Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Abortus, ubojstvo ili ne?

Go down 
+11
Dada289
kika13
Chakotay
Alpha
Archangel
Fantom
Korplikan
Athena
SkywardSword
InaNNaa
Blizzard
15 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Autor/icaPoruka
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimeuto svi 15, 2012 9:31 pm

Mislim da si ti to sve previše zakomplicirala, a stvari su tako jednostavne: seks je jako bitan faktor u vezi koji riješava puno problema baš zato što ima najširi spektar utjecaja. To je točno za sve generacije, ali ponajviše tijekom seksualno značajno aktivnog razdoblja između okvirno 20-te i 50-te godine života. Kasnije se taj faktor smanjuje i druge stvari koje si spomenula izlaze u prvi plan. Razlog tome nije u tome što seks postaje manje bitan, već čisto zbog toga što su očekivanja manja jer su i mogućnosti manje. :)
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimeuto svi 15, 2012 9:41 pm

Navodno su i želje tada manje. :P
Što se tiče veza, nekome je seks manje, nekome više bitan, jer naposljetku nemaju svi niti isti libido.
Problem nije u "manjku ili višku" seksa u nekom ljubavnom odnosu, već u nepododaranju dotičnih potreba u vezi.
Također, tu je i kategorija aseksualaca koji ostvaruju (njima) zadovoljavajuće veze, bez prakticiranja seksa u vezi.

Samo kažem da smatram kako seks baš ne treba glorificirati do te mjere, da se sugerira kako se njima rješavaju neki različiti problemi koji se javljaju kod pojedinaca pa čak niti određeni problemi u samoj vezi.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimeuto svi 15, 2012 11:11 pm

Athena je napisao/la:
A koje to posebne koristi donosi seks osim eventualnog orgazma i užitka? zubi

Poseksaj se pa vidi. Uzalud kompliciranje po filozofiji kad od toga - ni kruha ni znanja. Na posao. kava
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimeuto svi 15, 2012 11:19 pm

Joj, opet provokacije na ovoj temi. :P
Kao što rekoh, ja znam zašto sam ovdje rekla, nešto što sam rekla. miga
Stali smo na onom pitanju uloge seksa i pitanju (ne)opravdanosti abortusa.
Ranije ima nekih zanimljivih rasprava, posebno od strane Archa i Alphe pa bi ti bilo bolje da si se malo time pozabavio, umjesto ubacivanja nekih kvazi-uputa/zaključaka. Neka se i ostali pridruže dotičnoj temi.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimeuto svi 15, 2012 11:25 pm

Onda drugi puta ne postavljaj pitanje koje nema veze s temom ako pritom ne želiš odgovor na njega.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimeuto svi 15, 2012 11:30 pm

Blizzard je napisao/la:
Onda drugi puta ne postavljaj pitanje koje nema veze s temom ako pritom ne želiš odgovor na njega.
suspect
Ti nisi dao odgovor na dotično pitanje koje se odnosilo pitanje važnosti/uloge seksa miga, nego nešto drugo. Dakle, nisi rekao što ti misliš o tome, dok su neki spomenuli samo neke uloge istog, a drugi reprodukcijsku, u prvom redu.
Onda? :P
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimeuto svi 15, 2012 11:32 pm

@Athena...al moras priznat da si povlacila za jezik da ti netko napise bas ovo sto je Blizz napisao...a znali smo da ce taj netko upravo i biti on zubi

Mislim da smo se Arch i ja polovili oko nekih stvari manje vezanih za samu temu pa se mozemo koncentrirati na onaj dio gdje Arch kaze kako bi u odluci jednako trebao sudjelovat muskarac. Ja, pak, kazem da se slazem ali da zadnja rijec ipak mora biti zenina.

Od citave ove price zaboravih sto je Arch reko da li je abortus ubojstvo ili ne...koliko se sjecam rekao je da jeste i da ga ne podrzava...

Enivej, ajmo nazad na temu Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 833963
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimeuto svi 15, 2012 11:38 pm

@ Athena
Naravno da nebudem o tome pisao na ovoj temi. Osim ako se ne radi o seksu gdje penisom udaramo o čelo fetusa i time ga ubimo. Bolesno, ali to bi bio recimo oblik ontopica ovdje.

@ Alpha
Istina, Athena uvijek povlači za jezik druge, makar pasivno, ali svi su dovoljno pristojni da joj ne uzvrate - osim mene. Netko mora kava
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimeuto svi 15, 2012 11:39 pm

@Alpha
Mi smo se dotakli dodatnog pitanja (zapravo ti si ga dotaknula :P), a ja sam se tada usputno referirala na njega i izrazila mišljenje o istom.
Međutim, Blizz nije baš ništa rekao, kako on gleda na isto, slaže li se s drugim gledištem ili mojim zubi, koji btw. nisam spomenula bez veze, samo jer mi je teoretski lijepo zvučalo.

Da se vratim na temu...
Ja sam rekla kako smatram da abortus nije ubojstvo, ali je svakako moralno dvojbena kategorija. Isto se ne slažem oko onog, da uloga istog mora biti isključivo reprodukcijska.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimesri svi 16, 2012 7:30 pm

Alpha je napisao/la:
Od citave ove price zaboravih sto je Arch reko da li je abortus ubojstvo ili ne...koliko se sjecam rekao je da jeste i da ga ne podrzava...

Archangel je napisao/la:
... fetus nema pravni status "osobe" ili "čovjeka" pa se prema tome njegovo uništenje ne može smatrati ubojstvom.

Ali se može smatrati "uništenjem života" u smislu eng. riječi "kill" (umjesto "murder").

Pitanje je koliko je takva zakonska definicija opravdana sa biološke i zdravorazumske strane.

Moj odgovor je: baš i nije.

...

Pitanje ovdje je da li je on ubojstvo ili ne?

Konačan odgovor: ne.

...

Fantom: Athena,Arch,zelio bih da ukratko kazete,DA ili Ne...!?

Izvolite...
Ja: NE.

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Ginko_blister

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 M050

Alpha je napisao/la:
Mislim da smo se Arch i ja polovili oko nekih stvari manje vezanih za samu temu pa se mozemo koncentrirati na onaj dio gdje Arch kaze kako bi u odluci jednako trebao sudjelovat muskarac. Ja, pak, kazem da se slazem ali da zadnja rijec ipak mora biti zenina.

I ja se isto slažem, ako će moja biti zadnja... hehe Ali ozbiljno, nije li to isti ku*ac samo drugi kondom? Mislim, jedno je ako je ta ženka osvojila Alfa položaj svojim vlastitim pregnućima, koristeći svoju lukavost, podmuklost, seksipil i snagu volje, a nešto posve drugo ako joj je neki drugi Alfa, koji je smatra svojom ženkom, dodijelio hijerarhijski položaj iznad muškarca, neovisno o njegovim ličnim karkateristikama. Onda, ona nije žena tom muškarcu niti je taj muškarac muž/partner toj ženi, već je udana za tog drugog Alfu (recimo, državu, zakon, kulturu, religiju...). Što bi opet imalo neku logiku, samo što tog Alfu čine nestabilni pojedinci, pa ni on sam nije stabilan, i odluke koje donosi za čitav čopor neće biti nužno u interesu samog čopora nego isključivo u njegovom vlastitom. Ako neki Alfa ovisi o tuđoj slabosti da bi se mogla pokazati neka njegova "snaga", on neće moći obavljati tu funkciju i biće smijenjen. Osim ako ne uspije korumpirati instinkt koji bi doveo do smjene vlasti ili ako se ne udruži sa nekim drugim autoritetom (kao što je dugo vremena država flertovala i negdje još uvijek flertuje sa Crkvom da bi kupila vrijeme potrebno za tu korupciju instinkata)...

Al odoh ja opet predaleko... :)
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimečet svi 17, 2012 1:08 am

"Kako je moguće da jedna (ili više njih) izuzetno duhovno naprednih osoba, koje su u bliskom kontaktu sa višim sferama postojanja pokazuju sklonost da prije proglase kamen živim nego ljudski zametak?"

Ovo pitanje si ti Arch postavio na koje se niko od duhovno naprednih osoba nije udostojio da
na njega odgovori???

Obzirom da si i ti Arch jedna od duhovno naprednih osoba kako da tvoj odgovor na pitanje "Da li je abortus ubistvo ili ne" izricito glasi: NE....??? confused
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimečet svi 17, 2012 12:52 pm

@Arch...bockas me, ha? bic ...al u pravu si, zaboravila sam a lijepo si napisao. Ludnica mi je na poslu sto se vidi i po mojim odsustvima s foruma ( conf1 ) pa znam biti rastresena i zaboravit tu i tamo ponesto al nesto mi se cini da si generalno bio kontra abortusa i uopce dovodjenja u situaciju da se tako nesto desi...

@Fantom...nitko nije kazao (pa ni Arch) da zametak nije ziv samo je kazao da to nije ubojstvo u klasicnom smislu rijeci.


Sto se mene tice, kao sto vec rekoh, malo je tesko opravdati/razumjeti neke stvari kad se gledaju iz kuta gdje se zna od prvog casa u sto ce se pretvoriti taj zametak. Ali to nije jedini kut. Generalno je problem kad se stvar gleda samo iz jednog kuta. Ako cemo malo pricat o duhovnosti i tim nekim kutevima onda se smatra da duh niti ne ulazi u tijelo nego pred kraj trudnoce.

[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimečet svi 17, 2012 4:09 pm

Da je majka Adolfa Hitlera izvrsila abortus to nebi bilo nikavo ubistvo ali da je majka Nikole Tesle iz bilo kog razloga izvrsila abortus to nebi bilo samo klasicno ubistvo vec veliki gubitak
za cijelo covjecanstvo.... confused
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimečet svi 17, 2012 4:29 pm

Da, i?

Da covjek nikad ne izadje iz kuce sigurno da ga ne bi lupio auto pa ocemo sad svi stat doma?
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimečet svi 17, 2012 7:07 pm

Fantom je napisao/la:
Obzirom da si i ti Arch jedna od duhovno naprednih osoba kako da tvoj odgovor na pitanje "Da li je abortus ubistvo ili ne" izricito glasi: NE....??? confused

Ah, to! To je vrlo prosto i jednostavno. "Ubistvo" je pravni termin koji kaže da je ubojstvo slučaj u kojem neki element društva (države) koji nije zakonodavni liši života neko drugo ljudsko biće, a zametak ne uvrštava u definiciju "čovjeka" već ga tretira posebno. Prema tome, tehnički, abortus nije ubojstvo jer ne odgovara pravnoj definiciji ubojstva. Nije moguć drugačiji zaključak od ovog, zato sam ga i morao napisati takvim kakav jeste.

Glavninu rasprave sam skoncentrisao na pitanje opravdanosti te definicije života i definicije ubojstva. Zametak jeste živ, i jeste čovjek - to što je nerazvijen nema nikakve veze, jer ni jedan čovjek nije razvijen u apsolutnom smislu. Čovjek ne postoji, on postaje, jer se stalno mijenja i dorađuje, spoznaje, formira, obrazuje...

Citat :
Da je majka Adolfa Hitlera izvrsila abortus to nebi bilo nikavo ubistvo ali da je majka Nikole Tesle iz bilo kog razloga izvrsila abortus to nebi bilo samo klasicno ubistvo vec veliki gubitak
za cijelo covjecanstvo.... confused

Ovo je nelogično, sa tvoje perspektive gledano. Zar Adolf Hitler nije bio čovjek?

Alpha je napisao/la:
@Arch...bockas me, ha? bic

Jbg, moram malo... ;)

Citat :
Sto se mene tice, kao sto vec rekoh, malo je tesko opravdati/razumjeti neke stvari kad se gledaju iz kuta gdje se zna od prvog casa u sto ce se pretvoriti taj zametak. Ali to nije jedini kut. Generalno je problem kad se stvar gleda samo iz jednog kuta. Ako cemo malo pricat o duhovnosti i tim nekim kutevima onda se smatra da duh niti ne ulazi u tijelo nego pred kraj trudnoce.

Eto, ja se ne smatram nekim naročitim stručnjakom u pogledu teneta dalekoistočnjačkih religija pa mi je teško shvatiti kako je moguće, kako je opravdano, da, recimo, postoje budistički monasi koji nose povez preko usta i nosa i malu metlicu sa sobom, kako bi sklonili s puta neku bubu ili neko drugo biće da ga ne nagaze, jer poštuju sve živo i ne žele da mu naude.

No, sa tih istih prostora, dolazi shvatanje koje, prema tome, tretira bube i mrave dostojnima života, a ljudski zametak ne smatraju živim. Mislim, KO to smatra da neki duh ulazi u tijelo pred karaj trudnoće (pogrešno sam otkucao riječ al mi lijeno ispravljati :) )? Kakav duh? Je li itko ikad vidio taj duh da uopšte ulazi? Mislim, odakle uopšte zna da upravo tada ulazi, a ne prije ili poslije?

Nalazim to za vrlo bizarno i potencijalno zabrinjavajuće učenje.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimepet svi 18, 2012 9:36 am

Ne znam postoji li itko ovdje na Zemlji tko je, u punom smislu rijeci, strucnjak za nesto. Gledajuci iz bilo kojeg aspekta (duhovnog, materijalnog, filozofskog...blabla) onaj tren kada je spoznato sto je zametak unistavanje istog je eliminacija zivota. Mislim da smo se oko toga, vise-manje, svi slozili. Postavlja se pitanje, kako i sam spominjes, opravdanosti. Ta opravdanost opet mora imati neke argumente (medicinske, duhovne, blabla...). Medicina je svoje kazala od kada se plod smatra covjekom. Filozofski i psiholoski gledano moze se pricati (oslanjajuci se na medicinsku definiciju postanka ploda covjekom) kako je bolje abortirati nego unistiti nekoliko zivota radjanjem nezeljenog djeteta (naravno nemoguce je znat sto bi i kako bi bilo da se dijete rodi ali indicije mogu biti prilicno jasne i precizne). Iskreno, moram priznati da bi bilo dobro da se masu ljudi nije rodilo/imalo djecu i da bi trebalo izdavati dozvole za roditeljstvo (i po cijenu izumiranja ljudskog roda sto bi se vjerojatno dogodilo). S druge strane to govori onaj dio mene koji je "ogorcen" na to sto su ljudi napravili od Zemlje, sustava i opcenito zajednice. Realno govoreci nisam (i ne mogu biti kompetentna) za davanje nekih sudova obzirom ne poznajem smisao zivota ljudi na Zemlji. Postoje neke teorije (koje idu u prilog mojoj "ogorcenosti") kako su ljudi realno zajebali (pardon na izrazu al bas zahtijeva) i da bi mogli biti "pobrisani" s lica Zemlje (od Biblijske price Apokalipse, do teorija da ce nas vanzici, koji su nas i stvorili, eliminirat da spase Zemlju tj. da nece dozvolit da ju unistimo...i td.) ali necemo se oslanjati na teorije kao cvrste cinjenice (iako sve treba uzeti u obzir).
Da se vratim na temu...duhovno gledano postoje istrazivanja radjena kroz regresivnu hipnozu koja pokazuju da se duh nastanjuje u tijelu u zadnjem dijelu trudnoce ili cak pri samom porodu. Isto to pokazuju i promatranja ekstrasenzibilnih ljudi koji su u stanju vidjeti fine energije (ulazak duha u dijete ili izlazak prilikom smrti). Kroz neke mudre/svete knjige se takve informacije takode mogu ocitati. E sad...na nama je da li cemo uzeti sve to u obzir ili jednostavno zamiriti na ono sto nam ne odgovara.

[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimepet svi 18, 2012 9:12 pm

Ček, ako sam dobro shvatio, nešto je živo ako u njemu postoji taj duh?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimepet svi 18, 2012 11:17 pm

Ne, zivo je u svakom slucaju. Pricam cisto s te neke duhovne strane u smilslu kada to nesto postaje covjekom u punom smislu te rijeci. Npr. netko padne u komu i pitanje je trenutka kada ce tijelo umrijeti. Desava se da duh napusti tijelo i prije nego ono fizicki umre. Dakle, tijelo se medicinski tretira kao zivo ali s duhovne strane duh je vec otisao dalje...

Ne znam jesam dobro objasnila al mislim da kuzis bit.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimesub svi 19, 2012 7:36 pm

Aha, mislim da kužim. "Duh" je ono što neku vrstu čini ne samo živom, već je odlučujuća odrednica te vrste. Kad je čovjek u komi, njegov duh napušta to tijelo i prema tome on više nije čovjek. Slično, kod fetusa, on je živ, ali u njemu nema duha pa prema tome nije čovjek.

Tako sam shvatio.

Ta "duhovna" strana me zabrinjava. Veliš ovako:

Citat :
...duhovno gledano postoje istrazivanja radjena kroz regresivnu hipnozu koja pokazuju da se duh nastanjuje u tijelu u zadnjem dijelu trudnoce ili cak pri samom porodu. Isto to pokazuju i promatranja ekstrasenzibilnih ljudi koji su u stanju vidjeti fine energije (ulazak duha u dijete ili izlazak prilikom smrti). Kroz neke mudre/svete knjige se takve informacije takode mogu ocitati.

Ne znam koje su te svete/mudre knjige iz kojih se može iščitati da "duh" ulazi u zadnjem dijelu trudnoće, ali znam da jedna vrlo važna knjiga, koja se do u detalje bavi upravo tematikom ponovnog rađanja i onime što se dešava sa duhom između smrti i rađanja - naime, Tibetanska Knjiga mrtvih - kaže nešto drugačije:

Citat :
In that kind of Intermediate State thou wilt be either for one, two, three, four, five, six, or seven weeks, until the fortyninth day. It hath been said that ordinarily the miseries of the Sidpa Bardo are experienced for about twenty-two days; but, because of the determining influence of karma, a fixed period is not assured.

Ili, da se ne bi mučili s razumijevanjem:

Citat :
U tom, Posrednom stanju, bićeš ili jedan, ili dva, ili tri, ili četiri, ili pet, ili šest, ili sedam tjedana, sve do četrdeset devetog dana. Rečeno je da se Sidpa Bardo iskušavaju otprilike dvadeset dva dana; ali, zbog odlučujućeg uticaja karme, tačan period nije određen.

Koliko sam shvatio, to je nekako povezano sa karom karmom individue, ukoliko je neko manje karmički vezan utoliko će i manje vremena trebati da uđe u novo tijelo. Sad, taj duh uđe u tijelo, recimo 31. dana jer je nekako "napredniji", a onda njegova majka odluči, iz nekog nepoznatog razloga, pobaciti. Utječe li to na njenu karmu? I kako? I koliko?

Ispostavlja se da taj sistem abortiranja zapravo favorizira one koji su najmanje napredni, one koji imaju lošiju karmu. Kad pogledamo oko sebe, to bi moralo biti očigledno.

No, sve to je manje bitno, ono što je bitno za ovu raspravu je to da u toj "svetoj/mudroj" knjizi stoji da "tačan period nije određen." On, dakle, može biti duži ili kraći, ovisno o okolnostima, a shvatanje da duh ulazi u tijelo 40. ili 49. dana možemo pripisati ne Istoku, nego Zapadu koji je, po običaju, pogrešno shvatio Istok i tako raširio još jednu od mnogobrojnih laži i nerazumijevanja.

Evo šta jedan budist o tome kaže:

LINK


Zadnja promjena: Archangel; ned svi 20, 2012 9:36 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimesub svi 19, 2012 11:44 pm

Da, dobro si shvatio... :)

E sad koje su to sve knjige...stvar je u tome da bih trebala traziti, a to mi se, u pravilu ne da. U biti mi se cak i da samo nemam dovoljno vremena pa mi si zato ''ne da'' conf1

Evo ti si dao citat iz Tibetanske...i ja sam naisla na neke tekstove (mimo Tibetanske) koji isto tako kazuju da nije kod svakog isto. Ono sto sam citala kaze da iskusniji duh ulazi kasnije, a manje iskusan ranije (da se bolje "spoji" s tijelom). Sto znaci "iskusan"? To bi znacilo onaj koji se vec vise puta inkarnirao, moguce i da ima veze s karmom pa onaj koji je napredniji/razvijeniji ulazi kasnije.

Mislim da niti jedna ''mudra/sveta'' knjiga zapravo ne bi opravdala abortus. To kada duh ulazi sumnjam da bi bilo bitno.
Danas zene mogu i nakon prvog tromjesecja ici na preglede (amniocenteza) kojim se utvrdi da li plod ima kakav poremecaj te, ako ima, dozvoljava se zeni da pobaci i u vise odmakloj trudnoci.
Mislim da se Zapad uopce nije oslanjao na Istok kada se odredjivalo sa kojim tjednom se moze ici na abortus nego se radi cisto o nekom medicinskom pogledu koji se temelji na razvoju embrija.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimened svi 20, 2012 10:03 pm

Ne znam na čemu se temelji abortus, znam samo da mi ne treba meteorolog da mi kaže s koje strane duva vjetar, isto tako i da mi ne treba doktor da mi kaže da li je nešto što ima sve kompletne informacije u sebi što čine čovjeka čovjekom živo ili ne. Inače, što će mi mozak?

Mislim da nismo spomenuli, a bitno je: pitanje tinejdžerske trudnoće. Raširenost te pojave čini abortus gotovo neophodnim, ali bitno je napomenuti da je upravo društvo koje sada, post acta, izdaje neke dozvole za abortiranje, takođe odgovorno za to što taj problem uopšte postoji. Naime, čitava mašinerija države i kulture usmjerena je na to da se od male djece nešto napravi, nešto što će biti njemu, društvu, od neke koristi. Pa kaže: ti ćeš biti doktor, ti ćeš biti bravar, ti ćeš biti učitelj, ti ćeš biti advokat i tako dalje; to postaje ne kraju neka "titula" s kojom se čovjek na kraju ponosi pa je čak stavlja i uz svoje ime, npr. dr. Tenaguzzi ili prof. Serenadascu. A sve to vrijeme zanemaruje se ono jedino što je briga Majku Prirodu, i što prije ili poslije izroni na površinu, odgajanje djece da budu budući očevi i majke. To je čak i daleko bitnije za žene da se zarana nauče kako razlikovati nulu od heroja, i da je laskanje isto što i laganje, da se nauče da ne budu toliko naivne i da šire noge pred svakim ko hoda na dvije noge (to uključuje i neke endemske vrste pijetlova).

Uglavnom, obrazuju se za sve, osim za ono što je najbitnije. To vidimo svuda oko nas, na jednoj strani karijeristice koje ganjaju posao cijeli svoj plodni period i na kraju oko 40. i neke krenu najednom ili da zatrudne ili da posvajaju ili ko zna šta. Narod bi reko "sjet'la se prda kuđilje uveč svete neđilje". Na drugoj imamo nezrele djevojčice koje zatrudne sa 14 ili manje, odu na pobačaj i ostanu neplodne.

I eto ti sad ti budi pametan tome...
[Vrh] Go down
Bozon
Riba
Bozon


Male
Scorpio Horse
Broj postova : 173
Age : 33
Location : Balkan
Registration date : 06.05.2012

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimepon svi 21, 2012 9:49 am

Ovo je nezahvalna tema tuzni kao što je Archangel rekao, abortus sa pravne strane nije ubojstvo jer se ne radi o čovjeku.

Život uopće ne nastaje jer su i spermij i jajašce moraju biti živi da bi iz njih nastala zigota, pa embrij, fetus... Postoji pravilo u biologiji koje kaže: "omne vivo ex vivo" - što znači da ne možemo "stvoriti novi život", već samo možemo mijenjati oblik postojanja života stoga je sintagma nastanak novog života u kontekstu ljudske prokreacije besmislena.

Možda znanost stvarno tako uznapreduje i čovjek uspije stvoriti novi život, ne znam, ali niti začeće niti rođenje nisu stvaranje novog života.

Kada nastaje nova osoba? - složena bića ne nastaju u trenu (ni novi ručak ne nastaju u jednom trenu, već treba koji sat, a kamo li osoba). Dakle, nova ljudska osoba ne nastaje ni u začeću, ni npr. kad iz jedne zigote nastanu embriji dvaju blizanaca, niti u trenu rođenja. Ne možemo točno odrediti tren kada nastaje nova osoba, ali možemo odrediti sigurna razdoblja u kojoj nove osobe nema (prvih par mjeseci trudnoće) i razdoblja kada osobe definitivno ima - npr. trogodišnje dijete. Iz predostrožnosti ne smijemo se igrati bićima u razdoblju kada nismo sigurni radi li se o osobama ili ne.

Odličan članak na ovu temu koji ujedno predstavlja i moje osobno mišljenje:
http://www.cficroatia.org/?p=270

Jedno pitanje:
Zgrada je u plamenu i morate se odlučiti, hoćete li spasiti hladnjak sa 1000 embrija ili jednu jedinu bebu, okolnosti su takve da možete spasiti samo hladnjak ili bebu.
Koji bi bio vaš izbor?
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimepon svi 21, 2012 12:26 pm

Bozon je napisao/la:
Život uopće ne nastaje jer su i spermij i jajašce moraju biti živi da bi iz njih nastala zigota, pa embrij, fetus... Postoji pravilo u biologiji koje kaže: "omne vivo ex vivo" - što znači da ne možemo "stvoriti novi život", već samo možemo mijenjati oblik postojanja života stoga je sintagma nastanak novog života u kontekstu ljudske prokreacije besmislena.

Besmislena je ako život smatramo supstancom. Ako na život gledamo kao na svojstvo supstance, termin "novi život" odnosi se ne na novo svojstvo supstance, već na novu supstancu. Dakle, jedan odsječak, skup materije je, vjerovatno ne prvi put, poprimio zakonitosti koje opisujemo kao život, povećanje entropije uz utrošak spoljašnje energije.

Kada jajna ćelija, koja je živa, počne reakciju sa spermijem, koji je takođe živ, rezultat reakcije je spajanje hromozoma koji čine nešto posve drugo, iako se, barem u početku, ta nova nakupina materije, sastoji od istih atoma koji su sačinjavali prvobitne reaktante, ono što to na kraju postaje je različito po svojoj strukturi i principu rada od ćelija-roditelja, i razviće se u nešto posve drugo. Već nakon završetka procesa spajanja hromozoma, rezultirajuća ćelija funkcioniše različito, pa je opravdano nazvati novostvoreno stanje kao "novi život" imajući u vidu definiciju života kao svojstva materije.

Citat :
Jedno pitanje:
Zgrada je u plamenu i morate se odlučiti, hoćete li spasiti hladnjak sa 1000 embrija ili jednu jedinu bebu, okolnosti su takve da možete spasiti samo hladnjak ili bebu.
Koji bi bio vaš izbor?

Hladnjak sa 1000 embrija ima više desetina kila, i kad bi ga pokušao iznijeti, i ja bi dobio makar jednu kilu... Prema tome...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimesri srp 25, 2012 4:21 pm

Sto tocno definira vaznost zivota nekog organizma? Ocito nije sve jednako sveto jer si covjek daje za pravo upravljat i ubijat sva bica ukljucujuci ljudska u odredjenim uvjetima (rat).
Ako vaznost definira razum da li to znaci da sve ljude sa mentalnom retardacijom treba ubiti? Ako se vaznost definira po rasporedu udova (dvije ruke, dvije noge) onda bi i odredjene zivotinjske vrste trebale upasti u tu kategoriju. I tako dalje i tako blize.

Za oplodjenu jajnu stanicu mozemo kazati kako je covjek svjestan da u sto ce se razviti te to nazvati ubojstvom. Ali mi ne mozemo znati da ce se neka oplodjena stanica stvarno i razviti. Upravo se kod umjetnih oplodnji cesto desava da se stanica ne odrzi.

Osim toga postavlja se pitanje ako je abortus ubojstvo da li je onda drkanje genocid?

@Arch...ajmo reci da je hladnjak sa 10 embrija i da tezi jednako koliko i dijete koje mozes spasiti :P
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitimesri srp 25, 2012 11:48 pm

Citat :
Sto tocno definira vaznost zivota nekog organizma?

To ćemo moći odgovoriti ako i kada ustanovimo vječito pitanje vrijednosti.

Šta je vrijednost i šta je važnost uopšte? Jako je komplikovano razmišljati o tome, čak i nakon što prihvatimo da su pitanja važnosti i vrijednosti subjektivna. Trebalo bi okušati se o ovom problemu na posebnoj temi...misli

Zasad, moram zaključiti da važnost nekoga ili nečega određuju u prilično jednakim udjelima i razum i osjećaji. U primjeru ljudi sa mentalnom (ili nekom drugom) retardacijom, njihov status koji imaju u društvu se opasno primiče teretu i parazitizmu. Postoje tačno određeni oblici i forme društva u kojima takvi primjerci mogu preživjeti, izvan kojih bi njihovo održavanje na životu i briga za njih predstavljalo pravi izvor opasnosti po čitav klan, pleme, čopor - to jest, u malim i manjim zajednicama, gdje je individualna kvaliteta preduslov opstanka. Imati defektivnog člana u manjoj zajednici znači imati slabu kariku i zazivati vraga. Nasuprot, u velikim zajednicama, kakve se danas redovno idealiziraju, uvijek se nađe dovoljno onih koji imaju nekakav kvalitet i koji mogu održavati tu zajednicu na životu, ili čak, ako dovoljno porade na tome, mogu i takvom članu naći neku funkciju, na primjer, da čisti kanalizaciju, kopa kanale ili stiska dugmad na kompjutoru.

Sve ovisi o tome kakvo je naše poimanje važnosti, kao što si i rekla. Ako je samo rođenje već dovoljno da se nešto bude, na primjer, državljanin/građanin neke zemlje, da već samim rođenjem dobijaš u paketu neka "prava", kao što je "pravo na život", to onda znači da su kriterijumi vrijednosti nekog čovjeka krajnje niski i da se puca samo na kvanitet nauštrb kvaliteta. A vidimo da danas pogotovo i jeste tako, ne samo u tom pogledu već i maltene u svakom drugom. A, moramo toga biti svjesni, to ima i svoje posljedice - generalno opadanje kvalitete i stvaranje negativnog trenda koji vodi u degeneraciju i propast. To je jedna antiživotna politika čiji efekti polako postaju sve očigledniji iz godine u godinu...

Citat :
Osim toga postavlja se pitanje ako je abortus ubojstvo da li je onda drkanje genocid?

Svaka pohvala na pokušaju da budeš provokativna, ali to uopšte nije teško za secirati. Drkanje se ne može smatrati formom genocida, jer, kao prvo, ne radi se o nekom konkretnom narodu ili rasi. Prije bi se moglo nazvati oblikom samoubojstva. Drugo, ne radi se o ljudskim bićima, već samo o dijelu ljudskog bića, pa kao što nije ubojstvo nekome odrezati ruku ili nogu, tako ni bacanje spermija tamo gdje će uginuti se ne može smatrati ubojstvom. Osim toga, sa sličnim pathosom bi mogli posmatrati i menstruaciju kod žena ili činjenicu da od npr. 2 000 000 spermija koji bivaju ubrizgani u maternicu žene prilikom seksa, samo jedan preživi i postane ljudsko biće dok svi ostali uginu, čak i prije nego što dođu do jajašca.

Tako da je to to što se tiče toga...

A za ove embrije u hladnjaku - nezgodna je to usporedba. Da odmah dam odgovor na postavljeno pitanje koga bi spasio - ako bi ikoga spasio - spasio bi dijete, a evo zašto.

Embriji u hladnjaku nisu isto što i embriji u maternici. Oni u maternicu pripadaju po prirodi, na pripadaju u hladnjak. With all other things being equal, oni imaju potencijal razvoja u maternici, dok ga u hladnjaku nemaju. Hladnjak je hladnjak. Isto bi bilo i ako se ti isti embriji implantiraju u ženu koja nije fiziološki sposobna za rađanje jer često pobacuje. Ona bi bila kao neka vrsta prirodnog "hladnjaka" - i upravo zato je zabrinjavajuće poređenje žene sa hladnjakom jer nagoni na ne-tako-lijepe zaključke...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Empty
PostajNaslov: Re: Abortus, ubojstvo ili ne?   Abortus, ubojstvo ili ne? - Page 6 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Abortus, ubojstvo ili ne?
[Vrh] 
Stranica 6 / 7.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Pobacaj

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: