Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Mlijeko

Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog
Broj postova : 6337
Registration date : 26.05.2009

Mlijeko - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mlijeko   Mlijeko - Page 2 Icon_minitimepet vel 10, 2012 12:54 pm

Lyra je napisao/la:
SkywardSword je napisao/la:
no Ispadoh retard, ja popijem (bukvalno) punoooo mleka na dan
A šta te navelo na to da se osjetiš kao retard?

Prvo, imaš 21 godinu (ako ne lažeš). Drugo, nisam rekla da ne treba piti mlijeko, već da treba biti pažljiv sa mm. jer potencijalno znaju biti opasne (za krvnožilni sustav (kolesterol itd) ...a znamo kuda to vodi) ako se pretjera ( u mljiječnim proizvodima, ne samo u mlijeku).

Jedna šalica punomasnog mlijeka sadrži otprilike 8% dnevnih potreba za kolesterolom. Dvije šalice dakle sadrže 16% dnevnih potreba. Veći problem od kolesterola je ukupna količina zasićenih masti kojih u jednoj šalici ima za 23% dnevnih potreba, a u dvije šalice 46%. Budući da mlijeko sadrži značajne količine zasićenih masti, ono se mora i treba smatrati hranom, a nikako ne pićem. Zapadnjaci često misle da je mlijeko piće slično kao i neki sok. To nije tako ponajviše zbog sadržaja masti. Najbolje bi bilo mlijeko konzumirati samo, ili eventualno u kombinaciji s lako probavljivim brašnastim proizvodima (kruh, griz).
Upravo stoga je dobra preporuka za one ljude koji i inače jedu kaloričniju hranu da konzumiraju polumasno ili nemasno mlijeko. Ipak, u slučaju da osoba ne jede dovoljno kaloričnu hranu, mlijeko sa svojim sastavom aminokiselina i masti jedno je od temeljnih izvora kvalitetnih nutrijenata.
Dakle, kao i sve ostalo, umjereno mlijeka i u redu, puno mlijeka nije. :)

Pračovjek
Korplikan

Male
Pisces Monkey
Broj postova : 2000
Registration date : 22.03.2011

Mlijeko - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mlijeko   Mlijeko - Page 2 Icon_minitimepet vel 10, 2012 2:55 pm

Ma ništa, da mi kažu da mlijeko izaziva rak, neću odustat od ove litre na dan nikako. Jednostavno mi paše k svemu što jedem i bez njega ne funkcioniram.

Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock. So long Holly.

- The Third Man
[Vrh] Go down
SkywardSword
Majmun
SkywardSword

Female
Virgo Horse
Broj postova : 1651
Registration date : 30.12.2011

Mlijeko - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mlijeko   Mlijeko - Page 2 Icon_minitimepet vel 10, 2012 3:01 pm

Dantalion je napisao/la:
E a jeste culi za magarece mlijeko?? Navodno je jako skupo al zlata vrijedi kazu znanstvenici. Lijeci nema sta nemoze

da, 1l je dosta skup al' je zdravo tongue
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Mlijeko - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mlijeko   Mlijeko - Page 2 Icon_minitimesub vel 11, 2012 12:34 am

Inače kad je Lyra već spomenula kozje mlijeko, ono se ne treba homogenizirati, dakle u principu je zdravije od kravljega već radi toga. Što se samog sastava tiče, kozje mlijeko je nešto bogatije esencijalnim aminokiselinama i ima nešto manje laktoze. Ako se može birati, onda bi definitivno bilo preporučljivije.

Čovjek
Dantalion

Male
Pisces Buffalo
Broj postova : 4201
Registration date : 16.03.2010

Mlijeko - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mlijeko   Mlijeko - Page 2 Icon_minitimesub vel 11, 2012 2:47 am

A litra svijeze podojedog kravljeg mlijeka koliko ima masti i koliko je stetno ako se prije bez prijasnjeg prokuhavanja?
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Mlijeko - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mlijeko   Mlijeko - Page 2 Icon_minitimesub vel 11, 2012 2:04 pm

To zna varirati obično između 3.5 i 4 posto, ovisno o ishrani krave. Nije štetno ako je krava zdrava i kontrolirana, dapače na taj način konzumira se najviše vitamina.
Bitno je naglasiti da bez prokuhavanja riskiramo unos raznih bakterija i da u svakom slučaju ne treba piti neprokuhano mlijeko osim ako nije maloprije podojeno.
Nitko međutim ti neće garantirati za to mlijeko ako nije prokuhano, tako da ako konzumiraš takvo mlijeko, onda ne možeš nikoga tužiti ako dobiješ neku bakteriju. Šansa za to ako je krava zdrava, ako su uvjeti u kojima boravi čisti i ako se mlijeko odmah popije je vrlo mala.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

Mlijeko - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mlijeko   Mlijeko - Page 2 Icon_minitimened vel 12, 2012 12:53 am

Koliko znam covjek nakon trece godine zivota vise nema toliko enzima za razgradnju mlijeka sto je jos jedan razlog zasto ono nije preporucljivo (u vecim kolicinama) za odrasle ljude.

Pračovjek
Korplikan

Male
Pisces Monkey
Broj postova : 2000
Registration date : 22.03.2011

Mlijeko - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mlijeko   Mlijeko - Page 2 Icon_minitimened vel 12, 2012 12:49 pm

Glupost, moj deda ima 4 krave u štali, a čista je ko i svaka štala - nije čista. Krave seru i smrdi ko sam vrag. Čisti on to ali se odma zaprlja. Uglavnom, pije se mlijeko od njih neprokuhano i nikada nikome ništa nije bilo. Svi zdravi. Dapače, moj deda nije bio bolestan od kad znam za sebe. Ne znam zapravo nikoga iz tog sela da se razbolio od mlijeka.

Što se kozjeg tiče, zdravo je ali sam primjetio da ljudi koji ga piju smrde na koze. Valjda kak se znoje pa iznojavaju taj miris. Isto primjetih kad netko jede puno janjetine pa onda smrdi na istu zubi
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW

Male
Libra Dog

Mlijeko - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mlijeko   Mlijeko - Page 2 Icon_minitimened vel 12, 2012 8:45 pm

@Korplikan Sva sreća da nikad nije nikome bilo ništa. To je više sreća nego opće pravilo. :)
A nije ni svejedno što deda to čisti. Zamisli si da on to ne čisti...
Što se smrada tiče, to je uvijek tako kad se konzumira previše nečega. Dakle, nije stvar u kozjemu mlijeku, stvar je u tome da se pije previše istoga (valjda pola litre dnevno ili više...).

@Alpha Određenom broju ljudi enzimska aktivnost pada već tijekom ranog djetlinjstva, a nekima i u kasnijoj dobi. Kod nas u Hrvatskoj koliko znam netolerancija na laktozu je oko 50% u starijoj populaciji, a mnogo niža kod djece. Valja reći da se često ta tolerancija ne vidi, odnosno ne dolazi do simptoma, a i količina zna igrati ulogu. Tako nije svejedno popije li netko šalicu ili tri šalice mlijeka - organizam neće jednako reagirati. Ljudi su inače jedina vrsta koja ima prolongiranu toleranciju na laktozu, što znači da mogu piti mlijeko drugih vrsta i kao odrasle jedinke.

Čovjek
Dantalion

Male
Pisces Buffalo
Broj postova : 4201
Registration date : 16.03.2010

Mlijeko - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mlijeko   Mlijeko - Page 2 Icon_minitimened vel 12, 2012 11:57 pm

cinimise da sam do 19 godina pio frisko podojeno kravlje mlijeko, baka samo procijedila kroz nekoliko slojeva gaze. ostatak se prokuhavao. tad su prodali krave jer vise nisu imali racuna uzgajat. njkad nikakvu bolest od mlijeka nisam imao
[Vrh] Go down
waldox
Majmun

Male
Virgo Broj postova : 1662
Registration date : 18.03.2014

Mlijeko - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mlijeko   Mlijeko - Page 2 Icon_minitimečet lip 04, 2015 11:01 am

normalno da je mlijeko zdravo cuga
[Vrh] Go down
Novus ordo seclorum
Pračovjek
Novus ordo seclorum

Male
Libra Rooster
Broj postova : 1881
Registration date : 16.11.2011

Mlijeko - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mlijeko   Mlijeko - Page 2 Icon_minitimečet lip 04, 2015 6:11 pm

domaće, a ne ovaj bućkuriš koji kupiš, tko zna što stavljaju unutra
[Vrh] Go down
waldox
Majmun

Male

Mlijeko - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mlijeko   Mlijeko - Page 2 Icon_minitimečet lip 04, 2015 7:44 pm

mlijeko je zdravo sad ne znam na koji bućkuriš misliš? :D
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Registration date : 21.04.2009

Mlijeko - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mlijeko   Mlijeko - Page 2 Icon_minitimesri tra 26, 2017 12:12 am

Nisam ljubitelj mlijeka. Nemam problema od njega, ali ga ne preferiram. Samo u kavi i kad me lupi svake prijestupne u žitaricama.
Ali imam jedan čudan tik. Ne mogu podnijeti mlijeko ako je odstajalo par sati u šalici, automatski mi se želudac diže kad trebam oprati šalicu. no

Inače postoji još bolje mlijeko od kozjeg; kobilino mlijeko. Ono se pije po decilitrima i služi za jačanje imunološkog sustava. To mi je tata jedno vrijeme pio kad je bio na težim terapijama i kaže da mu je dosta pomoglo. Jedino što je skupo.

Majmun

Male

Mlijeko - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mlijeko   Mlijeko - Page 2 Icon_minitimesri tra 26, 2017 10:13 am

ja bez mlijeka i kapučina :) ne mogu
[Vrh] Go down
web dust
Majmun
web dust

Male
Capricorn Broj postova : 1623
Registration date : 07.10.2015

Mlijeko - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mlijeko   Mlijeko - Page 2 Icon_minitimesri tra 26, 2017 2:33 pm

vele da jednom ako ga ne trošiš duže od 4 tjedna (ili sl.) tjelo trajno zaboravi razlagat mljeko na korisne sastojke, onda je korisno samo kao pročiščavać i kod poništavanj trovanja i sl.
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Registration date : 21.04.2009

Mlijeko - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mlijeko   Mlijeko - Page 2 Icon_minitimečet tra 27, 2017 9:53 pm

To bi objasnilo zašto ljudi nakon nekog vremena ne pijenja mlijeka postanu laktozno intolerantni confused

Mlijeko - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mlijeko   Mlijeko - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Mlijeko
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2