj jel da u biti nisi oprostio vec samo zagusio doticni dogadjaj.. nisi spalio to jos jedno nebitno / vise nepostojece.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimened ruj 25, 2011 11:37 am

Po mom mišljenju, super si to objasnio, @orca.
Pogotovo ovo mi se sviđa:

orca je napisao/la:
Povezao bih oprost sa nekakvim tipom ciscenja ne energetsko / mentalnoj razini...

ides

Možda bi se moglo reći da kada zaista oprostimo, da se tada i Univerzum smiri, jer nas ne mora više uvjeravati (lošim stvarima koje nam se dalje događaju) u to da je opraštanje najbolji način za naš i Njegov napredak. Utoliko mislim da je pravo značenje citirane izjave zapravo to da kada zaista oprostimo, tada naša karma nastala tim događajem bude otkupljena i neće nas više progoniti u budućnosti. Naš svemir se vratio u ravnotežu. Samim time, zlo koje je povezano s negativnom energijom toga događaja neće nas više zadesiti i mi ćemo biti slobodni. To je po meni pravo značenje nastavka izjave: "... otpustit će i vama Otac vaš nebeski". Nećemo više biti karmički uz to vezani.

Ako sada promotimo izvornik, znamo da ta izjava stoji u evanđelju po Mateju. Evanđelje po Mateju spada u sinoptička evanđelja zajedno s Markovim (koje je bilo izvorno) i Lukinim. Matejevo i Lukino evanđelje rezultat je ranih prerada crkvenih otaca koji su dodali još materijala kojih nije bilo u Marku. U Mateju je ipak sadržana velika većina materijala preuzeta od Marka (Markiona). Markion je bio učenjak svojeg vremena koji je u Antiohiji u Siriji otkrio Apolonijeve poslanice i najvjerojatnije, opis cijelog Apolonijevog života, koji je više godina proveo u Indiji. Ova esenska učenja predstavljaju stoga temelj Biblije Novoga Zavjeta i trebaju se interpretirati u duhu budizma i hinduizma, budući da su otamo i potekli.
Usporedite poslanice Efežanima 4:32, Kološanima 3:13 i Jakovljevu 2:13 s danom izjavom u Mateju, koje inače nema u Markovom evanđelju.
Da se ne bi raspoznalo otkud potječu, ove esenske stihove su u određenoj mjeri revidirali crkveni očevi tijekom 2., 3. i konačno, 4. stoljeća i prilagodili ih za zapadne mase koji prije nisu ni čuli za istočnjačke tekstove.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimened lis 02, 2011 10:18 pm

@Orca i MoW odlični postovi, oprostiti znači prihvatiti to što nam se desilo, prihvatiti posljedice tog čina i krenuti dalje, ispraviti ako se ispraviti dade, ako pak ne nastaviti svojim putem.

Nekako mi se čini da je Isusu bilo dosta lako reći to što je rekao jer je znao da Bog tako i onako nikoga ne osuđuje. Mi smo ti koji se osuđujemo i koji ne možemo krenuti dalje radi svojih pogrešaka. Bog nas nikada ne osuđuje i ne kažnjava, Mi to činimo sami i to dobrovoljno :)

@Foto oprostiti ne znači biti glup, ako ti primjerice netko ukrade bic, možeš mu oprostiti, ali jednako tako možeš i kupiti bolji lokot i bolje čuvati novi bic da ti ga ponovo ne ukradu.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Lyra
Majmun
Lyra


Female
Leo Snake
Broj postova : 1398
Age : 46
Registration date : 09.06.2011

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimepon lis 03, 2011 12:54 am

Nisam neki stručnjak svetih spisa, ali formulacija te rečenice Oprosti i biti će ti oprošteno mi se ne sviđa, jer na neki način vodi ljude u površnost tako već kompleksnih odnosa. Osobno bih više volila da je onako složena i komplicirana kako ju je MoW posložio, hehe...jer ova formulacija na prvi pogled zvuči kao - oprosti i osiguraj se da će i tebi biti oprošteno ako napraviš neko sranje ...

Prvo, da bi nekome istinski oprostili moramo biti na jako finoj duhovnoj razini. Trebamo se izdvojiti od boli koju osjećamo, trebamo imati puno razumjevanja za to drugo ljudsko biće.

Fino je Orca rekao, kada oprostimo nekome nešto, mi smo sposobni krenuti dalje, razvijati se dalje, sposobni smo i otvoreni za nova iskustva/događaje. Kada oprostimo, mi otpustimo negativnu energiju koja nas blokira. Kada oprostimo, mi prvenstveno sebi činimo dobro, i u tom smislu mogu protumačiti tu rečenicu s početka priče. A i nikako manje bitno, činimo dobro i toj osobi kojoj praštamo, ma kako to čudno zvučalo.

Mislim, sve se svodi na odbacivanje negativnih energija/veza koje nas paraliziraju...i vjerojatno je jako bitno za karmu i nove inkarnacije...ali opet više za nas same (jer se nećemo vezivati za taj događaj, i nećemo ga prenositi dalje), jer mislim, iako oprostimo nešto određenoj osobi, ona će vjerojatno proći određena iskustva vezana za taj događaj gdje je drugome učinila nešto negativno, da bi razumjela i proživjela iskustvo do srži što se kaže.

E, u tim stvarima nema kalkuliranja. Npr. učiniti ću dobro nekome, da bi mi se vratilo istom mjerom, ili da mi se ne bi dogodilo nešto loše. Kao što nećemo pomoći nekome i zvoniti na sva zvona o tome, već ćemo to obaviti u tišini. Jednostavno, to se radi čista srca, ili nikako. Tako je sa svime, pa i sa oprostom.

_________________
南無 妙法 蓮華 経
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimepon lis 03, 2011 12:09 pm

Jako si to lijepo analizirala, no nemoj doživljavati tu uzrečicu kao nešto što se čini samo da bi mi dobili nešto od toga. Dakle ja ću oprostiti drugome samo da bi meni bilo oprošteno, to mi je nekako šturo i previše iskalkulirano, nisam siguran da li se uopće po tom principu i može nekome iskreno oprostiti. To bi bilo kao da kažeš ja ću biti dobar prema drugima samo sa ciljem da drugi budu dobri prema meni, iako će ljudi biti u pravilu dobri prema nama, ako smo i mi generalno dobronamjerno raspoloženi, ali će sigurno biti i izuzetaka.

Oprostiti drugome doista znači ono što ste i ti i MoW i orca napisali, osloboditi sebe negativnih energija, prihvatiti drugu osobu i njene nedostatke. Ako to uspijemo sa drugima, onda ćemo sigurno to uspjeti i sami sa sobom, a kad si mi sami oprostimo naše pogreške, onda će nam ih i Bog oprostiti ;)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Lyra
Majmun
Lyra


Female
Leo Snake
Broj postova : 1398
Age : 46
Registration date : 09.06.2011

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimepon lis 03, 2011 3:21 pm

@Chakotay, pa naravno. Kada sam ovo napisala uzela sam u obzir sve ljude, a među njima ima i onih koji se možda ne mogu udubiti u srž te rečenice. Ja kada pišem imam u vidu da će možda pročitati i ljudi koji totalno drugačije razmišljaju od nas ovde...pa ako samo jednoj osobi nešto napisano nekako pomogne - ja sretna.

_________________
南無 妙法 蓮華 経
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimeuto lis 04, 2011 2:01 pm

Oprost ima dvije polovice, jedna ide od nas, a druga od osobe kojoj opraštamo. I mi njemu trebamo oprostiti, ali je još i bitnije da on sam sebi oprosti (jasno, radi se o iskrenom kajanju, ne nešto usputno).

Ipak, osobno vjerujem u praksu sve više, a sve manje kredita dajem nekom duhovnom gledanju na stvari. Drugim riječima, oprostim ti ja, ali ako misliš ponavljati isto, onda đabe ti ičiji oprost.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimeuto lis 04, 2011 2:51 pm

@Blizz...a kako to konkretno funkcionira...sto znaci oprost uopce tj. zasto je dobar i sl.?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimeuto lis 04, 2011 3:40 pm

a jeste zakomplicirali...
dakle:
Matej 6,14 Ako otpuštate ljudima pogrješke njihove, otpustit će i vama Otac vaš nebeski.
Matej 6,15 Ako li ne otpuštate ljudima, ni Otac vaš neće otpustiti pogrešaka vaših.

ovo je ono kad se ja kao 5-ogodišnje djete potučem sa bratom i majka mi kaže pusti ti njega, pokaži da si pametniji...
ili ti ga.
oprosti drugome što te je udario i Bog će viditi da si 'pametniji' i imat ćeš neki kao 'kredit' u njega. a ako mu ne oprostiš ispaneš tvrdoglavo magare(bez uvrede tim plemenitim životinjama) i Bog će se samo naljutiti na tebe...

a evo malo ljudsko mišljenje.
šta je alternativa? ne oprostiti... i gdje nas to dovede.
danas on tebe namlati, ti mu ne oprostiš nego sutra ti njega namlatiš. prekosutra on dovede svoju raju i namlati opet tebe. dan iza ti dovedeš svoju raju i namlatiš njega i njegovu raju.... i tako u beskonačnost. što bi programeri rekli beskonačna petlja...

netko će nekome na kraju trebati oprostiti i prekinuti taj krug. što više vremena proteče, sukobi će prerasti u rutinu a zaboravit će se razlog mržnje.(nešto kao srbi i hrvati, ne podnose se oduvjek a nitko ne zna pravi razlog tome) a tko prvi oprosti jednostavno će pokazati da je 'veći' od onog drugog, zato je bolje da ti prvi oprostiš i popustiš...

_________________
I'm not a loser.
'Cause despite it all, me and every other guy who will never be what we wanna be
are still out there being what we don't wanna be 40 hours a week for life!
And the fact that I haven't put a gun in my mouth, makes me a winner!
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimeuto lis 04, 2011 4:13 pm

Znaci ti mislis da Bog sjedi na oblaku i gleda jel ces ti popustit ili neces i na osnov toga radi zapisnik preko kojeg ce ti sudit. Ako ne popustis onda si negativac, ako popustis imas kredit za radit sranja. Zanimljiv pristup problemu. Pogotovo ako ti netko napravi malo veci zajeb nego kad se dva djeteta potuku. Ajmo kazat da nije jednako jednostavno oprostit ako te netko malo klepne i ako ti netko prebije majku.

Mislim, meni uopce nije opcija razmisljat o Bogu na takav nacin. Jesi uopce procitao postove? Nismo mi zakomplicirali nego je to kompleksna stvar kao sto je vecina Biblije prilicno kompleksna. Samo djeca i neuki Bibliju tumace doslovno.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Sedežničar
PraGlodavac
Sedežničar


Male
Aquarius Rat
Broj postova : 566
Age : 39
Location : Balograd, glavni grad Mitonije.
Registration date : 08.10.2009

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimeuto lis 04, 2011 7:28 pm

E sad ja imam pitanje u vezi opraštanja...

Dobro, recimo da osoba B naudi osobi A. Npr. neka osoba B siluje osobu A. I sada osoba A treba oprostiti osobi B. Ali čekajte sad malo... Zar nije sad osoba B, budući da je silovala, S-K-L-O-N-A tom zločinu koji je počinila? To znači da ako osoba B siluje osobu A, nitko ne garantira osobi A da (iako osoba A oprosti) da sutra opet neće naići na osobu B i da je osoba B neće ponovno silovati. Ali dobro, recimo da je točno da ako osoba A oprosti, da je onda vječno zaštićena od tog zla koji je doživila. Dobro. Idemo sada malo dalje i šire gledati... Jer gledajte ovo pitanje je potpuno otvoreno zato što ako osoba B čini zločine (recimo da je zvijer) ona će ih onda i dalje nastaviti činiti sutra, prekosutra... tako npr. vi imate politiku jednog cijelog naroda npr. neka to budu Izraelci i Palestinci. Mogu (neki) Palestinci oprostiti, ali (što ako) Izraelci i dalje drže strojnice u rukama i dalje grade naselja i dalje provode P-O-L-I-T-I-K-U i to politiku koja traje već stoljećima i s obzirom da traje stoljećima onda i karma koja se gomila stvara SKLONOST da se ta politika i dalje nastavi u sadašnjosti i u budućnosti, i toj politici (tim strojnicama) su svi Palestinci i dalje s-a-d-a izloženi. Onda Palestinci ne bi trebali – sada - opraštati nego mnogo ŽEŠĆE duhovne metode primjenjivati a to je ne samo da bi trebali oprostiti nego i aktivno moliti za Izraelce. Jel shvaćate (uočite dobro ovo podcrtano i podebljano 'i dalje')? Ako osoba B je zla prema osobi A i progoni je, onda iako osoba A oprosti i dalje nije isključeno da bude i-z-l-o-ž-e-n-a progonu osobe B i to sada, u sadašnjosti. Može li oprost osobe A biti toliko jak da izbije SKLONOST osobe B činjenju zločina, sada, u sadašnjosti? Kako bi takav oprost trebao izgledati, sam unutar četiri zida s Bogom ili ipak osoba B treba biti u blizini s kojom se treba pomiriti? Ili vi možda mislite da je opraštanje vezano isključivo za prošlost, za prošla djela, a da je sadašnjost i dalje sklona nazovimo to 'kaosu'. (za ovaj detalj nisam stekao dojam da ste dovoljno dobro pojasnili, jer može DANAS gazelica oprostiti medvjedu što ju je medvjed JUČER pokušao pojesti ali onda SUTRA što ako medvjed i dalje provodi svoju nasilnu POLITIKU nad (drugim) gazelicama)

Znači treba napraviti JASNU distinkciju...

Distinkcija: (a) Oprostiti nekome isključivo za prošlost kako bi se sama osoba koja moli očistila od negativne energije ILI (b) moliti za nekoga zbog zla koje čini u sadašnjosti (kako bi prestala to zlo činiti). Kužite? Ne samo zato što je tom zlu koje čini ta maliciozna osoba u sadašnjosti IZLOŽENA (između ostalih i) osoba koja treba 'oprostiti' nego zato što je ta maliciozna osoba pod vrlo jakom karmičkom sklonosti vezana za to zlo koje čini. E ali onda po meni osoba ne oprašta nego moli za tu osobu. Znači za mene, oprostiti se nekome da za prošle radnje (pogotovo ako se osoba u međuvremenu promijenila i to više ne čini, tada se opraštanjem osoba koja oprašta isključivo čisti), ali za sadašnje se treba moliti, meditirati, einstellen itd. Zašto? Pa po meni ako netko moli onda automatski i oprašta jer pazite, mi smo svi povezani i živimo na istom planetu, i naši životi se stalno miješaju jedni smo izloženi drugima, kako onda vi zamišljate da ćete oprostom promijeniti drugoga, sada, u sadašnjosti?


U protivnom, ako sam ja u krivu, onda SADA treba malicioznoj osobi opraštati prvo silovanje, pa za jedan dan drugo silovanje, pa za tjedan dana prvo ubojstvo, itd...

Vi oprostom onda u biti SEBI pomažate, to definitivno, čak i da ako je točno da ako oprostite da više nikad ne naiđete na tu zlu osobu i na to zlo djelo, tada vi onda JESTE istinski i savršeno očišćeni i onda vi JESTE uspjeli, znači to uopće NIJE SPORNO to što ste vi drugom oprostili da ste sebi pomogli, sebe očistili i sebe uzdigli; PROBLEM je međutim da s tim koji je počinio zlo, zlo s njim nažalost ostaje, jer nije rečeno da vi oprostom zločincu pomažete na način da onda zbog tog samog vašeg oprosta potpuno on prestaje činiti zla djela, to nisam stekao da je IGDJE rečeno nego samo da ste vi spašeni ali ne i da je taj zločinac spašen (od te svoje karme koju je on počinio svojim djelom i koju nastavlja dalje činiti). Da bi drugi bio spašen onda za njega treba aktivno moliti, a to je JOŠ VIŠA instanca od samog oprosta. (jer sam akt molitve za drugoga AUTOMATSKI podrazumijeva da ste mu i oprostili, e ali sam oprost nije ni blizu toliko jak kao i molitva za drugoga čak i ako bi predstavljao neku vrlo blagu vrstu 'molitve/meditacije' za drugoga)

:)
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimeuto lis 04, 2011 9:59 pm

@Lyra ides

@Sed Oprosti i bit će ti oprošteno vrijedi za obje osobe. U tvom primjeru i onoga koji je silovao i onoga koji je silovan. Primjer je dosta težak, ali u biti nema razlike. Ti polaziš od premise da je onaj koji čini nešto loše stroj bez osjećaja, bez morala, bez savjesti.... no nije tako nitko ne čini nešto loše samo tako, olako, ti ljudi u svojoj biti pate. Naravno treba se zaštiti od takvih, ali to ne znači da oni nisu ljudska bića i za njih vrijedi da ako oproste svojim možda silovateljima da će i njihova zlodjela biti oproštena.

Sve to što vrijedi za pojedinca vrijedi i za cijele narode i Izraelci i Palestinci bi puno postigli kad bi samo na trenutak u onima drugima pokušali vidjeti ljudska bića kao što su oni sami. Nažalost neki ljudi više vole rat, više vole biti zlostavljani. U stvari ni to nije samo po sebi loše, jer se iz tog iskustva može jako puno naučiti, može se jako puno spoznati, pogotovo se može puno naučiti o suosjećanju i oprostu. Ja se uvijek iznenadim kad vidim neke žrtve rata i žrtve konc logora iz II svjetskog rata kako mirno i bez ikakve mržnje govore o svojim zlostavljačima. Ti ljudi znaju puno, puno više od mene o oprostu i suosjećanju, jer su oni to naučili na najgrublji način.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Sedežničar
PraGlodavac
Sedežničar


Male
Aquarius Rat
Broj postova : 566
Age : 39
Location : Balograd, glavni grad Mitonije.
Registration date : 08.10.2009

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimesri lis 05, 2011 11:01 am

A jel vi znate po kojem principu funkcionira karma?

Jastvo, 'ja' donosi odluku SADA. SADA. SADA. SADA. Ne jučer ili sutra nego SADA. Ako je jastvo SADA donijelo odluku zašto onda (za dvije minute ili za dva dana) ne bi opet SADA donijelo istu odluku?

Jedini način da netko prestane biti zločinitelj je da se SAM istinski promijeni. I to može jedino VLASTITIM odlukama koje donosi SADA. TIM odlukama, bez obzira bile one dobre ili loše bit će njima sklon opet SADA (bez obzira bilo to za dva dana, pet dana ili mjesec dana).

A jedini način da se zločinitelju koji SADA donosi odluku pomogne je da se moli za njega da ide prema svjetlu, prema dobru, jedini način i opet nije toliko ultimativno važno da mu se za prošlost oprosti, bitno je da se taj njegov SADA radikalno promijeni. TO je jedino bitno! A konačnu odluku jedino može on SAM donijeti. Ne može netko 'oprostom' djelovati na to njegovo SADA jer prvo nitko ne manipulira (kontrolira) drugoga i drugo pretpostavimo da mu se brišu njegovi grijesi IZ PROŠLOSTI tvojim ili mojim oprostom njemu, ali je li se njegovo SADA promijenilo? (to može samo on PREUZETI punu ODGOVORNOST za to)

Jer zašto netko završi u paklu? Zato što je po inerciji sklon lošim odlukama koje je sustavno nagomilao pa su po inerciji te odluke stvorile p-o-t-e-n-c-i-j-a-l koji čini te ljudi sklonima toj odluci da čak i NAKON smrti opet odabiru/žele ono loše tj. ono što su masovno puno puta odabrali, jer ultimativno sami odaberemo svoj put i sami sebe TAKO šaljemo u raj ili u pakao. I ako mu vi SAMO njegovu prošlost vašim 'oprostom' izbrišete, vi ste onda DAPAČE njemu dali DODATAN kredit da on može i dalje SADA nastaviti sa svojim krivim odlukama. To dakle ne ovisi toliko o tome je li mu druga, treća ili jedanaesta osoba oprostila za njegovu prošlost.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimesri lis 05, 2011 11:47 am

Alpha je napisao/la:
@Blizz...a kako to konkretno funkcionira...sto znaci oprost uopce tj. zasto je dobar i sl.?

Dobar je za nas same, recimo to znači da smo spremni određenu situaciju ostaviti iza sebe i krenuti dalje. Drugim riječima, oprost je čisto stanje duha kao posljedica na neku neugodnost. Sve ostalo je samo nekakva formalnost za koju smo naučili da je kao pristojna gesta ili kako god. Dosta je reći da se ljudi ispričavaju čisto reda radi, uglavnom, a važna stvar je upravo stanje duha tijekom traženja oprosta i tijekom davanja istog.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimesri lis 05, 2011 12:52 pm

@Sedeznicar...ne bih kazala da oprost sluzi kao kao garancija da se toj osobi isto zlo nece ponoviti (kao sto si naveo u primjeru) niti da sluzi kao kredit da ce i njoj biti oprosteno kada zezne (kao sto je Biga naveo u svom primjeru). Mislim da je oprost usko vezan uz potpuno predanje Bogu. Mozemo reci uz ufanje. Mi se mirimo i prihvacamo nesto. To ne znaci da necemo zatvoriti silovatelja. Kaze se 'cuvaj se pa ce te i Bog cuvati'. Ako te netko napadne i ubijes ga u samoobrani nije isto kao kad ga ubijes s predumisljajem.
Nelogicno bi mi bilo da mi oprostom skidamo teret sa onoga kojem oprastamo medjutim to se prilicno implicira kroz katolicku vjeru. Jer i nama se skida teret kada nam Bog oprosti. Ispada kao da mi ovisimo o tome tko ce nam oprostit, a ne koliko smo se pokajali jer ako se pokajemo ali nam osoba istovremeno ne oprosti onda teret ostaje. To mi je bezveze isto kao sto mi je bezveze da se teret skida iako se nismo pokajali.
Zato smatram da je prica o oprostu prilicno kompleksna (pa stoga i tema :) ).

Ne znam sto je s molitvom u tom slucaju...mislim da molitva za necije djelo nije nasa obaveza.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimesri lis 05, 2011 12:54 pm

@Blizz...mi ne mozemo znati kakvo je necije stanje duha. Netko moze reci "sry" i imati pravo stanje duha (da tako kazem), a netko moze plakat, kumit, ispricavat se ali da zapravo nije iskren ili da to radi radi sebe (da bi se sam osjecao bolje), a ne radi drugoga.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimesri lis 05, 2011 1:03 pm

E, pa upravo radi toga sam spomenuo da je oprost dobar za nas same, jer svoje stanje duha znamo, dok se tek drugi mogu brinuti za svoje.
Ipak, zato sam i rekao da više dajem kredita praksi. Nečije stanje ne mogu možda sasvim nedvosmisleno znati u trenutku isprike (naročito ako je to "sry" koje mi izgleda ko da se netko preko one stvari ispričava), ali zato mogu vidjeti njegovo ponašanje nakon događaja (to je ta praksa koja ulazi u igru).
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimesri lis 05, 2011 1:13 pm

Razumijem. Ali cim ulazimo u procjenu necije isprike pa cak i ponasanja - mozemo pogrijesti. Naime, mi ipak gledamo kroz nasu prizmu i kao sto kazes tebi se ''sry'' cini 'kao preko neke stvari'. Naravno, moze biti. Al ne mora. Svatko ima neki svoj film u glavi i zapravo se sve svodi na nas same. Recimo, meni se nikako ne svidja kako se ponasa jedna osoba u mojoj blizini medjutim ne mogu tu apsolutno nista. Ta osoba ima svoj film. Dokle god sam pokusavala skuzit taj film ili ocekivala da ''sad bude drugacije i kako treba'' samo je ispadalo naopako. Zasto? Zato jer to izgleda ovako...ja si zamislim kako bi se neka osoba trebala ponasat i ako to ne bude tako onda zakljucim da toj osobi nije zao (ili nesto). Medjutim to uopce ne mora biti tocno (vjerojatno niti nije) jer ja nisam apsolutno mjerilo. Samo zato jer bih se ja kao ja ponaslala na neki nacin ne znaci da ce netko drugi niti da je to (jedino) ispravno.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimesri lis 05, 2011 1:51 pm

Istina jest da je moj problem što imam neke svoje mušice, recimo da bi isprika trebala izgledati ko isprika, a ne ko nabrzinu napisana engleska skraćenica. Moj problem. Isto tako je moj problem ako ne znam ili ne mogu procijeniti s kakvom namjerom je dana isprika. Međutim kada dođe na ponašanje pojedinca nakon dane isprike, tu stajem sa ikakvim relativiziranjem. Iliti ograđujem se. Ako je netko kreten i ne može se ponašati drugačije no kretenski, onda to nije moj problem niti trebam imati posla s tom osobom, niti mi se ta osoba treba ispričavati za nešto što ni ne misli promijeniti. Bit nečijeg oprosta je promjena, a ne "rekla-kazala" da budemo u trenutnim boljim odnosima.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimesri lis 05, 2011 1:57 pm

Razumijem te. I sama imam slican problem. Ocekujem da se netko ne ponasa kretenski (po mojim mjerelima kretenskog). Medjutim cinjenica je da ta osoba ima neke svoje razloge, svoj film i svoj pogled iz cega ne smatra da se ponasa kretenski. Naravno, to i dalje ne mijenja cinjenicu da nam necije ponasanje ne odgovara (smatramo ga kretenskim) pa je najbolje da se odmaknemo ali valja imati na umu da je to nase subjektivno razmisljanje. Svjesnost je najbolji lijek protiv tog problema :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimesri lis 05, 2011 9:27 pm

Alpha je napisao/la:
Znaci ti mislis da Bog sjedi na oblaku i gleda jel ces ti popustit ili neces i na osnov toga radi zapisnik preko kojeg ce ti sudit. Ako ne popustis onda si negativac, ako popustis imas kredit za radit sranja. Zanimljiv pristup problemu. Pogotovo ako ti netko napravi malo veci zajeb nego kad se dva djeteta potuku. Ajmo kazat da nije jednako jednostavno oprostit ako te netko malo klepne i ako ti netko prebije majku.

Mislim, meni uopce nije opcija razmisljat o Bogu na takav nacin. Jesi uopce procitao postove? Nismo mi zakomplicirali nego je to kompleksna stvar kao sto je vecina Biblije prilicno kompleksna. Samo djeca i neuki Bibliju tumace doslovno.

ne, ja na Boga gledam kao entitet koji je iznad nas u svemu. možda je energija, možda vanzemaljac, možda nešto treće...
po mom mentalnom sklopu to je jako jednostavno...
koje koristi imaš ako nekome nešto ne oprostiš?? neki bi rekli samo skupljaš negativnu karmu, energiju il nešto treće oko sebe...

da se razumijemo. meni su ljudi radili mnoštva problema u dosadašnjem životu i nisam kivan ni na koga od njih. npr zbog jednog profe koji me jednostavno obarao bez da me pita išta(doslovno kad bih ušao na usmeni on bi mi prije nego sam sjeo rekao "dođi drugi put")sam ponavljao godinu faksa, sad na njega nisam ljut. da se razumijemo, zamjeram mu, al nije da mu nisam oprostio... eto ga tamo, ako je takva osoba da mu to čini zadovoljstvo, onda nek mu bude. ja sam iznad njega i to nikome ne bih radio...

ovdje treba odvojiti oprost od odgojne mjere.. ja sam se u 5 razredu potukao sa momkom 3 puta većim od sebe zato što mi je majku opsovao. ne da mu nisam oprostio, jesam, al sam mu trebao pokazati da takva s*anja neću tolerirati.

ja živim po onoj "oprostiti a ne zaboraviti"...


_________________
I'm not a loser.
'Cause despite it all, me and every other guy who will never be what we wanna be
are still out there being what we don't wanna be 40 hours a week for life!
And the fact that I haven't put a gun in my mouth, makes me a winner!
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitimečet lis 06, 2011 11:06 am

Jasno je da je oprost jako vazan i nisam bas sigurna u to "oprostiti ali ne zaboraviti" jer je pitanje da li je to stvari oprost. Naravno, ne mislim da ce netko lupit glavom u zid da dobije amneziju pa zbilja zaboravi ali sto podrazumijeva "ne zaboraviti". Sto s time? Sto to znaci? Prakticno gledano.

Ako ljudi oprastaju s predumisljajem jer misle da ce tako nesto dobiti i to rade svjesno da li je to uopce oprost i pomirenje?

Ideja da se oprostom kupuje kredit za svoja sranja spada u istu kategoriju "predumisljaja".

Mislim da Bog nije netko s kime trgujemo i da zato ne funkcionira princp "ja tebi, ti meni". To sa oprostom jeste kompleksno i to vrlo. Pogotovo kada se gleda kroz prizmu onoga sto crkva pokusava servirat, a to je upravo ovo doslovno tumacenje za malu djecu.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Sponsored content





Oprostite i bit ce vam oprosteno Empty
PostajNaslov: Re: Oprostite i bit ce vam oprosteno   Oprostite i bit ce vam oprosteno Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Oprostite i bit ce vam oprosteno
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: