Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Istočni grijeh

Go down 
+9
Star
Athena
Akasha
Fantom
MoW
Q
Blizzard
primitive101
Alpha
13 posters
Go to page : 1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimesub oľu 03, 2012 7:56 pm

Kako gledate na istočni grijeh? Vjerujete li u to uopće? Ako je putem Adamovog djela svo čovječanstvo palo u stanje grijeha kako to da Isusovim činom nisu svi, po defaultu, otkupljeni. K.C. smatra otkupljenim od istočnog grijeha samo one koji su kršteni, a istovremeno su grijehom okaljani svi. Nije li to malo nedosljedno?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimesub oľu 03, 2012 11:30 pm

Kao i druge dogme hriscanskih crkvi,koje izvode slicne (ne)logicke umne vratolomije i paradokse,pokusavajuci se uvuci sami sebi u guzicu....

Grjeh = zajebana stvar

Otkupljenje od grjeha=milion puta zajebanija stvar,jer pojedinac treba servirati grjeh dusi da ga zapali

Isus=Bog,slobodan od istocnog grjeha

Grjeh svih ljudi = +00

Sposobnost otkupa grjeha od strane Isusa(posto je On Bog)= +00

Proces otkupljenja grjeha ljudi : grjehljudi*Isus= +00*0=0

Carobni stapic :)

S tim sto se to sve kosi sa zakonima karmickih transfera i energetike.Ali ako je Isus Bog onda je iznad tih zakona i moze to da radi.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimened oľu 04, 2012 1:58 am

Smatram to pričom u rangu Ivice i Marice, jedino na koricama knjige piše drugo ime.
[Vrh] Go down
Q
Riba
Q


Male
Sagittarius Rat
Broj postova : 170
Age : 111
Location : u kontiniumu
Registration date : 14.12.2009

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimened oľu 04, 2012 8:40 pm

Blizzard je napisao/la:
Smatram to pričom u rangu Ivice i Marice, jedino na koricama knjige piše drugo ime.

To bi se tak moglo reči. Samo Ivica i Marica nemaju šanse da pokupe tolku lovu.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimened oľu 04, 2012 9:21 pm

Pa moze bit. Ivica i Marica su isto zvakali nesto sto nije bilo njihovo. Netko jabuku, netko opeku...sve je to isto face

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimened oľu 04, 2012 9:48 pm

Uz razliku da su Adam i Eva bili odrasli ljudi bez odjeće, a Ivica i Marica su bili dječica s odjećom. Ovdje je bio rajski vrt s jabukom, dakle okolina vezana za prirodu, a tamo je bila čokoladna štalica, drugi oblik "raja". Ovdje je bila zmija koja govori, a ondje "čudovište novijeg doba" vještica koja papa dječicu.
Slijedeća priča neće biti smještena u prirodno okruženje niti u maštovito okruženje, nego će biti dio kompjutorske grafike, a glavni negativac bude neki pokemon.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimepon oľu 05, 2012 12:01 am

Kak je fora kad se nešto toliko simboličko uzme kao doslovno. To me podsjetilo na to kako su mi jednom Jehovljevi svjedoci objašnjavali da je tamo u tom raju zaista bila zmija koja je govorila i da se zbilja radi o zmiji. doh


_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimepon oľu 05, 2012 3:01 pm

A o cemu se, po tvom misljenju, radi? I da li je istocni grijeh ''nasljedan''?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Q
Riba
Q


Male
Sagittarius Rat
Broj postova : 170
Age : 111
Location : u kontiniumu
Registration date : 14.12.2009

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimepon oľu 05, 2012 6:47 pm

"Istočni grijeh" Pojam poznat samo kod abrahamskih religija.
Čim si začet zgriješio si confused i griješnik si postao pop .Da te toga oslobodimo krstit čemo te. ( ili obrezat, ili suntenisat ako su ti roditelji židovi ili muslimana)
Krštenje košta ne manje od ......( osobna procjena svakog popa i li svečenika -kako vole da ih se naziva ) A čim si kršten ti si naš i daješ lovu samo nama.
Kod židova i muslimana su nijanse druge a princip je isti.
[Vrh] Go down
primitive101
Pračovjek
primitive101


Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1815
Age : 36
Registration date : 20.10.2010

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimepon oľu 05, 2012 11:18 pm

Ma to sve josh i stoji,tj tacno je,rodjeni smo nesvjesni Apsoluta,dakle grjesni ukoliko je grjeh stanje svjesti koja nije svjesna sama sebe,i "spustanje" duha Svetog zaista razlaze mnostvo energetskih tvorevina(larvi) i omogucuje smirivanje uma i prosirivanje svjesnosti svjesti,da se tako izrazim.Samo sto spustanje duha svetog moze da "napravi" samo osoba iznimno prociscenog duha i visokog stanja svjesti i utemeljenosti u stvarnosti kakav je bio Isus npr,dok sa druge strane popovi,svestenici i drugi slicni "krstitelji" su mi miljama daleko od mogucnosti da spustaju duh Sveti....

Krstenje je iznimno super stvar kad je radi prosvjetljeni yogi,a sarlatanstvo,debilizam,neznanje,laz,mrak,iluzija,samozavaravanje kad je radi neko ko nije utemeljen u najvisoj stvarnosti...Zamisli jbt da su svi popovi yogiji i da imaju mogucnost spustanja duha Svetog...It will be unbolivable :) Podjes npr na misu,a svestenik ubaci pola dvorane u samadhi :) podjes na ispovjed,a svestenik odradi transfer tvog grjeha(neke astralne larve npr) na sebe,odradi par krija,odtrpi traumu umjesto tebe i rastereti te grjeha...

Cista nauka i kamo ljepe srece da to popovi rade a ne naredjuju pjevanje svetih marija i oce nasa...Tesko da ijedan vjernik zna odpjevat zdravo Mariju na nacin da razbije astralnu larvu i procisti se...Ukratko,Isus je bio majstor prekaljen u praksi,a ovi sto vjeruju u njega malo sta od svega toga ZAISTA kapiraju...
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimeuto oľu 06, 2012 12:48 pm

Alpha je napisao/la:
A o cemu se, po tvom misljenju, radi? I da li je istocni grijeh ''nasljedan''?

Iskreno, ne razumijem sve detalje tog mita jer je mit kompleksan.
Ne mogu tvrditi da istočni grijeh nije nasljedan, ali u svakom slučaju ne vjerujem da se bilo kakvim sakramentom takva vrsta "grijeha" može iskupiti.

Zanimljivo mi je bilo promotriti onaj filmić gdje se navodi da je istočni grijeh zapravo orgazam (simbolično jedenje jabuke) kojim se nadalje ljudi razmnožavaju. U tom slučaju svakako je nasljedan i nikakvo krštenje to ne može promijeniti. zubi

Međutim, promotrimo malo detaljnije samu priču.
Ako uzmemo da je prvi čovjek pogriješio time što je bio znatiželjan i kušao je plod s drveta spoznaje (znanja) dobra i zla, tada dolazimo do problema. Problem se sastoji u tome da Bog u tom slučaju zabranjuje znanje, spoznaju čuva samo za sebe i smatra da ju čovjek ne treba imati. Ipak, slobodnu volju spozna Bog je ipak ostavio čovjeku, samo to Bogu nije po volji. Kakav je onda to Bog koji ljubomorno čuva svoje znanje?

Alternativno, čin konzumacije tog ploda znači zapravo utjelovljenje, odnosno odluku da čovjek, duhovno biće na Nebu, bude inkarnirano u obliku svjetovnog bića koji djeluje u okviru stalne polarnosti fizičkog svijeta. Time zapravo Eden nije na fizičkoj Zemlji, već je on na Nebu, odnosno u nekoj drugoj dimenziji.
Prisjetimo se da su anđeli (kerubini s vatrenim mačem) postavljeni da čuvaju ulaz u Eden, točnije, da čuvaju pristup do drugog drveta, drveta vječnog života.
Kaže se da je uzak put koji vodi do tog drveta i da ono nije zanijekano svim ljudima, već samo ogromnoj većini, svima osim onima koji žive po Božjim zakonima.

Drugi problem tiče se samog Edena i prirode Adama i Eve. Nigdje nije rečeno da Eva nije mogla roditi prije nego što su jeli plod. Samo to da će otad nadalje porođaj biti težak i bolan. Isto tako, sve beštije su već postojale u Edenu i okolini, što znači da su bile fizičke. To nisu bile ideje životinja. Zmija u tom slučaju može biti simbolika našeg DNA, koji se pri konzumaciji ploda, tj. odabiru da želimo spoznati, degradirao. Mogao je biti zgažen. Postali smo nesavršeni jer smo tako odabrali. To bi pak značilo da je Eden ipak bio fizičko mjesto, što je potkrepljeno izjavom da su kerubini postavljeni "istočno od Edena", kao i time da je Eden bio omeđen s četiri rijeke. U svakom slučaju sam fizički Eden nikad nije bio pronađen iako je prilično točno lociran na temelju opisa u Bibliji i drugim svetim knjigama.

Ne mogu se ne osvrnuti na ideju koju je naveo Sitchin, a tiče se toga da su Adam i Eva i cijeli edenski vrt bili eksperimenti naprednih vanzemaljaca, Bog(ova) za naše pojmove. Ostaje za vidjeti zašto ti vanzemaljci nisu htjeli da čovjek išta više spozna, a tada se otvara i problem zašto je nekim odabranima ipak dozvoljeno ući ponovno u Eden i jesti sa stabla vječnoga života....

Očito, to pitanje je težak problem koji nitko još nije zadovoljavajuće razriješio. :)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimeuto oľu 06, 2012 5:55 pm

Istocni grijeh i zapadna Sodoma i Gomora.... confused

Brzina svjetlosti+Brzina svjetlosti = Brzina svjetlosti....Nelogicno ali je tako.... study
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimesri oľu 07, 2012 9:51 pm

@MoW...nije mi jasno zasto bi grijeh bio nasljedan i, ako je vec tako, zasto nismo od tog grijeha otkupljeni Kristovom smrcu nego je potrebno krstenje (po k.c.)?

Definitivno ne mislim da je sex razlog izgnanstva iz raja i da se sve vrti oko toga. Mislim i zivotinje se pare. Nije to sad rezervirano samo za ljude.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Akasha
Majmun
Akasha


Female
Aquarius Horse
Broj postova : 1299
Age : 34
Location : Between nowhere and hiding
Registration date : 09.11.2011

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimesri oľu 07, 2012 10:20 pm

A kao iz nepoštivanja Adama i Eve prema Bogu je nastao Istočni grijeh i valjda da bi 'dokazali' naše poštivanje se trebamo krstit, jer se time podrazumjeva da se 'slažemo' sa Kristovim podučavanjem i da nam se taj grijeh 'izbriše'.

Valjda...ne znam....nemojte me sad razapet xD
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimesri oľu 07, 2012 10:30 pm

Zasto bi te razapeli radi iznosenja razmisljanja? To je uvijek dobrodoslo pa sve da je skroz ludo :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimesri oľu 07, 2012 10:42 pm

Akasha je napisao/la:
@MoW...nije mi jasno zasto bi grijeh bio nasljedan i, ako je vec tako, zasto nismo od tog grijeha otkupljeni Kristovom smrcu nego je potrebno krstenje (po k.c.)?

Akasha je napisao/la:
A kao iz nepoštivanja Adama i Eve prema Bogu je nastao Istočni grijeh i valjda da bi 'dokazali' naše poštivanje se trebamo krstit, jer se time podrazumjeva da se 'slažemo' sa Kristovim podučavanjem i da nam se taj grijeh 'izbriše'.

Dakle, mislim da zaista i je bilo tako neko obrazloženje od strane RKC, hvala ti, @Akasha. :)
Ipak, moram reći da mi takav stav nije jasan.
Iz dva razloga:
1. Kako bi samim činom krštenja se s ikakvim učenjem složili kad se djeca krste u dobi kad nemaju dovoljno razvijenu svjesnost da se slože s ičime? Roditelji i kumovi po meni mogu izabrati samo za sebe, ne za drugoga.
2. Čak i ako se krstimo u kasnijoj dobi, naše slaganje s Kristovim poučavanjem ne čini nas Kristom, dakle i nakon krštenja smo nesavršeni i opet (nažalost često) biramo onu stranu koju je izabrao Adam.
Ako je Isus Krist dao svoj život za nas da nas otkupi od svih prijašnjih grijeha (uključujući i istočni), to ne znači da nam je oduzeto pravo na odabir. Stoga bih po tom pitanju rekao ovako: jedino osoba koja nakon krštenja ne čini ono što je učinio Adam može se smatrati da nema istočnog grijeha.
Jer po meni, Istočni grijeh je samo alegorija za naš svakodnevni slobodni izbor da učinimo ono dobro ili ono loše. Ako imamo za birati i ako svjesno odaberemo ono loše, tada smo time zapravo rekli svoje i nikakav Isus nas neće zato spasiti. Ne vjerujem da postoji nešto što bi nas globalno otkupilo od svih naših svjesnih pogrešaka zauvijek, pa niti Isusova smrt na križu.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimesri oľu 07, 2012 11:40 pm

MoW je napisao/la:
Kak je fora kad se nešto toliko simboličko uzme kao doslovno. To me podsjetilo na to kako su mi jednom Jehovljevi svjedoci objašnjavali da je tamo u tom raju zaista bila zmija koja je govorila i da se zbilja radi o zmiji. doh
Poznavala sam jednu ženu koja je bila vrlo informirana, čitala Bibliju i bila u kontaktu sa Jehovnim svjedocima.
Jednom me je pitala što smo učili na vjeronauku o Istočnom grijehu i što se odnosilo na Istočni grijeh, a ja sam ozbiljno rekla: 'Jedenje jabuke sa zabranjenog stabla'. zubi
Uglavnom, ona je rekla da to nije tako i da je Istočni grijeh zapravo seks. misli
Ako uzmemo da je tako, onda ne znam zašto bismo krštenjem tek rođenu (nevinu) djecu trebali 'očistiti' od Istočnog grijeha. confused

Svakako mislim da je krštenje isključivo formalni čin, u kojem jasno, nema nikakva 'angažmana' djece koja se krste pa samim time to niti nije čin manifestacije njihove slobodne volje i inicijative da se očiste od grijeha.
Vjerujem da svatko odgovara za svoje grijehe, a ne one svojih predaka, samim time ne vjerujem da se činom krštenja čistimo od grijeha.


Meni je još uvijek nejasno na što se termin 'Istočni grijeh' točno odnosi, smatram da je povezan sa više stvari- od neposluha Boga-dobra (tj. lošeg odabira), a moguće i sa nekontroliranom manifestacijom nagona (seksom).

Ovo potonje, u vezi seksa, dvojim radi jednog dijela Svetog Pisma koji govori o dotičnom: "Vidje žena da je stablo dobro za jelo, za oči zamamljivo, a za mudrost poželjno: ubere ploda njegova i pojede. Dade i svom mužu, koji bijaše s njom, pa je i on jeo. Tada se obadvoma otvore oči i upoznaju da su goli. "
Pitam se zašto su upravo nakon kušanja 'zabranjenog ploda', Eva i Adam upoznali da su goli confused i radi li se zapravo samo o metafori?
Osim toga, zašto je Bog rekao da će Eva nakon kušanja ploda rađati u boli?

U tom slučaju (ako se dotični grijeh odnosi samo na seks), Katolička Crkva sama sebi 'uskače u usta', jer ujedno smatra da ljude treba očistiti od Istočnog grijeha, a s druge strane tolerira brakove i seks u braku ne smatra grešnim. scratch
Dakle, čovjek se rođenjem mora osloboditi Istočnog grijeha, da bi se kasnije opet okrenuo tom grijehu.

Prema nekim katoličkim tumačenjima, ispada da je Istočni grijeh ipak sveobuhvatniji grijeh iz kojeg se rađaju svi ostali grijesi.
On je grijeh kojim se čovjek želio uzdići na božansku razinu (preveliki egoizam?), grijeh prebacivanja vlastite krivnje na drugoga, podložnost niskim strastima, grijeh okolosti, razdora koji vodi ka urušavanju sklada između Muškarca, Žene i prirode oko njih.
Pozivaju na oslobođenje od nagona i upozoravaju na važnost savjesti.

Također, kritiziraju 'nove etike' koje se okreću traženjem i oslobođanjem 'vlastitog ja', oslobađanjem nagonskog (animalnog) iz čovjeka. zubi
Tu je jasno da diferenciraju životinje od ljudi, na način da čovjek treba potiskivati vlastiti nagon koji je karakteristika isključivo životinja.

LINK www.katolickiskauti.com/text/istocni_grijeh.doc

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimesri oľu 07, 2012 11:59 pm

Sex u braku se gleda na drugi nacin. On se tolerira u svrhu prokreacije, a ne opet nekontroliranog ispoljavanja nagona. Pa je onda to kao u redu.

E sad...ako je istocni grijeh sex ajmo pogledat ovu pricu iz Biblije...
Citat :
"Vidje žena da je stablo dobro za jelo, za oči zamamljivo, a za mudrost poželjno: ubere ploda njegova i pojede. Dade i svom mužu, koji bijaše s njom, pa je i on jeo. ... "

Kako to protumacit? Ako se prica o sexu sta je onda Eva radila sama? Samozadovoljavala se? Pa je to dobro ispalo pa je onda zvala i muza da radi sta tocno?? Kako se ova prica moze tumacit kroz sex ako je Eva prva zgrijesila. Adam je mogao i odbiti, zar ne?

Dalje pise
Citat :
"Tada se obadvoma otvore oči i upoznaju da su goli."

Otvaranje ociju bi valjda bio orgazam. Ali barem je Adam vec morao znati za orgazam jer nigdje nije pisalo da Adam i Eva nisu ranije imali djece vec, kao sto je MoW rekao, da ce od tada Eva radjati u mukama. Znaci do tad je radajala bez muke. Ako je radjala morala je bit oplodjena sto znaci da se morala sexat.

Enivej, ta prica da je istocni grijeh sex i da je korjen svakog grijeha sex i da Bog stoji na nebu i samo gleda u nase spolne organe mi je malo too much Istočni grijeh 961139
Onda mi je vjerojatnije da je doslovno postojala zmija s jabukom. Mozda je Eva zapravo Snjeguljuca, a zmija zla maceha :P

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimečet oľu 08, 2012 12:10 am

Alpha je napisao/la:

Kako to protumacit? Ako se prica o sexu sta je onda Eva radila sama? Samozadovoljavala se? Pa je to dobro ispalo pa je onda zvala i muza da radi sta tocno?? Kako se ova prica moze tumacit kroz sex ako je Eva prva zgrijesila. Adam je mogao i odbiti, zar ne?
Možda se radilo o samozadovoljavanju zubi pa je isto pokazala Adamu, a onda su skužili da to mogu raditi zajedno.

Inače, mislim da su prvi ljudi (Adamovi i Evini potomci) nastali nakon što su oni 'kušali plod sa zabranjenog stabla', odnosno da su prije toga samo Adam i Eva bili jedini ljudi u edenskom vrtu, uz raznoliku floru i faunu. Prema pričama, Bog je želio samo njima osigurati bezbrižan život i nije imao u planu ostala ljudska bića.
Zaista ne znam jesu li Adam i Eva u sebi imali 'usađene' nagone ili bi se moglo reći da su nešto pokušali iz znatiželje.
Pitam se, zašto bi ih Bog uopće stvorio kao bića sa spolnim nagonima, ako nije htio da se množe. misli U svakom slučaju, njihovi potomci su rođeni sa nagonima, ali mislim da se na seks u okviru religije pa niti raznih pravaca, nikad nije gledalo kao na neki čin bez ikakve 'moralne i ine težine'. Posebno vrijedi za razne posredne posljedice koje mogu proizaći iz istog čina, a samim time uvijek se povlači (i povlačila se) paralela sa nekim sudovima dobrog-lošeg, grijeha-(ne)grijeha.

Crkva definitivno nekontroliranu manifestaciju nagona svrstava pod grijeh.
Stvar je pojedinca koliko će se njegovo poimanje 'dobra-zla' (grijeha) u raznim aspektima poklapati sa Biblijom ili nekim tumačenjem iz drugog izvora.

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
Akasha
Majmun
Akasha


Female
Aquarius Horse
Broj postova : 1299
Age : 34
Location : Between nowhere and hiding
Registration date : 09.11.2011

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimečet oľu 08, 2012 1:04 am

@MoW
1. To je i meni bezveze što roditelji odlučuju za djecu koje će biti vjere :/ ali pustimo to sad na stranu. Mislim da se djeca krste tako rano jer se vjerovalo/vjeruje-i-dalje da nekrštena djeca ako kojim slučajem umru odlaze u pakao/limbo/čistilište/nešto-što-nije-raj (baš zbog tog grijeha) pa su roditelji isprepadani da im djete ne pokupi đavo il tako nešto (karikiram malo jbg)

2. Zato je Isus ustanovio ispovjed. Da se mo'š ispovijedit ako 'skreneš s puta'. Dok pak njegova smrt kao iskupljuje naše dotadašnje grijehe (one prije krštenja ofc)

@Athena Za taj citat:
Adam i Eva su u tom Edenu živjeli bezbrižno i bolila ih peta imaju li robe ili ne ili što im se dešava..... bili su sretni. Onda 'izdajom' povjerenja koje im je Bog/Otac dao su kažnjeni 'lošim' emocijama. Zmija je utjerala sumnju u Evu i shebala ih xD
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimečet oľu 08, 2012 3:00 pm

Al ta flora i fauna se isto morala razmnozavat nekako. A ako su Adam i Eva trebali ostati sami u vrtu zasto su uopce bili plodni?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Akasha
Majmun
Akasha


Female
Aquarius Horse
Broj postova : 1299
Age : 34
Location : Between nowhere and hiding
Registration date : 09.11.2011

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimečet oľu 08, 2012 4:00 pm

Pa baš zato mislim da Istočni grijeh nema veze sa sexom :/ Ne znam je li igdje zapisano da im je bog rekao 'Ne se sexat nono ' nego su dobili zabranu da jedu s tog drveta. Možda se taj grijeh kasnije protumačio kao 'sexualni prijestup' da se zadrži čednost kod ljudi (ništa prije braka i te fore).
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimečet oľu 08, 2012 8:01 pm

@Akasha 2. Isus je ustanovio Ispovijed na način da je poslao Duha Svetoga na svoje apostole i rekao da oni smiju dalje u Njegovo ime ispovijedati ("kojima oprostite, oprošteno mu je, a kojima zadržite zadržani su im"). To pak znači da svatko tko je primio Duha Svetoga može opraštati drugima grijeha u Isusovo ime. Što znači primiti Duha Svetoga? To znači odlučiti se slijediti Božji put, a Bog nam pomaže dok smo Njegovi prijatelji. Ako na tom putu pogriješimo, tada se trebamo pokajati i bit će nam oprošteno. Osoba koja slijedi Božji put u pravilu neće raditi teške grijehe, a za neki propust ili pogrešku važno je iskreno se pokajati, reći: žao mi je Bože, pogriješio sam.
Iako nam grijesi navodno mogu biti oprošteni kroz drugu osobu tako da se ono založi za nas, osobno više cijenim osobno iskreno pokajanje jer ono ostavlja dugotrajniji učinak.

@Alpha i Akasha Ako se tu ne radi o seksu, a pretpostavimo i da su i drvo i jabuka samo simbolika, što nam preostaje? Rekao bih da nam u svakom slučaju ostaje jedna stvar: greška tih ljudi je u tome što su učinili nešto što nije po Božjoj volji. Svjesno su odabrali nešto drugo. Zmija tu također može biti samo simbolika druge opcije, one koja nije po volji Bogu.

A sad bih ja ispričao jednu moguću verziju toga događaja:
Napredna vanzemaljska rasa unaprijedila je genetiku onih životinjskih oblika primata koji su u to vrijeme nađeni na Zemlji i stvorila napredniju verziju modernog čovjeka (homo sapiensa), koji je već obitavao u okolici.
Napravila je dvije savršenije jedinke, naše Adama i Evu. Iz dostupnih podataka možemo zaključiti da je kod njih postojala barem nekoliko poboljšanja: trebali su jesti samo biljnu hranu, život im je bio višestruko duži od našega, sigurno preko 1000 godina, nisu bili bolesni i nisu osjećali nikakvi sram ni stid pred golotinjom (ovo je moguće postići ako vas od malena ne uče da je to problem).
Vanzemaljska rasa ih je postavila u laboratorij u kojem ih je motrila i u koji je dopremila veći broj ostalih oblika života koje je u to vrijeme našla da okolo lunjaju. Vjerojatno je i njih proučavala. Pretpostavimo da nije dopremila opasne zvijeri ili da ih je na neki način pripitomila.
Uvjeti u laboratoriju sličili su raju: prostora je bilo dovoljno, Adam i Eva mogli su jesti koliko su htjeli, upoznavali su biljke i životinje, seksali su se i Eva je rađala bez boli jer su joj pomagala ta bića (s nekim sredstvom protiv boli, carskim rezom i sl.).
Ipak, "vrag im nije dal mira" i Adamu i Evi je počelo biti dosadno. Biće s kojim su pričali, a koje je uzelo oblik sličan njihovome, napomenulo im je da su plodovi sa dva stabla u tom raju zabranjeni za jesti: sa "stabla spoznaje dobra i zla" i sa "stabla vječnog života". Ovdje se vjerojatno radilo o tome da su u tom laboratoriju uzgajani i neki napredniji oblici biljnog života koji su djelovali tako da proširuju um ili ubrzavaju razmišljanje, tko zna za koju znanstvenu svrhu, kao i to da je plod stabla vječnog života trebao biti tako idealna hrana da Adam i Eva ne bi starili ako bi se njime hranili.
Kako god bilo da bilo, od dosade ili radoznalosti naši heroji su ipak počeli razmišljati o tome da probaju te plodove. Kao poticaj, jednog dana je u laboratorij ušlo neko biće koje je htjelo pokvariti planove većini jer je znalo koji će učinak imati klopanje ploda sa stabla spoznaje po Adama i Evu. I tako je Eva pala, a s njom i Adam, jer je i to drugo biće bilo pametno i lukavo i daleko nadmoćnije Adamu i Evi i činilo se da dobro zbori.
Nakon tog čina, bića koja su Adama i Evu strpali u labos ražestila su se, našli su i kaznili ono drugo biće koje je im je pomrsilo račune, a budući da im je eksperiment propao, Adama i Evu su izbacili iz labosa i rekli im neka se sami snalaze. Shvatili su da nema smisla da ih dalje drže u "raju" budući da su ovi postali sve više željni znanja kad su pojeli tu hranu.
U pustoši su imali još djece (Kain, Abel, Set), ali Eva je rađala u ženskim mukama. Oboje su dugo živjeli kao i još dosta generacija njihovih potomaka, ali ne toliko dugo koliko su mogli da su ostali zatvoreni u labosu... :)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Akasha
Majmun
Akasha


Female
Aquarius Horse
Broj postova : 1299
Age : 34
Location : Between nowhere and hiding
Registration date : 09.11.2011

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimečet oľu 08, 2012 8:49 pm

MoW je napisao/la:
@Akasha 2. Isus je ustanovio Ispovijed na način da je poslao Duha Svetoga na svoje apostole i rekao da oni smiju dalje u Njegovo ime ispovijedati ("kojima oprostite, oprošteno mu je, a kojima zadržite zadržani su im"). To pak znači da svatko tko je primio Duha Svetoga može opraštati drugima grijeha u Isusovo ime. Što znači primiti Duha Svetoga? To znači odlučiti se slijediti Božji put, a Bog nam pomaže dok smo Njegovi prijatelji. Ako na tom putu pogriješimo, tada se trebamo pokajati i bit će nam oprošteno. Osoba koja slijedi Božji put u pravilu neće raditi teške grijehe, a za neki propust ili pogrešku važno je iskreno se pokajati, reći: žao mi je Bože, pogriješio sam.
Iako nam grijesi navodno mogu biti oprošteni kroz drugu osobu tako da se ono založi za nas, osobno više cijenim osobno iskreno pokajanje jer ono ostavlja dugotrajniji učinak.


Mislim da je to o čemu govoriš pričest ..... ili krizma.....tamo se negdje na nas 'spušta duh sveti'...... Ali nisam sigurna, davno je to bilo.....
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitimečet oľu 08, 2012 9:28 pm

Akasha je napisao/la:

Mislim da je to o čemu govoriš pričest ..... ili krizma.....tamo se negdje na nas 'spušta duh sveti'...... Ali nisam sigurna, davno je to bilo.....

Ovako je to bilo:
Isus je Ispovijed ustanovio na sam dan svoga Uskrsnuća, uvečer, kada se ukazao apostolima rekavši im:" Primite Duha Svetoga. Kojima otpustite grijehe otpuštaju im se, kojima zadržite zadržani su im." (Iv 22-23)

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Sponsored content





Istočni grijeh Empty
PostajNaslov: Re: Istočni grijeh   Istočni grijeh Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Istočni grijeh
[Vrh] 
Stranica 1 / 3.Go to page : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: