Početna stranicaPortalPretraľnikRegistracijaLogin

Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija?

Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
primitive101
Majmun
primitive101

Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1763
Registration date : 20.10.2010

Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija?   Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija? - Page 2 Icon_minitimened oľu 04, 2012 1:32 am

I mene ubijaju u pojam te stvari,to toliko tesko shvatit iz ljudskog mozga.ja to ovako gledam~.zamisli da postoji švjest i volja.kreacija ne postoji.svjest je apsolut,van koncepata vremena,prostora. Nerodjen,neunistiv,vjeccan.iz njega sve nastaje.ali ko daje taj impuls stvaranja?volja,cinom volje.volja-um nesto zamisli,i to odma nastane,manifestuje se iz svjesti.ALI,ta prvobitna volja,uprkos investiciji svoje volje,ne gubi stanje nirvane,tj nema vezanosti za kreaciju-karm iako je non stop stvara i odrzava.apsolut je vjecan,ali i nirvana,tj stanje volje-uma OSLOBODJENOG VEZANOSTI ZA NESTVARNo.ta izvorna volja je zapravo prazna,ali sa potencijalom da kreira bilo sta,al to kreiranje moze biti ili vezujuce-neslobodno,ili nevezujuce tj slobodno.prvi nacin je patnja za volju,a drugi je najveca sreca.jer vezanost za mrtvu kreaciju je patnja,a oslobadjanje od kreiranog i povratak u transcendentalno,ne-uzrokovano je po samoj logici najveca sreca.volja dakle NE MOZE UMRJET,vec se shodno zakonima odrzanje energije i karme volja plus ono za sta je ta volja u proslom zivotu bila vezana seli u drugo tjelo.vazna stvar je da se ne reinkarnira apsolut-dusa,nego volja i karama.kad se volja oslobodi vezanosti,slobodna je.moze li po ovim premisama volja umrjdti,tj postati neslobodna,apsol mrtva,u tami,kao suprotnost nirvani? Ne bi trebalo,jer to bi bio pakao,odvojenost od duse-apsoluta,a pakao dje od da se nalazi,ima temelj u dusi.Moze li volja biti slobodna od vezanosti?TO JE CILJ SVAKE DUHOVNE PRAKSE.ovo kucam sa moba,sutra cu fino nedje na net sjes i pisat.ukratko,zestoko dobra tema.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija?   Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija? - Page 2 Icon_minitimened oľu 04, 2012 1:45 am

Archangel je napisao/la:
... upravo za to bi mi trebao razlog, inače sve sisteme smatram ravnopravnim dok ne postane očigledno da neki sistem(i) nisu objašnjivi na taj način.

S tvojeg stajališta stvar štima, ovdje si pak spomenuo razlog zašto ja spominjem razliku između 2 navedena sistema. ;)

Citat :
E, ovo ćeš mi morati malo objasniti. Jesi li već pisao o ovome da ne skrećemo s teme? Ako jesi daj link, ako nisi - novu temu, molim! :)

Nemam pojma o čemu jesam, a o čemu nisam pisao. No, našao sam jedan zgodan link koji bi mogao lijepo demonstrirati stvar. E sad od čega negativan predznak kod potencijalne energije. Riječ je o konvenciji.

http://www.arachnoid.com/gravity/index.html
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija?   Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija? - Page 2 Icon_minitimened oľu 04, 2012 9:27 pm

Archangel je napisao/la:
Jesmo, to je istina. Samo što volja baš i nije neki "praktikant". Intelekt je ono što nam kazuje šta je praktično a šta ne, a volja... ona tjera svoje... Zato i imamo milione miliona primjera da ljudi hoće ono što, u stvarnosti, ne mogu ostvariti - ipak, i dalje to hoće, čak i više... Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija? - Page 2 158397

To sto ljudi hoce spada u zelje, a ne nuzno i u volju. Recimo ja mogu htjeti cokoladu. Ta cokolada se nalazi u drugoj prostoriji ali nemam volje da se ustanem i uzmem ju nego bih htjela da se cokolada nekako teleportira meni ispred nosa. Mogu to zeljet do sutra al nista od toga kad nemam volje. Isto tako mogu imat volje ici po cokoladu 5km daleko ali ako je nedjelja i jos k tome Bozic, Uskrs i Nova godina u jednom te apsolutno nista ne radi (a nemam namjeru provalit nikud) onda mi je ta volja opet uzalud jer sam ogranicena cinjenicom da nista ne radi.

Na koncu konca ako kazemo da su masta, zelje i volja jednaki i da su aposlutni u svojim mogucnostima opet bi bili u krivu jer je taj apsolut ogranicen onim sto mozemo pojmit, a to je opet vezano za ono tko smo i sto smo ovdje gdje jesmo. Zato mislim da smo generalno ograniceni i da je slobodna volja ogranicena iako se iz naseg kuta (umisljene rase koja misli da je apsolutno nadmocna) moze ciniti da je ona apsolutna.

Višestanični organizam
Blackness

Male
Sagittarius Horse
Broj postova : 35
Registration date : 06.03.2012

PostajNaslov: Re: Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija?   Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija? - Page 2 Icon_minitimeuto oľu 06, 2012 12:59 am

I slobodna volja i predodređenost su u osnovi nedokazive jer svaka potvrđuje samu sebe.

oftopik: malo puno fukoa? rofl2
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija?   Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija? - Page 2 Icon_minitimesri oľu 07, 2012 9:28 pm

Archangel je napisao/la:
Jesmo, to je istina. Samo što volja baš i nije neki "praktikant". Intelekt je ono što nam kazuje šta je praktično a šta ne, a volja... ona tjera svoje... Zato i imamo milione miliona primjera da ljudi hoće ono što, u stvarnosti, ne mogu ostvariti - ipak, i dalje to hoće, čak i više... Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija? - Page 2 158397

Da, ali i intelekt je ogranicen i to debelo. Masta je mozda najneogranicenija stvar koju imamo ovdje, a i ona je ogranicena :P

Dakle ako cemo se strogo drzati da je slobodna volja nuzno apsolutna onda ju definitivno sada nemamo.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija?   Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija? - Page 2 Icon_minitimečet oľu 08, 2012 1:55 am

Alpha je napisao/la:
Archangel je napisao/la:

To sto ljudi hoce spada u zelje, a ne nuzno i u volju. Recimo ja mogu htjeti cokoladu. Ta cokolada se nalazi u drugoj prostoriji ali nemam volje da se ustanem i uzmem ju nego bih htjela da se cokolada nekako teleportira meni ispred nosa. Mogu to zeljet do sutra al nista od toga kad nemam volje. Isto tako mogu imat volje ici po cokoladu 5km daleko ali ako je nedjelja i jos k tome Bozic, Uskrs i Nova godina u jednom te apsolutno nista ne radi (a nemam namjeru provalit nikud) onda mi je ta volja opet uzalud jer sam ogranicena cinjenicom da nista ne radi.

Ne znam koliko je moguće razlučiti želju od volje... Recimo, mogli bi reći da je "volja" isključivo volja-za-moć, a sve ostalo spada u želje - usputne stanice kroz koje se kreće ka krajnjem cilju...

@Blackness, složio bih se da je obadvoje nedokazivo, ali to ne znači i da je oboje neopovrgljivo. Doktrina o SV se može pobiti ukoliko polazimo od Teorije haosa i onoga što ona tvrdi - da svaka promjena, ma koliko minijatuna, može imati ogromne reperkusije na neki budući događaj, ako je prošlo dovoljno vremena. Naravno, podrazumijeva se da ništa od toga ne garantuje 100% sigurnost, ali opet, šta garantuje? Nadalje, jedna teorija ne može opovrgnuti drugu koja joj je suprotna, ali ako se jedna dokaže ona time automatski stiče prednost nad onom drugom. Čak i ako se ne dokaže, već umjesto toga samo pokaže da je primjenjivija prilikom tumačenja onoga što percipiramo od one druge možemo reći da ima veću "težinu"... Slijed uzroka i posljedice, koji primjećujemo oko nas - ukazuje na determinizam, dok u prilog SV ide samo osjećaj "slobode".

Pitanje je imamo li išta drugo osim tog "osjećaja"?

Superforumaš CE-4
Blizzard

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija?   Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija? - Page 2 Icon_minitimepet tra 26, 2013 3:21 am

Ne, ništa drugo osim tog "osjećaja". Problem je da se uz sve filozofije, pa čak i da padne znanstveni dokaz determinističkog karaktera naše volje, mi bismo i dalje imali taj "osjećaj" i možeš se postaviti na trepavice on neće otići. Ovo više nije pitanje "iluzije slobodne volje", već pitanje stvarne svrhe dokaza ili filozofske potvrde "iluzije slobodne volje". Ono netko dokaže da je slobodna volja iluzija. I što sad? I dalje se osjećaš slobodnim, s razlikom da ćeš se sada pitati koja je svrha toga da osjećaš slobodu svoje volje ako je to samo "iluzija".
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija?   Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija? - Page 2 Icon_minitimesub tra 27, 2013 12:07 am

Evo, sa distancom od godinu dana mogu samo dodati da je SV praktički opovrgnuta sa strane nauke, naročito neurologije. Nedavno sam odgledao jedno nadasve zanimljivo predavanje Sama Harrisa o baš ovoj temi i mislim da ako je itko još neodlučan po tom pitanju, kad počuje šta momak priča neće više biti neodlučan. Cijeli video možete pogledati ovdje:

https://www.youtube.com/watch?v=_FanhvXO9Pk

Njegov pristup se svodi na prostu činjenicu da mi ne možemo unaprijed odlučiti šta ćemo misliti 1s poslije, ili kako ćemo se osjećati zbog toga što ne možemo to unaprijed znati - sve se, izgleda, odvija bez naše volje, automatski - jedna misao utječe na drugu, koja utječe na treću itd. Naravno, u pravu je, i zbilja je to lijepo sažeo, onako dosta laički, ali to još nije ni vrh ledenog brijega. Da, problem je šta kad jednom znaš da se radi o iluziji, o vrlo dobro razrađenoj iluziji, ali ipak samo iluziji?

Pa, po mom iskustvu, npr., primijetio sam da mi je mnogo teže nekoga "okrivljavati" zato što je učinio ovo ili ono, rekao ovo ili ono - istina, istovremeno sam postao i motiviraniji da razumijem ljude i njihove postupke. Nedavno sam opazio da mi je postalo nemoguće osjećati mržnju. Ljutnju da, ali nestaje već nakon nekoliko sekundi. Doslovno. I ekstremno rijetko, možda manje od jednom godišnje. Interesantno mi je pratiti te promjene na sebi, baš me zanima gdje će to završiti za samo 5 godina? :)

Ali mi se čini da kad bi svi ljudi odjednom postali kao ja da bi se čitav ovaj svijet raspao. Naravno, ja na to ne gledam kao na nešto loše (dapače!) ali oni koji su dušom i tijelom involvirani u taj sistem nagrade, kazne i odmazde, mržnje, ressentimenta i svega onoga od čega se čovjek osjeća prljavo pred samim sobom - njima bi to bila propast tusta. Šta ćemo sa policijom, zakonom, zatvorima? To je samoodrživ sistem koji zavisi od ljudskih slabosti - stoga je dizajniran (pravilnije reći: evoluirao) tako da nikad ne dozvoli ljudima da cijene "slobodu ličnosti" i da ta sloboda sama postane dostojna cijene.

Ljudi su zlovoljni, čangrizavi inatlije i zbog tih karakteristika jedni druge progone, ubijaju i zatvaraju, što opet vodi do novih progona, ubijanja i zatvaranja. Matrix par excellence!

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija?   Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija? - Page 2 Icon_minitimened tra 28, 2013 12:58 am

Ili bi možda mogli reći da je nauka izmjerila biološke procese do određene granice. Valja imati u vidu pojam granice. Nije mi baš profesionalno, a to znanstvenici stalno rade, da se nešto definira kao točno i apsolutno bez uzimanja u obzir dotična ograničenja. Koliko je toga do sad bilo dokazano od strane znanosti pa kasnije opovrgnuto... Tako da...treba tu imati odmak.

Znam za proučavanja koja su pokazivala kako se desi moždana aktivnost prije nego nastupi misao čime se htjelo kazati kako nismo vladari svojih misli (da se tako izrazim)...ipak postavilo se tu i pitanje od kud dolazi taj impuls...i jedno objašnjenje je ''iz višeg JA", "duha" ili kako god...

Uglavnom, mišljenja sam da je pametno razmišljati o svemu ali ne i stvarati stavove, pogotovo ne temeljem metoda znanstvenih pristupa proučavanja viših/kompleksnijih stanja funkcioniranja živih bića. Nažalost znanost često odbija komponentu duhovnosti (nazovimo to tim pojmom) baš kao i obrnuto. Ali, jedno bez drugog zapravo ne može. Mislim, može, ali ne ako se želi otkriti više.

Pračovjek
Archangel

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija?   Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija? - Page 2 Icon_minitimepon tra 29, 2013 9:29 pm

@Alpha,

Pa, nekako je logično da moždani impuls prethodi misli - ne vidim kako bi išlo obrnuto. A pitanje "otkud dolazi taj impuls" je zapravo povezano sa pitanjem "kako uopšte mozak funkcioniše?" Ali, zapravo je i pogrešno postavljeno: impuls u mozgu, u ovom smislu ne "dolazi" odnekud već je rezultat samog rada mozga. A ako je išta pokrenulo njegovo javljanje, pokrenula ga je druga misao, nju treća i tako sve unazad do prvog impulsa koji se javio u embrionalnoj fazi i reakcija je na neki vanjski podražaj, najčešće taj podražaj dolazi od majke i njene maternice, koji opet reaguju na vanjske uslove (reaguju na zvuk, svjetlost, duge i kratke talase zvuka) itd. itd... U biti sve što se dosad shvatilo o uzročnosti i posljedičnosti saznalo se na osnovu mehanističkog i determinističkog pristupa - vaistinu, posezanje za nekim "egzotičnim" objašnjenjima kao "više Ja", "duh", "demon", "bog" i tako dalje - sve to nije objašnjavanje. To je samo način da se izbjegne priznanje da se nešto ne zna. I neće se znati sve dok se ne prizna da se ne zna. Tek tada može se otpočeti saznavanje...

Valja staviti čovjeka i njegov mozak u kontekst ljudske biološke, psihološke i sociološke evolucije i tek onda polako razmotavati klupko uzročnosti i posljedičnosti rada mozga i generiranja misli. Mnogo naroda nije još apsolviralo taj naučni kontekst i zato mu je sve to nešto "s onoga svijeta". Istina je da se još mnogo toga ne zna, ali kažem, ono što se ne zna može se naučiti, ali ono što se misli da zna (obično bez ikakvih dokaza) neće se nikad saznati samo od sebe, i ljudi će stalno zanavijek zlostavljati svoju teoriju uma i klanjati pred raznoraznim idolima... To može pružiti utjehu, nema dileme. Ali tako se ne saznaje.

Admin
Alpha

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija?   Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija? - Page 2 Icon_minitimečet svi 02, 2013 5:44 pm

Po tome čovjekov mozak ne bi mogao smisliti ništa što nije već vidio ili doživio?

PostajNaslov: Re: Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija?   Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija? - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down

Je li "slobodna volja" samo jedna iluzija?
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2