Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Daje više energije nego što je prima!

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Daje više energije nego što je prima! Empty
PostajNaslov: Daje više energije nego što je prima!   Daje više energije nego što je prima! Icon_minitimepon pro 19, 2011 5:56 pm

Daje više energije nego što je prima!

Daje više energije nego što je prima! K36fx4

Eto, došao je i dan kad su znanstvenici napokon napravili solarnu ćeliju koja proizvodi više energije
nego svjetlosti koju prima.


Znanstvenici s američkog Nacionalnog laboratorija za obnovljivu energiju napravili su prvu solarnu ćeliju
kojoj kvantna efikasnost prelazi 100 posto, piše Engadget.

Kvantna efikasnost se tu odnosi protok broja elektrona kroz strujni krug u solarnoj ćeliji u jednoj sekundi.
Taj se broj dijeli s brojem fotona, odnosno ulaznom energijom, a razlika predstavlja kvantnu efikasnost.
Znanstvenici iz navedenog laboratorija zabilježili su efikasnost na novoj solarnoj ćeliji od čak 114 posto!
Njihova solarna ćelija se zove MEG, odnosno multiple exciton generation.

MEG dakle može od jednog fotona proizvesti više od jednog elektrona, a ta ekstra energija dolazi od
kvantnih točaka koje kupe energiju, koja bi se inače raspršila u obliku topline.
Ćelija je napravljena od cink oksida, olovnog selenita i zlata te je presvučena antirefleksivnim materijalom,
koji se nalazi na prozirnom vodljivom materijalu.

Žalosno je da je još 2001. godine Arthur J. Nozik, znanstvenik iz navedenog laboratorija, točno predvidio
da će MEG biti 100 posto učinkovit. Pitanje je samo zašto se ne krene u masovnu proizvodnju s tim ćelijama,
koje bi efikasno mogle zamijeniti naftu i plin. Da ne spominjemo smanjenje onečišćenja okoliša.

-
http://dnevnik.hr/vijesti/znanost-it/daje-vise-energije-nego-sto-prima.html

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Daje više energije nego što je prima! Empty
PostajNaslov: Re: Daje više energije nego što je prima!   Daje više energije nego što je prima! Icon_minitimeuto pro 20, 2011 12:56 pm

Bio bih vrlo skeptičan prema ovim izjavama. Nije jasno što to točno znači da "kvantne točke kupe energiju koja bi se inače raspršila u obliku topline". Što su kvantne točke? Ako bi i bilo tako kao što ova izjava tvrdi, u najboljem slučaju dobilo bi se blizu 100% iskorištenja, nikako ne preko toga.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Daje više energije nego što je prima! Empty
PostajNaslov: Re: Daje više energije nego što je prima!   Daje više energije nego što je prima! Icon_minitimeuto pro 20, 2011 3:09 pm

Kvantne točke su nano čestice koje imaju nekakvu funkciju.
U ovom slučaju skupljaju preostalu toplinu face

Pretpostavljam da tih 114% učinkovitosti nije kao da na ulazu imamo 100W a na izlazu 114W, ne znam niti kako se može točno procijeniti koliko energije Sunce daje toj solarnoj ploči tako da niti ne znam koliko je tih 114%, nije mi jasno niti kako se foton rasprši u toplinu... Ništa mi nije jasno :P

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Daje više energije nego što je prima! Empty
PostajNaslov: Re: Daje više energije nego što je prima!   Daje više energije nego što je prima! Icon_minitimeuto pro 20, 2011 4:13 pm

Opis im je preštur pa se iz toga niti ne može više doznati. Tipični novinarski članak. Senzacija, a ne informacija. Zato nije pametno u novinama čitati o znanstvenim pronalascima, već za to postoje znanstveni ili popularnoznanstveni časopisi. :)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Daje više energije nego što je prima! Empty
PostajNaslov: Re: Daje više energije nego što je prima!   Daje više energije nego što je prima! Icon_minitimeuto pro 20, 2011 5:19 pm

Ma solarne čelije su učinkovite ako daju i 30 tak posto energije. AKo se to postigne to bi bilo super, sad su negdje na 15 tak posto. A ovo preko 100 posto, je naravno pitanje u odnosu na što se gleda?

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Daje više energije nego što je prima! Empty
PostajNaslov: Re: Daje više energije nego što je prima!   Daje više energije nego što je prima! Icon_minitimesri pro 21, 2011 12:05 am

Skulptura je napisao/la:
Kvantne točke su nano čestice koje imaju nekakvu funkciju.
U ovom slučaju skupljaju preostalu toplinu face

Pretpostavljam da tih 114% učinkovitosti nije kao da na ulazu imamo 100W a na izlazu 114W, ne znam niti kako se može točno procijeniti koliko energije Sunce daje toj solarnoj ploči tako da niti ne znam koliko je tih 114%, nije mi jasno niti kako se foton rasprši u toplinu... Ništa mi nije jasno :P

To o čemu govore u članku nije nemoguće, mada moram priznati da bi bilo puno bolje da su malo podrobnije opisali na koji tačno način iskorištavaju toplinu.

Po mom shvaćanju, kad foton udari u elektron, predaje mu dio svoje energije zbog čega mu se poveća kinetička energija (energetsko stanje), i ukoliko je promjena energetskog stanja dovoljno velika, elektroni iz posljednje ljuske, koji imaju najveći nivo energije, napuste svoju orbitu i postaju slobodni elektroni. Za to vrijeme, foton, koji ima svoju određenu količinu energije, koja zavisi od frekvencije, nakon što preda dio svoje energije mijenja mu se frekvencija. Ako najveći dio energije preda elektronu, on će biti foton infracrvenog zračenja, daleko manje energije, ali svejedno i dalje može poslužiti. Na svom kretanju, ukoliko se ne odbije van solarne ploče, može predati ostatak energije drugom, još neekscitiranom elektronu koji će stoga promijeniti (povećati) svoje energetsko stanje, ali neće napustiti orbitu. Tu dolazi u pomoć drugi već jednom iskorišteni foton, pa treći, četvrti itd. od kojih svaki preda svoj ostatak energije i elektron na kraju napušta orbitu.

Ako je tačna procjena da su na kraju dobili 114% učinkovitost, to bi značilo da svaki foton, nakon prve interakcije zadrži 14% svoje prvobitne energije i sa njom učestvuje, zajedno sa još 7-8 drugih fotona, u ekscitaciji dodatnog elektrona.

Tako ja to vidim. A sad, kako to oni tačno sprječavaju foton da odleti natrag van ploče... nemam ideje.

_________________
The meek shall inherit the earth, because the strong shall inherit the stars!
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Daje više energije nego što je prima! Empty
PostajNaslov: Re: Daje više energije nego što je prima!   Daje više energije nego što je prima! Icon_minitimepon sij 02, 2012 10:36 pm

Ne može davati više energije nego što je prima, ne strogo govoreći. I pojma nemam što je ta 114% efikasnost. Tipični šturi novinski članak.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Daje više energije nego što je prima! Empty
PostajNaslov: Re: Daje više energije nego što je prima!   Daje više energije nego što je prima! Icon_minitimepon sij 02, 2012 10:48 pm

Pa zapravo i može davati više nego što prima. Neki dan sam vidio jedan amaterski video koji između ostalih sličnih uređaja, sprava i naprava, prikazuje jedan koji koristi 9V da bi dao 30V. Potražim pa stavim, naravno, moguće je da su to sve varke ali uz samo malo mozganja mislim da je sličan uređaj vrlo moguće konstruirati.

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Daje više energije nego što je prima! Empty
PostajNaslov: Re: Daje više energije nego što je prima!   Daje više energije nego što je prima! Icon_minitimesri sij 04, 2012 3:49 pm

Pronašao video, stavio sam ga u drugu temu pa koga zanima...
https://ce-4.forumotion.com/t5247-perpetuum-mobile-i-besplatna-energija#351764

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Daje više energije nego što je prima! Empty
PostajNaslov: Re: Daje više energije nego što je prima!   Daje više energije nego što je prima! Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Daje više energije nego što je prima!
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Naplata duhovnosti i energije
» Alternativni izvori energije

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Znanost i tehnologija-
Forum(o)Bir: